021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی هسته سوزنی سینه

بیوپسی هسته سوزنی

اگر آزمایشات دیگر نشان دهد شما ممکن است سرطان پستان داشته باشید ، پزشک ممکن است شما را برای انجام بیوپسی هسته سوزنی (Core Needle Biopsy (CNB ارجاع دهد. البته روش های بیوپسی متفاوتی وجود دارد.

این  روش بیوپسی سینه غالباً در صورت وجود مشکوک به سرطان سینه ، نوع مطلوب است ، زیرا بیشتر بافت سینه را از آسپیراسیون با سوزن جدا می کند ، و نیازی به جراحی ندارد.

در طی این روش ، پزشک از سوزن توخالی برای بیرون کشیدن تکه های بافت سینه از ناحیه نگرانی استفاده می کند. این کار با حضور پزشک در محل انجام می شود و یا در حالی که از یک آزمایش تصویربرداری برای هدایت سوزن استفاده می شود.

بیوپسی هسته سوزنی چیست؟

برای CNB ، پزشک از سوزن توخالی برای بیرون کشیدن تکه های بافت سینه از ناحیه مشکوکی که پزشک احساس کرده یا در تست تصویربرداری مشخص کرده است ، استفاده می کند. ممکن است سوزن به وسیله ای با فنر وصل شده باشد که سوزن را به سرعت در داخل و خارج از بافت حرکت می دهد ، یا ممکن است به وسیله مکش وصل شود که به کشیدن بافت سینه به داخل سوزن کمک می کند.

یک سیلندر کوچک (هسته) بافت در سوزن خارج می شود. چندین هسته اغلب حذف می شوند.پزشک که CNB را انجام می دهد ممکن است با احساس توده سوزن را در جای خود قرار دهد. اما معمولاً سوزن با استفاده از نوعی آزمایش تصویربرداری در ناحیه غیر طبیعی قرار می گیرد تا سوزن را به جای مناسب هدایت کنید.

برخی از آزمایشات تصویربرداری که ممکن است پزشک از آن در بیوپسی پستان استفاده کند شامل موارد زیر است:

  • سونوگرافی
  • MRI
  • ماموگرام (یا توموسنتز پستان)

مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ارائه دهنده خدمات ماموگرافی،بیوپسی،MRI،سونوگرافی سینه میباشد .

 

انواع بیوپسی پستان

انواع بیوپسی پستان

در صورت نیاز CNB چه انتظاری دارید:

CNB یک عمل سرپایی است که اغلب در مطب پزشک با بی حسی موضعی انجام می شود (بیدار هستید اما بخشی از پستان شما بی حس شده است). این روش معمولاً سریع است ، اگر در صورت نیاز به آزمایش های تصویربرداری یا اگر یکی از انواع خاص CNB که در زیر توضیح داده می شود ، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.ممکن است شما نشسته باشید ، یا دراز بکشید و یا روی یک میز ویژه دراز بکشید و سینه شما در دهانه هایی قرار داشته باشد.

برای هر نوع CNB ، از یک سوزن نازک برای قرار دادن دارو برای بی حس کردن پوست استفاده می شود. سپس برش کوچک در پستان ایجاد می شود. سوزن بیوپسی از طریق این برش داخل بافت پستان قرار می گیرد تا نمونه بافت آن برداشته شود. ممکن است با وارد شدن سوزن احساس فشار کنید. ممکن است دوباره از آزمایشات تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل مناسب استفاده شود.به طور معمول ، یک نشانگر بافت ریز (که به آن کلیپ نیز گفته می شود) در محلی که بیوپسی انجام می شود قرار داده می شود. این نشانگر در ماموگرافی ها یا سایر آزمایش های تصویربرداری نشان می دهد بنابراین می توان محل دقیق آن را برای درمان بیشتر (در صورت نیاز) یا پیگیری در آن قرار داد. شما نمی توانید نشانگر را حس کنید یا ببینیدپس از برداشتن بافت ، سوزن بیرون آورده می شود. هیچ بخیه مورد نیاز نیست.

این منطقه با یک پانسمان استریل پوشیده شده است. برای محدود کردن خونریزی ممکن است فشار برای مدت کوتاهی اعمال شود.

عوارض بیوپسی هسته سوزنی:

ممکن است به شما گفته شود که فعالیت سخت و طاقت فرسا را ​​برای یک روز یا همین حدود محدود کنید ، اما باید بتوانید پس از آن به فعالیت های معمول خود برگردید. پزشک یا پرستار شما در این مورد دستورالعمل می دهد. CNB می تواند باعث خونریزی ، کبودی یا تورم شود. این می تواند به نظر برسد که بعد از بیوپسی ، پستان بزرگتر است. بیشتر اوقات ، این چیزی برای نگرانی نیست و هرگونه خونریزی ، کبودی یا تورم به مرور زمان از بین خواهد رفت. پزشک یا پرستار شما به شما خواهند گفت که چگونه می توانید از سایت بیوپسی مراقبت کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل ممکن است با آنها تماس بگیرید. CNB معمولاً جای زخم نمی گذارد.

انواع ویژه بیوپسی سوزنی هسته ای :

  •  بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک : برای این روش ، پزشک از تصاویر ماموگرافی گرفته شده از زوایای مختلف برای مشخص کردن محل بیوپسی استفاده می کند. یک رایانه اشعه ایکس پستان را تجزیه و تحلیل می کند و دقیقاً مشخص می کند که نوک سوزن در ناحیه غیر طبیعی به چه مکانی نیاز دارد. این نوع CNB اغلب برای بیوپسی ریزآرایی های مشکوک (رسوبات کلسیم کوچک) یا توده های کوچک و یا مناطق غیر طبیعی غیر قابل استفاده در سونوگرافی قابل استفاده است.
  •    بیوپسی هسته با کمک خلاءیا  بیوپسی وکیوم برای انجام بیوپسی به کمک خلاء (VAB) ، یک کاوشگر توخالی از طریق یک برش کوچک به ناحیه غیر طبیعی بافت پستان قرار می گیرد. پزشک با استفاده از آزمایش تصویربرداری ، پروب را به محل هدایت می کند. یک سیلندر (هسته) بافت در داخل پروب مکش می شود و یک چاقوی چرخان در داخل کاوشگر نمونه بافت را از بقیه پستان میبرد. از همان برش چندین نمونه گرفته می شود. این روش معمولاً بافت بیشتری را نسبت به بیوپسی سوزنی هسته استاندارد از بین می برد.

بیوپسی هسته سوزنی چه چیزی را نشان می دهد:

پزشک به نام پاتولوژیست به بررسی بافت بیوپسی و / یا مایعات می پردازد تا ببیند سلول های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر. CNB احتمالاً به وضوح نشان می دهد که سرطان وجود دارد ، اما ممکن است که در برخی مواقع تشخیص کامل نباشد و نیاز به بیوپسی وکیوم باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری