021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

روش های بیوپسی پستان

روش های بیوپسی پستان

روش های بیوپسی پستان

بیوپسی پستان، یک روش برای  نمونه گیری از بافت پستان برای آزمایش می باشد، راهی برای ارزیابی ناحیه مشکوک در پستان است که تعیین می کند شخص سرطان پستان دارد یا خیر. روش های بیوپسی پستان به این صورت می باشد که نمونه ای از بافت پستان را برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری ها در سلول هایی که توده های پستان را تشکیل می دهند بر میدارند، سایر تغییرات غیرمعمول در پستان یا یافت های مشکوک مربوط به ماموگرافی یا سونوگرافی هستند.

گزارش آزمایشگاه از بیوپسی پستان می تواند در تعیین نیاز به جراحی یا درمان کمک کند. اگر احساس توده یا ضخیم شدن در پستان خود کردید با مراجعه به پزشک و نمونه برداری پستان و سونوگرافی سینه این شک بر طرف می‌شود.

ماموگرافی ، MRI  :

  • ماموگرافی یک منطقه مشکوک در پستان شما را نشان می دهد.
  • اسکن سونوگرافی یک یافت مشکوک را نشان می دهد.
  • MRI پستان نیز یک یافت مشکوک در پستان شما  را نشان می دهد.

اگرشما تغییراتی ناخوشایند در نوک سینه یا ناحیه ای از سینه ی خود احساس کردید مثل پوسته پوسته شدن سینه، کمرنگ شدن پوست یا ترشحات خونین به پزشک خود مراجعه کرده و این علائم را با پزشک معالج دکتر مهناز هدایی در میان بگذارید .

خطرات مرتبط با بیوپسی پستان شامل موارد زیر است :

  • کبودی و تورم پستان
  • عفونت یا خونریزی در محل بیوپسی

جراحی یا سایر روشهای درمانی، بسته به نتایج بیوپسی است . در صورت بروز تب ، اگر محل بیوپسی قرمز یا گرم شود ، یا اگر زهکشی غیرمعمول از محل بیوپسی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. این ها می تواند نشانه هایی از عفونت باشد که ممکن است نیاز به درمان سریع داشته باشد.

قبل از بیوپسی پستان ، به پزشک خود بگویید :

  • آلرژی دارید.
  • در هفت روز گذشته آسپرین مصرف کرده اید.
  • داروهای رقیق کننده خون ( ضد انعقاد خون ) مصرف می کنید.
  • قادر به دراز کشیدن بر روی معده خود برای مدت طولانی نیستید.

اگر بیوپسی شما با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) انجام می شود ، در صورت داشتن ضربان قلب یا وسیله الکترونیکی دیگری که در بدن شما کاشته شده است ، یا اگر باردار هستید ویا مشکوک به بارداری می باشید، به پزشک خود بگویید. معمولاً در این شرایط MRI توصیه نمی شود. برای قرار ملاقات خود، سینه بند بپوشید. تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بعد از انجام عمل، یک بسته سرد را در محل بیوپسی قرار دهند و سینه بند می تواند بسته سرد را در جای خود نگه دارد و از پستان شما پشتیبانی کند.

 MRI پستان

چندین روش بیوپسی پستان برای به دست آوردن نمونه بافت از پستان استفاده می شود. پزشک ممکن است بر اساس اندازه ، محل و سایر خصوصیات ناهنجاری پستان یک روش خاص را توصیه کند. اگر هنوز مشخص نیست که جای دیگری یک نوع بیوپسی دارید ، از پزشک خود بخواهید که توضیح دهد. برای بسیاری از بیوپسی ها ، تزریق صورت میگیرد تا ناحیه پستان را بیوپسی کنند.

بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز

 این ساده ترین نوع بیوپسی پستان می باشد و ممکن است از آن برای ارزیابی توده ای که در یک معاینه بالینی سینه احساس می شود ، استفاده شود. برای این روش ، شما روی یک میز دراز می کشید، در حالی که توده را با یک دست ثابت نگه می دارید، پزشک از دست دیگر برای هدایت یک سوزن بسیار نازک به داخل توده استفاده می کند.

سوزن به سرنگ وصل شده است که می تواند نمونه ای از سلول ها یا مایعات را از توده جمع کند. آسپیراسیون سوزن ریز یک راه سریع برای تمایز بین یک کیست پر از مایع و یک توده جامد و احتمالاً برای جلوگیری از یک روش بیوپسی تهاجمی تر است. اما اگر جرم جامد باشد ، نمونه بافتی به دست می آید.

بیوپسی هسته سوزنی

این نوع بیوپسی پستان ممکن است برای ارزیابی توده پستان که در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده است استفاده شود. رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن توخالی برای خارج کردن نمونه های بافت از پستان استفاده می کند ، که بیشتر اوقات از سونوگرافر راهنمایی می گیرد.

بیوپسی کلیشه ای

در این نوع بیوپسی از ماموگرافی برای مشخص کردن محل های مشکوک در پستان استفاده می شود. برای این روش ، شما معمولاً روی میز بیوپسی قرار دارید که یکی از سینه های شما در سوراخ جدول قرار می گیرد ، یا ممکن است این روند را در حالت نشسته انجام دهید.

شاید لازم باشد ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در این حالت بمانید. جدول چند پا بلند شده است و تجهیزات مورد استفاده رادیولوژیست در زیر جدول قرار گرفته است. پستان شما کاملاً بین دو صفحه فشرده شده است در حالی که ماموگرافی گرفته شده است تا رادیولوژیست محل دقیق منطقه را برای انجام بیوپسی نشان دهد.

رادیولوژیست برش کوچک – در حدود ۱/۴ اینچ طول ( حدود ۶ میلی متر ) را درون سینه شما ایجاد می کند. سپس او یک سوزن یا یک پروب خلاء را وارد می کند و چندین نمونه از بافت را خارج می کند. نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

در زمان انجام مراحل بیوپسی پستان که در بالا به آن اشاره شد ، ممکن است یک نشانگر یا یک گیره از استیل ضد زنگ در سینه شما در محل بیوپسی قرار گیرد. این کار به این صورت انجام می شود که اگر بیوپسی شما سلولهای سرطانی را نشان دهد ، پزشک یا جراح شما می توانند محل بیوپسی را برای از بین بردن بیشتر بافت سینه به صورت جراحی ( که به عنوان بیوپسی جراحی شناخته می شود ) بیابند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری