021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین زمان سونوگرافی شکم ولگن

بهترین زمان سونوگرافی شکم ولگن ؛ USG کل شکم یکی از متداول ترین روش های تصویربرداری اولتراسوند است. این روشی است که برای تجسم و بررسی اندام های حفره شکمی استفاده می شود.

این یک روش ساده تر و ایمن تر در مقایسه با سایر روش های تصویربرداری رادیولوژی است. این روشی است که در آن کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، طحال، پانکراس، کلیه ها و غدد فوق کلیوی به راحتی قابل مشاهده هستند.

به لطف سونوگرافی کامل شکم، ارزیابی و تشخیص زودهنگام بیماری ها امکان پذیر است که آیا مشکوک به بیماری در اندام های داخلی وجود دارد یا خیر. بیمار در طول عمل هیچ گونه درد یا ناراحتی را تجربه نمی کند. در عین حال، می توان آن را با خیال راحت اعمال کرد زیرا حاوی اشعه یا اشعه ایکس نیست.

روش اولتراسوند که برای استفاده در کودکان و زنان باردار نیز مناسب است، یکی از مهم ترین مراحل در تشخیص زودهنگام است. هر فردی که درد در ناحیه شکم دارد یا مشکوک به بیماری در اندام های داخلی است باید بدون معطلی به پزشک متخصص مراجعه کند.

سونوگرافی یک روش تصویربرداری بی ضرر است که از امواج صوتی استفاده می کند. از آنجایی که این روشی است که شامل اشعه (اشعه ایکس) نمی شود، اولین روش تصویربرداری مورد استفاده در ارزیابی ناحیه شکم است.

بهترین زمان سونوگرافی شکم ولگن؛ از آنجایی که کیسه صفرا و مجاری صفراوی نیز در سونوگرافی شکم ارزیابی می شوند، معاینه باید با معده خالی انجام شود (بعد از ۶-۸ ساعت ناشتا می توان آب نوشید). در صورتی که کل ناحیه شکم (از جمله ناحیه تحتانی شکم- لگن) معاینه شود، بیمار باید قبل از ادرار کردن آب بنوشد و معاینه به این صورت انجام شود. با فوریت ادرار، رحم و تخمدان در زنان، پروستات و وزیکول منی در مردان و مثانه که به آن مثانه می گوییم، در هر دو جنس نیز قابل ارزیابی است.

در سونوگرافی شکم، اندام هایی مانند کبد، کیسه صفرا، کلیه ها، طحال و لوزالمعده بررسی می شوند. وقتی توده بزرگی در معده و روده وجود داشته باشد با سونوگرافی قابل مشاهده است. عروق بزرگ در شکم، مانند آئورت، و غدد لنفاوی مجاور را نیز می توان ارزیابی کرد.

بیماری هایی مانند تجمع مایع در شکم و آپاندیسیت نیز با سونوگرافی شکم قابل تشخیص است.

در صورت وجود شک در تشخیص، ماده حاجب خوراکی و داخل وریدی تجویز می شود و سعی می شود تشخیص با سی تی اسکن با کمک دارو یا MRI تایید شود. اگر تشخیص با این روش ها امکان پذیر نباشد، با بیوپسی با هدایت تصویربرداری سعی می شود تشخیص داده شود.

مهم ترین عیب سونوگرافی این است که معاینه به فرد بستگی دارد و تصاویر به صورت استاندارد ثبت نمی شوند.

بهترین زمان سونوگرافی شکم ولگن

USG کل شکم که به سونوگرافی شکمی نیز معروف است، یکی از روش هایی است که برای تجسم اندام های حفره شکمی و نظارت بر رشد و پیگیری جنین در زنان باردار استفاده می شود. اندازه و ساختار کبد واقع در شکم بررسی می شود.

ضمناً بررسی می شود که آیا بیماری هایی مانند هپاتیت، کبد چرب یا سیروز وجود دارد یا خیر. سنگ کیسه صفرا، لجن صفرا، التهاب و یرقان را می توان در روش اولتراسوند تشخیص داد که در آن کیسه صفرا و مجاری آن نیز بررسی می شود.

برای بررسی لوزالمعده واقع در ناحیه داخل شکمی و بررسی اینکه آیا التهاب یا کیست وجود دارد می توان آن را انجام داد. به لطف روش سونوگرافی کل شکم، طحال نیز تجسم می شود. اندازه طحال بررسی می شود تا مشخص شود که آیا بزرگی وجود دارد یا خیر.

کلیه ها از نظر التهاب، سنگ و اندازه نیز ارزیابی می شوند. همچنین به راحتی می توان آن را برای هر گونه بیماری در اندام های تناسلی مردان و زنان بررسی کرد. این مهم ترین روش برای تشخیص زودهنگام است.

کدام مناطق را می توان با USG کامل شکم بررسی کرد؟

منطقه استفاده از کل روش اولتراسوند شکم، که برای تجسم اندام های داخل شکمی استفاده می شود، بسیار گسترده است. این یک روش تصویربرداری است که نه تنها برای بررسی اندام های داخل شکمی بلکه برای پیگیری جنین و نظارت بر رشد آن در دوران بارداری استفاده می شود.

کبد، طحال، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، کلیه ها و غدد فوق کلیوی و پانکراس قابل بررسی هستند. در عین حال می توان رحم و تخمدان زنان را نیز بررسی کرد.

معاینه پروستات در مردان نیز به روش سونوگرافی کامل شکم انجام می شود. فرآیند تصویربرداری که توسط پزشکان متخصص انجام می شود یک روش بسیار آسان و سریع است.

بیمار در حین عمل هیچ گونه درد یا دردی احساس نمی کند. این روش مطمئن ترین و پرکاربردترین روش در بین روش های تصویربرداری رادیولوژیکی است.

روش تصویربرداری اولتراسوند که برای استفاده در کودکان نیز مناسب است به راحتی قابل استفاده است. به لطف روش تصویربرداری اولتراسوند که در کل شکم اعمال می شود، بسیاری از افراد می توانند به راحتی از تشخیص و درمان زودهنگام بهره مند شوند.

بیشتربدانید:سونوگرافی سینه در تهرانسونوگرافی واژینال در تهرانبیوپسی سینهبیوپسی چیست

همه آماده سازی ها قبل از شکم USG

بهترین زمان سونوگرافی شکم ولگن ؛ روش تصویربرداری سونوگرافی یک روش سطحی است که شامل جراحی نمی شود. این روش برای تجسم تقریباً هر قسمت از بدن و اندام های داخلی استفاده می شود و انجام آن بسیار آسان است. کل روش سونوگرافی شکم نیز با دستگاه سونوگرافی استاندارد انجام می شود.

قبل از عمل نیازی به آماده سازی جدی ندارد. اگر اندام های داخلی که باید تصویربرداری شوند، کیسه صفرا و مجاری صفراوی هستند، بیمار باید در طول عمل ادرار کند.

انجام فوریت های ادراری برای به دست آوردن تصاویر واضح تر و تشخیص صحیح مهم است. اگر در حین تصویربرداری از شکم از کبد تصویربرداری شود، بیمار باید حداقل ۸ ساعت قبل از عمل ناشتا باشد.

نیازی به آماده سازی در سایر اندام ها نیست. بیمار باید از قبل برای این عمل وقت ملاقات گذاشته باشد. کل روش اولتراسوند شکم تقریباً ۳۰ دقیقه طول می کشد. با این حال، این دوره بسته به اندام های داخلی که باید تصویربرداری و ارزیابی شوند، متفاوت است.

چرا USG کل شکم انجام می شود؟

از روش تصویربرداری اولتراسوند کل شکم برای تجسم و ارزیابی تمام اندام های داخلی در ناحیه شکم استفاده می شود. این ایمن ترین روشی است که برای اطمینان از عدم دریافت اشعه در طول عمل مورد استفاده قرار می گیرد.

هر دو قسمت پایین شکم و بالای شکم را می توان به راحتی مشاهده کرد. به این ترتیب کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، کلیه ها، غدد فوق کلیوی، طحال، رحم و تخمدان در زنان و پروستات در مردان بررسی می شود.

برای ارزیابی اینکه آیا مشکوک به کبد چرب، سیروز یا هپاتیت وجود دارد انجام می شود. کلیه و غدد کلیه فوقانی از نظر اندازه، التهاب و کیست ارزیابی می شوند.

روش تصویربرداری اولتراسوند کل شکم برای بررسی اینکه آیا سایر اندام های داخلی ناقل بیماری هستند یا خیر انجام می شود. همچنین برای نظارت بر رشد و نظارت فیزیکی کودک در رحم انجام می شود.

قیمت سونوگرافی شکم

امروزه این سونوگرافی یکی از متداول ترین روش های تصویربرداری رادیولوژیکی است. تصویربرداری اولتراسوند، که می تواند در هر قسمت از بدن اعمال شود، اغلب برای بررسی اندام های داخلی و نظارت بر جنین در زنان باردار استفاده می شود. قیمت های روش سونوگرافی که برای کل شکم اعمال می شود، برای هر بیمار ارائه می شود.

به طور کلی مقرون به صرفه ترین روش تصویربرداری، روش اولتراسوند است. برای دریافت اطلاعات در مورد تمام قیمت های USG شکمی می توانید بلافاصله با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری