021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

تصویری از اندومتریوز

تصویری از اندومتریوز ، اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز یک بیماری اغلب دردناک می باشد که در آن بافتی مشابه بافتی که به طور معمول داخل رحم شما را می پوشاند (آندومتر) در خارج از رحم شما رشد می کند. آندومتریوز معمولاً شامل رشد در بافت پوشاننده تخمدان ها، لوله های فالوپ و لگن می شود. به ندرت، بافت‌های مشابه آندومتر ممکن می باشد فراتر از ناحیه اندام‌های لگنی یافت شوند.

در آندومتریوز، بافت آندومتر مانند مانند بافت آندومتر عمل می کند – با هر چرخه قاعدگی ضخیم می شود، تجزیه می شود و خونریزی می کند. اما چون این بافت راهی برای خروج از بدن شما ندارد، به دام می افتد. هنگامی که آندومتریوز تخمدان ها را اشغال می کند، کیست هایی به نام اندومتریوما ایجاد می شود. بافت اطراف ممکن می باشد تحریک شود و در نهایت ساختارهایی با بافت اسکار و نوارهای بافت فیبری ایجاد شود که می تواند باعث چسبیدن بافت ها و اندام های لگن به هم شود.

اندومتریوز می تواند باعث درد شدید، به ویژه در دوره های قاعدگی شود. مشکلات باروری نیز ممکن می باشد ایجاد شود. خوشبختانه درمان های موثری برای اندومتریوز در دسترس می باشد.

علائم آندومتریوز

علایم اندومتریوز درد لگن می باشد که معمولا در دوره های قاعدگی مشاهده می شود. اگرچه بسیاری از مردم در طول دوره های قاعدگی خود گرفتگی عضلات را تجربه می کنند، بیماران آندومتریوز معمولاً درد قاعدگی را توصیف می کنند که بسیار بدتر از حد طبیعی می باشد. و درد ممکن می باشد با گذشت زمان افزایش یابد.

علائم و نشانه های رایج اندومتریوز عبارت هستند از:

دوره های قاعدگی دردناک (دیسمنوره). درد و گرفتگی لگن ممکن می باشد قبل از دوره قاعدگی شروع شود و چند روز طول بکشد. همچنین ممکن می باشد در ناحیه کمر و شکم درد داشته باشید.

درد هنگام مقاربت جنسی. درد حین و یا بعد از رابطه جنسی در آندومتریوز شایع  می باشد.

درد همراه با اجابت مزاج یا دفع ادرار. به احتمال زیاد این علائم را در طول یک دوره قاعدگی تجربه خواهید کرد.

خون ریزی بیش از حد. ممکن است که گاهی قاعدگی های شدید و یا خونریزی بین دوره ها (خونریزی قاعدگی) را تجربه نماید.

ناباروری. در بعضی از مواقع آندومتریوز برای اولین بار در افرادی که به دنبال درمان ناباروری هستند تشخیص داده می شود.

سایر علائم و نشانه ها. ممکن می باشد احساس خستگی، اسهال، یبوست، نفخ یا حالت تهوع، به ویژه در دوره های قاعدگی داشته باشید.

شدت درد شما ممکن می باشد شاخص قابل اعتمادی برای وضعیت شما نباشد. ممکن می باشد اندومتریوز خفیف همراه با درد شدید وجود داشته باشد یا ممکن می باشد تصویری از اندومتریوز پیشرفته بدون درد وجود داشته باشد.

اندومتریوز گاهی اوقات می تواند با سایر شرایطی که می تواند باعث درد لگن شود، مانند بیماری التهابی لگن یا کیست تخمدان اشتباه گرفته شود. می توان آن را با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اشتباه گرفت، وضعیتی که باعث حملات اسهال، یبوست و گرفتگی شکم می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم و نشانه هایی دارید که می تواند نشان دهنده اندومتریوز باشد، به پزشک مراجعه کنید.

آندومتریوز می تواند یک وضعیت دشوار برای مدیریت باشد. تشخیص زودهنگام، تیم پزشکی چند رشته ای و درک تشخیص شما می تواند به مدیریت بهتر علائم شما منجر شود.

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

در حالی که علت دقیق آندومتریوز مشخص نیست، توضیحات ممکن عبارتند از:

قاعدگی رتروگراد. در قاعدگی رتروگراد، خون قاعدگی حاوی سلول های آندومتر به جای خارج شدن از بدن، از طریق لوله های فالوپ به داخل حفره لگن جریان می یابد. این سلول‌های آندومتر به دیواره‌ها و سطوح اندام‌های لگنی متصل می‌شوند، جایی که به رشد، ضخیم شدن و خونریزی در طول هر چرخه قاعدگی ادامه می‌دهند.

تبدیل سلول های جنینی هورمون‌هایی مانند  می باشد روژن می‌توانند سلول‌های جنینی – سلول‌هایی که در مراحل اولیه رشد هستند – به کاشت سلولی شبیه آندومتر در دوران بلوغ تبدیل کنند.

کاشت اسکار جراحی. سلول های آندومتر می توانند پس از جراحی مانند هیسترکتومی یا سزارین به برش های جراحی بچسبند.

اختلال سیستم ایمنی. مشکل در سیستم ایمنی بدن می تواند مانع از شناسایی و تخریب بافت آندومتر مانندی شود که در خارج از رحم رشد می کند.

عوامل افزایش خطر ابتلا به اندومتریوز

عوامل متعددی می توانند خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش دهند، مانند:

زایمان نکرده اند

شروع زودرس دوره های قاعدگی

ورود به یائسگی در سنین بالا

چرخه قاعدگی کوتاه – به عنوان مثال، کمتر از ۲۷ روز

قاعدگی های سنگین بیش از هفت روز طول می کشد

داشتن سطح می باشدروژن بالا

شاخص توده بدنی پایین

یک یا چند بستگان (مادر، خاله یا خواهر) مبتلا به اندومتریوز

هر وضعیت پزشکی که در جریان خون در طول دوره قاعدگی اختلال ایجاد کند

بیماری های اندام های تناسلی

اندومتریوز اغلب چندین سال پس از شروع قاعدگی (قاعدگی) ایجاد می شود. علائم و نشانه‌های آندومتریوز ممکن می باشد به طور موقت با بارداری بهبود یابد و در صورت عدم مصرف می باشدروژن ممکن می باشد با یائسگی به طور کامل ناپدید شوند. برای تشخیص و تصویری از اندومتریوز پزشک سونوگرافی را تشخیص می دهد.

اگر آندومتریوز درمان نشود چه؟

ناباروری

عارضه اصلی تصویری از اندومتریوز اختلال در باروری می باشد. حدود یک سوم تا نیمی از زنان مبتلا به اندومتریوز برای باردار شدن مشکل دارند.

برای اینکه حاملگی اتفاق بیفتد، یک تخمک باید از تخمدان آزاد شود، از طریق لوله فالوپ مجاور عبور کند، توسط یک سلول اسپرم بارور شود و برای شروع رشد، خود را به دیواره رحم بچسباند. اندومتریوز می تواند لوله را مسدود کند و از اتحاد تخمک و اسپرم جلوگیری کند.

با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به اندومتریوز خفیف تا متوسط ​​هنوز هم می توانند باردار شوند. پزشکان گاهی اوقات به مبتلایان به اندومتریوز توصیه می کنند که بچه دار شدن را به تعویق نیندازند زیرا این وضعیت می تواند با گذشت زمان بدتر شود.

سرطان

آیا اندومتریوز سرطان است؟ سرطان تخمدان در افراد مبتلا به اندومتریوز با نرخ های بالاتر از حد انتظار ما رخ می دهد. با این حال، بروز کلی سرطان تخمدان بسیار کم  می باشد. در بعضی از مطالعات نشان داده شده که اندومتریوز موجب افزاریش این خطر را هم می شود . اگرچه نادر می باشد، اما آدنوکارسینوم مرتبط با نوع دیگری از سرطان، تصویری از اندومتریوز ، می تواند در مراحل بعدی زندگی در افراد مبتلا به آندومتریوز ایجاد شود.

بیشتربدانید: عکس رنگی رحم ، سونوگرافی در منزل ، سونوگرافی دالپر عروق

اندومتریوز چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص و تصویری از اندومتریوز و سایر شرایطی که می‌توانند موجب به وجود آمدن درد لگن شوند، پزشک از شما می‌خواهد علائم خود را از جمله محل درد و زمان بروز آن شرح دهید.

آزمایشات برای بررسی سرنخ های فیزیکی در بیماری اندومتریوز عبارتند از:

معاینه لگن. در طول معاینه لگن، پزشک شما به صورت دستی نواحی در لگن شما را بررسی می کند تا ناهنجاری هایی مانند کیست در اندام تناسلی یا زخم های پشت رحم شما را بررسی کند. معمولا نمی توان نواحی کوچکی از اندومتریوز را احساس کرد مگر اینکه باعث تشکیل کیست شود.

سونوگرافی. این تست از امواج صوتی با فرکانس های بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما می باشدفاده می کند. دستگاهی به نام مبدل یا بر روی شکم شما فشار داده می شود یا در واژن شما (سونوگرافی ترانس واژینال) قرار می گیرد تا تصاویر را ثبت کند. هر دو نوع سونوگرافی را می توان برای دریافت بهترین دید از اندام های تولید مثل انجام داد. یک آزمایش می باشداندارد تصویربرداری اولتراسوند به طور قطعی به پزشک شما نمی‌گوید که آیا آندومتریوز دارید، اما می‌تواند کیست‌های مرتبط با آندومتریوز (اندومتریوم) را شناسایی کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). MRI آزمایشی می باشد که از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن شما می باشدفاده می کند. برای بعضی، MRI به برنامه ریزی جراحی کمک می کند و اطلاعات دقیقی در مورد محل و اندازه ایمپلنت های آندومتر به جراح شما می دهد.

لاپاراسکوپی. در برخی موارد، پزشک ممکن می باشد شما را برای انجام یک روش (لاپاراسکوپی) به جراح ارجاع دهد که به جراح اجازه می دهد داخل شکم شما را ببیند. در حالی که تحت بیهوشی عمومی می باشد، جراح شما یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما ایجاد می‌کند و یک ابزار نازک بینایی (لاپاروسکوپ) را وارد می‌کند تا نشانه‌های بافت آندومتر را در خارج از رحم جستجو کند. لاپاراسکوپی نیز اطلاعاتی در مورد محل، وسعت و همینطور اندازه ایمپلنت های آندومتر ارائه می دهد. جراح شما ممکن می باشد یک نمونه بافت (بیوپسی) برای آزمایشات بیشتر بگیرد. اغلب، با برنامه ریزی مناسب جراحی، جراح شما می تواند آندومتریوز را در طول لاپاراسکوپی به طور کامل درمان کند، بنابراین شما فقط به یک عمل جراحی نیاز دارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری