021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونو سه ماهه دوم بارداری

سونو سه ماهه دوم بارداری

سونوگرافی در بارداری برای معاینه نوزاد متولد نشده استفاده می شود. با معاینه، پزشک از جمله موقعیت و رشد جنین در رحم را بررسی می کند. به عنوان یک قاعده، سه سونوگرافی در طول دوران بارداری توصیه می شود. زمان انجام سونوگرافی بارداری و آنچه که پزشک در معاینات فردی بررسی می کند را اینجا بخوانید

فواصل معاینه

اولین سونوگرافی حاملگی بین هفته نهم تا دوازدهم بارداری انجام می شود. در اینجا مشخص می شود که آیا ممکن است حاملگی چند قلو باشد. ضربان قلب کودک نیز بررسی می شود و تاریخ زایمان مورد انتظار شما محاسبه می شود.

در طول دومین معاینه اولتراسوند بین هفته ۱۹ و ۲۲ بارداری، می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید آن را در یک معاینه اولیه سونوگرافی رها کنید یا یک معاینه طولانی انجام دهید. همچنین اطلاعات کتبی از پزشک خود دریافت خواهید کرد تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

در سومین سونوگرافی بین هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری، ارزیابی رشد کودک از اهمیت اولیه برخوردار است.

به محض اینکه تست بارداری مثبت شد، هیجان بعدی در دستور کار است: اولین سونوگرافی. خیلی عصبیه که ببینم چیه؟ نگران نباشید، پزشک شما عکسی را برای شما چاپ می کند تا بعداً (و بارها و بارها!) به آن نگاه کنید. ما از تصاویر سونوگرافی واقعی استفاده می کنیم تا آنچه را که می توانید در آنها ببینید به شما نشان دهیم.

از سال ۱۹۷۹، ما والدین این فرصت را داشته ایم تا نوزادان خود را در حین سونوگرافی در حالی که هنوز باردار هستند ببینیم. به عنوان بخشی از معاینات معمول در متخصص زنان، آنها به ارزیابی رشد سالم کودک در رحم کمک می کنند – و اغلب اعصاب ما را آرام می کنند. معاینه با دستگاه های سونوگرافی مدرن خطرناک نیست، اما داوطلبانه باقی می ماند.

سونوگرافی چند مرتبه در بارداری انجام داده می شود؟

سه معاینه اصلی اولتراسوند بخشی از مراقبت های دوران بارداری است. اینها تحت پوشش بیمه درمانی شما هستند و بنابراین برای شما رایگان هستند. اگر دلایلی برای معاینات سونوگرافی بیشتر در دوران بارداری وجود داشته باشد، این موارد نیز توسط شرکت بیمه سلامت ارائه می شود. اگر دلایل پزشکی برای آزمایش های تشخیصی دقیق وجود داشته باشد، پزشک می تواند شما را معرفی کند. شما می توانید هر آنچه را که باید در مورد معاینات پزشکی پیشگیرانه بدانید در نمای کلی ما بیابید.

معاینات سونوگرافی بیشتر بدون دلایل پزشکی یا صرفاً برای دیدن نوزاد به عنوان بخشی از فرمان حفاظت در برابر تشعشع دیگر امکان پذیر نیست.

چه زمانی می توانید چیزی را در سونوگرافی ببینید؟

کیسه آمنیوتیک را می توان از هفته پنجم بارداری – و شاید حتی یک لکه کوچک – مشاهده کرد.

با این حال، اکثر متخصصان زنان قبل از انجام سونوگرافی اولیه تا هفته هفتم تا نهم بارداری صبر می کنند، زیرا از آن به بعد می توان جنین را به درستی شناسایی کرد. حاملگی خارج از رحم را نیز می توان رد کرد. اولین معاینه اصلی سونوگرافی در هفته نهم تا دوازدهم بارداری انجام می شود.

سونوگرافی در هفته نهم تا دوازدهم بارداری: اولین سونوگرافی

زمان آن رسیده است! سونوگرافی در هفته نهم تا دوازدهم بارداری نشان می دهد که آیا جنین خود را در کیسه آمنیوتیک کاشته است یا خیر. بیشتر اوقات، سونوگرافی به صورت واژینال انجام می شود تا دید بهتری نسبت به کودک شما داشته باشد.

اگر حاملگی چند قلو باشد، پزشک شما اکنون می تواند آن را تشخیص دهد. و لحظه بزرگ دیگری در انتظار شماست: در مانیتور می توانید برای اولین بار ضربان قلب را ببینید. پزشک شما نوزاد شما را اندازه گیری می کند و بنابراین می تواند هفته بارداری فعلی و تاریخ زایمان شما را تعیین کند.

در ضمن: در هفته نهم بارداری، جنین شما باید حدود دو سانتی متر قد داشته باشد. هنوز نمی توان مشخص کرد که پسر یا دختر خواهد بود.

سونوگرافی در هفته ۱۹ تا ۲۲ بارداری: دومین سونوگرافی

از هفته نوزدهم بارداری می توانید نوزاد خود را به خوبی در سونوگرافی تشخیص دهید. پزشک طول استخوان کمر، سر و ران شما را اندازه گیری می کند. بر اساس اندازه گیری ها، او می تواند در مورد رشد و اندازه مناسب سن کودک شما نتیجه گیری کند. او همچنین موقعیت جفت شما را بررسی خواهد کرد. در همین حال، می توانید سر کوچک و حرکات کودک خود را تحسین کنید. اکنون اغلب در سونوگرافی دوم می توان جنسیت را تشخیص داد. اگر نمی خواهید بدانید، می توانید از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.

اکنون می توانید به صورت اختیاری یک سونوگرافی طولانی را انتخاب کنید که در آن رشد اندام های داخلی با دقت بیشتری بررسی می شود.

سونوگرافی در هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری: سومین سونوگرافی

در آخرین سونوگرافی بزرگ در دوران بارداری، کودک شما دوباره اندازه گیری می شود و رشد آن ارزیابی می شود. پزشک شما موقعیت نوزاد و موقعیت جفت را نیز بررسی می کند. هر دو برای برنامه ریزی زایمان و روند آن بسیار مهم هستند.

سونوگرافی بارداری در تصویربرداری جردن

هدف از سونو سه ماهه دوم بارداری مشاهده رشد جنین و تشخیص ناهنجاری ها و اختلالات دوران بارداری است. سونوگرافی به صورت واژینال یا از طریق دیواره شکم انجام می شود. در بارداری بدون عارضه، معمولاً سه آزمایش اولتراسوند انجام می شود:

سه ماهه اول (هفته ۱۳-۱۰ بارداری): ارزیابی طبیعی بودن بارداری و سن بارداری. کاهش رشد کودک آشکار می شود، بارداری های چند قلو را می توان ثبت کرد یا رد کرد. یک اختلال کروموزومی (سندرم داون) نیز با اندازه گیری ضخامت پوست گردن قابل تشخیص است.

سونو سه ماهه دوم بارداری (هفته ۲۰-۲۳ بارداری): رشد کودک و میزان مایع آمنیوتیک را ارزیابی کنید. در سونو سه ماهه دوم بارداری ناهنجاری های سر، مغز، ستون فقرات، قلب، کلیه ها، معده و اندام ها قابل مشاهده است. و همین طور در سونو سه ماهه دوم بارداری محل جفت (جفت) که اطلاعاتی در مورد علل احتمالی خونریزی در بارداری بعدی ارائه می دهد نیز می تواند نشان داده شود.

سه ماهه سوم (هفته های ۳۰-۳۴ بارداری): ارزیابی رشد جنین و حجم مایع آمنیوتیک. موقعیت کودک برای تاریخ مقرر مهم می شود. اگر کودک در وضعیت بریچ باشد، هنوز باید تا زمان تولد بچرخد.

سونوگرافی: باردار یا نه؟

بارداری از هفته پنجم بارداری با سونوگرافی قابل تشخیص است، زیرا کیسه آمنیوتیک را می توان شناسایی کرد. قبل از آن، متخصص زنان یک آزمایش خون برای تشخیص بارداری احتمالی انجام می دهد.

سونوگرافی (بارداری): اولین معاینه

اولین معاینه اولتراسوند، پس از مشخص شدن بارداری، بین هفته نهم تا دوازدهم بارداری، یعنی در یک سوم اول بارداری (سه ماهه) انجام می شود. در اینجا، پزشک بررسی می کند که آیا جنین واقعاً خود را در رحم کاشته است یا حاملگی حفره شکمی وجود دارد.

او همچنین سن و تاریخ احتمالی تولد را از روی اندازه (طول تاج تاج) و قطر سر جنین محاسبه می کند. معمولاً برای اولین سونوگرافی، پزشک از یک مبدل واژینال استفاده می کند که از طریق واژن وارد می شود. از هفته دهم بارداری، سونوگرافی از طریق دیواره شکم نیز ممکن است.

سونوگرافی (بارداری): معاینه دوم

سونوگرافی بعدی بین هفته ۱۹ تا ۲۲ بارداری انجام می شود. در اینجا پزشک می تواند مراحل مهم رشد کودک متولد نشده را بررسی کند. او روند رشد را از ابعاد سر، تنه و استخوان های بزرگتر مانند استخوان ران محاسبه می کند. با استفاده از منحنی های رشد، او می تواند بررسی کند که آیا کودک متناسب با سن خود رشد می کند یا خیر.

پزشک همچنین وزن جنین را تخمین می زند، مقدار مایع آمنیوتیک و موقعیت جفت را ارزیابی می کند. سونوگرافی دوم برای بسیاری از والدین تجربه ویژه ای است، زیرا می توانید ضربان قلب و حرکات و در برخی موارد حتی جنسیت کودک را مشاهده کنید.

سونوگرافی (بارداری): معاینه سوم

آخرین سونوگرافی منظم برای پیگیری در هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری است. پزشک نیز به نوبه خود وضعیت، وزن و قد کودک و همچنین فعالیت قلب و حرکات و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی می کند.

همچنین مهم است که موقعیت و اندازه جفت را که به شدت با خون تامین می شود بررسی کنید: اگر در جلوی سیستم عامل داخلی باشد، می تواند منجر به خونریزی شدید در هنگام زایمان شود! در چنین مواردی برای جلوگیری از خطر برای مادر هنگام زایمان، سزارین توصیه می شود.

بیشتربدانید: عکس رنگی رحم ، بیوپسی چیست ، هزینه بیوپسی

سونوگرافی داپلر (بارداری)

سونوگرافی داپلر به ویژه در حاملگی های پرخطر، به عنوان مثال در مورد فشار خون بالا مرتبط با بارداری یا اختلالات مشکوک رشد یا نقص قلبی در کودک استفاده می شود. بنابراین این یک معاینه معمولی نیست

با این روش معاینه، پزشک می تواند جریان خون در عروق مادر و کودک را مشاهده کند. تنها کاری که او باید انجام دهد این است که تنظیمات دستگاه سونوگرافی را تغییر دهد – سونوگرافی داپلر عروق برای بیمار مانند هر سونوگرافی دیگر کار می کند.

سونوگرافی: کودک در خطر نیست

بسیاری از زنان باردار نگران هستند که امواج اولتراسوند به فرزندشان آسیب برساند. با توجه به وضعیت فعلی دانش، اما هیچ نشانه ای از این وجود ندارد. امواج صوتی توسط کودک قابل احساس نیست و مطمئناً دردناک نیستند. از آنجایی که سونوگرافی با اشعه هم کار نمی کند، خطری برای مادر و کودک وجود ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری