021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی پستان و عوارض آن

بیوپسی پستان و عوارض آن

بیوپسی پستان و عوارض آن : بیوپسی پستان یک روش ساده پزشکی است که در آن نمونه ای از بافت پستان برداشته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. بیوپسی پستان بهترین روش برای ارزیابی اینکه آیا توده مشکوک یا بخشی از پستان شما سرطانی است یا خیر.

مهم است که به یاد داشته باشید که توده های پستان همیشه سرطانی نیستند. چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث ایجاد توده یا رشد در پستان شود. بیوپسی پستان می تواند در تعیین اینکه توده در پستان شما سرطانی یا خوش خیم است به معنای غیر سرطانی است، کمک کند.

بیوپسی سینه

گزینه های خود را برای تمام یا بخشی از بافت مشکوک بدانید.

بیوپسی سینه یا معاینه بافت پستان برای بررسی اینکه آیا سرطان دارید یا خیر. بیوپسی معمولاً در صورت وجود تغییرات مشکوک در پستان انجام می شود. پزشک شما ممکن است چنین تغییری را در معاینه فیزیکی، ماموگرافی یا آزمایش اولتراسوند پیدا کند.

بیوپسی سینه یک روش رایج برای زنان در کشور است. تقریبا یک میلیون در سال ساخته می شود.

در بیوپسی، پزشک مقدار کمی از بافت را برمی دارد. بیوپسی مهمولا با سوزن و یا از طریق جراحی کردن انجام می شود. در بیشتر مواقع بهترین گزینه بیوپسی سوزنی است. در اینجا دلایل وجود دارد:

 

بیوپسی سوزنی برای بدن بهتر است.

با بیوپسی سوزنی، هیچ برشی در سینه ایجاد نمی شود. دستگاهی مانند دستگاه ماموگرافی، از پستان عکس می گیرد و سوزن را هدایت می کند. یک قطعه بسیار کوچک از بافت از طریق سوزن برداشته می شود.

در طی یک بیوپسی جراحی یا “باز”، پزشکان برشی در پستان ایجاد می‌کنند و تمام یا بخشی از بافت مشکوک را برمی‌دارند. این می تواند یک اسکار به طول یک تا دو اینچ باقی بگذارد و حتی می تواند شکل سینه را تغییر دهد.

با بیوپسی سوزنی، درمان سریع‌تر، نتایج زیبایی بهتر و نگرانی‌های کمتری دریافت می‌کنید.

بیوپسی سوزنی به شما امکان می دهد از جراحی غیر ضروری جلوگیری کنید.

اکثر بیوپسی های سینه سرطان را نشان نمی دهند. اگر بیوپسی سوزنی انجام دهید و سرطان پیدا نشد، نیازی به جراحی ندارید. این خوب است، زیرا جراحی همیشه خطراتی دارد، می تواند دردناک و ناخوشایند باشد و یک اسکار دائمی به جا بگذارد.

اگر بیوپسی سوزنی سرطانی را نشان ندهد، شما فقط جراحی کرده اید. با این حال، با بیوپسی جراحی، معمولاً به جراحی دوم نیاز خواهید داشت.

بیوپسی سوزنی عوارض جانبی کمتری نسبت به بیوپسی جراحی دارد.

چرا بیوپسی پستان انجام می شود؟

بیوپسی پستان معمولاً برای بررسی توده پستان انجام می شود. بیشتر توده های پستان غیر سرطانی هستند. پزشک شما معمولاً در صورت نگرانی از نتایج ماموگرافی یا سونوگرافی پستان، یا در صورت معاینه فیزیکی، بیوپسی را توصیه می کند.

بیوپسی پستان و عوارض آن چیست؟

اگرچه بیوپسی پستان نسبتاً ساده و خطرات آن کم است، اما هر عمل جراحی خطری را به همراه دارد.

برخی از بیوپسی پستان و عوارض آن و عوارض جانبی احتمالی بیوپسی پستان شامل موارد زیر است:

  • بسته به اندازه بافتی که برداشته می شود، ظاهر پستان شما تغییر می کند.
  • کبودی پستان
  • تورم پستان
  • درد در محل تزریق
  • عفونت محل بیوپسی

بیشتر این بیوپسی پستان و عوارض آن موقت است. در صورت پا برجا ماندن، قابل درمان هستند. حتماً دستورالعمل پزشک خود را برای مراقبت بعد از بیوپسی و اطلاع از بیوپسی پستان و عوارض آن دنبال کنید این احتمال عفونت شما را تا حد زیادی کاهش می دهد. بیوپسی پستان و عوارض آن ناشی از بیوپسی بسیار نادر است.

فواید داشتن توده بالقوه سرطانی شما نسبت به خطرات ناشی از این روش بیشتر است. هرچه سرطان پستان سریعتر تشخیص داده شود، درمان آن نیزسریعتر شروع می شود. این چشم انداز و بقای کلی، شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

در صورت ایجاد تغییر در نوک پستان، ممکن است بیوپسی نیز سفارش داده شود که این علائم نشان دهنده ی تومور پستان می باشد که شامل موارد زیر است:

  • ترشحات خونین
  • پوسته پوسته شدن پستان
  • کمرنگ شدن پوست
  • مقیاس گذاری

بیوپسی پستان و عوارض آن عبارتند از:

خون ریزی

عفونت زخم

بهبودی طولانی تر

نیاز به مسکن های تجویزی

اسکار (حتی اگر سرطانی پیدا نشود)

با بیوپسی سوزنی، چند زن کمی کبودی دارند. کبودی ها ناپدید می شوند و سینه دوباره طبیعی به نظر می رسد.

اگر بیوپسی جراحی سرطان را نشان دهد، جراحی دوم به فشار اضافه می‌کند. گاهی اوقات انجام چندین جراحی سینه می تواند ظاهر سینه را تغییر دهد. حتی ممکن است نیاز به ماستکتومی داشته باشید – که در آن کل پستان برداشته می شود.

بیوپسی سوزنی هزینه کمتری دارد. این موارد ذکر شده از بیوپسی پستان و عوارض آن می باشند که بستگی به نوع شخص متفاوت می باشد.

اقدامات قبل از انجام بیوپسی پستان کدام اند؟

قبل از بیوپسی پستان، در مورد هرگونه حساسیتی که ممکن است به پزشک خود بگویید به خصوص هرگونه سابقه و یا واکنش آلرژیک که به بیهوشی دارید. همچنین، در مورد داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه مانند آسپیرین ( که ممکن است باعث لخته شدن خون شما شود ) یا مکمل ها، به پزشک خود بگویید.

اگر پزشک شما اسکن ام آر آی را توصیه می کند، در مورد هر دستگاه الکترونیکی کاشته شده در بدن مانند دستگاه ضربان ساز، به آنها بگویید. همچنین، اگر باردار هستید یا نگران هستید که ممکن است باردار باشید، به پزشک خود بگویید. در حالی که این آزمایش برای بزرگسالان بی خطر است، اما برای نوزادان متولد نشده ایمن محسوب  نمی شود. در هنگام بیوپسی خود سینه بند همراه داشته باشید. برای کمک به درد و التهاب ممکن است به شما یک بسته سرد داده شود. سینه بند شما به نگه داشتن بسته سرد کمک می کند.

نحوه انجام بیوپسی سینه

قبل از بیوپسی پستان، پزشک شما سینه شما را معاینه می کند.

این می تواند شامل موارد زیر باشد:

در طی یکی از این آزمایشات، پزشک ممکن است یک سوزن نازک یا سیم را در ناحیه توده قرار دهد تا جراح  بتواند به راحتی آن را پیدا کند. به شما بی حسی موضعی داده می شود تا ناحیه اطراف توده را بی حس کنید، و اصلا جای نگرانی ندارد.

اگر نیاز به بیوپسی سینه دارید

مروری بر تحقیقات زنان و خانواده آنها

آیا این اطلاعات برای من مناسب است؟

این اطلاعات برای شما مناسب است اگر:

او یک زن است. اطلاعات موجود در این خلاصه از تحقیقات روی زنان بدست آمده است.

پزشک* یک توده کوچک در سینه یا سایه ای روی ماموگرافی شما پیدا کرده است و بیوپسی سینه را توصیه کرده است.

اطلاعات اولیه

برای انجام بیوپسی سینه، مقدار کمی از بافت برداشته می شود. بیوپسی نشان می دهد که آیا آن توده سرطان سینه است یا خیر.

اکثر زنانی که بیوپسی سینه می کنند سرطان سینه ندارند. از هر ۵ نمونه برداری از پستان، ۴ مورد برای سرطان منفی است.

دو نوع اصلی بیوپسی پستان وجود دارد: بیوپسی با سوزن مرکزی و بیوپسی جراحی باز.

عوارض جانبی با بیوپسی مغزی سوزنی کمتر از بیوپسی جراحی باز است.

*در این خلاصه، اصطلاح “پزشک” به متخصص مراقبت های بهداشتی شما، مانند پزشک خانواده، متخصص زنان، رادیولوژیست، جراح، پزشک پرستار یا دستیار پزشک اشاره دارد.

معرفی

این خلاصه شامل چه مواردی می شود؟

این خلاصه می تواند به شما کمک کند تا با پزشک یا پرستار خود در مورد بیوپسی سینه صحبت کنید. اگر توده ای در سینه یا سایه روی ماموگرافی دارید، بیوپسی پستان نشان می دهد که سرطان است یا خیر. این مرور کلی به شما در مورد انواع مختلف بیوپسی پستان می گوید. این به شما می گوید که چه اتفاقی ممکن است هنگام بیوپسی سینه بیفتد.

این خلاصه تحقیقات در مورد اثربخشی انواع مختلف بیوپسی در تشخیص سرطان سینه را پوشش می دهد. همچنین در مورد عوارض جانبی احتمالی به شما می گوید. این بر اساس بررسی گزارش های تحقیقاتی در مورد بیوپسی پستان با بودجه دولت است.

بیشتربدانید:بیوپسی چیستبیوپسی سینه در تهرانهزینه بیوپسی

این مختصر چه موضوعاتی را پوشش نمی دهد؟

این خلاصه نوع بیوپسی پستان به نام بیوپسی با سوزن ظریف را پوشش نمی دهد. این نوع بیوپسی در مرور تحقیق گنجانده نشد. این خلاصه بیوپسی پستان در مردان را پوشش نمی دهد زیرا این تحقیق شامل مردان نمی شود. همچنین درمان های سرطان سینه را پوشش نمی دهد.

چگونه سرطان سینه را تشخیص دهیم

سرطان سینه را می توان از طریق غربالگری، خودآزمایی پستان یا شروع علائم کشف کرد.

تشخیص

آزمایش‌های غربالگری می‌توانند سرطان سینه را قبل از ایجاد علائم و زمانی که بیشتر قابل درمان است، پیدا کنند. دو آزمایش که اغلب برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود عبارتند از:

ماموگرافی: این آزمایش رادیوگرافی از پستان است. به دنبال تغییراتی در بافت پستان باشید که نشان دهنده وجود سرطان است. این تغییرات ممکن است به صورت یک سایه بر روی اشعه ایکس ظاهر شوند. ماموگرافی می تواند سرطان سینه را حتی اگر کوچکتر از آن باشد که احساس شود، پیدا کند. این بهترین آزمایش برای تشخیص سرطان سینه در نظر گرفته می شود.

معاینه پستان توسط پزشک یا پرستار: این معمولاً بخشی از معاینه سالانه زنان است. با این حال، اگر متوجه یک توده سینه یا تغییرات دیگری شدید که شما را نگران می کند، منتظر نمانید. برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

خودآزمایی

یک زن می‌تواند برای یافتن تغییرات در بافت پستان، خودآزمایی در خانه انجام دهد. اگر توده یا هر تغییر دیگری در سینه پیدا کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائم

بسیاری از زنان مبتلا به بیماری سرطان پستان اولیه هیچ علامتی ندارند. شایع ترین علامت این سرطان وجود توده یا “برآمدگی” در سینه است. سایر علائم احتمالی عبارتند از:

تغییرات در پوست سینه (مانند تحریک، گودی، قرمزی، پوسته پوسته شدن پوست یا ضخیم شدن)

تورم تمام یا بخشی از سینه

درد در سینه یا نوک سینه

نوک پستان در سینه جمع می شود

ترشحات نوک سینه (که شیر مادر نیست)

اگر هر یک از این علائم را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

معاینات بعدی و بیوپسی پستان

اگر سایه‌ای روی ماموگرافی شما ظاهر شود، یک توده قابل لمس باشد یا علائم دیگری داشته باشید، احتمالاً پزشک آزمایش‌های بیشتری انجام خواهد داد. او ممکن است توصیه کند که یک ماموگرافی دیگر یا سونوگرافی سینه انجام دهید. با این آزمایشات، پزشک متوجه می شود که آیا نیاز به بیوپسی دارید یا خیر.

اکثر زنانی که معاینات بعدی انجام می دهند متوجه می شوند که نیازی به بیوپسی ندارند. اما اگر نتایج آزمایش های بعدی نگرانی هایی را ایجاد کند، پزشک شما بیوپسی را توصیه می کند.

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی تنها آزمایشی است که می تواند با اطمینان بگوید سایه یا توده موجود سرطان سینه است یا خیر. در طول بیوپسی، پزشک یک قطعه کوچک از بافت پستان را برمی دارد.

دو نوع اصلی بیوپسی پستان وجود دارد: بیوپسی با سوزن مرکزی و بیوپسی جراحی باز.

نوع بیوپسی پستان که پزشک توصیه می کند به نحوه ظاهر سایه یا توده در ماموگرافی بستگی دارد. همچنین ممکن است به اندازه سایه یا توده و قسمتی از سینه که در آن قرار دارند بستگی داشته باشد.

پس از بیوپسی، پزشک بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. این متخصص که پاتولوژیست نامیده می شود، به دنبال تغییرات احتمالی در بافت است. گزارش پزشک نشان می دهد که آیا سرطان وجود دارد یا خیر. این گزارش تقریبا در یک هفته به دست می آید.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهراندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

انواع بیوپسی سینه

بیوپسی با سوزن مرکزی

پزشک شما احتمالاً بیوپسی با سوزن مرکزی را توصیه می کند. این کار با بی حسی موضعی انجام می شود، به این معنی که سینه شما بی حس می شود.

پزشک یک سوزن توخالی را به سینه وارد می کند و یک تکه کوچک از بافت را برمی دارد. پزشک ممکن است یک نشانگر کوچک در داخل پستان قرار دهد تا نقطه‌ای را که بیوپسی در آن انجام شده است نشان دهد.

بیوپسی با سوزن مرکزی به روش های مختلفی انجام می شود. برخی از انواع مختلف تجهیزات تصویربرداری استفاده می کنند.

در بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت اولتراسوند، از سونوگرافی برای هدایت سوزن به داخل توده کوچک استفاده می شود. سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از داخل فضای سینه استفاده می کند. مانند سونوگرافی که برای مشاهده نوزاد در رحم زنان باردار استفاده می شود. برای این روش به پشت یا پهلو دراز خواهید کشید. پزشک دستگاه سونوگرافی را روی سینه شما نگه می دارد تا سوزن را هدایت کند.

در بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت استریوتاکتیک، از تجهیزات اشعه ایکس و کامپیوتر برای هدایت سوزن استفاده می شود. معمولاً برای این نوع بیوپسی، روی میز مخصوص روی شکم دراز می‌کشید. میز دارای دهانه ای برای سینه خواهد بود. سینه شما ممکن است مانند ماموگرافی فشرده و فشرده شود.

بیوپسی سوزنی هسته هدایت شده با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) مشابه بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک است، اما از تجهیزات تصویربرداری MRI برای هدایت سوزن استفاده می شود.

بیوپسی با سوزن هسته آزاد از تجهیزات اولتراسوند، اشعه ایکس یا MRI استفاده نمی کند. این روش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و فقط برای توده هایی که از طریق پوست قابل لمس هستند استفاده می شود.

بیوپسی جراحی باز

نمونه‌برداری جراحی باز معمولاً تنها زمانی انجام می‌شود که خطر ابتلا به سرطان بالا باشد یا زمانی که توده در ناحیه‌ای از پستان است که با بیوپسی سوزنی مرکزی قابل دسترسی نیست. تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. به شما دارو داده می شود تا شما را از طریق یک سوزن IV وارد رگ بازوی شما کند.

جراح یک یا دو اینچ برش در سینه ایجاد می کند و تمام یا بخشی از توده را برمی دارد. همچنین می توانید برخی از بافت های اطراف را بردارید.

اگر توده در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده باشد اما قابل لمس نباشد، رادیولوژیست (پزشک تصویربرداری پزشکی) معمولا یک سیم کوچک و نازک را برای علامت گذاری نقطه ای که جراح نمونه بیوپسی را می گیرد، وارد می کند.

تحقیقات بیوپسی پستان

دقت

بیوپسی جراحی باز و بیوپسی با سوزن مرکزی برای تشخیص سرطان سینه دقیق هستند. با این حال، بیوپسی ها ۱۰۰ درصد دقیق نیستند. در برخی موارد، بیوپسی ممکن است سرطان سینه را از دست بدهد، یا ممکن است به اشتباه نشان دهنده وجود سرطان باشد.

بیوپسی جراحی باز و بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت اولتراسوند یا استریوتاکتیک تقریباً دقت یکسانی دارند. به نظر می رسد بیوپسی با سوزن هسته آزاد تا حدودی دقت کمتری دارد. تحقیقات کافی برای اطلاع از صحت بیوپسی سوزنی مرکزی با هدایت MRI وجود ندارد.

اثرات جانبی

پس از بیوپسی پستان، ممکن است خونریزی، کبودی و عفونت وجود داشته باشد. بیوپسی با سوزن مرکزی خطر کمتری برای این عوارض جانبی نسبت به بیوپسی جراحی باز دارد.

عوارض جانبی به ندرت با هر نوع بیوپسی سوزنی مرکزی دیده می شود.

از ۱۰۰ زنی که بیوپسی با سوزن مرکزی انجام داده اند، کمتر از ۲ نفر دارای عوارض جانبی مانند کبودی شدید، خونریزی یا عفونت هستند.

بیوپسی پستان و عوارض آن با بیوپسی جراحی باز بیشتر است.

از هر ۱۰۰ زنی که بیوپسی جراحی باز انجام داده اند، ۱۰ نفر دارای کبودی شدید هستند.

از هر ۱۰۰ زنی که بیوپسی جراحی باز انجام می دهند، تا ۶ نفر دچار عفونت هستند.

برخی از داروها، از جمله آسپرین، خطر خونریزی و کبودی را افزایش می دهند. پزشک از شما در مورد داروهایی که مصرف می کنید می پرسد. احتمالاً چند روز قبل از بیوپسی باید مصرف برخی داروها را قطع کنید.

درد

گاهی اوقات زنانی که بیوپسی جراحی باز انجام می دهند برای کنترل درد بعد از عمل نیاز به داروهای تجویزی دارند. زنانی که بیوپسی با سوزن مرکزی انجام می دهند به ندرت نیاز به تجویز داروهای مسکن دارند.

نتایج بیوپسی

پس از بیوپسی، پاتولوژیست که بافت را بررسی کرده گزارشی را برای پزشک شما ارسال می کند. گزارش مذکور نشان می دهد که آیا توده شناسایی شده سرطانی است یا خیر. پزشک شما گزارش را با شما بررسی خواهد کرد. انتظار برای آن نتایج می تواند دشوار باشد. ممکن است حدود یک هفته طول بکشد.

اگر سرطان پیدا نشود، نتیجه بیوپسی خوش خیم نامیده می شود. “خوش خیم” یعنی سرطان نیست. برخی از نتایج خوش خیم نیاز به پیگیری دارند. از پزشک یا پرستار خود بپرسید که چه چیزی برای شما توصیه می شود.

اگر سرطان پیدا شود، گزارش نوع سرطان شما را نشان می دهد. برای شما و پزشکتان مفید خواهد بود که در مورد مراحل بعدی صحبت کنید. این معمولا نیاز به مشاوره با متخصص سرطان سینه دارد. احتمالاً به مطالعات تصویربرداری یا جراحی بیشتری نیاز خواهید داشت. همه این اطلاعات به شما و پزشکتان کمک می کند تا گزینه های درمانی خود را در نظر بگیرید.

به خود فرصت فکر کردن بدهید. اکثر زنان مبتلا به سرطان سینه وقت دارند تا گزینه های خود را در نظر بگیرند.

سوالاتی از پزشک یا پرستار شما

در مورد گزینه ها بپرسید

چه نوع بیوپسی را توصیه می کنید؟ زیرا؟

آیا گزینه های دیگری وجود دارد؟

عمل بیوپسی چقدر طول می کشد؟

بیوپسی پستان و عوارض آن چیست؟

آیا بیوپسی می تواند جای زخم یا کبودی داشته باشد؟

آماده سازی بیوپسی:

چند روز قبل از بیوپسی باید مصرف آسپرین را قطع کنم؟ آیا داروهای دیگری وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنم؟

آیا کسی می تواند در طول بیوپسی در اتاق به من بپیوندد؟

آیا به کسی نیاز دارم که مرا به خانه بازگرداند؟

چه زمانی نتایج را دریافت خواهم کرد؟

چه کسی نتایج را به من می دهد؟

اگر بیوپسی من سرطان را نشان ندهد:

به چه نوع پیگیری نیاز دارم؟

چه زمانی باید ماموگرافی بعدی خود را انجام دهم؟

برای اطلاعات بیشتر درمورد بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران و مرکز سونوگرافی سینه در تهران و بیوپسی چیست بر روی آن کلیک کنید.

اگر بیوپسی من سرطان را نشان دهد:

مراحل بعدی که باید دنبال کرد چیست؟

گزینه های درمان من چه هستند؟

آیا می توانید در مورد گروه های حمایتی برای زنان مبتلا به سرطان سینه به من بگویید؟

چه زمانی باید بیوپسی سینه را جراحی کرد؟

در برخی موارد ممکن است نیاز به بیوپسی جراحی داشته باشید. به عنوان مثال، گاهی اوقات دستگاه تصویربرداری که بیوپسی سوزنی را هدایت می کند، نمی تواند قسمت مشکوک سینه را به وضوح ببیند.

با این حال، اکثر زنان می توانند بیوپسی سوزنی انجام دهند. اگر پزشک شما بیوپسی جراحی را توصیه کند، احتمالاً لازم است. با این حال، از پرسیدن اینکه چرا به جای بیوپسی سوزنی به آن نیاز دارید، نترسید.

بیوپسی سینه چیست و چرا هر چه زودتر بهتر است آن را انجام دهید؟

اضطراب عدم قطعیت ، حتی زمانی که نوبت به یک تشخیص ناخواسته مانند سرطان سینه می ‌رسد، به زن اجازه می‌ دهد تا مراحل مختلف مسیر بهبودی را در اسرع وقت شروع کند. این یکی از اهداف بیوپسی سریع پستان است.

بررسی اجمالی رویه

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی روشی است که در آن سلول ها یا بافت ها برای بررسی زیر میکروسکوپ از بدن خارج می شوند. بیوپسی سینه روشی است که در آن نمونه‌های بافتی از پستان با سوزن بیوپسی مخصوص یا در حین جراحی برای بررسی سرطان یا سایر سلول‌های غیرطبیعی برداشته می‌شود.

بیوپسی با روش های تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود. روش های متفاوتی برای انجام دادن بیوپسی سینه وجود دارد. نوع بیوپسی انجام شده به محل و اندازه توده یا ناهنجاری پستان بستگی دارد.

انواع روش های بیوپسی سینه شامل موارد زیر است، اما محدود به آنها نیست:

بیوپسی با روش آسپیراسیون سوزن ظریف: پزشکان با استفاده از یک سوزن مخصوص بیوپسی بسیار نازک که به داخل توده و یا قسمت مشکوک فرستاده می شود تا نمونه کوچکی از مایع و/ یا بافت مشکوک در سینه را بر دارند تا جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال شود. هیچ برشی لازم نیست. بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف ممکن است برای کمک به تمایز کیست از توده انجام شود.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن مرکزی: یک سوزن ضخیم به داخل توده یا ناحیه مشکوک هدایت می شود تا یک استوانه کوچک از بافت (که هسته نیز نامیده می شود) برداشته شود. هیچ برشی لازم نیست.

بیوپسی جراحی (که بیوپسی باز نیز نامیده می شود): جراح بخشی یا تمام توده یا ناحیه مشکوک را از طریق یک برش در سینه برمی دارد. دو نوع بیوپسی جراحی وجود دارد: در طول بیوپسی برشی، قسمت کوچکی از توده برداشته می شود. در حالی که در بیوپسی اکسیزیونال، کل توده برداشته می شود.

در موارد خاص، اگر توده سینه بسیار کوچک و عمیق باشد و به سختی بتوان محل آن را پیدا کرد، ممکن است از تکنیک محلی سازی سیم در حین جراحی استفاده شود. با این تکنیک، یک سیم مخصوص در داخل گره تحت هدایت اشعه ایکس قرار می گیرد. جراح این سیم را دنبال می کند تا به تعیین محل توده سینه کمک کند.

برای هدایت سوزن ها و کمک به روش های بیوپسی می توان از ابزار و تکنیک های خاصی استفاده کرد. این موارد شامل موارد زیر است، اما میتوان گفت محدود به آن ها نیست:

بیوپسی استریوتاکتیک: بیوپسی استریوتاکتیک محل دقیق توده پستان یا ناحیه مشکوک را با استفاده از کامپیوتر و نتایج ماموگرافی برای ایجاد یک تصویر سه بعدی (سه بعدی) از پستان پیدا می کند. نمونه بافت با سوزن به دست می آید.

سیستم بیوپسی پستان Mammotome (که به آن بیوپسی با کمک خلاء نیز گفته می شود): نوعی لوله در داخل توده یا توده در پستان قرار می گیرد. بافت سینه به آرامی به داخل لوله مکش می شود و یک اسکالپل چرخشی بافت را خارج می کند. در سال ۱۹۹۹، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از دستگاه دستی Mammotome را تایید کرد.

ابزار پیشرفته بیوپسی پستان (ABBI): این روش از یک چاقوی جراحی چرخشی و سیلندر برای برداشتن نمونه بزرگی از بافت استفاده می کند. اگرچه این نوع روش مورد استقبال گسترده قرار نگرفته است، اما اغلب می توان با این روش کل ضایعه پستان را برداشت.

بیوپسی با هدایت اولتراسوند: تکنیکی که از کامپیوتر و مبدلی استفاده می کند که امواج اولتراسوند را برای ایجاد تصاویری از توده یا توده در سینه ارسال می کند. این تکنیک به هدایت سوزن بیوپسی کمک می کند.

در صورت مشاهده ناهنجاری در سینه ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشید. سپس بافت به دست آمده در طول بیوپسی توسط پاتولوژیست بررسی و تشخیص داده می شود. ۸۰ درصد بیوپسی‌های سینه منجر به یافته ‌ای خوش ‌خیم (نه سرطانی) می ‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درمورد بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی بر روی آن کلیک کنید.

بیوپسی استریوتاکتیک

بیوپسی سوزنی استریوتاکسیک زمانی استفاده می شود که پزشکان نتوانند توده ای را که در ماموگرافی پیدا شده است احساس کنند. در طول عمل، بیمار به صورت رو به پایین روی یک میز مخصوص با دهانه ای برای سینه دراز می کشد. با استفاده از تجهیزات ویژه، سینه به آرامی فشرده می شود و از زوایای مختلف عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود و داده ها وارد رایانه می شوند که محل ناهنجاری را کمتر از ۱ میلی متر مشخص می کند. سپس رادیولوژیست با استفاده از یک سوزن نمونه ای از ناحیه مورد نظر را برای ارزیابی تهیه می کند. هیچ بخیه یا IV وجود ندارد و اکثر بیماران می توانند بلافاصله پس از آن به فعالیت های عادی خود بازگردند.

آسپیراسیون با سوزن ظریف

آسپیراسیون با سوزن ظریف شامل وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف و توخالی در کیست برای برداشتن مقداری مایع یا بافت برای معاینه توسط پاتولوژیست است.

بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی با سوزن مرکزی از یک سوزن وارد شده در توده پستان برای برداشتن بافت برای معاینه استفاده می کند. این اغلب با راهنمایی اولتراسوند برای تمرکز دقیق روی ضایعه در پستان انجام می شود.

بیوپسی با هدایت اولتراسوند

بیوپسی با هدایت اولتراسوند از سونوگرافی برای شناسایی و تمرکز دقیق روی ناهنجاری و گرفتن نمونه بافت استفاده می کند. این روش ها از اشعه استفاده نمی کنند، عملاً بدون درد هستند و اساساً هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی گذارند. برای اطلاع از بیوپسی پستان و عوارض آن با مرکز سونوگرافی دکتر هدایی در تماس باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 3.6]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری