021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی ۴ بعدی

سونوگرافی ۴ بعدی

سونوگرافی چهار بعدی در بارداری چیست و آیا لزومی برای انجام آن وجود دارد؟ یکی از تکنولوژی‌های نسبتا جدید در علم پزشکی سونوگرافی‌های سه بعدی و چهار بعدی هستند که با انجام این اسکن‌ها می‌توانید تصاویر و ویدئو باکیفیتی از جنین خود را مشاهده کنید. انجام سونوگرافی چهار بعدی در بارداری اختیاری است و انجام مکرر آن به جزء در شرایط اضطراری توصیه نمی‌شود. موضوع مهمی که در رابطه با این روش سونوگرافی باید بدانید این است که برای انجام این اسکن انرژی بالایی صرف می‌شود که این انرژی می‌تواند منجر به آسیب رساندن به بافت‌ها و یا شنوایی جنین شود.

به همین خاطر اغلب پزشکان انجام سونوگرافی ۴ بعدی را توصیه نمی‌کنند. اگر اختلالاتی در جنین وجود داشته باشد که با سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نباشد، می‌توان با تجویز پزشک این سونوگرافی را انجام داد. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی چهار بعدی بسته به نظر پزشکان متفاوت است؛ به عنوان مثال برخی از پزشکان هفته‌های ۲۷ تا ۳۲ بارداری را مناسب می‌دانند و برخی دیگر هفته‌های ۲۶ تا ۳۰ را برای انجام این اسکن مناسب‌تر می‌دانند. هزینه سونوگرافی چهار بعدی نسبت به دیگر انواع سونوگرافی در بارداری قابل توجه‌تر است. برای اطلاع دقیق از شرایط و انجام این سونوگرافی از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی چهار بعدی چیست؟

چقدر با انواع سونوگرافی در زمان بارداری آشنایی دارید؟ در پاسخ به سوال افرادی که می‌پرسند سونوگرافی های بارداری چندتاست؟ باید بگوییم که انواع سونوگرافی برای بارداری با توجه به وضعیت مادر و جنین تعیین می‌شود. سونوگرافی چهار بعدی نیز یکی از انواع سونوگرافی در بارداری است که آن را می‌توان یک سونوگرافی سه بعدی پویا دانست. به عبارتی تنها نوع سونوگرافی که در آن می‌توانید وضعیت جنین خود را مانند یک فیلم ویدئویی مشاهده کنید، سونوگرافی چهار بعدی است.

سونوگرافی چهار بعدی رحم در واقع تصاویر باکیفیتی از جنین شما را به نمایش می‌گذارد. این سونوگرافی اختیاری است که اجباری برای انجام آن نیست. به همین خاطر یکی از بیشترین سوالاتی که از سوی خانم‌های باردار پرسیده می‌شود این است که سونوگرافی چهار بعدی انجام دهیم یا خیر؟ سونوگرافی سه بعدی تنها تصویری باکیفیت از جنین شما را به نمایش می‌گذارد درحالی که در سونوگرافی چهار بعدی لحظاتی به صورت زنده تمام حرکات جنین خود را مانند یک ویدئو مشاهده خواهید کرد!

سونوگرافی ۴ بعدی

لزوم انجام سونوگرافی چهار بعدی در بارداری

سونوگرافی های بارداری چندتاست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که انواع سونوگرافی در بارداری به دلایل مختلفی انجام می‌شوند. به عبارتی اگر پزشک شما متوجه مشکلی در سونوگرافی قبلی یا تفسیر آزمایش خون شود، انجام سونوگرافی‌های بیشتر را توصیه می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان تعداد دقیقی برای این سونوگرافی‌ها در طول دوره بارداری مشخص کرد.

سونوگرافی چهار بعدی نیز یکی از سونوگرافی‌های اختیاری است که در طول آن می‌توانید یک ویدئوی زنده از جنین خود را مشاهده کنید. در این سونوگرافی حرکات و آناتومی جنین به طور کامل قابل مشاهده است. لزوم انجام سونوگرافی چهار بعدی برای زمانی است که پزشک شما به وجود یک اختلال احتمالی در جنین شک داشته باشد که در سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نیست. در این صورت ممکن است برای اطمینان خاطر سونوگرافی چهار بعدی رحم را تجویز کند.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی چهار بعدی تعیین جنسیت

یکی از دلایل انجام این نوع سونوگرافی، مشاهده و تعیین جنسیت جنین است. سونوگرافی تعیین جنسیت معمولا در هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری و توسط سونوی آنومالی صورت می‌گیرد. اما برخی از مادران ممکن است بر انجام سونوگرافی ۴ بعدی و دیدن حرکات جنین اصرار داشته باشند. بنابراین اگر می‌خواهید تنها متوجه جنسیت جنین شوید می‌توانید در هفته‌های ۱۹-۱۸ تا هفته ۲۴ بارداری از طریق اسکن‌ها مانند سونوی آنومالی متوجه جنسیت نوزاد خود شوید.

اما اگر می‌خواهید با سونوگرافی چهار بعدی علاوه بر تعیین جنسیت، جنین خود را نیز مشاهده کنید بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی را باید از پزشک معالج دکتر مهناز هدایی بپرسید. برخی از پزشکان هفته‌های ۲۷ تا ۳۲ بارداری را برای انجام سونوگرافی چهار بعدی توصیه می‌کنند در حالی‌که برخی دیگر معتقد هستند که بهترین زمان برای سونوگرافی ۴ بعدی هفته ۲۶ تا ۳۰ بارداری است.

خطرات سونوگرافی چهار بعدی برای جنین

همان‌طور که ابتدای مطلب نیز ذکر کردیم، سونوگرافی ۴ بعدی یکی از اسکن‌های اختیاری در طول دوره بارداری است و اجباری برای انجام آن توسط مادر نیست؛ مگر آنکه باتوجه به تشخیص پزشک و به دلیل وجود اختلالی که در سونوگرافی دو بعدی تشخیص داده نمی‌شود ضروری شود.

تکنولوژی انجام انواع سونوگرافی رحم به روش چهار بعدی به تازگی وارد کشور شده و همین موضوع مادران زیادی را مشتاق کرده که حرکات جنین خود را به صورت واضح مشاهده کنند. اما سوال اصلی این است که آیا انجام این سونوگرافی برای جنین خطری ندارد؟

اغلب پزشکان انجام این سونوگرافی را توصیه نمی‌کنند چراکه ممکن است منجر به آسیب رسیدن به حلزون شنوایی جنین شود. هرچند امواج دستگاه‌های سونوگرافی برای مادر و جنین کاملا بی‌خطر است، اما تصور کاملا بی‌ضرر بودن سونوگرافی چهار بعدی نیز غلط است.

در صورت استفاده نادرست ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای جنین به همراه داشته باشد. از آنجایی که این دستگاه برای تهیه ویدئو از جنین انرژی زیادی استفاده می‌کند ممکن است مایع آمنیوتیک یا کسیه آب اطراف جنین بیش از حد گرم شود. این موضوع می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی بافت‌های بدن جنین بگذارد.

هزینه سونوگرافی چهار بعدی

همان‌طور که در طول متن خواندید سونوگرافی چهار بعدی یکی از اسکن‌های اختیاری در طول دوره بارداری است که اغلب پرشکان انجام آن را توصیه نمی‌کنند. باتوجه به اینکه این روش سونوگرافی انرژی بالایی صرف می‌کند، این انرژی می‌تواند منجر به وارد شدن آسیب‌های جدی به جنین شود. تکونولوژی سونوگرافی ۴ بعدی یک تکنولوژی جدید بوده و هزینه قابل توجهی نیز دارد.

به دلیل هزینه بالا و همچنین عوارض احتمالی این سونوگرافی، حتما باید با تجویز و مصلحت پزشکتان آن را انجام دهید. برخی اوقات اختلالاتی چون لب شکری جنین در سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نخواهد بود؛ از همین‌رو اگر پزشک شما به وجود این اختلال شک کند سونوگرافی چهار بعدی را تجویز می‌کند که آن هم باید در مرکزی کاملا معتبر و به صورت صحیح صورت بگیرد تا عوارضات احتمالی آن برای جنین به حداقل کاهش یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری