021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم؛ سونوگرافی شکم برای آزمایش ناباروری

سونوگرافی بخش مهمی از آزمایش ناباروری و درمان باروری است. اگر قبلا بچه دار شده اید، ممکن است با انواع سونوگرافی که در اواسط تا اواخر بارداری انجام می شود آشنا باشید.

حتی اگر هرگز بچه دار نشده اید، ممکن است آزمایشات سونوگرافی بارداری را در فیلم ها یا تلویزیون دیده باشید. شاید یکی از دوستان یا اعضای خانواده تصویر اولتراسوند فرزند متولد نشده خود را با شما به اشتراک گذاشته باشد.

موارد استفاده از سونوگرافی

سونوگرافی هایی که در دوران بارداری اواسط و پیشرفته انجام می شود معمولاً سونوگرافی شکمی است. به عبارت دیگر، پروب روی شکم حرکت می کند.

برای آزمایش و درمان باروری، اکثر سونوگرافی ها به صورت ترانس واژینال (از طریق واژن) با یک پروب مخصوص نازک انجام می شود. سونوگرافی دردناک نیست، اما می تواند تا حدودی ناراحت کننده باشد.

اسکن سونوگرافی در طول آزمایش ناباروری می تواند اطلاعاتی در مورد تخمدان ها، حفره آندومتر و رحم ارائه دهد. سونوگرافی های ویژه ممکن است برای ارزیابی ذخایر تخمدان، شکل رحم با جزئیات بیشتر، و اینکه آیا لوله های فالوپ باز یا مسدود هستند، استفاده شود.

در طول درمان باروری، اولتراسوند برای نظارت بر رشد فولیکول در تخمدان ها و ضخامت آندومتر استفاده می شود. سونوگرافی همچنین برای هدایت سوزن از طریق دیواره واژن به داخل تخمدان ها در طول IVF برای جمع آوری تخمک استفاده می شود. برخی از پزشکان در حین انتقال جنین از سونوگرافی استفاده می کنند.

اگر باردار شوید، متخصص غدد تناسلی شما احتمالاً قبل از فرستادن شما به متخصص زنان و زایمان، چند سونوگرافی را تجویز می کند.

سونوگرافی ناباروری

اسکن اولتراسوند با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از اندام های داخلی شما کار می کند. شما نمی توانید امواج صوتی آن را بشنوید.

پروب وسیله ای است که برای انتشار و دریافت این امواج صوتی با فرکانس بالا در طول سونوگرافی استفاده می شود. در طول آزمایش و درمان باروری، احتمالاً پزشک شما از دو نوع دستگاه پروب استفاده می‌کند: یکی برای سونوگرافی شکم و دیگری از طریق واژینال استفاده می‌شود.

معاینه سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

در طول سونوگرافی شکم، یک ژل روی شکم شما اعمال می شود. سپس پروب به آرامی روی شکم حرکت می کند. ژل باعث می شود که پروب به راحتی روی پوست شما سر بخورد.

در سونوگرافی ترانس واژینال از یک پروب نازک و بلند استفاده می شود. یک کاندوم روی پروب قرار داده می شود و مقدار زیادی ژل روان کننده روی کاندوم اعمال می شود.

امواج صوتی توسط کاوشگر ساطع می شود. آنها با برخورد به اندام های داخلی شما طنین انداز می شوند (یا به عقب باز می گردند). دستگاه اولتراسوند این سیگنال ها را تفسیر کرده و آنها را به تصویر دیجیتال تبدیل می کند.

قبل از سونوگرافی شکم، پزشک احتمالاً از شما می خواهد چند لیوان آب در ساعات قبل از معاینه بنوشید.

مثانه پر روده های شما را از دید خارج می کند، بنابراین دیدن اندام تناسلی شما آسان تر است. پس از اتمام سونوگرافی شکم، می توانید از سینک استفاده کنید.

با این حال، سونوگرافی ترانس واژینال تصویر حتی بهتری برای مشاهده جزئیات مورد نیاز برای آزمایش و درمان باروری ارائه می دهد. نوک پروب ترانس واژینال درست زیر دهانه رحم و نزدیک به اندام تناسلی شما قرار می گیرد.

انواع دیگر سونوگرافی

علاوه بر سونوگرافی شکم و ترانس واژینال، سونوگرافی های تخصصی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک شما تجویز کند.

سونوگرافی شمارش فولیکول آنترال

این روش با دستگاه سونوگرافی ترانس واژینال معمولی انجام می شود.

سونوگرافی شمارش فولیکول آنترال می تواند به تعیین ذخایر تخمدان شما کمک کند و احتمالاً به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمک کند.

ممکن است معاینه شمارش فولیکول آنترال را به عنوان بخشی از تمرین اولیه باروری خود انجام دهید یا نداشته باشید. همچنین می توان آن را به طور جداگانه یا همزمان با یک اسکن سونوگرافی عمومی برنامه ریزی کرد.

سونوگرافی سه بعدی

اکثر تصاویر سونوگرافی دو بعدی هستند. فناوری در حال توسعه اکنون می تواند تصاویر سه بعدی تولید کند.

سونوگرافی سه بعدی تشخیص بهتر برخی از ناهنجاری های رحم و مشکلات لوله فالوپ را که در اسکن سونوگرافی دو بعدی معمولی قابل مشاهده نیستند، فراهم می کند.

سونوهیستروگرام

سونوهیستروگرام یک سونوگرافی تخصصی است که شامل انتقال محلول نمکی به داخل رحم از طریق کاتتر است. محلول نمک رحم شما را پر می کند و مشاهده شکل و چسبندگی های احتمالی را آسان تر می کند.

سونوهیستروگرام را می توان در طول یک مطالعه پایه باروری انجام داد، اما بیشتر برای شرایط خاص استفاده می شود.

چه چیزی را می توان در معاینه سونوگرافی مشاهده کرد؟

آنچه که پزشک ناباروری شما با سونوگرافی ناباروری ارزیابی می کند.

محل و حضور اندام های تناسلی

سونوگرافی به پزشک شما یک دید کلی از کل سیستم تولید مثل شما می دهد. آیا همه چیزهایی که باید در دسترس باشد؟ آیا همه چیز در منطقه مناسب است؟

این یک سوال بسیار ساده به نظر می رسد، اما برخی از افراد بدون تخمدان یا رحم متولد می شوند. گاهی اوقات اندام ها در محل مورد انتظار قرار ندارند یا به شکل غیرعادی (مانند مایل یا عقب) قرار دارند.

تخمدان ها

فناوری اولتراسوند به تخمدان های شما نگاه می کند و اندازه و شکل آنها را یادداشت می کند. آنها همچنین به دنبال شواهدی از کیست های طبیعی و غیر طبیعی در تخمدان ها خواهند بود.

بسیاری از کیست های کوچک که شبیه گردنبندهای مروارید هستند می توانند نشان دهنده سندرم تخمدان پلی کیستیک باشند. وجود اندومتریوم بزرگ ممکن است نشان دهنده احتمال ابتلا به اندومتریوز باشد.

در موارد نادر، توده غیر کیستیک ممکن است در تخمدان ها یافت شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

تعداد فولیکول آنترال

این ممکن است بخشی از یک سونوگرافی کلی ناباروری باشد یا ممکن است به طور جداگانه برنامه ریزی شود. فولیکول های آنترال نوع خاصی از فولیکول ها هستند که در تخمدان ها یافت می شوند. آنها بخشی از چرخه زندگی تخمک هستند.

تعداد بسیار کم فولیکول های آنترال ممکن است نشان دهنده ذخایر ضعیف تخمدان باشد. تعداد فولیکول های آنترال غیرمعمول بالا ممکن است نشان دهنده PCOS باشد.

رحم

فناوری اولتراسوند اندازه، شکل و موقعیت رحم را یادداشت می کند.

اگر سونوگرافی سه بعدی باشد، ممکن است برخی از ناهنجاری های رحمی مانند یک رحم دو شاخ یا منفصل نیز قابل مشاهده باشد.

تکنسین همچنین به دنبال علائم توده رحم مانند فیبروم، پولیپ یا آدنومیوز خواهد بود.

اینها همیشه با سونوگرافی معمولی قابل مشاهده نیستند. ارزیابی بیشتر ممکن است نیاز به سونوهیستروگرام یا هیستروسکوپی داشته باشد.

آندومتر

پوشش داخلی رحم، آندومتر، ضخیم می شود و با پیشرفت چرخه قاعدگی تغییر می کند.

پزشک شما بر اساس روز معاینه شما به دنبال علائم سالمی مبنی بر اینکه اندومتر در مرحله ای است که باید باشد، می گردد. همچنین ضخامت اندومتر را اندازه گیری می کند.

اندومتر باید قبل از تخمک گذاری نازک و بعد از تخمک گذاری ضخیم تر باشد.

لوله های فالوپ

یک سونوگرافی اولیه نمی تواند لوله های فالوپ سالم را مشاهده کند. با این حال، اگر لوله فالوپ با مایعی به نام هیدروسالپینکس پر شده باشد، با سونوگرافی دو بعدی معمولی قابل مشاهده است.

یک سونوگرافی ساده نمی تواند مشخص کند که لوله های فالوپ شفاف و باز هستند یا خیر. پزشک شما احتمالاً برای ارزیابی باز یا بسته بودن لوله ها HSG تجویز می کند.

چسبندگی ها

با فشار ملایم بر روی اندام تناسلی با پروب ترانس واژینال، تکنسین می تواند ببیند که آیا اندام ها آزادانه و به درستی حرکت می کنند یا به نظر می رسد که به هم چسبیده اند.

این فناوری همچنین می‌تواند از گره اولتراسوند برای فشار دادن ملایم تخمدان‌ها برای مشاهده نحوه حرکت آنها در حفره لگن استفاده کند. تخمدان هایی که به نظر می رسد به یکدیگر متصل هستند، گاهی اوقات “تخمدان بوسیدن” نامیده می شوند.

چسبندگی ها می توانند از حرکت آزادانه اندام تناسلی جلوگیری کنند. چسبندگی می تواند از عفونت قبلی لگن یا اندومتریوز ایجاد شود.

جریان خون

پزشک شما همچنین ممکن است جریان خون در اندام های تناسلی شما را با سونوگرافی ارزیابی کند. در صورت استفاده از داپلر رنگی، تکنسین می تواند جریان خون را در اطراف کیست یا توده ارزیابی کند. این می تواند به تمایز بین کیست سالم، کیست آندومتر (اندومتریوما) یا تومور تخمدان کمک کند.

چه چیزی را تصویر سونوگرافی نمی تواند ارزیابی کند؟

سونوگرافی نمی تواند تشخیص دهد یا رد کند:

لوله های فالوپ مسدود فرد  شده است. سونوگرافی اولیه نمی تواند ای لوله های فالوپ را ارزیابی کند.

اندومتریوز فقط جراحی لاپاراسکوپی می تواند آندومتریوز را تشخیص دهد.

اگرچه گاهی اوقات ممکن است علائم آندومتریوز شدید در سونوگرافی مشاهده شود، موارد متوسط ​​تا کمتر شدید معمولاً ظاهر نمی شوند.

برخی ناهنجاری های رحمی سونوگرافی عمومی بعید است که برخی از ناهنجاری های رحم را تشخیص دهد یا تشخیص دهد. برای ارزیابی کامل رحم ممکن است به سونوهیستروگرام یا هیستروسکوپی تهاجمی تر نیاز باشد.

اسکن اولتراسوند در طول درمان باروری

اسکن اولتراسوند بخش مهمی از نظارت بر درمان باروری است و می تواند در زمان های مختلف و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی همچنین اغلب برای نظارت بر چرخه های گنادوتروپین استفاده می شود و همیشه در طول دوره های درمان IVF استفاده می شود.

چند دلیل دیگر وجود دارد که چرا از سونوگرافی در طی IVF استفاده می شود.

غربالگری اولیه: احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که در اولین روز پریود، ماه سیکل درمان برنامه ریزی شده، با مطب خود تماس بگیرید. او می‌خواهد طی چند روز آینده برای آزمایش خون و سونوگرافی برنامه‌ریزی کند.

این به عنوان سونوگرافی پایه شما شناخته می شود. هدف این است که قبل از شروع داروهای باروری، بررسی شود که هیچ کیست غیرعادی در تخمدان ها وجود ندارد.

گاهی اوقات یک کیست جسم زرد سرسخت می تواند حتی پس از شروع قاعدگی شما باقی بماند. این خطرناک نیست و معمولاً بدون مداخله از بین می رود. اما در این بین، درمان ممکن است به تعویق بیفتد. داروهای باروری می توانند کیست را تحریک کنند.

این اولین سونوگرافی ترانس واژینال احتمالا در دوران قاعدگی انجام می شود. اگر احساس ناراحتی می کنید، مطمئن شوید که چیزی برای خجالت نیست.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

اندازه گیری رشد فولیکول

این اولین تمرکز نظارتی در طول درمان باروری است. اینها همگی سونوگرافی ترانس واژینال هستند و بسته به نوع درمان، ممکن است لازم باشد هر چند روز یک بار برای این اسکن ها به کلینیک مراجعه کنید.

پزشک به بررسی تعداد فولیکول ها و سرعت رشد آنها می پردازد. داروهای باروری شما ممکن است بر اساس رشد فولیکول تنظیم شوند.

زمانی که فولیکول ها به اندازه مشخصی رسیدند، تزریق hCG یا بازیابی تخمک برنامه ریزی می شود.

همچنین ممکن است فولیکول های خیلی کم یا زیاد ایجاد شوند. اگر تحت IVF هستید و تعداد کمی فولیکول یا هیچ فولیکول قابل مشاهده نیست، سیکل شما ممکن است لغو شود.

اگر تحت درمان IUI یا گنادوتروپین هستید و فولیکول های زیادی در حال رشد هستند، سیکل شما ممکن است برای جلوگیری از خطر بالای بارداری چند قلویی لغو شود.

اندازه گیری ضخامت آندومتر

فناوری اولتراسوند احتمالاً ضخامت اندومتر شما را نیز اندازه گیری می کند. مانند رشد فولیکول، پزشک ممکن است دوز داروهای باروری را بر اساس ضخامت بافت تغییر دهد.

روش های هدایت سونوگرافی

سونوگرافی همچنین می تواند به عنوان یک روش هدایت شده توسط اولتراسوند در طول درمان مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال، یک سوزن با هدایت اولتراسوند برای بازیابی تخمک ها از تخمدان ها برای درمان IVF در طول جمع آوری تخمک استفاده می شود.

سونوگرافی در اوایل بارداری

اگر در طول درمان باروری باردار شوید، بلافاصله نزد متخصص زنان و زایمان خود فرستاده نمی شوید. پزشک باروری شما می‌خواهد مطمئن شود که بارداری طبق انتظار پیش می‌رود، حداقل در هفته‌های اول.

اولین سونوگرافی احتمالا حدود هفته ششم برنامه ریزی خواهد شد. این بعد از دو هفته از قاعدگی مورد انتظار شما یا روز تست بارداری گذشته است. در سونوگرافی، کیسه حاملگی جستجو می شود. بعید است که ضربان قلب در این مرحله تشخیص داده شود، بنابراین اگر ضربان قلب ندیدید ناراحت نشوید.

پزشک شما همچنین می خواهد ببیند آیا شما دوقلو باردار هستید یا خیر. در این مرحله، همیشه نمی توان به طور قطعی مشاهده کرد که آیا حامل بیش از یک جنین هستید یا خیر.

هنگامی که کیسه حاملگی قابل مشاهده است، بارداری یک بارداری بالینی در نظر گرفته می شود. حاملگی شیمیایی زمانی است که خون، هورمون بارداری را تشخیص می دهد، اما هنوز هیچ نشانه قابل مشاهده دیگری از بارداری وجود ندارد.

چند هفته بعد، احتمالاً یک سونوگرافی دیگر انجام خواهد شد. آنها همچنین سعی خواهند کرد تا تأیید کنند که آیا حاملگی های تک قلو، دوقلو یا بیشتر وجود دارد.

پس از تشخیص ضربان قلب، شما برای مراقبت های دوران بارداری نزد متخصص زنان و زایمان خود فرستاده می شوید. حتی پس از ناباروری، معمولاً در بارداری سالم نیازی به متخصص زنان و زایمان پرخطر نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری