021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی شکم و لگن از کجاست

سونوگرافی شکم و لگن از کجاست ؛ سونوگرافی کل شکم نامی است که به معاینه ناحیه شکم با استفاده از سونوگرافی داده می شود. سونوگرافی شکم؛ می توان آن را به دو گروه مختلف تقسیم کرد: پایین شکم و بالای شکم. جدای از این دو روش، روشی که در آن از هر دو ناحیه به طور همزمان تصویربرداری می شود، سونوگرافی کل شکم نامیده می شود. با این روش سونوگرافی می توان تمام اندام های داخلی ناحیه شکم را مشاهده کرد.

چرا سونوگرافی کامل شکم انجام می شود؟

سونوگرافی شکم و لگن از کجاست؛ نمی توان گفت که یک تز واحد و قطعی در مورد دلایل همه سونوگرافی های شکم وجود دارد. سونوگرافی کامل شکم به دلایل مختلف توسط پزشک متخصص درخواست می شود. سونوگرافی شکم که برای تعیین اینکه آیا خونریزی داخلی در مواقعی مانند سقوط یا تصادف رانندگی رخ داده است یا خیر استفاده می شود، بیشتر برای بیمارانی که از درد شکم شکایت دارند استفاده می شود. اگر حداقل یکی از شکایات زیر را تجربه می کنید، می توانید با تماس با مرکز تصویربرداری دکتر هدایی وقت بگیرید، در مورد بیماری خود اطلاعات کسب کنید و آزمایشات لازم را با خیال راحت انجام دهید.

مشکلاتی که نیاز به سونوگرافی شکم دارند:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • ادرار خونی و دردناک
 • سنگ کلیه یا بیماری های کلیوی
 • رشد ناهموار در اندازه اندام ها
 • غربالگری های معمول سلامت
 • دریافت ضربه سخت به دلایلی مانند تصادف یا سقوط

کدام اندام ها در سونوگرافی کامل شکم معاینه می شوند؟

می توان گفت در طول سونوگرافی کامل شکم می توان تمامی اندام های شکم را بررسی کرد. در این راستا در مواردی که درد بیشتر در اندام های زیر احساس می شود باید سونوگرافی کل شکم انجام شود.

 • کیسه صفرا
 • کبد
 • غدد فوق کلیوی
 • کلیه ها
 • پانکراس
 • مثانه واقع در نیمه پایین شکم
 • طحال
 • پروستات و محیط اطراف آن در مردان
 • ناحیه رحم و تخمدان در زنان

همه انواع سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم و لگن از کجاست؛ انواع سونوگرافی شکم بسته به شکایت بیمار و نوع بیماری که باید تشخیص داده شود متفاوت است و شامل آزمایش های مختلفی می شود. اگر در ناحیه شکم خود شکایت دارید، می توانید با تماس با مرکز تصویربرداری دکتر هدایی وقت بگیرید و با توجه به نوع بیماری خود، آزمایش سونوگرافی مناسب شکم را با توجه به نوع بیماری خود انجام دهید و در کمال آرامش درمان خود را آغاز کنید.

سونوگرافی کبد شکم

با سونوگرافی کبد، بررسی می شود که آیا بیمار پارانشیم دارد، اگر چنین است، بافت، اکو، اندازه آن، و آیا تومورهای بدخیم یا خوش خیم یا ساختار کیست وجود دارد یا خیر. در صورت وجود تومور در کبد، بررسی می شود که در کدام قسمت از کبد قرار دارد، مربوط به کدام ناحیه است و آیا به کیسه صفرا فشار وارد می کند یا خیر. سونوگرافی شکم کبد یک روش معاینه است که می تواند علائم مهم به ویژه در مورد سیروز را تشخیص دهد. سونوگرافی کبد برای افرادی که هپاتیت B دارند یا ناقل هستند و افرادی که مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند توصیه می شود.

سونوگرافی کیسه صفرا

قبل از انجام سونوگرافی کیسه صفرا، فرد باید حداقل ۸ ساعت ناشتا باشد. با این آزمایش تشکیل سنگ در صفرا و اندازه سنگ در صورت وجود ارزیابی می شود. از سوی دیگر، اندازه کیسه صفرا، ضخامت دیواره آن و تشکیل مایع در اطراف کیسه صفرا از شاخص های مهم در نظر گرفته می شود. تشکیل تومور را می توان در دیواره های کیسه صفرا مشاهده کرد. در این موارد نیاز به معاینات بیشتر است.

سونوگرافی طحال

عضو دیگری که از طریق سونوگرافی شکم قابل بررسی است طحال است. ارزیابی طحال معمولاً همراه با کبد انجام می شود. برخی تغییرات در طحال در موارد اندازه کبد، بی نظمی پارانشیم و در افراد مشکوک به سیروز نیز مشاهده می شود. به علاوه در برخی از اختلالات خونی یکی از اولین یافته ها بزرگ شدن طحال است و سونوگرافی طحال برای تایید و بررسی وجود تومورهای خوش خیم یا بدخیم در طحال و تشخیص کیست در طحال انجام می شود.

سونوگرافی پانکراس

لوزالمعده در مقایسه با سایر اندام های ناحیه شکم، اندامی نسبتاً دشوار است، اما در پشت معده قرار دارد. به همین دلیل ممکن است مشکلاتی در تصویربرداری آن به ویژه به دلیل وجود عواملی مانند گاز ایجاد شود. حتی رادیولوژیست های مجرب و متخصص نیز ممکن است در این زمینه مشکل داشته باشند، اما تنها با استفاده از مانورهای مختلف می توانند تصویربرداری انجام دهند. آنچه در لوزالمعده مشاهده می شود معمولاً تشکیل تومور است. به خصوص تصویربرداری از تومورهای واقع در ناحیه دنبالچه می تواند چالش برانگیزتر باشد. در این مناطق معمولاً به معاینه و ارزیابی دقیق نیاز است. علاوه بر این، التهاب در پانکراس و اطراف آن نیز به دلایل مختلف قابل مشاهده است. پانکراس را می توان با سونوگرافی مشاهده کرد. در صورت لزوم، ممکن است آزمایشات بیشتری توسط پزشک و رادیولوژیست درخواست شود.

سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه برای بررسی ساختار و اندازه پارانشیم و ضخامت و اندازه سلول هایی که عملکرد فیلتر را انجام می دهند، انجام می شود. همچنین می توان از آن برای بررسی تشکیل سنگ در کلیه استفاده کرد. با این روش سونوگرافی می توان شرایطی مانند وجود سنگ در کلیه ها و در صورت وجود سنگ و عواقب جدی تری مانند بزرگ شدن مجاری ادراری و … را ارزیابی کرد. همچنین روشی برای تعیین وجود تومور بدخیم یا خوش خیم در کلیه و ارزیابی تومورها است.

سونوگرافی آدرنال

اگرچه غدد فوق کلیوی از بافت های چربی تشکیل شده اند، اما در صورت داشتن اندازه طبیعی نمی توان آنها را با سونوگرافی بررسی کرد. با این حال، غدد فوق کلیوی که بزرگتر از حد طبیعی هستند را می توان از طریق سونوگرافی مشاهده کرد. گاهی اوقات، شرایطی مانند خونریزی در غدد فوق کلیوی ممکن است رخ دهد.

سونوگرافی مثانه

سونوگرافی مثانه معمولاً برای تشخیص واضح وجود سنگ در ناحیه انجام می شود. ممکن است با تشکیل سنگ در مثانه یا در قسمت تحتانی متصل کننده مجاری ادراری به مثانه مواجه شوید. علاوه بر این، ایده ای در مورد تشکیل تومور در مثانه نیز می دهد. بنابراین در صورت وجود موقعیت مشکوک، سونوگرافی مثانه باید به صورت دوره ای انجام شود.

سونوگرافی تخمدان و رحم در زنان

توده ها در رحم، تخمدان ها و وضعیت دیواره رحم مشاهده می شود. در صورت نیاز به معاینه دقیق تر، ممکن است معاینه ترانس واژینال مورد نیاز باشد.

سونوگرافی پروستات در مردان

عواملی مانند توده در پروستات و اندازه پروستات؛ پروستات را می توان با استفاده از سونوگرافی ارزیابی کرد. آزمایش ها در حالی که مثانه پر است انجام و ارزیابی می شود. در صورت نیاز به معاینه دقیق تر، از معاینه ترانس رکتال استفاده می شود.

سونوگرافی معده و روده

ناحیه دیگری که با روش سونوگرافی کل شکم قابل بررسی است، معده و روده است. از آنجایی که این اندام ها حاوی گاز هستند، نمی توان گفت که نواحی بسیار مناسبی برای بررسی با سونوگرافی هستند. با این حال، به ویژه برای ارزیابی معده تا جایی که دیده می شود استفاده می شود. به عنوان یک روش معاینه مهم، به ویژه در ارزیابی دیواره های معده، از نظر تعیین اینکه آیا شرایطی مانند توده یا ضخیم شدن دیواره وجود دارد یا خیر، برجسته می شود.

بیشتربدانید:سونوگرافی سینه در تهرانسونوگرافی واژینال در تهرانبیوپسی سینهبیوپسی چیست

سوالات متداول سونوگرافی شکم و لگن از کجاست

نتایج سونوگرافی کامل شکم چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

مدت زمانی که طول می کشد تا همه نتایج USG شکمی در دسترس باشند بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. می توان گفت بسته به درخواست سونوگرافی پزشک و شدت بیمارستان متفاوت است.

قبل از سونوگرافی چه کارهایی باید انجام داد؟

مگر اینکه قبل از انجام سونوگرافی کامل شکم وضعیت خاصی توسط پزشک مشخص شود، به طور کلی نیاز به آمادگی اولیه نیست. ناشتا بودن ۸ ساعت قبل از سونوگرافی کافی است. رادیولوژیست متخصص تمام اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد. اگر فردی که تحت سونوگرافی قرار می گیرد از دارویی استفاده می کند، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد. علاوه بر این، اگر یک تصویر سونوگرافی قبلا برای همان شکایت گرفته شده باشد. این موارد نیز باید با پزشک در میان گذاشته شود. به این ترتیب می توان از کل USG شکمی نتیجه دقیق و واضح تری گرفت.

آیا می توانید قبل از سونوگرافی کامل شکم آب بنوشید؟

هیچ مانعی برای بیماران برای نوشیدن آب قبل از کل عمل USG شکمی وجود ندارد. در واقع به طور کلی توصیه می شود نیم ساعت قبل از سونوگرافی یک بطری کوچک آب بنوشید. به این ترتیب پری مثانه تضمین شده و تصویر اولتراسوند واضح تری به دست می آید.

آیا USG کل شکم خطرناک است؟

هیچ خطری برای سلامتی در کل روش USG شکمی وجود ندارد. در عین حال، از آنجایی که این یک تکنیک تصویربرداری نیست که شامل تشعشع می شود، می توان با خیال راحت در زنان باردار از آن استفاده کرد.

تمام قیمت سونوگرافی شکم

برای اطلاع دقیق از کلیه قیمت های سونوگرافی شکم با مرکز تصویربرداری دکتر هدایی تماس بگیرید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری