021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟ روشی برای نگاه کردن به داخل رحم است. این یک آزمایش بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی و رایانه ای برای ایجاد تصاویر استفاده می شود که در این روش از اشعه استفاده نمی شود.

رحم، ارگانی است که کودک در طی بارداری در آن رشد می کند کف رحم را دهانه رحم گویند. دهانه رحم در بالای مهبل قرار دارد.

HSG (هیستروسالپنگوگرافی) چیست؟ چرا فیلم HSG ساخته می شود؟ شما می توانید جزئیات این موضوع را در مقاله ما با عنوان پیدا کنید. HSG یا هیستروسالپنگوگرافی یا اشعه ایکس رحم یک آزمایش رنگی با اشعه ایکس است که به پزشک اجازه می دهد رحم و لوله های فالوپ را ببیند. هیستروسالپنگوگرافی می تواند به پزشکان در تشخیص مشکلات باروری ناشی از انسداد لوله های فالوپ کمک کند.

در حین سونو هیستروگرافی ، شما بیهوش نمی شوید و با زانوهای خم دراز می کشید. یک گره باریک به نام مبدل اولتراسوند در مهبل شما قرار می گیرد. این گره با یک غلاف یکبار مصرف پوشانده شده که با ژل مخصوصی آن را می پوشاند. سپس ارائه دهنده خدمات درمانی شما یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر ( کاتتر) را در دهانه رحم شما وارد می کند.

یک مایع شور از طریق سوند به داخل رحم شما ارسال می شود. در همان زمان، مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق ژل به بدن شما می فرستد. مداحی های ناشی از این امواج صوتی می توانند تصویری در زمان واقعی از داخل رحم شما ایجاد کنند.

سونو هیستروگرافی می تواند ساختار رحم شما را نشان دهد. مایع شور به سونوگرافی این کمک را می کند تا تصویری با جزئیات واضح تر ایجاد کند. ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند از این اطلاعات برای تشخیص تعدادی از شرایط مختلف بهداشتی استفاده کند.

در بعضی موارد، این روش ممکن است بدون شور انجام شود. به عنوان مثال، سونو گرافی در دوران بارداری استفاده نمی شود. سونوگرافی داپلر ممکن است همزمان با همان مبدل استفاده شود. این می تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی جریان خون در عروق داخلی رحم شما را ارائه دهد.

چه زمانی به سونوهیستروگرافی احتیاج داریم ؟

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی برای کمک به تشخیص تعدادی از شرایط پزشکی از سونوهیستروگرافی استفاده می کنند، از جمله:

 • فیبروئید رحم
 • پولیپ رحم
 • زخم داخل رحم شما
 • شکل غیر طبیعی رحم
 • سرطان رحم

اگرعلائم های زیر را دارا باشید ممکن است که داخل رحم شما مشکلی وجود داشته باشد، این علایم شامل:

 • خونریزی غیر عادی قاعدگی
 • ناباروری
 • سقط جنین های مکرر
 • معاینه غیر طبیعی لگن

اگر آزمایش استاندارد اطلاعات کافی برای تشخیص یک مشکل را نشان ندهد، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟

تست های دیگر سونوهیستروگرافی :

 • هیستروسالپنگوگرافی نوعی اشعه ایکس است که از اشعه استفاده می کند.
 • هیستروسکوپی یک عمل جراحی است که باید با بیهوشی انجام شود.
 • MRI یک آزمایش تصویربرداری است که با آهنرباهای بزرگ و یک کامپیوتر انجام می شود ممکن است تصویری از داخل رحم را به وضوح نشان ندهد.

خطرات ناشی از سونوهیستروگرافی کدام مند ؟

سونوهیستروگرافی یک روش ایمن با خطرات اندک است. برخی از خانم ها در طول عمل احساس ناراحتی می کنند. در موارد بسیار نادر، احتمال کمی عفونت لگن وجود دارد. ارائه دهنده خدمات درمانی شما برای پیشگیری از این اتفاق، اقداماتی انجام می دهد.

زنانی که به بیماری التهابی فعال لگن ( PID ) مبتلا هستند نباید این روش را انجام دهند. ارائه دهنده شما ممکن است قبل از انجام این کار آزمایش حاملگی از شما بگیرد. این امر برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی برای کودک در حال رشد است. زنان باردار نباید از سونوهیستروگرافی شور استفاده کنند. با پزشک معالج دکتر مهناز هدایی صحبت کنید تا متوجه شوید چه خطراتی ممکن است برای شما ایجاد شود.

چه زمانی باید سونوهیستروگرافی انجام شود؟

بهتر است این روند را در هفته ی پس از پایان دوره خود انجام دهید. این به دقیق تر بودن تست کمک می کند. همچنین خطر عفونت را کاهش می دهد. شما به احتمال زیاد قادر خواهید بود تمام داروهای خود را به صورت طبیعی مصرف کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند که پیش از موعد داروی بدون نسخه را بخورید این برای کمک به جلوگیری از ناراحتی است.

ممکن است به شما گفته شود که قبل از آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کنید این کار برای جلوگیری از عفونت می باشد. در انجام این کار از پد جاذب استفاده نمایید زیرا مایع شور پس از انجام عمل از رحم خارج می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دستورالعمل های بیشتری در مورد نحوه انجام این آزمایش ارائه دهد.

فیلم HSG (فیلم رحم) چیست؟

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) یک آزمایش رنگ آمیزی اشعه ایکس است که برای تشخیص مشکلات باروری استفاده می شود. در طول HSG، یک اشعه ایکس تصاویری از حفره رحم و لوله های فالوپ را در حالی که با رنگ مخصوص پر شده است، ثبت می کند. HSG می تواند به پزشک کمک کند تا مشکلاتی را در آناتومی تولید مثل تشخیص دهد که ممکن است از بارداری جلوگیری کند. این مشکلات شامل مسدود شدن لوله های فالوپ و نیز شکل نامنظم رحم است.

HSG (فیلم رحیم) چه زمانی فیلمبرداری می شود؟

پزشک برنامه ریزی می کند که این روش در دو هفته اول چرخه قاعدگی انجام شود، یعنی بعد از پایان آخرین قاعدگی اما قبل از تخمک گذاری فرد. این زمان احتمال بارداری یا قاعدگی را در طول عمل کاهش می دهد.

چه کسانی نباید HSG (فیلم رحم) داشته باشند؟

زنان باردار یا کسانی که عفونت لگنی دارند نباید HSG داشته باشند.

چه زمانی فیلم HSG مورد نیاز است؟

HSG می تواند به پزشک کمک کند تا ببیند لوله های فالوپ شما باز یا مسدود شده اند. این اطلاعات می تواند به پزشک شما در تشخیص مشکلات باروری کمک کند. لوله های فالوپ باز مسیر روشنی را برای لقاح فراهم می کنند. اسپرم از طریق لوله های به نام فالوپ حرکت می کند تا تخمک را بارور کند. سپس تخمک بارور شده (جنین) از لوله های فالوپ می گذرد و به رحم می رسد، جایی که می تواند رشد کند و به یک جنین سالم تبدیل شود.

لوله های فالوپ مسدود شده از بروز این فرآیندها جلوگیری می کند و یکی از دلایل اصلی ناباروری است.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

آزمایش HSG همچنین ممکن است به پزشک اجازه دهد:

موفقیت بستن لوله ها یا برگشت بستن لوله ها قابل بررسی است : HSG می تواند نشان دهد که آیا روش بستن لوله ها با موفقیت لوله های فالوپ را برای جلوگیری از بارداری بسته است یا خیر. همچنین ممکن است نشان دهد که این روش با موفقیت معکوس شده است.

به برنامه ریزی برای تصویربرداری بیشتر کمک می کند : HSG می تواند بی نظمی هایی را در رحم نشان دهد (فیبروم، شکل غیر طبیعی) که پزشک می تواند از آن برای برنامه ریزی تصویربرداری بیشتر، از جمله سونوهیستروسکوپی و هیستروسکوپی استفاده کند. سونو هیستروگرافی می‌تواند نتایج HSG را بیشتر مشخص کند و تشخیص نهایی را ارائه دهد، در حالی که هیستروسکوپی می‌تواند برخی از شرایط مربوط به رحم را درمان کند.

امروزه، هیستروسالپنگوگرافی تنها برای تعیین اینکه آیا لوله ها ثبت شده هستند یا خیر، استفاده می شود، زیرا آزمایش های کمتر پیچیده و کامل تری را می توان برای بررسی رحم انجام داد.

چه کسی می تواند HSG (فیلم رحم) مصرف کند؟

یک متخصص زنان، رادیولوژیست یا یک متخصص غدد تولید مثل ممکن است HSG را انجام دهد. سپس رادیولوژیست عکس‌برداری را ارزیابی می‌کند و گزارشی را می‌نویسد که یافته‌ها را به پزشک گزارش می‌دهد.

روش HSG (فیلم رحم) چگونه کار می کند؟

با HSG، یک رنگ حفره رحم و لوله های فالوپ را پر می کند. این رنگ چارچوبی از رحم و لوله های فالوپ ایجاد می کند که در عکس اشعه ایکس برجسته می شوند. واضح است که آیا اشعه ایکس رنگی را که از لوله های فالوپ جریان می یابد نشان دهد. اگر رنگ با مانعی مواجه شود که مانع جریان می شود، لوله های فالوپ مسدود می شوند.

قبل از فیلم HSG (فیلم رحم) چه باید کرد؟

پزشک سابقه پزشکی فرد را بررسی می کند تا مطمئن شود که او کاندید مناسبی برای HSG است. اگر سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) تحت نظارت باشد، پزشک ممکن است نتایج آزمایش LH را بررسی کند تا مطمئن شود که باردار نیستید. پزشک همچنین بررسی خواهد کرد که آیا بیمار به هر بخشی از محلول رنگی استفاده شده در طول HSG حساسیت دارد یا خیر.

پزشک تمام خطرات را با بیمار در میان خواهد گذاشت. خطرات در HSG بسیار کم است.

چگونه برای HSG (فیلم رحم) آماده شویم؟

برای آماده شدن برای عمل باید دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید. پزشک ممکن است به بیمار توصیه هایی نیز کند:

مصرف داروهای بدون نسخه برای درد یک ساعت قبل از عمل.

مصرف آنتی بیوتیک از قبل برای جلوگیری از عفونت.

بعد از HSG، فرد باید ترتیبی بدهد که شخصی او را به خانه برساند. بیمار ممکن است احساس آمادگی برای رانندگی نداشته باشد یا ممکن است گرفتگی هایی را تجربه کند که رانندگی را دشوار می کند. توصیه می شود در هر صورت کسی را داشته باشید که کمک کند.

در طول HSG (فیلم رحم) چه اتفاقی می افتد؟

HSG کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. امکان رفتن به خانه در روز عمل وجود دارد.

در طول این عمل، پزشک محلول حاوی رنگ را به رحم و لوله های فالوپ تزریق می کند در حالی که اشعه ایکس تصاویر را ضبط می کند.

آماده سازی برای تزریق رنگ: روی میز دراز بکشید و زانوها را خم کرده و پاها را از هم باز کنید، مثل اینکه در حال انجام معاینه لگن هستید. دستگاهی که اشعه ایکس را می گیرد (دستگاه فلوروسکوپی) روی میز قرار می گیرد.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن می‌کند تا آن را گشاد کند و به پزشک اجازه دسترسی به دهانه رحم را بدهد.

پزشک دهانه رحم را تمیز می کند و یک کاتتر کوچک را در کانال دهانه رحم و رحم قرار می دهد. کاتتر ممکن است یک لوله پلاستیکی نازک به نام کانولا باشد یا پزشک ممکن است از یک لوله پلاستیکی نازک با بالون در انتهای آن استفاده کند. بالون یک بار در داخل بدن باد می شود تا لوله را برای تزریق رنگ در جای خود نگه دارد.

تزریق رنگ: پزشک اسپکولوم را برمی دارد و سپس از بیمار خواسته می شود تا پاهای خود را صاف روی میز صاف کند.

در حالی که تکنسین رادیولوژی دستگاه فلوروسکوپی را روی ناحیه لگن کار می کند، پزشک به آرامی محلول رنگ را به داخل رحم پمپ می کند. گرفتگی ممکن است در این مرحله احساس شود. اگر لوله های فالوپ مسدود شده باشند، ممکن است کمی از فشار کشیده شوند.

پزشک ممکن است بیمار را در موقعیت های مختلف قرار دهد تا نحوه عبور محلول از لوله های فالوپ را ارزیابی کند.

اگر لوله‌های فالوپ باز باشند، باید دید که رنگ به بیرون می‌ریزد و در نزدیکی روده پخش می‌شود (بدون هیچ عواقبی جذب بدن می‌شود). اگر لوله های فالوپ مسدود شوند، رنگ از آن خارج نمی شود.

هنگامی که تصاویر اشعه ایکس به اندازه کافی گرفته شد، پزشک کانول یا لوله پلاستیکی را همراه با بالون بدون قرار دادن مجدد اسپکولوم از بدن خارج می کند.

آیا HSG (فیلم رحم) دردناک است؟

احساس درد یا ناراحتی خفیف با HSG، هم در حین و هم بعد از عمل، معمول است. زمانی که پزشک محلول رنگی را وارد رحم می کند، گرفتگی ممکن است احساس شود. هنگامی که لوله ها مسدود می شوند، ممکن است گرفتگی بیشتری ایجاد شود.

گرفتگی می تواند از پنج دقیقه تا چند ساعت بعد از عمل ادامه داشته باشد و ممکن است خفیف یا متوسط ​​باشد. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه ممکن است به تسکین گرفتگی عضلات کمک کند.

بعد از فیلم HSG چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایش، ممکن است نیاز به پوشیدن یک پد باشد تا محلول رنگ اضافی که از واژن نشت می کند را جذب کند. معمولا ترشحات چسبناک و حاوی مقدار کمی خون است. همچنین ممکن است عوارض جانبی مانند:

گرفتگی عضلات.

سرگیجه.

ناراحتی معده یا حالت تهوع.

مقدار کمی خونریزی واژینال برای یک و یا دو روز.

فعالیت های روزانه را می توان بلافاصله پس از HSG از سر گرفت.

خطرات HSG (فیلم رحم) چیست؟

HSG از تشعشع برای ضبط تصاویر اشعه ایکس استفاده می کند، اما میزان تابش حداقل است. HSG خطرناک در نظر گرفته نمی شود. عوارض نادر عبارتند از:

عفونت.

آسیب به رحم.

واکنش آلرژیک به محلول رنگ.

نتایج HSG (فیلم رحم) به چه معناست؟

پزشک نتایج را به بیمار می گوید و در مورد اقدامات بعدی توصیه می کند. اگر HSG انسداد را نشان دهد، پزشک ممکن است روش‌های دیگری مانند لاپاراسکوپی را برای تشخیص و درمان بیشتر مشکل یا درمان‌های باروری که نیازی به باز بودن لوله‌های فالوپ ندارند، مانند لقاح آزمایشگاهی توصیه کند.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر که ممکن است نشان دهنده عفونت باشد، بیمار باید با پزشک خود تماس بگیرد:

آتش.

تکان دادن.

غش کردن.

استفراغ .

خونریزی شدید واژن.

ترشحات بدبو از واژن.

گرفتگی شدید در شکم.

آیا فیلم HSG شانس بارداری را افزایش می دهد؟

” شستشوی لوله ای ” به فرآیند تزریق رنگ به رحم و لوله های فالوپ، مانند HSG، اما بدون عکسبرداری با اشعه ایکس، اشاره دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که آبیاری لوله‌ها باروری را بهبود می‌بخشد، به ویژه در سه تا شش ماه اول پس از تزریق رنگ. تحقیقات نشان می دهد که میزان بارداری زمانی افزایش می یابد که محلول رنگ به طور خاص حاوی ماده حاجب محلول در چربی باشد.

با این حال، این مطالعات حاوی نتایج قطعی نیستند. قبل از پذیرش HSG به عنوان یک درمان باروری و یک روش تشخیصی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آیا HSG (فیلم رحم) می تواند لوله های گرفتگی را پاک کند؟

محلول رنگ به طور بالقوه می تواند انسدادهای جزئی را برطرف کرده و شانس باردار شدن را افزایش دهد. برای اثبات این نظریه به تحقیقات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی برداشتن HSG (فیلم رحم) چیست؟

آزاردهنده ترین عارضه جانبی آزمایش HSG گرفتگی عضلات است. پزشک ممکن است مصرف داروهای مسکن بدون نسخه را برای چند روز پس از HSG برای تسکین علائم توصیه کند. ترشحات چسبنده واژن ممکن است در جایی که رنگ از بدن خارج شده است مشاهده شود، اما این علائم در نهایت بهبود می یابند.

آیا باردار شدن بلافاصله بعد از فیلم HSG بی خطر است؟

به طور کلی تلاش برای باردار شدن چند روز پس از HSG بی خطر است. برای اطمینان باید با پزشک خود مشورت کنید

هیستروسالپنگوگرام می تواند به پزشک کمک کند تا بی نظمی های رحم یا لوله های فالوپ را تشخیص دهد که ممکن است از بارداری جلوگیری کند. انسداد لوله های فالوپ یکی از دلایل اصلی ناباروری است. نتایج HSG می تواند به پزشک کمک کند تا یک قدم به تعیین اینکه چه چیزی باعث دشواری باردار شدن می شود، نزدیک تر شود. لازم است با پزشک مشورت شود که چگونه نتایج آزمایش مراحل بعدی را شکل می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری