021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن

آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن ؛ بسیار مهم است که تمام یافته های حیاتی USG شکمی را بتوان بدون از دست دادن آشکار کرد. بنابراین، استفاده از آن توسط رادیولوژیست ها مهم است. ممکن است حدود ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد تا معاینه با جزئیات انجام شود. این دوره بسته به شرایط بیمار ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر باشد. پس از تعیین وقت قبلی، می توانید از مسئولان اکومار در مورد نحوه آمادگی قبل از معاینه، به ویژه با توجه به ویژگی های منطقه ای که قرار است تصویربرداری شود، اطلاعات کسب کنید.

کل شکم – شکم به معنای ناحیه داخل شکمی است.

پس از آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن در این سونوگرافی کبد، طحال، کیسه صفرا و مجاری صفراوی، پانکراس، کلیه ها، غدد فوق کلیوی، مثانه، پروستات در مردان، رحم و تخمدان ها در زنان در شکم بررسی می شوند. سیستم گوارشی محدود در نظر گرفته می شود.

در میان شکایاتی که ذکر شد، تشخیص نواحی مربوط به دستگاه گوارش کمی دشوارتر است. زیرا اندام های این ناحیه حاوی مقدار زیادی هوا هستند. به همین دلیل، معاینه توسط یک متخصص معنادارتر می شود.

کبد از نظر علائم سرطان یا سیروز کبد بررسی می شود. بررسی می شود که آیا چربی، کیست یا توده در کبد وجود دارد یا خیر. یافته هایی که می توان در کبد مشاهده کرد معمولاً در ارتباط با سایر بیماری ها ایجاد می شود.

مشکلاتی مانند سنگ، لجن یا التهاب در کیسه صفرا با USG کامل شکمی بسیار قابل مشاهده است. تومورها نیز ممکن است از جمله این مشکلات باشند.

از این روش تصویربرداری می توان برای بررسی اندازه طحال و شرایطی که ممکن است باعث این بزرگ شدن شود نیز استفاده کرد.

سنگ ها، کیست های شنی یا توده هایی که ممکن است در کلیه ها تشکیل شوند بررسی می شوند. ابعاد و ویژگی های کیست ها یا توده ها بررسی می شود. معاینات بر روی غدد فوق کلیوی انجام می شود.

USG کل شکم می تواند به بررسی دقیق پروستات برای مردان، رحم و تخمدان ها برای زنان و تشخیص کیست ها یا توده های تخمدان کمک کند.

USG کل شکم چیست؟

کل شکم USG نامی است که به تصویربرداری از اندام های داخلی در ناحیه شکم با استفاده از سونوگرافی داده می شود.

سونوگرافی شکم یک روش غیر تهاجمی است که برای ارزیابی اندام ها و ساختارهای داخل شکم استفاده می شود. اندام های داخل شکمی با سونوگرافی شکم بررسی می شوند.

سونوگرافی عموماً در میان روش‌های تصویربرداری پزشکی ترجیح داده می‌شود، زیرا حاوی هیچ گونه تشعشعی نیست. از آنجایی که از سونوگرافی، اشعه یا مواد حاجب استفاده نمی شود، می توان آن را با خیال راحت در دوران بارداری یا در صورت وجود حساسیت به ماده حاجب استفاده کرد. ایمن و بدون درد است.

فناوری اولتراسوند امکان تصویربرداری سریع از اندام ها و ساختارهای شکمی را از خارج از بدن فراهم می کند. در طول یک روش اولتراسوند، مبدل (کاوشگر) هم امواج صوتی را با فرکانس بسیار بالا می فرستد که قابل شنیدن نیست و هم امواج پژواک (بازگشت) را ضبط می کند.

هنگامی که مبدل بر روی پوست فشار داده می شود، امواج صوتی کوچک، نامفهوم و با فرکانس بالا را به بدن می فرستد. امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند – سریع‌ترین در بافت استخوانی و کندترین در هوا. همانطور که امواج صوتی از اندام‌های داخلی، مایعات و بافت‌ها منعکس می‌شوند، یک گیرنده حساس در مبدل تغییرات ظریفی را در زیر و بم و جهت صدا ثبت می‌کند.

سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به انواع مختلف بافت ترجمه می شود. یک کامپیوتر فوراً این امواج را اندازه گیری می کند و آنها را به تصویری از اندام یا بافت هایی تبدیل می کند که در زمان واقعی روی مانیتور بررسی می شوند.

آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن (USG) چیست؟

آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن ؛ با توجه به ناحیه شکم به دو قسمت تقسیم می شود:

 • سونوگرافی فوقانی شکم،
 • سونوگرافی تحتانی شکم.

اگر هر دو با هم انجام شوند به آن «سونوگرافی کل شکم» می گویند.

قبل از انجام سونوگرافی شکم پر و بالای شکم، شش تا هشت ساعت ناشتا بودن ضروری است. هوا یا گاز می تواند به طور قابل توجهی امواج صوتی را مسدود کند، بنابراین روزه انسداد به شکل گاز روده را کاهش می دهد که می تواند تصویربرداری از اندام های شکمی را مسدود کند.

شما باید چهار تا شش لیوان مایعات را حدود یک ساعت قبل از سونوگرافی شکم پر و تحتانی شکم (لگن ایالات متحده) بنوشید. مثانه باید پر باشد. برای این عمل لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد تمام لباس ها و جواهرات را از ناحیه مورد بررسی بردارید.

داروها: می توانید داروهای خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید.

چگونه یک سونوگرافی کامل شکم بگیریم؟

در طول سونوگرافی شکم، فرد به پشت روی میز معاینه دراز می کشد. گاهی اوقات ممکن است از شما خواسته شود که موقعیت خود را تغییر دهید تا اندام های خود را برای تصویربرداری بهتر قرار دهید تا بتوانید در طول معاینه تصاویری با کیفیت بالا بگیرید. – به پهلو دراز کشیده، ایستاده یا نشسته.

در طول عمل، مقدار کمی از ژل اولتراسوند ضد حساسیت بر پایه آب روان کننده روی شکم شما اعمال می شود. ژل هر گونه اصطکاک را که ممکن است با پخش شدن امواج صوتی بدون اعوجاج رخ دهد از بین می برد و همچنین حفره های هوا بین پروب و پوست را که ممکن است مانع از عبور امواج صوتی به بدن شما شود را از بین می برد. تصاویر بهتری ارائه می شود. کاوشگر اولتراسوند روی بدن قرار می گیرد و در ناحیه مورد نظر به جلو و عقب حرکت می کند تا تصاویر مورد نظر را بگیرد.

آیا کل روش اولتراسوند شکم دردناک است؟

پس از آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن عمل سونو شکم بدون درد است و درد ندارد. تصاویر با حرکت دادن پروب دستگاه سونوگرافی در ناحیه مورد بررسی به دست می آید. کمی فشرده می شود. معمولاً هیچ ناراحتی از این فشار وجود ندارد. با این حال، اگر ناحیه حساس باشد، ممکن است به دلیل پروب فشار یا درد خفیفی احساس کنید.

ناراحتی خفیف ممکن است از دراز کشیدن طولانی مدت در یک موقعیت خاص احساس شود. همچنین در طول سونوگرافی از شما خواسته می شود که نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید. علاوه بر این، ژل ممکن است کمی سرد و مرطوب باشد.

پس از تکمیل تصویربرداری، ژل اولتراسوند شفاف مبتنی بر آب پاک می شود. ژل اولتراسوند معمولاً لباس ها را لکه دار یا تغییر رنگ نمی دهد.

یک معاینه معمولی سونوگرافی تقریباً ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. بعد از سونوگرافی شکم می توانید به فعالیت های عادی بازگردید.

کدام اندام ها در USG کل شکم بررسی می شوند؟

تمام تصویربرداری اولتراسوند شکم برای ارزیابی انجام می شود:

 • کبد،
 • طحال،
 • کیسه صفرا و مجاری صفراوی،
 • پانکراس،
 • کلیه ها،
 • غدد فوق کلیوی،
 • مثانه،
 • پروستات در مردان
 • رحم و تخمدان در زنان
 • آئورت شکمی و سایر رگ های خونی شکم بررسی می شوند.
 • سیستم گوارشی محدود در نظر گرفته می شود.

سونوگرافی شکم زمانی تجویز می شود که در مورد علائمی مانند درد شکم، استفراغ مکرر، تست های غیر طبیعی کبد یا کلیه یا شکم متورم وجود داشته باشد.

سونوگرافی شکم در موارد درد یا نفخ شکم، عملکرد غیر طبیعی کبد-کلیه، توده هایی مانند آپاندیسیت، تنگی پیلور، سنگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا، تومورها، کیست ها یا آبسه ها، مایع غیرطبیعی در شکم، تشخیص اورتیک شکمی، بیوپسی سوزنی یا قرار دادن کاتتر برای هدایت روش های مداخله ای استفاده می شود.

سونوگرافی شکم همچنین می تواند برای ارزیابی جریان خون در ساختارهای مختلف داخل شکم استفاده شود. مطالعه سونوگرافی داپلر ممکن است بخشی از معاینه در سونوگرافی شکم باشد.

بیشتربدانید:سونوگرافی سینه در تهرانسونوگرافی واژینال در تهرانبیوپسی سینهبیوپسی چیست

همه خطرات USG شکمی چیست؟

هیچ تشعشعی استفاده نمی شود و یک معاینه بی خطر است که از امواج صوتی قوی استفاده می کند. هیچ خطر شناخته شده ای برای اینکار وجود ندارد.

چگونه می توان دقیق ترین نتایج را برای تمام سونوگرافی های شکم دریافت کرد؟

برخی از عوامل می توانند بر نتیجه سونوگرافی شکم تأثیر بگذارند. چاقی شدید، باریم در روده به دلیل مطالعه اخیر باریم، گاز روده.

ممکن است به دست آوردن یک مطالعه کافی در بیمار چاق دشوار باشد. همچنین، شکم پر از گاز روده یا هوای آزاد می‌تواند ساختارهای پشت آن را پنهان کند، زیرا گاز در سونوگرافی وجود دارد، همانطور که در اشعه ایکس فلز وجود دارد. در نهایت، US وابسته به کاربر ترین تکنیک در تصویربرداری تشخیصی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری