021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال؛ سونوگرافی لگن یک روش تشخیصی غیر تهاجمی است که تصویربرداری را ارائه می دهد و برای ارزیابی اندام های لگن استفاده می شود. سونوگرافی لگن امکان معاینه سریع اندام ها و ساختارهای لگن زنانه مانند رحم، دهانه رحم، واژن، لوله های فالوپ و تخمدان ها را فراهم می کند.

اولتراسوند از مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که قابل شنیدن نیست ارسال می کند. قسمت مبدل دستگاه سونوگرافی روی پوست قرار می گیرد و امواج اولتراسوند به سمت اندام ها و ساختارهای بدن فرستاده می شود. امواج صوتی مانند پژواک از اندام ها منعکس می شوند و به مبدل باز می گردند. مبدل امواج صوتی بازگشتی را تشخیص داده و اندام های بررسی شده را با کمک کامپیوتر به تصویر تبدیل می کند.

امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند – سریع‌ترین از طریق بافت استخوانی و کندترین در هوا – انواع بافت‌های مختلف بر اساس سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و میزان بازگشت امواج صوتی شناسایی می‌شوند. یک ژل اولتراسوند بر روی مبدل و پوست اعمال می شود تا از حرکت صاف مبدل بر روی پوست اطمینان حاصل شود و هوا بین مبدل و پوست از بین برود. سونوگرافی داپلر (سونوگرافی رنگی)، نوع دیگری از سونوگرافی، سرعت و جهت جریان خون در اندام های لگنی را نشان می دهد. برخلاف سونوگرافی استاندارد، امواج صوتی در سونوگرافی داپلر قابل شنیدن است.برای اطلاع از بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

سونوگرافی ترانس واژینال یکی از روش های تصویربرداری رایج در زنان است. روش‌های اولتراسوند در بین تکنیک‌های تصویربرداری رادیولوژیکی ترجیح داده می‌شوند.

با این روش رحم، لوله های فالوپ، دهانه رحم و تخمدان ها بررسی می شود. بیماری های زنان و زایمان امروزه بسیار شایع هستند. برای تشخیص این بیماری ها به تکنیک های تصویربرداری نیاز است.

از جمله شایع ترین مشکلات می توان به سرطان رحم و دهانه رحم اشاره کرد. تشخیص زودهنگام بیماری های زنان با روش سونوگرافی ترانس واژینال امکان پذیر است. به لطف تشخیص زودهنگام، روند درمان می تواند با موفقیت بیشتری انجام شود. تشخیص زودهنگام آن نقش مهمی در درمان دارد.

روش اولتراسوند به طور گسترده در تشخیص و درمان بیماری هایی که در اندام های تناسلی زنان رخ می دهد استفاده می شود. به روش سونوگرافی واژینال سونوگرافی ترانس واژینال می گویند.

این روش برای تصویربرداری دقیق از رحم و دهان، تخمدان ها و لوله های فالوپ استفاده می شود. علاوه بر اینها، روشی نیز نامیده می شود که برای بررسی ساختارهای عروقی برخی از اندام های نزدیک اندام های تولید مثل استفاده می شود.

تصویربرداری انجام شده در محدوده خدمات مرکز تصویربرداری جردن یک معاینه زنان است. ادرار به صورت فشرده گرفته می شود تا تصویر واضحی به دست آید. در عین حال، دردی که در طول عمل رخ می دهد بسیار کم است.برای اطلاع از بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

سونوگرافی لگن را می توان به دو روش مختلف انجام داد.

ترانس ابدومینال (با قرار دادن روی پوست شکم): مبدل به کمک ژل روی شکم قرار می گیرد.

ترانس واژینال (وارد شده در واژن): یک مبدل بلندتر و نازکتر با کمک یک ژل و غلاف پلاستیکی/لاتکس وارد واژن می شود.

اینکه کدام نوع سونوگرافی را انتخاب کنید با توجه به هدف معاینه تعیین می شود. فقط از یک روش می توان برای تشخیص یا درمان استفاده کرد یا ممکن است به هر دو روش نیاز باشد.

اندام های لگن زنانه چیست؟

آندومتر: پوشش داخلی رحم (رحم)، داخلی ترین بافت آن (داخلی ترین سطح)

رحم: رحم عضوی توخالی و گلابی شکل است که بین مثانه و راست روده در قسمت تحتانی شکم زن قرار دارد و اگر تخمک بارور شده (تخمک) در سطح داخلی رحم بنشیند و بارداری وجود نداشته باشد، سطح داخلی خود را می ریزد. (آندومتر) هر ماه در دوران قاعدگی.

تخمدان ها: دو اندام در لگن وجود دارد که سلول های تخمک در آنجا رشد و ذخیره می شوند و همچنین ترشح استروژن و پروژسترون در آنها وجود دارد.

دهانه رحم: بین مثانه و راست روده قرار دارد. قسمت پایینی رحم است که به واژن باز می شود و آن را به قسمت بیرونی بدن متصل می کند.

واژن (همچنین به عنوان کانال زایمان شناخته می شود): گذرگاهی که از طریق آن مایع از بدن در طول دوره های قاعدگی عبور می کند. واژن، دهانه رحم و  هم فرج (دستگاه تناسلی خارجی) را به هم متصل می کند.

ولو: بیرونی ترین قسمت اندام تناسلی زن، دستگاه تناسلی خارجی، دهانه تناسلی خارجی

برای انجام انواع سونوگرافی و شرایط سونوگرافی حاملگی و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی چهار بعدی و مرکز تصویربرداری جردن در ارتباط باشید.

چرا باید سونوگرافی لگن انجام شود؟

سونوگرافی لگن می تواند برای اندازه گیری و ارزیابی اندازه اندام های لگن زنانه استفاده شود. ارزیابی سونوگرافی می تواند به دلایل زیر انجام شود، اما محدود به موارد زیر نیست:

اندازه، شکل و محل رحم و تخمدان ها

آندومتر، میومتر (بافت عضلانی رحم)، لوله های فالوپ یا مثانه؛ ضخامت و اکوژنیسیته (تاریکی یا روشنی تصویر بسته به تراکم بافت) اندازه گیری و تشخیص تجمع و جرم مایع در داخل یا نزدیک این بافت ها.

طول و ضخامت دهانه رحم

تغییر در شکل مثانه

جریان خون در اندام های لگنی

سونوگرافی لگن می تواند اطلاعات زیادی در مورد اندازه، محل و ساختار توده های لگنی ارائه دهد، اما تشخیص قطعی سرطان یا بیماری خاص را ارائه نمی دهد. سونوگرافی لگن می تواند برای کمک به تشخیص و درمان استفاده شود:

ناهنجاری در ساختار آناتومیکی رحم، از جمله بررسی آندومتر

فیبروم ها (تومورهای خوش خیم)، توده ها، کیست ها و انواع دیگر تومورها در لگن

وضعیت و محل یک دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (و همچنین اینکه آیا مارپیچ لیز می خورد)

بیماری التهابی لگن (PID) و سایر شرایط التهاب یا عفونت

خونریزی بعد از یائسگی

برای پیگیری تخمک در درمان های ناباروری

مایع فولیکولی و آسپیراسیون تخمک از تخمدان ها در IVF

حاملگی خارج از رحم (بارداری خارج از رحم، معمولا در لوله فالوپ)

نظارت بر رشد کودک در دوران بارداری

ارزیابی برخی شرایط جنین (مربوط به جنین در رحم).

سونوگرافی همچنین می تواند برای کمک به انجام روش هایی مانند بیوپسی آندومتر استفاده شود. می توان از آن برای کمک به این روش استفاده کرد تا با کمک یک مایع، دید بهتری از داخل رحم ارائه دهد.

به غیر از این شرایط، سونوگرافی لگن را می توان در موقعیت های دیگری که پزشک شما مناسب تشخیص می دهد، استفاده کرد.

خطرات سونوگرافی لگن چیست؟

اگرچه در معاینه استفاده از مواد رادیواکتیو یا قرار گرفتن در معرض تشعشع وجود ندارد، اما معمولاً هیچ ناراحتی در طول سونوگرافی از طریق شکم وجود ندارد. ممکن است هنگام قرار دادن سونوگرافی ترانس واژینال در واژن، ناراحتی خفیفی را تجربه کنید. سونوگرافی ترانس واژینال نیاز دارد که مبدل اولتراسوند در یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس قرار گیرد. و این ممکن است منجر به ایجاد واکنش در بیماران مبتلا به آلرژی به لاتکس شود. اگر چنین وضعیتی قبلاً شناخته شده بود، به پزشک خود اطلاع دهید. در حین سونوگرافی از طریق شکم، در صورتی که مثانه پر باشد، ممکن است هنگام دراز کشیدن روی میز معاینه احساس ناراحتی کنید. اگر نیاز فوری به سونوگرافی از طریق شکم باشد، ممکن است یک کاتتر ادراری برای پر کردن مثانه وارد شود. بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطراتی وجود داشته باشد. اگر نگرانی دارید، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.برای اطلاع از بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

به دلایلی یا شرایطی، نتایج معاینه ممکن است دقیقاً آنطور که می خواهید نباشد. چند نمونه از این موقعیت ها عبارتند از، اما محدود به موارد زیر نیست:

چاقی شدید

تصویربرداری روده باریک با باریم

گاز در روده کوچک

پر شدن ناکافی مثانه (برای سونوگرافی از طریق شکم): مثانه پر به رحم اجازه حرکت می دهد و روده کوچک از ناحیه مورد نظر دور می شود.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

هنگام مراجعه برای معاینه سونوگرافی لگن چه باید کرد؟

حداقل یک ساعت قبل از قرار ملاقات، حداقل ۳-۴ لیوان مایعات بنوشید. تا معاینه ادرار نکنید. معمولاً برای سونوگرافی لگن نیازی به ناشتا بودن یا بیهوشی نیست مگر اینکه سونوگرافی بخشی از روش دیگری باشد. برای سونوگرافی ترانس واژینال، مثانه شما باید قبل از معاینه کامل خالی باشد. پزشک شما این روش را برای شما توضیح می دهد و قبل از انجام عمل به سوالات شما پاسخ می دهد. بسته به شرایط پزشکی شما و دلیل انجام این روش، پزشک ممکن است داروهای خاص دیگری را تجویز کند.

در سونوگرافی لگن چه کارهایی انجام می شود؟

سونوگرافی لگن ممکن است در مطب پزشک، در طی یک ویزیت سرپایی یا به عنوان بخشی از بستری شدن در بیمارستان انجام شود. رویه ها ممکن است بسته به وضعیت شما و شیوه های بیمارستان شما متفاوت باشد. به طور کلی، سونوگرافی لگن در مراحل زیر انجام می شود:

برای سونوگرافی از طریق شکم؛

از شما خواسته می شود لباس، جواهرات یا سایر اشیایی که ممکن است در امتحان تداخل داشته باشند را بردارید. اگر از شما خواسته شود لباس را درآورید، لباسی به شما داده می شود تا بپوشید. در حین معاینه به پشت روی میز معاینه دراز می کشید. یک ماده ژل مانند در معده شما فشرده می شود. مبدل بر روی پوست فشار داده می شود و روی ناحیه تحت کار حرکت می کند. اگر جریان خون در حال ارزیابی است، ممکن است هنگام استفاده از پروب داپلر صدایی شبیه باد بشنوید. تصاویر بررسی بر روی صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می شود. تصاویر را می توان در رسانه های مختلف برای اهداف پرونده سلامت ذخیره کرد. ژل پس از اتمام عمل برداشته می شود. پس از اتمام این روش، می توانید مثانه خود را خالی کنید.

برای سونوگرافی ترانس واژینال:

از شما خواسته می شود که لباس، جواهرات یا سایر اشیایی که ممکن است در معاینه اختلال ایجاد کنند را بردارید. اگر از شما خواسته شود لباس را درآورید، لباسی به شما داده می شود تا بپوشید. مانند معاینه لگن، روی میز معاینه دراز می کشید و پاها و پاهای خود را تکیه داده اید. مبدل ترانسدیوسر بلند و نازک با یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس پوشانده می شود و ژل فشرده می شود و نوک مبدل داخل واژن قرار می گیرد. این می تواند کمی ناراحت کننده باشد. مبدل کمی چرخیده و زاویه دار خواهد بود تا نواحی کار را متمرکز کند. ممکن است هنگام حرکت مبدل فشار کمی احساس کنید. تصاویری از اندام ها و همچنین ساختارها روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود. تصاویر را می توان برای اهداف پرونده سلامت در محیط های مختلف ذخیره کرد. پس از اتمام عمل، مبدل از واژن خارج می شود.

بعد از سونوگرافی لگن چه اتفاق می افتد؟

بعد از سونوگرافی لگن نیازی به مشاهده یا بستری خاصی نیست. می توانید به رژیم غذایی و فعالیت عادی خود ادامه دهید. پزشک ممکن است توصیه ها و توصیه های متفاوتی به شما بدهد، حتی اگر لازم بداند. معاینه یا استفاده از دستگاه ها برای مقاصد معاینه هیچ عارضه ای برای بیماران ندارد. بسته به روش شما، پزشک می تواند توصیه های خاصی را برای شما ارائه دهد.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیسونوگرافی در منزلسونوگرافی پرتابلدرمان لنف آدم چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که تقریباً در هر قسمت از بدن انسان قابل استفاده است. همچنین برای تشخیص مشکلات سیستم تولید مثل در زنان استفاده می شود.

نیازی به آماده سازی بسیار مهم قبل از عمل نیست و در زمان کوتاهی کامل می شود. به طور کلی تصاویر بین ۵-۱۵ دقیقه به دست می آیند. بیمار باید بر روی برانکارد قرار گیرد و پاهای خود را همانطور که نشان داده شده باز کند.

در روش سونوگرافی ترانس واژینال، سپس دستگاه سونوگرافی از طریق واژن وارد می شود. با فرآیند انجام شده در محدوده خدمات مرکز تصویربرداری جردن، تصاویر دقیق از زوایای مختلف به دست می آید.

سپس تصاویر گرفته شده توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار می گیرد تا اطلاعاتی در مورد وضعیت سلامتی داشته باشد. خوب است در مورد مشاهده بدانید:

این معاینه را می توان در دوران قاعدگی انجام داد. اگر عادت ماهانه هستید و از تامپون استفاده می کنید، باید قبل از آزمایش تامپون را بردارید.

ممکن است از شما خواسته شود که یک ساعت قبل از زمان معاینه مقدار مشخصی از مایعات بنوشید. سعی کنید تمام مایع را ظرف ۳۰ دقیقه بنوشید.

قبل از امتحان ادرار نکنید. با مثانه پر به معاینه بیایید.

اگر پزشک به شما دستوراتی داده است، لطفاً آنها را دنبال کنید.

اگرچه کمدهایی برای استفاده شما وجود دارد، اما توصیه می شود جواهرات و اشیای قیمتی خود را در خانه بگذارید.برای اطلاع از بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

سونوگرافی ترانس واژینال چگونه انجام می شود؟

به لطف روش اولتراسوند، اندام های تناسلی زنانه را می توان با جزئیات مشاهده کرد. به لطف این تصویربرداری، اگر مشکل سلامتی وجود داشته باشد، به راحتی قابل تشخیص است.

به لطف تشخیص زودهنگام مشکلات در اندام های تناسلی، درمان در زمان کوتاه تری امکان پذیر است. تشخیص زودهنگام مشکلات مهمی مانند سرطان از اهمیت حیاتی برخوردار است.

با تصویربرداری انجام شده در محدوده خدمات مرکز تصویربرداری جردن می توان اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سلامت اندام های تناسلی زنانه به دست آورد. سونوگرافی ترانس واژینال زمان بسیار کوتاهی دارد و برای بیماران فوق العاده راحت است. مشاهده به طور کلی به صورت زیر انجام می شود:

ابتدا از شما خواسته می شود که لباس بیمارستان بپوشید.

به محض ورود به اتاق معاینه، سونوگرافی تشخیصی پزشکی روش شما را توضیح می دهد و به سوالات شما پاسخ می دهد.

شما به پشت روی میز معاینه قرار می گیرید و پاهای خود را بالا آورده اید – درست مانند معاینه لگن.

یک پروب کوچک و روغن کاری شده به نام مبدل در واژن شما قرار می گیرد. مبدل مانند یک تامپون وارد می شود. مبدل بزرگتر از تامپون است، اما کوچکتر از اسپکولومی است که پزشک شما برای معاینه لگن استفاده می کند.

در حین معاینه فشار کمی احساس خواهید کرد. ممکن است از شما خواسته شود که بی حرکت دراز بکشید، وضعیت خود را تغییر دهید، نفس خود را حبس کنید یا فقط به طور عادی نفس بکشید.

امواج صوتی از طریق مبدل بدون ضرر از پوست عبور می کنند. امواج صوتی از اندام ها و نیز بافت های خاصی در بدن منعکس می شود. این باعث ایجاد عواقب می شود. پژواک ها به مبدل منعکس می شوند. هنگامی که مبدل پژواک ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند، مانیتور تلویزیون تصاویر را نمایش می دهد. این تصاویر متحرک را می توان بلافاصله برای بررسی پزشک مشاهده، ضبط و/یا عکس گرفت.

گاهی اوقات ممکن است رادیولوژیست تصاویر اضافی درخواست کند.

فرآیند شما حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید.برای اطلاع از بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال چند دقیقه طول می کشد؟

سونوگرافی از طریق واژن یک روش بی خطر و مفید برای زنان است. نقش بسزایی در تشخیص و درمان مشکلات سلامتی دارد. همچنین روشی است که در دوران بارداری استفاده می شود.

تصاویر واضح با دستگاه مورد استفاده به دست می آید. اگر مشکل یا خطری در رشد نوزاد وجود داشته باشد، می توان با سونوگرافی ترانس واژینال تشخیص داد.

این یک فرآیند مهم در نظارت بر وضعیت سلامت مادر و نوزاد است. به طور کلی تشخیص و معاینه پس از تصویربرداری به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه امکان پذیر است. بررسی تصاویر توسط پزشک متخصص انجام می شود.

نتایج شما توسط یک پزشک تصویربرداری بررسی می شود و نتایج برای پزشک شما ارسال می شود. پزشک شما این نتایج را با شما در میان گذاشته و معنای آنها را در مورد سلامتی شما توضیح خواهد داد.

سونوگرافی ترانس واژینال بارداری

روش های سونوگرافی در دوران بارداری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این یک برنامه کاربردی نه تنها برای کودک بلکه برای مادر است. در چارچوب این اپلیکیشن وضعیت سلامت مادر و نوزاد مشخص می شود.

در صورت وجود مشکل، تشخیص به موقع و درمان به موقع امکان پذیر است. در صورت وجود ناهنجاری در نوزاد می توان از این طریق آن را یاد گرفت.

در عین حال می توان رشد و وضعیت جسمانی نوزاد را زیر نظر گرفت.برای اطلاع از بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری