021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی ۴ بعدی

سونوگرافی ۴ بعدی

سونوگرافی ۴ بعدی در بارداری چیست و آیا لزومی برای انجام آن وجود دارد؟ یکی از تکنولوژی‌های نسبتا جدید در علم پزشکی سونوگرافی‌های سه بعدی و چهار بعدی هستند که با انجام این اسکن‌ها می‌توانید تصاویر و ویدئو باکیفیتی از جنین خود را مشاهده کنید. انجام سونوگرافی چهار بعدی در بارداری اختیاری است و انجام مکرر آن به جزء در شرایط اضطراری توصیه نمی‌شود. موضوع مهمی که در رابطه با این روش سونوگرافی باید بدانید این است که برای انجام این اسکن انرژی بالایی صرف می‌شود که این انرژی می‌تواند منجر به آسیب رساندن به بافت‌ها و یا شنوایی جنین شود.

به همین خاطر اغلب پزشکان انجام سونوگرافی ۴ بعدی را توصیه نمی‌کنند. اگر اختلالاتی در جنین وجود داشته باشد که با سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نباشد، می‌توان با تجویز پزشک این سونوگرافی را انجام داد. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی چهار بعدی بسته به نظر پزشکان متفاوت است؛ به عنوان مثال برخی از پزشکان هفته‌های ۲۷ تا ۳۲ بارداری را مناسب می‌دانند و برخی دیگر هفته‌های ۲۶ تا ۳۰ را برای انجام این اسکن مناسب‌تر می‌دانند. هزینه سونوگرافی چهار بعدی نسبت به دیگر انواع سونوگرافی در بارداری قابل توجه‌تر است. برای اطلاع دقیق از شرایط و انجام این سونوگرافی از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی چهار بعدی چیست؟

چقدر با انواع سونوگرافی در زمان بارداری آشنایی دارید؟ در پاسخ به سوال افرادی که می‌پرسند سونوگرافی های بارداری چندتاست؟ باید بگوییم که انواع سونوگرافی برای بارداری با توجه به وضعیت مادر و جنین تعیین می‌شود. سونوگرافی چهار بعدی نیز یکی از انواع سونوگرافی در بارداری است که آن را می‌توان یک سونوگرافی سه بعدی پویا دانست. به عبارتی تنها نوع سونوگرافی که در آن می‌توانید وضعیت جنین خود را مانند یک فیلم ویدئویی مشاهده کنید، سونوگرافی چهار بعدی است.

سونوگرافی چهار بعدی رحم در واقع تصاویر باکیفیتی از جنین شما را به نمایش می‌گذارد. این سونوگرافی اختیاری است که اجباری برای انجام آن نیست. به همین خاطر یکی از بیشترین سوالاتی که از سوی خانم‌های باردار پرسیده می‌شود این است که سونوگرافی چهار بعدی انجام دهیم یا خیر؟ سونوگرافی سه بعدی تنها تصویری باکیفیت از جنین شما را به نمایش می‌گذارد درحالی که در سونوگرافی چهار بعدی لحظاتی به صورت زنده تمام حرکات جنین خود را مانند یک ویدئو مشاهده خواهید کرد! برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید

بخصوص سونوگرافی ۴ بعدیاین یک معجزه فناوری است. با این دستگاه می توان بر حرکات واقعی و همزمان نوزاد در رحم نظارت داشت. با این دستگاه امکان مشاهده واقعی نوزاد و انتقال این تصاویر به سی دی وجود دارد.

۱۰-۱۵ دقیقه طول کشید تا تصویر گرفته شده در سونوگرافی سه بعدی به صورت سه بعدی قابل مشاهده شود. پیشرفت در فن آوری های کامپیوتری این دوره را بسیار کوتاه کرد و حرکات قابل مشاهده شد و به آن اولتراسوند ۴ بعدی می گفتند. در اینجا عامل زمان است که به عنوان بعد ۴ تعریف شده است و نشان می دهد که معاینه به طور همزمان انجام می شود.

سونوگرافی ۴ بعدی

لزوم انجام سونوگرافی چهار بعدی در بارداری

سونوگرافی های بارداری چندتاست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که انواع سونوگرافی در بارداری به دلایل مختلفی انجام می‌شوند. به عبارتی اگر پزشک شما متوجه مشکلی در سونوگرافی قبلی یا تفسیر آزمایش خون شود، انجام سونوگرافی‌های بیشتر را توصیه می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان تعداد دقیقی برای این سونوگرافی‌ها در طول دوره بارداری مشخص کرد.

سونوگرافی چهار بعدی نیز یکی از سونوگرافی‌های اختیاری است که در طول آن می‌توانید یک ویدئوی زنده از جنین خود را مشاهده کنید. در این سونوگرافی حرکات و آناتومی جنین به طور کامل قابل مشاهده است. لزوم انجام سونوگرافی چهار بعدی برای زمانی است که پزشک شما به وجود یک اختلال احتمالی در جنین شک داشته باشد که در سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نیست. در این صورت ممکن است برای اطمینان خاطر سونوگرافی چهار بعدی رحم را تجویز کند.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی چهار بعدی تعیین جنسیت

یکی از دلایل انجام این نوع سونوگرافی، مشاهده و تعیین جنسیت جنین است. سونوگرافی تعیین جنسیت معمولا در هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری و توسط سونوی آنومالی صورت می‌گیرد. اما برخی از مادران ممکن است بر انجام سونوگرافی ۴ بعدی و دیدن حرکات جنین اصرار داشته باشند. بنابراین اگر می‌خواهید تنها متوجه جنسیت جنین شوید می‌توانید در هفته‌های ۱۹-۱۸ تا هفته ۲۴ بارداری از طریق اسکن‌ها مانند سونوی آنومالی متوجه جنسیت نوزاد خود شوید.

اما اگر می‌خواهید با سونوگرافی چهار بعدی علاوه بر تعیین جنسیت، جنین خود را نیز مشاهده کنید بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی را باید از پزشک معالج دکتر مهناز هدایی بپرسید. برخی از پزشکان هفته‌های ۲۷ تا ۳۲ بارداری را برای انجام سونوگرافی چهار بعدی توصیه می‌کنند در حالی‌که برخی دیگر معتقد هستند که بهترین زمان برای سونوگرافی ۴ بعدی هفته ۲۶ تا ۳۰ بارداری است.

خطرات سونوگرافی چهار بعدی برای جنین

همان‌طور که ابتدای مطلب نیز ذکر کردیم، سونوگرافی ۴ بعدی یکی از اسکن‌های اختیاری در طول دوره بارداری است و اجباری برای انجام آن توسط مادر نیست؛ مگر آنکه باتوجه به تشخیص پزشک و به دلیل وجود اختلالی که در سونوگرافی دو بعدی تشخیص داده نمی‌شود ضروری شود.

تکنولوژی انجام انواع سونوگرافی رحم به روش چهار بعدی به تازگی وارد کشور شده و همین موضوع مادران زیادی را مشتاق کرده که حرکات جنین خود را به صورت واضح مشاهده کنند. اما سوال اصلی این است که آیا انجام این سونوگرافی برای جنین خطری ندارد؟

اغلب پزشکان انجام این سونوگرافی را توصیه نمی‌کنند چراکه ممکن است منجر به آسیب رسیدن به حلزون شنوایی جنین شود. هرچند امواج دستگاه‌های سونوگرافی برای مادر و جنین کاملا بی‌خطر است، اما تصور کاملا بی‌ضرر بودن سونوگرافی چهار بعدی نیز غلط است.

در صورت استفاده نادرست ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای جنین به همراه داشته باشد. از آنجایی که این دستگاه برای تهیه ویدئو از جنین انرژی زیادی استفاده می‌کند ممکن است مایع آمنیوتیک یا کسیه آب اطراف جنین بیش از حد گرم شود. این موضوع می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی بافت‌های بدن جنین بگذارد.

هزینه سونوگرافی چهار بعدی

همان‌طور که در طول متن خواندید سونوگرافی چهار بعدی یکی از اسکن‌های اختیاری در طول دوره بارداری است که اغلب پرشکان انجام آن را توصیه نمی‌کنند. باتوجه به اینکه این روش سونوگرافی انرژی بالایی صرف می‌کند، این انرژی می‌تواند منجر به وارد شدن آسیب‌های جدی به جنین شود. تکونولوژی سونوگرافی ۴ بعدی یک تکنولوژی جدید بوده و هزینه قابل توجهی نیز دارد.

به دلیل هزینه بالا و همچنین عوارض احتمالی این سونوگرافی، حتما باید با تجویز و مصلحت پزشکتان آن را انجام دهید. برخی اوقات اختلالاتی چون لب شکری جنین در سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نخواهد بود؛ از همین‌رو اگر پزشک شما به وجود این اختلال شک کند سونوگرافی چهار بعدی را تجویز می‌کند که آن هم باید در مرکزی کاملا معتبر و به صورت صحیح صورت بگیرد تا عوارضات احتمالی آن برای جنین به حداقل کاهش یابد.

سونوگرافی چهار بعدی رنگی

اگرچه سونوگرافی ۴ بعدی رنگی و سونوگرافی ۳ بعدی در واقع معنی یکسانی ندارند، اما به جای یکدیگر با سونوگرافی دقیق، سونوگرافی دقیق، سونوگرافی پیشرفته، سونوگرافی ناهنجاری، سونوگرافی مرحله دوم، سونوگرافی سطح دوم، سونوگرافی رنگی، سونوگرافی بزرگ، سونوگرافی ژنتیکی استفاده می شوند.

حرکات و رفتارهای کودک را می توان با سونوگرافی ۴ بعدی ارزیابی کرد.

معاینه داپلر یک آزمایش تصویربرداری است که از هفته بیستم بارداری در شریان ناف و اندام های جنین انجام می شود و اطلاعاتی در مورد اینکه آیا تاخیر رشدی در جنین وجود دارد یا خیر.

نوزاد در رحم مادر ویژگی های رفتاری و حرکتی متفاوتی از خود نشان می دهد و این ویژگی ها با سونوگرافی ۴ بعدی قابل تشخیص است. ماه های ششم تا هفتم بارداری، دوره ای است که خانواده ها می توانند بفهمند نوزادشان چه شکلی است و می توان تصاویر سونوگرافی ۴ بعدی تهیه کرد.

با سونوگرافی ۴ بعدی می توان مکیدن شست، کشش پا، خندیدن، اخم کردن، باز و بسته کردن چشمان کودک و همه این حرکات را از نزدیک زیر نظر گرفت.

با دستگاه سونوگرافی چهار بعدی رنگی می توان در مراحل اولیه بیماری های ناشی از جنسیت، شکاف لب، شکاف کام، انگشت از دست رفته، مغز و نخاع را تشخیص داد.

 برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید

روش جدید سونوگرافی چهار بعدی رنگی برای دیدن بهتر کودک

مادر احساس می کند که کودکش در شکم خود حرکت می کند و می خواهد ببیند که کودکش در رحم او رشد می کند. سونوگرافی سه بعدی در سال های اخیر این امکان را فراهم کرده است، اما اکنون سونوگرافی ۴ بعدی تجربه مشاهده قبل از تولد را به سطح جدیدی می برد.

سونوگرافی‌های ۴ بعدی روز به روز محبوب‌تر می‌شوند، زیرا والدین می‌خواهند درباره کودک کوچک خود در رحم بیشتر بدانند.

چه چیزی سونوگرافی رنگی ۴ بعدی را منحصر به فرد می کند؟

همه ما سونوگرافی های دو بعدی معمولی و معمولی را دیده ایم. سونوگرافی دوبعدی تصاویر ثابت سیاه و سفید از نوزادان ما هستند. سونوگرافی سه بعدی تصاویری با عمق هستند. بنابراین، آنها همه چیز را یک قدم جلوتر می‌برند زیرا به شما امکان می‌دهند ویژگی‌های کودکتان را از نزدیک ببینید. اگر نسخه ۲ بعدی یک تپه و نسخه سه بعدی یک کوه است، پس نسخه ۴ بعدی قله اورست در دنیای فناوری است. با فناوری ۴ بعدی، مادران به راحتی می توانند حرکت کودک خود را در زمان واقعی مشاهده کنند. به عنوان مثال، او ممکن است ببیند که کودکش لگد می زند، دست تکان می دهد یا حالت خاصی از صورتش می گیرد.

به لطف سونوگرافی رنگی ۴ بعدی، هر دو والدین می توانند راحت تر به کودک خود متصل شوند.

چرا مولفه حرکت اضافی فناوری ۴ بعدی آرزوی بسیاری از مادران باردار را دارد؟ زیرا سونوگرافی ۴ بعدی بسیار واقع بینانه است. کودک را زنده می کند و این مرحله قبل از در آغوش گرفتن نوزاد است. او به راحتی می تواند با کودک خود در رحم پیوند قوی برقرار کند. اما با فناوری ۴ بعدی، پدر شروع به احساس ارتباط بیشتر با کودک خود می کند. نتیجه؟ هر دو والدین تمایل بیشتری به مراقبت از کودک قبل از اینکه کودک خود را در آغوش بگیرند، دارند.

در دنیایی که به ظاهر توسط رسانه های اجتماعی اداره می شود، چه کسی عاشق عکس نیست؟ اکثر والدین نمی توانند صبر کنند تا فرزندان کوچک خود را با دوستان و خانواده خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. اما با سونوگرافی ۴ بعدی، دیگر لازم نیست منتظر بمانند تا نوزادشان به دنیا بیاید تا چهره فرزندانشان را با افتخار نشان دهند. فناوری ۴ بعدی به شما امکان می دهد تصاویر واضحی بگیرید که اندازه، شکل بدن و ویژگی های صورت کودک را آشکار می کند. مادران می توانند چشمک زدن، خمیازه کشیدن، مکیدن انگشت شست، لبخند یا کشش نوزاد خود را ببینند. ما بزرگسالان امروز این امتیاز را نداریم که خودمان را عروسک های چهاربعدی ببینیم، اما فرزندان والدین امروزی می توانند.

و این یک امتیاز واقعا خوب است.

دیدن کودکش در سونوگرافی چهار بعدی رنگی مادر را تسکین می دهد

برای یک مادر باردار خوب است که بشنود پزشکش به او بگوید که حال کودک خوب است. اما گاهی اوقات این کافی نیست. مادر می خواهد بچه اش را ببیند و مطمئن شود که خوب است. با فناوری ۴ بعدی، او می‌تواند با دانستن سلامت کودکش، رشد مناسب و ضربان قلب سالم، آرامش خاطر داشته باشد. در نهایت می توانیم به راحتی نبض نوزاد را تشخیص دهیم و قسمت های مختلف بدن نوزاد را با آخرین تکنولوژی به نمایش بگذاریم. هر چه مادر احساس بهتری داشته باشد، محیط زیست کودک او سالم تر خواهد بود و کودک احساس سلامتی بیشتری خواهد داشت. برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید

تشخیص مشکل فیزیکی در سونوگرافی چهار بعدی رنگی

یکی از مزایای اصلی سونوگرافی ۴ بعدی این است که می تواند بدشکلی جنین را با تصاویر تولید شده به طور موثرتری تشخیص دهد. این امکان پذیر است زیرا تصاویر آناتومی جنین را با جزئیات نشان می دهند. شناسایی زودهنگام یک مشکل سلامتی برای سلامتی مادر و نوزاد ضروری است. این فناوری همچنین می تواند به یافتن فیبروم ها یا تومورهای تخمدان کمک کند، که خبر خوبی برای زنان باردار است یا نه.

شاید یکی از چشمگیرترین جنبه های فناوری ۴ بعدی در مورد سونوگرافی این باشد که نشان دهنده پیشرفت تکنولوژیکی است که جامعه ما همچنان از آن بهره می برد. کار ما الان راحت تر از ۱۰ سال پیش است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

چه زمانی باید سونوگرافی چهار بعدی رنگی گرفت؟

والدین می توانند در تمام دوران بارداری از تصاویر واقعی و واضح از نوزادان خود لذت ببرند. بنابراین، زمان ایده آل برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی چه زمانی است؟ پاسخ به این سوال بستگی به چیزی دارد که بیمار می خواهد ببیند. به عنوان مثال، در مراحل اولیه بارداری، مادر می تواند تمام بدن نوزاد را ببیند، زیرا نوزاد بسیار کوچک است. جزئیات زیادی در ناحیه صورت وجود ندارد. اما حرکات نوزاد کمی قابل مشاهده است. در هفته های ۲۴ تا ۳۲، مادران بهترین دید را از ویژگی های صورت نوزاد خواهند داشت و می توانند حرکات را دنبال کنند. بعد از ۳۲ هفتگی، شما حرکت زیادی نمی بینید (زیرا: شکم مادر فقط تا اینجا کشیده می شود و بچه زیاد حرکت نمی کند). همچنین مشاهده تصاویر زیبا از نوزاد بسته به موقعیت او ممکن است دشوار باشد. اما شما می توانید چهره چاق و دقیق تر کودک را ببینید. بهترین گزینه برای یک مادر این است که جلسات را در بازه های زمانی مختلف ۳ ماهه داشته باشد. با این حال، اگر مادر فقط یک جلسه می خواهد، از هفته ۲۴ تا ۳۲ هفته ایده آل است.

اولین پرتره نوزاد با جزئیات باورنکردنی!

یکی از باور نکردنی ترین پیشرفت ها در فناوری اولتراسوند: سونوگرافی ۳ بعدی/۴ بعدی. این فناوری ها به شما این امکان را می دهند که کودک خود را با وضوح باورنکردنی ببینید.

اولتراسوندهایی که در گذشته استفاده می‌شد، دو بعدی هستند و در دو بعدی نمایش داده می‌شوند. اغلب این تصاویر تار، سیاه و سفید هستند که فقط یک متخصص سونوگرافی می تواند آنها را درک کند. اطلاعات خوبی برای افراد تحصیل کرده ارائه کردند. مادر آینده چیز زیادی از این تصاویر متوجه نشد.

سونوگرافی سه بعدی جدید یک نمای سه بعدی واضح از جنین در رحم ارائه می دهد. زمانی که حرکت به این فناوری اضافه شود، آن را سونوگرافی ۴ بعدی می نامند. هر دو سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی با استفاده از همان فناوری امواج صوتی ایمن انجام می شوند که سال ها مورد استفاده قرار گرفته است. اکنون پیشرفت های تکنولوژیکی به ما اجازه می دهد تا جزئیات بیشتری را به دست آوریم و نور را کنترل کنیم.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سه بعدی / چهار بعدی رنگی چه زمانی است؟

هر زمان پس از پایان سه ماهه اول مناسب است، اما واضح ترین تصاویر از نوزاد بین ۲۴ تا ۳۲ هفتگی به دست می آید. علاوه بر سن حاملگی، کیفیت تصویر ۳ بعدی/۴ بعدی ممکن است بسته به موقعیت جنین در رحم و سطح مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد متفاوت باشد.

 برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید

چگونه سونوگرافی چهار بعدی رنگی دریافت کنیم؟

سونوگرافی رنگی ۴ بعدی برای همه بیماران مامایی در تصویربرداری استاندارد است. به عنوان والدین، یک تصویر ۴ بعدی همراه با اسکن آناتومی معمول خود دریافت می کنید. اگر یک جلسه کامل یا جلسات بیشتری مورد نظر است، بسته های ما نشان داده شده در زیر در دسترس هستند. برای دریافت نوبت و اطلاعات دقیق کافیست با مرکز ما تماس بگیرید.

سونوگرافی ۴ بعدی رنگی قبل از تولد

سونوگرافی چهار بعدی رنگی جدیدترین فناوری در معاینه بارداری است. این پزشکان را قادر می سازد تا اطلاعات کافی را با تصاویر جنین به دست آورند تا کارایی ارزیابی جنین را افزایش دهند. سونوگرافی ۴ بعدی همچنین به والدین کمک می کند تا وضعیت جنین را درک کنند و بین والدین و نوزاد پیوند برقرار کنند.

سونوگرافی رنگی ۳ بعدی/۴ بعدی پیش از تولد اختیاری چیست؟

سونوگرافی رنگی ۳D/4D اختیاری به مادر باردار و پزشک او اجازه می دهد تا ضربان قلب نوزاد را شناسایی کند، موقعیت آن را بررسی کند، جنسیت نوزاد را تعیین کند (در صورت تمایل)، شماره نوزاد را ثبت کند و عکس های یادگاری قبل از تولد بگیرد.

تفاوت بین سونوگرافی رنگی اختیاری ۳D/4D و سونوگرافی تشخیصی قبل از تولد

در طول سونوگرافی رنگی ۳D/4D اختیاری، می توانید تصاویر رنگی کودک خود را به صورت سه بعدی دریافت کنید. علاوه بر این، زمان بعد چهارم است که به شما امکان می دهد حرکات کودک را مشاهده کنید. این جلسه روند پیوند بین شما و کودکتان را قبل از تولد تقویت می کند.

آیا سونوگرافی رنگی ۳ بعدی/۴ بعدی برای کودک من بی خطر است؟

سونوگرافی بیش از ۳۵ سال است که بدون هیچ گونه اثرات مضر برای مادر یا نوزاد بدون خطر استفاده می شود. جلسات سونوگرافی رنگی درخواستی حداکثر ۲۰-۳۰ دقیقه طول می کشد و بیشتر این زمان صرف دستکاری تصاویر گرفته شده با استفاده از نرم افزار می شود.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

خدمات و رویه های ارائه شده

انواع اسکن ارائه شده عبارتند از:

تصاویر سه بعدی از صورت نوزاد

تصاویر ۴ بعدی زمان واقعی از حرکات کودک در رحم

اسکن آنومالی جنین (سونوگرافی تشخیصی با جزئیات کامل)

اکثر زنانی که سونوگرافی رنگی ۳ بعدی/۴ بعدی را انتخاب می کنند، این کار را در هفته ۱۲ بارداری خود انجام می دهند، سپس از هفته ۱۸ برای تعیین جنسیت، و دوباره بین هفته های ۲۴ تا ۳۴، بهترین نتایج را برای تصاویر سونوگرافی ۳ بعدی/۴ بعدی دارند.

توصیه می شود برای خودتان مقدار زیادی آب بنوشید، زیرا مثانه پر از حد معقول اجازه می دهد تصاویر بهتری در طول سونوگرافی داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است تصویر ایده آلی از کودک خود نداشته باشید زیرا ممکن است صورت کودک شما در موقعیت مناسبی قرار نگیرد. در چنین مواردی یک ساعت بعد اسکن دیگری انجام می شود. برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

متخصص پریناتولوژیست پریناتولوژی

دستگاه های سونوگرافی چهار بعدی دارای ویژگی های معاینه دو بعدی و همچنین ویژگی های داپلر رنگی و سه بعدی هستند. به همین دلیل دستگاه های بسیار گران قیمتی هستند و فقط در مراکز و موسسات خاصی در کشور ما و همچنین در سراسر جهان موجود هستند.

اساسا سونوگرافی ۳ یا ۴ بعدی روشی نیست که استفاده از سونوگرافی دو بعدی کلاسیک را غیر ضروری کند. با این حال، در برخی موارد که تشخیص آن با سونوگرافی کلاسیک دشوار است یا نیاز به تجربه دارد، مزیتی را به همراه دارد. به ویژه در بررسی ساختار خارجی نوزاد مفید است.

به عنوان مثال، سونوگرافی ۳ یا ۴ بعدی می تواند اطلاعات دقیق تری ارائه دهد و معاینه را در تشخیص ناهنجاری های شکاف کام و لب، مشاهده برخی ناهنجاری های دقیق در بازوها و پاها و نقص لوله عصبی تسهیل کند. در مقابل، سونوگرافی دو بعدی در ارزیابی اندام های داخلی نوزاد نسبت به سونوگرافی سه بعدی برتری دارد.

اگرچه ممکن است حیاتی به نظر نرسد، یکی از مهمترین مزایای سونوگرافی ۴ بعدی این است که وقتی مادران و پدران باردار ظاهر واقعی نوزاد متولد نشده خود را می بینند، پیوندهای عاطفی که معمولاً انتظار می رود پس از تولد ایجاد شود، زودتر شکل می گیرد. در واقع، ما اغلب حقیقت این موضوع را با مشاهده گریه‌های هیجان‌انگیز مادر با دیدن نوزادش روی صفحه تجربه می‌کنیم. همچنین ادعا می شود که مادران باردار که نوزادان خود را از قبل می بینند، در بقیه دوران بارداری زمان راحت تری دارند.

گرفتن تصویر ۴ بعدی با سونوگرافی نیازمند شرایط خاصی است. قبل از هر چیز باید مایع آمنیوتیک کافی در مقابل قسمتی که می خواهیم بررسی کنیم وجود داشته باشد. به همین دلیل گاهی ممکن است در آن لحظه به دلیل موقعیت نوزاد تصویر مورد نظر گرفته نشود. با این حال، با افزایش زمان معاینه یا در موارد نادر تکرار آن بعداً، می توان با افزایش شانس تغییر وضعیت نوزاد، تصاویر مورد نظر را به دست آورد. ما یک کلینیک پیشرو در انجام سونوگرافی ۴ بعدی هستیم.

قوانینی که زنان باردار هنگام مراجعه به سونوگرافی باید رعایت کنند:

زنان باردار مجبور نیستند گرسنه یا سیر به سونوگرافی بیایند. اگر ادرار فوری باشد سونوگرافی کارآمدتر است. اگر نتایج سونوگرافی و آزمایش قبلی، فرم و پرونده پیگیری بارداری را همراه داشته باشید، در ارزیابی آزمایش کمک خواهد کرد. مصرف شکلات در هنگام انجام سونوگرافی ۴ بعدی (+ بعدی) به کودک این امکان را می دهد که در حین سونوگرافی متحرک باشد و صورت خود را نشان دهد. شرایطی مانند استرس، گرسنگی یا تنش و تحریک پذیری می تواند حرکات کودک را در رحم متوقف کند. زمانی که با چنین شرایطی مواجه می شویم و کودک صورت خود را نشان نمی دهد، برای تکرار سونوگرافی نوبت دیگری می گیریم و برای تکرار هزینه ای دریافت نمی شود.

آیا می توان انواع ناهنجاری ها را از طریق سونوگرافی دقیق مشخص کرد؟

حتی اگر سونوگرافی دقیق توسط مجرب ترین متخصصان در بهترین مراکز انجام شود، هرگز نمی تواند ۱۰۰ درصد ناهنجاری های نوزاد را تشخیص دهد. ناهنجاری ها را می توان در حدود ۷۰ درصد موارد تشخیص داد. از آنجایی که برخی از ناهنجاری ها علائمی را ایجاد نمی کنند که بتوان آنها را در سونوگرافی تشخیص داد، برخی ناهنجاری ها ممکن است در ماه های بعدی پس از سونوگرافی ایجاد شوند. با انجام برخی آزمایشات خون نیز می توانیم این ناهنجاری ها را تشخیص دهیم.

اکنون می توان ناهنجاری های جنین را در آزمایشگاه ما از طریق مطالعات مختلف ژنتیکی پیشرفته تشخیص داد.

در شرایط عادی، تقریباً ۳-۲ درصد از اکثر بارداری ها دارای ناهنجاری (نقص مادرزادی) هستند. در ازدواج های همسان و همسان این میزان به ۴ تا ۵ درصد افزایش می یابد.

در آزمایشگاه ما یک متخصص پریناتولوژیست برای سونوگرافی ۴ بعدی و سونوگرافی سطح دوم وجود دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری