021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی سینه

بیوپسی سینه

در بیوپسی سینه یک قطعه کوچک از بافت پستان که در یک آزمایشگاه برداشته می شود و بررسی می شود. برای انجام بیوپسی سینه ، ممکن است بافت سینه با سوزن مخصوص بیوپسی برداشته شود. یا ممکن است در حین عمل جراحی برداشته شود.و در آن بررسی می شود که سرطان یا سلولهای غیر طبیعی دیگر وجود دارد یا خیر.

بیوپسی پستان یک روش پرکاربرد در سراسر جهان است که نقش مهمی در تشخیص سرطان دارد. با این روش که امکان نمونه برداری از بافت پستان و بررسی دقیق بافت نمونه را فراهم می کند، تشخیص سرطان یا انجام مداخله جراحی بسته در مواقع لزوم امکان پذیر است. این روش که معمولاً شامل سوزن بیوپسی یا جراحی است، انواع مختلفی دارد. انواع مختلف بیوپسی بسته به اندازه یا محل ناحیه مشکوک در پستان ممکن است استفاده شود. روش ایده آل برای فرد معمولا توسط پاتولوژیست تعیین می شود.

بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی روشی است که برای تشخیص بسیاری از انواع سرطان استفاده می شود. بیوپسی پستان روشی است که امکان بررسی بافت پستان و ارزیابی پاتولوژیک با نمونه برداری از بافت پستان را فراهم می کند. در محدوده این روش، که شامل استفاده از سوزن بیوپسی یا تکنیک های جراحی است، می توان تشخیص داد که آیا یک ناحیه مشکوک سرطانی است یا خیر. اگر تورم یا ضخیم شدن بافت در پستان احساس شود، در نتیجه ماموگرافی ناحیه مشکوکی در پستان تشخیص داده شود یا پس از اسکن سونوگرافی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یافته مشکوکی به دست آید، پزشک ممکن است بیوپسی پستان را توصیه کند. همچنین در صورت وجود پوسته در ساختار سینه، فرورفتگی در پوست یا ترشحات خونی ممکن است نیاز به بیوپسی باشد. به لطف معاینات بیوپسی، سرطان سینه یا وضعیت سلامتی متفاوتی قابل تشخیص است. بیوپسی تنها روش تشخیصی است که می تواند به طور قطعی وجود سرطان در ناحیه مشکوک را تعیین کند.

انواع بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی سینه چگونه انجام می شود؟ در صورت طرح سوال، نوع بیوپسی که باید انجام شود باید بررسی شود. انواع مختلفی از روش های بیوپسی سینه برای افراد وجود دارد. نوع ایده آل بیوپسی برای بیمار بر اساس اندازه و محل ناحیه مشکوک در پستان، شدت ناحیه مشکوک، اینکه آیا بافت مشکوک در معاینه فیزیکی قابل احساس است یا خیر و سلامت عمومی بیمار تعیین می شود. پزشک ممکن است یکی از انواع بیوپسی زیر را برای به دست آوردن مقدار ایده آل نمونه بافت در طول بیوپسی و کمترین آسیب به بافت اطراف، انتخاب کند.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

در طول عمل انجام شده در اتاق عمل، پزشک از یک سوزن و سرنگ نازک برای بیوپسی استفاده می کند. این روش، که امکان نمونه برداری از سلول های سینه یا مایع را فراهم می کند، به طور کلی در حضور توده هایی که در طول معاینه فیزیکی قابل احساس هستند ترجیح داده می شود. از سیستم های تصویربرداری مانند اولتراسوند برای تعیین محل دقیق توده احساس شده در طول روش بیوپسی استفاده می شود. به این ترتیب می توان نمونه های مایع یا سلول را از محل مناسب برداشت.

بیوپسی با سوزن مرکزی

در بیوپسی با سوزن مرکزی، آسیب شناس که این روش را انجام می دهد، یک سوزن توخالی بزرگتر را برای نمونه برداری از بافت پستان ترجیح می دهد. یک نمونه بافت بزرگتر ممکن است در طول عمل گرفته شود که تحت سونوگرافی، ماموگرافی یا هدایت تصویربرداری MRI انجام می شود. از آنجایی که این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود، بیمار در حین عمل هیچ گونه درد و رنجی احساس نمی کند. برای قرار دادن سوزن بیوپسی در بافت پستان، برش کوچکی در ناحیه مناسب ایجاد می شود تا دسترسی به ناحیه مربوطه فراهم شود. پس از انجام عمل، این ناحیه با باندهای استریل پوشانده می شود. بعد از بیوپسی با سوزن مرکزی نیازی به بخیه زدن نیست.

بیوپسی هسته با کمک خلاء

در این نوع بیوپسی، پزشک یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند. یک سوزن بیوپسی مخصوص از طریق برش به بافت پستان وارد می شود. پس از قرار دادن، از یک دستگاه مخصوص با خلاء برای جمع آوری بسیاری از نمونه های کوچک بافت پستان در سوزن بیوپسی استفاده می شود. در مقایسه با روش‌های استاندارد بیوپسی سوزنی پستان، نمونه بافت بسیار بیشتری را می‌توان به لطف بیوپسی هسته با کمک خلاء به دست آورد. راهنمایی تصویربرداری نیز در این نوع بیوپسی مورد نیاز است.

بیوپسی سینه (لومپکتومی)

در طول بیوپسی اکسیزیونال، جراح جراحی را برای برداشتن ناحیه سرطانی بافت پستان انجام می دهد. با این روش کل جرم و معمولاً بافت های اطراف برداشته می شود. بیوپسی برش پستان را می توان هم یک روش تشخیصی و هم روش درمانی در نظر گرفت. این روش که شامل روش های جراحی باز است، بیوپسی جامع باز نیز نامیده می شود. این روش تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود و دوره نقاهت در مقایسه با سایر روش های بیوپسی طولانی تر است.

بیوپسی برشی پستان

در این روش بیوپسی که بیوپسی مقطعی باز نیز نامیده می شود، تنها بخشی از ناحیه غیر طبیعی در پستان بریده می شود. این روشی است که در مواردی که نتایج بیوپسی سوزنی کافی نیست یا ناحیه مشکوک آنقدر بزرگ است که با سوزن برداشته نمی شود استفاده می شود. از آنجایی که نوعی بیوپسی است که با ایجاد برش روی پوست انجام می شود، روند بهبودی این روش نسبت به روش های دیگر بیشتر طول می کشد. ممکن است به دلیل برش ایجاد شده پس از عمل، جای زخم روی پوست باقی بماند. تکنیک های مختلف تصویربرداری را می توان برای هدایت روش های بیوپسی استفاده کرد. می توان از ماموگرافی برای تعیین ناحیه ای که باید نمونه برداری شود استفاده کرد. تکنیک های تصویربرداری اولتراسوند را می توان برای ارائه راهنمایی فوری در طول بیوپسی سوزنی استفاده کرد. در برخی موارد، روش ها را می توان تحت هدایت تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز انجام داد.

چرا ممکن است به بیوپسی سینه احتیاج داشته باشم؟

 • برای چک کردن توده یا توده ای که در پستان احساس می شود (قابل لمس است)
 • برای بررسی مشکلی که در ماموگرافی مشاهده می شود ، مانند رسوبات کلسیم کمی در بافت پستان (ریزسنجی) یا جرم پر از مایع (کیست)
 • برای ارزیابی مشکلات نوک پستان مانند ترشح خون از نوک سینه
 • برای فهمیدن اینکه توده یا توده پستان سرطان (بدخیم) است یا سرطان نیست (خوش خیم)
 • توده یا ناحیه دیگری از نگرانی در پستان ممکن است در اثر سرطان ایجاد شود. یا ممکن است ناشی از مشکل کمتری جدی باشد.
 • ممکن است دلایل دیگری برای پزشک وجود بیوپسی پستان وجود داشته باشد.

مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز سونوگرافی،ماموگرافی،بیوپسی،MRI با پزشک متخصص خانوم در تهران آماده ارائه خدمت به شما میباشد.

روش های بیوپسی پستان  چندین نوع روش بیوپسی سینه وجود دارد. نوع بیوپسی که دارید بستگی به محل و اندازه توده سینه یا منطقه مورد نظر دارد.

 • بیوپسی ممکن است تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام شود. برای بی حسی موضعی ، دارو برای بی حس کردن سینه شما تزریق می شود. شما بیدار خواهید بود ، اما هیچ دردی نخواهید داشت. برای بیهوشی عمومی به شما دارو داده می شود تا هنگام بیوپسی شما را در خواب عمیق قرار دهد.
 • بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز (FNA). یک سوزن بسیار نازک در توده یا ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. یک نمونه کوچک از مایع یا بافت برداشته می شود. هیچ برشی لازم نیست. بیوپسی FNA ممکن است انجام شود تا مشخص شود که این ناحیه کیسه ای پر از مایع (کیست) یا توده جامد است.
 • بیوپسی هسته سوزنی. یک سوزن بزرگ به توده یا ناحیه مورد نظر هدایت می شود. قطعه های کوچک از بافت ، به نام هسته ها برداشته می شوندو برشی لازم نیست
 • بیوپسی باز (جراحی). برش در پستان ایجاد می شود. جراح بخشی یا تمام توده یا ناحیه نگرانی را برطرف می کند. در بعضی موارد ، توده ممکن است کوچک ، عمیق و سخت باشد. سپس روشی به نام محلی سازی سیم نیز ممکن است استفاده شود. برای این کار ، یک سوزن نازک با یک سیم بسیار نازک در پستان قرار می گیرد. تصاویر اشعه ایکس به هدایت آن به سمت توده کمک می کند. جراح سپس این سیم را دنبال می کند تا یک تکه پیدا کند.

ممکن است از ابزارها و روشهای خاصی برای راهنمایی سوزنها و کمک به مراحل بیوپسی  سینه استفاده شود. این شامل:

 • بیوپسی کلیشه ای :با این روش ، یک تصویر سه بعدی از پستان با استفاده از رایانه و نتایج ماموگرافی ساخته می شود. سپس تصویر سه بعدی سوزن بیوپسی را به محل دقیق توده سینه یا ناحیه نگرانی هدایت می کند.
 • بیوپسی هسته با کمک خلاء.: یک برش کوچک در پستان ساخته می شود. یک لوله یا کاوشگر توخالی از طریق برش وارد می شود. توسط MRI ، اشعه X یا سونوگرافی به توده یا توده سینه هدایت می شود. بافت پستان به آرامی به داخل پروب کشیده می شود. یک چاقوی نخ ریسی درون لوله ، بافت را از پستان جدا می کند. چندین نمونه از بافت را می توان در یک زمان برداشت.
 • بیوپسی با هدایت سونوگرافی: در این روش از تصاویر اولتراسوند از توده یا توده سینه استفاده می شود. این تصاویر در هدایت سوزن به محل دقیق بیوپسی کمک می کنند.
روش های بیوپسی سینه
روش های بیوپسی سینه

عوارض بیوپسی پستان :کلیه روشها دارای عوارضی هستند. برخی از عوارض احتمالی بیوپسی سینه شامل موارد زیر است:

 • کبودی و درد خفیف در محل بیوپسی
 • خونریزی طولانی مدت از محل بیوپسی
 • عفونت در نزدیکی محل بیوپسی
 • اگر بیوپسی با استفاده از اشعه ایکس انجام شود ، میزان اشعه مورد استفاده اندک است. خطر قرار گرفتن در معرض اشعه بسیار کم است.

در هنگام بیوپسی سینه چه اتفاقی می افتد؟

بیوپسی سینه ممکن است در مطب پزشک انجام شود. این کار ممکن است به صورت سرپایی انجام شود و این بدان معنی است که شما در همان روز به خانه می روید. یا ممکن است در بیمارستان انجام شود. بعضی از انواع بیوپسی ها فقط به بیهوشی موضعی احتیاج دارند. برای انواع دیگر ، بیهوشی عمومی لازم است. روش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد ارائه دهنده شما متفاوت باشد.

به طور کلی ، بیوپسی سینه سوزنی از این روند پیروی می کند:

 • از شما خواسته می شود که هر لباسی را از کمر برداشته و یک لباس برای پوشیدن به شما داده شود.
 • شما دراز می کشید یا می نشینید. این به ترجیح پزشک شما بستگی دارد و اگر از اشعه ایکس یا راهنمای سونوگرافی استفاده می شود.
 • پوست بالای محل بیوپسی با یک محلول استریل تمیز می شود.
 • هنگامی که از بی حسی موضعی استفاده می شود ، هنگام تزریق دارو ، یک سوزن احساس خواهید کرد. ممکن است احساس خفگی مختصر داشته باشید. بیوپسی تا زمانی که منطقه بی حس نشود ، شروع نمی شود.
 • هنگامی که از سونوگرافی استفاده می شود ، کاوشگر بر روی سینه شما قرار می گیرد تا توده یا توده سینه را پیدا کنید.
 • هنگامی که از تصویربرداری کلیشه ای استفاده می شود ،دراز میکشید با سینه خود را در دهانه روی میز قرار میدهید  . یک کامپیوتر محل دقیق توده سینه یا منطقه مورد نگرانی را پیدا می کند.
 • پزشک سوزن را مستقیماً در محل بیوپسی یا برش ریز (برش) قرار می دهد. او نمونه ای از بافت یا مایع را از بین می برد. ممکن است وقتی پزشک نمونه را گرفت ، بر روی سینه فشار وارد شودو تا زمانی که خونریزی متوقف شود ، فشار بر روی محل بیوپسی اعمال خواهد شد.
 • در صورت لزوم ، ناحیه باز سینه با بخیه یا نوارهای چسب بسته خواهد شد.
 • یک باند یا پانسمان استریل استفاده خواهد شد.
 • بافت ها برای معاینه به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

کاربرد بیوپسی در بیماری های پستان اغلب در موارد زیر انجام می شود:

برای روشن شدن تشخیص و تعیین انواع سرطان در حضور سرطانی که با سونوگرافی، ماموگرافی یا معاینات MRI که در پستان تشخیص داده شده است.در مواردی که با این روش تشخیص داده می شود اما مشخص نیست سرطان سینه است یا خیر.

اگر قبلاً توده‌ای در پستان تشخیص داده شده باشد، اما توده‌ای که دنبال می‌شود رشد کند، تغییر شکل یا تغییر در ساختار داخلی توده مشاهده می‌شود.

در مورد آسیب شناسی که قبلاً تصور می شد کیست است بعداً تغییر ماهیت می دهد.

جدای از چنین مواردی، برخی شرایط پزشکی دیگر نیز ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشند.

قبل از بیوپسی

بیوپسی پستان وضعیتی است که قبل از انجام عمل در زنان تنش ایجاد می کند، اما کسب اطلاعات در مورد روش باعث افزایش روحیه فرد می شود که قبل از انجام بیوپسی تنش را کاهش می دهد. دریافت اطلاعات از پزشک قبل از بیوپسی پستان، اضطراب شما را تا حد زیادی کاهش می دهد.

ترجیح داده می شود که بیمار قبل از عمل گرسنه باشد، اما لازم نیست. داروهای مصرف شده توسط بیمار باید قبل از عمل (چند روز قبل) ارزیابی شوند. در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون، بهتر است این داروها را تحت نظر پزشک قطع کنید یا به داروهای جایگزین روی بیاورید.

بیوپسی جراحی روی سینه چگونه انجام می شود؟

روش بیوپسی سینه بسته به روشی که ترجیح داده می شود، از مراحل مختلفی تشکیل شده است. ابتدا تکنیک تصویربرداری مناسب و نوع بیوپسی برای بیوپسی پستان که باید انجام شود مشخص می شود. در روش‌هایی که در اتاق عمل انجام می‌شود، در صورت انجام بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن مرکزی، بی‌حسی موضعی برای بیمار اعمال می‌شود. بنابراین، می توان از درد یا رنج در طول عمل جلوگیری کرد. در صورت استفاده از روش های بیوپسی جراحی، بیهوشی عمومی به طور کلی ترجیح داده می شود. در طی اقداماتی که تحت هدایت اولتراسوند یا ام آر آی انجام می شوند، فرصتی برای مداخله در مکان مناسب وجود دارد. پس از تعیین ناحیه ای از سینه که باید درمان شود، برشی ایجاد می شود. در روش های بیوپسی جراحی، یک برش کوچک به اندازه ۱ تا ۲ اینچ ایجاد می شود. سپس تمام یا قسمت خاصی از بافت مشکوک برداشته می شود. در برخی موارد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است یک نشانگر فلزی کوچک را در محلی که نمونه بیوپسی گرفته شده قرار دهد. بنابراین، در صورت نیاز به مداخله دوم، اولین ناحیه بیوپسی مشخص است. پس از اتمام این مراحل، برش بسته می شود. برش های بیوپسی جراحی با بخیه یا نوار چسب بسته می شود و عمل خاتمه می یابد.

بیوپسی با سوزن ظریف

این روش بیوپسی عموماً در معاینه ضایعات کیستیک (حاوی مایع) که در پستان تشخیص داده می شود استفاده می شود، اما یک قانون نیست. سوزن های مورد استفاده معمولا سوزن های بسیار نازکی هستند، این روش تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود، بنابراین نمی توان از بافت اشتباه نمونه برداری کرد. این روش بدون درد است و پس از بی حسی بافت سینه با بی حسی موضعی انجام می شود. فرآیند بسیار کوتاه است. از آنجایی که این روش با سوزن های بسیار نازک انجام می شود، پس از عمل هیچ جای زخمی وجود ندارد، هیچ بخیه ای برداشته نمی شود. هیچ مشکل زیبایی وجود نخواهد داشت. با این حال، گاهی اوقات، بافتی که با بیوپسی با سوزن ظریف گرفته می شود، ممکن است ناکافی باشد، بنابراین ممکن است نیاز به تکرار بیوپسی باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

بیوپسی هسته (سوزن ضخیم)

این روش بیوپسی به طور کلی در ضایعات توده جامد که در پستان تشخیص داده می شود، استفاده می شود. یکی از متداول ترین روش ها به خصوص در توده های سینه است. اگرچه سوزن های استفاده شده ضخیم تر از سوزن های مورد استفاده در بیوپسی با سوزن ظریف هستند، اما پس از عمل هیچ جای زخمی روی پوست وجود ندارد و نیازی به بخیه نخواهد بود. هیچ مشکل زیبایی وجود نخواهد داشت. بیوپسی سوزنی ضخیم نیز با سونوگرافی انجام می شود. بنابراین احتمال نمونه برداری از بافت اشتباه بسیار کم است. معمولا قطعات از یک منطقه بیش از یک بار گرفته می شود. این امر منجر به افزایش مقدار بافت برای ارسال به آزمایشگاه پاتولوژی و تشخیص آسانتر و دقیقتر می شود. این روش بیشتر از بیوپسی با سوزن های ظریف طول می کشد. در طول عمل، سینه با بی حسی موضعی بی حس می شود، بنابراین دردی ایجاد نمی شود.

بیوپسی خلاء

به طور خلاصه، در روش بیوپسی خلاء، تکه‌های بافت پستان به‌طور خودکار با دستگاه وکیوم مخصوص گرفته می‌شود. قطعات گرفته شده بزرگتر از قطعات گرفته شده با تکنیک بیوپسی هسته هستند. بنابراین، از آنجایی که بافت‌های بیشتری به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود، تشخیص آسان‌تر می‌شود و انواع فرعی بیماری راحت‌تر تشخیص داده می‌شوند.

روش بیوپسی خلاء اساساً با تکنیک بیوپسی هسته (سوزن ضخیم) تفاوتی ندارد. در این تکنیک بیوپسی از توده های جامد نیز انجام می شود. آن ها معمولاً در توده های حاوی مایع (کیستیک) ترجیح داده نمی شوند، اما یک قانون نیستند.

بیوپسی وکیوم مانند سایر نمونه برداری های سوزنی تحت بی حسی موضعی همراه با سونوگرافی انجام می شود. بیمار در حین این عمل احساس درد نمی کند. از آنجایی که این عمل از طریق سوراخ های سوزنی بسیار کوچک انجام می شود، در حین عمل هیچ بخیه ای وجود نخواهد داشت و هیچ مشکل زیبایی در پستان وجود نخواهد داشت.

بیوپسی با ماموگرافی

تمامی بیوپسی های انجام شده در رادیولوژی اینترونشنال با تصویربرداری انجام می شود. پرکاربردترین دستگاه دستگاه سونوگرافی است. با این حال، برخی از ضایعات ممکن است با سونوگرافی دیده نشوند. ضایعاتی در پستان وجود دارد که فقط با ماموگرافی قابل مشاهده هستند. به همین دلیل این گونه ضایعات در کارگاه ماموگرافی بیوپسی می شوند. سوزن های ظریف معمولاً در بیوپسی با هدایت ماموگرافی استفاده می شود. ابتدا با دستگاه مکان یاب متصل به دستگاه ماموگرافی، ماموگرافی روی پستان گرفته می شود و پس از مشخص شدن محل ضایعه در پستان، بیوپسی با سوزن ظریف از این ناحیه انجام می شود.

بیوپسی پستان با کمک MRI

اخیراً در ترکیه و همچنین در جهان مورد استفاده قرار گرفته است. با این تکنیک بیوپسی از ضایعات شناسایی شده در MRI انجام می شود. مثلا؛ بیوپسی در مناطقی که با ماموگرافی و سونوگرافی قابل مشاهده نیستند اما در MRI پستان مشکوک هستند، اجازه می دهد. به عنوان یک تکنیک بیوپسی، به طور کلی تفاوت زیادی با سایر تکنیک های بیوپسی ندارد. با این حال، نیاز به دستگاه MRI ویژه و دستگاه بیوپسی خاص را می توان از معایب این تکنیک در نظر گرفت. تکنیک بیوپسی با هدایت MRI پستان در برخی از گروه‌های بیمارانی که در زمینه بیوپسی پستان در این بین قرار دارند، امیدوارکننده است.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

پس از بیوپسی

معمولاً بعد از بیوپسی دردی وجود نخواهد داشت. اما در موارد درد خفیف فرد می تواند از مسکن هایی که اثر رقیق کنندگی خون ندارند استفاده کند. پس از انجام این عمل، بیماران می توانند در مدت زمان کوتاهی به فعالیت های روزمره ی خود بازگردند و حتی زنان شاغل هم به جز موارد خاص می توانند در همان روز شروع به کار کنند. عوارضی که ممکن است در حین و بعد از انجام عمل ایجاد شود بسیار نادر است و با استفاده از تکنیک مناسب بروز آن ها به میزان زیادی کاهش می یابد. شایع ترین عارضه هماتوم (خونریزی) در ناحیه ی انجام بیوپسی سوزنی است. در افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند بیشتر دیده می شود. بنابراین، قبل از عمل، پزشک خود را در مورد داروهایی که استفاده می کنید مطلع کنید. البته این هماتوم معمولاً بدون هیچ مداخله ای خود به خود برطرف شده و توسط بدن خارج می شود.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

آنچه باید در مورد بیوپسی سینه بدانید

قبل از بیوپسی پستان، مفید است که پزشک خود را در مورد داروهایی که استفاده می کنید مطلع کنید. بیوپسی پستان از نظر رقیق‌کننده‌های خون خطر قابل‌توجهی ندارد، اما رادیولوژیست که بیوپسی را انجام می‌دهد همچنان ممکن است آزمایش‌های خون مربوط به خونریزی را درخواست کند. بیوپسی با سوزن ظریف یا سوزن ضخیم حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. بیوپسی با کمک خلاء تقریباً ۲۵ دقیقه طول می کشد. پس از بیوپسی، بیماران ما می توانند بلافاصله به زندگی روزمره خود بازگردند. به جز بیوپسی به کمک خلاء، در جایی که سوزن وارد می شود نیازی به بخیه نیست. این یک روش بسیار آسان و سریع برای رادیولوژیست سینه با تجربه است. عوارضی مانند خونریزی و یا ایجاد عفونت بسیار نادر است.

از آنجایی که بیوپسی به کمک خلاء امکان برداشت قطعات بزرگ را فراهم می کند، می توان از آن نه تنها برای اهداف تشخیصی بلکه برای حذف کامل برخی از توده ها نیز استفاده کرد. این روش که برای حذف میکروکلسیفیکاسیون ها در صورت استفاده همراه با ماموگرافی استفاده می شود، برای برداشتن فیبروآدنوم بدون جراحی تحت هدایت سونوگرافی استفاده می شود.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یک روش بسیار آسان و بدون درد است که حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. نیازی به آماده سازی ندارد. مواد بیوپسی به دست آمده به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود و نتیجه پاتولوژی طی ۴-۵ روز به دست می آید. بیوپسی با سوزن ظریف در دستان با تجربه هیچ خطری ندارد. انتظار نمی رود عوارضی رخ دهد. این روشی است که می توان آن را برای تمام بافت های تیروئید، سینه، ریه، کبد و سایر بافت های جامد اعمال کرد.

بیوپسی با سوزن برش (TRU-CUT).

بیوپسی سوزنی ضخیم هیچ تفاوتی با بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف ندارد به جز اینکه سوزن استفاده شده ضخیم تر است. نیازی به آماده سازی ندارد. مواد بیوپسی به دست آمده به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود و نتیجه پاتولوژی طی ۴-۵ روز به دست می آید. بیوپسی سوزنی با هدایت اولتراسوند هیچ خطر جدی در دستان با تجربه ندارد. عوارضی مانند خونریزی و ایجاد عفونت بسیار نادر است.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

بیوپسی با کمک خلاء یک نسخه کمی بهبود یافته از بیوپسی سوزنی است. اگر بخواهیم مطمئن شویم که از تمام بافت های یک ناحیه نمونه برداری شده است، از تکنیک بیوپسی به کمک خلاء استفاده می کنیم. در این روش، از آنجایی که سوزن بیوپسی توسط دستگاه خلاء پشتیبانی می شود، می توان قطعات بافت ضخیم تری به دست آورد. از آنجایی که حتی امکان برداشتن کل ضایعه وجود دارد. اگر نتیجه پاتولوژی خوش خیم باشد، درمان در همان جلسه انجام می شود.

بیوپسی با هدایت ماموگرافی

بیوپسی میکروکلسیفیکاسیون ها و ضایعاتی که فقط در ماموگرافی مشاهده می شوند تحت هدایت ماموگرافی انجام می شود. بیوپسی های هدایت شده با ماموگرافی را می توان به طور کلاسیک با استفاده از روش استریوتاکتیک انجام داد. در مقایسه با نمونه برداری با هدایت اولتراسوند، بیوپسی با هدایت ماموگرافی کمی دشوارتر است. با این حال، رادیولوژیست های باتجربه سینه می توانند این بیوپسی ها را در کمتر از ۲۰ دقیقه انجام دهند. پس از بیوپسی، بیماران می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند. بیوپسی‌هایی که تحت هدایت توموسنتز در مراکزی با دستگاه‌های توموسنتز انجام می‌شوند، روش بیوپسی موفق‌تری محسوب می‌شوند، زیرا تحت هدایت تصویربرداری با وضوح بالاتر انجام می‌شوند.

بیوپسی با سونوگرافی پستان

بیوپسی برای ضایعات در پستان که می توان در سونوگرافی تشخیص داد به راحتی تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود. بیوپسی های انجام شده در سونوگرافی به صورت بیوپسی با سوزن ظریف و سوزن ضخیم است. در دستان مجرب در کمتر از ۱۰ دقیقه قابل انجام است. پس از عمل، بیمار ما می تواند بلافاصله به زندگی عادی خود بازگردد.

بیوپسی هدایت شونده با تصویربرداری تشدید مغناطیسی پستان

ضایعات بسیار کوچک که در MRI پستان تشخیص داده می شوند، گاهی اوقات با ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده نیستند. در چنین مواردی، تنها ضایعه ای که در MRI مشاهده می شود تحت هدایت MRI بیوپسی می شود. بیوپسی با هدایت MRI تنها توسط رادیولوژیست های باتجربه پستان با استفاده از سوزن های مخصوص بیوپسی سازگار با MRI و دستگاه بیوپسی مخصوص انجام می شود. این یک روش بدون درد و آسان در دستان با تجربه است.

بیوپسی سینه چقدر طول می کشد؟

زمان انجام بیوپسی پستان بسته به روشی که باید اعمال شود متفاوت است. اگر بیوپسی مرکزی با هدایت اولتراسوند انجام شود، زمان عمل معمولاً ۲۰ دقیقه است. با این حال، برای گزینه های بیوپسی جراحی، این دوره ممکن است تا ۱ ساعت افزایش یابد.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیسونوگرافی پرتابلسونوگرافی در منزل

عوارض جانبی بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی پستان بر اساس روش های کم تهاجمی است. بنابراین، روند درمان معمولاً بدون دردسر است. با این حال، ممکن است با برخی از عوارض جانبی پس از بیوپسی در طی اقدامات انجام شده بر روی بافت پستان مواجه شوید. عوارض جانبی زیر ممکن است در ناحیه تحت درمان ایجاد شود:

کبودی

تورم

درد یا احساس درد

خون ریزی

عفونت

اگر علائم عفونت مانند قرمزی، ترشح چرک یا تب در بافت پستان پس از بیوپسی رخ داد، توصیه می شود در اسرع وقت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. عوارض جانبی احتمالی به ذهن می رسد: “آیا بیوپسی پستان خطرناک است؟” ممکن است این سوال پیش بیاید. عوارض بعد از بیوپسی نادر است. این عوارض عبارتند از؛ فروپاشی ریه (پنوموتوراکس)، هموتوراکس که به عنوان تجمع خون بین دیواره قفسه سینه و ریه تعریف می شود و هموپنوموتوراکس که به معنای جمع شدن خون بین فروپاشی ریه و دیواره قفسه سینه است. اگر این اقدامات توسط پزشک متخصص انجام شود، خطر ابتلا به چنین عوارضی بسیار کم است. روش‌های بیوپسی پستان که در بیمارستان‌های فلورانس نایتینگل انجام می‌شود، در محدوده کار چند رشته‌ای واحدهای آسیب‌شناسی و رادیولوژی انجام می‌شود. به لطف کاربردهای صحیح، می توان از قدرت موثر بیوپسی در مبارزه با سرطان استفاده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری