021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

روش های بیوپسی پستان

روش های بیوپسی پستان

روش های بیوپسی پستان ؛ سینه یک عضو بسیار مهم در فرهنگ ها و جوامع مختلف است. وظیفه اصلی آنها تغذیه نوزاد تازه متولد شده برای ادامه گونه است. علاوه بر این، ویژگی دیگری سینه را از سایر اندام ها متمایز می کند. با این ویژگی، سینه ها اجزای اصلی تشکیل دهنده یکپارچگی زن هستند. به همین دلیل سلامت پستان با سلامت سایر اندام ها متفاوت است. مشکلات مربوط به سلامت پستان نیز هویت زنان را تهدید می کند. بنابراین منجر به برداشت ها و ترس های بسیار متفاوت می شود. برای غلبه بر این ترس ها و تصورات، باید جوامع را در مورد سلامت پستان آگاه کرد و آگاهی داد.

بیوپسی پستان، یک روش برای  نمونه گیری از بافت پستان برای آزمایش می باشد، راهی برای ارزیابی ناحیه مشکوک در پستان است که تعیین می کند شخص سرطان پستان دارد یا خیر. روش های بیوپسی پستان به این صورت می باشد که نمونه ای از بافت پستان را برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری ها در سلول هایی که توده های پستان را تشکیل می دهند بر میدارند، سایر تغییرات غیرمعمول در پستان یا یافت های مشکوک مربوط به ماموگرافی یا سونوگرافی هستند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های بیوپسی پستان ادامه این محتوا را مطالعه کنید:

انواع بیوپسی

دلیل اصلی انجام بیوپسی با تکنیک های مختلف این است که اندامی که قرار است اعمال شود متفاوت است و عرض ناحیه نمونه برداری متفاوت است. علاوه بر این، ساختارهای مختلف نمونه های گرفته شده توسط بیوپسی به بیوپسی اجازه می دهد تا در درون خود متنوع شود.

بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی به دو زیرگروه تقسیم می شود. اولین مورد از این نوع بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف است که بیوپسی از راه پوست نیز نامیده می شود. در بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف که با کمک سرنگ سوزنی سیاه انجام می شود، سلول ها از بافت مورد نظر گرفته می شود. این روشی است که به ویژه در تشخیص ماژول های تیروئید و پروستات استفاده می شود. نوع دیگر بیوپسی سوزنی، بیوپسی با سوزن ضخیم است. با بیوپسی سوزنی ضخیم، می توان قطعات بافت استوانه ای شکل را از توده مورد نظر به دست آورد.

بیوپسی برس

بیوپسی روشی برای بررسی گله است. به همین دلیل روش بیوپسی براش به صورت آندوسکوپی انجام می شود و از یک برس کوچک برای جمع آوری نمونه استفاده می شود.

بیوپسی جراحی باز

در بیوپسی جراحی باز، بخشی یا تمام توده در ناحیه مشکوک برداشته می شود. با توجه به این ویژگی بیوپسی جراحی باز، بیماران باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند.

بیوپسی مخروطی

بیوپسی مخروطی، که یک جراحی جزئی است، شامل برداشتن یک قطعه مخروطی شکل از دهانه رحم برای معاینه است. در بیوپسی مخروطی که با روش کولپوسکوپی انجام می شود، کولپوسکوپی یک نگاه دقیق به دهانه رحم ارائه می دهد.

بیوپسی پرزهای کوریونی

بیوپسی پرزهای کوریونی که بین هفته های ۱۰ تا ۱۲ بارداری انجام می شود به اختصار CVS نیز نامیده می شود. دلیل CVS تشخیص ناهنجاری های کروموزومی یا مشکلات ژنتیکی نوزاد متولد نشده است. این روش را می توان از سرویس یا همسرم اعمال کرد.

بیوپسی آندوسکوپی

در بیوپسی آندوسکوپی که در آن قطعات بافت برداشته می شود، از ابزارهایی که از کانال آندوسکوپ عبور می کنند استفاده می شود. در این فرآیند از تجهیزات کمند مانند استفاده می شود. به این ترتیب می توان بافت را با خفه کردن یا کاتالیز قطع کرد. قطعه جدا شده با ابزار دیگری که از کانال آندوسکوپ عبور داده می شود برداشته می شود.

بیوپسی با روش اصلاح

فرآیند برداشتن ناحیه زیر ضایعات به همراه لایه های بالایی پوست را بیوپسی به روش تراشیدن می نامند. به لطف اصلاح کامل، ناحیه سوزش را می توان به موازات پوست از بین برد.

بیوپسی غدد لنفاوی پیر

رنگ آبی قبل از عمل برای تعیین غدد لنفاوی که در آن سلول‌های سرطانی موجود در تومور بیشترین خطر انتشار را دارند، روی بیمار اعمال می‌شود. عروق لنفاوی ابتدا رنگ آبی اعمال شده را به ناحیه ای که سرطان در آن قرار دارد حمل می کنند. سپس ناحیه ای که تغییر رنگ ظاهر می شود با دستگاه دیگری شناسایی می شود و این ناحیه حذف می شود.

بیوپسی خلاء

در روش بیوپسی وکیوم از نوعی سوزن با لبه های تیز استفاده می شود. پس از قرار دادن این سوزن در ضایعه، به جلو و عقب حرکت داده می شود. به این ترتیب در حالی که سوزن بافت ها را آسیاب می کند، خلاء داخل سوزن بافت های تراشیده شده را می کشد.

بیوپسی استریوتاکتیک

در روش بیوپسی استریوتاکتیک که هم در پستان و هم در مغز استفاده می شود، نمونه های بافتی با کمک سوزن یا سیم گرفته می شود. توموگرافی برای تعیین منطقه مورد نمونه برداری استفاده می شود.

بیوپسی پانچ

در بیوپسی پانچ که برای نمونه برداری از پوست انجام می شود، یک نمونه بافت با ابزار برش کوچک گرفته می شود.

بیوپسی اکسیزیونال

بیوپسی برش در مواردی که نیاز به برداشتن کامل ناحیه مشکوک باشد انجام می شود. این روش بیوپسی که عموماً برای تغییرات مشکوک پوستی اعمال می‌شود، می‌تواند برای برداشتن ضایعات کوچکی که به راحتی از زیر پوست قابل دسترسی است نیز استفاده شود.

بیوپسی پانچ

بیوپسی پانچ که برای نمونه برداری از سطوح تحتانی پوست استفاده می شود، تحت بی حسی موضعی انجام می شود. با ابزار تیز و دایره ای شکل روی سطح پوست تا پایین ترین لایه های پوست می چرخد. به این ترتیب نمونه بیوپسی گرفته می شود.

گزارش آزمایشگاه از بیوپسی پستان می تواند در تعیین نیاز به جراحی یا درمان کمک کند. اگر احساس توده یا ضخیم شدن در پستان خود کردید با مراجعه به پزشک و نمونه برداری پستان و سونوگرافی سینه این شک بر طرف می‌شود.

ماموگرافی ، MRI  :

  • ماموگرافی یک منطقه مشکوک در پستان شما را نشان می دهد.
  • اسکن سونوگرافی یک یافت مشکوک را نشان می دهد.
  • MRI پستان نیز یک یافت مشکوک در پستان شما  را نشان می دهد.

اگرشما تغییراتی ناخوشایند در نوک سینه یا ناحیه ای از سینه ی خود احساس کردید مثل پوسته پوسته شدن سینه، کمرنگ شدن پوست یا ترشحات خونین به پزشک خود مراجعه کرده و این علائم را با پزشک معالج دکتر مهناز هدایی در میان بگذارید .

بیوپسی پستان: برای آگاهی از خطر سرطان چه باید کرد؟

بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی پستان فرآیندی است که در آن نمونه کوچکی از سینه یک زن یا بافت سینه یک مرد برای بررسی آزمایشگاهی گرفته می شود. این معاینه برای تشخیص سرطان سینه یا سایر بیماری های سینه انجام می شود. اگر پزشک ناهنجاری‌هایی را در بافت پستان تشخیص دهد یا در آزمایش‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی، سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یافته‌های مشکوک را تشخیص دهد، بیوپسی انجام می‌شود.

معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و می‌توان از روش‌های مختلفی مانند بیوپسی سوزنی یا بیوپسی بافتی استفاده کرد. برای تشخیص صحیح بسیار مهم است. و این یک گام حیاتی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. این فرآیند به تعیین وجود یا عدم وجود سلول های سرطانی کمک می کند. و به پزشکان کمک می کند تا تصمیم بگیرند از کدام روش های درمانی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی روش های بیوپسی پستان به مطالعه خود ادامه دهید.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

بیوپسی پستان

مزایای بیوپسی چیست؟

در اینجا برخی از مزایای بیوپسی پستان آورده شده است. تشخیص زودهنگام: بیوپسی گامی حیاتی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. تشخیص زودهنگام به موثرتر و موفقیت آمیزتر شدن گزینه های درمانی کمک می کند. تشخیص دقیق: بیوپسی پستان تشخیص دقیق ناهنجاری های بافت پستان را فراهم می کند. به این ترتیب می توان از نتایج مثبت کاذب یا منفی کاذب جلوگیری کرد. تعیین گزینه های درمانی: نتایج آنها به پزشکان کمک می کند تا تصمیم بگیرند کدام روش های درمانی را اعمال کنند.

به این ترتیب مناسب ترین گزینه درمانی برای بیمار به موقع و دقیق تصمیم گیری می شود. حداقل تهاجمی: از آنجایی که این یک روش کم تهاجمی است، نسبت به درمان های تهاجمی تر مانند جراحی، خطر و درد کمتری دارد. نتایج سریع: نتایج بیوپسی پستان معمولاً ظرف چند روز در دسترس است. به این ترتیب می توان برنامه ریزی درمانی بیمار را به سرعت انجام داد. هزینه کمتر: هزینه کمتری نسبت به سایر درمان های تهاجمی دارد. به این ترتیب می توان هزینه های درمانی بیماران را کاهش داد. برای اطلاعات دقیق در مورد بیوپسی سینه می توانید با استفاده از اطلاعات تماس با ما تماس بگیرید.

معایب روش های بیوپسی پستان چیست؟

برخی از معایب روش بیوپسی سینه عبارتند از:

خطر عفونت: از آنجایی که با سوزن یا جراحی انجام می شود، خطر عفونت را به همراه دارد. بنابراین، پروتکل های ضدعفونی و پیشگیری از عفونت باید رعایت شود. خونریزی: روش بیوپسی خطر کمی برای خونریزی دارد. با این حال، خونریزی معمولاً خفیف است و خود به خود متوقف می شود. درد: روش بیوپسی سینه ممکن است باعث درد یا حساسیت در برخی از زنان شود.

با این حال، درد معمولا با بی حسی موضعی تسکین می یابد. نتایج مثبت کاذب: اگرچه نادر است، نتایج ممکن است نتایج مثبت کاذب را به همراه داشته باشد. این ممکن است باعث شود که تصور شود زن مبتلا به سرطان سینه است، حتی اگر ندارد. بنابراین، در صورت مثبت شدن کاذب، ممکن است نیاز به آزمایشات اضافی باشد.

نتایج منفی کاذب: اگرچه نادر است، نتایج ممکن است نتایج منفی کاذب به همراه داشته باشد. در این مورد، یک زن سرطان سینه دارد اما تصور می شود که سرطان ندارد. بنابراین، اگر علائم یک زن ادامه یابد، بیوپسی سینه ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. آسیب به بافت سینه: عمل سینه، اگرچه نادر است، ممکن است باعث آسیب به بافت سینه شود. بنابراین، مهم است که پزشک مجرب باشد. برای اطلاعات دقیق در مورد بیوپسی سینه می توانید با استفاده از اطلاعات تماس با ما تماس بگیرید.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبیوپسی سینه در تهران

بیوپسی پستان

روش های بیوپسی پستاندر چه مواردی انجام می شود؟

تصاویر غیر طبیعی: اگر تصاویر غیرطبیعی پستان در آزمایشاتی مانند ماموگرافی، سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی تشخیص داده شود، می توان بیوپسی انجام داد. کیست سینه: کیست ها کیسه های پر از مایع هستند و معمولاً خوش خیم هستند. با این حال، اگر کیست های بزرگ یا تصاویر مشکوک وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به بیوپسی باشد. فیبروآدنوم: فیبروآدنوم تومورهای خوش خیم پستان شایع هستند. با این حال، اگر فیبروآدنوم با اندازه بزرگ یا به سرعت در حال رشد باشد، می توان بیوپسی را انجام داد.

بیماری التهابی پستان: بیماری التهابی پستان وضعیتی است که باعث تورم، قرمزی، گرمی و درد بافت سینه می شود. در این صورت می توان بیوپسی انجام داد. سرطان های غیر پستان: می توان از آن برای تشخیص متاستاز (گسترش) سرطان های غیر پستان به سمت بافت پستان استفاده کرد. در صورت وجود هر گونه ناهنجاری یا شرایط مشکوک در بافت سینه زنان می توان آن را انجام داد. اما نیازهای هر زنی متفاوت است و اینکه آیا بیوپسی سینه باید انجام شود یا خیر، از کدام روش و زمان انجام آن باید توسط پزشک مشخص شود. برای اطلاعات دقیق در مورد بیوپسی سینه می توانید با استفاده از اطلاعات تماس با ما تماس بگیرید.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های بیوپسی پستان ادامه این محتوا را مطالعه کنید:

خطرات مرتبط با روش های بیوپسی پستان شامل موارد زیر است :

  • کبودی و تورم پستان
  • عفونت یا خونریزی در محل بیوپسی

جراحی یا سایر روشهای درمانی، بسته به نتایج بیوپسی است . در صورت بروز تب ، اگر محل بیوپسی قرمز یا گرم شود ، یا اگر زهکشی غیرمعمول از محل بیوپسی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. این ها می تواند نشانه هایی از عفونت باشد که ممکن است نیاز به درمان سریع داشته باشد.

قبل از روش های بیوپسی پستان ، به پزشک خود بگویید :

  • آلرژی دارید.
  • در هفت روز گذشته آسپرین مصرف کرده اید.
  • داروهای رقیق کننده خون ( ضد انعقاد خون ) مصرف می کنید.
  • قادر به دراز کشیدن بر روی معده خود برای مدت طولانی نیستید.

اگر بیوپسی شما با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) انجام می شود ، در صورت داشتن ضربان قلب یا وسیله الکترونیکی دیگری که در بدن شما کاشته شده است ، یا اگر باردار هستید ویا مشکوک به بارداری می باشید، به پزشک خود بگویید. معمولاً در این شرایط MRI توصیه نمی شود. برای قرار ملاقات خود، سینه بند بپوشید. تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بعد از انجام عمل، یک بسته سرد را در محل بیوپسی قرار دهند و سینه بند می تواند بسته سرد را در جای خود نگه دارد و از پستان شما پشتیبانی کند.

 MRI پستان

چندین روش بیوپسی پستان برای به دست آوردن نمونه بافت از پستان استفاده می شود. پزشک ممکن است بر اساس اندازه ، محل و سایر خصوصیات ناهنجاری پستان یک روش خاص را توصیه کند. اگر هنوز مشخص نیست که جای دیگری یک نوع بیوپسی دارید ، از پزشک خود بخواهید که توضیح دهد. برای بسیاری از بیوپسی ها ، تزریق صورت میگیرد تا ناحیه پستان را بیوپسی کنند.

بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز

 این ساده ترین نوع بیوپسی پستان می باشد و ممکن است از آن برای ارزیابی توده ای که در یک معاینه بالینی سینه احساس می شود ، استفاده شود. برای این روش ، شما روی یک میز دراز می کشید، در حالی که توده را با یک دست ثابت نگه می دارید، پزشک از دست دیگر برای هدایت یک سوزن بسیار نازک به داخل توده استفاده می کند.

سوزن به سرنگ وصل شده است که می تواند نمونه ای از سلول ها یا مایعات را از توده جمع کند. آسپیراسیون سوزن ریز یک راه سریع برای تمایز بین یک کیست پر از مایع و یک توده جامد و احتمالاً برای جلوگیری از یک روش بیوپسی تهاجمی تر است. اما اگر جرم جامد باشد ، نمونه بافتی به دست می آید.

بیوپسی هسته سوزنی

این نوع بیوپسی پستان ممکن است برای ارزیابی توده پستان که در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده است استفاده شود. رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن توخالی برای خارج کردن نمونه های بافت از پستان استفاده می کند ، که بیشتر اوقات از سونوگرافر راهنمایی می گیرد.

بیوپسی کلیشه ای

در این نوع بیوپسی از ماموگرافی برای مشخص کردن محل های مشکوک در پستان استفاده می شود. برای این روش ، شما معمولاً روی میز بیوپسی قرار دارید که یکی از سینه های شما در سوراخ جدول قرار می گیرد ، یا ممکن است این روند را در حالت نشسته انجام دهید.

شاید لازم باشد ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در این حالت بمانید. جدول چند پا بلند شده است و تجهیزات مورد استفاده رادیولوژیست در زیر جدول قرار گرفته است. پستان شما کاملاً بین دو صفحه فشرده شده است در حالی که ماموگرافی گرفته شده است تا رادیولوژیست محل دقیق منطقه را برای انجام بیوپسی نشان دهد.

رادیولوژیست برش کوچک – در حدود ۱/۴ اینچ طول ( حدود ۶ میلی متر ) را درون سینه شما ایجاد می کند. سپس او یک سوزن یا یک پروب خلاء را وارد می کند و چندین نمونه از بافت را خارج می کند. نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

در زمان انجام مراحل بیوپسی پستان که در بالا به آن اشاره شد ، ممکن است یک نشانگر یا یک گیره از استیل ضد زنگ در سینه شما در محل بیوپسی قرار گیرد. این کار به این صورت انجام می شود که اگر بیوپسی شما سلولهای سرطانی را نشان دهد ، پزشک یا جراح شما می توانند محل بیوپسی را برای از بین بردن بیشتر بافت سینه به صورت جراحی ( که به عنوان بیوپسی جراحی شناخته می شود ) بیابند.

کسب اطلاعات کامل تر درباره روش های بیوپسی پستان به شرح زیر می باشد:

تشخیص زودهنگام و روش های غربالگری در سرطان پستان

روش های بیوپسی پستان؛ می توان سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان لازم را برای آن که یکی از انواع شایع سرطان است، اعمال کرد. با توجه به تشخیص در مراحل اولیه، تعداد گزینه های درمانی قابل اجرا، میزان موفقیت درمان و شانس بقای بیمار به طور قابل توجهی افزایش می یابد. بیش از ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان سینه که در مراحل اولیه و قبل از گسترش آن تشخیص داده می شوند، می توانند زندگی عادی داشته باشند. در واقع، به لطف تشخیصی که قبل از اینکه تومور به اندازه بزرگ برسد انجام می شود ، می توان از سینه محافظت کرد.

چند روش مکمل برای تشخیص زودهنگام وجود دارد. این روش ها عبارت اند از:

بررسی های بالینی که توسط پزشک بر روی بیمار اعمال می شود،

تصمیم گیری روش غربالگری مانند ماموگرافی و سونوگرافی پستان بر اساس سن بیمار، یافته های معاینه بالینی و ساختار پستان است.

یکی از اصلی ترین دلایلی که بیماران کمک پزشکی را به تاخیر می اندازند، ترس از سرطان است. البته نباید فراموش کرد که سرطان سینه نوعی سرطان است که با تشخیص زودهنگام ه قابل درمان است . علاوه بر این، یکی از مهمترین علائمی که بر بقای بیمار در سرطان پستان تأثیر می گذارد، درگیری غدد لنفاوی زیر بغل است. خطر این درگیری با تاخیر در تشخیص و درمان بیمار افزایش می یابد. به همین دلیل باید به تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه اهمیت داد.

معاینه بالینی پستان

به طور کلی معاینه بالینی باید تا سن ۴۰ سالگی و در صورت لزوم هر سال بعد از ۴۰ سالگی انجام شود. تعداد دفعات این معاینه با توجه به علائم مشاهده شده در پستان تعیین می شود.

ماموگرافی

یکی از مهم ترین روش های تصویربرداری برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان ، ماموگرافی است. در طول ماموگرافی که یک فیلم سینه مخصوص است که با اشعه ایکس با دوز پایین گرفته می شود، هیچ دارویی استفاده نمی شود و هیچ تزریقی روی بیمار انجام نمی شود. برای انجام این روش، سینه بیمار به آرامی بین دو صفحه فشرده می شود. هدف از این کار اطمینان از ثابت ماندن سینه و در نتیجه افزایش کیفیت تصویر به دست آمده است. این فشرده سازی همچنین ضخامت سینه را کاهش می دهد و اجازه می دهد اشعه ایکس کمتری دریافت شود و از همپوشانی سینه جلوگیری می کند.

تصویر ماموگرافی از پستان سرطانی به صورت افقی و عمودی گرفته می شود. هیچ آمادگی برای انجام ماموگرافی لازم نیست. بسته به وضعیت قاعدگی بیمار هیچ تغییری در تصاویر به دست آمده ایجاد نخواهد شد. اما با توجه به حساسیتی که ممکن است بیمار به دلیل قاعدگی تجربه کند، گرفتن عکس قبل یا بعد از قاعدگی راحت تر است. بهتر است که بیمار قبل از انجام ماموگرافی از لوسیون، دئودورانت یا پودر به ناحیه سینه و زیر بغل استفاده نکند تا بر تصویری که قرار است گرفته شود تأثیری نگذارد.

چه زمانی باید ماموگرافی انجام شود؟

اکثر سرطان ها را می توان در مراحل اولیه با انجام ماموگرافی یک بار در سال پس از ۴۰ سالگی تشخیص داد.

آیا ماموگرافی باعث سرطان می شود؟

میزان استفاده از اشعه ایکس در طول ماموگرافی بسیار کم است. بنابراین، برخلاف تصور رایج، تقریباً هیچ اثر سرطان‌زایی ندارد.

آیا سرطان در طول ماموگرافی به وضوح قابل تشخیص است؟

برخی از انواع سرطان می توانند بافت سینه را تقلید کنند. علاوه بر این، در برخی موارد، تشخیص تومور حتی در صورت انجام ماموگرافی واضح امکان پذیر نیست. این شرایط ۱۵ درصد از سرطان سینه را تشکیل می دهد. حساسیت ماموگرافی در پستان هایی با بافت چربی بالا بیشتر است. به همین دلیل ، نتایج غربالگری ماموگرافی ممکن است ارزش تشخیصی کمی در زنان زیر ۴۵ سال که دارای بافت سینه متراکم هستند، داشته باشد.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه روشی است که برای زنان دارای بافت سینه متراکم استفاده می شود. همچنین در زنان جوان و دارای سابقه خانوادگی سرطان سینه و در مواردی که ماموگرافی طبیعی است اما توده قابل لمس وجود دارد، نتایج مؤثری می دهد. این روش شامل تشعشع نمی شود. به همین دلیل در زنان زیر ۴۰ سال از اولین روش سونوگرافی در صورت وجود توده قابل لمس استفاده می شود. در صورت لزوم ماموگرافی نیز انجام می شود.

سونوگرافی پستان چگونه انجام می شود؟

اولتراسوند روشی است که تصاویر را با امواج صوتی بدست می آورد. این تصویر با پروب در نوک دستگاه به دست می آید. برای به دست آوردن تصاویر، از بیمار خواسته می شود تا لباس بالای کمر را دربیاورد. در حالی که بیمار در وضعیت خوابیده است، ژل روی سینه اعمال می شود و پروب در اطراف بافت پستان حرکت می کند. تصاویر به دست آمده در طی این پیمایش نیز بر روی صفحه نمایش منعکس می شوند. اگر یافته مشکوکی به دست آمد، تصویر ثبت می شود. با توجه به نتایج به دست آمده، فرآیند بیوپسی یا ماموگرافی برنامه ریزی شده است.

رزونانس مغناطیسی / ام آر آی

تشدید مغناطیسی به دست آوردن تصاویر با امواج رادیویی در یک میدان مغناطیسی قوی است که توسط آهنرباهایی با اندازه بزرگ ایجاد می شود. این روش تصویربرداری بدون تشعشع برای تشخیص تفاوت‌ها در بدن بیمار و تشکل‌هایی که بر خلاف روند طبیعی هستند، استفاده می‌شود. با این روش نتایج موفقیت آمیزی در تصویربرداری از بافت های نرم به دست می آید. این روش به ویژه در برنامه ریزی درمان جراحی سینه های متراکم مفید است. MRI همچنین برای اهداف کنترل پس از درمان سرطان سینه و برای اندازه گیری اثربخشی شیمی درمانی که بیمار دریافت می کند، استفاده می شود. این عمل بین روزهای ۱ تا ۳ بعد از پایان قاعدگی انجام می شود.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

تشدید مغناطیسی چگونه اعمال می شود؟

تشدید مغناطیسی؛ با استفاده از مواد کنتراست گرفته می شود که به تجسم ساختارهای مشکوک کمک می کند. این ماده در صورت استفاده، تشکیلات مختلفی را در بدن رنگ می کند. قبل از عمل یک کاتتر در ورید قرار داده می شود تا دارو تجویز شود. بیمار روی برانکارد دراز می کشد و با تجویز دارو فرآیند تصویربرداری آغاز می شود. این فرآیند ۲۵-۳۰ دقیقه طول می کشد. بیمار نباید در طول عمل به هیچ وجه حرکت کند. اگر بیمار حرکت کند، ممکن است بین تصاویر گرفته شده قبل و بعد از عمل تفاوت وجود داشته باشد.

بیوپسی پستان

اگر در نتیجه روش های تصویربرداری، ضایعه مشکوکی در پستان پیدا شود، غربالگری در سطح ساختار سلولی لازم است تا به طور قطعی مشخص شود که سرطان است یا خیر. گرفتن نمونه مناسب برای ارزیابی، بیوپسی پستان است. ضایعه شناسایی شده را می توان با MRI، ماموگرافی یا سونوگرافی سینه بهتر مشاهده کرد. بنابراین بیوپسی با بهترین روش انجام می شود.

کسب اطلاعات عمومی کاربرد بیوپسی برای کبد:

روش فیبروسکن به جای بیوپسی کبد

استاندارد طلایی در ارزیابی بیماری های کبد بیوپسی کبد است. با این حال، به لطف فناوری توسعه‌یافته فیبروسکن، بسیاری از بیماری‌های کبدی اکنون به جای بیوپسی با امواج اولتراسوند اندازه‌گیری می‌شوند و می‌توان ناحیه بسیار بزرگ‌تری از کبد را ارزیابی کرد. متخصص گوارش پروفسور دکتر. ملیح اوزل به سوالات در مورد فیبروسکان که روشی تهاجمی نیست پاسخ داد…

فیبروسکن چیست؟

نقاط پایانی اجتناب شده بیماری های مزمن کبدی سیروز کبدی است. سیروز کبدی در نتیجه فرآیندی به نام “فیبروز” رخ می دهد که در مراحلی ادامه می یابد. تعیین دقیق این مرحله در تصمیم گیری درمانی در بیماری های مزمن کبدی و متعاقب آن در نظارت بر درمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

استاندارد طلایی در ارزیابی فیبروز بیوپسی کبد است. اما از آنجایی که روش تهاجمی است و تکرارپذیری آن با مشکلاتی همراه است، در ارزیابی فیبروز کبد به یک روش قابل اعتماد، تکرارپذیر و غیرتهاجمی نیاز بود. امروزه بهترین روش برای رفع این نیاز روشی به نام «الاستوگرافی گذرا» است که با دستگاه فیبروسکن انجام می شود.

دستگاه فیبروسکن چه ویژگی هایی دارد؟

فیبروسکن دستگاهی است که با استفاده از روش الاستوگرافی گذرا، خاصیت ارتجاعی بافت های نرم را به صورت عددی اندازه گیری می کند. فیبروسکن ارتعاشات اولتراسونیک با فرکانس پایین و دامنه را به بافت کبد می فرستد و موج الاستیک حاصله تکثیر شده و در داخل بافت پخش می شود. سرعت انتقال موج با خاصیت ارتجاعی بافتی که از آن عبور می کند، مرتبط است. با افزایش سختی بافت، سرعت انتشار موج نیز افزایش می یابد.

دستگاه با تشخیص این سرعت، یک نتیجه عددی ایجاد می کند و به طور عینی میزان فیبروز در کبد را نشان می دهد.

مزایای روش فیبروسکن چیست؟

مهم‌ترین مزیت این روش، جدای از اینکه نیازی به برداشتن تکه‌ای از کبد در مقایسه با نمونه‌برداری از کبد نیست، این است که این امکان را می‌دهد که کبد به‌طور کلی و به‌طور بسیار جامع‌تری ارزیابی شود.

این روش در عرض چند دقیقه انجام می شود. نیازی به هیچ گونه آمادگی برای این عمل به جز ناشتا نیست. در حین انجام این عمل که در عرض چند دقیقه انجام می شود، بیمار دردی احساس نمی کند.

با این روش می توان سطح آسیب را با اندازه گیری سطح کبد چرب و خاصیت ارتجاعی و سختی کبد تعیین کرد. یک مزیت مهم این است که به راحتی قابل اجرا و تکرار است. از آنجایی که این روش تهاجمی نیست، هیچ گونه عوارض جانبی یا ناراحتی ایجاد نمی کند.

بیشتربدانید: سونوگرافی بیوپسی چیست– بهترین مرکز بیوپسی سینه درتهرانبیوپسی چیستهزینه بیوپسی

فیبروسکان در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

فیبروسکان را می توان در تمام بیماری های کبدی که باعث آسیب مزمن به کبد می شود استفاده کرد. می‌توانیم این بیماری‌ها را به صورت زیر فهرست کنیم:

افزایش آنزیم های کبدی

ناقل هپاتیت ویروسی

هپاتیت مزمن B

هپاتیت C مزمن

هپاتیت مزمن D (هپاتیت دلتا)

هپاتیت خود ایمنی

آسیب مزمن کبدی ناشی از دارو

کلانژیت صفراوی اولیه

ارزیابی خطر برای کبد قبل از جراحی

فشار خون پورتال غیرسیروتیک

بیماری ویلسون

صرف نظر از علت، آسیب کبد چرب و هپاتیت ناشی از استئاتوز (هپاتوستاتوز و استئاتوهپاتیت)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری