021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی چیست؟

هدف از معاینه اولتراسوند

تشخیص تفصیلی، معاینه سیستماتیک تمامی اندام های قابل مشاهده جنین با توجه به رشد طبیعی و به موقع است. اینها به ویژه شامل مغز، قلب، کلیه ها و دستگاه ادراری، ستون فقرات و اندام ها می شود.

رشد جنین در بیش از ۹۰ درصد بارداری ها طبیعی است که به والدین آرامش خاطر زیادی می دهد.

با این حال، حدود ۶٪ از تمام نوزادان دارای ناهنجاری اندام هستند. این بدون در نظر گرفتن سن مادر رخ می دهد، به طوری که زنان باردار جوان مانند زنان باردار مسن در معرض خطر هستند. سونوگرافی آنومالی چیست؟ مطالعات علمی نشان داده اند که تشخیص ناهنجاری اندام قبل از تولد به طور قابل توجهی درمان نوزاد مبتلا را تسهیل می کند و این کودکان رشد کوتاه مدت و بلندمدت بهتری نسبت به کودکانی که بیماری در آنها تنها پس از تولد تشخیص داده شده است، نشان می دهند. دلیل این امر این است که آگاهی از بیماری جنین اجازه می دهد تا نظارت بر بارداری و برنامه ریزی زایمان، انتخاب مرکز تولد، زمان زایمان و مراقبت های پس از زایمان به طور معناداری تنظیم شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سونوگرافی آنومالی چیست؟ ادامه این مطلب را مطالعه کنید:

حدود تحقیق

حدود ۹۰ درصد از همه ناهنجاری های بالینی مهم در جنین را می توان با تشخیص دقیق تشخیص داد. با این حال، علیرغم نهایت دقت و تخصص بالای معاینه کننده، نمی توان همه ناهنجاری ها را در تشخیص دقیق تشخیص داد. بنابراین یک سونوگرافی نامحسوس تضمین کاملی برای یک کودک سالم نیست.

به عنوان مثال، این می تواند ناشی از شرایط معاینه محدود به دلیل وضعیت نامطلوب کودک یا افزایش شاخص توده بدنی زن باردار باشد. یک ناهنجاری همچنین می تواند در زمان بعدی ایجاد شود (به عنوان مثال: ناهنجاری های مغزی یا عواقب عفونت). اصولاً اگر بیماری ها هیچ گونه ناهنجاری ارگانی نداشته باشند، با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند. به عنوان مثال، بیماری های متابولیک، سندرم ها و برخی بیماری های ژنتیکی مانند تریزومی ۲۱ از جمله این موارد است.

معاینات سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی آنومالی چیست؟ معاینه اولتراسوند یک روش معمول است تا بتوان نوزاد متولد نشده را مستقیماً در رحم مشاهده کرد. با توجه به وضعیت فعلی دانش، این تست حتی در صورت استفاده مکرر، هیچ آسیبی برای مادر یا کودک ندارد. ۳ معاینه برای مراقبت های زایمان برنامه ریزی شده است. در مورد صور فلکی خطر، معاینات اضافی را می توان با صلاحدید پزشک انجام داد.

معاینه اولتراسوند می تواند تعیین کند که آیا کودک زنده است، آیا تاریخ زایمان محاسبه شده صحیح است، آیا یک یا چند کودک در حال رشد هستند، آیا ناهنجاری های جدی در کودک وجود دارد، آیا نشانه هایی از اختلالات ارثی وجود دارد، آیا کودک در حال رشد است یا خیر. به طور معمول و چقدر سنگین است، نحوه خوابیدن کودک در رحم، جایی که جفت (جفت) قرار دارد، گردش خون چگونه است.

اکثر کودکان سالم هستند و به طور طبیعی رشد می کنند. خطر ابتلا به بیماری های مادرزادی ۲-۴٪ است، ناهنجاری های جدی در حدود ۱٪ از تمام بارداری ها یافت می شود. این خطرات می تواند بسته به سن مادر، بیماری های قبلی و مصرف دارو یا مثلاً در مورد چندقلوزایی تک تخمکی افزایش یابد. با کمک معاینات اولتراسوند می توان تعداد زیادی از بیماری ها و ناهنجاری ها را رد کرد. نتیجه معاینه طبیعی بر مراقبت های بیشتر بارداری تأثیر می گذارد و می تواند آرامش زیادی به شما بدهد.

سونوگرافی آنومالی چیست؟ معاینه سونوگرافی ضروری پزشکی در حالت B (دو بعدی، سیاه و سفید) برای تجسم ساختارهای کودک برای شما و کودکتان خطرناک نیست. از اشعه استفاده نمی شود، اما امواج اولتراسونیک که در استفاده معمولی باعث گرم شدن بافت نمی شود. در مقابل، سونوگرافی داپلر پالسی، که انرژی کمی بیشتر به شکل امواج مصرف می کند، معمولا برای دوره های بسیار کوتاه (فقط چند سیکل قلبی) استفاده می شود. بنابراین هیچ آسیبی مشخص نیست. قرار گرفتن در معرض گوشی های هوشمند و دکل های تلفن همراه در مناطق مسکونی احتمالا مشکل سازتر است.

اگر در مورد این موضوع نگرانی دارید، لطفا با ما تماس بگیرید.

لطفا توجه داشته باشید

که حتی با تجهیزات مدرن، مراقبت زیاد و تجربه معاینه جامع، همه ناهنجاری ها و بیماری های کودک قبل از تولد تشخیص داده نمی شود. بیماری های جدی (نادر) وجود دارد که نه در سونوگرافی و نه در معاینه کروموزوم خود را نشان نمی دهند، به طوری که هرگز نمی توان به تضمین ۱۰۰٪ برای یک کودک سالم قبل از تولد دست یافت. ناهنجاری‌ها را نیز می‌توان نادیده گرفت یا اشتباه قضاوت کرد، زیرا برخی شرایط همراه (مانند چربی یا زخم دیواره شکم مادر، وضعیت نامطلوب کودک، کمبود مایع آمنیوتیک) شرایط معاینه را دشوارتر می‌کند. همچنین بیماری هایی وجود دارند که معمولاً فقط در اواخر بارداری یا پس از تولد ظاهر می شوند. برخی از یافته های اولتراسوند کاملاً واضح نیستند یا اهمیت آنها برای سلامت کودک قابل ارزیابی نیست. این می تواند منجر به ناامنی شود. لطفا در مورد نگرانی ها و ترس های خود با ما صحبت کنید.

بیشتر بدانید:  انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینهبیوپسی سینه بیوپسی پستان

اگر یک یافته غیر طبیعی در معاینه سونوگرافی به دست آمد، این لزوماً به این معنی نیست که کودک شما بیمار است. در عوض، یافته های سونوگرافی می تواند مبنای مهمی برای تصمیم گیری در مورد انجام معاینات بیشتر در اختیار شما قرار دهد. روشن شدن یافته‌های غیرطبیعی می‌تواند به انجام اقدامات لازم در دوران بارداری، برنامه‌ریزی محل تولد یا آمادگی برای تولد یک کودک بیمار کمک کند.

اگر شواهدی از بیماری های جدی در کودک وجود داشته باشد، معاینات اولتراسوند نیز می تواند شما را در تعارض تصمیمات اخلاقی در مورد اینکه آیا می خواهید توضیح بیشتری و ادامه بارداری دارید یا خیر، وارد کند. بنابراین، اگر به دلایل شخصی نیازی به انجام معاینات سونوگرافی یا آزمایشات قبل از تولد محدود نیستید، لطفاً به ما اطلاع دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال، خوشحال می شویم در حین امتحان اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

علاوه بر معاینه سونوگرافی دو بعدی که از نظر پزشکی ضروری است، گاهی اوقات ممکن است تصویر سه بعدی یا سونوگرافی ۴بعدی از نوزاد لازم باشد. اینکه آیا این امکان پذیر است به شرایط فنی (به عنوان مثال ضخامت دیواره شکم، مقدار مایع آمنیوتیک) و موقعیت کودک در رحم بستگی دارد.

اکوکاردیوگرافی جنین-سونوگرافی قلب جنین

اولین معاینه قلب نوزاد در رحم در هفته ۱۱-۱۳ بارداری است. USG دقیق در هفته های سه ماهه اول انجام می شود، اما این معاینه باید در هفته های آخر بارداری تکرار شود.

۱۸-۲۳٫ قلب نوزاد با یک معاینه سونوگرافی دقیق که بین هفته ها انجام می شود دوباره ارزیابی می شود.

با این حال، هفته بیست و دوم به ویژه برای ارزیابی قلب جنین مناسب است. برخی از بیماری های قلبی در هفته های آخر بارداری خود را نشان می دهند. بنابراین در صورت وجود عوامل خطر احتمالی، این معاینات باید در هفته های بعدی بارداری تکرار شوند:

  • خانواده هایی که در بارداری قبلی نوزادی با ناهنجاری قلبی داشتند،
  • مادر باردار مبتلا به برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت،
  • خانواده های دارای نقص مادرزادی قلبی در مادر یا پدر باردار،
  • بارداری دوقلو با دوقلوهای همسان،
  • مادران باردار مبتلا به صرع،
  • مادری که در مراحل اولیه بارداری دچار برخی عفونت ها شده بود،
  • نوزادانی که مشکوک به بیماری قلبی جنینی بودند در معاینات سه ماهه اول و دوم بارداری حذف نشد.

در صورت وجود چنین عوامل خطری باید قلب نوزاد را با جزئیات بیشتری بررسی کرد و در ۳ ماه آخر بارداری معاینات را تکرار کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سونوگرافی آنومالی چیست؟ ادامه این مطلب را مطالعه کنید:

تست NIPT چیست؟

تست NIPT مخفف؛ غربالگری غیر تهاجمی پرناتول یک تست غربالگری آسان، قابل اعتماد و سریع است که امکان غربالگری برخی شرایط بارداری را از هفته دهم بارداری فراهم می کند.

فرصت های تست غربالگری تهاجمی و غیرتهاجمی در دوران بارداری وجود دارد. هفته ۱۱-۱۴ بارداری. معاینات سونوگرافی که بین هفته ها تا هفته ها انجام می شود یکی از غیر تهاجمی ترین روش هاست. به این ترتیب می توان ضخامت گردن نوزاد را اندازه گیری کرد. تست های غربالگری دو و سه گانه انجام شده با خون مادر از دیگر تکنیک های غیرتهاجمی هستند. با این حال، اگرچه این تکنیک ها خطر را تا حدی مشخص می کنند، اما تشخیص قطعی ارائه نمی دهند.

تست NIPT چگونه انجام می شود؟

با امکانات فناوری های نسل جدید، تست تریزومی بدون مداخله با تست NIPT با دقت بالایی قابل تشخیص است.

اختلاط خون نوزاد با خون مادر در دوران بارداری مبنای انجام این آزمایش را تشکیل می دهد. روش‌های تهاجمی که نیاز به مداخله بر روی بدن مادر باردار دارد، تکنیک‌هایی مانند آمنیوسنتز، بیوپسی پرزهای کوریونی و کوردوسنتز هستند. اگرچه این آزمایشات تهاجمی در حال حاضر دارای بالاترین میزان قابلیت اطمینان در جهان هستند، اما خطر سقط جنین پس از مداخله بین ۰٫۲٪ تا ۱٪ را به همراه دارند.

ذرات DNA را می توان با خون گرفته شده پس از دوره معینی از بارداری برای نوزاد جدا کرد. به این ترتیب می توان تشخیص داد که نوزاد دارای تریزومی ۲۱ (سندرم داون)، تریزومی ۱۸ (سندرم ادروردز) و تریزومی ۱۳ (سندرم پاتائو) است یا خیر.

در حالی که نتیجه آزمایش منفی نشان می دهد که نوزاد به میزان ۹۹ درصد تریزومی ندارد، نتیجه آزمایش مثبت نشان می دهد که نوزاد تریزومی را با نرخ ۹۹ درصد حمل می کند.

تست NIPT یک آزمایش مبتنی بر DNA است که نیازی به مداخله تهاجمی ندارد. با این حال، نباید فراموش کرد که اگرچه نتایج بسیار قابل اعتماد هستند و مقادیر کم خطر به دست می‌آیند، اما هرگز تضمین نمی‌کند که یک نوزاد کاملا سالم متولد شود.

چه زمانی اسکن آنومالی در دوران بارداری انجام می شود؟

ما می توانیم تست های غربالگری بارداری را به دو دسته تقسیم کنیم:

  • روشهای بیوشیمیایی
  • معاینات سونوگرافی

هدف از آزمایش های غربالگری بارداری (دو، سه، چهارگانه) تعیین این است که آیا مادر باردار خطر بیشتری برای تولد نوزادی با ناهنجاری های کروموزومی دارد یا خیر. به همین دلیل، پایایی این آزمایش ها باید در مراحل اولیه بارداری، قبل از شروع غربالگری، به طور مفصل با خانواده در میان گذاشته شود. نباید فراموش کرد که هیچ آزمایش غربالگری نمی تواند تمام نوزادان مبتلا به ناهنجاری های کروموزومی را تشخیص دهد.

نکته دیگر این است که آزمایش های غربالگری نمی توانند ناهنجاری های ساختاری (ناتوانی) احتمالی را در نوزاد نشان دهند. اگرچه آزمایش های غربالگری اثر جانبی مستقیمی بر بارداری ندارند، اما به دلیل نتایج ممکن است مداخله تهاجمی (آمنیوسنتز، CVS) مورد نیاز باشد و ممکن است منجر به عوارضی مانند سقط جنین شود (البته با سرعت کم).

به همین دلیل انجام آزمایش های غربالگری غیرضروری و بیش از حد ممکن است منجر به نتایج نادرست و مداخلات غیرضروری شود.در صورت امکان، یک آزمایش غربالگری به همراه USG دقیق در هفته های بعد در تشخیص حداکثر تعداد ناهنجاری های کروموزومی مفید خواهد بود.

در پیگیری بارداری می توان اسکن آنومالی را با توجه به دوره های ۳ ماهه بارداری در نظر گرفت.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سونوگرافی آنومالی چیست؟ ادامه این مطلب را مطالعه کنید:

در سه ماهه اول

۱۱-۱۴ هفته تست دوتایی

USG با جزئیات اولیه در هفته های ۱۱-۱۴

در سه ماهه دوم

تست سه گانه بین ۱۶-۱۸ هفته

تست چهارگانه بین ۱۵-۲۲ هفته

اسکن دقیق USG بین ۱۸-۲۳ هفته

در سه ماهه سوم

تکرار USG دقیق بین ۲۳-۲۸ هفته در بیماران در گروه خطر

NIPT (آزمایش غربالگری غیر تهاجمی قبل از تولد)، یکی از این آزمایش‌ها، می‌تواند در هر هفته بارداری، از هفته دهم، یعنی هفته‌ای که جریان خون از نوزاد به مادر در اوایل شروع می‌شود، انجام شود.

چرا غربالگری آنومالی در دوران بارداری مهم است؟

برای داشتن نوزادی سالم، تشخیص هر چه سریعتر نوزادان دارای ناهنجاری در دوران بارداری و اعمال درمان ها و مداخلات لازم بسیار مهم است. اگر نوزاد ناهنجاری داشته باشد، مادر باردار باید بداند که نوزادش با چه نوع ناهنجاری به دنیا خواهد آمد. با این حال، اگرچه همه ناهنجاری‌ها نیازی به برداشتن نوزاد ندارند، شناسایی ناهنجاری‌ها در نتیجه آزمایش‌های غربالگری باعث می‌شود که درمان بدون تاخیر پس از تولد برای نوزاد آغاز شود.

آزمایش های غربالگری ژنتیکی در دوران بارداری عمدتاً برای اطمینان از عدم تشخیص تریزومی ۲۱، ۱۸، ۱۳ یا اختلالات ژنتیکی در کروموزوم های جنسی در اوایل دوره بارداری انجام می شود. تشخیص نقایص ژنتیکی در اوایل بارداری با آزمایش های غربالگری بارداری مهم است تا خانواده زودتر با شرایط سازگار شوند و در صورت لزوم تصمیم به خاتمه بارداری بگیرند.

تست های غربالگری بارداری برای مادران باردار بسیار مهم است تا ببینند آیا بارداری به روشی سالم ادامه می یابد یا خیر. به لطف این آزمایش‌ها، سندرم داون و سایر تریزومی‌ها را می‌توان در اوایل بارداری شناسایی و تشخیص داد. هنگامی که مادر باردار نوزادی مبتلا به سندرم داون را حمل می کند، می تواند تصمیم به خاتمه بارداری بگیرد. در مواردی که ترجیح داده می شود بارداری ادامه یابد، خانواده به لطف تشخیص زودهنگام این فرصت را دارند که زندگی خود را به دقیق ترین شکل برنامه ریزی کنند.

آیا امکان پیشگیری از ناهنجاری در رحم وجود دارد؟

با استفاده از اسید فولیک و سایر ویتامین ها، غنی سازی مواد غذایی با ید، نظارت خوب بر بیماری های مزمن (دیابت نوع ۱، فنیل کتانوری)، جلوگیری از عوامل مضر محیطی در دوران بارداری و استفاده از داروهای تراتوژن قبل و حین بارداری می توان از برخی ناهنجاری های مادرزادی پیشگیری کرد.

همچنین قطع مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر و اصلاح عوامل محیطی مهم است. اساساً مراقبت های قبل از بارداری نقش کلیدی در پیشگیری یا کاهش ناهنجاری های مادرزادی دارد.

تشخیص پرراتول، یعنی معاینه نوزاد با سونوگرافی در هفته های ۱۱-۱۴ و هفته ۱۸-۲۳، برای تشخیص، مدیریت و درمان زودهنگام احتمالی ناهنجاری های مادرزادی بسیار مهم است. مدیریت صحیح موارد با ناهنجاری ها یا بیماری های مادرزادی یکی از مهم ترین عناصر در کاهش مرگ و میر نوزادان و مشکلات و بیماری های احتمالی است.

آیا انجام غربالگری ناهنجار در دوران بارداری ضروری است؟

خطر ناهنجاری در همه زنان باردار، صرف نظر از سن یا بیماری های بالینی موجود، حدود ۳-۵٪ است. همه زنان باردار باید تا آنجایی که شرایط اقتصادی و فیزیکی اجازه می دهد تحت غربالگری ناهنجاری قرار گیرند. حداقل مادر باردار باید بداند که نوزاد با چه نوع مشکلی به دنیا خواهد آمد. همه شرایط غیرطبیعی نیاز به برداشتن نوزاد ندارند، اما مادران باردار حداقل باید این آزمایشات را انجام دهند تا درمان به موقع برای نوزاد پس از تولد آغاز شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری