021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی سه بعدی در بارداری

سونوگرافی سه بعدی در بارداری

سونوگرافی سه بعدی در بارداری چیست و چرا انجام می‌شود؟ انواع سونوگرافی در بارداری باتوجه به شرایط مادر و جنین تعیین می‌شود. یکی از سونوگرافی‌ها که در طول دوره بارداری انجام می‌شود، سونوگرافی سه بعدی است که طی آن تصاویر واضح و باکیفیتی از جنین خود مشاهده می‌کنید. بهترین زمان سونوگرافی سه بعدی تا حدود زیادی به علت انجام آن بستگی دارد. سونوگرافی سه بعدی برای تعیین جنسیت نیز صورت می‌گیرد و طی این اسکن می‌توانید از جنسیت دقیق جنین خود اطلاع یابید.

آیا می‌دانید مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی چیست؟ از مزایای این سونوگرافی می‌توان به تشخیص دقیق ناهنجاری‌های موجود در جنین اشاره کرد. همچنین اختلالات مادرزادی در جنین نیز طی سونوگرافی سه بعدی قابل تشخیص خواهد بود. اما از آنجایی که در سونوگرافی ۳ بعدی و چهار بعدی از انرژی زیادی برای تهیه عکس و ویدئو استفاده می‌شود، این حرارت می‌تواند منجر به گرم شدن مایع اطراف جنین و در نهایت آسیب رساندن به بافت‌های جنین شود. در طول مقاله به طور کامل لزوم انجام سونوگرافی را بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید از هزینه سونوگرافی سه بعدی در تهران باخبر شوید، از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی سه بعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی چیست؟

یکی از انواع سونوگرافی در بارداری، سونوگرافی سه بعدی است که در این اسکن تصاویر دقیق و باکیفیتی از جنین در اختیار پزشک و مادر قرار می‌گیرد. همان‌طور که احتمالا می‌دانید انواع سونوگرافی های لازم در بارداری با اهداف مختلفی صورت می‌گیرند که برخی از آن‌ها ضروری و برخی دیگر نیز اختیاری هستند. سونوگرافی سه بعدی یکی از انواع سونوگرافی‌های ضروری است که پزشکان انجام آن را توصیه می‌کنند. اما این سونوگرافی با چه اهدافی انجام می‌شود و در این اسکن قرار است چه مواردی بررسی شود؟

همان‌طور که کمی پیش نیز اشاره کردیم انواع سونوگرافی‌ ها در بارداری اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند که تعیین جنسیت تنها یکی از این موارد به شمار می‌رود . مهم‌ترین اهداف انجام روش‌های مختلف سونوگرافی مشاهده سلامتی جنین و اطمینان خاطر پیدا کردن از عدم وجود هرگونه اختلال است. گاهی اوقات ممکن است در سونوگرافی معمولی، پزشک پی به وجود اختلالاتی در جنین ببرد؛ در این شرایط برای بررسی بیشتر و اطمینان خاطر سونوگرافی سه بعدی تجویز خواهد شد.

لزوم انجام سونوگرافی سه بعدی جنین

لزوم انجام سونوگرافی سه بعدی جنین

تمام خانم‌های باردار مشتاق هستند تا هرچه سریع‌تر تصاویری واضح و باکیفیت‎تر از جنین خود را مشاهده کنند. اما باید دقت داشته باشید که هدف از انجام سونوگرافی سه بعدی این نیست! همان‌طور که کمی پیش نیز اشاره کردیم انجام این سونوگرافی در زمان وجود هرگونه شک و تردیدی از سوی پزشک معالج تجویز می‌شود تا وضعیت جنین به صورت دقیق‌تری بررسی شود.

در سونوگرافی سه بعدی امواج با زوایای مختلفی به بدن جنین تابانده می‌شود تا در نهایت تصویری باکیفیت از جنین بر روی مانیتور تشکیل شود. برای گرفتن نتیجه‌ای مطلوب‎تر و همچنین کاهش عوارضات احتمالی این اسکن‌ها حتما باید سونوگرافی را نزد یک رادیولوژیست ماهر انجام دهید. نیازی به پر بودن مثانه قبل از انجام سونوگرافی سه بعدی نخواهد بود؛ اما برخی از پزشکان نوشیدن یک لیوان آبمیوه طبیعی نیم ساعت قبل از سونوگرافی سه بعدی را توصیه می‌کنند چراکه کمک می‌کند جنین در طی سونوگرافی هوشیارتر باشد!

تفسیر سونوگرافی سه بعدی

تفسیر سونوگرافی سه بعدی

چه مسائلی در سونوگرافی ۳ بعدی قابل تشخیص است؟ دانستن پاسخ این سوال تا حدود زیادی کمک می‌کند که بدانید آیا با توجه به وضعیت جنینتان انجام این سونوگرافی برای شما ضرورتی دارد یا خیر. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد در نتیجه این سونوگرافی قابل تشخیص خواهند بود.

 • تعیین جنسیت دقیق جنین
 • مشخص شدن اختلالات ژنتیکی جنین
 • بررسی اندام‌های درونی و بیرونی
 • مشاهده اختلالات احتمالی شبکه اعصاب و یا وجود فلج مغزی
 • مشخص شدن نقص‌های مادرزادی در ستون فقرات جنین
 • نمایان شدن اختلال‌های موجود در بافت‌های بدن جنین

معمولا در صورت وجود مشکلات جدی پس از تفسیر سونوگرافی سه بعدی، برای ادامه بارداری و یا قطع آن تصمیم‌های لازم گرفته می‌شود. باتوجه به اینکه امواج صوتی سونوگرافی برای جنین بی‌خطر است اما بهتر است این سونوگرافی را حتما با تجویز و توصیه پزشک خود انجام دهید و از انجام خودسرانه هرگونه سونوگرافی بدون تجویز پزشکتان خودداری کنید.

سونوگرافی سه بعدی در تهران

سونوگرافی سه بعدی در تهران چگونه انجام می‌شود؟

عموما به هنگام انجام سونوگرافی دو بعدی مثانه فرد باید پر باشد اما برای انجام سونوی سه بعدی نیازی به پر بودن مثانه نیست. همچنین به مادران توصیه می‌شود که نیم ساعت قبل از انجام سونوگرافی ۳ بعدی آبمیوه طبیعی و یا خوراکی‌های شیرین میل کنند؛ این اقدام منجر به حرکات بیشتر جنین شده و نتایج حاصل از سونوگرافی نیز دقیق‌تر خواهند بود.

برای تفسیر سونوگرافی سه بعدی حتما باید به پزشک معالج دکتر مهناز هدایی مراجعه کنید؛ چراکه افراد غیرمتخصص نمی‌توانند نتیجه یک سونوگرافی را به درستی تفسیر کنند. برای انجام سونوگرافی سه بعدی در تهران از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

بهترین زمان سونوگرافی سه بعدی

طول دوره بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم بندی می‌شود و بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی معمولا از هفته ۱۸ بارداری تا هفته ۲۲ است. این دوره بهترین زمان برای تشخیص ناهنجاری‌های موجود در جنین است. معمولا پس از هفته ۲۲ نتیجه سونوگرافی ۳ بعدی به صورت دقیقی قابل تشخیص نخواهد بود؛ چراکه در این دوره سر جنین رشد بیشتری کرده و مانع از مشاهده دقیق دیگر اندام‌های او می‌شود.

بنابراین سونوگرافی سه بعدی در هفته ۱۸ تا ۲۲ بهترین نتیجه ممکن را از انجام این اسکن در اختیار پزشکتان قرار می‌دهد. همچنین با توجه به حساسیت بالای جنین در سه ماهه اول، به هیچ عنوان نباید سونوگرافی سه بعدی انجام داد.

برای اطلاع از بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که مناسب‌ترین زمان برای انجام آن تا حدود زیادی به علت انجام این اسکن بستگی دارد.

مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی نیز یکی از انواع سونوگرافی در بارداری است که طی آن می‌توانید یک ویدئوی زنده از موقعیت و حرکات جنین خود مشاهده کنید. اما مزایا و معایب سونوگرافی ۳ بعدی و ۴ بعدی چیست؟ امروزه با کمک سونوگرافی سه بعدی می‌توان تا ۹۹ درصد به وجود اختلالات ژنتیکی در جنین پی برد. برخی از مزایای این سونوگرافی عبارتنداز:

 • دیگر نیازی نیست برای بررسی ناهنجاری‌های جنین از روش آمنیوسنتز استفاده کرد؛ این روش در گذشته گاهی منجر به سقط جنین می‌شد.
 • اگر به درستی و توسط یک رادیولوژیست ماهر انجام شود ضرری برای جنین نخواهد داشت.
 • نقایص ستون فقرات و نخاع جنین را مشخص می‌کند.

در کنار مزایایی که این سونوگرافی دارد باید از معایب آن نیز آگاه باشید. به عنوان مثال در صورت عدم مهارت کافی رادیولوژیست و جمع شدن امواج در یک نقطه از بدن، مایع اطراف جنین گرم شده و می‌تواند به بافت‌های جنین آسیب برساند. از همین‌رو اگر پزشکتان انجام این سونوگرافی را ضروری ندانسته است، بهتر است بی دلیل برای انجام آن اقدام نکنید.

هزینه سونوگرافی سه بعدی

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که تمام خانم‌های باردار می‌پرسند این است که قیمت سونوگرافی ۳ بعدی چقدر است؟ نرخ سونوگرافی سه بعدی به عوامل متعددی بستگی دارد:

 • مهارت رادیولوژیست
 • موقعیت مرکز تصویربرداری که برای انجام سونوگرافی به آن مراجعه می‌کنید.
 • نوع بیمه درمانی که دارید

در حالت کلی سونوگرافی‌های سه بعدی و یا چهار بعدی پرهزینه هستند و تنها برخی از بیمه‌های درمانی آن را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. برای اطلاع دقیق از هزینه‌های این سونوگرافی در مرکز تصویربرداری جردن از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

 

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در چیست؟

در سونوگرافی  سه بعدی تصاویر علاوه بر طول و عرض، عمق نیز دارند. در سونوگرافی چهار بعدی حرکات جنین مثل باز و بسته کردن چشم‌ها و دهان به خوبی مشخص است و تصاویر بصورت فیلم هستند و کیفیت بالاتری دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2]
×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری