021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

ماموگرافی هالوژیک

ماموگرافی هالوژیک

در مقاله ماموگرافی چیست به این نکته اشاره کردیم که یکی از دلایل اصلی فوت بانوان درگیر شدن با سرطان پستان است.  این آزمایش یک راه تشخیصی مناسب برای وجود بافت سرطانی در پستان است. در واقع یک عکس رادیوگرافی ساده که با دستگا‌ه‌های مختلفی گرفته می‌شود، می‌تواند در شناسایی این بافت سرطانی کمک کند. یکی از جدید‌ترین دستگاه‌های انجام این آزمایش دستگاه ماموگرافی هالوژیک است. استفاده از دستگاه ماموگرافی هالوژیک این خوبی را به همراه دارد که به وسیله آن می‌توانید سرطان را سریع‌تر تشخیص داد.

به نوعی می‌توان گفت که ماموگرافی هالوژیک نوعی عکس برداری با اشعه است که در آن به بررسی وضعیت سینه از لحاظ وجود تودهای مشکوک سرطانی پرداخته می‌شود، نکته قابل توجه آن است که این توده‌ها به هیچ عنوان با لمس و روش‌های دیگر تشخیصی قابل تشخیص نیستند و به همین دلیل انجام این آزمایش تجویز می‌شود. از این دستگاه همچنین برای غربالگری زنان بالای ۴۰ سال نیز استفاده می‌شود.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟

انجام آزمایش ماموگرافی را می‌توان به دو روش معمولی و دیجیتال تقسیم بندی کرد. در نوع دیجیتال بهترین برند در دنیا هالوژیک است. در این روش عکسبرداری به صورت دیجیتالی انجام می‌شود.

چگونه درد ماموگرافی را کاهش دهیم؟‌ یک مقاله با عنوان درد ماموگرافی برای شما همراهان دکتر هدایی تالیف شده است. با کلیک بر روی کلمه درد ماموگرافی به مقاله مورد نظر هدایت می شوید.

ویژگی‌های دستگاه ماموگرافی هالوژیک

در حال حاضر دستگاه‌های هالوژیک را می‌توان جزو عالی‌ترین دستگاه‌های ماموگرافی در نظر گرفت. عموما این دستگاه‌ها می‌توانند مواردی مانند تشخیص زود هنگام بافت‌های سرطانی پستان، کیفیت بالای تصویر برداری و پایین بودن میزان دوز اشعه در نظر گرفت.  همچنین می‌توان گفت که در این روش تصویر برداری به دلیل آن که از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، تصاویر با عمق پیکسلی بسیار بالایی تولید می‌شوند.

تصاویر ماموگرافی دیجیتال با دستگاه هالوژیک

معرفی انواع دستگاه ماموگرافی هالوژیک

هر کلینیک وابسته به نوع خدماتی که ارائه می‌دهد می‌تواند از دستگاه‌های مختلفی برای انجام آزمایش ماموگرافی استفاده کند. در ادامه به بررسی مزیت‌های دستگاه ماموگرافی دیجیتال هالوژیک خواهیم پرداخت.

دستگاه ماموگرافی هالوژیک ۳D

این دستگاه را می‌توان یکی از بهترین دستگاه‌های تشخیص سرطان در نظر گرفت. این دستگاه با کاربرد فراوانی که در تشخیص زودهنگام سرطان دارد، به یکی از عالی‌ترین دستگاه‌های موجود در بازار تبدیل شده است. مزیت‌های این دستگاه مواردی از قبیل: عکس برداری با کیفیت بالا، دارای راهنمای توموسنتز، دارای برنامه‌های پیشرفته، استفاده از تکنولوژی روز دنیا و … است.

با استفاده از این دستگاه می‌توان مودهای مختلف تصویر برداری از قبیل، ماموگرافی سه بعدی، دو بعدی، عکس برداری با میزان دز پایین، بایوپسی سه بعدی، بایوپسی دو بعدی و … را انجام داد.

ماموگرافی هالوژیک

روش انجام ماموگرافی هالوژیک

در این روش تصویر برداری هم مانند استفاده از دیگر دستگاه‌های ماموگرافی، بسته به امکانات مرکز روند انجام آزمایش می‌تواند به صورت نشسته و یا ایستاده انجام شود. پس از قرار دادن سینه در محل دستگاه، فرآیند عکس برداری آغاز می‌شود.

از آنجایی که حساسیت زیادی در زمان انجام آزمایش ماموگرافی باید در نظر گرفت، استفاده کردن از دستگاه‌های بروز برای تشخیص دقیق لازم و ضروری خواهد بود.

ماموگرافی Selenia Dimensions 3D:

دستگاه ماموگرافی ۳ بعدی بهترین پیشنهاد برای تشخیص بیماری سرطان پستان در مراحل اولیه است و اولین دستگاهی است که تکنولوژی توموسنتز را در مقابل عملکرد ماموگرافی ۲ دوبعدی ارایه داده است.

سیستم ماموگرافی دیجیتال

یک از رایج‌ترین تکنیک‌ها برای تصویر برداری به جهت تشخیص زودهنگام ضایعه سینه در بانوان ماموگرافی  است که در بعضی مواقع بسیار زودتر از آنکه توده بخواهد رشد کند و قابل لمس شود می‌توان آن را توسط ماموگرافی تشخیص داد (البته به طور معمول برای ثابت کردن بدخیم بودن ضایعه به وجود آمده در ماموگرافی و یا احتمال اجتناب از نگرانی‌ها از بیوپسی استفاده می‌شود).

به توصیه پزشکان، زنان بالای چهل سال (زنان بدون نشانه) به صورت دوره‌ای و سالیانه باید ماموگرافی شوند به علاوه زنانی که وجود سابقه خانوادگی از سرطان در آن‌ها وجود دارد (سرطان سینه) انجام ماموگرافی در این مدت زمان باید کمتر باشد.

ماموگرافی

دستگاه مامواسکن مانند روش‌های بالینی که قبلا مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای تصویر برداری از سینه طراحی شده این دستگاه با استفاده از تابش‌های مکرر یک اشعه بسیار باریک به سینه و حرکت همزمان آشکارساز (فلت پنل) در زیر سینه می‌تواند به ایجاد تصاویر سه بعدی با رزولیشن استاندارد (۴۰۹۶pixels x ۵۵۶۰pixels ) در سایز (۲۲ cm x28cm ) توسط پیکسل‌های (۵۴micron ) خود می‌باشد.

تفاوت ماموگرافی هالوژیک با ماموگرافی معمولی

در روش انجام آزمایش معمولی، تصویر روی یک فیلم رادیولوژی ثبت و چاپ می‌شود، عموما در این روش به دلیل آن که تصویر برداری دارای کیفیت بالایی نیست،  تشخیص وجود بافت سرطانی به سختی انجام می‌شود. اما در روش تصویر برداری هالوژیک از سینه، به دلیل آن که از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، تصاویر بسیار با کیفیت است. و همچنین به دلیل آن که این تصاویر روی کامپیوتر ذخیره می‌شود و محدودیت حجمی وجود ندارد، امکان بزرگنمایی در تصویر بسیار زیاد است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینهتفاوت سونوگرافی با ماموگرافیانواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

مرکز تصویر برداری جردن یکی از بهترین کلینیک‌ها در زمینه تصویر برداری است. این مرکز با استفاده از جدیدترین امکانات و همچنین برخورداری از متخصصین رادیولوژی آماده ارائه خدمات به تمامی هموطنان است.

 

برای تفسیر جواب ماموگرافی چقدر زمان لازم است؟

در بیشتر موارد در پایان ماموگرافی یا چند روز بعد عکس‌های تهیه شده از تصویربرداری توسط سونولوژیست به شما داده می‌شود. اما خواندن نتیجه ماموگرافی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

 نمایندگی ماموگرافی‌ ها‌لوژیک در ایران کجاست؟

مرکز تصویربرداری جردن با بهره گیری از به روزترین تجهیزات تصویربرداری پزشکی، متخصصین مجرب و امکانات مدرن تصویربرداری در زمینه ماموگرافی ‌ها‌لوژیک پذیرای مراجعین محترم می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری