021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی چیست؟

هدف از معاینه اولتراسوند

تشخیص تفصیلی، معاینه سیستماتیک تمامی اندام های قابل مشاهده جنین با توجه به رشد طبیعی و به موقع است. اینها به ویژه شامل مغز، قلب، کلیه ها و دستگاه ادراری، ستون فقرات و اندام ها می شود.

رشد جنین در بیش از ۹۰ درصد بارداری ها طبیعی است که به والدین آرامش خاطر زیادی می دهد.

با این حال، حدود ۶٪ از تمام نوزادان دارای ناهنجاری اندام هستند. این بدون در نظر گرفتن سن مادر رخ می دهد، به طوری که زنان باردار جوان مانند زنان باردار مسن در معرض خطر هستند. سونوگرافی آنومالی چیست؟ مطالعات علمی نشان داده اند که تشخیص ناهنجاری اندام قبل از تولد به طور قابل توجهی درمان نوزاد مبتلا را تسهیل می کند و این کودکان رشد کوتاه مدت و بلندمدت بهتری نسبت به کودکانی که بیماری در آنها تنها پس از تولد تشخیص داده شده است، نشان می دهند. دلیل این امر این است که آگاهی از بیماری جنین اجازه می دهد تا نظارت بر بارداری و برنامه ریزی زایمان، انتخاب مرکز تولد، زمان زایمان و مراقبت های پس از زایمان به طور معناداری تنظیم شود.

حدود تحقیق

حدود ۹۰ درصد از همه ناهنجاری های بالینی مهم در جنین را می توان با تشخیص دقیق تشخیص داد. با این حال، علیرغم نهایت دقت و تخصص بالای معاینه کننده، نمی توان همه ناهنجاری ها را در تشخیص دقیق تشخیص داد. بنابراین یک سونوگرافی نامحسوس تضمین کاملی برای یک کودک سالم نیست.

به عنوان مثال، این می تواند ناشی از شرایط معاینه محدود به دلیل وضعیت نامطلوب کودک یا افزایش شاخص توده بدنی زن باردار باشد. یک ناهنجاری همچنین می تواند در زمان بعدی ایجاد شود (به عنوان مثال: ناهنجاری های مغزی یا عواقب عفونت). اصولاً اگر بیماری ها هیچ گونه ناهنجاری ارگانی نداشته باشند، با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند. به عنوان مثال، بیماری های متابولیک، سندرم ها و برخی بیماری های ژنتیکی مانند تریزومی ۲۱ از جمله این موارد است.

معاینات سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی آنومالی چیست؟ معاینه اولتراسوند یک روش معمول است تا بتوان نوزاد متولد نشده را مستقیماً در رحم مشاهده کرد. با توجه به وضعیت فعلی دانش، این تست حتی در صورت استفاده مکرر، هیچ آسیبی برای مادر یا کودک ندارد. ۳ معاینه برای مراقبت های زایمان برنامه ریزی شده است. در مورد صور فلکی خطر، معاینات اضافی را می توان با صلاحدید پزشک انجام داد.

معاینه اولتراسوند می تواند تعیین کند که آیا کودک زنده است، آیا تاریخ زایمان محاسبه شده صحیح است، آیا یک یا چند کودک در حال رشد هستند، آیا ناهنجاری های جدی در کودک وجود دارد، آیا نشانه هایی از اختلالات ارثی وجود دارد، آیا کودک در حال رشد است یا خیر. به طور معمول و چقدر سنگین است، نحوه خوابیدن کودک در رحم، جایی که جفت (جفت) قرار دارد، گردش خون چگونه است.

اکثر کودکان سالم هستند و به طور طبیعی رشد می کنند. خطر ابتلا به بیماری های مادرزادی ۲-۴٪ است، ناهنجاری های جدی در حدود ۱٪ از تمام بارداری ها یافت می شود. این خطرات می تواند بسته به سن مادر، بیماری های قبلی و مصرف دارو یا مثلاً در مورد چندقلوزایی تک تخمکی افزایش یابد. با کمک معاینات اولتراسوند می توان تعداد زیادی از بیماری ها و ناهنجاری ها را رد کرد. نتیجه معاینه طبیعی بر مراقبت های بیشتر بارداری تأثیر می گذارد و می تواند آرامش زیادی به شما بدهد.

سونوگرافی آنومالی چیست؟ معاینه سونوگرافی ضروری پزشکی در حالت B (دو بعدی، سیاه و سفید) برای تجسم ساختارهای کودک برای شما و کودکتان خطرناک نیست. از اشعه استفاده نمی شود، اما امواج اولتراسونیک که در استفاده معمولی باعث گرم شدن بافت نمی شود. در مقابل، سونوگرافی داپلر پالسی، که انرژی کمی بیشتر به شکل امواج مصرف می کند، معمولا برای دوره های بسیار کوتاه (فقط چند سیکل قلبی) استفاده می شود. بنابراین هیچ آسیبی مشخص نیست. قرار گرفتن در معرض گوشی های هوشمند و دکل های تلفن همراه در مناطق مسکونی احتمالا مشکل سازتر است.

اگر در مورد این موضوع نگرانی دارید، لطفا با ما تماس بگیرید.

لطفا توجه داشته باشید

که حتی با تجهیزات مدرن، مراقبت زیاد و تجربه معاینه جامع، همه ناهنجاری ها و بیماری های کودک قبل از تولد تشخیص داده نمی شود. بیماری های جدی (نادر) وجود دارد که نه در سونوگرافی و نه در معاینه کروموزوم خود را نشان نمی دهند، به طوری که هرگز نمی توان به تضمین ۱۰۰٪ برای یک کودک سالم قبل از تولد دست یافت. ناهنجاری‌ها را نیز می‌توان نادیده گرفت یا اشتباه قضاوت کرد، زیرا برخی شرایط همراه (مانند چربی یا زخم دیواره شکم مادر، وضعیت نامطلوب کودک، کمبود مایع آمنیوتیک) شرایط معاینه را دشوارتر می‌کند. همچنین بیماری هایی وجود دارند که معمولاً فقط در اواخر بارداری یا پس از تولد ظاهر می شوند. برخی از یافته های اولتراسوند کاملاً واضح نیستند یا اهمیت آنها برای سلامت کودک قابل ارزیابی نیست. این می تواند منجر به ناامنی شود. لطفا در مورد نگرانی ها و ترس های خود با ما صحبت کنید.

بیشتر بدانید:  انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینهبیوپسی سینه بیوپسی پستان

اگر یک یافته غیر طبیعی در معاینه سونوگرافی به دست آمد، این لزوماً به این معنی نیست که کودک شما بیمار است. در عوض، یافته های سونوگرافی می تواند مبنای مهمی برای تصمیم گیری در مورد انجام معاینات بیشتر در اختیار شما قرار دهد. روشن شدن یافته‌های غیرطبیعی می‌تواند به انجام اقدامات لازم در دوران بارداری، برنامه‌ریزی محل تولد یا آمادگی برای تولد یک کودک بیمار کمک کند.

اگر شواهدی از بیماری های جدی در کودک وجود داشته باشد، معاینات اولتراسوند نیز می تواند شما را در تعارض تصمیمات اخلاقی در مورد اینکه آیا می خواهید توضیح بیشتری و ادامه بارداری دارید یا خیر، وارد کند. بنابراین، اگر به دلایل شخصی نیازی به انجام معاینات سونوگرافی یا آزمایشات قبل از تولد محدود نیستید، لطفاً به ما اطلاع دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال، خوشحال می شویم در حین امتحان اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

علاوه بر معاینه سونوگرافی دو بعدی که از نظر پزشکی ضروری است، گاهی اوقات ممکن است تصویر سه بعدی یا سونوگرافی ۴بعدی از نوزاد لازم باشد. اینکه آیا این امکان پذیر است به شرایط فنی (به عنوان مثال ضخامت دیواره شکم، مقدار مایع آمنیوتیک) و موقعیت کودک در رحم بستگی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری