021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی در ارتوپدی

سونوگرافی در ارتوپدی؛به لطف سونوگرافی که یک دستگاه تصویربرداری است، روند تشخیص و درمان بیماری ها تسریع شده و نتایج موثرتری از درمان ها به دست آمده است. سونوگرافی؛ در مشاهده تغییرات و مشکلاتی که از رحم مادر در بدن انسان ایجاد می شود، فواید بسیاری را برای پزشکان فراهم می کند.

همچنین نقش مهمی در تشخیص و درمان بیماری های ارتوپدی ایفا می کند. راهنمای اولتراسوند اغلب برای کاربردهای تزریقی، به ویژه در درمان درد مداخله ای استفاده می شود. بدین ترتیب؛ با قرار دادن سوزن تنها در ناحیه مورد نظر بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف و بدون عوارض جانبی می توان نتایج موفقیت آمیزتری در تسکین درد به دست آورد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

برای بررسی دقیق سونوگرافی که در هر زمینه ای کاربرد فراوانی دارد و سونوگرافی چیست؟ چگونه تیراندازی کنیم؟ انواع آن چیست؟ سونوگرافی اسکلتی عضلانی چیست؟ برای پاسخ به سوالات متداول می توانید به خواندن این مقاله ما ادامه دهید.

فهرست؛

سونوگرافی چیست؟

چگونه سونوگرافی بگیریم؟

انواع سونوگرافی چیست؟

کارهایی که باید قبل از سونوگرافی انجام دهید

سونوگرافی اسکلتی عضلانی

سونوگرافی در کاربردهای تزریقی

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یا سونوگرافی، به لطف امواج صوتی با فرکانس بالا. این یک تکنیک تصویربرداری رایج است که در آن تصاویر با کیفیت بالا از اندام‌ها، بافت‌های سخت و نرم، جریان خون در رگ‌ها و دیگر ساختارهای داخلی بدن می‌توانند به وضوح منتقل شوند.

چگونه سونوگرافی بگیریم؟

ژلی که امواج صوتی را منتقل می کند و آن را لغزنده می کند روی ناحیه مورد بررسی اعمال می شود. امواج صوتی با فرکانس بالا با وسیله ای که ما مبدل یا کاوشگر می نامیم به مکان مورد بررسی منتقل می شود. این امواج صوتی به عنوان تصاویر زنده به صفحه اولتراسوند که کابل مبدل به آن متصل است، منتقل می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

انواع سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی کاربردهای گسترده ای دارد. با این؛ برای اهداف مختلفی مانند تشخیص بیماری ها، نظارت بر وضعیت سلامت نوزاد در دوران بارداری و ارائه راهنمایی برای تزریق مفصل عضلانی در درمان درد مداخله ای استفاده می شود.

سونوگرافی شکم (ترانس شکمی).

در معاینه اندام های شکم مانند کبد، کیسه صفرا، کلیه و طحال؛ در تشخیص سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه، آپاندیسیت و تومورهای اندام های مرتبط استفاده می شود.

سونوگرافی لگن (سونوگرافی هیپ)

برای تجسم اندام ها و ساختارهای لگن زنانه از جمله رحم، دهانه رحم، واژن، لوله ها و تخمدان ها استفاده می شود. بنابراین، چرا سونوگرافی هیپ انجام می شود؟

در زنان؛ در تشخیص کیست در تخمدان یا رحم، در بررسی ناباروری و بی نظمی های قاعدگی استفاده می شود. در تشخیص زود هنگام دررفتگی لگن در نوزادان استفاده می شود. سونوگرافی هیپ در نوزادان نیز می تواند توسط پزشکان ارتوپد انجام شود.

سونوگرافی زنان و زایمان/بارداری

این برای غربالگری تا زمان تولد برای ارزیابی رشد و سلامت نوزاد در رحم مادر استفاده می شود.

سونوگرافی دقیق یا سونوگرافی دقیق یک روش معاینه است که برای ارزیابی ناهنجاری ها یا خطرات احتمالی که ممکن است در دوران بارداری رخ دهد، استفاده می شود. اسکن ابتدا در هفته ۸ تا ۱۳ و سپس در هفته ۱۸ تا ۲۰ انجام می شود. بنابراین، سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود و چه چیزی را نشان می دهد؟

روش استفاده مانند سونوگرافی استاندارد است. برخلاف این نوع سونوگرافی، تمام اندام ها و ساختار بدن نوزاد به صورت سه بعدی مشاهده و بررسی می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

سونوگرافی داپلر رنگی

سونوگرافی داپلر با اندازه گیری امواج صوتی منعکس شده از اجسام متحرک مانند گلبول های قرمز در رگ ها کار می کند. این اثر داپلر نامیده می شود. در سونوگرافی استاندارد نیز از امواج صوتی استفاده می شود، اما جریان خون دیده نمی شود.

سونوگرافی داپلر در درمان های مداخله ای درد. در مواردی که نوک سوزن دمی دیده نمی شود می توان از آن در حین تزریق دمی برای تعیین محل داخل عروقی استفاده کرد.

سونوگرافی مغز

این یک نوع سونوگرافی است که آسیب یا ناهنجاری در مغز نوزادان را بررسی می کند. از آنجایی که استخوان جمجمه در بزرگسالان سخت شده است، امواج صوتی اولتراسوند را نمی توان به پشت جمجمه منتقل کرد و نمی توان تصاویر واضحی به دست آورد.

سونوگرافی سینه

می توان از آن برای مشاهده غدد لنفاوی، کمک به هدایت سوزن در طول بیوپسی یا استخراج مایع از کیست استفاده کرد.

اکوکاردیوگرافی (ECG)

همچنین به عنوان سونوگرافی قلب شناخته می شود. برای ارزیابی عملکرد قلب استفاده می شود.

سونوگرافی ترانس رکتال

در تصویربرداری از غده پروستات و در تشخیص التهاب پروستات و عللی که می توانند باعث ناباروری شوند استفاده می شود.

سونوگرافی تیروئید

در ارزیابی غده تیروئید واقع در جلوی نای؛ در تشخیص سرطان تیروئید و گواتر استفاده می شود.

کارهایی که باید قبل از سونوگرافی انجام دهید

بسته به منطقه ای که باید تصویربرداری شود، وضعیت گرسنگی و سیری ممکن است تغییر کند.

پر یا خالی بودن مثانه، یعنی نوشیدن یا ننوشیدن آب ممکن است متفاوت باشد. مثلا؛ برای تصویربرداری دقیق از اندام های داخلی در سونوگرافی نواحی تحتانی شکم و لگن، باید با نوشیدن آب فراوان از پر بودن مثانه اطمینان حاصل کرد.

اگر از رقیق‌کننده‌های خون برای کاربردهای تزریقی با هدایت اولتراسوند استفاده می‌شود، استفاده از آنها باید برای مدتی قطع شود. علاوه بر این، اگر قبلاً Emar-MR (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) و اشعه ایکس گرفته شده است، این نتایج نیز باید آورده شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

سونوگرافی اسکلتی عضلانی

استفاده از سونوگرافی در بسیاری از بخش های پزشکی به ذهن متبادر می شود که “برای سونوگرافی پیش کدام دکتر می روید؟” می تواند این سوال را مطرح کند. اگر شکایت شما مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی است، می توانید برای تشخیص و اعمال روش های درمانی لازم به فیزیوتراپی و پزشک ارتوپد مراجعه کنید. تصاویر سونوگرافی سیستم اسکلتی عضلانی به پزشکان. در تشخیص و درمان مشکلات تاندون، عضلات و مفاصل شما بسیار مفید است.

استخوان ها و ساختارهای داخل استخوانی به وضوح در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند، اما مشکلات موجود در تمام بافت های نرم اطراف استخوان (مانند آسیب های رباط، پارگی عضلات) را می توان با جزئیات مشاهده کرد.

آثار ساخته شده؛ بر ارزش سونوگرافی اسکلتی عضلانی در پیش بینی پیشرفت بیماری در افراد در معرض خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (بیماری مفصل روماتیسمی) تاکید کرد. در عین حال از سونوگرافی نیز در پیگیری روند بهبودی بیمار پس از مداخلات جراحی استفاده می شود.

بسیاری از روش های درمانی محافظه کارانه در درمان درد و التهاب در سیستم اسکلتی عضلانی استفاده می شود. در مواردی که این روش های درمانی کافی نباشد، راهنمای اولتراسوند به عنوان یک روش مداخله ای درمان درد به ناحیه مربوطه تزریق می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

با تشکر از تیم متخصص ما از پزشکان در کاربردهای تزریق با هدایت اولتراسوند، می توانید بدون نیاز به مداخله جراحی راه حل هایی برای درد خود بیابید. می توانید مقاله ما را برای درمان های تزریقی اعمال شده در بیمارستان ما مطالعه کنید.

سونوگرافی در کاربردهای تزریقی

از اولتراسوند اغلب در تزریق درمانی برای هدایت سوزن به ناحیه مناسب استفاده می شود. محتوای تزریق بر اساس منطقه است. بی حس کننده موضعی، کورتیکواستروئید، سلول های بنیادی، PRP غنی از پلاکت (پلاسمای غنی از پلاکت) و تزریق بوتاکس. انواع تزریق به شرح زیر است؛

تزریقات مفصل فاست

مفاصل فاست در سمت راست و چپ پشت هر مهره در ستون فقرات ما قرار دارند. عملکردهای زیادی مانند محدود کردن حرکت بیش از حد، توزیع بار روی ستون فقرات، جلوگیری از جابجایی ناشی از چرخش و حرکات رو به عقب دارد.

درد مفاصل وجهی؛ می تواند ناشی از استئوآرتریت (کلسیفیکاسیون مفاصل)، دژنراسیون مفصل، تروما و سینوویت التهابی (التهاب سینوویال) باشد. بیماران مبتلا به درد مفصل فاست؛ گردن درد، کمردرد، کمردرد، خم شدن و چرخش پهلو و علائم بدتر شدن درد را نشان می دهد.

تزریق برای مفاصل فاست در گردن (گردن رحم)، پشت (قفسه سینه) و ناحیه کمر (کمر) با کمک سونوگرافی بلادرنگ به مفصلی که درد در آن رخ می دهد، انجام می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

تزریق مفصل کمری

این یک درمان تزریقی متشکل از مخلوطی از کورتیکواستروئید و بی حس کننده موضعی است که روی مفاصل فاست در ناحیه کمر اعمال می شود. بنابراین، هدف آن تسکین درد و جلوگیری از التهاب است.

تزریقات مفصلی ناحیه قفسه سینه

آنها تزریق هایی هستند که به مفاصل فاست در ناحیه پشت (سینه) انجام می شود.

نقاط تزریق به ناحیه قفسه سینه اعمال می شود

تزریقات مفصلی ناحیه گردنی

آنها تزریق هایی هستند که به مفاصل فاست در ناحیه گردن (گردن رحم) انجام می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریق پس از تثبیت یک به یک به مفاصل فاست C5-C6 که در آن درد رخ می دهد، تزریق می شود

تزریقات مفصل ساکروایلیاک

مفاصلی که بالاترین قسمت لگن (لگن) و ساکروم، آخرین قسمت ستون فقرات را به هم متصل می کنند، مفاصل ساکروایلیاک نامیده می شوند.

محل مفاصل ساکروایلیاک در لگن

مفاصل ساکروایلیاک که به حمل وزن بدن ما کمک می کنند، در اثر ضربه و فشار آسیب می بینند. این می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کمر، باسن، کشاله ران و پاها شود. برخی از بیماری های روماتیسمی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز باعث درگیری التهابی در مفاصل ساکروایلیاک می شوند که به عنوان ساکروایلییت تعریف می شود.

پس از مشخص شدن محل مفصل و محل ورود سوزن تحت هدایت اولتراسوند، از داروهای مسکن و تزریقات حاوی استروئید برای کاهش این درد و التهاب در مفصل استفاده می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

نمای بالای تزریق ساکروایلیاک با هدایت اولتراسوند

تزریق دنبالچه

استخوان زیر استخوان خاجی را در پزشکی دنبالچه یا دنبالچه می نامند.

آناتومی ساکروم و دنبالچه

علل احساس درد در این ناحیه؛

اختلال پوسچر،

اضافه وزن یا کم وزن بودن

آسیب پس از سقوط،

نشستن طولانی مدت،

به دنیا آوردن،

می توان آن را به عنوان بیش از حد انعطاف پذیر یا متحرک مفصلی که دنبالچه را به پایین ستون فقرات متصل می کند طبقه بندی کرد. گاهی اوقات علت ناشناخته است.

تزریق با تزریق کورتیکواستروئید و بی حس کننده موضعی به مفصل متصل کننده دنبالچه به پایین ستون فقرات انجام می شود.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریق معمولا با حداکثر دو تزریق در ماه انجام می شود.

تزریق دمی با هدایت اولتراسوند

در مواردی که تزریق کمر مشکل یا نامطلوب است، می توان از تزریق دمی در درمان دردهای مربوط به کمر و دنبالچه یا تنگی کانال (تنگی کانال نخاعی) استفاده کرد.

بر اساس مطالعات انجام شده، تزریق استروئید اپیدورال دمی، بهبود قابل توجهی در کمردرد مزمن ناشی از فتق دیسک ایجاد می کند. مثلا؛ ۲۵٪ خطا در قرار دادن صحیح سوزن دمی در فضای اپیدورال رخ می دهد. بنابراین، مشاهده شده است که استفاده از اولتراسوند به لطف توانایی آن در بررسی دقیق ساختارهای آناتومیکی در منطقه، نتایج موثری را به همراه دارد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریقات مفصل محیطی (مفاصل لگن، زانو، مفاصل دست و مچ پا)

مفاصل محیطی شامل مفاصل بازوها و پاها هستند. درد مفاصل می تواند با شرایطی مانند التهاب مفاصل (آرتریت)، کیسه های پر از مایع مفصلی (بورسیت) و التهاب تاندون (تاندونیت) رخ دهد. علاوه بر تزریق کورتیکواستروئید، PRP با هدایت اولتراسوند و تزریق سلول های بنیادی نیز می تواند برای کاهش این دردها استفاده شود.

تزریق مفصل ران با هدایت اولتراسوند

مفصل ران که استخوان فمور (ران) را به حفره در استخوان لگن متصل می کند، مفصلی است که به دلیل قرار گرفتن در آن بیشترین وزن را در بدن انسان می گیرد. به دلیل این وظیفه، مفصل; به دلیل ضربه، استفاده بیش از حد، کلسیفیکاسیون و التهاب شروع به درد می کند.

تزریق به مفصل شامل کورتیزون تسکین دهنده درد و التهاب، PRP و تزریق سلول های بنیادی است.

تزریق به پوشش محافظ مفصل

تزریق مفصل زانو به کمک اولتراسوند

در مواردی که باعث درد و تورم مفصل می شود مانند پارگی مینیسک، التهاب مفصل زانو، لیز خوردن کاسه زانو (کشکک زانو) و کلسیفیکاسیون زانو، علاوه بر تزریق مستقیم کورتون و مسکن داخل مفصلی، تزریق سلول های بنیادی و PRP نیز انجام می شود. تحت هدایت سونوگرافی، نتایج بالینی موفقی را نیز ارائه می دهد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریق مفصل زانو با هدایت اولتراسوند

تزریقات مچ دست به کمک اولتراسوند

درد ممکن است در مچ دست و مچ پا، مانند سایر مفاصل، به دلیل کلسیفیکاسیون و التهاب ایجاد شود. در درمان این دردها می توان از داروهای بی حس کننده موضعی تسکین دهنده درد و تزریق کورتیکواستروئید استفاده کرد. علاوه بر این، پس از ارزیابی مناسب بودن وضعیت بیمار، می توان از روش های پی آر پی و تزریق سلول های بنیادی نیز استفاده کرد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریقات شانه

با استفاده از سونوگرافی داینامیک شانه در حین حرکات بازوی بیمار، می توان حرکات ماهیچه، تاندون و مفصل اطراف شانه و مشکلات شانه (مانند پارگی روتاتور کاف، سندرم گیرافتادگی شانه، کلسیفیکاسیون شانه، شانه یخ زده را بررسی کرد. ) قابل تشخیص است.

سونوگرافی اسکلتی عضلانی در مقایسه با روش Emar-MR (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) روش تشخیصی کاربردی و حساس تری در تشخیص مشکلات تاندون شانه است. علاوه بر مسکن‌های بی‌حس کننده موضعی یا تزریق استروئید برای کاهش درد مفصل شانه و عضله، PRP و تزریق سلول‌های بنیادی با هدایت اولتراسوند در پارگی روتاتور کاف اعمال می‌شود.

تزریقات ناحیه تناسلی بدون سمفیز

سمفیز پوبیس، یک مفصل کمی متحرک و انعطاف پذیر در جلوی لگن (ران)، به لگن کمک می کند تا شوک را در حین حرکت جذب کند. در دوران بارداری، تغییرات در این مفصل امکان تولد را فراهم می کند.

التهاب مفصل (استئیت پوبیس)، ضربه‌های ناشی از حرکات معکوس مفصل ران، و تغییرات مفصلی پس از زایمان می‌تواند باعث درد در کشاله ران و قسمت داخلی ران شود.

با توجه به پیچیدگی آناتومی لگن و کشاله ران و موقعیت های بالینی، تزریقات با هدایت اولتراسوند هم از منظر تشخیصی و هم از منظر درمانی مفید هستند. گزینه های تزریق ممکن است شامل کورتیکواستروئید، بی حس کننده موضعی و PRP باشد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

بیشتربدانید؛تفاوت بین کیست سینه و تومورانواع سونوگرافیآیا آندومتریوز سرطان استبیوپسی چیست

تزریق بورسیت تروکانتریک

بورسیت تروکانتریک با التهاب دردناک بورس (کیسه کوچک پر از مایع مفصلی) درست روی سطح تروکانتر بزرگ ران رخ می دهد. فعالیت هایی که شامل امکان دویدن، افتادن، یا تماس فیزیکی، و همچنین جراحی جانبی (جانبی) لگن و برخی شرایط از قبل موجود است، به طور بالقوه با بورسیت تروکانتریک مرتبط هستند.

اگرچه خود مفصل ران تحت تاثیر قرار نمی گیرد، بیماران معمولا از درد جانبی لگن شکایت دارند. درد ممکن است به طرف ران تابش کند.

بورسیت تروکانتریک نیز برای تزریق استروئید مناسب است. معمولاً همراه با یک بی حس کننده موضعی و کورتیزون تجویز می شود و مستقیماً التهاب موضعی را هدف قرار می دهد.

هنگامی که بورس ایلیوپسواس که در قسمت داخلی لگن (در کشاله ران) قرار دارد، ملتهب می شود، درد در ناحیه کشاله ران احساس می شود. این عارضه به اندازه بورسیت تروکانتریک رایج نیست، اما می‌توان آن را به طور مشابه با تزریق‌های هدایت‌شونده اولتراسوند درمان کرد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

التهاب در ناحیه تروکانتریک بزرگتر استخوان ران باعث ایجاد درد در ناحیه باسن می شود.

کلسیفیکاسیون، التهاب و ضربه هایی که باعث درد مفاصل می شوند نیز می توانند باعث تجمع مایع در مفاصل شوند. یکی از روش های درمان این بیماری که به فیوژن مفصل معروف است، آسپیراسیون مفصل است. در فرآیند آسپیراسیون، مایع مفصلی با یک سوزن با هدایت اولتراسوند کشیده می شود تا فشار داخل مفصل کاهش یابد.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریق پیریفورمیس

عضله پیریفورمیس یک عضله صاف و نوار مانند در نزدیکی بالای مفصل ران است. این عضله در حرکت پایین بدن مهم است زیرا مفصل ران را تثبیت می کند، ران را بلند می کند و از بدن دور می کند.

  در نتیجه اسپاسم عضله پیریفورمیس، عصب سیاتیک فشرده می شود (سندرم پیریفورمیس). تزریق بی حسی موضعی و استروئید در عضله پیریفورمیس برای تسکین درد و التهاب انجام می شود. به این ترتیب عضله شل شده و فشار روی عصب سیاتیک برداشته می شود. انجام تزریقات با راهنمایی اولتراسوند از رسیدن سوزن به عصب سیاتیک جلوگیری می کند.

تزریق تونل کارپال

کانالی در مچ دست وجود دارد که آن را «تونل کارپال» می نامیم. سندرم تونل کارپال زمانی رخ می دهد که عصب میانی که از این کانال عبور می کند تحت فشار قرار گیرد. باعث درد، بی حسی، گزگز و احتمالاً ضعف می شود. تسکین را می توان با تزریق به مچ دست با هدایت اولتراسوند به دست آورد. تزریق بی حس کننده موضعی همراه با کورتیکواستروئید به تسکین علائم کمک می کند.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

فشرده شدن عصب میانی که از تونل کارپال عبور می کند در نتیجه باریک شدن

تزریق سم بوتولینوم

سم بوتولینوم که از باکتری بوتولینوم به دست می‌آید و معمولاً به عنوان بوتاکس شناخته می‌شود، یک داروی تزریقی برای کاهش انقباض عضلانی است. همچنین در صورت لزوم می توان از آن برای شل کردن عضله پیریفورمیس استفاده کرد.

دوزهای تزریق بوتاکس که “سم معجزه آسا” نیز نامیده می شود. با توجه به نحوه استفاده، جنسیت بیمار و توده عضلانی متفاوت است. هر چه توده عضلانی بیشتر باشد، دوزهای مورد نیاز بالاتر است. اولتراسوند یک روش تصویربرداری کمکی موثر برای تزریق به عضلات کوچک و عمیق است.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

تزریق نقطه ماشه ای

نقاط ماشه ای نقاطی هستند که سیگنال های عصبی به ماهیچه ها منتقل می شوند. در این نقاط ماشه ای به دلایلی مانند استفاده بیش از حد، ضربه و وضعیت نامناسب است. درد، سفتی و انقباض رخ می دهد.

داروهای مسکن، استروئیدها و تزریق بوتاکس که به لطف اولتراسوند می‌توانند در نقطه‌ای مناسب انجام شوند. این یک روش درمانی موثر در خنثی کردن نقاط ماشه ای است که به عنوان گریپ نیز شناخته می شود.

بلوک های عصبی به کمک اولتراسوند

تا به امروز از روش های مختلفی برای بلوک عصبی یعنی بی حسی منطقه ای اعصاب بدن ما استفاده شده است. تا قبل از استفاده از اولتراسوند، از محرک های عصبی برای تشخیص اعصاب استفاده می شد.

در حین انجام سونوگرافی، محرک‌های اعصاب، اعصاب را با ایجاد انقباض در حین نزدیک شدن به ناحیه مشخص می‌کنند. این قابلیت هر تعداد تزریق عصب و قرار دادن کاتتر را با هدایت تصویر در زمان واقعی فراهم می کند. این یک محیط امن‌تر ایجاد می‌کند که عوارض روش‌های وارد کردن سوزن را کاهش می‌دهد. امروزه این دو روش همچنان می توانند با هم استفاده شوند.برای انجام سونوگرافی در ارتوپدی میتوانید به مرکز تصویربرداری جردن دکترهدایی مراجعه کنید.

بلوک های عصبی؛ در درمان درد، تعیین نواحی درد و جلوگیری از درد برای مدت معینی استفاده می شود. در مداخلات جراحی به منظور بیهوشی استفاده می شود.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

کرایوتراپی (انجماد اعصاب)

سرما درمانی؛ به عنوان یک روش جایگزین در درمان دردهای مزمن ناشی از کلسیفیکاسیون در مفاصل و ستون فقرات استفاده می شود. این فرآیند انجماد پایانه های عصبی است. اگرچه این روش درمانی دائمی نیست، اما به مدت ۶ تا ۸ ماه به تسکین درد کمک می کند.

استفاده از سونوگرافی در مرحله انجماد اعصاب؛ این به پزشک کمک می کند تا سوزن های حساسی به نام کرایوپروب را با دقت روی انتهای عصبی مربوطه قرار دهد. بنابراین، بدون آسیب رساندن به انتهای عصبی اطراف، یک عمل موفقیت آمیز انجام می دهد.

هیچ روش واحدی برای تزریق در هیچ ناحیه ای معتبر نیست. کاربردهای تزریقی را می توان با سایر تکنیک های تصویربرداری نیز انجام داد. اما بزرگترین مزیت روش اولتراسوند این است که بیمار در معرض اشعه قرار نمی گیرد. سایر مزایای مهم سونوگرافی عبارتند از:

مقرون به صرفه است،

به دلیل قابل حمل بودن، بیمار برای تشخیص و تزریق منتقل نمی شود.

با ارائه بهترین جهت به سوزن، اطمینان حاصل می شود که تزریق در محل مناسب انجام می شود.

می توان شمارش کرد که دوز تزریق قابل پیگیری است.

شما می توانید برای سوالات خود در مورد تزریقات با هدایت اولتراسوند با ما تماس بگیرید. می‌توانید با پزشکان ما وقت بگیرید تا بدانید که آیا کاندید مناسبی برای تزریق در محدوده درمان مداخله‌ای درد هستید یا خیر.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری