021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

کولپوسکوپی و بیوپسی دهانه رحم چیست؟

کولپوسکوپی و بیوپسی دهانه رحم چیست؟

کولپوسکوپی و بیوپسی دهانه رحم چیست؟ یک روش ساده است که به پزشک اجازه می دهد تا از دهانه رحم شما نگاه خوبی داشته باشد. انجام این کار۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و بسیار شبیه به گرفتن پاپ اسمیراست. یکی از بزرگترین تفاوت ها این است که پزشک شما از یک ابزار ذره بین به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

معمولاً اگر در آزمایش پاپ خود نوعی نتیجه غیر طبیعی داشته اید، کولپوسکوپی دریافت می کنید، بنابراین پزشک شما می تواند هرگونه مشکل دیگری را تشخیص دهد.

چرا به کولپوسکوپی احتیاج داریم؟

اگر پزشک شما دلیل این را داشته باشد که ممکن است چیزی با سرویکس شما صحیح نباشد، ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند.

کولپوسکوپی و بیوپسی دهانه رحم چیست؟

برخی از این دلایل ممکن است شامل موارد زیر باشد :

  • نتایج پاپ شما غیر طبیعی بود.
  • گردن رحم شما در طول معاینه لگن غیر طبیعی به نظر می رسد.
  • آزمایشات نشان می دهد که شما ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV دارید.
  • شما خونریزی غیر قابل توضیح یا سایر مشکلات دارید.

پزشک شما می تواند از کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم، زگیل های تناسلی، سرطان واژن و سرطان روده استفاده کند. هنگامی که پزشک تان از نتایج کولپوسکوپی شما نتیجه گرفت، می داند که آیا شما نیاز به آزمایش های بعدی دارید یا خیر.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

بیمار روی میز معاینه قرار می گیرد، و پزشک او از یک اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده می کند. در مرحله بعدی او یک سواب پنبه ای را در محلول سرکه مانند ریخته و از آن برای پاک کردن دهانه رحم و مهبل استفاده می کند. ممکن است کمی سوزانده شود. سپس، او از کولپوسکوپ برای بررسی دهانه رحم شما استفاده می کند.

چگونه خود را برای کولپوسکوپی آماده کنیم؟

چیزی مانند کرم ها را داخل مهبل خود قرار ندهید. این موضوع کار پزشک را برای دیدن دهانه رحم سخت می کند. چند روز قبل از تامپون استفاده نکنید و مقاربت واژینال نداشته باشید.

به پزشک معالج دکتر مهناز هدایی اطلاع دهید که آیا شما دارویی مصرف می کنید یا خیر. این موارد ممکن است در طی عمل شما خونریزی شدید ایجاد کند، به خصوص اگر شما بیوپسی داشته باشید، یعنی برداشتن یک قسمت کوچک از بافت برای آزمایش و در آخر اینکه، اگر باردار هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.

آیا به بیوپسی دهانه رحم نیاز است؟

اگر پزشک شما در طول کولپوسکوپی شما چیزی را پیدا کند که به نظر طبیعی نرسد، شما مورد بیوپسی قرار می گیرید. پزشک شما بیوپسی را درست بعد از کولپوسکوپی شما انجام خواهد داد. او از یک ابزار تیز برای گرفتن نمونه ای از ناحیه غیر طبیعی استفاده می کند. ناراحت کننده خواهد بود – شما احساس فشار یا گرفتگی خفیف خواهید کرد. اما نباید صدمه دید.

زمان بازیابی کولپوسکوپی و بیوپسی

بعد از استفاده از کولپوسکوپی و بیوپسی گردن رحم، باید بتوانید سریعاً به محل کار یا مدرسه برگردید. اما چیزی را درون واژن خود وارد نکنید – تامپون، کرم و … و حداقل ۴۸ ساعت بعد از بیوپسی خود مقاربت نکنید.

منبع : https://www.webmd.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری