021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران

بیوپسی کلیه و بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران ؟

بیوپسی کلیه فرآیند برداشتن تکه ای از بافت کلیه با کمک یک سوزن نازک برای تشخیص قطعی بدون انجام جراحی است. این اپلیکیشن؛ برای آشکار کردن علل رد بافت، شک به گلومرولونفریت و نارسایی کلیه انجام می شود.

بیوپسی به طور کلی تحت هدایت سونوگرافی و توموگرافی انجام می شود. بنابراین، حرکت کلیه و سوزن هر دقیقه بر روی صفحه نمایش نظارت می شود. در روش های بیوپسی که به این روش انجام می شود، احتمال خطا به حداقل رسیده و از آسیب به سایر بافت های بدن جلوگیری می شود.

در برخی از بیماری های کلیوی، معاینه فیزیکی و آزمایشات برای تشخیص بیماری کافی نیست. برای تشخیص این بیماری ها بیوپسی کلیه در بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران مورد نیاز است و به لطف این بیوپسی می توان تشخیص دقیق داد. با بیوپسی می توان تشخیص قطعی برخی از بیماری های توبولو بینابینی و برخی اختلالات غیرقابل توضیح را داد و به این ترتیب روش درمانی موثری را تعیین کرد.

برای چه هدفی انجام می شود؟

این روش های بیوپسی برای دو نوع هدف انجام می شود. این اهداف؛

این بیوپسی ها به منظور تشخیص قطعی بیماری های کلیوی انجام می شود که در نتیجه بسیاری از معاینات و آزمایشات انجام شده قبل از بیوپسی قابل تشخیص نیست.

برای تشخیص قطعی تومور در کلیه انجام می شود. با بیوپسی، مشخص می شود که آیا تومور خوش خیم است یا بدخیم. پس از این فرآیند، یک طرح درمانی برای تومور تهیه می شود و تمام تایپ کردن تومور انجام می شود. روش بعدی برای هر تومور کلیه ممکن است بیوپسی نباشد. در برخی موارد ممکن است جراحی مستقیم لازم باشد.

بیوپسی کلیه چگونه انجام می شود؟

مانند هر روش بیوپسی، مراحلی در مراحل بیوپسی کلیه وجود دارد. در مورد این مراحل می توان موارد زیر را بیان کرد:

بیمار ابتدا رو به پایین روی تختی که دستگاه سونوگرافی در آن قرار دارد دراز می کشد.

بالشی زیر شکم بیمار قرار داده می شود تا کمر او را بالا نگه دارد.

ناحیه کمر و پشت بیمار آماده در معرض قرار گرفتن است.

پس از اتمام مراحل بهداشتی و استریلیزاسیون، ناحیه ای که در آن عمل انجام خواهد شد با سونوگرافی تصویربرداری شده و نقطه ورود سوزن مشخص می شود.

مراقب باشید که ناحیه‌ای که بافت برداشته می‌شود، نواحی انتهایی کلیه باشد که گردش خون پایین است.

پس از استریل شدن نقطه ورودی و اطراف آن، فرآیند بیهوشی با استفاده از یک سوزن نازک آغاز می شود. پس از بی حس شدن ناحیه، یک برش ۱-۲ میلی متری ایجاد می شود و با کمک سوزن تراش از این ناحیه وارد می شود.

تحت هدایت سونوگرافی، پیشرفت کلیه و سوزن به وضوح دیده می شود. نوک سوزن به بافت مورد نظر تحویل داده می شود. در این دوره بسیار مهم است که بیمار نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کند.

در موارد خونریزی می توان از سونوگرافی دوپلر رنگی در حین وارد کردن سوزن استفاده کرد.

یک نمونه بافت با سوزن گرفته می شود و پس از چسباندن بافت دسترسی، فرآیند بیوپسی تکمیل می شود.

چرا بیوپسی کلیه انجام می شود؟

می توان در مورد بسیاری از بیماری هایی که بر کلیه ها تأثیر می گذارد صحبت کرد. روش های درمان بسته به نوع این بیماری ها متفاوت است. بیماری های عروقی، روماتیسمی و سایر بیماری ها باعث بدتر شدن عملکرد کلیه می شوند. شکایات بیمار ممکن است نشان دهد که علت این مشکلات کلیه است. اما در برخی موارد نمی توان تشخیص دقیقی در مورد مشکل ایجاد کننده این بیماری ها انجام داد.

روش های درمان نیز بسته به مشکل متفاوت است. موفقیت درمانی که باید اعمال شود به تشخیص دقیق مربوط می شود. بنابراین در برخی موارد نمی توان آزمایش های مربوط به بیماری های کلیوی را از طریق آنالیز و معاینه فهمید. با این حال، به لطف روش‌های بیوپسی کلیه می‌توان تشخیص واضح این بیماری را انجام داد.

بیشتر بدانید: بیوپسی کلیه و تشخیص بیماری های کلیویبیوپسی وکیوم چیست؟آزمایش بیوپسی چیستسونوگرافی بیوپسی چیست

قبل از بیوپسی کلیه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

قبل از عمل آزمایشات خون بررسی می شود و در صورتی که بیمار مشکل خونریزی داشته باشد این وضعیت به طور دقیق بررسی می شود.

اگر چند ماه قبل از عمل آزمایشاتی انجام شود، ممکن است نیازی به آزمایش یا معاینه جدید نباشد.

در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون، مصرف آنها باید یک هفته قبل از این عمل قطع شود. رقیق کننده های خون؛ این می تواند کومادین و هپارین باشد.

سونوگرافی و توموگرافی بیمار بررسی می شود و بافت کلیه ارزیابی می شود. بسته به این، یک برنامه درمانی ساخته می شود.

بیمار باید حداقل ۷ ساعت قبل از بیوپسی ناشتا باشد.

اگر بیمار به طور منظم از دارویی استفاده می کند، می توان آن را با نوشیدن کمی آب مصرف کرد.

بعد از بیوپسی کلیه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

مانند تمام روش های بیوپسی در بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران ، یکی از مهم ترین مشکلات در بیوپسی کلیه، خونریزی است.

پس از عمل، برخی از بیماران ممکن است خون خفیفی را در ادرار خود تجربه کنند. اما این وضعیت پس از ۲-۳ روز خود به خود برطرف می شود. برای جلوگیری از موقعیت های منفی در طول این فرآیند، باید در ۲۴ ساعت اول از انجام حرکات زیاد و ورزش های سنگین خودداری کرد.

بیمار باید حداقل ۴ ساعت پس از عمل در رختخواب دراز بکشد. بعد از بیوپسی، می توانید غذا بخورید مگر اینکه خلاف آن گفته شود.

می توان مقدار زیادی مایع مصرف کرد. در صورت بروز عوارض احتمالی بیمار به دقت تحت نظر است.

در صورت بروز درد در ناحیه عمل می توان با توصیه پزشک از مسکن استفاده کرد.

روش های دیگر برای بیوپسی کلیه چیست؟

روش های دیگر مورد استفاده برای روش های بیوپسی عبارتند از:

روش بیوپسی با هدایت اولتراسوند

روش بیوپسی باز

روش لاپاراسکوپی بیوپسی کلیه

روش بیوپسی هدایت شده با اولتراسوند

آسپیراسیون با سوزن ظریف و تکنیک های آسپیراسیون با سوزن ضخیم در بیوپسی کلیه با هدایت اولتراسوند استفاده می شود. در روش آسپیراسیون با سوزن ظریف نیازی به بی حسی موضعی نیست، اما در روش بیوپسی با سوزن ضخیم از بی حسی موضعی استفاده می شود. پس از تمام این اقدامات، بیمار می تواند پس از ۱-۲ ساعت به خانه بازگردد.

روش بیوپسی باز کلیه

این فرآیند برداشتن یک قطعه کوچک از بافت کلیه از طریق یک سوزن است. این قطعه در آزمایشگاه پاتولوژی به طور مفصل بررسی شده و با این روش بیوپسی باز تشخیص بیماری کلیوی داده می شود.

روش لاپاراسکوپی بیوپسی کلیه

برای رسیدن به کلیه، پزشک در بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران برش کوچکی در شکم بیمار ایجاد می کند و از طریق این برش از طریق دوربین از کلیه عکس می گیرد. با دستگاه جمع آوری بافت از مناطق مشکوک نمونه برداری می شود و پس از بررسی این نمونه می توان بیماری را تشخیص داد.

روش های بیوپسی در گذشته با جراحی انجام می شد، اما امروزه در بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران تمام روش های بیوپسی با سوزن انجام می شود. در صورت وجود تومور در بافت داخل کلیه، توده با جراحی بدون نیاز به بیوپسی برداشته می شود.

آیا بیوپسی کلیه یک روش بی خطر است؟

مانند تمام روش های بیوپسی سوزنی، در روش های بیوپسی کلیه نیز خطراتی وجود دارد. به نظر می رسد این خطرات ساده یا بسیار نادر هستند. با این حال، داشتن ریسک به معنای غیرقابل اعتماد بودن معامله نیست. بیوپسی سوزنی کلیه به عنوان یک روش بسیار قابل اعتماد برجسته است. در مورد خطرات روش های بیوپسی سوزنی کلیه می توان موارد زیر را بیان کرد:

خونریزی ممکن است در بسیاری از روش های بیوپسی رخ دهد. این خونریزی در ادرار یک یا دو روز طول می کشد. این خونریزی خفیف است و سپس خود به خود از بین می رود.

گاهی اوقات خونریزی می تواند شدید باشد و با اقدامات احتیاطی عادی متوقف شود. هر روشی که برای این کار لازم باشد استفاده می شود. اما احتمال خونریزی از کلیه پس از بیوپسی بسیار کم است.

یکی از خطرات بسیار نادر، مشکل بالون شدن در سیاهرگ کلیوی است. علاوه بر این، ممکن است مشکلات مربوط به فیستول ظاهر شود. اکثر این مشکلات نیازی به درمان اضافی ندارند. شاخه عروقی را می توان با استفاده از روش هایی مانند آنژیوگرافی بست.

چه زمانی بیوپسی کلیه توصیه می شود؟

آزمایش ها و معاینات زیادی برای اطلاع از بیماری های کلیوی انجام می شود. با این حال، در نتیجه همه این معاینات، تشخیص قطعی می تواند بسیار دشوار باشد. برای تشخیص قطعی اختلالات این بیماران، بهره مندی از بیوپسی کلیه ضروری است. زیرا روش های بیوپسی اطلاعات بیشتری در مورد بیماری ارائه می دهد و می توان تشخیص دقیق بیماری را انجام داد.

بیوپسی کلیه چقدر طول می کشد؟

فرآیند بیوپسی بسته به تجربه رادیولوژیست معمولاً می تواند کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. با این حال، این فرآیند به طور متوسط ​​بین ۱۵-۶۰ دقیقه تکمیل می شود. اگر بافتی که باید مشاهده شود با جزئیات مورد بررسی قرار گیرد، این روند ممکن است طولانی تر شود. پس از اتمام بیوپسی، ممکن است ۵-۶ ساعت برای بررسی نبض و فشار خون بیمار لازم باشد. پس از اتمام این فرآیند، بیمار به خانه فرستاده می شود.

بررسی بافت کلیه با روش های دیگر کمی متفاوت است. معاینات با استفاده از دو روش مختلف میکروسکوپ نوری و ایمونوفلورسانس انجام می شود. مهم است که پزشکی که معاینه را انجام می دهد تجربه داشته باشد. بنابراین، روش بیوپسی را می توان در زمان کوتاه تری کامل کرد.

چند روز طول می کشد تا نتایج بیوپسی کلیه به دست آید؟

معاینه بیوپسی کلیه که در آزمایشگاه های دانشگاه های دولتی و خصوصی انجام می شود به دلیل ازدحام و نوبت دهی، فرآیندی دردسرساز است. نتایج بیوپسی بسته به سرعت کار، ظرفیت فنی و سرعت کار آزمایشگاه، مدت زمان مشخصی دارد. در حالی که این فرآیند در آزمایشگاه‌های خصوصی ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد، اما در بیمارستان‌های دولتی ممکن است ۳ تا ۴ هفته طول بکشد.

بیشتر بدانید: هزینه بیوپسیبیوپسی چیست –  بیوپسی سینهبهترین مرکز بیوپسی  تیروئید در تهران

سوالات متداول

آیا بیوپسی کلیه مضر است؟

بیوپسی کلیه به عنوان یک روش ایمن شناخته می شود. رایج ترین مشکلات در این فرآیندها عبارتند از: درد و خونریزی موقعیت های خونریزی می تواند به روش های مختلف رخ دهد. شایع ترین شکل خونریزی در سیستم جمع آوری ادرار است. در چنین مواردی ممکن است خون خفیفی در ادرار بیمار مشاهده شود. در عین حال، ممکن است درد در هنگام ادرار و مشکل در دفع ادرار وجود داشته باشد. این نوع خونریزی توسط بیمار و پزشک کنترل می شود، اما بیشتر آنها مشکلاتی هستند که خود به خود برطرف می شوند.

نوع دیگری از خونریزی، خونریزی در کپسول کلیه و اطراف کلیه است. این را می توان به صورت درد خونریزی مشاهده کرد. هنگامی که بیمار با چنین مشکلاتی مواجه می شود، مداخله زودهنگام مورد نیاز است. عارضه دیگری که بعد از بیوپسی کلیه مشاهده می شود. کانال فیستول است. یک کانال فیستول بین شریان و ورید تشکیل می شود، اما برای اکثر بیماران به طور خود به خود بدون ایجاد مشکل اساسی بهبود می یابد.

آیا بیوپسی کلیه درد دارد؟

بیوپسی کلیه اگر با راهنمایی تصویربرداری انجام شود به عنوان یک روش آسان، بدون درد و قابل اعتماد برجسته می شود. این روش تقریباً ۵-۱۰ دقیقه طول می کشد. محل ورود سوزن و هر یک از نواحی دیگر فوراً روی صفحه نمایش قابل مشاهده است. گاهی اوقات ممکن است در طول روش بیوپسی کلیه درد وجود داشته باشد. بنابراین، محل ورود سوزن بیهوش می شود و داروهای آرام بخش به صورت داخل وریدی تجویز می شود. بنابراین، این روند به عنوان یک روند کاملاً بدون درد ادامه می یابد.

پس از بیوپسی ممکن است درد در ناحیه ایجاد شود. با این حال، این شرایط درد در عرض ۲-۳ روز از بین می رود. اگر درد بعد از بیوپسی از بین نرفت و بدتر شد، باید مستقیماً به بیمارستان مراجعه کنید.

آیا خطری وجود دارد؟

در هر روش بیوپسی خطر، هرچند کم، وجود دارد. این در مورد بیوپسی کلیه نیز صادق است. یکی از مهم ترین خطراتی که در این روش بیوپسی مشاهده می شود، خونریزی است. ممکن است مقدار کمی خونریزی در ادرار رخ دهد که ممکن است باعث تغییر رنگ در ادرار شود.

خونریزی که ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشد ممکن است در ۰٫۱٪ از بیماران تحت بیوپسی کلیه رخ دهد. در برخی موارد ممکن است خونریزی کنترل نشده رخ دهد و در این حالت ممکن است نیاز به برداشتن کلیه ها باشد. با این حال، حذف کلیه بسیار نادر است.

قرص های رقیق کننده خون باید تقریباً ۱۰ روز قبل از بیوپسی قطع شوند. قطع این داروها از مشکلات احتمالی عفونت جلوگیری می کند. علاوه بر این، شانت شریانی وریدی ممکن است بین شریان و سیاهرگ در کلیه رخ دهد.

اگر بیمار دچار عفونت ادراری شود، بیوپسی ممکن است تکرار شود. علاوه بر این، در نتیجه بیوپسی که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، ممکن است خارش روی پوست ایجاد شود. به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، مهم است که وضعیت حساسیت دارویی بیمار، داروهای مصرف شده و مشکلات خونریزی قبل از عمل به پزشک مربوطه گفته شود.

با کدام تکنیک می توان بیوپسی کلیه را انجام داد؟

متداول ترین روش بیوپسی کلیه، بیوپسی سوزنی است و این روش عموماً در اتاق سونوگرافی انجام می شود. روش دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد بیوپسی باز است که نیاز به مداخله جراحی دارد. متداول ترین نمونه برداری سوزنی به شرح زیر انجام می شود.

برای تعیین موقعیت کلیه و محل بیوپسی از سونوگرافی و توموگرافی استفاده می شود.

بیمار به صورت رو به پایین دراز می کشد و در طول عمل بیدار می ماند. برای کودکان، روش بیوپسی تحت بیهوشی انجام می شود.

پس از تمیز کردن پوست، بی حسی موضعی روی آن ناحیه اعمال می شود تا بیمار احساس درد نکند.

با کمک سوزن بیوپسی، ۲ یا ۳ قطعه کوچک از کلیه گرفته می شود و این نمونه ها برای ارزیابی به پاتولوژیست ارسال می شود.

پس از انجام عمل، برای جلوگیری از خونریزی احتمالی، به ناحیه مورد نظر فشار وارد می شود.

به بیمار توصیه می شود ۱۲-۶ ساعت استراحت کند و از ورزش های سنگین اجتناب کند.

آیا بیوپسی کلیه خطراتی دارد؟

بیوپسی کلیه به عنوان یک روش بی خطر شناخته می شود، اما خطراتی نیز دارد. به طور خاص، خونریزی به عنوان یک خطر قابل توجه است. ممکن است در طول این روش خونریزی رخ دهد و این مشکل ممکن است خفیف باشد و خون برای یک یا دو روز ظاهر شود و سپس بهبود یابد. با این حال، گاهی ممکن است خونریزی جدی در بیمار رخ دهد و توقف این خونریزی با روش های معمولی مشکل باشد. در برخی موارد ممکن است نیاز به آنژیوگرافی باشد. میزان خونریزی که نیاز به آنژیوگرافی دارد بسیار کم است.

با بیوپسی، بالون شدن عروق ممکن است مشاهده شود یا کانال فیستول تشکیل شود. علاوه بر این، ممکن است خون خفیف در ادرار دیده شود. بسیاری از این خطرات خفیف هستند و ممکن است نیازی به درمان اضافی نداشته باشند. پس از بیوپسی کلیه، ممکن است درد در ناحیه اعمال شده وجود داشته باشد. برای تسکین این دردها می توان از مسکن های توصیه شده توسط پزشک استفاده کرد.برای انجام بیوپسی کلیه در بهترین مرکز بیوپسی کلیه در تهران با مرکز دکتر هدایی تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری