021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

داپلر عروق

داپلر عروق ؛ داپلر یک روش تصویربرداری پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا به عنوان یک نوع تکنیک تصویربرداری اولتراسوند استفاده می کند. اغلب برای تشخیص جریان خون در سیاهرگ ها استفاده می شود. امواج صوتی با فرکانس بالا تکنیکی است که برای به دست آوردن تصاویری از رگ های خونی استفاده می شود.

داپلر عروقی دستگاهی است که در آن عروق با امواج اولتراسونیک با مقادیر مختلف مگاهرتز کنترل می شوند. با استفاده از داپلر عروقی، ارزیابی بلادرنگ جریان خون به داخل شریان ها را فراهم می کند. در عین حال، باریک شدن، انسداد و لخته شدن خون در رگ ها را می توان با داپلر عروقی تشخیص داد. بیماری های شریانی را می توان به راحتی کنترل کرد. در طول استفاده، باریک شدن عروق، انسداد، لخته شدن خون قابل تشخیص است. روند بیماری شریانی را می توان به راحتی کنترل کرد. سونوگرافی عروقی نیز نامیده می شود. آزمایش اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از بافت مورد بررسی استفاده می کند. این کار با مبدل انجام می شود.

اصل کار داپلر عروقی

داپلر عروقی از امواج صوتی با فرکانس های مختلف برای ایجاد تصویری از ناحیه مورد بررسی استفاده می کند. یک مبدل چاپ شده روی پوست به ایجاد این تصویر کمک می کند. امواج صوتی ارسال شده توسط مبدل به عقب منعکس می شود و به ما امکان می دهد تصویر را در زمان واقعی دریافت کنیم. این تصویر بلافاصله به مانیتور منتقل شده و ذخیره می شود. برای داپلر عروقی، امواج صوتی روی قلب و عروق خونی بیمار متمرکز می شود.

برای ایجاد سطح تماس بهتر، یک ژل اولتراسوند مبتنی بر آب تمیز بر روی نواحی مورد بررسی اعمال می شود. در برخی موارد ممکن است لازم باشد که کاف فشار خون را روی بازوها و پاهای بیمار اعمال کنید تا مقادیر موجود در رگ های معاینه شده را مشاهده کنید. مبدل امواج صوتی را می فرستد و امواج تصویر منعکس شده را ضبط می کنند. این تصویر برای تجسم فوراً به یک مانیتور ویدیویی منتقل می شود و می توان آن را روی ویدیو ضبط کرد. برای سونوگرافی داپلر عروقی، امواج صوتی روی قلب و عروق خونی بیمار متمرکز می شود. تقریباً تمام رگ های خونی را می توان با این نوع سونوگرافی بررسی کرد. مناطقی که بیشترین علاقه را دارند شریان ها و وریدهای پاها، شکم و سر و گردن هستند.

محل استفاده از داپلر عروقی

در بخش های قلب و عروق و جراحی عمومی استفاده می شود.

اجزای اصلی داپلر عروقی

بلندگوی داخلی

صفحه نمایش ال سی دی

هشدارهای استفاده از داپلر عروقی

پس از اعمال ژل در ناحیه مورد استفاده، آزمایش باید بدون انتظار طولانی شروع شود.

پروب های مورد استفاده باید بر اساس مقدار مگاهرتز پردازش شوند.

پس از عمل، تمیز کردن پروب باید انجام شود.

انواع داپلر عروقی

انواعی وجود دارد که مقادیر گرافیکی یا عددی را نشان می دهند.

نحوه استفاده از داپلر عروقی

معاینه داپلر با کمک پروب متصل به دستگاه داپلر عروقی انجام می شود. معاینه با استفاده از ژل اولتراسوند بر روی رگ مورد بررسی انجام می شود. ژل از تماس کاوشگر با هوا جلوگیری می کند و اطمینان می دهد که امواج صوتی ارسالی سالم تر به بافت های عمیق تر می رسند.

لوازم جانبی داپلر عروقی

پروب های ۴-۵-۸ مگاهرتز بسته به نوع کاربرد

ژل اولتراسوند

داپلر برای چه مواردی استفاده می شود؟

این روش تصویربرداری برای تشخیص برخی بیماری ها استفاده می شود. در میان این بیماری ها، بسیاری از بیماری های دیگر مانند انسداد عروق، اختلالات جریان خون در رگ های پا، مشکلات دریچه قلب، انسداد عروق و انقباض عروق را می توان برشمرد. روش داپلر اغلب می تواند برای تشخیص انسداد قلبی عروقی و نظارت بر وضعیت سلامت نوزاد در رحم استفاده شود. با توجه به نتایج تصویربرداری، برنامه های درمانی توسط پزشکان انجام می شود.

نقاطی که در سرعت جریان خون مشکل دارد ممکن است مکان هایی را نشان دهد که انسداد عروق یا تنگی عروق وجود دارد. تصویربرداری می تواند توسط پزشک یا تکنسین انجام شود. پس از تصویربرداری، گزارشی توسط پزشک متخصص رادیولوژی تهیه می شود.

چه کسی معمولا ترجیح داده می شود؟

این روش تصویربرداری را می توان برای هر کسی که مشکوک به اختلالات عروقی است به کار برد. با این حال، بدون هیچ شکی می توان آن را برای کنترل و تشخیص زودهنگام نیز ترجیح داد. استفاده از آزمایش پس از معاینه توسط پزشک تصمیم گیری می شود. با استفاده از امواج صوتی داپلر تصویربرداری را ارائه می دهد. به این ترتیب در مقایسه با سایر روش های تصویربرداری بیشتر مورد استفاده پزشکان و متخصصان سلامت قرار می گیرد. به لطف این روش تصویربرداری، مشکلات جریان عروقی قابل تشخیص است. همچنین یک روش بسیار مهم برای تشخیص مشکل کلسیفیکاسیون در وریدهای پا است.

داپلر چگونه انجام می شود؟

تصویربرداری از یک سر اولتراسوند طراحی شده خاص استفاده می کند. عنوان در اطراف منطقه مورد شلیک حرکت می کند. در صورت لزوم سر اولتراسوند در نواحی مختلف به گردش در می آید و نواحی که جریان خون مشکل دارد مشخص می شود. این روش اغلب در مواقعی که امکان مصرف ماده حاجب وجود ندارد ترجیح داده می شود. بنابراین، این تکنیکی است که نیاز به تلاش پیچیده تر و دقیق تری دارد. رویکرد حرفه ای پزشکان و تکنسین هایی که تصویربرداری را انجام می دهند می تواند مستقیماً بر مرحله گزارش تأثیر بگذارد. بخش معینی از مشکلات آترواسکلروز را می توان با این روش تصویربرداری تشخیص داد.

سونوگرافی داپلر رنگی اندام (پا و بازو) وریدی (ورید):

وریدها با استفاده از امواج صوتی در سونوگرافی وریدی تجسم می شوند.

سونوگرافی از اشعه یونیزان استفاده نمی کند و عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد.

در شرایط عادی، هیچ آمادگی اولیه برای این معاینه لازم نیست.

کاربردهای رایج سونوگرافی وریدی چیست؟

معاینه اولتراسوند وریدی معمولا برای تشخیص لخته های خون در وریدهای پا انجام می شود. این وضعیت پزشکی ترومبوز ورید عمقی یا به اختصار DVT نامیده می شود. این لخته ها در ورید می توانند تجزیه شوند، به گردش خون سیستمیک بپیوندند و به ریه ها منتقل شوند. این وضعیت که آمبولی ریه نامیده می شود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. هنگامی که لخته خون در ورید پا به موقع تشخیص داده شد، می توان بلافاصله درمان را شروع کرد تا از ورود آن به گردش خون ریوی جلوگیری شود.

بیشتربدانید:بهترین مرکز سونوگرافی تهرانانواع سونوگرافیسونوگرافی انومالی اسکنسونوگرافی داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر وریدی چه زمانی انجام می شود؟

در تعیین علت تورم طولانی مدت پا، افراد مبتلا به “وریدهای واریسی” ممکن است دریچه های سیاهرگی آسیب دیده داشته باشند که به طور معمول اجازه می دهد خون به قلب بازگردد. معاینه سونوگرافی به شناسایی دریچه های آسیب دیده و جریان خون نامنظم در وریدها کمک می کند.

بخشی از وریدهای سالم در بازو یا پا می‌تواند برای دور زدن رگ خونی باریک یا مسدود شده استفاده شود. به عنوان مثال، بخشی از ورید سالم در ساق پا می تواند برای “بای پس” عروق کرونر که ماهیچه قلب را تغذیه می کنند، مورد استفاده قرار گیرد. آزمایش داپلر ایالات متحده در نقشه برداری از عروق بازو و پا بسیار مفید است.

پیوند رگ خونی (فیستول) که برای دیالیز استفاده می شود، اگر باریک یا بسته شود، آنطور که انتظار می رود کار نخواهد کرد. برای تشخیص این وضعیت از سونوگرافی وریدی استفاده می شود.

سونوگرافی داپلر در چه مواردی به پزشک کمک می کند:

انسداد جریان خون (مانند لخته)

باریک شدن رگ های خونی

تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی

کاهش یا توقف جریان خون به اندام های لگنی مانند بیضه ها یا تخمدان ها

افزایش جریان خون در حضور عفونت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری