021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین مرکز بیوپسی  تیروئید در تهران

بیوپسی تیروئید و بهترین مرکز بیوپسی  تیروئید در تهران ؟

روش تشخیصی که برای گره های تیروئید مشکوک به سرطان انجام می شود، بیوپسی تیروئید در بهترین مرکز بیوپسی  تیروئید در تهران است. بیوپسی را می توان با هدایت اولتراسوند یا ندول های قابل لمس بدون نیاز به سونوگرافی انجام داد. ندول های تیروئید در زنان بیشتر دیده می شود و گاهی اوقات نیازی به بیوپسی نیست زیرا این گره ها خوش خیم هستند.

در نتیجه سونوگرافی تیروئید می توان اطلاعات دقیقی در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن گره ها به دست آورد. اگر ندول ها در سونوگرافی مشکوک به نظر برسند نیاز به تشخیص قطعی دارند. برای تشخیص قطعی از بیوپسی تیروئید در بهترین مرکز بیوپسی تیروئید در تهران استفاده می شود.

روش بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف روشی است که با ارزیابی زیر میکروسکوپ و با کمک سوزن های نازک انجام می شود. به لطف این روش، توده به سرعت، ایمن و راحت بدون آسیب به سایر بافت ها از بیمار خارج می شود.

بیوپسی هیچ تاثیری در بهبود ندول های خوش خیم و ندول های بدخیم ندارد. این روش بیوپسی برای تشخیص بافت سرطانی کافی است و دقت تشخیصی آن بسیار بالاست.

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید که عملکرد بسیاری از قسمت های بدن را تنظیم می کند، یک ترشح کننده هورمون قوی است. اگرچه این غده که در قسمت جلویی نای قرار دارد، اندازه کوچکی دارد، اما هورمون هایی که ترشح می کند برای بدن بسیار مهم هستند. هورمون های تیروئید؛ نقش مهمی در متابولیسم انرژی، رشد و نمو دارد.

ترشح خیلی کم یا زیاد هورمون توسط غده تیروئید بر اندام های بدن تأثیر متفاوتی می گذارد. وقتی هورمون ها به اندازه کافی ترشح نمی شوند، متابولیسم کند می شود و در نتیجه اختلالات زیادی رخ می دهد. این اختلالات؛ به عنوان فراموشی، افزایش وزن، خستگی و تمایل به خواب مشخص می شود.

در صورت ترشح بیش از حد هورمون غده تیروئید؛ ریزش مو، تعریق زیاد و کاهش وزن مشاهده می شود. غده تیروئید فواید زیادی برای بدن فراهم می کند و در صورت اختلال تیروئید، مشکلات عمده سلامتی به وجود می آید.

تشخیص ندول تیروئید و اقدامات بعدی

اگر بعد از معاینه دقیق ندول در غده تیروئید تشخیص داده شد، لازم است درمان از طریق پزشک شروع شود. پزشک از بیمار در مورد وضعیت سلامت عمومی او اطلاعاتی به دست می آورد و درخواست آزمایش می کند. این تست ها؛ سطح هورمون تیروئید در خون و روش بیوپسی تیروئید.

درمان گره های تیروئید به خوش خیم یا بدخیم بودن گره بستگی دارد. اگر ندول ها در بیوپسی خوش خیم باشند و ویژگی های رشدی را نشان ندهند، این ندول ها پیگیری می شوند. با این حال، اگر گره ها تمایل به رشد داشته باشند، بیوپسی انجام می شود.

ندول تیروئید چیست؟

توده های واقع در غده تیروئید را گره تیروئید می نامند. گره های تیروئید می توانند اندازه ها و ساختارهای مختلفی داشته باشند و بیشتر این گره ها خوش خیم هستند. تمایز ندول های با خطر سرطان ۵% و ۱۰% با سونوگرافی و آسپیراسیون سوزنی انجام می شود. تشخیص زودهنگام این ندول های سرطان زا تیروئید بسیار مهم است.

خطرات ندول های تیروئید؛

 • سرطان
 • تولید بیش از اندازه هورمون و ایجاد پرکاری تیروئید
 • فشار روی نای

علائم ندول تیروئید؛

 • تورم در ناحیه گردن
 • گردن درد و ناراحتی
 • داشتن مشکل در تنفس و بلع
 • گرفتگی صدا

بیوپسی تیروئید بر روی ندول تیروئیدی که در سونوگرافی تیروئید مشکوک به نظر می رسد انجام می شود. این روش های بیوپسی شامل آسپیراسیون با سوزن ظریف است. علاوه بر این روش، سینتی گرافی تیروئید یکی از کاربردهایی است که برای طبقه بندی بیماری استفاده می شود.

روش های درمان گره های تیروئید به شرح زیر است:

ندول های تیروئید که پر از بافت داخلی هستند و هورمون تولید نمی کنند، نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.

خطر سرطان در ندول های دردناک و سفت نیز بیشتر است. برای درمان این ندول هایی که خطر سرطان را به همراه دارند، ابتدا بیوپسی تیروئید انجام می شود و همه ندول هایی که علائم سرطان دارند باید جراحی شوند.

ندول های خوش خیم باید از طریق اولتراسوند کنترل شوند. اگر ندول علائم رشد را نشان دهد، ممکن است با انجام بیوپسی سوزنی، عمل جراحی در نظر گرفته شود.

خطر ابتلا به سرطان در گره های داغ وجود ندارد، اما اگر ندول داغ ۲ سانتی متر یا بزرگتر باشد، ممکن است نیاز به مداخله جراحی باشد.

بیوپسی تیروئید در چه شرایطی انجام می شود؟

ندول های تیروئید در موارد خاصی بیوپسی می شوند، اما نه همیشه. بیوپسی همه گره ها ممکن است امکان پذیر نباشد.

در صورت مشکوک شدن به سرطان در گره ها، باید نمونه برداری برای بیوپسی انجام شود.

قبل از انجام عمل، معاینه فیزیکی لازم است و معاینه دقیق آزمایشگاهی با استفاده از روش بیوپسی تیروئید انجام شود.

ندول های واقع در غده تیروئید ممکن است گاهی اوقات به راحتی قابل مشاهده نباشند. برای این کار پزشک با انجام معاینه دست یا سونوگرافی مشکل را آشکار می کند.

اگر خطر ابتلا به سرطان در گره های تیروئید وجود داشته باشد، می توان از بیرون متوجه آن شد. این می تواند به عنوان یک توده بزرگ در ناحیه گردن دیده شود. بیوپسی تیروئید برای تشخیص این توده انجام می شود.

عواملی که خطر ابتلا به سرطان تیروئید در افراد را افزایش می دهند:

 • مشکل در بلع، تورم در ناحیه گردن و گرفتگی صدا
 • ندول تلنگر در معاینه پیدا شد
 • داشتن غدد لنفاوی در داخل و اطراف گردن
 • بیمار سابقه خانوادگی سرطان تیروئید دارد

بیوپسی تیروئید چگونه انجام می شود؟

قبل از ادامه مراحل، اطلاعات دقیقی در مورد بیوپسی تیروئید باید به بیمار گفته شود. سپس فرآیند تراکنش را می توان شروع کرد.

بیوپسی با استفاده از روش بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف انجام می شود.

در این روش بیوپسی، بیمار در وضعیت خوابیده به پشت است. در روش بیوپسی تیروئید از بی حسی موضعی استفاده نمی شود. این بخاطر این است که؛ برنامه خیلی دردناک نیست و به سرعت تکمیل می شود. با این حال، پزشکانی هستند که به ندرت از بیهوشی استفاده می کنند.

در این روش بیوپسی از یک سوزن ظریف برای آسان‌تر و راحت‌تر کردن عمل برای بیمار استفاده می‌شود.

استفاده از بیوپسی بسیار ساده است و میزان دقت آن بسیار بالا است. حاشیه خطای نتایج بیوپسی در بیمارانی که تایید شده که واقعاً سرطان دارند، بسیار کم است.

ناحیه مورد بیوپسی با مایعات ید تمیز و استریل می شود.

با کمک سوزن سرنگ، ندول وارد شده و از آنجا نمونه بافتی جمع آوری می شود.

مرحله جمع آوری نمونه بافت تحت هدایت اولتراسوند انجام می شود. بنابراین، می توان به وضوح مشاهده کرد که نمونه بافت به درستی از ناحیه جمع آوری شده است.

اگر ندول ها به اندازه کافی جمع آوری نشوند، بیمار ممکن است چندین نمونه برداری تیروئید دیگر انجام دهد.

روش بیوپسی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد که شامل آماده سازی اولیه و روش می شود.

چه کسانی نباید بیوپسی تیروئید انجام دهند؟

بیوپسی تیروئید برای کسانی که گره های تیروئید بزرگتر از ۴ سانتی متر دارند انجام نمی شود. این افراد نیاز به جراحی دارند.

آدنوم پاراتیروئید که با سرطان تیروئید اشتباه گرفته می شود، تا زمانی که به طور کامل تشخیص داده نشود، نمونه برداری نمی شود. برای این کار می توان از روش های مختلف بیوپسی استفاده کرد.

این روش در افرادی که ندول تیروئید پرخطر در اثر سونوگرافی دارند انجام نمی شود.

این روش برای افراد مبتلا به التهاب تیروئید اعمال نمی شود.

چرا بیوپسی تیروئید انجام می شود؟

روش‌های بیوپسی تیروئید برای تشخیص ندول‌هایی در غدد تیروئید که خطر سرطان را دارند انجام می‌شود. در این فرآیند، بررسی دقیقی برای تعیین خوش خیم یا بدخیم بودن گره ها انجام می شود و مسیری که باید طی شود مشخص می شود. این روش های بیوپسی یک تکنیک تصویربرداری بسیار موثر هستند.

چه کسانی نباید بیوپسی تیروئید انجام دهند؟

اگر ندول تیروئید بیمار بزرگتر از ۴ سانتی متر باشد، جراحی لازم است و نمی توان بیوپسی تیروئید را انجام داد. در عین حال، از آنجایی که ندول تیروئید بزرگ است، امکان تشخیص بسیار کم است.

بیوپسی را نمی توان در بیماران پاراتیروئید انجام داد. آدنوم پاراتیروئید اغلب با سرطان تیروئید اشتباه گرفته می شود. بنابراین، تشخیص باید با استفاده از روش های مختلف انجام شود.

بیوپسی برای افراد مبتلا به التهاب تیروئید و به ویژه برای بیماران هاشیموتو انجام نمی شود.

بیوپسی در افرادی که ندول های بالایی در سونوگرافی دارند انجام نمی شود. نتایج روش های سونوگرافی از دقت بالایی برخوردار است و مشخص است که فرد مبتلا به سرطان است یا خیر. بیوپسی بر روی بیمار مبتلا به سرطان انجام نمی شود. برای انجام بیوپسی در بهترین مرکز بیوپسی تیروئید در تهران با ما تماس بگیرید.

کدام انواع ندول ها بیوپسی می شوند؟

بیشتر گره های تیروئید خوش خیم هستند و باعث ناراحتی نمی شوند و در بهترین مرکز بیوپسی تیروئید در تهران قابل تشخیص است. ندول های خوب که هورمون های اضافی تولید نمی کنند و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند، درمان نمی شوند. علت دقیق ندول تیروئید مشخص نیست و در بسیاری از افراد ندول ها با معاینه اولتراسوند تشخیص داده می شوند. بیشتر این گره ها به قدری کوچک هستند که در معاینه فیزیکی قابل تشخیص نیستند.

احتمال بدخیم بودن ندول های تیروئید حدود ۵ درصد است. طبقه بندی خطر ندول ها توسط سونوگرافی انجام می شود. وضعیت خطر برای بیوپسی تیروئید از گره های تیروئید ارزیابی می شود. گرچه ندول های خطرناک با روش های سونوگرافی مشخص می شوند، اما با روش بیوپسی مشخص می شود که آیا ندول ها خطرناک هستند یا خیر. اکثر سرطان های تیروئید به طور تصادفی شناسایی می شوند، مانند ندول ها.

بیشتر بدانید : بیوپسی سینهبیوپسی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

بیمار قبل از بیوپسی تیروئید چه کاری باید انجام دهد؟

هر روش بیوپسی باعث اضطراب زیادی در بیماران می شود. دلیل این نگرانی این است؛ داشتن اطلاعات کافی در مورد روش. بیوپسی تیروئید با سوزن هایی که در واحدهای خونگیری استفاده می شود انجام می شود و برخلاف تصور عموم درد چندانی ندارد. با این حال، انجام برنامه از ناحیه گردن ممکن است باعث ایجاد ترس در بیماران شود. قبل از انجام بیوپسی تیروئید، بیمار باید موارد زیر را انجام دهد:

 • می توانید قبل از عمل صبحانه بخورید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون باید تا روز عمل قطع شود.
 • قطع دارو باید تحت نظر پزشک باشد و در صورت صلاحدید پزشک می توان داروی دیگری را تعویض کرد.
 • اگر داروهایی غیر از داروهای رقیق کننده خون به طور منظم استفاده می شود، باید به پزشک اطلاع داده شود.
 • گردنبند در صورت استفاده باید قبل از عمل برداشته شود.
 • باید مراقب پوشیدن لباس هایی باشید که به راحتی گردن باز شود.
 • اگر موهایتان بلند است، نباید موها را به صورت کش درآورید. این وضعیت مو ممکن است ناراحت کننده باشد زیرا سر در طول بیوپسی به عقب متمایل می شود.

مزایای بیوپسی تیروئید چیست؟

نمونه بافتی که از ندول تیروئید گرفته می شود در آزمایشگاه ارزیابی می شود و به طور دقیق مشخص می شود که آیا بافت بیوپسی تیروئید سرطانی است یا خیر.

این روش بیوپسی نتایج سریع، ارزان، راحت و ایمن را ارائه می دهد.

در نتیجه بیوپسی، می توان با تشخیص اینکه بیمار سرطان تیروئید ندارد، از انجام جراحی های غیرضروری در آینده جلوگیری کرد. پس از بیوپسی، در صورت بدخیم بودن گره، طرح درمانی لازم به سرعت تهیه می شود.

چه عواملی احتمال ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهد؟

عواملی که احتمال سرطان تیروئید را افزایش می دهند عبارتند از:

جنسیت: سرطان تیروئید در زنان شایع تر است. دلیل شیوع بیشتر سرطان در زنان ناشناخته است، اما گمان می‌رود که هورمون استروژن با آن ارتباط داشته باشد.

عوامل ژنتیکی: جهش های مختلف در سلول می تواند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش دهد.

داشتن افراد مبتلا به سرطان تیروئید در خانواده، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

رادیوتراپی: کاربردهای رادیوتراپی که در ناحیه سر و گردن انجام می شود یکی از دلایلی است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

بیمار پس از بیوپسی تیروئید چه کاری باید انجام دهد؟

اگر از قرص های رقیق کننده خون استفاده می کنید، نباید آن ها را برای مدت معینی ادامه دهید.

لازم است به مدت ۲۰ دقیقه با یک پارچه استریل به ناحیه بیوپسی فشار وارد شود.

برای جلوگیری از عفونت در ناحیه ای که بیوپسی انجام می شود باید مراقب بود.

مواردی مانند عفونت و خونریزی باید در نظر گرفته شود و اقدامات احتیاطی لازم انجام شود.

درد احساس شده پس از عمل آنی است و پس از مدت زمان مشخصی از بین می رود. پس از بیوپسی تیروئید ممکن است کمی ناراحتی احساس شود.

پس از اعمال، فشار به ناحیه بیوپسی با گاز به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه اعمال می شود.

برای جلوگیری از عفونت لازم است به مدت یک روز به ناحیه بیوپسی توجه شود.

بیمار به مدت ۴-۵ ساعت تحت نظر نگه داشته می شود. پس از انجام بیوپسی تیروئید، مقادیر خونی بیمار کنترل می شود و در صورت عدم وجود مشکل، بیمار به منزل فرستاده می شود.

سوالات متداول

نتیجه مثبت بیوپسی تیروئید به چه معناست؟

نمونه‌های بیوپسی در بهترین مرکز بیوپسی تیروئید در تهران بررسی می‌شوند و خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن‌ها تشخیص داده می‌شود. اگر نتیجه بیوپسی تیروئید منفی باشد و بیمار شکایتی نداشته باشد، هر ۶ ماه یکبار ندول های تیروئید بررسی می شود. با این حال، اگر این ندول های خوش خیم بیش از قطر مشخصی باشند و به سرعت رشد کنند، باید در اسرع وقت درمان شوند.

هنگامی که ندول های مشکوک در نتیجه بیوپسی تیروئید یافت می شوند، نیازی به جراحی فوری نیست. تشخیص قطعی این ندول ها با استفاده از روش های بیوپسی با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن ضخیم در بهترین مرکز بیوپسی تیروئید در تهران انجام می شود. انجام این تشخیص همچنین مزایای زیادی در جلوگیری از جراحی های غیر ضروری دارد. اگر با این روش تشخیصی و تشخیصی که وضعیت بسیار نادری است، نتوان نتایج رضایت بخشی را به دست آورد، در این صورت ممکن است مداخله جراحی در نظر گرفته شود.

آیا بیوپسی تیروئید دردناک است؟

بیوپسی تیروئید با سوزن ظریف تحت بی حسی موضعی انجام می شود و به عنوان یک روش بدون درد شناخته می شود. درد خفیف ممکن است رخ دهد زیرا بیمار سر خود را کمی به عقب و بی حرکت نگه می دارد. در روش های بیوپسی باز به بیمار بیهوشی عمومی داده می شود و بیمار دردی احساس نمی کند.

آیا بیوپسی آسپیراسیون نازک تیروئید خطرناک است؟

هر یک از روش های مورد استفاده در روش بیوپسی تیروئید بسیار ایمن است. با این حال، خطراتی در این روش ها وجود دارد. این خطرات؛ خونریزی، عفونت و آسیب در اطراف ناحیه تیروئید. آسیب اطراف تیروئید کمتر از سایر خطرات است. علاوه بر این خطرات، روش آسپیراسیون با سوزن ظریف ممکن است به وضوح سرطانی بودن یا نبودن ندول را نشان ندهد. در صورت بروز چنین خطری، برای تشخیص قطعی ندول سرطانی، بیوپسی تیروئید باید تکرار شود.

آیا بیمار در طی بیوپسی با سوزن ظریف تیروئید بیهوش می شود؟

بیمار در طول بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف بیهوش نمی شود. بی‌حسی موضعی در ناحیه‌ای که بیوپسی تیروئید انجام می‌شود و ناحیه بی‌حس می‌شود، اعمال می‌شود. در بیوپسی باز، بیمار بیهوشی عمومی داده می شود و به خواب می رود.

بیشتر بدانید : انواع سونوگرافی _ بهترین مرکز سونوگرافی تهران _ بیوپسی سینه _ اندومتریوز

آیا بیوپسی ندول تیروئید خطرناک است؟

روش های مورد استفاده در روش بیوپسی تیروئید عوارض جانبی جدی ندارند. با این حال، مانند هر عمل پزشکی، خطراتی، هرچند اندک، در روش‌های بیوپسی وجود دارد. پس از بیوپسی، مشکلاتی مانند عفونت، تشکیل کیست و خونریزی ممکن است رخ دهد. اما برای جلوگیری از چنین عوارضی باید قبل از بیوپسی اقدامات احتیاطی لازم انجام شود. برای این کار باید به توصیه های پزشک گوش داده و برای کارهایی که باید قبل از انجام عمل انجام شود، آماده سازی شود.

بیوپسی با سوزن ظریف تیروئید چقدر طول می کشد؟

در طی روش بیوپسی تیروئید، بیمار به پشت دراز می کشد و یک بالش حمایتی زیر شانه های او قرار می گیرد. پوست با یک ضد عفونی کننده تمیز می شود و از بی حسی موضعی استفاده می شود. در روش بیوپسی با سوزن ظریف تیروئید، سوزن در ندول تیروئید قرار داده می شود و با حرکت سوزن، نمونه بافت مناسب گرفته می شود.

در مجموع ۱۰-۱۵ ثانیه طول می کشد تا سوزن در داخل باقی بماند و نمونه بافت را جمع آوری کند. پس از برداشتن سوزن، به مدت ۳-۵ دقیقه به پوست فشار وارد می شود تا از خونریزی جلوگیری شود. بیش از یک بیوپسی تیروئید ممکن است بسته به اندازه گره و تعداد گره ها انجام شود. این مراحل در کل در عرض ۵-۱۰ دقیقه تکمیل می شود. برای انجام بیوپسی تیروئید در بهترین مرکز بیوپسی تیروئید در تهران با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری