021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

مرکز سونوگرافی آندومتریوز

مرکز سونوگرافی آندومتریوز ؛ تشخیص

اندومتریوز معمولا در طول سال های باروری زنان رخ می دهد و بسیار پیچیده است. از اولین علامت تا تشخیص به طور متوسط ​​سه تا یازده سال طول می کشد. زنان جوان به خصوص دیر تشخیص داده می شوند. در این میان، بسیاری از مبتلایان به تعداد زیادی از پزشکان رشته های مختلف مراجعه می کنند. بسیاری از علائم مختلف، که کاملاً نامشخص هستند و به سختی در یک طرح قرار می گیرند، مشکل ساز هستند. درد بسیار بی اهمیت است (همچنین توسط پزشکان) تا اینکه منجر به تشخیص شود.

m/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

تشخیص تاخیری

در جامعه ما دردهای قاعدگی طبیعی تلقی می شود و با تشخیص «دیسمنوره» برچسب گذاری می شود. بنابراین روند تشخیصی آندومتریوز به طور قابل توجهی به تاخیر می افتد. بسیاری از تشخیص های افتراقی مختلف نیز در دسترس هستند و شامل چندین تخصص پزشکی می شوند. مدیریت خالص علائم از طریق داروهای ضد بارداری هورمونی اندومتریوز را می پوشاند. همین امر در مورد مرکز سونوگرافی آندومتریوز به عنوان یک ابزار تشخیصی نیز صدق می کند. بسیاری از کانون های آندومتریوز را نمی توان از این طریق تشخیص داد، اما با این وجود از این آزمایش استفاده می شود و نتایج منفی کاذب ایجاد می کند.

مسیر تشخیص

اگر مشکوک به آندومتریوز مطرح شده باشد، فرد مبتلا در مسیر درستی برای یافتن سریع تشخیص است. متخصص زنان ابتدا از بیمار در مورد درد و شکایات دوره ای سوال می کند و شرح حال کامل (سابقه پزشکی) را تکمیل می کند. سپس معاینه زنان را در مرکز سونوگرافی آندومتریوز انجام می دهد. اگر کانون‌های آندومتریوز در مکان‌های قابل دسترس و در مرحله پیشرفته باشند، پزشک می‌تواند آنها را حس کند. اما در بیشتر گله ها این امکان وجود ندارد. پس از آن معاینه اولتراسوند در مرکز سونوگرافی آندومتریوز برای تشخیص ساختارهای کیستیک، مانند کانون های روی تخمدان ها (تخمدان) انجام می شود. گله های زیادی کشف نشده باقی مانده است. ممکن است پزشک مشکوک باشد. در چند مورد، با رشد عمیق اندومتریوز، MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) اکنون می تواند مفید باشد.

شکم

برای سایر بیماران، در صورت مشکوک بودن به اندومتریوز، تنها یک معاینه بیشتر معنی دار وجود دارد. متخصص زنان لاپاراسکوپی را در مرکز سونوگرافی آندومتریوز توصیه می کند. این روش معاینه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و از یک دوربین معاینه کوچک استفاده می شود که مستقیماً از طریق یک برش کوچک شکمی وارد شکم بیمار می شود. برای نمونه برداری از بافت و برداشتن کانون های مشکوک، می توان از ابزارهای دیگر از طریق برش های کوچک اضافی شکم استفاده کرد. مواد نمونه از نظر پاتولوژیک بررسی می شود. این تنها راه برای تایید تشخیص اندومتریوز است.

درمان

هنگامی که تشخیص داده شد، بیمار به موفقیت های زیادی دست یافته است. اکنون می توان درمان مناسب را پیدا کرد. اگر فقط کانون های کوچکی وجود داشته باشد که هیچ تمایلی به رشد نشان نمی دهد و بیمار فقط اندکی تحت تأثیر قرار می گیرد، در ابتدا می توان منتظر ماند و دید. همه بیماران دیگر از درمان زودهنگام و کامل سود می برند. شانس شما برای بهبودی و رهایی طولانی مدت از علائم به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. بسته به سن بیمار، وسعت علائم و محل آندومتریوز، پزشک نوعی درمان را توصیه می کند. تمایل موجود به داشتن فرزند نیز در فرآیند تصمیم گیری گنجانده شده است. گزینه های دارویی و جراحی در دسترس هستند که می توانند در ترکیب با یکدیگر نیز استفاده شوند.

عمل جراحی

جراحی یک روش سریع و کامل برای آندومتریوز است. در موارد شدید و ناباروری ناشی از آندومتریوز، روش انتخابی با هدف حذف هر چه بیشتر کانون‌ها می‌باشد. جراح از برق، لیزر یا اسکالپل استفاده می کند. این روش معمولاً به عنوان بخشی از لاپاراسکوپی انجام می شود. کانون های بزرگ گاهی اوقات نیاز به برداشتن تخمدان یا لوله فالوپ دارند.

درمان پیگیری هورمونی

پس از عمل، آماده سازی های هورمونی را می توان تا شش ماه برای حمایت از اثر درمان جراحی استفاده کرد. پس از آن، اکثر بیمارانی که می خواهند بچه دار شوند، خود به خود باردار می شوند. حتی اگر احتمال عود وجود داشته باشد، جراحی موثرترین روش درمانی است.

هورمون درمانی

گزینه دیگر هورمون درمانی است. از مواد مختلفی مانند پروژستین ها، مشتقات تستوسترون دانازول یا آنالوگ های GnRH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای کاهش مصنوعی سطح تستوسترون در خون) استفاده می شود. این درمان تولید هورمون در تخمدان ها را به حداقل می رساند و بیماران را به حالت پس از یائسگی می برد. چرخه قاعدگی متوقف می شود و از تجمع غشای مخاطی در رحم جلوگیری می شود. در عین حال، رشد کانون های آندومتریوز متوقف شده و تا حدی پسرفت می کند. بیماران تا زمان رهایی کامل از علائم به کاهش قابل توجهی در علائم دست می یابند. شش ماه درمان باعث موفقیت درمان پایدار می شود.

عوارض جانبی نامطلوب

معایب هورمون درمانی عوارض جانبی آن است که برای بیمار کم نیست و شبیه علائم یائسگی است. نوسانات خلقی، از دست دادن میل جنسی، پوکی استخوان، اختلالات خواب و گرگرفتگی رخ می دهد. مشکل دیگر نرخ بالای عود است. در بسیاری از موارد، پس از قطع هورمون ها، اندومتریوز عود می کند.

درد درمانی

برای درمان علامتی، پزشک در ابتدا از مسکن های خالص استفاده می کند. ایبوپروفن، اسید استیل سالیسیلیک، دیکلوفناک یا ناپروکسن در اینجا موثر هستند. این مسیر چیزی را در مورد بیماری تغییر نمی دهد. هیچ جایگزینی برای درمان جراحی یا هورمونی برای درمان بیمار وجود ندارد.

درمان روان تنی

اطلاعات غلط زیادی در مورد آندومتریوز در جامعه در حال پخش است. این بیماری پیچیده است و بار بزرگی برای بیماران و شرکای آنها است. هورمون درمانی احتمالی و به ویژه بی فرزندی مکرر پیامدهایی را در سطح جسمی، روانی و اجتماعی نشان می دهد. بسیاری از زنان مبتلا به دلیل درد مداوم و علائم یائسگی درمان را متوقف می کنند. آنها با اضطراب، خلق و خوی افسردگی و کناره گیری اجتماعی واکنش نشان می دهند. اینجاست که درمان روان تنی با تاکید بر بهبود مدیریت درد وارد می شود. راهبردهای مقابله ای برای کنار آمدن با بیماری آموزش داده می شود.

تکنیک های آرام سازی موثر

تکنیک‌های آرام‌سازی به‌عنوان درمانی برای تنش عضلانی مرتبط با درد در بخش فیزیکی و برای پردازش درد در بخش روان‌شناختی، گزینه‌ای مؤثر هستند. تمرینات اتوژنیک، آرام سازی پیشرونده عضلانی طبق Jacobson و تکنیک های مختلف تنفس استفاده می شود. سایر رویکردهای درمانی مبتنی بر کنترل ادراک فعال (انحراف حواس) هستند و از سرگرمی بیرون بودن در طبیعت و انجام سفرهای خیالی در خانه به عنوان یک رویکرد استفاده می کنند. درد خیال بیمار نیست. با این حال، زن مبتلا می تواند به طور فعال بر میزان بیان خود تأثیر بگذارد. یک نگرش اساسی منفی باعث افزایش درد می شود و می توان آن را آموزش داد. درمانگر دیدگاه مثبتی را از وضعیت سلامتی بیمار منتقل می کند.

کمک همه کاره

روان درمانی می تواند به طرق مختلف کمک کند. مدیریت درد را بهبود می بخشد و در نتیجه استفاده از مسکن ها را کاهش می دهد. بارهای مرتبط با بیماری در خانواده و شراکت و همچنین تمایل برآورده نشده برای بچه دار شدن درمان می شود. بیماران برای زندگی بهتر با بیماری اندومتریوز حمایت می شوند.

بیشتربدانید:بهترین مرکز سونوگرافی تهرانانواع سونوگرافیسونوگرافی انومالی اسکنسونوگرافی داپلر در بارداری

جلوگیری کردن

امکان پیشگیری از اندومتریوز وجود ندارد. بیماران فقط می توانند در اولین تشخیص ممکن کمک کنند تا به طور قابل توجهی شانس بهبودی خود را بهبود بخشند. بنابراین، متخصصان زنان توصیه می‌کنند که درد قاعدگی را جدی بگیرید و در مورد تقویت آن با پزشک معالج صحبت کنید. در بدترین حالت، درد بی اهمیت می تواند منجر به طولانی شدن اندومتریوز و در نتیجه عقیمی شود.

آخرین مطالعات و یافته ها

اندومتریوز نادر از طریق شیردهی

آندومتریوز باعث گرفتگی قاعدگی، درد شکم و درد در حین مقاربت جنسی به دلیل جزایر پراکنده پوشش رحم می شود. بسته به اینکه جزیره غشای مخاطی در کجا قرار دارد، سرفه خونی یا اسهال خونی نیز بسته به چرخه ممکن است رخ دهد. علل اندومتریوز هنوز به طور کامل کشف نشده است.

با ارزیابی داده‌های مطالعه سلامت II، که در آن بیش از ۱۱۶۰۰۰ زن از سال ۱۹۸۹ هر دو سال یکبار در مورد سبک زندگی و بیماری‌هایشان مورد بررسی قرار گرفته‌اند، ارتباط احتمالی جدیدی کشف شد: اگر زنی بیش از سه سال از شیر مادر تغذیه می‌کرد، ۱۸۴ آندومتریوز رخ می‌داد. در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال با یک دوره شیردهی کمتر از یک ماه، موارد آندومتریوز به طور قابل توجهی بیشتر بود با ۴۵۳ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال. محققان به این نتیجه رسیدند که شیردهی طولانی مدت خطر ابتلا به اندومتریوز را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.

کاهش خطر کم و بیش وابسته به دوز بود: خطر به ازای هر سه ماه شیردهی هشت درصد کاهش یافت. اگر کودک به مدت سه ماه از شیر مادر تغذیه می کرد و مکمل دریافت نمی کرد، خطر حتی تا ۱۴ درصد کاهش می یافت. علاوه بر این، اندومتریوز کمتر اتفاق می افتد که دوره قاعدگی بعد از تولد دوباره شروع شود.

m/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

اندومتریوزیس: انواع و مراحل آن چیست؟

با توجه به اینکه از هر ده زن، یک زن در سنین ۱۶ تا ۴۹ سالگی آندومتریوز را تجربه می کند، مهم است که از علائم، و مسائلی که می تواند با این وضعیت ایجاد شود آگاه باشید. بسیاری از زنان ممکن است تشخیص ندهند که قاعدگی‌های غیرطبیعی، دردهای قاعدگی و درد لگن می‌توانند نشانه‌های اندومتریوز باشند و اغلب درمان نمی‌شوند.

اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که سلول هایی که در پوشش رحم (آندومتر) یافت می شوند، در خارج از رحم بر روی سایر بافت ها و اندام ها مانند تخمدان ها، مثانه و روده یافت می شوند. از آنجایی که سلول ها نمی توانند مانند آندومتر ریزش کنند و از بدن خارج شوند، می توانند منجر به زخم و کیست شوند که می تواند برای زنان دردناک و مضر باشد.

شایع ترین علائم آندومتریوز عبارتند از:

دوره های غیر طبیعی، از جمله خونریزی شدید، گرفتگی عضلات شدید قبل و در طول دوره و لکه بینی

درد هنگام مقاربت و درد دفع مدفوع

درد و پری در قسمت تحتانی شکم

درد در لگن، راست روده یا واژن

اگر این علائم را تجربه کردید، توصیه می کنیم با پزشک خود صحبت کنید تا احتمال آندومتریوز را بررسی کنید.

بیشتر بدانید : علایم سرطان غدد لنفاوی دکتر ماموگرافیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

انواع و مراحل چیست؟

دو دسته بندی متداول برای اندومتریوز وجود دارد که در مراحل ARSM از یک سیستم امتیاز برای تعیین مرحله استفاده می شود و طبقه بندی که دارای دسته بندی های توصیفی بیشتری برای کمک به درک شدت است.

چهار نوع آندومتریوز وجود دارد که بر اساس مراحل شدت، تعداد ضایعات و عمق ارتشاح تعیین می شود. توجه داشته باشید که مرحله میزان دردی را که بیمار تجربه می کند تعیین نمی کند.

مراحل ARSM

مرحله ۱(حداقل) دارای چند ایمپلنت سطحی و حداقل علایم خواهد بود.

مرحله ۲ (خفیف) ایمپلنت های بیشتری دارد که عمیق تر از مرحله ۱ است.

مرحله ۳ (متوسط) دارای تعدادی ایمپلنت عمیق، وجود چسبندگی های لایه ای و دارای کیست های کوچک در یکی یا هر دو تخمدان خواهد بود.

مرحله ۴ (شدید) شدیدترین شکل با بسیاری از ایمپلنت های عمیق، چسبندگی های متراکم و کیست های بزرگ در یک یا هر دو تخمدان است.

طبقه بندی اندومتریوز Endofound

دسته ۱ (صفاق)

شکل حداقلی آندومتریوز که در آن غشایی که شکم را می پوشاند با بافت آندومتریوز نفوذ می کند.

دسته ۲ (تخمدان)

اندومتریوز قبلاً در تخمدان ها ایجاد شده است. کیست های تخمدان در خطر شکستن و گسترش بافت در داخل حفره لگن هستند.

دسته ۳ (اندومتریوز عمیق تر از دسته ۱)

اولین شکل آندومتریوز که در آن اندام های مختلف داخل حفره لگن نفوذ می کنند. این شامل تخمدان ها، راست روده و رحم می شود و می تواند به شدت بر آناتومی اندام های لگن تأثیر بگذارد.

رده ۴(اندومتریوز نفوذی عمیق تر از دسته  2 )

شدیدترین شکل اندومتریوز، اندام هایی را هم در داخل حفره لگن و هم در خارج از آن، شامل تخمدان ها، رحم، رکتوم، دیافراگم، آپاندیس، قلب و ریه ها درگیر می کند.

با استفاده از آزمایشات، پزشک یا متخصص می تواند مرحله آندومتریوز را تعیین کرده و جراحی یا درمان مناسب را پیشنهاد دهد.

اندومتریوزیس: جدا کردن ۵ مورد دیگر از حقایق

اندومتریوز یک بیماری مزمن بدون درمان است

در اولین آندومتریوز: به پنج مورد از رایج ترین حقایق های مربوط به اندومتریوز می پردازیم.

آندومتریوز بیش از ۱۷۶ میلیون زن را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری ناتوان کننده به سن بستگی ندارد و در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. و مانند بسیاری از بیماری های مزمن تشخیص آن بسیار دشوار است.

در حال حاضر، تشخیص آندومتریوز از اولین علائم بیماری ۸ سال طول می‌کشد.

نظریه ۱: رابطه جنسی در واقع می تواند از اندومتریوز جلوگیری کند

این یک نظریه محبوب بود که توسط افرادی که از شدت آندومتریوز آگاه نبودند (یا سرنخی در مورد آن نداشتند) تبلیغ می شد. در واقع، کسانی که این بیماری را مطالعه و درمان می کنند، می دانند که مقاربت دردناک یکی از علائم بارز آندومتریوز است.

نظریه ۲ : رژیم های غذایی خاص، مکمل های گیاهی یا ورزش اندومتریوز را درمان می کند

هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد. به هر حال هنوز تنها کاری که ما به عنوان متخصصان پزشکی می توانیم انجام دهیم این است که به زنان در مدیریت این بیماری مزمن کمک کنیم.

این بدان معنا نیست که ما این احتمال را که رژیم غذایی و ورزش ممکن است علائم اندومتریوز را تسکین دهد، رد می کنیم، اما شواهد امروزی این موضوع را تایید نمی کنند.

نظریه ۳ : اندومتریوز با شروع یائسگی از بین می رود

هیچ مدرکی برای تایید این موضوع وجود ندارد. بنابراین، ما می خواهیم این را یک باور اشتباه  بنامیم. به خصوص که دکتری که این ادعا را انجام داده است بر این اساس استوار است که بعد از یائسگی آندومتریوز را ندیده است. با این حال، علائم پس از یائسگی کاهش می یابد.

مسن ترین بیمار شناخته شده با اندومتریوز اثبات شده با بیوپسی ۷۴ ساله بود. همچنین سوابقی مبنی بر ابتلای یک زن ۷۸ ساله به اندومتریوز وجود دارد.

نظریه ۴: اندومتریوز فقط در کشورهای صنعتی وجود دارد

این یک نظریه اشتباه است اما این ناشی از قرار گرفتن یک زن حرفه ای در معرض مواد شیمیایی خاص است. این نظریه دو مشکل دارد. اولین مورد این است که هیچ تحقیق یا مدرکی وجود ندارد که آن را تأیید کند. مشکل دوم این است که زنان در کشورهای غیر صنعتی به اندومتریوز مبتلا هستند.

اعتقاد بر این است که این نظریه به این دلیل به وجود آمد که زنان در کشورهای صنعتی بیشتر از زنان در کشورهای غیر صنعتی احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

نظریه ۵: مادرانی که به اندومتریوز مبتلا هستند، بیشتر در نوزادانشان نقص مادرزادی دارند.

باز هم این یک مورد عجیب است. هیچ مدرک واقعی برای تایید آن وجود ندارد. در واقع ما تا آنجا پیش خواهیم رفت که بگوییم هیچ مدرکی دال بر آندومتریوز و داشتن نقص مادرزادی فرزند شما وجود ندارد. درست است که در برخی موارد آندومتریوز گسترده یافته میزان ناباروری زا افزایش می دهد. با این حال، همه زنان مبتلا به آندومتریوز برای باردار شدن مشکلی ندارند.

ما اسکن اولتراسوند را برای تشخیص اندومتریوز ارائه می دهیم. اسکن مورد استفاده ما سونوواژینوگرافی سه بعدی است که یک اسکن ایمن است. این اسکن می‌تواند آندومتریوز عمیق یا شدید نفوذی را پیش‌بینی کند و اطلاعات بیشتری را در سونوگرافی به پزشک عمومی یا متخصص زنان و زایمان شما ارائه دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری