021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

درد ماموگرافی

درد ماموگرافی

ماموگرافی حدود ۲۰ دقیقه از شروع تا پایان طول می کشد. یک تکنسین پستان را بین دو صفحه قرار می دهد. یک صفحه از پستان تصویر می کند و دیگری سینه را در جای خود نگه می داردو گاها عواملی سبب میشود که بیمار درد ماموگرافی را احساس کند.

تصاویر به رادیوگرافی و پزشک اجازه می دهند ببینند آیا تغییرات غیرمعمول در پستان وجود دارد یا خیر. اگر نشانه ای از تغییر وجود داشته باشد ، پزشک آزمایش های بیشتری را توصیه می کند.

این فشرده سازی پستان به آرامی آن را ثابت نگه می دارد و تصویری واضح تر از بافت پستان ارائه می دهد

آیا ماموگرافی موجب آسیب دیدگی میشود؟

تعدادی از عوامل در آسیب رساندن ماموگرافی تأثیر می گذارد ، از جمله:

 1. مهارت تکنسین
 2. اضطراب در مورد ماموگرافی
 3. ساختار پستان اگر دستگاه در وضعیت مناسبی نباشد ، این مسئله می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. به عنوان مثال ، برخی از افراد به دلیل ارتفاع دستگاه ، مجبورند پشت خود را جمع کنند. این می تواند به درد کمر یا گردن از فشار عضلات منجر شود. مهم است که به تکنسین اطلاع دهید که آیا دراین موقعیت احساس ناراحتی دارید یا خیر ، زیرا این می تواند به این معنی باشد که دستگاه در ارتفاع اشتباه قرار دارد.

هر کسی که سینه های فیبروکیستیک دارد با اشاره به وجود کیست های بی ضرر  به احتمال زیاد در طولاین آزمایش درد ماموگرافی را تجربه می کند. ماموگرافی می تواند در مراحل اولیه به تشخیص سرطان پستان کمک کند.

 

چگونه درد ماموگرافی را کاهش دهیم ؟

 • اولین قدم انتخاب کلینیک مناسب است.

مرکز تصویر برداری جردن با مجرب ترین پرسنل و پزشک متخصص خانوم و مدرنترین دستگاهها بهترین مرکز ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و سونوگرافی می‌باشد. 

برای بررسی بهترین مرکز سونوگرافی تهران می توانید از اطلاعات صفحه مربوط به خودش استفاده کنید.

شخص می تواند چندین کار برای کاهش ناراحتی درد ماموگرافی انجام دهد:

 • زمان بندی: ماموگرافی را برای یک هفته بعد از یک دوره قاعدگی برنامه ریزی کنید. در طی و بلافاصله قبل از یک دوره ، نوسانات هورمونی می توانند حساسیت پستان را افزایش دهند. در مورد سینه های فیبروکیستیک و هرگونه سابقه ماموگرافی دردناک ، به تکنسین اطلاع دهید.
 • کافئین و دخانیات: مصرف یک کافئین کمتر و جلوگیری از استعمال سیگار ممکن است به کاهش حساسیت به پستان کمک کند. با این حال ، این تحقیق تأثیر آن را در طول ماموگرافی مشخص نکرده است.
 • داروها: مصرف یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی ، مانند ایبوپروفن ، ۴۵-۶۰ دقیقه قبل از غربالگری ممکن است به کاهش درد کمک کند.
 • بالشتک: بعضی از مراکز ماموگرافی بالشتک را ارائه می دهند کوسن بین سینه ها و صفحه های دستگاه می تواند درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • تنفس: گرفتن نفس های آرام و عمیق قبل از تصویربرداری می تواند درد ناشی از تنش را کاهش دهد و در نهایت ممکن است به تولید یک تصویر دقیق تر کمک کند.
 • همچنان در طول تصویربرداری بمانید: حرکت – حتی نفس کشیدن – در حالی که تکنسین در واقع اشعه ایکس را می گیرد می تواند تصویر را تاری کند.
 • تأخیر در شیردهی: هر کسی که شیر می دهد ، ممکن است بخواهد ماموگرافی را به تاخیر بیاندازد تا از درد جلوگیری کند.

 

ماموگرافی یکی از بهترین ابزارهای تصویربرداری از بافت پستان برای تشخیص زودهنگام هرگونه ناهنجاری و سرطان سینه است. سرطان سینه، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها میان بانوان ایرانی است و دلایلی چون افزایش سن، بارداری‌های بالای ۳۰ سال، استفاده بیش از حد از روغن‌های حیوانی و … ریسک ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهند.

روش‌های مختلفی برای انجام آزمایش غربالگری و تشخیص بافت سرطانی در سینه وجود دارد که در این میان ماموگرافی یکی از بهترین‌ روش‌ها برای تشخیص زود هنگام به حساب می‌آید.  انجام آزمایش ماموگرافی چه به صورت ۲ بعدی انجام شود و چه به صورت ۳ بعدی می‌تواند همراه با درد باشد، در این مقاله می‌خواهیم راجع‌به چگونگی انجام این آزمایش و بررسی درد ماموگرافی بپردازیم.

در مورد انواع سونوگرافیتفسیر سونوگرافی سینهعکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

ماموگرافی چیست و آیا پروسه‌ دردناکی است؟

ماموگرافی در دو مرحله ماموگرافی آزمایشی و ماموگرافی تشخیصی انجام می‌شود. اگر فرد بیمار هیچگونه علائم بالینی مانند احساس درد در سینه و یا احساس وجود توده در بافت سینه‌های خود نداشته باشد، توسط ماموگرافی می‌توان سرطان سینه را در ابتدایی‌ترین مراحل تشخیص داد و از سرطانی شدن بافت‌های سالم جلوگیری به عمل آورد.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

یکی از چالش‌های بانوان و ترسی که مانع از انجام آزمایش ماموگرافی می‌شود، ترس از احساس درد شدید حین انجام ماموگرافی است. اما آیا این آزمایش تا اندازه دردناک است؟ چگونه می‌توان درد ماموگرافی را کاهش داد؟ آیا استفاده از مسکن تاثیری در کاهش درد دارد؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آزمایش ماموگرافی روشی برای تشخیص سرطان سینه

همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم، ماموگرافی روشی برای تصویربرداری از بافت سینه است که برای تصویربرداری در این روش از تاباندن اشعه ایکس کمک گرفته می‌شود. برای انجام این روش از دستگاه ماموگرافی معمولی و یا دو بعدی و دستگاه ماموگرافی سه بعدی و یا توموسنتز دیجیتال سینه کمک استفاده می‌شود.

ماموگرافی معمولی تصویری از دو سمت سینه و تصویری از بالای پستان‌های فشرده ضبط می‌کند در حالی که در ماموگرافی سه بعدی اشعه ایکس چندین عکس از زوایای مختلف از سینه بیمار تهیه می‌کند. به دلیل تکنولوژی به روز به کار گرفته شده در ماموگرافی سه بعدی، تشخیص محل دقیق توده دقیق‌تر خواهد بود.

درد ماموگرافی؛ آیا انجام آزمایش ماموگرافی درد به همراه دارد؟

یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود این است که آیا ماموگرافی یک پروسه دردناک است؟ چگونه می‌توان این درد را کاهش داد و یا مدیریت کرد؟ ماموگرافی آزمایشی است که به صورت سرپایی انجام می‎شود. در این آزمایش تکنولوژیست پستان‌های فرد را درون دستگاه ماموگرافی قرار داده و توسط یک پدال پلاستیکی سینه فشرده می‌شود.

دلیل این فشرده سازی، نازک‌تر شدن بافت سینه برای تشخیص دقیق‌تر و مشاهده بهتر هرگونه عارضه احتمالی است. اما سوال اساسی اینجاست که آیا ماموگرافی درد دارد؟ برای گرفتن پاسخ این سوال تا انتها با ما همراه باشید.

احساس درد در ماموگرافی به چه میزانی است؟

برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی تصور وحشتناکی از انجام آزمایش ماموگرافی و درد آن دارند. قرار نیست سینه‌های فرد میان دو صفحه فلزی به سختی فشرده شود! پلتفرم دستگاه ماموگرافی که پستان‌ها برای تصویربرداری بر روی آن قرار می‌گیرند از جنس پلاستیک بوده و برای تصویربرداری از لایه‌های نازک‌تر سینه، کمی فشار بر آن وارد می‌شود.

این فشار به جهت گرفتن عکس‌های دقیق‌تر و در نهایت نتیجه‌ای مطلوب‌تر اعمال می‌شود. اگر سینه‌های حساسی دارید ممکن است این درد برایتان کمی آزاردهنده باشد اما در حالت کلی میزان فشار وارده نرمال بوده و درد آن دردی قابل تحمل است. مدت زمان انجام این آزمایش چیزی حدود ۲۰ دقیقه است و این درد و فشار کوتاه مدت تنها برای چند ثانیه باقی می‌ماند.

جلوگیری از درد ماموگرافی

همان‌طور که کمی پیش گفتیم فشار ناشی از دستگاه ماموگرافی دردی کوتاه مدت را ایجاد می‌کند که برای چندین ثانیه ممکن است آزاردهنده باشد. اگر سینه‌هایی حساس دارید برای کاهش درد توصیه می‌شود یک هفته قبل از عادت ماهانه و تا بهبودی کامل برای ماموگرافی مراجعه نکنید.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی، یک هفته پس از شروع دوره قاعدگی است. به طور کلی میزان درد ناشی از این آزمایش به حجم و بافت سینه فرد، میزان حساسیت سینه‌ها و واکنش آن‌ها نسبت به درد و همچنین مهارت تکنسین بستگی دارد. اگر درد زیادی را طی مدت زمان ماموگرافی متحمل شدید، حتما این موضوع را با تکنسین خود در میان بگذارید.

جلوگیری از درد ماموگرافی با مسکن

اگر از اغلب خانم‌هایی که تجربه انجام آزمایش ماموگرافی را داشته‌اند سوال کنید ممکن است بگویند که لحظه تاباندن اشعه ایکس کمی احساس درد داشته‌اند. کمی احساس درد که ناشی از اعمال فشار بر سینه‌ها است، طبیعی به نظر می‌رسد. اما میزان این درد در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل زیر بستگی دارد:

 • پوزیشن و یا حالت قرارگیری بدن حین انجام ماموگرافی
 • زمان انجام آزمایش با توجه به چرخه قاعدگی فرد
 • اندازه و حجم سینه فرد

اگر سینه‌های بسیار حساسی دارید، برای جلوگیری و کاهش درد ماموگرافی ممکن است ماموگرام توصیه کند قبل از انجام آزمایش برای کاهش درد مسکن‌هایی چون آسپرین و یا ایبوپروفن مصرف کنید.

عوارض ماموگرافی چیست؟

پس از میزان درد این آزمایش، سوال دیگری که اغلب بانوان می‌پرسند عوارض احتمالی انجام این آزمایش است. خطرات انجام این آزمایش، تنها خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس است. اما جای نگرانی نیست؛ چراکه دز این پرتوها بسیار پایین است و اصلا به میزانی نیست که عوارض جانبی به دنبال داشته باشد.

ماموگرافی توانایی بالایی در تشخیص بافت‌های پرخطر و سرطانی دارد؛ از همین‌رو به بانوان بالای ۴۰ سال توصیه می‌شود که حتما سالی یکبار آزمایش‌های مربوط به سرطان سینه را انجام دهند. قطعا درد و عوارض ناشی از انجام این آزمایش بسیار کم‌تر از تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته خواهد بود. اگر جزو دسته افراد زیر هستید به شما توصیه می‌شود که انجام آزمایشات ماموگرافی را بیشتر جدی بگیرید.

 • خانم‌هایی که دچار قائدگی زودرس می‌شوند.
 • خانم‌هایی که دچار یائسگی دیررس شده‌اند.
 • خانم‌هایی پس از یائسگی دچار اضافه وزن و چاقی مفرط شده‌اند.
 • خانم‌هایی که رژیم غذایی سرشار از چربی دارند.
 • خانم‌هایی که به طور روزانه دخانیات مصرف می‌کنند.
 • خانم‌هایی که در سن بالای ۳۰ سال برای اولین بار باردار شده‌اند.
پیشرفته ترین مرکز سونوگرافی در تهران کجاست؟

برای کاهش خطاهای احتمالی در انجام آزمایشات سونوگرافی پیشنهاد می‌شود از مرکزهای معتبر و مجهز به تکنولوژی‌های به روز استفاده شود. آزمایشات ماموگرافی در کلینیک تصویربرداری جردن با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه‌ها انجام می‌شود و نتایج با بالاترین دقت به متخصصین مربوطه ارجاع داده می‌شود.

میزان اشعه در ماموگرافی چقدر است؟

امواج اشعه ایکس حین ماموگرافی کاملا ایمن است و فرکانس آن حتی از رادیولوژِی عمومی نیز کمتر است و در نتیجه هیچ آسیبی برای بدن ندارد
و منجر به سرطان سینه نمی‌شود و خانم‌ها‌ از انجام آن نگرانی نداشته باشند. اما باید در مراکز معتبر که ماموگرافی قابل اعتمادی در آن انجام می‌شود، صورت گیرد.

چه باورهای غلطی در مورد ماموگرافی وجود دارد؟

چند مورد از رایج ترین باورهای نادرست عبارتند از: ۱- انجام ماموگرافی دردناک است. ۲- ترس از خطرات اشعه در ماموگرافی مانع از انجام آن می‌شود ۳- انجام ماموگرافی وقت‌گیر است ۴- انجام خودآزمایی پستان برای یافتن تغییرات کفایت میکند و ماموگرافی الزامی نیست.

آیا انجام ماموگرافی برای زنان ۳۵ سال به بالا ضروری است؟

برای اطمینان از سلامتی، تشخیص و پیشگیری زود هنگام خانم‌های بالای ۳۵ سال باید ماموگرافی انجام دهند. در سنین پایین‌تر از۳۵ سالگی سرطان پستان شایع نیست و نیازی به ماموگرافی نیست مگر اینکه اقوام نزدیک (از جمله مادر، خواهر، خاله، عمه و…) سابقه این بیماری را داشته باشند واحتمال ابتلای مراجعه کننده نیز هست و باید معاینه شود.

آیا فشار در ماموگرافی به ساختار سینه لطمه‌ای ایجاد می‌کند؟

خیر. هیچگونه آسیبی وارد نمی‌شود. برای انجام دقیق‌تر ماموگرافی و تهیه عکس، باید کمی فشار به سینه وارد شود که باعث نازک‌تر شدن بافت آن می‌شود و تصویر باکیفیت تری را نمایش می‌دهد و در این حالت شخص بیمار هم در حین انجام آزمایش حرکت نکند تا دوباره مجبور به تکرار کار نشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 21 میانگین: 3.4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری