021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری؛ با معاینات سونوگرافی در بارداری که در هفته های خاصی از بارداری انجام می شود، داده های مهمی هم برای سلامت نوزاد و هم برای مادر به دست می آید.

به لطف دستگاه های سونوگرافی می توان بارداری را با جزئیات زیاد بررسی کرد.

سونوگرافی بارداری دقیق در هفته های اولیه که برای تشخیص ناهنجاری ممکن است در نوزاد یا تشخیص زودهنگام بیماری که خطر رشد دارد و زندگی بعدی نوزاد را تهدید می کند انجام می شود، برای حفظ سلامتی از مادر و نوزاد انجام می شود.

در هفته‌های پیشرفته بارداری، روش‌های سونوگرافی برای ارزیابی گردش خون نوزاد، ارزیابی رشد نوزاد، تعیین وضعیت سلامتی نوزاد و در نهایت برای ارزیابی اینکه آیا احتمال طبیعی بودن وجود دارد یا خیر استفاده می‌شود. زایمان واژینال

روش های زیر که توسط متخصصین پریناتولوژی انجام می شود و به صورت گزارش به بیمار ارائه می شود، در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر اعمال می شود.

سونوگرافی دقیق چیست، چه زمانی انجام می شود؟

معاینه «سونوگرافی دقیق» یا «سونوگرافی دقیق» بر خلاف آزمایشات سونوگرافی که در پی‌گیری طبیعی بارداری انجام می‌شود، معاینه‌ای با کیفیت تصویر بالاست و تمام اعضای بدن نوزاد معاینه می‌شوند.

آیا سونوگرافی دقیق در این هفته های بارداری انجام می شود؟

۱۱-۱۳٫ هفته (در همه زنان باردار)

۱۸-۲۳٫ هفته (در همه زنان باردار)

هفته ۲۴ به بعد (در حاملگی های پرخطر)

سونوگرافی دقیق توسط یک متخصص پریناتولوژیست که در بارداری های پرخطر، ناتوانی های مادرزادی و بیماری ها تخصص دارد، انجام می شود.

سونوگرافی به شما و جنین شما آسیبی نمی رساند. گزارش دقیق سونوگرافی شامل وضعیت فعلی بارداری و معاینه دقیق تشریحی است. این گزارش شامل جزئیاتی از وضعیت نوزاد در زمان مشاهده و در صورت لزوم اطلاعات مشاوره ای است.

برای هفته ها و معاینات سونوگرافی دقیق (جزئیات) صفحه را اسکرول کنید.

برای اطلاع در مورد توموسنتز سینه ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال ، ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی بر روی آن کلیک کنید

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

ارزیابی بارداری در هفته های خاصی پس از قرار گرفتن در رحم مادر با هدف تشخیص برخی شرایط مهم انجام می شود. این روش معاینه ای نیست که به مادر و نوزاد آسیب برساند. در گزارشی که در نتیجه معامله نوشته شده است، اطلاعاتی در مورد موارد زیر ارائه شده است.

تعداد و محل کیسه حاملگی

تمایز بارداری از حاملگی داخلی یا خارج از رحم

ساختار کیسه حاملگی نشان دهنده رشد است

ضربان قلب و ریتم کودک

معاینه همسر مجرد یا مجرد نوزادان در بارداری دوقلو

ارزیابی دهانه رحم

آیا خونریزی مرتبط با کیسه حاملگی وجود دارد یا خیر

بیماران ما که برای پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر مراجعه می کنند در سه ماه اول بارداری تحت سونوگرافی قرار می گیرند و به صورت گزارش داده می شوند.

۱۱-۱۳٫ سونوگرافی دقیق هفته

اولین معاینه دقیق نوزاد در رحم ۱۱-۱۳٫ در طول هفته انجام می شود. این سونوگرافی اولین روش سونوگرافی دقیقی است که بر روی نوزاد انجام می شود.

این روش به صورت شکمی و واژینال انجام می شود.

۱۱-۱۳ که به عنوان اولین مرحله بررسی تفصیلی پذیرفته می شود. اطلاعات زیر در مورد کودک شما با فرآیند سونوگرافی به دست می آید.

هفته رشد کودک

محل سکونت همسر نوزاد

مقدار آب کودک

اندازه گیری ضخامت شفافیت نوکال نوزاد

معاینه استخوان بینی نوزاد

یافته های کلیدی در مورد ساختار قلب نوزاد

اطلاعات اول و مهم در مورد سایر نواحی رشدی کودک مانند مغز، معده، کلیه ها، مثانه، دیواره شکم، روده ها، ستون فقرات، دست ها و پاها.

بررسی ساختارهای عروقی خاص نوزاد با داپلر رنگی

ارزیابی دهانه رحم

پس از سونوگرافی، ارزیابی پزشک شما که شامل این اطلاعات و سایر یافته های نظارت شده است، در گزارشی به شما ارائه می شود.

۱۱-۱۳٫ تست هفته اولین روش سونوگرافی دقیقی است که بر روی نوزاد انجام می شود. به این ترتیب اولین بررسی در مورد احتمال ناتوانی ژنتیکی و قابل مشاهده در نوزاد شما انجام می شود. ۱۱-۱۳ در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر. سونوگرافی هفتگی انجام می شود.

۱۸-۲۳٫ سونوگرافی دقیق هفته

بعد از سه ماهه اول سونوگرافی دقیق، هفته ۲۳-۱۸ بارداری. دومین معاینه سونوگرافی دقیق بین هفته ها و هفته ها انجام می شود.

سونوگرافی دقیق یا دقیق از مهمترین پارامترهای پیگیری بارداری است.

چگونه اعمال می شود؟

سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود؟

تعیین قرار ملاقات

این روش را می توان در تمام بارداری ها بعد از هفته هجدهم اعمال کرد. با محاسبه هفته مناسب بارداری (هفته ۲۳-۱۸)، خانواده ها می توانند برای یک روز مناسب وقت بگیرند.

آمدن به یک قرار ملاقات

این فرآیند به دلیل ماهیت آن می تواند به طور متوسط ​​۳۰-۴۵ دقیقه طول بکشد. این دوره گاهی ممکن است ۱ ساعت طول بکشد و گاهی در روزهای بعد تکرار شود.

آیا در طول عمل باید گرسنه باشم یا سیر؟

برای این معاینه نیازی به گرسنگی نیست.

روش انجام چگونه است؟

این یک روش سونوگرافی است که معمولاً روی شکم انجام می شود. در پایان عمل، سونوگرافی واژینال برای اندازه گیری دهانه رحم و در صورت لزوم برخی جزئیات انجام می شود.

گزارش شامل چه چیزی است؟

گزارش دقیق سونوگرافی شامل وضعیت فعلی بارداری و معاینه دقیق تشریحی است. این گزارش شامل جزئیاتی از وضعیت نوزاد در زمان مشاهده و در صورت لزوم اطلاعات مشاوره ای است.

آیا می توان سونوگرافی دقیق را دوباره انجام داد؟

شما قبلا این عمل را در مرکز دیگری انجام داده اید و اگر بخواهید دوباره انجام شود، می توانید آن را انجام دهید. سونوگرافی به شما و جنین شما آسیبی نمی رساند.

آیا روش دقیق سونوگرافی در هفته های بعد تکرار می شود؟ ۱۸-۲۳ به طور کلی برای سونوگرافی دقیق. اگرچه فاصله هفته مشخص می شود، اما می توان یک معاینه دقیق به منظور بررسی مجدد مناطق خاصی در هفته های پیشرفته بارداری انجام داد.

خدمات معاینه سونوگرافی دقیق (مفصل) در پریناتولوژی و بارداری های پرخطر ارائه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیمی درمانی بعد از عمل سرطان پستان و علائم سرطان غدد لنفاوی و درمان لنف آدم چیست؟ و سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران بر روی آنها کلیک کنید.

سونوگرافی قلب جنین – اکوکاردیوگرافی

اولین معاینه قلب نوزاد در رحم در روز ۱۱-۱۳ بارداری است. در سونوگرافی با جزئیات سه ماهه اول در هفته انجام می شود. البته این معاینه باید در هفته های آخر بارداری تکرار شود.

۱۸-۲۳٫ قلب نوزاد با یک معاینه سونوگرافی دقیق که بین هفته ها و هفته ها انجام می شود مجددا ارزیابی می شود.

اما هفته بیست و دوم زمان مناسبی برای ارزیابی ویژه قلب جنین است. برخی از بیماری های قلبی در هفته های آخر بارداری خود را نشان می دهند. به همین دلیل در صورت وجود عوامل خطر احتمالی، این معاینه در هفته های آخر بارداری تکرار می شود.

حاملگی ها و عوامل خطری که برای آنها معاینه قلب جنین به ویژه توصیه می شود به شرح زیر است:

خانواده هایی که در بارداری قبلی نوزادی با ناهنجاری قلبی دارند

مادران باردار مبتلا به برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت

خانواده هایی که دارای نقص مادرزادی قلبی در مادر یا پدر آینده هستند

بارداری دوقلو با دوقلوهای همسان

مادران باردار مبتلا به صرع

مادران باردار که در مراحل اولیه بارداری دچار عفونت های خاصی شده اند

مادران باردار که گروه خاصی از مواد مخدر مصرف می کنند

نوزادانی که بیماری قلبی جنین آنها در معاینات سه ماهه اول و دوم حذف نشد.

در صورت وجود ریسک فاکتورهای فوق، قلب نوزاد با جزئیات بیشتری گزارش می شود و این روش سونوگرافی در سه ماه آخر بارداری تکرار می شود.

خدمات اکوکاردیوگرافی جنین در پریناتولوژی و بارداری های پرخطر ارائه می شود.

سونوگرافی دقیق ۲۴ هفته و بالاتر

به طور معمول توصیه می شود در هفته های خاصی تمام بارداری ها را با سونوگرافی دقیق بررسی کنید.

این روش ها در هفته های خاصی از بارداری انجام می شود. اینها؛

۱۱-۱۳٫ هفته (سه ماهه اول) روش دقیق سونوگرافی

۱۸-۲۳٫ هفته (سه ماهه دوم) فرآیند معاینه سونوگرافی دقیق

با این حال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به بررسی مجدد و ارزیابی مجدد تحولات مشاهده شده در هفته های آخر بارداری و ارائه گزارش سونوگرافی دقیق به خانواده باشد.

گاهی اوقات، بیماران ممکن است هفته سونوگرافی دقیق را به دلایل خاصی به تاخیر بیاندازند.

به این دلایل و موارد مشابه، سونوگرافی دقیق در هفته های پیشرفته بارداری نیز انجام می شود.

در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر، معاینه سونوگرافی دقیق برای بیمارانی که در هفته ۲۴ و بالاتر مراجعه می کنند نیز اعمال می شود.

داپلر رنگی و معاینه بیوفیزیکال پروفایل

از سه ماهه اول بارداری در صورت لزوم می توان هر هفته بارداری آزمایش داپلر رنگی انجام داد تا رشد نوزاد، وضعیت ارتباط عروقی مادر و نوزاد و فعل و انفعالات جریان خون جنین اندازه گیری شود. در حاملگی های چند قلو

معاینه داپلر رنگی که در پیگیری های معمول بارداری ضروری نیست، به ویژه در بارداری های پرخطر استفاده می شود.

برخی از این موقعیت ها عبارتند از:

شرایط با تاخیر رشد

آب نوزاد کم شده

گردش خون نوزاد

ارزیابی عملکرد قلب نوزاد

کاهش حرکت کودک در رحم

ویژگی های جریان خون جفت جنین در حاملگی های چندقلویی

در چنین مواردی، سونوگرافی داپلر رنگی برای ارزیابی وضعیت نوزاد در رحم مادر بسیار مهم است.

از سوی دیگر، معاینه بیوفیزیکی (نمره‌گذاری)، یک سیستم امتیازدهی است که با اضافه کردن روش NST (تست بدون استرس) علاوه بر بررسی لحن، تنفس، آب و حرکات نوزاد در رحم انجام می‌شود.

خدمات سونوگرافی داپلر رنگی و معاینه بیوفیزیکی در بارداری های پرخطر ارائه می شود.

معاینات سونوگرافی در دوران بارداری

بسیاری از زنان باردار و همسرانشان مشتاقانه منتظر سونوگرافی هستند. اما «تصویر اول کودک» البته دلیلی نیست که به همه زنان باردار در آلمان پیشنهاد سونوگرافی داده شود. بلکه باید تعیین کنند که آیا بارداری به طور طبیعی پیش می رود و کودک به طور طبیعی رشد می کند.

در آلمان، به زنان باردار دارای بیمه درمانی قانونی، معمولاً سه آزمایش اولیه سونوگرافی به عنوان خدمات رایگان ارائه می شود. در پرونده زایمان به آنها “غربالگری” گفته می شود.

بررسی های اولیه اولتراسوند در درجه اول برای ارزیابی اینکه آیا بارداری و رشد کودک به طور طبیعی پیش می رود یا خیر انجام می شود. این قاعده است: از ۱۰۰ زن باردار، ۹۶ تا ۹۸ فرزند سالم به دنیا می آورند. با این حال، گاهی اوقات، سونوگرافی ناهنجاری هایی را نشان می دهد که پس از آن نیاز به بررسی های بیشتر – و احتمالاً تصمیم گیری های دشوار است.

پزشکان موظفند قبل از انجام سونوگرافی حاملگی مزایا و معایب معاینه را توضیح دهند. کمیته مشترک فدرال (G-BA) یک بروشور اطلاعاتی مفصل برای حمایت از تحقیقات منتشر کرده است. هر زن باردار می تواند بدون ذکر دلیل از انجام یک یا همه سونوگرافی ها صرف نظر کند. معافیت نیز هیچ عواقبی برای پوشش بیمه ای ندارد.

این که آیا یک زن باردار مایل است تصاویر سونوگرافی را ببیند و نتایج باید به آنها اطلاع داده شود، بهتر است قبل از معاینه با متخصص زنان خود صحبت کند. به عنوان مثال، اگر نمی خواهید جنسیت کودک یا یافته های خاصی را بدانید، مهم است که قبل از معاینه این موضوع را روشن کنید.

چه معاینات اولیه سونوگرافی در دوران بارداری وجود دارد؟

به زنانی که دارای بیمه درمانی قانونی در آلمان هستند و زنان باردار پرخطر محسوب نمی شوند، سه آزمایش اولیه سونوگرافی ارائه می شود. آنها اطلاعات اولیه در مورد دوره بارداری و رشد کودک را ارائه می دهند.

در طول معاینات، متخصص زنان موقعیت جفت و مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی می کند. قد کودک در یک منحنی رشد در پرونده زایمان اندازه گیری و ثبت می شود. نتایج آزمایش می تواند به آمادگی برای زایمان کمک کند.

اگر سونوگرافی نشان دهنده ناهنجاری ها باشد یا منجر به نتایج نامشخص شود، می توان این موارد را با بررسی های بیشتر مشخص کرد.

هفته ۹ تا ۱۲ بارداری: اولین سونوگرافی اولیه

هدف اولیه از اولین سونوگرافی پایه تایید بارداری است. بررسی می شود که آیا تخمک بارور شده خود را در رحم کاشته و به جنین یا جنین تبدیل شده است. در هفته های اول بارداری، بعد از هفته دهم جنین، از جنین صحبت می شود.

طول بدن یا قطر سر را می توان در اولین سونوگرافی اندازه گیری کرد. نتایج به تخمین هفته بارداری و تاریخ زایمان مورد انتظار کمک می کند. پزشک همچنین بررسی می‌کند که آیا می‌توان ضربان قلب را تشخیص داد و آیا چندین زایمان وجود دارد یا خیر.

هفته ۱۹ تا ۲۲ بارداری: دومین سونوگرافی اولیه

برای سونوگرافی دوم، زنان باردار می توانند بین دو گزینه انتخاب کنند:

اسکن اولیه سونوگرافی اندازه سر و شکم کودک و طول استخوان ران را اندازه گیری می کند. موقعیت جفت در رحم نیز ارزیابی می شود. به عنوان مثال، اگر جفت به طور خاص پایین باشد، ممکن است اقدامات احتیاطی ویژه در طول مراقبت های بیشتر و برای زایمان ضروری باشد.

با سونوگرافی پایه توسعه یافته، اعضای بدن زیر نیز با دقت بیشتری بررسی می شوند:

سر: آیا سر و بطن ها شکل طبیعی دارند؟ آیا مخچه قابل مشاهده است؟

گردن و پشت: آیا به طور طبیعی رشد می کنند؟

قفسه سینه: نسبت اندازه قلب به سینه چقدر است؟ آیا قلب در سمت چپ قابل مشاهده است؟ آیا قلب ریتمیک می‌زند؟ آیا چهار حفره قلب تشکیل شده است؟

تنه: آیا دیواره قدامی شکم بسته است؟ آیا معده و مثانه دیده می شود؟

سونوگرافی پایه گسترده فقط توسط متخصصین زنان انجام می شود که آزمون دانش مربوطه را گذرانده باشند.

هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری: سومین سونوگرافی اولیه

در سونوگرافی پایه سوم، سر، شکم و استخوان ران کودک دوباره اندازه گیری می شود. موقعیت و ضربان قلب کودک نیز بررسی می شود.

چه چیزی جزء سونوگرافی اولیه نیست؟

اگر دلایل پزشکی خاصی وجود داشته باشد، شرکت های بیمه سلامت قانونی معاینات سونوگرافی گسترده تری را نیز پوشش خواهند داد. به عنوان مثال، به اصطلاح سونوگرافی ظریف (سونوگرافی اندام) توسط متخصصین زنان و زایمان، دیگر جزء سونوگرافی اولیه نیست. اگر بارداری به عنوان حاملگی پرخطر ارزیابی شود یا آزمایشات دیگر به نتایج نامشخصی منجر شده باشد، می تواند مفید باشد.

معایناتی که در آن جستجوی خاص برای نشانه‌های ناهنجاری‌های ژنتیکی انجام می‌شود، مشمول قانون تشخیص ژنتیک هستند. این شامل، برای مثال، تست شفافیت نوکال است، که در آن از اولتراسوند برای بررسی علائم سندرم داون استفاده می‌شود. قبل از انجام چنین معایناتی، پزشکان موظف به ارائه اطلاعات ویژه و مشاوره ژنتیکی هستند. این فقط در مورد سوالات پزشکی نیست، بلکه در مورد مسائل روانی و اجتماعی است که می تواند در ارتباط با معاینه و نتایج آن اهمیت داشته باشد.

ناهنجاری های جنینی که ممکن است علت ژنتیکی داشته باشد را نیز می توان با سونوگرافی اولیه کشف کرد. سپس مشاوره ویژه نیز ارائه می شود.

نتایج سونوگرافی پایه چقدر قابل اعتماد است؟

برخی از اختلالات رشدی در کودک به طور مستقیم با یک سونوگرافی اولیه قابل تشخیص است. در مورد سایر مشکلات سلامتی یا ناهنجاری ها، معاینه فقط نشانه هایی از ناهنجاری ها را ارائه می دهد. سایر مشکلات و اختلالات رشدی را نمی توان با معاینه اولتراسوند تشخیص داد.

مانند همه معاینات، معاینات اولتراسوند نیز می تواند منجر به نتایج نادرست شود. دو خطا ممکن است:

سونوگرافی می تواند نشان دهنده اختلالات رشدی باشد، اگرچه کودک به طور طبیعی در حال رشد است.

نتیجه معاینه اولتراسوند قابل توجه نیست، اگرچه کودک متولد نشده مشکلات سلامتی یا ناهنجاری دارد.

نمی توان دقیقاً گفت که هر چند وقت یک بار سونوگرافی در آلمان منجر به نتایج اشتباه می شود. فراوانی خطاها از جمله به میزان مایع آمنیوتیک کیسه آب، نحوه خوابیدن کودک و ضخامت دیواره شکم زن باردار بستگی دارد. کیفیت دستگاه سونوگرافی و صلاحیت معاینه کنندگان نیز می تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد. طبق آمارهای بین المللی، از هر ۱۰۰ زن باردار، ۱ نفر باید نتیجه نادرست را در نظر بگیرد.

برای اطلاع در مورد  انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینهبیوپسی سینهبیوپسی پستان بر روی آن کلیک کنید.

آیا اسکن سونوگرافی نیز می تواند آسیب برساند؟

با توجه به دانش فعلی، امواج صوتی مورد استفاده در معاینات اولیه سونوگرافی به زن باردار و کودک آسیبی نمی رساند. با این حال، اگر سونوگرافی نتایج نامشخص یا ناهنجاری هایی را نشان دهد می تواند مضر باشد. این می تواند باعث ترس یا نگرانی شود و منجر به ارائه بررسی های بیشتر برای روشن شدن موضوع شود. معاینات بیشتر ممکن است گران باشد و گاهی اوقات عواقب جدی داشته باشد که فشار زیادی بر والدین آینده وارد می کند.

از سوی دیگر، معاینه اولتراسوند می تواند این تصور را ایجاد کند که کودک متولد نشده در حال رشد طبیعی است، حتی اگر مشکلات سلامتی داشته باشد. سپس والدین آینده به اشتباه تصور می کنند که فرزندشان سالم است. اگر پس از زایمان، یک نقص جدی سلامتی یا ناهنجاری به طور کاملا غیر منتظره ظاهر شود، می تواند یک شوک باشد.

علاوه بر این، همه نتایج آزمایش‌ها بدون ابهام نیستند و همه مشکلاتی که در طول آزمایش سونوگرافی قابل شناسایی هستند قابل درمان نیستند. این می تواند استرس زا، ناراحت کننده و نیازمند تصمیم گیری های دشوار باشد. اگر نشانه هایی وجود داشته باشد که کودک متولد نشده ممکن است از نظر جسمی یا ذهنی آسیب دیده باشد، برای مثال ممکن است سوال خاتمه یا ادامه بارداری مطرح شود. برخی از زنان پس از آن می گویند که اگر از قبل عواقب احتمالی را در نظر می گرفتند، معاینه نمی کردند.

آیا امکان رد شدن از سونوگرافی وجود دارد؟

هر زن حق دارد در دوران بارداری از انجام تمام یا انفرادی آزمایشات سونوگرافی خودداری کند. شاید یک زن باردار فقط بخواهد بداند که آیا فرزندش با توجه به سنش در حال رشد است یا خیر، اما نه اینکه آیا او ناهنجاری دارد یا خیر. یا یک زن کاملاً از معاینه اولتراسوند تصمیم می گیرد زیرا نمی خواهد خود را در معرض عدم قطعیت های مرتبط و مشکلات احتمالی تصمیم گیری قرار دهد. حتی اگر زنی مطمئن باشد که به طور قطع به بارداری ادامه می دهد – مهم نیست که فرزندش چگونه رشد می کند – این می تواند دلیلی برای عدم انجام سونوگرافی باشد.

از سوی دیگر، انجام بدون اسکن اولتراسوند یا اطلاعات خاص نیز می تواند معایبی داشته باشد. ناهنجاری‌ها در جنین ممکن است شناسایی نشده یا درمان نشوند، اگرچه درمان در رحم ممکن است امکان پذیر باشد. خطرات احتمالی برای زن – مانند جفت که خیلی پایین است – نیز ممکن است مورد توجه قرار نگیرد. برخی از نتایج معاینه همچنین می تواند به نفع مراقبت در یک کلینیک یا مطب تخصصی در طول بقیه دوران بارداری و زایمان باشد.

اولتراسوند از امواج صوتی برای تولید تصویری از داخل قسمتی از بدن شما استفاده می کند. سونوگرافی در دوران بارداری برای نظارت بر رشد جنین و تشخیص ناهنجاری های فیزیکی استفاده می شود.

شما با متخصص زنان و زایمان یا تکنسین سونوگرافی ملاقات خواهید کرد که این روش را برای بحث در مورد درمان شما انجام خواهد داد. ممکن است با روش توضیح داده شده در اینجا متفاوت باشد، زیرا مطابق با نیازهای شما طراحی می شود. جزئیات این روش نیز ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

درباره سونوگرافی در بارداری

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا و پژواک آنها برای ایجاد تصاویر متحرک سه بعدی (۳D) یا چهار بعدی (۴D) از کودک در حال رشد شما استفاده می کند. تصاویر (اسکن ها) به رنگ های سیاه، سفید و خاکستری دیده می شوند و بر روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شوند که می توانید در طول عمل مشاهده کنید.

سونوگرافی در بارداری معمولا توسط متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی انجام می شود. متخصص زنان و زایمان پزشکی است که در جنبه های بارداری و زایمان تخصص دارد. دستیار اولتراسوند تکنسینی است که به طور ویژه برای گرفتن سونوگرافی آموزش دیده است.

دلایل مختلفی برای انجام سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری وجود دارد. در طول بارداری، به احتمال زیاد حداقل دو اسکن به شما پیشنهاد می شود – یک “سونوگرافی سن بارداری” برای بررسی تاریخ زایمان و یک “اسکن ناهنجاری جنین” برای بررسی اینکه جنین شما به طور طبیعی رشد می کند. اگر در معرض خطر افزایش مشکلات سلامتی هستید یا سابقه خانوادگی بیماری‌های خاصی دارید که ممکن است بر بارداری شما تأثیر بگذارد، اسکن‌های اضافی ممکن است درخواست شود.

سونوگرافی برای تعیین سن بارداری

معمولاً بین هفته های ۱۰ تا ۱۴ بارداری به شما سونوگرافی پیشنهاد می شود تا زمان تولد نوزادتان را تایید کند. دانستن سن حاملگی کودک می تواند به شما در نظارت بر رویدادهای مهم بارداری کمک کند. این آزمایش غربالگری همچنین به شما می گوید که آیا بیش از یک نوزاد حامله هستید یا خیر. اگر معاینه غربالگری را بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری خود انجام دهید، همچنین می تواند مشخص کند که آیا کودک شما سندرم داون دارد یا خیر.

معاینه غربالگری ناهنجاری های جنینی

معمولاً بین هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری برای بررسی رشد جنین به شما سونوگرافی پیشنهاد می شود. در طول این معاینه غربالگری، متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی شما به دنبال ناهنجاری ها خواهد بود. قلب، مغز، کلیه ها، کبد و ستون فقرات شما بررسی می شود و بازوها، پاها و سر شما اندازه گیری می شود.

در این معاینه، سونوگرافیک موقعیت جفت را نیز بررسی می کند که مواد مغذی حیاتی و خون اکسیژن دار را برای نوزاد شما تامین می کند. اگر جفت در رحم به طور غیرعادی پایین باشد، جفت سرراهی نامیده می شود. این مشکل معمولاً قبل از تولد نوزاد برطرف می شود، اما اگر اینطور نشد، ممکن است نیاز به سزارین داشته باشید (عملی برای زایمان از طریق شکم).

سایر سونوگرافی ها در بارداری

سونوگرافی ممکن است برای سایر روش هایی که در دوران بارداری به شما نشان داده می شود استفاده شود. به عنوان مثال، متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی شما ممکن است از سونوگرافی برای هدایت یک سوزن ظریف از داخل شکم استفاده کند تا نمونه‌ای از مایع آمنیوتیکی را که اطراف نوزاد را احاطه کرده است برای آزمایش آمنیوسنتز یا برای گرفتن نمونه‌های بافتی از جفت برای نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی استفاده کند.

اگر معاینات معمول یا قرار ملاقات های قبل از تولد نشان می دهد که ممکن است مشکلی در جنین یا جفت شما وجود داشته باشد، ممکن است در طول بارداری سونوگرافی های دیگری نیز انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است سونوگرافی های بیشتری انجام دهید اگر:

سونوگرافی برای ناهنجاری های جنینی نشان می دهد که شما جفت سرراهی دارید

مبتلا به دیابت هستند و در معرض خطر به دنیا آوردن نوزادی بزرگ برای سن حاملگی هستند

ماما فکر می کند که کودک شما بریچ است (باسن پایین است و سرش پایین نیست)

شما خونریزی واژینال دارید

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر جریان رگ‌های خونی را بررسی می‌کند و گاهی اوقات برای بررسی عملکرد جفت شما استفاده می‌شود، زیرا می‌تواند بر رشد و تکامل نوزاد تأثیر بگذارد. این یک آزمایش معمولی نیست، فقط در صورتی انجام می شود که پزشک متخصص زنان و زایمان یا مامای شما فکر کند ممکن است جفت مشکلی داشته باشد.

برای اطلاع در مورد بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی بر روی آن کلیک کنید.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرام جنین نوعی سونوگرافی داپلر است که توسط متخصص برای معاینه قلب کودک شما قبل از تولد انجام می شود. معمولاً در حدود ۱۸ تا ۲۳ هفته از طریق معاینه اکتشافی شکم انجام می شود. اکوکاردیوگرام جنین تنها در صورتی انجام می شود که معاینه فیزیکی معمول، ناهنجاری ها را نشان دهد، یا اگر کودک شما در معرض خطر مشکلات قلبی، مانند بیماری مادرزادی قلبی باشد.

آماده شدن برای سونوگرافی

پزشک یا ماما سونوگرافی را ترتیب می دهد. معمولاً معاینه غربالگری را در بخش سرپایی یک بیمارستان یا کلینیک انجام خواهید داد.

متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی شما نحوه آماده شدن برای این عمل را توضیح می دهد. در اوایل بارداری ممکن است نیاز به داشتن مثانه پر داشته باشید، بنابراین باید حدود یک ساعت قبل از آزمایش مایعات بنوشید. مثانه پر به بالا بردن روده بزرگ در لگن کمک می کند تا رحم آن (رحم) راحت تر دیده شود.

OB یا سونوگرافیک آنچه را که قبل، حین و بعد از درمان اتفاق می‌افتد و هر دردی که ممکن است داشته باشید را توضیح می‌دهد. این فرصت شماست تا بفهمید چه اتفاقی خواهد افتاد، و تهیه فهرستی از سوالات در مورد خطرات، مزایا و جایگزین های این روش ممکن است برای شما مفید باشد. این به شما کمک می کند تا در جریان باشید تا در صورت درخواست برای امضای فرم رضایت برای انجام مراحل، بتوانید رضایت خود را اعلام کنید.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

سونوگرافی معمولا بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. سونوگرافی داپلر یا اکوکاردیوگرافی جنین بسته به نوع بررسی ممکن است بیشتر طول بکشد.

اسکنر اولتراسوند کمی شبیه یک سیستم کامپیوتری خانگی است. این شامل هارد دیسک، صفحه کلید و صفحه نمایش است. متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی سنسوری را نگه می دارد که امواج صوتی ساطع می کند و پژواک های حاصل را می گیرد. این تصاویر به طور مداوم به روز می شوند تا اسکن بتواند حرکات کودک شما را نشان دهد.

بسته به هفته بارداری شما، ممکن است سونوگرافی از طریق واژن یا شکم شما انجام شود. هم سونوگرافی برای تعیین سن حاملگی و هم برای تشخیص ناهنجاری های جنین معمولاً معاینات اکتشافی شکم هستند.

معاینه اکتشافی واژن

این روش در صورتی استفاده می شود که آزمایش غربالگری در ماه های اولیه بارداری (قبل از حدود هفته ۱۲) زمانی که جنین بسیار کوچک است انجام شود. در این مرحله معاینه اکتشافی واژن دید بهتری نسبت به شکم می دهد.

از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید و پزشک یا متخصص سونوگرافی یک حسگر روغن کاری شده (به اندازه یک تامپون) را با دقت وارد واژن شما می کند. سنسور معمولا با کاندوم پوشانده می شود. به فردی که شما را معاینه می کند، اگر حساسیت به لاتکس دارید، بگویید تا از کاندوم مناسب استفاده شود.

معاینه اکتشافی شکم

این روش معمولا در معاینات اکتشافی بعد از هفته دهم بارداری استفاده می شود.

از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید. سونوگرافی یا متخصص زنان و زایمان یک ژل شفاف را به پوست قسمت تحتانی شکم می مالند. این ژل به حسگر اجازه می دهد تا به راحتی روی پوست شما سر بخورد و به تولید تصاویر واضح تر کمک می کند. سنسور محکم روی پوست شما قرار می گیرد و روی سطح حرکت می کند. اگر به صفحه نمایش نگاه کنید، تصویر کودک خود را خواهید دید.

وقتی امتحان غربالگری کامل شد، می توانید به خانه بروید. نسخه‌های دائمی آزمون اکتشافی روی رایانه، روی دیسک یا به صورت چاپی نگهداری می‌شود. OB یا سونوگرافیک ممکن است یک پرینت از معاینه غربالگری را به شما بدهد تا بعد از معاینات معمول خود همراه داشته باشید. برخی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها آزمایش‌های غربالگری را روی یک دی‌وی‌دی نگه می‌دارند تا آن را با خود ببرید – برای اطلاعات بیشتر از متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی خود بخواهید.

در ادامه چه انتظاری باید داشت؟

سونوگرافیک یا متخصص زنان و زایمان معمولاً در حین یا بلافاصله پس از معاینه غربالگری، جزئیات سونوگرافی را توضیح می دهد. گاهی اوقات نتایج سونوگرافی شما برای ماما یا دکتری که آن را سفارش داده ارسال می شود و برای دیدن نتایج باید یک نوبت بگیرید.

معمولاً زمانی که احساس می کنید آماده هستید می توانید به خانه بروید.

خطرات چیست؟

معاینه سونوگرافی بدون درد و بی خطر است. از اشعه استفاده نمی کند یا اثرات مضری برای کودک شما ندارد. استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود.

سونوگرافی رنگی در بارداری چیست؟

اطلاعات دقیقی در مورد سونوگرافی ارائه می دهد

سونوگرافی رنگی چیست؟

سونوگرافی رنگی از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر رنگی با وضوح بالا از جنین شما در رحم استفاده می کند.

اولتراسوند با گوش دادن به امواج صوتی که از طریق تجهیزات ویژه هدایت می شوند و برمی گردند کار می کند و یک تصویر ایجاد می کند. اولتراسوند رنگی از همان امواج صوتی استفاده می کند، اما این بار آنها به سطوح مختلف هدایت می شوند و به تجهیزات دریافت کننده اجازه می دهند تصویر را به صورت سه بعدی ببینند. برای تفسیر داده های جمع آوری شده از سونوگرافی رنگی و ایجاد این تصاویر فوق العاده از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود.

همه سونوگرافی ها از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از کودک شما در رحم استفاده می کنند:

یک سونوگرافی دو بعدی معمولی یک نمای مقطعی از کودک شما ایجاد می کند.

در سونوگرافی سه بعدی رنگی، بسیاری از تصاویر دو بعدی از زوایای مختلف گرفته می شود و در کنار هم قرار می گیرند تا تصویری سه بعدی ایجاد شود. این بیشتر شبیه چیزی است که شما به دیدن آن در یک عکس معمولی عادت دارید.

۴ بعدی شبیه به سونوگرافی سه بعدی است، اما تصاویر ۴ بعدی متحرک هستند. بنابراین می توانید ببینید که کودکتان چشمانش را لگد می زند یا باز و بسته می کند.

خوب، اگر ما توانایی انجام آن را داریم، چرا همیشه از سونوگرافی رنگی استفاده نمی کنیم؟ به زبان ساده، سونوگرافی دو بعدی به طور کلی کارآمدتر است. ما معمولاً برای ارزیابی چگونگی رشد کودک شما نیازی به سونوگرافی رنگی سه بعدی نداریم. در حالی که سونوگرافی رنگی می تواند تصویر زیبایی از بیرون کودک شما ارائه دهد، سونوگرافی دو بعدی واقعاً استانداردی است که توسط متخصصان برای بررسی ناهنجاری ها در رشد و رشد کودک شما ایجاد شده است.

با این حال، سونوگرافی رنگی می‌تواند ابزار مهمی برای ارزیابی برخی از ناهنجاری‌هایی باشد که مشاهده آنها در دو بعد دشوار است، مانند شکاف لب. همچنین زمانی که نیاز داریم یک ناهنجاری را برای والدین توضیح دهیم، مفید هستند. در حالی که پزشکان و متخصصان سونوگرافی به راحتی می توانند آن را در یک تصویر دو بعدی تشخیص دهند، والدین اغلب با دیدن آن در یک تصویر سه بعدی، بهتر می توانند این ناهنجاری را تجسم کنند.

آیا سونوگرافی رنگی بی خطر است؟

سونوگرافی رنگی دقیقاً از همان فرکانس شدت سونوگرافی دو بعدی استفاده می کند که برای چندین دهه برای تصویربرداری تشخیصی معمول استفاده می شود. سونوگرافی به طور کلی توسط متخصصان پزشکی بی خطر در نظر گرفته می شود.

تفاوت سونوگرافی دو بعدی با سونوگرافی رنگی چیست؟

سونوگرافی دوبعدی از دیرباز استانداردی برای تصویربرداری اولتراسوند و تعیین جنسیت بوده است. با این حال، تصاویر دو بعدی ممکن است صاف به نظر برسند.

سونوگرافی سه بعدی رنگی تصاویر سه بعدی و با وضوح بالا از نوزاد می دهد. تصاویر سه‌بعدی نمای اولیه واضح‌تر و واقعی‌تری از کودک ارائه می‌کنند.

اولتراسوند رنگی ۴ بعدی با ایجاد یک “فیلم” از حرکات کودک به حرکت ابعاد می بخشد. با استفاده از فناوری سونوگرافی رنگی ۴ بعدی، تصاویر ثابت تولید شده توسط اولتراسوند رنگی سه بعدی یکی پس از دیگری پخش می شوند تا یک تصویر متحرک در زمان واقعی ایجاد شود. ۴D به شما امکان می دهد حرکت کودک، خمیازه کشیدن، کشش و لبخند را در زمان واقعی مشاهده کنید.

بهترین زمان برای تصویربرداری سونوگرافی رنگی چه زمانی است؟

بستگی داره هدفت چی باشه اگر می‌خواهید ضربان قلب کودکتان را بشنوید، این کار را می‌توانید هر زمان بعد از ۱۰ هفته انجام دهید. اگر به دنبال تعیین جنسیت هستید، این کار را می توان هر زمان بعد از ۱۶ هفته انجام داد. سونوگرافی رنگی را می توان در هر زمانی پس از ۱۴ هفته انجام داد، اما بهترین زمان ها بین ۲۰ تا ۲۴ هفته است.

چه اطلاعاتی در مورد سونوگرافی رنگی ارائه می دهد

سونوگرافی رنگی در بارداری دوقلو

اگر حاملگی دوقلو وجود دارد، توصیه می کنیم یک قرار ملاقات زودتر بگیرید. حدود ۲۰ هفته یک جلسه زودتر می تواند به شما کمک کند تصویر واضح تری از هر دو نوزاد خود داشته باشید. انتظار بیش از حد طولانی می تواند گرفتن تصویر واضح از هر دو نوزاد را دشوار کند.

قبل از تصویربرداری سونوگرافی رنگی چه باید کرد؟

نوشیدن مقدار زیادی آب در هفته قبل از رسیدن می تواند مایع آمنیوتیک شما را افزایش دهد و تصویر واضح تری از کودک ایجاد کند. حتماً در طول هفته قبل از قرار ملاقات، مقدار زیادی آب بنوشید.

بیشتربدانید:بهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینههزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینه

برای معاینه سونوگرافی رنگی چه لباسی بپوشم؟

مهم است که در طول معاینه سونوگرافی رنگی راحت باشید. رادیولوژیست در حین انجام معاینه باید پروب را به شکم شما لمس کند، بنابراین پوشیدن لباس دو تکه (بالا و پایین جدا از هم) برای عملی بودن مفید است.

چند نفر را می توانم برای قرار سونوگرافی رنگی خود بیاورم؟

معمولاً می‌توانید هر تعداد نفر را که می‌خواهید بیاورید، اما لطفاً برای آخرین اطلاعات در مورد تعداد مهمان که می توانید بیاورید با ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید ادامه مقاله را مطالعه کنید:

فشار خون بالا در بارداری چیست؟ با تمام جزئیات

فشار خون بالا، به عبارت دیگر فشار خون بالا، به طور خلاصه به عنوان فشار خون بر دیواره شریان توضیح داده می شود. فشار خون یک فرد عادی بسته به فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهد ممکن است متفاوت باشد. با این حال، اگر فشار خون در اکثر اندازه گیری هایی که بیش از یک بار و در زمان های مختلف انجام می شود بالا باشد، پزشک می تواند فشار خون بالا را تشخیص دهد. فشار خون بالا که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز افزایش می دهد، در افراد در هر سن و جنس دیده می شود. امروزه فشار خون بالا در دوران بارداری به یک بیماری رایج تبدیل شده است. فشار خون بالا در دوران بارداری خطراتی را هم برای جنین و هم برای مادر به همراه دارد. می‌توانید بقیه مقاله را در مورد آنچه که در مورد فشار خون بارداری می‌پرسید بخوانید.

فشار خون بالا در بارداری چیست؟

اندام مسئول پمپاژ خون در سراسر بدن قلب است. هر بار که قلب می تپد (هر بار که قلب خون را پمپاژ می کند)، خون رگ ها را پر می کند و به بدن منتقل می شود. در طی این فرآیند انتقال، فشاری توسط خون بر روی دیواره‌های شریان وارد می‌شود. این فشار را فشار خون می نامند و فشار خون توسط دستگاه اندازه گیری می شود. دو نوع فشار خون وجود دارد: فشار خون سیستولیک (فشار خون بالا) و فشار خون دیاستولیک (فشار خون پایین). فشار خون سیستولیک به فشار موجود در شریان ها پس از هر پمپاژ اشاره دارد. فشار خون دیاستولیک فشار شریانی بین دو ضربان قلب یعنی در حالت استراحت را اندازه گیری می کند. مقدار فشار خون؛ به طور متوسط، فشار خون سیستولیک نباید از ۱۲۰ میلی متر جیوه برای فشار خون سیستولیک و ۸۰ میلی متر جیوه برای فشار خون دیاستولیک بیشتر شود. در غیر این صورت لازم است سلامتی شما توسط پزشک بررسی شود.

بارداری سالم هم برای مادر و هم برای جنین مهم است. به همین دلیل سلامت هر دوی آنها از ابتدای بارداری به طور مرتب بررسی می شود. در این فرآیند کنترل، بیماری های موجود یا احتمالی مادر نیز در نظر گرفته می شود. فشار خون بالا یکی از آنها است و فشار خون شما معمولاً در هر قرار ملاقات برای اهداف کنترل اندازه گیری می شود. اگر سابقه فشار خون بالا دارید یا اگر فشار خون برای اولین بار در دوران بارداری ایجاد شد، حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنید. در طی این فرآیند، توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش دیده در مورد فشار خون بارداری تحت درمان و حمایت قرار می گیرید. فشار خون در دوران بارداری علاوه بر هشدار دهنده بودن ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد که بر سلامت مادر و جنین تأثیر منفی می گذارد. افرادی که در حال حاضر از داروهای فشار خون استفاده می کنند و به بارداری فکر می کنند، حتماً باید قبل از این وضعیت را با پزشک خود در میان بگذارند. از آنجایی که برخی از داروهای فشار خون ممکن است در دوران بارداری بی خطر نباشند، پزشک ممکن است تغییر دارو را توصیه کند. اگر قبلاً دارو مصرف می کنید و به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، باید در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

علائم فشار خون بالا در دوران بارداری

علائم فشار خون بالا در دوران بارداری مانند افراد غیر باردار است. با این حال، حتی زمانی که فشار خون بالا در دوران بارداری به سطوح خطرناکی می رسد، اغلب ممکن است هیچ علامتی نشان ندهد. به عنوان یک علامت در برخی افراد؛

سردرد

تاری دید و

ممکن است خونریزی بینی ذکر شود.

با این حال، فشار خون بالا ممکن است در فردی که این علائم را نشان نمی دهد نیز وجود داشته باشد. بنابراین، اندازه‌گیری فشار خون مطمئن‌ترین راه برای درک وجود پرفشاری خون است.

عوامل خطرساز فشار خون بالا در دوران بارداری

فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است عوارضی برای مادر و جنین داشته باشد. برخی از این عوارض ممکن است به شرح زیر باشد: برای مادر:

پره اکلامپسی (از مقاله مسمومیت بارداری می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید)

سکته،

نیاز به دادن دارو برای القای زایمان

جدا شدن جفت از رحم، جایی که قبل از تولد در آن قرار دارد

برای کودک:

زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری اتفاق می افتد

وزن کم هنگام تولد (کودکان با وزن هنگام تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم).

پره اکلامپسی، که به عنوان مسمومیت بارداری نیز شناخته می شود، یکی از شرایطی است که می تواند برای کسانی که فشار خون بالا را در دوران بارداری تجربه می کنند، تهدید کننده زندگی باشد. علائم اولیه شایع فشار خون بالا و پروتئین در ادرار است. وجود این علائم را می توان به لطف بررسی های دوران بارداری متوجه شد. بنابراین، مهم است که به طور منظم و بدون چشم پوشی برای معاینات خود مراجعه کنید. جدای از این، برخی از شرایطی که ممکن است عوامل خطر پره اکلامپسی باشند عبارتند از:

تشخیص فشار خون مزمن یا بیماری مزمن کلیوی قبل از بارداری

داشتن فشار خون بالا یا پره اکلامپسی در بارداری قبلی

چاقی

بارداری بالای ۴۰ سال

حاملگی چند قلو (باردار بودن با بیش از یک نوزاد)

داشتن سابقه خانوادگی پره اکلامپسی

درمان فشار خون بالا در دوران بارداری

افزایش فشار خون در دوران بارداری؛ معمولاً دارای یک فرآیند درمانی است که شامل مصرف دارو، تغییر سبک زندگی و پیگیری با معاینات منظم است. در برخی افراد، فشار خون ممکن است به حالت عادی بازگردد یا پس از بارداری ادامه یابد. کاری که در این مرحله باید انجام شود ممکن است بسته به زمان بروز فشار خون متفاوت باشد. روش انجام شده در درمان به شرح زیر است:

اگر قبل از بارداری فشار خون بالا داشتید: می توانید با مشورت با پزشک خود از داروهای مناسب برای خود استفاده کنید. شما می توانید با یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی کافی وزن مناسب خود را حفظ کنید.

اگر در دوران بارداری دچار فشار خون بالا هستید: می توانید با مشورت با پزشک خود در اسرع وقت درمان مورد نیاز خود را یاد بگیرید. نظارت بر فشار خون با خرید یک دستگاه فشار خون در خانه، زیر سوال بردن علائم خود از نظر پره اکلامپسی و اتخاذ عادات سبک زندگی سالم می تواند به شما کمک کند این روند را با خطر کمتری طی کنید.

در دوران پس از بارداری: کسانی که در دوران بارداری فشار خون بالا را تجربه می کنند ممکن است در آینده در معرض خطر سکته مغزی، مشکلات قلبی و سایر مشکلات باشند. بنابراین، توجه به احساس خود و انجام معاینات منظم ممکن است بهترین گزینه برای سلامتی شما باشد.

سوالات متداول در مورد فشار خون بالا در دوران بارداری

خطرات احتمالی در دوران بارداری منبع نگرانی برای هر مادری است. برای کاهش نگرانی خود، می توانید به سوالات متداول در مورد فشار خون بارداری نگاهی بیندازید.

چرا فشار خون در دوران بارداری برای مادر افزایش می یابد؟

ارائه دلیل قطعی برای افزایش فشار خون در دوران بارداری دشوار است. در دوران بارداری، بدن شما نه تنها به تغذیه خود، بلکه کودک شما نیز نیاز دارد. این وضعیت باعث ایجاد تغییراتی در بدن می شود. مانند افزایش تولید خون برای تغذیه کودک و افزایش ضربان قلب در نتیجه افزایش تولید خون. عواملی مانند اینها وقتی با عوامل دیگری مانند استعداد ژنتیکی ترکیب شوند، می توانند باعث افزایش فشار خون در برخی از بارداری ها شوند.

فشار خون در بارداری چقدر خطرناک است؟

سه درجه فشار خون برای بارداری و سایر مواقع وجود دارد.

فشار خون خفیف: فشار خون بین ۱۴۰/۹۰ و ۱۴۹/۹۹ میلی متر جیوه. باید به طور منظم بررسی شود؛ اما معمولا نیازی به درمان ندارد

فشار خون متوسط: فشار خون بین ۱۵۰/۱۰۰ و ۱۵۹/۱۰۹ میلی متر جیوه.

فشار خون شدید: فشار خون ۱۶۰/۱۱۰ میلی متر جیوه یا بالاتر

از آنجایی که تشخیص فشار خون بالا در ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه و بالاتر است، اگر شاهد بودید که فشار خون شما بالاتر از این مقادیر است، حتما باید با پزشک مشورت کنید. با افزایش فشار خون، می تواند وضعیت خطرناک تری برای سلامتی شما ایجاد کند.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

آیا فشار خون بالا در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟

فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند زندگی را برای کودک دشوار کند. نوزاد برای رشد و تکامل نیاز به دریافت اکسیژن و مواد مغذی کافی در رحم دارد. اما فشار خون بالا می تواند مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کند و حتی باعث زایمان زودرس شود. جدای از این، برخی از داروهای فشار خون ممکن است با کاهش جریان خون به جفت، یعنی جنین شما یا سایر عوارض، مشکلاتی را ایجاد کنند. به همین دلیل باید دوران بارداری خود را زیر نظر پزشک و با رعایت درمان و توصیه های پزشک سپری کنید.

چه چیزی برای فشار خون بالا در دوران بارداری مفید است؟

فشار خون بارداری برای بسیاری از مادران و مادران باردار نگران کننده است. با این حال، برخی تغییرات در شیوه زندگی می تواند فشار خون را بهبود بخشد. مثلا:

انجام ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته: ۵ روز در هفته حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی یا فعالیت های دیگر توصیه می شود (۹).

کاهش نمک: اگر عادت دارید که در طول این فرآیند بدون مزه کردن غذا، نمک را مستقیماً به غذا اضافه کنید، می توانید این موضوع را زیر سوال ببرید.

سیگار نکشید یا مشروبات الکلی مصرف نکنید: حتی اگر بارداری سالمی دارید، حتما باید از سیگار و الکل دوری کنید.

اجرای یک برنامه غذایی سالم: در صورت ابتلا به فشار خون بالا، می توانید از رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه ها و روغن های سالم مانند روغن زیتون و آجیل پیروی کنید که به رژیم مدیترانه ای معروف است. برای اطلاعات دقیق تر و دقیق تر در مورد این موضوع می توانید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

از استرس دوری کنید

دارو

با وجود همه اینها، اگر فشار خون بالا کنترل نشده دارید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. فشار خون بالا در دوران بارداری یک وضعیت بالقوه خطرناک است. اما درمان ممکن است. بهترین کاری که می توانید هم برای کودک و هم برای سلامتی خود انجام دهید این است که قبل از باردار شدن با پزشک خود صحبت کنید، مناسب ترین درمان را برای خود بیاموزید، آن را زودتر شروع کنید و با تیم مراقبت های بهداشتی خود در ارتباط باشید تا در طول بارداری به آنها اطلاع دهید. بارداری.

بارداری پرخطر (پریناتولوژی): عوامل خطر، عوارض و درمان

بارداری؛ دوره ای است که سلامت مادر و جنین باید به دقت تحت نظر باشد.

بارداری؛ دوره ای است که سلامت مادر و جنین باید به دقت تحت نظر باشد. در این دوره تغییراتی در بدن مادر ایجاد می شود تا رشد و رشد مطلوب جنین تضمین شود. بیماری های از قبل موجود در مادر یا شرایط جدیدی که در طی این تغییر ایجاد می شود می تواند باعث ایجاد عوارض جدی در دوران بارداری شود. احتمال بیشتر این عوارض ناشی از مادر یا جنین به معنای پرخطر بودن بارداری است. پریناتولوژی رشته ای است که با بارداری های پرخطر سروکار دارد.

بارداری پرخطر چیست؟

بارداری پرخطر زمانی اتفاق می‌افتد که فردی که زایمان می‌کند، چه قبل و چه در حین بارداری دچار مشکلات سلامتی مختلفی می‌شود. اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های ساختاری در جنین نیز باعث می شود که حاملگی خطرناک تلقی شود. پریناتولوژی، همچنین به عنوان پزشکی جنین مادر شناخته می شود. این رشته زنان و زایمان است که در آن زنان باردار با عوامل خطر حاملگی پرخطر به دقت تحت نظر قرار می گیرند و آزمایشات دقیق برای ارزیابی سلامت مادر و جنین انجام می شود. متخصصین زنان و زایمان که در پریناتولوژی تخصص دارند، خدماتی را در مدیریت بارداری های پرخطر ارائه می دهند.

چه چیزی باعث بارداری پرخطر می شود؟

بارداری پرخطر؛ ممکن است به دلیل مشکلات سلامتی مادر، جنین یا هر دو رخ دهد. شرایطی که ممکن است باعث بارداری پرخطر شود به شرح زیر است:

مشکلات سلامتی که قبل از بارداری وجود داشت

اختلالات مرتبط با بارداری

سبک زندگی پرخطر مانند مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر

بالای ۳۵ سال و زیر ۱۷ سال

بیماری های مادر قبل از بارداری ممکن است احتمال بروز عوارض در دوران بارداری را افزایش دهد. شایع ترین این بیماری ها عبارتند از:

بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و ام اس

دیابت

فشار خون

بیماری کلیوی

ایدز

کووید ۱۹

کمبود وزن شدید (شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸٫۵)

چاقی

اختلالات روانی مانند افسردگی

بیماری های تیروئید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

اختلالات لخته شدن خون

اختلالات ساختاری در رحم مانند فیبروم

مانند بیماری های قبل از بارداری، برخی از شرایطی که در دوران بارداری ایجاد می شوند نیز ممکن است خطر عوارض را افزایش دهند. برخی از این شرایط که در دوران بارداری ایجاد می شوند به شرح زیر است:

نقص ساختاری یا بیماری ژنتیکی در جنین

تاخیر در رشد جنین

دیابت بارداری

حاملگی چند قلو

اکلامپسی یا پره اکلامپسی

عوارض بارداری های قبلی مانند زایمان زودرس

علائم و نشانه های بارداری پرخطر چیست؟

در حاملگی های پرخطر ممکن است برخی علائم در مادر بروز کند. این علائم ممکن است در پس زمینه یک بیماری جدی ایجاد شود که می تواند زندگی را تهدید کند. بنابراین، زنان بارداری که یک یا چند مورد از علائم زیر را نشان می دهند باید بدون تاخیر با پزشک مشورت کنند:

درد مداوم شکم

درد قفسه سینه

سرگیجه، غش

فشار بیش از حد

حرکات کودک کند یا متوقف می شود

تب بالای ۳۸ درجه

تپش قلب

حالت تهوع شدید، استفراغ

سردردی که از بین نمی رود یا بدتر می شود

تورم، قرمزی، درد در صورت و اندام ها

وجود افکاری مانند آسیب رساندن به خود مادر یا جنین

تنگی نفس

خونریزی واژینال

بارداری در چه سنی پرخطر تلقی می شود؟

عامل سن در حاملگی های مسن خطر دارد. اگر سن مادر بالای ۳۵ سال یا کمتر از ۱۷ سال باشد، بارداری خطرناک تلقی می شود.

زنان باردار بالای ۳۵ سال بیشتر در معرض عوارضی مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی هستند. مشکلاتی مانند کم خونی، بیماری های مقاربتی و زایمان زودرس در زنان باردار زیر ۱۷ سال بیشتر دیده می شود. مادران باردار زیر ۱۷ سال احتمال بیشتری برای پیگیری و مراقبت ناکافی در دوران بارداری و پس از زایمان دارند. این یکی از دلایل خطرناک بودن بارداری است.

عوارض احتمالی بارداری پرخطر چیست؟

بارداری پرخطر می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. عوارضی که ممکن است در اثر بارداری پرخطر رخ دهد به شرح زیر است:

پره اکلامپسی: پره اکلامپسی وضعیتی است که با فشار خون بالای مادر در دوران بارداری مشخص می شود. در حاملگی های مبتلا به پره اکلامپسی، مشکلاتی مانند تاخیر در رشد جنین، زایمان زودرس و ناهنجاری جفت ممکن است رخ دهد. زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی نیاز به نظارت دقیق دارند.

اکلامپسی: اکلامپسی وضعیتی را توصیف می کند که در نتیجه تشنج در خانم باردار با تشخیص پره اکلامپسی رخ می دهد. اکلامپسی می تواند سلامت مادر و نوزاد را به طور جدی تهدید کند. بنابراین باید فوراً درمان شود و خانم باردار به دقت تحت نظر باشد.

زایمان زودرس: زایمان زودرس یا زودرس به وقوع زایمان قبل از هفته سی و هفتم بارداری گفته می شود. نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند بیشتر با مشکلاتی مانند دیسترس تنفسی و تاخیر رشد مواجه می شوند.

زایمان سزارین: سزارین نوعی زایمان است که در آن از طریق برشی روی شکم مادر به رحم رسیده و نوزاد با ایجاد برشی در رحم خارج می شود. زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی واژینال از نظر خطر عوارض، روشی پرخطرتر است.

خونریزی بیش از حد در هنگام تولد: داشتن مقدار مشخصی خونریزی در هنگام زایمان طبیعی است. با این حال، در حاملگی های پرخطر، میزان خونریزی در حین و پس از زایمان ممکن است بیش از حد باشد. این وضعیت می تواند به سطحی برسد که زندگی مادر را تهدید کند.

وزن کم یا زیاد: وزن نوزادان ترم که وزن آنها زیر ۲۵۰۰ گرم است نشان دهنده وزن کم هنگام تولد و وزن بالای ۴۰۰۰ گرم نشان دهنده وزن زیاد هنگام تولد است. هر دو موقعیت خطرات خاص خود را دارند.

ناهنجاری های ساختاری: در بارداری های پرخطر، خطر ایجاد ناهنجاری های ساختاری در جنین زیاد است. برعکس، یک نقص ساختاری در جنین باعث می شود که حاملگی در گروه پرخطر قرار گیرد.

سقط جنین و مرده‌زایی: در بارداری‌های پرخطر، مشکلاتی که هم از مادر و هم از جنین به وجود می‌آید ممکن است منجر به سقط جنین یا مرده‌زایی شود.بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

پیشگیری و درمان عوارض بارداری

هدف اصلی حفظ سلامت مادر و نوزاد در حاملگی های پرخطر است. به همین دلیل، کسانی که حاملگی های پرخطر دارند باید در طول بارداری به دقت تحت نظر پزشک پریناتولوژیست باشند. پریناتولوژیست می تواند از این روش ها برای نظارت بر سلامت مادر و جنین در طول این فرآیند استفاده کند:

سونوگرافی دقیق: سونوگرافی دقیق اجازه می دهد تا جنین در رحم از نظر اختلالات ساختاری احتمالی ارزیابی شود. با تشخیص ناهنجاری ساختاری در مراحل اولیه، می توان این اختلال را اصلاح کرد و یا ناهنجاری نمی تواند بیشتر پیشرفت کند.

تجزیه و تحلیل خون و ادرار: شرایطی که ممکن است باعث بارداری پرخطر در مادر شود، مانند پره اکلامپسی، دیابت و بیماری های تیروئید، با تجزیه و تحلیل خون و ادرار قابل تشخیص است.

آزمایش ژنتیک: زمانی که به یک سندرم ژنتیکی احتمالی در جنین مشکوک شد، می توان با نمونه برداری از جنین و والدین، غربالگری ژنتیکی را انجام داد.

NST: NST که ضربان قلب جنین و انقباضات رحم را نشان می دهد، روشی است که در بارداری هایی که هیچ خطری ندارند استفاده می شود. در حاملگی های پرخطر از روش NST در هفته های اولیه استفاده می شود و این آزمایش بیشتر انجام می شود.

درمان حاملگی های پرخطر با توجه به دلیلی که حاملگی را پرخطر می کند انجام می شود. به عنوان مثال، قند خون مادر دیابتی باید در طول بارداری تحت کنترل باشد. در بارداری های پرخطر به دلیل ناهنجاری ساختاری در جنین، جنین تا زمان تولد به دقت پیگیری می شود. پس از تولد، مداخله جراحی برای اصلاح ناهنجاری ساختاری مربوطه برنامه ریزی می شود و نوزاد در یک مرکز بهداشتی با امکانات مراقبت های ویژه نوزادان اقامت می کند.

برای جلوگیری از عوارض مربوط به بارداری پرخطر، والدینی که عوامل خطرزا دارند باید قبل از تولد با متخصص زنان مشورت کنند و در صورت لزوم مشاوره ژنتیکی دریافت کنند. برنامه ریزی برای بارداری احتمال بروز مشکلات سلامتی در دوران بارداری را کاهش می دهد.

امروزه بخش قابل توجهی از بارداری ها در رده حاملگی های پرخطر قرار دارند. با این حال، با پیگیری دقیق و درمان، می توان از عوارض جدی مربوط به بارداری پرخطر جلوگیری کرد. برای زنانی که قصد باردار شدن دارند یا در حال حاضر باردار هستند مفید است که به بیمارستان مجهز مراجعه کنند و در صورت لزوم به متخصص پریناتولوژی مراجعه کنند.

سونوگرافی در تمام دوران بارداری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تصاویری با کیفیت بالا ارائه می دهد و به دلیل اینکه دستگاهی است که با امواج صوتی کار می کند هیچ آسیبی به نوزاد و مادر وارد نمی کند.

به طور کلی می توان سونوگرافی انجام شده در دوران بارداری را به سه گروه طبقه بندی کرد.

-هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری سونوگرافی اولیه بارداری در هفته انجام می شود

-هفته ۱۸-۲۴ بارداری سونوگرافی دقیق بارداری (جزئیات) در هفته انجام شد

سونوگرافی با مقیاس خاکستری و داپلر بعد از هفته بیست و چهارم در حاملگی های پرخطر انجام شد.

سونوگرافی در اوایل بارداری

این یک سونوگرافی است که از هفته یازدهم بارداری تا هفته چهاردهم قابل انجام است و سلامت بدن نوزاد به خصوص ضخامت نوکال، رشد استخوان بینی و ضربان قلب را ارزیابی می کند. با ارزیابی این داده ها همراه با نتایج آزمایش خون، می توان به تشخیص زودرس اختلالات ژنتیکی احتمالی دست یافت. به این ترتیب، منفی های احتمالی در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند، اقدامات احتیاطی لازم قبل از پیشرفت بارداری انجام می شود و در صورت لزوم تصمیم به تخلیه گرفته می شود.

سونوگرافی دقیق بارداری

معاینه “سونوگرافی دقیق” بین هفته های ۱۸ تا ۲۴ بارداری انجام می شود. معاینه‌ای است که در آن تمام اعضای بدن نوزاد با کیفیت تصویر بالا مورد بررسی قرار می‌گیرند و باید در طی پیگیری طبیعی بارداری بر روی هر زن باردار انجام شود. در این سه ماهه دوم (ماههای ۴-۵-۶) که سه ماهه دوم نیز نامیده می شود، این دوره برای سونوگرافی دقیق انتخاب شد زیرا رشد تمام ساختارهای اصلی نوزاد تکمیل شده و کیفیت تصویر در بالاترین حد خود در حالی که استخوان است. توسعه هنوز خیلی شدید نیست. با ارزیابی نتایج آزمایش خون همزمان با داده های سونوگرافی، درصد احتمال برخی از بیماری های ارثی محاسبه می شود و آزمایشات بعدی در زنان باردار با خطر بالا انجام می شود.

بیشتربدانید:بهترین مرکز بیوپسی سینه در تهرانماموگرافیبیوپسی سینهبیوپسی چیست

سونوگرافی و داپلر بعد از هفته بیست و چهارم

-برای پیگیری برخی از یافته های کشف شده در سونوگرافی اوایل بارداری و سونوگرافی دقیق که گاهی به طور معمول بر روی هر خانم باردار انجام می شود.

-در بارداری هایی که همراه با برخی بیماری های از قبل مادر یا برخی از بیماری هایی که در دوران بارداری ایجاد شده اند (مانند دیابت بارداری، فشار خون بالا) که به آن ها بارداری پرخطر می گوییم.

-یا ۱۸-۲۴٫ در بارداری هایی که نمی توان سونوگرافی دقیق در هفته های بعد انجام داد استفاده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری