021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی پستان و عوارض آن

بیوپسی پستان و عوارض آن

بیوپسی پستان و عوارض آن : بیوپسی پستان یک روش ساده پزشکی است که در آن نمونه ای از بافت پستان برداشته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. بیوپسی پستان بهترین روش برای ارزیابی اینکه آیا توده مشکوک یا بخشی از پستان شما سرطانی است یا خیر.

مهم است که به یاد داشته باشید که توده های پستان همیشه سرطانی نیستند. چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث ایجاد توده یا رشد در پستان شود. بیوپسی پستان می تواند در تعیین اینکه توده در پستان شما سرطانی یا خوش خیم است به معنای غیر سرطانی است، کمک کند.

چرا بیوپسی پستان انجام می شود؟

بیوپسی پستان معمولاً برای بررسی توده پستان انجام می شود. بیشتر توده های پستان غیر سرطانی هستند. پزشک شما معمولاً در صورت نگرانی از نتایج ماموگرافی یا سونوگرافی پستان، یا در صورت معاینه فیزیکی، بیوپسی را توصیه می کند.

بیوپسی پستان و عوارض آن چیست؟

اگرچه بیوپسی پستان نسبتاً ساده و خطرات آن کم است، اما هر عمل جراحی خطری را به همراه دارد.

برخی از عوارض جانبی احتمالی بیوپسی پستان شامل موارد زیر است:

  • بسته به اندازه بافتی که برداشته می شود، ظاهر پستان شما تغییر می کند.
  • کبودی پستان
  • تورم پستان
  • درد در محل تزریق
  • عفونت محل بیوپسی

بیشتر این عوارض جانبی موقت است. در صورت پا برجا ماندن، قابل درمان هستند. حتماً دستورالعمل پزشک خود را برای مراقبت بعد از بیوپسی دنبال کنید این احتمال عفونت شما را تا حد زیادی کاهش می دهد. عوارض ناشی از بیوپسی بسیار نادر است.

فواید داشتن توده بالقوه سرطانی شما نسبت به خطرات ناشی از این روش بیشتر است. هرچه سرطان پستان سریعتر تشخیص داده شود، درمان آن نیزسریعتر شروع می شود. این چشم انداز و بقای کلی، شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

در صورت ایجاد تغییر در نوک پستان، ممکن است بیوپسی نیز سفارش داده شود که این علائم نشان دهنده ی تومور پستان می باشد که شامل موارد زیر است:

  • ترشحات خونین
  • پوسته پوسته شدن پستان
  • کمرنگ شدن پوست
  • مقیاس گذاری

اقدامات قبل از انجام بیوپسی پستان کدام اند؟

قبل از بیوپسی پستان، در مورد هرگونه حساسیتی که ممکن است به پزشک خود بگویید به خصوص هرگونه سابقه و یا واکنش آلرژیک که به بیهوشی دارید. همچنین، در مورد داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه مانند آسپیرین ( که ممکن است باعث لخته شدن خون شما شود ) یا مکمل ها، به پزشک خود بگویید.

اگر پزشک شما اسکن ام آر آی را توصیه می کند، در مورد هر دستگاه الکترونیکی کاشته شده در بدن مانند دستگاه ضربان ساز، به آنها بگویید. همچنین، اگر باردار هستید یا نگران هستید که ممکن است باردار باشید، به پزشک خود بگویید. در حالی که این آزمایش برای بزرگسالان بی خطر است، اما برای نوزادان متولد نشده ایمن محسوب  نمی شود. در هنگام بیوپسی خود سینه بند همراه داشته باشید. برای کمک به درد و التهاب ممکن است به شما یک بسته سرد داده شود. سینه بند شما به نگه داشتن بسته سرد کمک می کند.

نحوه انجام بیوپسی سینه

قبل از بیوپسی پستان، پزشک شما سینه شما را معاینه می کند.

این می تواند شامل موارد زیر باشد:

در طی یکی از این آزمایشات، پزشک ممکن است یک سوزن نازک یا سیم را در ناحیه توده قرار دهد تا جراح  بتواند به راحتی آن را پیدا کند. به شما بی حسی موضعی داده می شود تا ناحیه اطراف توده را بی حس کنید، و اصلا جای نگرانی ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 3.6]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری