021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری؛ با معاینات سونوگرافی در بارداری که در هفته های خاصی از بارداری انجام می شود، داده های مهمی هم برای سلامت نوزاد و هم برای مادر به دست می آید.

به لطف دستگاه های سونوگرافی می توان بارداری را با جزئیات زیاد بررسی کرد.

سونوگرافی بارداری دقیق در هفته های اولیه که برای تشخیص ناهنجاری ممکن است در نوزاد یا تشخیص زودهنگام بیماری که خطر رشد دارد و زندگی بعدی نوزاد را تهدید می کند انجام می شود، برای حفظ سلامتی از مادر و نوزاد انجام می شود.

در هفته‌های پیشرفته بارداری، روش‌های سونوگرافی برای ارزیابی گردش خون نوزاد، ارزیابی رشد نوزاد، تعیین وضعیت سلامتی نوزاد و در نهایت برای ارزیابی اینکه آیا احتمال طبیعی بودن وجود دارد یا خیر استفاده می‌شود. زایمان واژینال

روش های زیر که توسط متخصصین پریناتولوژی انجام می شود و به صورت گزارش به بیمار ارائه می شود، در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر اعمال می شود.

سونوگرافی دقیق چیست، چه زمانی انجام می شود؟

معاینه «سونوگرافی دقیق» یا «سونوگرافی دقیق» بر خلاف آزمایشات سونوگرافی که در پی‌گیری طبیعی بارداری انجام می‌شود، معاینه‌ای با کیفیت تصویر بالاست و تمام اعضای بدن نوزاد معاینه می‌شوند.

آیا سونوگرافی دقیق در این هفته های بارداری انجام می شود؟

۱۱-۱۳٫ هفته (در همه زنان باردار)

۱۸-۲۳٫ هفته (در همه زنان باردار)

هفته ۲۴ به بعد (در حاملگی های پرخطر)

سونوگرافی دقیق توسط یک متخصص پریناتولوژیست که در بارداری های پرخطر، ناتوانی های مادرزادی و بیماری ها تخصص دارد، انجام می شود.

سونوگرافی به شما و جنین شما آسیبی نمی رساند. گزارش دقیق سونوگرافی شامل وضعیت فعلی بارداری و معاینه دقیق تشریحی است. این گزارش شامل جزئیاتی از وضعیت نوزاد در زمان مشاهده و در صورت لزوم اطلاعات مشاوره ای است.

برای هفته ها و معاینات سونوگرافی دقیق (جزئیات) صفحه را اسکرول کنید.

برای اطلاع در مورد توموسنتز سینه ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال ، ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی بر روی آن کلیک کنید

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

ارزیابی بارداری در هفته های خاصی پس از قرار گرفتن در رحم مادر با هدف تشخیص برخی شرایط مهم انجام می شود. این روش معاینه ای نیست که به مادر و نوزاد آسیب برساند. در گزارشی که در نتیجه معامله نوشته شده است، اطلاعاتی در مورد موارد زیر ارائه شده است.

تعداد و محل کیسه حاملگی

تمایز بارداری از حاملگی داخلی یا خارج از رحم

ساختار کیسه حاملگی نشان دهنده رشد است

ضربان قلب و ریتم کودک

معاینه همسر مجرد یا مجرد نوزادان در بارداری دوقلو

ارزیابی دهانه رحم

آیا خونریزی مرتبط با کیسه حاملگی وجود دارد یا خیر

بیماران ما که برای پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر مراجعه می کنند در سه ماه اول بارداری تحت سونوگرافی قرار می گیرند و به صورت گزارش داده می شوند.

۱۱-۱۳٫ سونوگرافی دقیق هفته

اولین معاینه دقیق نوزاد در رحم ۱۱-۱۳٫ در طول هفته انجام می شود. این سونوگرافی اولین روش سونوگرافی دقیقی است که بر روی نوزاد انجام می شود.

این روش به صورت شکمی و واژینال انجام می شود.

۱۱-۱۳ که به عنوان اولین مرحله بررسی تفصیلی پذیرفته می شود. اطلاعات زیر در مورد کودک شما با فرآیند سونوگرافی به دست می آید.

هفته رشد کودک

محل سکونت همسر نوزاد

مقدار آب کودک

اندازه گیری ضخامت شفافیت نوکال نوزاد

معاینه استخوان بینی نوزاد

یافته های کلیدی در مورد ساختار قلب نوزاد

اطلاعات اول و مهم در مورد سایر نواحی رشدی کودک مانند مغز، معده، کلیه ها، مثانه، دیواره شکم، روده ها، ستون فقرات، دست ها و پاها.

بررسی ساختارهای عروقی خاص نوزاد با داپلر رنگی

ارزیابی دهانه رحم

پس از سونوگرافی، ارزیابی پزشک شما که شامل این اطلاعات و سایر یافته های نظارت شده است، در گزارشی به شما ارائه می شود.

۱۱-۱۳٫ تست هفته اولین روش سونوگرافی دقیقی است که بر روی نوزاد انجام می شود. به این ترتیب اولین بررسی در مورد احتمال ناتوانی ژنتیکی و قابل مشاهده در نوزاد شما انجام می شود. ۱۱-۱۳ در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر. سونوگرافی هفتگی انجام می شود.

۱۸-۲۳٫ سونوگرافی دقیق هفته

بعد از سه ماهه اول سونوگرافی دقیق، هفته ۲۳-۱۸ بارداری. دومین معاینه سونوگرافی دقیق بین هفته ها و هفته ها انجام می شود.

سونوگرافی دقیق یا دقیق از مهمترین پارامترهای پیگیری بارداری است.

چگونه اعمال می شود؟

سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود؟

تعیین قرار ملاقات

این روش را می توان در تمام بارداری ها بعد از هفته هجدهم اعمال کرد. با محاسبه هفته مناسب بارداری (هفته ۲۳-۱۸)، خانواده ها می توانند برای یک روز مناسب وقت بگیرند.

آمدن به یک قرار ملاقات

این فرآیند به دلیل ماهیت آن می تواند به طور متوسط ​​۳۰-۴۵ دقیقه طول بکشد. این دوره گاهی ممکن است ۱ ساعت طول بکشد و گاهی در روزهای بعد تکرار شود.

آیا در طول عمل باید گرسنه باشم یا سیر؟

برای این معاینه نیازی به گرسنگی نیست.

روش انجام چگونه است؟

این یک روش سونوگرافی است که معمولاً روی شکم انجام می شود. در پایان عمل، سونوگرافی واژینال برای اندازه گیری دهانه رحم و در صورت لزوم برخی جزئیات انجام می شود.

گزارش شامل چه چیزی است؟

گزارش دقیق سونوگرافی شامل وضعیت فعلی بارداری و معاینه دقیق تشریحی است. این گزارش شامل جزئیاتی از وضعیت نوزاد در زمان مشاهده و در صورت لزوم اطلاعات مشاوره ای است.

آیا می توان سونوگرافی دقیق را دوباره انجام داد؟

شما قبلا این عمل را در مرکز دیگری انجام داده اید و اگر بخواهید دوباره انجام شود، می توانید آن را انجام دهید. سونوگرافی به شما و جنین شما آسیبی نمی رساند.

آیا روش دقیق سونوگرافی در هفته های بعد تکرار می شود؟ ۱۸-۲۳ به طور کلی برای سونوگرافی دقیق. اگرچه فاصله هفته مشخص می شود، اما می توان یک معاینه دقیق به منظور بررسی مجدد مناطق خاصی در هفته های پیشرفته بارداری انجام داد.

خدمات معاینه سونوگرافی دقیق (مفصل) در پریناتولوژی و بارداری های پرخطر ارائه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیمی درمانی بعد از عمل سرطان پستان و علائم سرطان غدد لنفاوی و درمان لنف آدم چیست؟ و سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران بر روی آنها کلیک کنید.

سونوگرافی قلب جنین – اکوکاردیوگرافی

اولین معاینه قلب نوزاد در رحم در روز ۱۱-۱۳ بارداری است. در سونوگرافی با جزئیات سه ماهه اول در هفته انجام می شود. البته این معاینه باید در هفته های آخر بارداری تکرار شود.

۱۸-۲۳٫ قلب نوزاد با یک معاینه سونوگرافی دقیق که بین هفته ها و هفته ها انجام می شود مجددا ارزیابی می شود.

اما هفته بیست و دوم زمان مناسبی برای ارزیابی ویژه قلب جنین است. برخی از بیماری های قلبی در هفته های آخر بارداری خود را نشان می دهند. به همین دلیل در صورت وجود عوامل خطر احتمالی، این معاینه در هفته های آخر بارداری تکرار می شود.

حاملگی ها و عوامل خطری که برای آنها معاینه قلب جنین به ویژه توصیه می شود به شرح زیر است:

خانواده هایی که در بارداری قبلی نوزادی با ناهنجاری قلبی دارند

مادران باردار مبتلا به برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت

خانواده هایی که دارای نقص مادرزادی قلبی در مادر یا پدر آینده هستند

بارداری دوقلو با دوقلوهای همسان

مادران باردار مبتلا به صرع

مادران باردار که در مراحل اولیه بارداری دچار عفونت های خاصی شده اند

مادران باردار که گروه خاصی از مواد مخدر مصرف می کنند

نوزادانی که بیماری قلبی جنین آنها در معاینات سه ماهه اول و دوم حذف نشد.

در صورت وجود ریسک فاکتورهای فوق، قلب نوزاد با جزئیات بیشتری گزارش می شود و این روش سونوگرافی در سه ماه آخر بارداری تکرار می شود.

خدمات اکوکاردیوگرافی جنین در پریناتولوژی و بارداری های پرخطر ارائه می شود.

سونوگرافی دقیق ۲۴ هفته و بالاتر

به طور معمول توصیه می شود در هفته های خاصی تمام بارداری ها را با سونوگرافی دقیق بررسی کنید.

این روش ها در هفته های خاصی از بارداری انجام می شود. اینها؛

۱۱-۱۳٫ هفته (سه ماهه اول) روش دقیق سونوگرافی

۱۸-۲۳٫ هفته (سه ماهه دوم) فرآیند معاینه سونوگرافی دقیق

با این حال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به بررسی مجدد و ارزیابی مجدد تحولات مشاهده شده در هفته های آخر بارداری و ارائه گزارش سونوگرافی دقیق به خانواده باشد.

گاهی اوقات، بیماران ممکن است هفته سونوگرافی دقیق را به دلایل خاصی به تاخیر بیاندازند.

به این دلایل و موارد مشابه، سونوگرافی دقیق در هفته های پیشرفته بارداری نیز انجام می شود.

در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر، معاینه سونوگرافی دقیق برای بیمارانی که در هفته ۲۴ و بالاتر مراجعه می کنند نیز اعمال می شود.

داپلر رنگی و معاینه بیوفیزیکال پروفایل

از سه ماهه اول بارداری در صورت لزوم می توان هر هفته بارداری آزمایش داپلر رنگی انجام داد تا رشد نوزاد، وضعیت ارتباط عروقی مادر و نوزاد و فعل و انفعالات جریان خون جنین اندازه گیری شود. در حاملگی های چند قلو

معاینه داپلر رنگی که در پیگیری های معمول بارداری ضروری نیست، به ویژه در بارداری های پرخطر استفاده می شود.

برخی از این موقعیت ها عبارتند از:

شرایط با تاخیر رشد

آب نوزاد کم شده

گردش خون نوزاد

ارزیابی عملکرد قلب نوزاد

کاهش حرکت کودک در رحم

ویژگی های جریان خون جفت جنین در حاملگی های چندقلویی

در چنین مواردی، سونوگرافی داپلر رنگی برای ارزیابی وضعیت نوزاد در رحم مادر بسیار مهم است.

از سوی دیگر، معاینه بیوفیزیکی (نمره‌گذاری)، یک سیستم امتیازدهی است که با اضافه کردن روش NST (تست بدون استرس) علاوه بر بررسی لحن، تنفس، آب و حرکات نوزاد در رحم انجام می‌شود.

خدمات سونوگرافی داپلر رنگی و معاینه بیوفیزیکی در بارداری های پرخطر ارائه می شود.

معاینات سونوگرافی در دوران بارداری

بسیاری از زنان باردار و همسرانشان مشتاقانه منتظر سونوگرافی هستند. اما «تصویر اول کودک» البته دلیلی نیست که به همه زنان باردار در آلمان پیشنهاد سونوگرافی داده شود. بلکه باید تعیین کنند که آیا بارداری به طور طبیعی پیش می رود و کودک به طور طبیعی رشد می کند.

در آلمان، به زنان باردار دارای بیمه درمانی قانونی، معمولاً سه آزمایش اولیه سونوگرافی به عنوان خدمات رایگان ارائه می شود. در پرونده زایمان به آنها “غربالگری” گفته می شود.

بررسی های اولیه اولتراسوند در درجه اول برای ارزیابی اینکه آیا بارداری و رشد کودک به طور طبیعی پیش می رود یا خیر انجام می شود. این قاعده است: از ۱۰۰ زن باردار، ۹۶ تا ۹۸ فرزند سالم به دنیا می آورند. با این حال، گاهی اوقات، سونوگرافی ناهنجاری هایی را نشان می دهد که پس از آن نیاز به بررسی های بیشتر – و احتمالاً تصمیم گیری های دشوار است.

پزشکان موظفند قبل از انجام سونوگرافی حاملگی مزایا و معایب معاینه را توضیح دهند. کمیته مشترک فدرال (G-BA) یک بروشور اطلاعاتی مفصل برای حمایت از تحقیقات منتشر کرده است. هر زن باردار می تواند بدون ذکر دلیل از انجام یک یا همه سونوگرافی ها صرف نظر کند. معافیت نیز هیچ عواقبی برای پوشش بیمه ای ندارد.

این که آیا یک زن باردار مایل است تصاویر سونوگرافی را ببیند و نتایج باید به آنها اطلاع داده شود، بهتر است قبل از معاینه با متخصص زنان خود صحبت کند. به عنوان مثال، اگر نمی خواهید جنسیت کودک یا یافته های خاصی را بدانید، مهم است که قبل از معاینه این موضوع را روشن کنید.

چه معاینات اولیه سونوگرافی در دوران بارداری وجود دارد؟

به زنانی که دارای بیمه درمانی قانونی در آلمان هستند و زنان باردار پرخطر محسوب نمی شوند، سه آزمایش اولیه سونوگرافی ارائه می شود. آنها اطلاعات اولیه در مورد دوره بارداری و رشد کودک را ارائه می دهند.

در طول معاینات، متخصص زنان موقعیت جفت و مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی می کند. قد کودک در یک منحنی رشد در پرونده زایمان اندازه گیری و ثبت می شود. نتایج آزمایش می تواند به آمادگی برای زایمان کمک کند.

اگر سونوگرافی نشان دهنده ناهنجاری ها باشد یا منجر به نتایج نامشخص شود، می توان این موارد را با بررسی های بیشتر مشخص کرد.

هفته ۹ تا ۱۲ بارداری: اولین سونوگرافی اولیه

هدف اولیه از اولین سونوگرافی پایه تایید بارداری است. بررسی می شود که آیا تخمک بارور شده خود را در رحم کاشته و به جنین یا جنین تبدیل شده است. در هفته های اول بارداری، بعد از هفته دهم جنین، از جنین صحبت می شود.

طول بدن یا قطر سر را می توان در اولین سونوگرافی اندازه گیری کرد. نتایج به تخمین هفته بارداری و تاریخ زایمان مورد انتظار کمک می کند. پزشک همچنین بررسی می‌کند که آیا می‌توان ضربان قلب را تشخیص داد و آیا چندین زایمان وجود دارد یا خیر.

هفته ۱۹ تا ۲۲ بارداری: دومین سونوگرافی اولیه

برای سونوگرافی دوم، زنان باردار می توانند بین دو گزینه انتخاب کنند:

اسکن اولیه سونوگرافی اندازه سر و شکم کودک و طول استخوان ران را اندازه گیری می کند. موقعیت جفت در رحم نیز ارزیابی می شود. به عنوان مثال، اگر جفت به طور خاص پایین باشد، ممکن است اقدامات احتیاطی ویژه در طول مراقبت های بیشتر و برای زایمان ضروری باشد.

با سونوگرافی پایه توسعه یافته، اعضای بدن زیر نیز با دقت بیشتری بررسی می شوند:

سر: آیا سر و بطن ها شکل طبیعی دارند؟ آیا مخچه قابل مشاهده است؟

گردن و پشت: آیا به طور طبیعی رشد می کنند؟

قفسه سینه: نسبت اندازه قلب به سینه چقدر است؟ آیا قلب در سمت چپ قابل مشاهده است؟ آیا قلب ریتمیک می‌زند؟ آیا چهار حفره قلب تشکیل شده است؟

تنه: آیا دیواره قدامی شکم بسته است؟ آیا معده و مثانه دیده می شود؟

سونوگرافی پایه گسترده فقط توسط متخصصین زنان انجام می شود که آزمون دانش مربوطه را گذرانده باشند.

هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری: سومین سونوگرافی اولیه

در سونوگرافی پایه سوم، سر، شکم و استخوان ران کودک دوباره اندازه گیری می شود. موقعیت و ضربان قلب کودک نیز بررسی می شود.

چه چیزی جزء سونوگرافی اولیه نیست؟

اگر دلایل پزشکی خاصی وجود داشته باشد، شرکت های بیمه سلامت قانونی معاینات سونوگرافی گسترده تری را نیز پوشش خواهند داد. به عنوان مثال، به اصطلاح سونوگرافی ظریف (سونوگرافی اندام) توسط متخصصین زنان و زایمان، دیگر جزء سونوگرافی اولیه نیست. اگر بارداری به عنوان حاملگی پرخطر ارزیابی شود یا آزمایشات دیگر به نتایج نامشخصی منجر شده باشد، می تواند مفید باشد.

معایناتی که در آن جستجوی خاص برای نشانه‌های ناهنجاری‌های ژنتیکی انجام می‌شود، مشمول قانون تشخیص ژنتیک هستند. این شامل، برای مثال، تست شفافیت نوکال است، که در آن از اولتراسوند برای بررسی علائم سندرم داون استفاده می‌شود. قبل از انجام چنین معایناتی، پزشکان موظف به ارائه اطلاعات ویژه و مشاوره ژنتیکی هستند. این فقط در مورد سوالات پزشکی نیست، بلکه در مورد مسائل روانی و اجتماعی است که می تواند در ارتباط با معاینه و نتایج آن اهمیت داشته باشد.

ناهنجاری های جنینی که ممکن است علت ژنتیکی داشته باشد را نیز می توان با سونوگرافی اولیه کشف کرد. سپس مشاوره ویژه نیز ارائه می شود.

نتایج سونوگرافی پایه چقدر قابل اعتماد است؟

برخی از اختلالات رشدی در کودک به طور مستقیم با یک سونوگرافی اولیه قابل تشخیص است. در مورد سایر مشکلات سلامتی یا ناهنجاری ها، معاینه فقط نشانه هایی از ناهنجاری ها را ارائه می دهد. سایر مشکلات و اختلالات رشدی را نمی توان با معاینه اولتراسوند تشخیص داد.

مانند همه معاینات، معاینات اولتراسوند نیز می تواند منجر به نتایج نادرست شود. دو خطا ممکن است:

سونوگرافی می تواند نشان دهنده اختلالات رشدی باشد، اگرچه کودک به طور طبیعی در حال رشد است.

نتیجه معاینه اولتراسوند قابل توجه نیست، اگرچه کودک متولد نشده مشکلات سلامتی یا ناهنجاری دارد.

نمی توان دقیقاً گفت که هر چند وقت یک بار سونوگرافی در آلمان منجر به نتایج اشتباه می شود. فراوانی خطاها از جمله به میزان مایع آمنیوتیک کیسه آب، نحوه خوابیدن کودک و ضخامت دیواره شکم زن باردار بستگی دارد. کیفیت دستگاه سونوگرافی و صلاحیت معاینه کنندگان نیز می تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد. طبق آمارهای بین المللی، از هر ۱۰۰ زن باردار، ۱ نفر باید نتیجه نادرست را در نظر بگیرد.

برای اطلاع در مورد  انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینهبیوپسی سینهبیوپسی پستان بر روی آن کلیک کنید.

آیا اسکن سونوگرافی نیز می تواند آسیب برساند؟

با توجه به دانش فعلی، امواج صوتی مورد استفاده در معاینات اولیه سونوگرافی به زن باردار و کودک آسیبی نمی رساند. با این حال، اگر سونوگرافی نتایج نامشخص یا ناهنجاری هایی را نشان دهد می تواند مضر باشد. این می تواند باعث ترس یا نگرانی شود و منجر به ارائه بررسی های بیشتر برای روشن شدن موضوع شود. معاینات بیشتر ممکن است گران باشد و گاهی اوقات عواقب جدی داشته باشد که فشار زیادی بر والدین آینده وارد می کند.

از سوی دیگر، معاینه اولتراسوند می تواند این تصور را ایجاد کند که کودک متولد نشده در حال رشد طبیعی است، حتی اگر مشکلات سلامتی داشته باشد. سپس والدین آینده به اشتباه تصور می کنند که فرزندشان سالم است. اگر پس از زایمان، یک نقص جدی سلامتی یا ناهنجاری به طور کاملا غیر منتظره ظاهر شود، می تواند یک شوک باشد.

علاوه بر این، همه نتایج آزمایش‌ها بدون ابهام نیستند و همه مشکلاتی که در طول آزمایش سونوگرافی قابل شناسایی هستند قابل درمان نیستند. این می تواند استرس زا، ناراحت کننده و نیازمند تصمیم گیری های دشوار باشد. اگر نشانه هایی وجود داشته باشد که کودک متولد نشده ممکن است از نظر جسمی یا ذهنی آسیب دیده باشد، برای مثال ممکن است سوال خاتمه یا ادامه بارداری مطرح شود. برخی از زنان پس از آن می گویند که اگر از قبل عواقب احتمالی را در نظر می گرفتند، معاینه نمی کردند.

آیا امکان رد شدن از سونوگرافی وجود دارد؟

هر زن حق دارد در دوران بارداری از انجام تمام یا انفرادی آزمایشات سونوگرافی خودداری کند. شاید یک زن باردار فقط بخواهد بداند که آیا فرزندش با توجه به سنش در حال رشد است یا خیر، اما نه اینکه آیا او ناهنجاری دارد یا خیر. یا یک زن کاملاً از معاینه اولتراسوند تصمیم می گیرد زیرا نمی خواهد خود را در معرض عدم قطعیت های مرتبط و مشکلات احتمالی تصمیم گیری قرار دهد. حتی اگر زنی مطمئن باشد که به طور قطع به بارداری ادامه می دهد – مهم نیست که فرزندش چگونه رشد می کند – این می تواند دلیلی برای عدم انجام سونوگرافی باشد.

از سوی دیگر، انجام بدون اسکن اولتراسوند یا اطلاعات خاص نیز می تواند معایبی داشته باشد. ناهنجاری‌ها در جنین ممکن است شناسایی نشده یا درمان نشوند، اگرچه درمان در رحم ممکن است امکان پذیر باشد. خطرات احتمالی برای زن – مانند جفت که خیلی پایین است – نیز ممکن است مورد توجه قرار نگیرد. برخی از نتایج معاینه همچنین می تواند به نفع مراقبت در یک کلینیک یا مطب تخصصی در طول بقیه دوران بارداری و زایمان باشد.

اولتراسوند از امواج صوتی برای تولید تصویری از داخل قسمتی از بدن شما استفاده می کند. سونوگرافی در دوران بارداری برای نظارت بر رشد جنین و تشخیص ناهنجاری های فیزیکی استفاده می شود.

شما با متخصص زنان و زایمان یا تکنسین سونوگرافی ملاقات خواهید کرد که این روش را برای بحث در مورد درمان شما انجام خواهد داد. ممکن است با روش توضیح داده شده در اینجا متفاوت باشد، زیرا مطابق با نیازهای شما طراحی می شود. جزئیات این روش نیز ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

درباره سونوگرافی در بارداری

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا و پژواک آنها برای ایجاد تصاویر متحرک سه بعدی (۳D) یا چهار بعدی (۴D) از کودک در حال رشد شما استفاده می کند. تصاویر (اسکن ها) به رنگ های سیاه، سفید و خاکستری دیده می شوند و بر روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شوند که می توانید در طول عمل مشاهده کنید.

سونوگرافی در بارداری معمولا توسط متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی انجام می شود. متخصص زنان و زایمان پزشکی است که در جنبه های بارداری و زایمان تخصص دارد. دستیار اولتراسوند تکنسینی است که به طور ویژه برای گرفتن سونوگرافی آموزش دیده است.

دلایل مختلفی برای انجام سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری وجود دارد. در طول بارداری، به احتمال زیاد حداقل دو اسکن به شما پیشنهاد می شود – یک “سونوگرافی سن بارداری” برای بررسی تاریخ زایمان و یک “اسکن ناهنجاری جنین” برای بررسی اینکه جنین شما به طور طبیعی رشد می کند. اگر در معرض خطر افزایش مشکلات سلامتی هستید یا سابقه خانوادگی بیماری‌های خاصی دارید که ممکن است بر بارداری شما تأثیر بگذارد، اسکن‌های اضافی ممکن است درخواست شود.

سونوگرافی برای تعیین سن بارداری

معمولاً بین هفته های ۱۰ تا ۱۴ بارداری به شما سونوگرافی پیشنهاد می شود تا زمان تولد نوزادتان را تایید کند. دانستن سن حاملگی کودک می تواند به شما در نظارت بر رویدادهای مهم بارداری کمک کند. این آزمایش غربالگری همچنین به شما می گوید که آیا بیش از یک نوزاد حامله هستید یا خیر. اگر معاینه غربالگری را بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری خود انجام دهید، همچنین می تواند مشخص کند که آیا کودک شما سندرم داون دارد یا خیر.

معاینه غربالگری ناهنجاری های جنینی

معمولاً بین هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری برای بررسی رشد جنین به شما سونوگرافی پیشنهاد می شود. در طول این معاینه غربالگری، متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی شما به دنبال ناهنجاری ها خواهد بود. قلب، مغز، کلیه ها، کبد و ستون فقرات شما بررسی می شود و بازوها، پاها و سر شما اندازه گیری می شود.

در این معاینه، سونوگرافیک موقعیت جفت را نیز بررسی می کند که مواد مغذی حیاتی و خون اکسیژن دار را برای نوزاد شما تامین می کند. اگر جفت در رحم به طور غیرعادی پایین باشد، جفت سرراهی نامیده می شود. این مشکل معمولاً قبل از تولد نوزاد برطرف می شود، اما اگر اینطور نشد، ممکن است نیاز به سزارین داشته باشید (عملی برای زایمان از طریق شکم).

سایر سونوگرافی ها در بارداری

سونوگرافی ممکن است برای سایر روش هایی که در دوران بارداری به شما نشان داده می شود استفاده شود. به عنوان مثال، متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی شما ممکن است از سونوگرافی برای هدایت یک سوزن ظریف از داخل شکم استفاده کند تا نمونه‌ای از مایع آمنیوتیکی را که اطراف نوزاد را احاطه کرده است برای آزمایش آمنیوسنتز یا برای گرفتن نمونه‌های بافتی از جفت برای نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی استفاده کند.

اگر معاینات معمول یا قرار ملاقات های قبل از تولد نشان می دهد که ممکن است مشکلی در جنین یا جفت شما وجود داشته باشد، ممکن است در طول بارداری سونوگرافی های دیگری نیز انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است سونوگرافی های بیشتری انجام دهید اگر:

سونوگرافی برای ناهنجاری های جنینی نشان می دهد که شما جفت سرراهی دارید

مبتلا به دیابت هستند و در معرض خطر به دنیا آوردن نوزادی بزرگ برای سن حاملگی هستند

ماما فکر می کند که کودک شما بریچ است (باسن پایین است و سرش پایین نیست)

شما خونریزی واژینال دارید

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر جریان رگ‌های خونی را بررسی می‌کند و گاهی اوقات برای بررسی عملکرد جفت شما استفاده می‌شود، زیرا می‌تواند بر رشد و تکامل نوزاد تأثیر بگذارد. این یک آزمایش معمولی نیست، فقط در صورتی انجام می شود که پزشک متخصص زنان و زایمان یا مامای شما فکر کند ممکن است جفت مشکلی داشته باشد.

برای اطلاع در مورد بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی بر روی آن کلیک کنید.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرام جنین نوعی سونوگرافی داپلر است که توسط متخصص برای معاینه قلب کودک شما قبل از تولد انجام می شود. معمولاً در حدود ۱۸ تا ۲۳ هفته از طریق معاینه اکتشافی شکم انجام می شود. اکوکاردیوگرام جنین تنها در صورتی انجام می شود که معاینه فیزیکی معمول، ناهنجاری ها را نشان دهد، یا اگر کودک شما در معرض خطر مشکلات قلبی، مانند بیماری مادرزادی قلبی باشد.

آماده شدن برای سونوگرافی

پزشک یا ماما سونوگرافی را ترتیب می دهد. معمولاً معاینه غربالگری را در بخش سرپایی یک بیمارستان یا کلینیک انجام خواهید داد.

متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی شما نحوه آماده شدن برای این عمل را توضیح می دهد. در اوایل بارداری ممکن است نیاز به داشتن مثانه پر داشته باشید، بنابراین باید حدود یک ساعت قبل از آزمایش مایعات بنوشید. مثانه پر به بالا بردن روده بزرگ در لگن کمک می کند تا رحم آن (رحم) راحت تر دیده شود.

OB یا سونوگرافیک آنچه را که قبل، حین و بعد از درمان اتفاق می‌افتد و هر دردی که ممکن است داشته باشید را توضیح می‌دهد. این فرصت شماست تا بفهمید چه اتفاقی خواهد افتاد، و تهیه فهرستی از سوالات در مورد خطرات، مزایا و جایگزین های این روش ممکن است برای شما مفید باشد. این به شما کمک می کند تا در جریان باشید تا در صورت درخواست برای امضای فرم رضایت برای انجام مراحل، بتوانید رضایت خود را اعلام کنید.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

سونوگرافی معمولا بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. سونوگرافی داپلر یا اکوکاردیوگرافی جنین بسته به نوع بررسی ممکن است بیشتر طول بکشد.

اسکنر اولتراسوند کمی شبیه یک سیستم کامپیوتری خانگی است. این شامل هارد دیسک، صفحه کلید و صفحه نمایش است. متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی سنسوری را نگه می دارد که امواج صوتی ساطع می کند و پژواک های حاصل را می گیرد. این تصاویر به طور مداوم به روز می شوند تا اسکن بتواند حرکات کودک شما را نشان دهد.

بسته به هفته بارداری شما، ممکن است سونوگرافی از طریق واژن یا شکم شما انجام شود. هم سونوگرافی برای تعیین سن حاملگی و هم برای تشخیص ناهنجاری های جنین معمولاً معاینات اکتشافی شکم هستند.

معاینه اکتشافی واژن

این روش در صورتی استفاده می شود که آزمایش غربالگری در ماه های اولیه بارداری (قبل از حدود هفته ۱۲) زمانی که جنین بسیار کوچک است انجام شود. در این مرحله معاینه اکتشافی واژن دید بهتری نسبت به شکم می دهد.

از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید و پزشک یا متخصص سونوگرافی یک حسگر روغن کاری شده (به اندازه یک تامپون) را با دقت وارد واژن شما می کند. سنسور معمولا با کاندوم پوشانده می شود. به فردی که شما را معاینه می کند، اگر حساسیت به لاتکس دارید، بگویید تا از کاندوم مناسب استفاده شود.

معاینه اکتشافی شکم

این روش معمولا در معاینات اکتشافی بعد از هفته دهم بارداری استفاده می شود.

از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید. سونوگرافی یا متخصص زنان و زایمان یک ژل شفاف را به پوست قسمت تحتانی شکم می مالند. این ژل به حسگر اجازه می دهد تا به راحتی روی پوست شما سر بخورد و به تولید تصاویر واضح تر کمک می کند. سنسور محکم روی پوست شما قرار می گیرد و روی سطح حرکت می کند. اگر به صفحه نمایش نگاه کنید، تصویر کودک خود را خواهید دید.

وقتی امتحان غربالگری کامل شد، می توانید به خانه بروید. نسخه‌های دائمی آزمون اکتشافی روی رایانه، روی دیسک یا به صورت چاپی نگهداری می‌شود. OB یا سونوگرافیک ممکن است یک پرینت از معاینه غربالگری را به شما بدهد تا بعد از معاینات معمول خود همراه داشته باشید. برخی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها آزمایش‌های غربالگری را روی یک دی‌وی‌دی نگه می‌دارند تا آن را با خود ببرید – برای اطلاعات بیشتر از متخصص زنان و زایمان یا سونوگرافی خود بخواهید.

در ادامه چه انتظاری باید داشت؟

سونوگرافیک یا متخصص زنان و زایمان معمولاً در حین یا بلافاصله پس از معاینه غربالگری، جزئیات سونوگرافی را توضیح می دهد. گاهی اوقات نتایج سونوگرافی شما برای ماما یا دکتری که آن را سفارش داده ارسال می شود و برای دیدن نتایج باید یک نوبت بگیرید.

معمولاً زمانی که احساس می کنید آماده هستید می توانید به خانه بروید.

خطرات چیست؟

معاینه سونوگرافی بدون درد و بی خطر است. از اشعه استفاده نمی کند یا اثرات مضری برای کودک شما ندارد. استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود.

سونوگرافی رنگی در بارداری چیست؟

اطلاعات دقیقی در مورد سونوگرافی ارائه می دهد

سونوگرافی رنگی چیست؟

سونوگرافی رنگی از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر رنگی با وضوح بالا از جنین شما در رحم استفاده می کند.

اولتراسوند با گوش دادن به امواج صوتی که از طریق تجهیزات ویژه هدایت می شوند و برمی گردند کار می کند و یک تصویر ایجاد می کند. اولتراسوند رنگی از همان امواج صوتی استفاده می کند، اما این بار آنها به سطوح مختلف هدایت می شوند و به تجهیزات دریافت کننده اجازه می دهند تصویر را به صورت سه بعدی ببینند. برای تفسیر داده های جمع آوری شده از سونوگرافی رنگی و ایجاد این تصاویر فوق العاده از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود.

همه سونوگرافی ها از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از کودک شما در رحم استفاده می کنند:

یک سونوگرافی دو بعدی معمولی یک نمای مقطعی از کودک شما ایجاد می کند.

در سونوگرافی سه بعدی رنگی، بسیاری از تصاویر دو بعدی از زوایای مختلف گرفته می شود و در کنار هم قرار می گیرند تا تصویری سه بعدی ایجاد شود. این بیشتر شبیه چیزی است که شما به دیدن آن در یک عکس معمولی عادت دارید.

۴ بعدی شبیه به سونوگرافی سه بعدی است، اما تصاویر ۴ بعدی متحرک هستند. بنابراین می توانید ببینید که کودکتان چشمانش را لگد می زند یا باز و بسته می کند.

خوب، اگر ما توانایی انجام آن را داریم، چرا همیشه از سونوگرافی رنگی استفاده نمی کنیم؟ به زبان ساده، سونوگرافی دو بعدی به طور کلی کارآمدتر است. ما معمولاً برای ارزیابی چگونگی رشد کودک شما نیازی به سونوگرافی رنگی سه بعدی نداریم. در حالی که سونوگرافی رنگی می تواند تصویر زیبایی از بیرون کودک شما ارائه دهد، سونوگرافی دو بعدی واقعاً استانداردی است که توسط متخصصان برای بررسی ناهنجاری ها در رشد و رشد کودک شما ایجاد شده است.

با این حال، سونوگرافی رنگی می‌تواند ابزار مهمی برای ارزیابی برخی از ناهنجاری‌هایی باشد که مشاهده آنها در دو بعد دشوار است، مانند شکاف لب. همچنین زمانی که نیاز داریم یک ناهنجاری را برای والدین توضیح دهیم، مفید هستند. در حالی که پزشکان و متخصصان سونوگرافی به راحتی می توانند آن را در یک تصویر دو بعدی تشخیص دهند، والدین اغلب با دیدن آن در یک تصویر سه بعدی، بهتر می توانند این ناهنجاری را تجسم کنند.

آیا سونوگرافی رنگی بی خطر است؟

سونوگرافی رنگی دقیقاً از همان فرکانس شدت سونوگرافی دو بعدی استفاده می کند که برای چندین دهه برای تصویربرداری تشخیصی معمول استفاده می شود. سونوگرافی به طور کلی توسط متخصصان پزشکی بی خطر در نظر گرفته می شود.

تفاوت سونوگرافی دو بعدی با سونوگرافی رنگی چیست؟

سونوگرافی دوبعدی از دیرباز استانداردی برای تصویربرداری اولتراسوند و تعیین جنسیت بوده است. با این حال، تصاویر دو بعدی ممکن است صاف به نظر برسند.

سونوگرافی سه بعدی رنگی تصاویر سه بعدی و با وضوح بالا از نوزاد می دهد. تصاویر سه‌بعدی نمای اولیه واضح‌تر و واقعی‌تری از کودک ارائه می‌کنند.

اولتراسوند رنگی ۴ بعدی با ایجاد یک “فیلم” از حرکات کودک به حرکت ابعاد می بخشد. با استفاده از فناوری سونوگرافی رنگی ۴ بعدی، تصاویر ثابت تولید شده توسط اولتراسوند رنگی سه بعدی یکی پس از دیگری پخش می شوند تا یک تصویر متحرک در زمان واقعی ایجاد شود. ۴D به شما امکان می دهد حرکت کودک، خمیازه کشیدن، کشش و لبخند را در زمان واقعی مشاهده کنید.

بهترین زمان برای تصویربرداری سونوگرافی رنگی چه زمانی است؟

بستگی داره هدفت چی باشه اگر می‌خواهید ضربان قلب کودکتان را بشنوید، این کار را می‌توانید هر زمان بعد از ۱۰ هفته انجام دهید. اگر به دنبال تعیین جنسیت هستید، این کار را می توان هر زمان بعد از ۱۶ هفته انجام داد. سونوگرافی رنگی را می توان در هر زمانی پس از ۱۴ هفته انجام داد، اما بهترین زمان ها بین ۲۰ تا ۲۴ هفته است.

چه اطلاعاتی در مورد سونوگرافی رنگی ارائه می دهد

سونوگرافی رنگی در بارداری دوقلو

اگر حاملگی دوقلو وجود دارد، توصیه می کنیم یک قرار ملاقات زودتر بگیرید. حدود ۲۰ هفته یک جلسه زودتر می تواند به شما کمک کند تصویر واضح تری از هر دو نوزاد خود داشته باشید. انتظار بیش از حد طولانی می تواند گرفتن تصویر واضح از هر دو نوزاد را دشوار کند.

قبل از تصویربرداری سونوگرافی رنگی چه باید کرد؟

نوشیدن مقدار زیادی آب در هفته قبل از رسیدن می تواند مایع آمنیوتیک شما را افزایش دهد و تصویر واضح تری از کودک ایجاد کند. حتماً در طول هفته قبل از قرار ملاقات، مقدار زیادی آب بنوشید.

بیشتربدانید:بهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینههزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینه

برای معاینه سونوگرافی رنگی چه لباسی بپوشم؟

مهم است که در طول معاینه سونوگرافی رنگی راحت باشید. رادیولوژیست در حین انجام معاینه باید پروب را به شکم شما لمس کند، بنابراین پوشیدن لباس دو تکه (بالا و پایین جدا از هم) برای عملی بودن مفید است.

چند نفر را می توانم برای قرار سونوگرافی رنگی خود بیاورم؟

معمولاً می‌توانید هر تعداد نفر را که می‌خواهید بیاورید، اما لطفاً برای آخرین اطلاعات در مورد تعداد مهمان که می توانید بیاورید با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری