021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی هسته سوزنی سینه

بیوپسی هسته سوزنی

اگر آزمایشات دیگر نشان دهد شما ممکن است سرطان پستان داشته باشید ، پزشک ممکن است شما را برای انجام بیوپسی هسته سوزنی (Core Needle Biopsy (CNB ارجاع دهد. البته روش های بیوپسی متفاوتی وجود دارد.

این  روش بیوپسی سینه غالباً در صورت وجود مشکوک به سرطان سینه ، نوع مطلوب است ، زیرا بیشتر بافت سینه را از آسپیراسیون با سوزن جدا می کند ، و نیازی به جراحی ندارد.

در طی این روش ، پزشک از سوزن توخالی برای بیرون کشیدن تکه های بافت سینه از ناحیه نگرانی استفاده می کند. این کار با حضور پزشک در محل انجام می شود و یا در حالی که از یک آزمایش تصویربرداری برای هدایت سوزن استفاده می شود.

بیوپسی هسته سوزنی چیست؟

برای CNB ، پزشک از سوزن توخالی برای بیرون کشیدن تکه های بافت سینه از ناحیه مشکوکی که پزشک احساس کرده یا در تست تصویربرداری مشخص کرده است ، استفاده می کند. ممکن است سوزن به وسیله ای با فنر وصل شده باشد که سوزن را به سرعت در داخل و خارج از بافت حرکت می دهد ، یا ممکن است به وسیله مکش وصل شود که به کشیدن بافت سینه به داخل سوزن کمک می کند.

یک سیلندر کوچک (هسته) بافت در سوزن خارج می شود. چندین هسته اغلب حذف می شوند.پزشک که CNB را انجام می دهد ممکن است با احساس توده سوزن را در جای خود قرار دهد. اما معمولاً سوزن با استفاده از نوعی آزمایش تصویربرداری در ناحیه غیر طبیعی قرار می گیرد تا سوزن را به جای مناسب هدایت کنید.

برخی از آزمایشات تصویربرداری که ممکن است پزشک از آن در بیوپسی پستان استفاده کند شامل موارد زیر است:

  • سونوگرافی
  • MRI
  • ماموگرام (یا توموسنتز پستان)

مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ارائه دهنده خدمات ماموگرافی،بیوپسی،MRI،سونوگرافی سینه میباشد .

 

انواع بیوپسی پستان

انواع بیوپسی پستان

در صورت نیاز CNB چه انتظاری دارید:

CNB یک عمل سرپایی است که اغلب در مطب پزشک با بی حسی موضعی انجام می شود (بیدار هستید اما بخشی از پستان شما بی حس شده است). این روش معمولاً سریع است ، اگر در صورت نیاز به آزمایش های تصویربرداری یا اگر یکی از انواع خاص CNB که در زیر توضیح داده می شود ، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.ممکن است شما نشسته باشید ، یا دراز بکشید و یا روی یک میز ویژه دراز بکشید و سینه شما در دهانه هایی قرار داشته باشد.

برای هر نوع CNB ، از یک سوزن نازک برای قرار دادن دارو برای بی حس کردن پوست استفاده می شود. سپس برش کوچک در پستان ایجاد می شود. سوزن بیوپسی از طریق این برش داخل بافت پستان قرار می گیرد تا نمونه بافت آن برداشته شود. ممکن است با وارد شدن سوزن احساس فشار کنید. ممکن است دوباره از آزمایشات تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل مناسب استفاده شود.به طور معمول ، یک نشانگر بافت ریز (که به آن کلیپ نیز گفته می شود) در محلی که بیوپسی انجام می شود قرار داده می شود. این نشانگر در ماموگرافی ها یا سایر آزمایش های تصویربرداری نشان می دهد بنابراین می توان محل دقیق آن را برای درمان بیشتر (در صورت نیاز) یا پیگیری در آن قرار داد. شما نمی توانید نشانگر را حس کنید یا ببینیدپس از برداشتن بافت ، سوزن بیرون آورده می شود. هیچ بخیه مورد نیاز نیست.

این منطقه با یک پانسمان استریل پوشیده شده است. برای محدود کردن خونریزی ممکن است فشار برای مدت کوتاهی اعمال شود.

عوارض بیوپسی هسته سوزنی:

ممکن است به شما گفته شود که فعالیت سخت و طاقت فرسا را ​​برای یک روز یا همین حدود محدود کنید ، اما باید بتوانید پس از آن به فعالیت های معمول خود برگردید. پزشک یا پرستار شما در این مورد دستورالعمل می دهد. CNB می تواند باعث خونریزی ، کبودی یا تورم شود. این می تواند به نظر برسد که بعد از بیوپسی ، پستان بزرگتر است. بیشتر اوقات ، این چیزی برای نگرانی نیست و هرگونه خونریزی ، کبودی یا تورم به مرور زمان از بین خواهد رفت. پزشک یا پرستار شما به شما خواهند گفت که چگونه می توانید از سایت بیوپسی مراقبت کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل ممکن است با آنها تماس بگیرید. CNB معمولاً جای زخم نمی گذارد.

انواع ویژه بیوپسی سوزنی هسته ای :

  •  بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک : برای این روش ، پزشک از تصاویر ماموگرافی گرفته شده از زوایای مختلف برای مشخص کردن محل بیوپسی استفاده می کند. یک رایانه اشعه ایکس پستان را تجزیه و تحلیل می کند و دقیقاً مشخص می کند که نوک سوزن در ناحیه غیر طبیعی به چه مکانی نیاز دارد. این نوع CNB اغلب برای بیوپسی ریزآرایی های مشکوک (رسوبات کلسیم کوچک) یا توده های کوچک و یا مناطق غیر طبیعی غیر قابل استفاده در سونوگرافی قابل استفاده است.
  •    بیوپسی هسته با کمک خلاءیا  بیوپسی وکیوم برای انجام بیوپسی به کمک خلاء (VAB) ، یک کاوشگر توخالی از طریق یک برش کوچک به ناحیه غیر طبیعی بافت پستان قرار می گیرد. پزشک با استفاده از آزمایش تصویربرداری ، پروب را به محل هدایت می کند. یک سیلندر (هسته) بافت در داخل پروب مکش می شود و یک چاقوی چرخان در داخل کاوشگر نمونه بافت را از بقیه پستان میبرد. از همان برش چندین نمونه گرفته می شود. این روش معمولاً بافت بیشتری را نسبت به بیوپسی سوزنی هسته استاندارد از بین می برد.

بیوپسی هسته سوزنی چه چیزی را نشان می دهد:

پزشک به نام پاتولوژیست به بررسی بافت بیوپسی و / یا مایعات می پردازد تا ببیند سلول های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر. CNB احتمالاً به وضوح نشان می دهد که سرطان وجود دارد ، اما ممکن است که در برخی مواقع تشخیص کامل نباشد و نیاز به بیوپسی وکیوم باشد.

بیوپسی برداشتن گوشت از پستان یا غدد لنفاوی برای تجزیه و تحلیل است. این کار را می توان با یک سوزن گیج بزرگ، یا با میکروبیوپسی (تروکار) یا ماکروبیوپسی با کمک خلاء انجام داد. بیوپسی سوزنی با سوراخ بزرگ را می توان تحت سونوگرافی، ماموگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا در کلینیک بدون کمک تصویربرداری انجام داد. در برخی موارد، بیوپسی جراحی ضروری خواهد بود. سوراخ کردن با سوزن ظریف تخلیه مایع موجود در کیست یا برداشتن سلول‌ها از پستان برای تجزیه و تحلیل را ممکن می‌سازد، در موارد خاص می‌توان از آن در سطح غدد لنفاوی استفاده کرد.

صرف نظر از تکنیک مورد استفاده، نتیجه بیوپسی به طور کلی حدود سه هفته پس از آن در دسترس است. کبودی (کبودی) و گاهی اوقات حتی یک برآمدگی دردناک حاوی هماتوم یا حوضچه خون پس از بیوپسی قابل مشاهده است. بسته به اندازه هماتوم، ناپدید شدن آن می تواند ۴ تا ۶ هفته طول بکشد. اگر ناراحتی قابل توجه باشد، تخلیه هماتوم ممکن است.

بیوپسی سوزنی با سوراخ بزرگ

آنها امکان تشخیص دقیق را بدون برداشتن کل ندول و بدون بر جای گذاشتن اسکار فراهم می کنند. آنها ۲ نوع هستند، یا میکروبیوپسی یا ماکروبیوپسی با کمک خلاء. آنها تحت بی حسی موضعی انجام می شوند. آنها را می توان با استفاده از سونوگرافی، استریوتاکسی، توموسنتز، MRI و گاهی اوقات در مطب پزشک انجام داد. اطلاعات مربوط به آمادگی و دستورالعمل هایی که باید بعد از این امتحانات دنبال کنید را در پیوندهای زیر مرتبط با هر یک از امتحانات خواهید یافت.

میکروبیوپسی

میکروبیوپسی از تروکار استفاده می‌کند که سوزن کوچک‌تری نسبت به ماکروبیوپسی دارد و برای برداشتن بافت کافی به حداقل سه یا چهار بار نیاز دارد. می توان آن را در پستان و گاهی در غدد لنفاوی انجام داد.

معمولاً در رادیولوژی انجام می شود، همچنین می توان آن را در مطب پزشک با بی حسی موضعی یا به ندرت در اتاق عمل انجام داد.

هنگامی که بیوپسی تحت سونوگرافی انجام می شود، زن به پشت دراز می کشد و رادیولوژیست با استفاده از پروب محل ضایعه را پیدا کرده و بیوپسی را انجام می دهد. رادیولوژیست معمولاً از تروکار (میکروبیوپسی) استفاده می کند، اما گاهی اوقات می تواند ماکروبیوپسی به کمک خلاء را با یک سوزن گیج بزرگ برای برداشتن ندول انجام دهد.. بی حسی موضعی انجام عمل را بدون درد می کند.

هنگامی که ضایعه به راحتی قابل لمس باشد، به خصوص اگر در تصویربرداری قابل مشاهده نباشد، میکروبیوپسی را می توان تحت بی حسی موضعی در مطب پزشک یا جراح نیز انجام داد.

در موارد سرطان التهابی، بیوپسی پوست با بی حسی موضعی ممکن است در مطب پزشک انجام شود.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

بیوپسی به کمک خلاء

ماکروبیوپسی را می توان گاهی اوقات در سونوگرافی برای برداشتن گره یا به دست آوردن نمونه بزرگتر انجام داد.

اغلب تحت استریوتاکسی برای تجزیه و تحلیل میکروکلسیفیکاسیون ها، ندول ها یا سایر تصاویری که فقط در ماموگرافی دیده می شوند انجام می شود. هنگامی که بیوپسی تحت استریوتاکسی انجام می شود، زن روی یک میز مخصوص با سوراخ برای قرار دادن پستان روی شکم خود دراز می کشد. رادیولوژیست با استفاده از اشعه ایکس متصل به کامپیوتر محل ضایعه را مشخص می کند و سپس بیوپسی را انجام می دهد. رادیولوژیست از ماکروبیوپسی با کمک خلاء با یک سوزن گیج بزرگ برای بدست آوردن نمونه کافی استفاده می کند.. بی حسی موضعی انجام عمل را بدون درد می کند.

برای بیوپسی ساخته شده تحت توموسنتز، معاینه بر روی میز مخصوصی انجام می شود که دارای دهانه ای در کناره است. در اکثر مواقع، بیمار خود را به پهلو دراز کشیده است. هنگامی که این وضعیت امکان پذیر نباشد، بیمار خود را در وضعیت نشسته می بیند. تمام تجهیزات در جلو و اطراف بیمار قرار می گیرند. رادیولوژیست و کارکنان در دو طرف او کار می کنند.. بی حسی موضعی انجام عمل را بدون درد می کند.

هنگامی که یک ضایعه فقط در MRI قابل مشاهده است، ماکروبیوپسی با کمک خلاء با استفاده از MRI ​​انجام می شود.

بیوپسی جراحی

بیوپسی را می توان در اتاق عمل توسط جراح تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام داد و بنابراین در اکثر موارد اجازه می دهد تا تمام ضایعات مشکوک لمس شده یا مشاهده شده در ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI را بردارید.

زمانی که بیوپسی با سوزن بزرگ نشان داد هیپرپلازی مجرای آتیپیکال را نشان می دهد، توصیه می شود از عدم وجود سرطان سینه اطمینان حاصل شود. همچنین در موارد نادری که به دلیل مشکلات سلامتی زن (مثلاً ناتوانی در دراز کشیدن روی شکم) یا به دلیل محل تصویر مورد بیوپسی، بیوپسی با سوزن بزرگ توسط سونوگرافی، استریوتاکسی، توموسنتز یا MRI انجام نمی شود. ، بیوپسی تصویربرداری را غیرممکن می کند. بیوپسی جراحی یک اسکار بر روی پوست باقی می گذارد.

سوراخ کردن با سوزن ظریف

سوراخ کردن با سوزن ظریف بدون بیهوشی انجام می شود زیرا از سوزن کوچکتری نسبت به نمونه خون استفاده می شود. از سوراخ سوزنی ظریف می توان برای تایید وجود کیست لمس شده توسط پزشک یا برای تسکین درد مرتبط با کیست با کالیبر خوب استفاده کرد. رادیولوژیست زمانی که بخواهد در مورد کیست های پیچیده مشخص کند که در واقع یک کیست است، ممکن است برای انجام یک سوراخ تحت سونوگرافی مناسب تشخیص دهد.

همچنین می توان آن را روی یک توده لمس شده یا روی غدد لنفاوی لمس شده یا در سونوگرافی انجام داد.

اگر ندول جامد باشد، اگر گانگلیون سوراخ شده باشد یا اگر کیست حاوی خون باشد یا به سرعت ظاهر شود، می توان آنالیز سلول های گرفته شده در حین سوراخ را انجام داد.

اگر تجزیه و تحلیلی از مواد نمونه برداری شده انجام شود، نتیجه سوراخ معمولاً دو تا سه هفته پس از آن در دسترس است.

کبودی و به ندرت هماتوم را می توان به دنبال سوراخ کردن سوزن ظریف مشاهده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری