021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

شرایط سونوگرافی رحم و تخمدان

شرایط سونوگرافی رحم و تخمدان؛سونوگرافی لگن تکنیکی است که به تصویربرداری پزشکی مربوط می شود. با این حال، با رادیوگرافی متفاوت است، زیرا از اشعه ایکس، تابش الکترومغناطیسی استفاده نمی کند. عملکرد آن بر اساس استفاده از یک پروب و سونوگرافی است که به متخصص بهداشتی که مسئول سونوگرافی لگن است اجازه می دهد تصاویر زنده ارسال شده بر روی صفحه ویدیو را مشاهده کند.

در مورد سونوگرافی لگن، تصاویر مشاهده شده و تجزیه و تحلیل شده مربوط به لگن است. این ناحیه به شما اجازه می دهد تا مثانه، رحم و تخمدان ها را در زنان مشاهده کنید، همچنین مثانه، پروستات و وزیکول های منی یا غدد تاولی را در مردان مشاهده کنید. با این حال، باید بدانید که معاینه بیشتر در زنان نشان داده می شود.

ما همچنین از سونوگرافی شکم لگن صحبت می کنیم: بنابراین کلیه ها، کبد و کیسه صفرا را به اندام هایی که قبلا ذکر شد اضافه می کنیم.

سونوگرافی لگن

چرا سونوگرافی لگن و تخمدان انجام می شود: بارداری، اندومتریوز؟

با اجازه دادن به تجسم اندام های لگن، سونوگرافی لگن به ویژه برای ایجاد یا تأیید تشخیص نشان داده می شود. تجویز آن ممکن است به دنبال درد در ناحیه لگن، خونریزی واژینال، یا حتی مشکوک به عفونت (سالپنژیت، پیلونفریت و غیره) یا تومورهای بدخیم یا خوش خیم (کیست، فیبروم، پولیپ، آدنوم پروستات در مرد…) باشد.

سونوگرافی لگن نیز به عنوان بخشی از ارزیابی باروری توصیه می شود زیرا امکان تجسم اندام های تناسلی از جمله رحم، پوشش رحم، فعالیت فولیکولی تخمدان، جریان خون و همچنین علل احتمالی عقیمی (اندومتریوز، کیست و غیره) را فراهم می کند.

در نهایت، سونوگرافی لگن برای نظارت و کنترل بارداری، محل IUD، درد لگن، ناهنجاری یا آسیب شناسی مفید است.

  • برای مطالعه موارد درد لگن یا خونریزی واژینال غیر قابل توضیح
  • برای مطالعه آندومتر (پوشش رحم)
  • برای شناسایی ناهنجاری های رحم
  • برای تشخیص کیست تخمدان، پولیپ یا فیبروم
  • برای انجام ارزیابی ناباروری
  • برای اطمینان از قرارگیری صحیح IUD
  • در مردان، سونوگرافی لگن عمدتا اجازه می دهد:
  • برای معاینه مثانه و پروستات
  • برای تشخیص وجود توده های غیر طبیعی
  • آمادگی برای امتحان (برای بزرگسالان)

چگونه برای سونوگرافی لگن آماده شویم؟

سونوگرافی لگن به آمادگی خاصی نیاز ندارد، مگر اینکه پزشک تجویز کننده یا مطب رادیولوژی یا زنان توصیه دیگری داشته باشد (بسته به مورد، چند ساعت ناشتا، مثانه خالی یا پر). با این حال، باید مدارک پزشکی معمول را برای سونوگرافی را آماده کنید.

سونوگرافی لگن معاینه ای است که بسته به محل پروب می تواند خجالت آور باشد، اما دردناک نیست و خطری برای سلامتی ندارد. می توان آن را در هر سنی و همچنین برای زنان باردار برای معاینه مثانه یا رحم تجویز کرد. معمولاً حداکثر سی دقیقه طول می کشد.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

شرایط سونوگرافی رحم و تخمدان چیست و سونوگرافی رحم و تخمدان چگونه کار می کند؟

انواع مختلف سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که می‌تواند از طریق پوست – یعنی متخصص مراقبت‌های بهداشتی پروب را حرکت می‌دهد و سپس مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرد – یا به صورت درون‌واژینال انجام می‌شود: یا ترانس واژینال (کاوشگر در واژن قرار می‌گیرد) یا ترانس رکتال. کاوشگر به راست روده وارد می شود).

هنگامی که سونوگرافی لگن از طریق پوست انجام می شود، برای جلوگیری از عبور هوا و تسهیل انتقال اولتراسوند، یک ژل تماسی روی شکم، ناحیه لگن، هیپوگاستریک اعمال می شود. سپس کاوشگر به آرامی برای مشاهده اندام ها و گرفتن تصاویر حرکت می کند.

برعکس، هنگامی که سونوگرافی لگن به صورت داخل حفره ای انجام می شود، در داخل واژن یا رکتوم است که پروب – که قبلا با کاندوم پوشیده شده با ژل تماسی پوشیده شده بود – وارد می شود. متعاقباً می توان اندام ها را تجسم کرد، آنها را بررسی کرد و عکس گرفت.

عوارض احتمالی سونوگرافی شکم لگن چیست؟

سونوگرافی شکم لگن می تواند خجالت آور باشد، به خصوص اگر معاینه به صورت داخل حفره ای انجام شود، اما خوب است بدانید که بدون درد و بدون خطر برای سلامتی هستند، زیرا به سادگی از سونوگرافی استفاده می کنند. سونوگرافی لگن و پریودهای دردناک، درست مانند سونوگرافی لگن و بارداری، به خوبی با هم پیش می روند.

شرایط سونوگرافی رحم و تخمدان چیست و چگونه نتایج سونوگرافی لگن را تفسیر کنیم؟

پس از سونوگرافی لگن، این متخصص مراقبت های بهداشتی است که معاینه را انجام می دهد و گزارشی را به بیمار ارائه می دهد. گزارش مفصل ‌تر متعاقباً در دو نسخه چاپ می ‌شود، یکی برای بیمار و دیگری برای پزشک تجویزکننده در صورت لزوم.

اندام ها توسط متخصص مراقبت های بهداشتی، توسط پزشک، در مطب رادیولوژی یا زنان مشاهده می شود. تصاویر گرفته شده نیز مشاهده می شوند، سپس نتایج تفسیر شده و به بیمار منتقل می شود. در صورت وجود ناهنجاری در اندام های ناحیه لگن یا جریان خون، روشی پیشنهاد می شود.

این مقاله پزشکی فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و به هیچ وجه جایگزین توصیه های پزشک شما، تنها فردی که مجاز به تشخیص است، نیست.

برای ایجاد یک تشخیص دقیق پزشکی متناسب با مورد شخصی شما یا کسب اطلاعات بیشتر و داشتن اطلاعات بیشتر در مورد آسیب شناسی خود، به شما یادآوری می کنیم که تماس و مشورت با پزشک ضروری است.

سوالات متداول شما:

چه زمانی سونوگرافی لگن انجام دهیم؟

سونوگرافی لگن را می توان به دلایل مختلفی تجویز کرد: درد یا خونریزی در ناحیه لگن، اندومتریوز یا در صورت بارداری یا بررسی IUD.

آیا برای سونوگرافی لگن باید ناشتا بود؟

بسته به مورد بالینی، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که ۴ تا ۶ ساعت قبل از معاینه ناشتا باشد.

در سونوگرافی لگن چه اندام هایی دیده می شود؟

سونوگرافی لگن به شما این امکان را می دهد که مثانه، رحم و تخمدان ها را در زنان ببینید، همچنین مثانه، پروستات و وزیکول های منی یا غدد وزیکولی را در مردان مشاهده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری