021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال

سرطان پستان یکی از بیماری‌هایی است که اگر به درستی و در زمان مناسب تشخیص داده شود، به راحتی می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و روش درمانی مناسبی برای این بیماری انتخاب کرد. شیوه‌های مختلفی برای تشخیص این بیماری به کار برده می‌شود که یکی از مناسب‌ترین این روش‌ها را می‌توان استفاده از ماموگرافی دیجیتال یا ۳ بعدی در نظر گرفت. در این روش عکس برداری به دلیل آن که از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده می‌شود، در حال حاضر دقیق‌ترین و عالی‌ترین روش تشخیصی سرطان پستان در زنان است.

شیوه انجام این آزمایش دقیقا مانند آزمایش نوع معمولی ماموگرافی است، با این تفاوت که در این روش به دلیل به کاربرد از تجهیزات به روز، روند عکسبرداری بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شود. نرخ انجام این آزمایش به موارد مختلفی وابسته است که در ادامه به برررسی این موارد خواهیم پرداخت.  در صورتی که نیاز به مشاوره قبل از آزمایش دارید می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل نمایید.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

یکی از روش‌های انجام ماموگرافی برای تشخیص وجود بافت سرطانی در پستان استفاده از روش دیجیتال است. در این روش به دلیل آن که روند آزمایش به صورت دیجیتال انجام می‌شود، نتیجه آزمایش نسبت به روش معمولی دقیق‌تر و همچنین با وضوح بیشتر قابل ارائه خواهد بود. این روش از انجام آزمایش برای تشخیص بافت سرطانی از آن جهت برای رادیولوژیست و پزشک متخصص مناسب است، که به درستی فرد متخصص می‌تواند بزرگنمایی مورد نظر و همچنین تنظیم میزان تیرگی و یا روشی تصاویر را انجام دهد.

در این روش به دلیل آن که فایل عکس برداری شده درون سی دی قرار می‌گیرد، امکان استفاده کردن و به نمایش گذاشتن این فایل در هر کامپیوتر ممکن خواهد بود. نکته دیگری که این روش تصویر برداری از پستان دارد آن است که در این روش به دلیل آن که روند انجام آزمایش به صورت دیجیتال انجام می‌شود، فرآیند عکسبرداری و انجام آزمایش کمتر از ۱۰ ثانیه زمان خواهد برد. این در حالی است که در روش معمولی عموما چیزی بین ۵ تا ۱۰ دقیقه برای آماده شدن نتیجه آزمایش زمان نیاز خواهد بود.

برای اطلاع از تفاوت میان ماموگرافی دیجیتال و معمولی مطلب تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳بعدی و ماموگرافی ۲بعدی را بخوانید.

ماموگرافی دیجیتال

کاربردهای ماموگرافی دیجیتال

این روش انجام آزمایش همان طور که گفته شد، یک روش تشخیصی مناسب برای انجام عدم وجود بافت سرطانی در پستان است. در روش دیجیتال به دلیل آن که دقت بیشتری در انجام آزمایش وجود دارد، میزان دقت بسیار بالا است. در حالت کلی انجام این آزمایش دارای کاربردهای مختلفی است که موارد نام برده شده در ادامه تنها چند مورد از کاربردهای این آزمایش است.

همان طور که گفته شد در این روش تشخیص به دلیل آن که از روش عکس برداری دیجیتال استفاده می‌شود، قدرت و دقت تشخیص به میزان زیادی بالا می‌رود. در این روش به دلیل آن که از الگوهای پیچیده کامپیوتری برای تشخیص بافت سرطانی استفاده می‌شود، قدرت تشخیص بافت به میزان زیادی بالا رفته است.

دستگاه ماموگرافی دیجیتال

سونوگرافی انواع مختلفی دارد و برای شما یک مقاله در مورد انواع سونوگرافی تهیه کرده ایم.

نحوه انجام آزمایش ماموگرافی دیجیتال

در روش انجام این آزمایش به صورت دیجیتال نیاز است که بیمار پس از بیرون آوردن لباس‌های بالا تنه خود، لباس مخصوص آزمایش را به تن کند. بسته به نوع امکانات مرکز، آزمایش می‌تواند به صورت ایستاده و یا نشسته انجام شود. برای انجام این آزمایش نیاز است که پستان در میان دو کمپرس قرار گیرد. پس از قرار گیری پستان در محل مورد نظر، به وسیله اشعه، عکس برداری از پستان انجام می‌شود.

در این روش عکس برداری از پستان، عکس برداری به دو صورت عمودی و افقی انجام می‌شود. پس از اتمام عکس برداری، فایل این آزمایش بر روی یک سی دی برای تحویل به پزشک متخصص در اختیار شما قرار می‌گیرد.

توصیه‌هایی در رابطه با انجام ماموگرافی دیجیتال

به هیچ عنوان در هنگام حضور برای انجام این آزمایش از لوسیون‌ها و پودرها استفاده نکنید، چرا که استفاده کردن از این موارد باعث می‌شود تا نتیجه آزمایش دقیق نباشد.

وجود هرگونه پروتز در سینه می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل در نتیجه آزمایش شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما در صورت وجود پروتز پستان این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

همراه داشتن نتیجه آزمایش قبلی ماموگرافی باعث می‌شود تا  تشخیص مناسب‌تری از روند رشد بافت و همچنین وجود بافت در سینه انجام شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود حتما در صورت انجام آزمایش قبلی، نتیجه آزمایش را همراه داشته باشید.

قیمت آزمایش ماموگرافی دیجیتال

موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند روی نرخ مامو گرافی دیجیتال تاثیر بگذارد، مواردی مانند، میزان تخصص رادیولوژیست، خصوصی یا دولتی بودن آزمایشگاه، نوع آزمایش، نوع دستگاه مورد استفاده و مواردی از این قبیل می‌تواند در این هزینه آزمایش ماموگرافی تاثیر بگذارد. برای اطلاع از قیمت می‌توانید با شماره‌های درج شده در مقاله تماس حاصل نمایید.

آیا انجام آزمایش ماموگرافی دیجیتال برای تشخیص سرطان مفید است؟

شاید به جرات بتوان گفت که در حال حاضر یکی از بهترین و عالی‌ترین روش‌های تشخیصی برای وجود یا عدم وجود بافت سرطانی در پستان استفاده از این آزمایش است. در این آزمایش به دلیل آن که از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده می‌شود، عکس برداری میزان دقت بالایی دارد و این مورد باعث می‌شود تا دقت تشخیص بسیار بالا برود.

درست است که این روش شاید مضرات اندکی برای افراد به همراه داشته باشد، اما استفاده از این روش تشخیصی برای یک بار در سال هیچ عارضه‌ای برای فرد بیمار به همراه نخواهد داشت.  بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که این روش تشخیصی توانسته است از مرگ و میر زنان زیادی که به بیماری سرطان پستان دچار بوده‌اند جلوگیری کند.

آیا ماموگرافی دیجیتال سینه سرطان زا است؟

درست است که در این روش از اشعه ایکس برای تصویر برداری انجام می‌شود اما میزان این اشعه آنقدر ناچیز است که به هیچ عنوان دارای اثرات مخرب روی بدن نیست. در تصویر برداری به وسیله دستگاه ماموگرافی هالوژیک به این میزان اشعه بسیار ناچیز است. انجام دادن این آزمایش هر سال یک بار هیچگونه خطری برای فرد به همراه نخواهد داشت.

سونوگرافی سینه چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت ماموگرافی استاندارد با ماموگرافی دیجیتال

روش انجام آزمایش به صورت ماموگرافی دیجیتال است، یعنی برای تصویر برداری از گیرنده دیجیتال و کامپیوتر استفاده می‌شود. میزان دقت این روش نسبت به روش استاندارد بسیار بالاتر است و همچنین بزرگ‌ترین مزیت‌ آن را می‌توان سرعت بالا در عکسبرداری دانست.

در روش دیجیتال میزان اشعه به نسبت روش استاندارد بسیار کمتر است که این مورد باعث کم شدن میزان خطر برای افراد می‌شود.  در روش دیجیتال به دلیل آن که امکان بزرگنمایی و همچنین تغییر در تصویر وجود دارد، باعث می‌شود تا فرد متخصص به درستی بتواند بافت‌های سرطانی را در صورت وجود شناسایی کند، که عدم وجود این بزرگنمایی در روش آنالوگ باعث عدم تشخیص درست در اکثر مواقع می‌شود.

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؟ برای یافتن پاسخ کامل سوال روی لینک کلیک کنید.

کلینیک تخصصی ماموگرافی دیجیتال دکتر هدایی

کلینیک دکتر هدایی با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های دیجیتال و همچنین با استفاده از کادری مجرب در حال حاضر یکی از بهترین کلینیک‌ها در زمینه انجام آزمایش تشخیص بافت سرطانی است. این کلینیک با استفاده از بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه‌ها در حال حاضر توانسته است، انجام آزمایش ماموگرافی به صورت سه بعدی را انجام دهد.

انجام آزمایش در این مرکز به صورت بدون درد (برای اطلاع بیشتر در مورد درد ماموگرافی می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.) انجام می‌شود. در صورت نیاز به انجام این آزمایش می‌توانید با شماره‌های درج شده در ابتدای همین مقاله با ما تماس حاصل نمایید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری