021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟ روشی برای نگاه کردن به داخل رحم است. این یک آزمایش بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی و رایانه ای برای ایجاد تصاویر استفاده می شود که در این روش از اشعه استفاده نمی شود.

رحم، ارگانی است که کودک در طی بارداری در آن رشد می کند کف رحم را دهانه رحم گویند. دهانه رحم در بالای مهبل قرار دارد.

در حین سونو هیستروگرافی ، شما بیهوش نمی شوید و با زانوهای خم دراز می کشید. یک گره باریک به نام مبدل اولتراسوند در مهبل شما قرار می گیرد. این گره با یک غلاف یکبار مصرف پوشانده شده که با ژل مخصوصی آن را می پوشاند. سپس ارائه دهنده خدمات درمانی شما یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر ( کاتتر) را در دهانه رحم شما وارد می کند.

یک مایع شور از طریق سوند به داخل رحم شما ارسال می شود. در همان زمان، مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق ژل به بدن شما می فرستد. مداحی های ناشی از این امواج صوتی می توانند تصویری در زمان واقعی از داخل رحم شما ایجاد کنند.

سونو هیستروگرافی می تواند ساختار رحم شما را نشان دهد. مایع شور به سونوگرافی این کمک را می کند تا تصویری با جزئیات واضح تر ایجاد کند. ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند از این اطلاعات برای تشخیص تعدادی از شرایط مختلف بهداشتی استفاده کند.

در بعضی موارد، این روش ممکن است بدون شور انجام شود. به عنوان مثال، سونو گرافی در دوران بارداری استفاده نمی شود. سونوگرافی داپلر ممکن است همزمان با همان مبدل استفاده شود. این می تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی جریان خون در عروق داخلی رحم شما را ارائه دهد.

چه زمانی به سونوهیستروگرافی احتیاج داریم ؟

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی برای کمک به تشخیص تعدادی از شرایط پزشکی از سونوهیستروگرافی استفاده می کنند، از جمله:

 • فیبروئید رحم
 • پولیپ رحم
 • زخم داخل رحم شما
 • شکل غیر طبیعی رحم
 • سرطان رحم

اگرعلائم های زیر را دارا باشید ممکن است که داخل رحم شما مشکلی وجود داشته باشد، این علایم شامل:

 • خونریزی غیر عادی قاعدگی
 • ناباروری
 • سقط جنین های مکرر
 • معاینه غیر طبیعی لگن

اگر آزمایش استاندارد اطلاعات کافی برای تشخیص یک مشکل را نشان ندهد، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟

تست های دیگر سونوهیستروگرافی :

 • هیستروسالپنگوگرافی نوعی اشعه ایکس است که از اشعه استفاده می کند.
 • هیستروسکوپی یک عمل جراحی است که باید با بیهوشی انجام شود.
 • MRI یک آزمایش تصویربرداری است که با آهنرباهای بزرگ و یک کامپیوتر انجام می شود ممکن است تصویری از داخل رحم را به وضوح نشان ندهد.

خطرات ناشی از سونوهیستروگرافی کدام مند ؟

سونوهیستروگرافی یک روش ایمن با خطرات اندک است. برخی از خانم ها در طول عمل احساس ناراحتی می کنند. در موارد بسیار نادر، احتمال کمی عفونت لگن وجود دارد. ارائه دهنده خدمات درمانی شما برای پیشگیری از این اتفاق، اقداماتی انجام می دهد.

زنانی که به بیماری التهابی فعال لگن ( PID ) مبتلا هستند نباید این روش را انجام دهند. ارائه دهنده شما ممکن است قبل از انجام این کار آزمایش حاملگی از شما بگیرد. این امر برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی برای کودک در حال رشد است. زنان باردار نباید از سونوهیستروگرافی شور استفاده کنند. با پزشک معالج دکتر مهناز هدایی صحبت کنید تا متوجه شوید چه خطراتی ممکن است برای شما ایجاد شود.

چه زمانی باید سونوهیستروگرافی انجام شود؟

بهتر است این روند را در هفته ی پس از پایان دوره خود انجام دهید. این به دقیق تر بودن تست کمک می کند. همچنین خطر عفونت را کاهش می دهد. شما به احتمال زیاد قادر خواهید بود تمام داروهای خود را به صورت طبیعی مصرف کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند که پیش از موعد داروی بدون نسخه را بخورید این برای کمک به جلوگیری از ناراحتی است.

ممکن است به شما گفته شود که قبل از آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کنید این کار برای جلوگیری از عفونت می باشد. در انجام این کار از پد جاذب استفاده نمایید زیرا مایع شور پس از انجام عمل از رحم خارج می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دستورالعمل های بیشتری در مورد نحوه انجام این آزمایش ارائه دهد.

منبع :  https://www.hopkinsmedicine.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری