021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

هزینه بیوپسی

هزینه بیوپسی ؛ بیوپسی فرآیند برداشت سلول یا بافت از ناحیه ای است که مشکوک به بیماری است، به منظور بررسی با کمک میکروسکوپ از قسمت های مختلف بدن برای اهداف تشخیصی یا انجام معاینات مختلف. روش بیوپسی که از قرن یازدهم مورد استفاده قرار گرفته است، امروزه کاملاً پیشرفته است و از نظر تشخیص و تشخیص از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین ممکن است بتوان تمام این بافت های ناخواسته را با بیوپسی که برای بافت های مشکوک بدن اعمال می شود، برداشت. در این حالت بیوپسی هم تشخیصی و هم درمانی است. متخصصان رادیولوژی مداخله ای گروه سلامت یادبود اطلاعاتی در مورد بیوپسی و انواع بیوپسی ارائه کردند.

برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

بیوپسی چیست و چگونه انجام می شود؟

بیوپسی فرآیند برداشت سلول یا بافت از ناحیه ای است که مشکوک به بیماری است تا با کمک میکروسکوپ از قسمت های مختلف بدن برای اهداف تشخیصی یا برای انجام معاینات مختلف بررسی شود. بیوپسی که به ویژه برای تشخیص قطعی سرطان استفاده می شود، معاینه پاتولوژیک تکه ای از بافت است که از قسمت های مختلف بدن مانند سینه، مغز و تیروئید گرفته می شود تا به نتیجه قطعی برسد. ساختار بافت بررسی می شود و در صورت وجود تومور می توان نوع آن را تعیین کرد. نتایج به‌دست‌آمده از بیوپسی در بخشی از درمان که باید روی بافت و اطراف آن اعمال شود نیز مفید است. بیوپسی باعث گسترش یا بدتر شدن بیماری نمی شود.

انواع بیوپسی چیست؟

-بیوپسی هدایت شده با تصویر:برخی از انواع بیوپسی را می توان تحت هدایت تصویری انجام داد. هنگامی که تومور را نمی توان احساس کرد یا در قسمت عمیقی از بدن قرار دارد اما در اسکن تصویربرداری ظاهر می شود، پزشک متخصص ممکن است بیوپسی با هدایت تصویر را انجام دهد. پزشک در عمل؛ می‌تواند از روش‌های بیوپسی سوزنی ظریف، بیوپسی سوزنی درشت و بیوپسی به کمک خلاء که با تکنیک‌های تصویربرداری مانند اولتراسوند، فلوروسکوپی، توموگرافی کامپیوتری، اسکن استخوان یا MRI هدایت می‌شوند، استفاده کند. اینکه چه تکنیک و روشی برای استفاده ممکن است بسته به مقدار بافتی که باید گرفته شود، احتمالات و عوامل دیگر متفاوت باشد.

-بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف: در بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف که جزو روش های بیوپسی کم تهاجمی است، پزشک متخصص از یک سوزن توخالی بسیار نازک متصل به سرنگ استفاده می کند و مقدار کمی از بافت ناحیه مشکوک را برای معاینه می گیرد. بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف معمولاً در ضایعاتی انجام می‌شود که می‌توان آن‌ها را در زیر پوست احساس کرد یا در نمونه‌برداری‌های هدایت‌شده با تصویر.

-بیوپسی سوزنی ضخیم: بیوپسی سوزنی درشت برای گرفتن نمونه بافت بزرگتر از سوزن ظریف استفاده می شود. در این بیوپسی، همان روشی که در بیوپسی با سوزن ظریف انجام می شود، انجام می شود.

-بیوپسی به کمک خلاء :در این بیوپسی، از یک دستگاه ساکشن برای نمونه برداری از بافت از طریق سوزن طراحی شده مخصوص استفاده می شود. با این روش می توان از یک مکان نمونه های بزرگ و زیاد گرفت. در برخی موارد می توان این روش را با راهنمایی تصویربرداری نیز انجام داد.

-بیوپسی اکسیزیونال: آزمایش بیوپسی چیست؟بیوپسی اکسیزیونال که همان بیوپسی است که در آن ناحیه مشکوک به طور کامل برداشته می شود، معمولاً برای تغییرات مشکوک پوست انجام می شود. در برخی موارد می توان از آن برای ضایعات کوچکی که به راحتی زیر پوست قابل دسترسی است نیز استفاده کرد.

-بیوپسی برشی: نوعی بیوپسی است که در آن فقط قسمتی از ناحیه مشکوک گرفته می شود نه کل. قرار دادن بخیه در ناحیه بیوپسی به میزان بافت گرفته شده بستگی دارد.

-بیوپسی اصلاح:این نوع بیوپسی شامل تراشیدن لایه های بالایی پوست برای برداشتن بافت از سطح پوست است.

-بیوپسی پانچ: بیوپسی پانچ برای گرفتن نمونه پوست در عمق بیشتری از سطح پوست استفاده می شود. پس از اعمال بی‌حسی موضعی، نمونه بیوپسی با چرخاندن ابزار تیز و دایره‌ای بر روی سطح پوست گرفته می‌شود تا تمام لایه‌ها از جمله درم، اپیدرم و سطحی‌ترین قسمت‌های بافت زیر جلدی را برش دهد.

-بیوپسی آندوسکوپی: آندوسکوپ یک لوله نازک، سبک و قابل انعطاف با دوربین است. پزشکان از آندوسکوپ برای مشاهده داخل بدن از جمله مثانه، شکم، مفاصل یا دستگاه گوارش استفاده می کنند. آندوسکوپ ها از طریق یک سوراخ طبیعی بدن یا یک برش جراحی کوچک وارد بدن می شوند. دوربین متصل به پزشک کمک می کند تا هر ناحیه غیر طبیعی را ببیند. پزشکان همچنین از فورسپس برای گرفتن نمونه های کوچک بافت استفاده می کنند. روش های آندوسکوپی با توجه به اندام یا ناحیه بدن که باید تصویربرداری و/یا درمان شوند نامگذاری می شوند. پزشک ممکن است آندوسکوپ را در دستگاه گوارش (آندوسکوپی گوارشی)، مثانه (سیستوسکوپی)، حفره شکمی (لاپاروسکوپی)، حفره مفصلی (آرتروسکوپی)، وسط قفسه سینه (مدیاستینوسکوپی)، یا نای و مجرای برونش (لارنگوسکوپی) وارد کند.

-بیوپسی آندومتر:بیوپسی آندومتر روشی است که در آن نمونه ای از بافت آندومتر (پوشش رحم) از طریق لوله ای که در رحم قرار داده می شود، به دست می آید. نمونه بافت زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا مشخص شود آیا سرطان یا سایر سلول های غیر طبیعی وجود دارد یا خیر.

– آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان: این دو روش بیوپسی شبیه یکدیگر هستند. پزشکان اغلب این کارها را به طور همزمان انجام می دهند تا قسمت جامد و مایع مغز استخوان را بررسی کنند. در آسپیراسیون مغز استخوان نمونه ای از مایع با سوزن گرفته می شود. در بیوپسی مغز استخوان، مقدار کمی از بافت جامد با سوزن برداشته می شود. این روش‌های بیوپسی برای تشخیص اینکه آیا فرد مبتلا به بیماری خونی یا سرطان خون است یا خیر، استفاده می‌شود. محل متداول آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی استخوان لگن است که در قسمت تحتانی کمر و نزدیک باسن قرار دارد.

-بیوپسی غدد لنفاوی: بیوپسی غدد لنفاوی یک روش بیوپسی است که در آن تمام یا بخشی از غدد لنفاوی برداشته می شود. بافت گرفته شده توسط پاتولوژیست بررسی می شود. در حالی که کل غدد لنفاوی در طول بیوپسی برش برداشته می شود، تنها بخشی از غدد لنفاوی در طول بیوپسی برش برداشته می شود.

-بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان: این روش برداشتن اولین غدد لنفاوی (گارد) است که احتمال گسترش آن به سرطان وجود دارد. بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان امکان تشخیص متاستاز گسترش در اولین غدد لنفاوی یا گره‌های زیر بغل را که سرطان در آن تخلیه می‌شود، در بیمارانی که مشکوک به گسترش در غدد لنفاوی زیر بغل نیستند، در درمان جراحی سرطان پستان، با فیزیکی روش های معاینه و تصویربرداری بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان از طریق روش رنگ آبی و مواد رادیواکتیو بی ضرر برای بدن انجام می شود.

-بیوپسی جراحی (باز):زمانی که با روش های دیگر بیوپسی نتوان به سلول های هدف دسترسی پیدا کرد یا از نمونه برداری های دیگر نتیجه واضحی به دست نیامد، بیوپسی جراحی باز انجام می شود. در روش بیوپسی جراحی، برشی روی پوست ایجاد می شود و قسمتی از سلول مشکوک یا تمام آن برداشته می شود.

برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

روش های بیوپسی پستان  چندین نوع روش بیوپسی سینه وجود دارد. نوع بیوپسی که دارید بستگی به محل و اندازه توده سینه یا منطقه مورد نظر دارد.

چرا بیوپسی انجام می شود؟

آزمایش بیوپسی چیست؟بیوپسی برای تعیین سرطانی بودن توده یا ضایعه ای که با معاینه و روش های تصویربرداری رادیولوژیکی در هر قسمت از بدن تشخیص داده می شود انجام می شود. بیوپسی دقیق ترین روشی است که در تشخیص سرطان استفاده می شود. با این حال، نقش مهمی در گسترش سرطان موجود، مرحله‌بندی و برنامه‌ریزی درمان آن نیز دارد.

آیا بیوپسی باعث متاستاز (گسترش) سرطان می شود؟

یک عقیده عمومی در جامعه وجود دارد که بیوپسی باعث گسترش سرطان می شود. با این حال، هیچ داده علمی در مورد روش بیوپسی که باعث گسترش سرطان می شود وجود ندارد. روش های بیوپسی باعث گسترش سرطان نمی شود.

قبل از بیوپسی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

نکاتی که قبل از بیوپسی باید در نظر گرفته شود ممکن است بسته به اندامی که باید بیوپسی شود و روش بیوپسی متفاوت باشد. این موارد را می توان به حالت زیر فهرست کرد:

قبل از بیوپسی کلیه، داروهایی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند باید حداقل ۱۰-۷ روز قبل قطع شوند. خوردن و آشامیدن باید ۶ ساعت قبل از بیوپسی قطع شود و داروهای قلبی و فشار خون که به طور منظم مصرف می شوند باید با مقدار بسیار کمی آب مصرف شوند. قبل از بیوپسی، برخی از آزمایشات خون برای ارزیابی وضعیت انعقاد خون بیمار و اینکه آیا او تمایل به خونریزی دارد یا خیر، انجام می شود.

– قبل از بیوپسی کبد، رقیق کننده های خون باید با اطلاع پزشک قطع شود. قبل از بیوپسی، شمارش خون بررسی می شود و بررسی می شود که آیا مشکل خونریزی – انعقاد وجود دارد یا خیر. مقادیر خونی که تصویر انعقاد گرفته شده در ۱۵ روز را نشان می دهد نیز ممکن است کافی باشد. در طول بیوپسی، داروهای داخل وریدی برای تسکین هیجان، درد یا ترس داده می شود. بنابراین لازم است حداقل ۶ ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.

– قبل از بیوپسی تیروئید، بیمار نیازی به انجام هیچ گونه آمادگی قبل از عمل ندارد. اگر فقط از رقیق‌کننده‌های خون استفاده شود، برنامه‌ریزی برای این عمل در این بیماران انجام می‌شود.

– قبل از بیوپسی ریه، معمولاً بعد از نیمه شب نیازی به خوردن یا آشامیدن نیست. اگر از بی حسی موضعی برای عمل استفاده شود، مصرف مایعات در صبح روز عمل مجاز است. تمام داروها، مکمل های گیاهی مصرف شده با حساسیت یا آلرژی به هر دارو، لاتکس، ید، نوار یا عوامل بی حس کننده (محلی و عمومی) باید به پزشک گزارش شود. با این حال، اگر سابقه اختلالات خونریزی وجود داشته باشد یا از داروهای ضد انعقاد (رقیق‌کننده‌های خون)، آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می‌گذارند استفاده شود، ممکن است درخواست شود قبل از عمل متوقف شود.

– قبل از بیوپسی سینه، بیمار باید اطلاعاتی از قبیل آلرژی، استفاده از داروهای رقیق کننده خون، وجود ضربان ساز یا سایر دستگاه های الکترونیکی در بدن برای بیوپسی به متخصص بدهد. .

جدای از همه اینها، زنان باردار یا مشکوک به بارداری قبل از انجام بیوپسی باید وضعیت خود را به پزشک متخصص گزارش دهند. از آنجایی که پرتو می تواند برای جنین مضر باشد، پزشکان ممکن است برخی از روش هایی را که از راهنمایی تصویری در دوران بارداری استفاده می کنند، انجام ندهند.

برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

بعد از بیوپسی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

نکاتی که پس از بیوپسی باید در نظر گرفته شوند ممکن است بسته به اندام و روش بیوپسی متفاوت باشد. این نکات را می توان به صورت زیرشناخت:

پس از بیوپسی ریه، پس از اطمینان از عدم وجود شرایط نامطلوب مانند خونریزی یا نشت هوا بین غشاهای ریه با اسکن توموگرافی کنترل، روش بیوپسی خاتمه می یابد. باند کوچک ساخته شده پس از برداشتن سوزن نیز می تواند پس از ۲۴ ساعت برداشته شود. پس از بیوپسی ریه، بیمار یک شب در بیمارستان بستری می شود. در این زمان فشار خون، نبض و تنفس اندازه‌گیری می‌شود و خونریزی احتمالی یا نشت هوا بین غشاهای ریه زود تشخیص داده می‌شود. برای همین منظور، در صورت لزوم می توان آزمایش خون یا اشعه ایکس قفسه سینه را انجام داد. اگر ۲ ساعت بعد از بیوپسی مشکلی وجود نداشت، بیمار می تواند بعد از برداشتن بانداژ غذا بخورد و دوش بگیرد.

در بیوپسی کلیه خطر کمی خونریزی وجود دارد. به همین دلیل، مناسب است که بیمار به مدت ۲۴ ساعت بعد از عمل در بیمارستان تحت نظر باشد و حتی برای نیازهای توالت از جای خود بلند نشود. پس از انجام عمل برای نوشیدن آب و خوردن غذا و گرفتن تاییدیه پزشک باید حداقل ۲ ساعت صبر کرد. پس از عمل، ادرار از نظر خونریزی ارزیابی می شود. بیمار ۳-۲ ساعت بعد از عمل و در صورت لزوم هر ۶-۸ ساعت از نظر شمارش خون بررسی می شود. اگر روز بعد از عمل مشکلی وجود نداشته باشد، تخلیه انجام می شود.

پس از بیوپسی؛

فشار خون، نبض و مقادیر تنفس شما کنترل می شود

آزمایش ادرار و آزمایش شمارش کامل خون برای خونریزی و سایر عوارض انجام می شود

اطمینان حاصل می شود که حداقل تا ۶ ساعت از پا نمی ایستید

به ندرت ممکن است درد در محل بیوپسی ظرف چند ساعت پس از بیوپسی احساس شود. در این صورت داروهایی برای تسکین درد به شما داده می شود.

پس از بیوپسی کبد، بیمار یک شب در بیمارستان بستری می شود. در این مدت فشار خون و نبض بیماران به طور مرتب چک می شود. بیماران حداقل دو ساعت پس از بیوپسی استراحت می کنند و به پهلوی راست خود دراز می کشند. پس از ترخیص بیمار می تواند به زندگی عادی خود بازگردد مشروط بر اینکه خود را مجبور نکند.

بیوپسی سوزنی ظریف در بیوپسی تیروئید استاندارد طلایی برای ارزیابی ندول در نظر گرفته می شود. هنگامی که نمونه به‌دست‌آمده به‌اندازه کافی توسط یک سیتوپاتولوژیست با تجربه بررسی می‌شود، میزان اطمینان نزدیک به ۱۰۰٪ است. پس از معاینه، نتیجه ندول. خوب، سرطانی یا مشکوک است. در این حالت در حالی که ندول های خوش خیم بدون هیچ گونه اقدامی دنبال می شوند، برای ندول های مشکوک و سرطانی نیاز به جراحی است.

– در تمام روش ها به جز بیوپسی باز در بیوپسی پستان، به جای روش بانداژ استفاده می شود. پس از عمل، بیماران می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند. گاهی اوقات ممکن است کبودی و درد خفیف در ناحیه تحت درمان دیده شود. در بیوپسی باز، بیمار بخیه می شود و بیماران می توانند همان روز به خانه بروند و روز بعد به زندگی عادی خود ادامه دهند.

برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

بیوپسی چگونه انجام می شود؟

در گذشته از جراحی های باز برای برداشتن یک تکه بافت برای بیوپسی استفاده می شد، اما امروزه به لطف فناوری های پیشرفته، برداشتن بافت یعنی بیوپسی با روش های مختلف آغاز شده است. روش بیوپسی در هر عضو با تکنیک ها و روش های مختلف اعمال می شود. صرف نظر از اینکه چه تکنیکی استفاده می شود، همه انواع بیوپسی برای تشخیص صحیح بیماری ها اهمیت زیادی دارند. روش های بیوپسی را می توان تحت بیهوشی موضعی یا عمومی، قبل، حین و بعد از جراحی، بسته به روشی که باید اعمال شود، انجام داد.

بیوپسی ریه چگونه انجام می شود؟

این یک روش مداخله ای برای تشخیص سریع و قطعی در بیماری های ریه و سرطان ریه است. توده ای که در ریه ایجاد می شود یک ساختار غیر طبیعی است که در داخل بافت ریه قرار دارد. معمولاً قبل از اینکه علامت دار شود در رادیوگرافی قفسه سینه یا توموگرافی مشاهده می شود. با این حال، با تکنیک های تصویربرداری پیشرفته، نمی توان به طور دقیق تعیین کرد که آیا یک سازند در آن منطقه خوش خیم یا بدخیم است. بنابراین، بیوپسی سوزنی مورد نیاز است.

سلول‌های ناحیه‌ای که توده‌ای در ریه وجود دارد را می‌توان با بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی سوزنی که در آن یک قطعه بسیار نازک از بافت برداشته می‌شود نیز انجام داد. قبل از بیوپسی ریه، بی حسی موضعی با دادن داروهای آرامش بخش به بیمار اعمال می شود. به این ترتیب بیمار هیچ گونه درد و دردی را احساس نمی کند. با مشاهده روش بیوپسی اعمال شده در واحد رادیولوژی مداخله ای انجام می شود. سوزن معمولاً با دیده شدن در دستگاه توموگرافی به سمت گره پیشروی می شود. اگر توده در ریه را بتوان با سونوگرافی دید، گاهی اوقات می توان نمونه برداری با هدایت اولتراسوند انجام داد. هر دو با سی تی و سونوگرافی، سوزن در ناحیه زندگی تومور وارد می شود که سرعت تشخیص صحیح را افزایش می دهد.

سوزن‌های بیوپسی که برای یک بار سوراخ کردن پلور بخصوص در نمونه‌برداری ریه استفاده می‌شوند، شامل یک سوزن بیرونی و یک سیستم سوزنی داخلی نازک‌تر است که از آن عبور می‌کند. به این ترتیب پلورا فقط یک بار سوراخ می شود تا نمونه های بیشتری به دست آید. علاوه بر این، در صورت وجود وضعیتی مانند نشت هوا بین غشای ریه پس از عمل، می توان تمام هوا را بدون برداشتن سوزن بیرونی تخلیه کرد و بدون وارد کردن لوله، فرآیند بیوپسی را خاتمه داد. نشت هوا بین غشای ریه تقریباً در ۲۰ درصد از بیماران بیوپسی دیده می شود. این مواقع که باید با وارد کردن لوله هوا تخلیه شود کمتر از ۵ درصد است.

برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

بیوپسی کلیه چگونه انجام می شود؟

برای بیوپسی کلیه، بیمار در همان روز در بیمارستان بستری می شود. روش بیوپسی حدود نیم ساعت طول می کشد. در طول بیوپسی، بیمار بیدار است و روی شکم دراز می کشد. اگر بیوپسی برای پیوند کلیه باشد، آن را در پشت قرار می دهند. با سونوگرافی مشخص می شود که سوزن بیوپسی وارد کدام قسمت کلیه و با چه زاویه ای می شود. ناحیه ای از پوست که باید بیوپسی شود تمیز می شود و سپس بی حسی موضعی اعمال می شود. یک برش کوچک در جایی که سوزن وارد می شود ایجاد می شود و حرکت سوزن به کلیه در طول مسیر با سونوگرافی کنترل می شود. در طول عمل ممکن است فشار در ناحیه بیوپسی احساس شود و صدای سوزن شنیده شود. با این حال، به لطف بی حسی موضعی، بیمار درد یا دردی را احساس نمی کند. در ارزیابی اولتراسونوگرافی پس از بیوپسی بررسی می شود که آیا خونریزی وجود دارد یا خیر و پس از برداشتن سوزن روی آن ناحیه بانداژ گذاشته می شود.

بیوپسی کبد چگونه انجام می شود؟

ناحیه پوستی که باید بیوپسی شود با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود. در بیمار به پشت خوابیده، یک داروی بی حس کننده موضعی به ناحیه ای که سوزن وارد می شود تزریق می شود. برش کوچکی روی پوست شکم ایجاد می شود تا سوزن بیوپسی کبد به راحتی وارد شود. سوزن در هر مرحله از محل ورود سوزن تا هدف در کبد دنبال می شود. به همین دلیل، بیوپسی سوزنی از کبد با تصویربرداری نیز بسیار ایمن است. با سوزن بیوپسی وارد کبد شده و یک قطعه نازک گرفته می شود.

در صورت لزوم، از یک سیستم دو سوزن مخصوص استفاده می شود. به این ترتیب یک ورود تکی از پوست به کبد با سوزن انجام می شود که این کار را برای بیمار بسیار آسان می کند. علاوه بر این، با وارد کردن سوزن دوم از طریق این سوزن مخصوص، می توان بیش از یک نمونه گرفت. به این ترتیب احتمال نارسایی قطعه گرفته شده و امکان تکرار عمل بیوپسی به حداقل می رسد. در برخی موارد خاص، اگر نفوذ سوزن به کبد خطر خونریزی بالایی را به همراه داشته باشد، می توان با رسیدن به کبد از طریق ورید گردن با سیستم سوزنی مخصوص، بیوپسی انجام داد.

بیوپسی تیروئید چگونه انجام می شود؟

بیوپسی تیروئید همیشه به صورت آسپیراسیون با سوزن ظریف انجام می شود. به جای برداشتن تکه‌ای از بافت از گره تیروئید، فقط مایع یا سلول‌ها با سوزن کشیده می‌شوند. بنابراین یک روش بی خطر است و احتمال خونریزی بسیار ناچیز است. قبل از شروع بیوپسی، غده تیروئید با سونوگرافی به طور دقیق بررسی می شود و زاویه سوزن تعیین می شود. پس از تمیز کردن ناحیه استریل، بی حسی موضعی در نقطه ورودی سوزن اعمال می شود. با سونوگرافی می توان ندول های بسیار کوچک را با ضربه میلی متری وارد کرد، جهت سوزن را دنبال کرد و از ناحیه مناسب برای بیوپسی مواد کافی به دست آورد. با پیگیری سوزن با هدایت اولتراسوند، مسیری دور از ناحیه ای که عروق متراکم هستند ایجاد می شود. برای ندول های متعدد، روش مشابهی را می توان یکی یکی اعمال کرد. هر نمونه گرفته شده توسط تیم پاتولوژی زیر میکروسکوپ بررسی می شود و مشخص می شود که آیا مقدار کافی گرفته شده است یا خیر. اگر مقدار کافی باشد، عمل بیوپسی خاتمه می یابد. بیمار که به مدت نیم ساعت از نظر احتمال خونریزی بعد از عمل تحت نظر است در صورت عدم وجود مشکل به منزل و یا حتی سر کار باز می گردد.

بیوپسی سینه چگونه انجام می شود؟

روش های مختلفی برای بیوپسی سینه وجود دارد. این روش ها را می توان به عنوان بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف، بیوپسی سوزنی درشت، بیوپسی جراحی و بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان نام برد. بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف ساده ترین روش بیوپسی پستان است. معمولاً برای تشخیص توده قابل لمس استفاده می شود. در این روش سوزن تحت هدایت سونوگرافی به سمت توده پیش می رود. نمونه ای از ضایعه با سوزن بسیار ظریف گرفته شده و به واحد پاتولوژی ارسال می شود. بیوپسی سوزنی ضخیم همچنین اجازه می دهد تا مقدار کمی از بافت مشکوک از پستان برداشته شود، مانند نمونه برداری با سوزن ظریف. این کار را می توان تحت هدایت روش های تصویربرداری مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI انجام داد و چندین نمونه به اندازه یک دانه برنج از پستان جمع آوری و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه های  پاتولوژی فرستاده می شود. بیوپسی جراحی در اتاق عمل و با بی حسی موضعی انجام می شود. در این روش مقداری یا تمام توده پستان برای معاینه پاتولوژی برداشته می شود. برای اینکه جراح به توده نامرئی برسد، ضایعه را می توان با علامت سیم یا مواد رادیواکتیو با دوز پایین مشخص کرد.

بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان با روش رنگ آبی یا با علامت گذاری با مواد رادیواکتیو بی ضرر به منظور کنترل گسترش سرطان به غدد لنفاوی انجام می شود. در روشی که با رنگ آبی انجام می شود، رنگ آبی که از قبل تهیه شده است، در ابتدای عمل در اتاق عمل، مطابق با تکنیک، به اطراف آرئول که نوک سینه بیمار است، تزریق می شود. رنگ آبی لنف های نگهبان را به رنگ آبی روشن رنگ می کند و به جراح اجازه می دهد آنها را ببیند. در فرآیند تعیین غدد لنفاوی نگهبان با مواد رادیواکتیو، قبل از عمل، یک ماده رادیوکلوئیدی به بیمار سرطان سینه در بخش پزشکی هسته‌ای تزریق می‌شود. در حین جراحی، جراح از ابزار کوچکی به نام آشکارساز گاما استفاده می کند تا ببیند رادیواکتیویته در کجا جمع شده است و غدد لنفاوی نگهبان را شناسایی کند و در نتیجه غدد لنفاوی نگهبان را تعیین کند.برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

در انجام بیوپسی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

موضوعاتی که در طول بیوپسی باید در نظر گرفته شوند را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

باید از عقیم سازی ناحیه بیوپسی اطمینان حاصل شود

دسترسی عروقی بیمار باز است

تجهیزات و ابزار تصویربرداری مورد استفاده در این روش باید در دسترس باشد.

حضور پزشک سیتوپاتولوژیست برای تایید اینکه آیا قطعه گرفته شده از بیوپسی کافی است یا خیر

از قبل مقادیر ویسکوزیته خون بیمار را بررسی کنید

اقدامات احتیاطی در طول عمل با مشاهده آزمایشات هپاتیت و اچ آی وی بیمار

روش بیوپسی چقدر طول می کشد؟

آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی آسپیراسیون با سوزن درشت معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و بیمار می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد. در حالی که بیوپسی وکیوم به طور متوسط ​​۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد، توصیه می شود روز بعد از عمل استراحت کنید، از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید و وسایل سنگین را بلند نکنید.

ممکن است حساسیت و کبودی در ناحیه‌ای که بافت برداشته می‌شود، وجود داشته باشد، به‌خصوص در عرض ۵-۷ روز پس از بیوپسی وکیوم. این علائم بخشی از روند بهبودی پس از عمل است.

نتایج بیوپسی چه زمانی مشخص می شود؟

مدت زمان نتایج بیوپسی بسته به اینکه کدام اندام و نوع بیوپسی انجام شده است متفاوت است. در حالی که تشخیص را می توان بلافاصله پس از نمونه برداری از سلول یا بافت انجام داد، نتایج بیوپسی گرفته شده در طول جراحی را می توان زمانی که بیمار از خواب بیدار شد، گرفت. مدت زمانی که طول می کشد تا نتایج شما بازگردانده شود نیز به این بستگی دارد که آیا آزمایشگاه در محل است یا اینکه آیا نمونه باید برای تجزیه و تحلیل ارسال شود. برای اکثر روش های بیوپسی، نتایج معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته تا ۱۰ روز در دسترس هستند.

برای دریافت نوبت اینترنتی و اطلاع از هزینه بیوپسی با مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید بگیرید.

بیوپسی مایع چیست؟ بیوپسی مایع چگونه انجام می شود؟

سرطان؛ امروزه یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی است که سلامت انسان را تهدید می‌کند و تلاش‌های زیادی برای حل آن انجام می‌شود. اگرچه تا به امروز از روش های مختلف تشخیصی و درمانی استفاده شده است، اما هنوز روش موثری برای از بین بردن سرطان مشخص نشده است. به همین دلیل تحقیقات زیادی در زمینه سرطان در سطح بین‌المللی در حال انجام است و از فناوری‌های مختلف در زمینه تشخیص و روش‌های درمانی استفاده می‌شود. یکی از این روش ها بیوپسی مایع است.

بیوپسی مایع چیست؟

سرطان طبق ماهیت خود در درجه اول در نتیجه تخریب سلول های سالم بدن تحت تأثیر عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی رخ می دهد. سلول هایی که ساختار بیولوژیکی آنها مختل می شود نه تنها به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می شوند، بلکه برخلاف عملکرد فیزیولوژیکی بدن عمل می کنند و ساختار بافتی غیر طبیعی پیدا می کنند. با گذشت زمان، سلول های در حال تکثیر توده هایی به نام تومور تشکیل می دهند و ساختار عروقی خود را به دست می آورند. در این مرحله سلول‌های سرطانی خواص جدیدی پیدا می‌کنند و این فرصت را پیدا می‌کنند که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته و شروع به حرکت به داخل جریان خون و مشارکت در گردش خون می‌کنند.

در اینجا، این سلول های سرطانی در گردش یا DNA این سلول ها. فرآیند تشخیص و بررسی نمونه های خون گرفته شده از بیماران را بیوپسی مایع یا مایع می گویند. مشابه آزمایش‌های معمول خون بر اساس اندازه‌گیری مواد مختلف بیوشیمیایی در خون، روش‌های مختلفی برای شناسایی سلول‌های سرطانی در مقدار مشخصی از نمونه‌های خون گرفته شده از بیماران استفاده می‌شود و سلول‌های سرطانی شناسایی‌شده را می‌توان با روش‌های اضافی تایپ کرد.

در صورت وجود بافت تومور، سلول های سرطانی باید در معاینه پاتولوژیک نشان داده شوند تا تشخیص قطعی سرطان انجام شود. برای این منظور روش پرکاربرد برداشتن تمام یا بخشی از بافت تومور، ارسال آن برای بررسی پاتولوژیک و در این معاینه سلول های سرطانی با روش های مختلف جداسازی و شناسایی می شود. کل این روش بیوپسی بافتی و بررسی هیستوپاتولوژیک نامیده می شود.

بیوپسی بافت را می توان به طور مستقیم با تجهیزات مختلف تحت شرایط بالینی یا با برداشتن تومور در طی مراحل مختلف تصویربرداری مانند آندوسکوپی یا در حین جراحی انجام داد. علاوه بر این، با روش دیگری به نام بیوپسی آسپیراسیون سوزنی، محتویات بافتی به کمک سوزن، به ویژه در تومورهای با ساختار کیستیک برداشته می شود و سلول های سرطانی با بررسی سیتولوژیک شناسایی می شوند. تفاوت در اینجا این است که اگرچه سلول های سرطانی را می توان از محتوای بافت به دست آمده نشان داد، اما ساختار بافت را نمی توان حفظ کرد. بیوپسی مایع با این دو روش متفاوت است. به لطف مزایای مختلف، اطلاعات دقیق و ارزشمندی را در اختیار پزشک قرار می دهد که با دو روش دیگر به دست نمی آید و در عین حال سهولت استفاده و راحتی را برای بیمار فراهم می کند.

بیشتربدانید: سونوگرافی بیوپسی چیست– بهترین مرکز بیوپسی سینه درتهرانبیوپسی چیستهزینه بیوپسی

هدف از بیوپسی مایع چیست؟

اهداف کاربرد بیوپسی مایع را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

قبل از هر چیز برای انجام بیوپسی بافتی یا بیوپسی سوزنی باید بافت تومور وجود داشته باشد و دسترسی به این بافت امکان پذیر باشد. به همین دلیل، تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته زمانی که توده توموری را تشکیل می دهد، ممکن می سازد. اجرای آن نیز دشوار است. علاوه بر این، مداخلات جدی مانند جراحی ممکن است مورد نیاز باشد. از سوی دیگر، بیوپسی مایع، تشخیص سلول‌های سرطانی را در مراحل اولیه، حتی قبل از تشکیل تومور تومور، پس از یک مداخله معمولی و ساده مانند آزمایش‌های معمول خون، امکان‌پذیر می‌سازد.

در مرحله اولیه بیماری سرطان، جایی که سلول‌های سرطانی هنوز قابل شناسایی نیستند، اطلاعات بسیار ارزشمندی را از نظر تشخیص و برنامه‌ریزی درمان با جداسازی DNA سرطان در جریان خون فراهم می‌کند.

با تایپ کردن سلول‌های سرطانی به‌دست‌آمده، امکان استفاده از روش‌های درمانی مؤثرتری را فراهم می‌کند.

این به انتخاب داروی مناسب با توجه به ویژگی های بیولوژیکی کشف شده سرطان کمک می کند.

این اجازه می دهد تا اثربخشی درمان اعمال شده را اندازه گیری کنید.

بیوپسی مایع چه زمانی انجام می شود؟

بیوپسی مایع یک روش ارجح است، به ویژه در مواردی که نمی توان بیوپسی بافت طبیعی را اعمال کرد، بیماری سرطانی موجود در قسمت دیگری از بدن رخ می دهد یا اطلاعات به دست آمده از بیوپسی بافت برای تشخیص و برنامه ریزی درمان کافی نیست. بیوپسی مایع یک روش بسیار مهم در تصمیم گیری های تشخیصی و درمانی است زیرا به راحتی قابل تکرار است و داده های ژنتیکی و بیوشیمیایی ارزشمندی را ارائه می دهد.

مطالعات نشان داده اند که بیوپسی مایع به ویژه در انواع سرطان های زیر مفید است:

سرطان پستان

سرطان ریه

سرطان دستگاه گوارش

سرطان پانکراس

سرطان دهانه رحم، آندومتر، تخمدان و لوله

سرطان کلیه

سرطان مثانه

ملانوما

تومورهای مغزی

تومورهای بیضه

لوسمی و لنفوم (سرطان خون)

سایر تومورهای نادر اپیتلیال

می توان از آن در تشخیص انواع مختلف سرطان استفاده کرد. در سرطان هایی که در معرض خطر عود پس از درمان هستند، می توان از بیوپسی مایع برای نشان دادن اینکه آیا عود در مراحل اولیه وجود دارد یا خیر، استفاده کرد. همچنین اطلاعات مفیدی در برنامه ریزی درمان این بیماری ها و ارزیابی پاسخ به درمان ارائه می دهد.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

بیوپسی مایع چگونه انجام می شود؟

بیوپسی مایع؛ با گرفتن مقدار مشخصی نمونه خون از بیمار مانند آزمایشات معمول خون انجام می شود. پارامترهای زیر در نمونه خون گرفته شده برای به دست آوردن اطلاعات لازم برای تشخیص و درمان بررسی می شوند:

تشخیص سلول های سرطانی در گردش: مقادیر کمی از سلول های سرطانی که وارد جریان خون می شوند با روش های مختلف جدا می شوند. خواص مختلف سلول حاصل را می توان با استفاده از تکنیک های دقیق برای این منظور تجزیه و تحلیل کرد.

تشخیص نمونه‌های DNA سلول‌های سرطانی: از آنجایی که سلول‌های سرطانی که وارد جریان خون می‌شوند به سرعت تقسیم می‌شوند، ممکن است به‌طور دوره‌ای تجزیه شده و محتویات خود را به مایع خون منتقل کنند. یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده این محتوا، نمونه DNA سلول سرطانی است. با جداسازی DNA سلول سرطانی از خون به‌دست‌آمده از نمونه‌برداری مایع و انجام بسیاری از آنالیزهای هدفمند، علاوه بر تشخیص سرطان، اطلاعات بسیار ارزشمندی مانند تایپ سرطان، برنامه‌ریزی درمان با توجه به ویژگی‌های DNA و تعیین و پیگیری به دست می‌آید. از پاسخ به درمان

بسیاری از تغییرات ساختاری و عملکردی سلولی خاص سلول‌های سرطانی را می‌توان از سلول‌های تومور در گردش (CTC) در خون در گردش یا از DNA خارج شده از این سلول‌ها، یعنی از مواد به‌دست‌آمده از بیوپسی مایع، شناسایی و بررسی کرد.

مزایای بیوپسی مایع چیست؟

برخی از مزایای استفاده از بیوپسی مایع وجود دارد. می توان این مزایا را به شرح زیر فهرست کرد:

در مقایسه با مداخلات جدی و تکنیک های تهاجمی مورد استفاده در بیوپسی بافت. بیوپسی مایع ساده است و مداخله بسیار کمی دارد. اما یک برنامه کاربردی موثر است.

این روش ارزان‌تر از بیوپسی بافتی و معاینه پاتولوژیک است.

اطلاعات ارزشمندی در مورد زمینه ژنتیکی و بیولوژیکی تومور ارائه می دهد و هم در تعیین روش مورد استفاده در درمان و هم در ارزیابی پاسخ به درمان بسیار مفید است.

از آنجایی که می توان آن را به راحتی اعمال کرد و تکرار کرد، امکان پیگیری تغییرات در واکنش هایی مانند مقاومت دارویی در سلول های سرطانی را در طول دوره درمان فراهم می کند. از آنجایی که بیوپسی بافت فقط برای تشخیص است، نمی تواند مزایای مشابهی را ارائه دهد.

از آنجایی که نمونه به دست آمده از بیوپسی بافت تنها پس از انجام فرآیندهای شیمیایی خاص قابل بررسی است، برای بررسی ساختار ژنتیکی سلول سرطانی مناسب نیست. از سوی دیگر، DNA سلول های سرطانی در خون را می توان با بیوپسی مایع به طور دقیق شناسایی و بررسی کرد.

در حالی که بررسی پاتولوژیک بیوپسی بافت ممکن است هفته ها طول بکشد، نتیجه بیوپسی مایع را می توان در زمان بسیار کوتاه تری تعیین کرد.

آینده بیوپسی مایع چیست؟

امروزه مطالعات ژنتیکی و ژن درمانی از محبوب ترین موضوعات تحقیقاتی هستند. از آنجایی که اساس سرطان از نظر ژنتیکی مرتبط است، پیشرفت در تحقیقات در این زمینه نیز زمینه جدیدی را در تشخیص و درمان سرطان ایجاد می کند.

می توان گفت که بیوپسی مایع در پرتو تحقیقات ژنتیکی کنونی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. زیرا با نتیجه بیوپسی مایع می توان نقشه ژنی سلول های سرطانی در جریان خون را به دست آورد. به این ترتیب می توان مناطق هدف احتمالی را که می توان در ژن درمانی هدف قرار داد شناسایی کرد و ممکن است با یک ژن درمانی موثر سرطان را کاملاً از بین برد. به همین ترتیب، با حذف مکانیسم های مقاومتی که سرطان در برابر روش های درمانی مورد استفاده ایجاد کرده است، می توان پیشرفت چشمگیری در درمان سرطان داشت.

بیشتربدانید:بهترین مرکز بیوپسی سینه در تهرانماموگرافیبیوپسی سینه

سوالات متداول در مورد بیوپسی پروستات فیوژن

مزایای بیوپسی فیوژن پروستات چیست؟

بیماری که تحت بیوپسی کلاسیک پروستات قرار گرفته است قبل از بیوپسی پروستات MRI انجام نمی دهد. برای بیماری که بیوپسی فیوژن پروستات انجام می دهد، قبل از بیوپسی پروستات، MRI پروستات چند پارامتری انجام می شود.

در بیوپسی کلاسیک، بی حسی موضعی معمولاً بدون بیهوشی بیمار انجام می شود. بیوپسی فیوژن معمولاً تحت بیهوشی و در حالی که بیمار در خواب است انجام می شود.

در بیوپسی کلاسیک، بیمار معمولاً احساس درد می کند. در بیوپسی فیوژن، بیمار دردی را احساس نمی کند.

در بیمارانی که تحت بیوپسی کلاسیک قرار می گیرند، سرطان های تهاجمی پروستات، به ویژه سرطان هایی که به سرعت گسترش می یابند، نادیده گرفته می شوند. در بیمارانی که تحت بیوپسی فیوژن قرار می‌گیرند، احتمال تشخیص سرطان‌های تهاجمی و سریع پروستات ۵ تا ۶ برابر کاهش می‌یابد.

احتمال برنامه ریزی درمانی نادرست برای بیمارانی که تحت بیوپسی کلاسیک پروستات قرار گرفته اند وجود دارد. از آنجایی که بیمارانی که تحت بیوپسی فیوژن قرار می گیرند به درستی تشخیص داده می شوند، می توان برنامه ریزی درمانی درستی انجام داد.

چه زمانی باید بیوپسی پروستات انجام شود؟

شایع ترین سرطان در مردان سرطان پروستات است. تنها راه تشخیص سرطان پروستات در مردانی که بیشترین خطر را دارند، انجام بیوپسی پروستات است. ما می توانیم مردان در معرض خطر سرطان پروستات را به شرح زیر لیست کنیم:

کسانی که PSA کل بالایی دارند

کسانی که در معاینه دیجیتالی دارای یافته های مشکوک پروستات هستند

افرادی که دارای نواحی PI-RADS 4 و PI-RADS 5 در داخل پروستات در MRI پروستات چند پارامتری هستند.

کسانی که در آزمایشات ژنتیکی در معرض خطر بالای سرطان پروستات هستند

چگونه قبل از بیوپسی پروستات آماده شویم؟

از آنجایی که بیوپسی پروستات یک روش تهاجمی است، مقدمات زیر باید قبل از بیوپسی انجام شود.

کشت ادرار: ۳ روز قبل از بیوپسی پروستات، کشت ادرار را انجام دهید. باید ثابت شود که بیمار عفونت مجاری ادراری ندارد.

درمان آنتی بیوتیکی: از آنجایی که بیوپسی پروستات معمولاً به صورت ترانس رکتال انجام می شود، آنتی بیوتیک ها باید از روز قبل از بیوپسی پروستات شروع شود. طبق پروتکل های گروه بیمارستان مموریال، درمان آنتی بیوتیکی به مدت ۳ روز پس از بیوپسی پروستات انجام می شود.

پاکسازی روده: از آنجایی که بیوپسی پروستات معمولاً به صورت ترانس رکتال انجام می شود، روده ها باید قبل از عمل تمیز شوند. به همین دلیل باید دو بار در صبح بیوپسی پروستات و یک ساعت قبل از انجام عمل تنقیه به بیمار داده شود.

قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون: پروستات اندامی با خون رسانی بسیار خوب است. برای جلوگیری از خونریزی شدید مقعدی یا ادراری پس از بیوپسی پروستات، رقیق کننده های خون باید یک هفته قبل از بیوپسی قطع شود. تزریقات رقیق کننده خون کوتاه اثر باید به بیمارانی که به آن نیاز دارند ارائه شود.

بیوپسی پروستات را می توان با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی (آرام بخشی) انجام داد. اگر بیوپسی پروستات تحت آرامبخشی انجام شود، بیمار نباید تا ۶ ساعت قبل از بیوپسی مایعات بخورد یا بنوشد.

بیوپسی پروستات چه خطراتی دارد؟

پس از انجام بیوپسی پروستات، باید حدود ۶ ساعت استراحت کنید.

ممکن است درد خفیفی در ناحیه لگن (در اطراف مقعد) وجود داشته باشد و خونریزی در ادرار ممکن است ۵ روز طول بکشد.

رنگ اسپرم شما ممکن است تا حدود ۶ هفته پس از بیوپسی پروستات تیره تر باشد (خون ممکن است در منی شما قابل مشاهده باشد).

اگر بیوپسی ترانس رکتال انجام داده اید، ممکن است ۲ تا ۳ روز پس از بیوپسی خونریزی کمی از مقعد داشته باشید.

ممکن است عفونت پروستات (پروستاتیت حاد) وجود داشته باشد. پس از بیوپسی علائمی مانند لرز، لرز و تب بالا مشاهده می شود. مصرف آنتی بیوتیک، به ویژه قبل از آزمایش، از عفونت جلوگیری می کند.

پس از بیوپسی؛ اگر خونریزی شدید، درد فزاینده، تب دارید یا بیش از ۸ ساعت نمی توانید ادرار کنید، حتما باید به بیمارستان مراجعه کنید.

تفاوت بین بیوپسی های کلاسیک که با دستگاه های سونوگرافی استاندارد انجام می شود چیست؟

در بیوپسی استاندارد پروستات، ناحیه محیطی پروستات به ۱۲ ناحیه تقسیم می شود و از هر ناحیه یک قطعه تصادفی گرفته می شود. دستگاه اولتراسوند نمی تواند بافت سرطانی را از بافت طبیعی پروستات تشخیص دهد، بنابراین مناطق مشکوک را نمی توان برای بیوپسی هدف قرار داد. در این روش از روش پراکنده کور با نمونه برداری تصادفی از نواحی مختلف پروستات استفاده می کنیم، به این امید که در صورت وجود تومور، در یکی از نمونه های گرفته شده با بافت تومور مواجه شویم. این نمونه‌برداری‌های تصادفی گاهی در تشخیص سرطان‌هایی که پتانسیل پیشرفت سریع دارند، ناکام می‌مانند، یا سرطانی که زندگی بیمار را تهدید نمی‌کند، ممکن است به‌طور غیر ضروری تشخیص داده شود. در نتیجه تقریباً به نیمی از بیماران توصیه درمانی اشتباه داده می شود.

چه چیز جدیدی در غربالگری سرطان پروستات وجود دارد؟ بیوپسی فیوژن MRI چیست؟

در سال های اخیر، «Multiparametric prostate MRI» و «MR-fusion biopsy technology» در تشخیص سرطان پروستات مطرح شده است. می پرسی چرا؟ زیرا با روش های تصویربرداری کلاسیک (سونوگرافی) که داریم، ممکن است نقاطی که ممکن است سرطان پروستات باشند در طول بیوپسی تشخیص داده نشوند. با استفاده از دستگاه های نسل جدید MRI، پروستات با تکنیک های مختلف MRI (MRI چند پارامتری) بررسی می شود. این تصاویر توسط رادیولوژیست های مجرب بررسی می شود و مناطق مشکوک به سرطان پروستات بررسی می شوند. MRI مولتی پارامتریک با دقت بالایی به ما نشان می دهد، به خصوص سرطان های بزرگتر از ۰٫۵ سی سی و با تهاجمی بالا.

بنابراین، آیا بیوپسی فقط از نقاط نشان داده شده توسط MRI کافی است؟ مطالعات به ما نشان داده است که اگر بیوپسی فقط از نقاط نشان داده شده توسط MRI گرفته شود، سرطان پروستات به میزان ۱۰ درصد از بین می رود. بنابراین امروزه علاوه بر بیوپسی سیستماتیک پروستات، بیوپسی از نواحی نشان داده شده توسط MRI ضروری است. مطالعات ثابت کرده اند که MRI باعث می شود نواحی سرطان پروستات کوچکتر از آنچه هستند به نظر برسند. بنابراین لازم است حداقل ۴ نمونه برداری از پروستات از نقاط نشان داده شده توسط MRI انجام شود.

چگونه می توان از نقاط نشان داده شده توسط MRI بیوپسی گرفت؟

۳ نوع روش بیوپسی فیوژن MRI وجود دارد.

بیوپسی تحت MRI: بیوپسی را می توان از نقطه ای که توسط MRI نشان داده شده است، با دقت زیادی تهیه کرد. لازم است نه تنها نقاط نشان داده شده توسط MRI، بلکه بیوپسی سیستماتیک پروستات نیز انجام شود. انجام بیوپسی سیستماتیک پروستات تحت MRI یک روش بسیار وقت گیر و پرهزینه است. با توجه به این معایب، کاربرد آن در سراسر جهان حدود ۵ درصد است.

بیوپسی شناختی MRI: متخصصی که بیوپسی پروستات را انجام می دهد، نواحی نشان داده شده توسط MRI را در نظر می گیرد و از آن نقاط بیوپسی می گیرد. مهمترین عیب بیوپسی شناختی این است که ممکن است ناکافی باشد، به خصوص اگر ناحیه مشکوک کوچکی وجود داشته باشد یا در بیش از یک نقطه مناطق مشکوک وجود داشته باشد.

بیوپسی فیوژن MR Ultrasound به کمک نرم افزار: پروستات بیمار با سونوگرافی در محیط بیوپسی بررسی می شود. تصاویر پروستات گرفته شده با تصویر سونوگرافی پروستات و MRI روی هم قرار گرفته و با استفاده از نرم افزار ترکیب می شوند. همانطور که کاوشگر اولتراسوند را در اطراف پروستات حرکت می دهیم، نرم افزار فیوژن تصویر MRI روی هم قرار داده شده را بر این اساس جابجا می کند و یک تصویر سونوگرافی/MR سه بعدی دقیق ارائه می دهد. در این تصویر ادغام شده، سوزن‌های بیوپسی را می‌توان به ناحیه‌ای که می‌خواهیم نمونه برداری کنیم (ضایعه مشکوک) هدایت شود. این روش مانند استفاده از GPS برای رسیدن به مقصد به جای رانندگی بدون جهت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری