021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی داخل وریدی

سونوگرافی داخل وریدی (IVUS) چیست؟

IVUS یک روش تصویربرداری کمکی سونوگرافی داخل عروقی است.

IVUS مخفف اولتراسوند داخل عروقی است و نوعی تکنیک تصویربرداری پزشکی است. IVUS یک فناوری است که برای تصویربرداری از ساختارهای داخل عروقی با استفاده از امواج اولتراسوند استفاده می شود. این اغلب برای تشخیص و درمان بیماری های عروقی مانند بیماری عروق کرونر استفاده می شود.

m/ سونوگرافی داخل وریدی

در طی عمل IVUS، یک کاتتر (یک لوله نازک) به داخل ورید وارد می شود و پروب اولتراسوند موجود در این کاتتر به داخل ورید منتقل می شود. از امواج اولتراسوند برای تصویربرداری از ساختار داخلی ورید با وضوح بالا استفاده می شود. این دوربین امکان مشاهده تمام لایه های ورید را با زاویه ۳۶۰ درجه فراهم می کند. این اطلاعات مهمی را در مورد ضخامت دیواره عروق، تجمع پلاک، انسداد و سایر بیماری های عروقی به پزشکان ارائه می دهد.

IVUS در چه شرایطی اعمال می شود؟

IVUS برای تصمیم گیری و راهنمایی درمانی در مواردی که آنژیوگرافی عروق کرونر کافی نباشد استفاده می شود. آنژیوگرافی عروق کرونر روشی است که به عنوان یک روش استاندارد طلایی در تشخیص تنگی و انسداد در بیماری های قلبی عروقی به ویژه در عروق کرونر استفاده می شود و اکثراً کافی است اما در مداخلات عروقی اصلی به ویژه در بیماران باید تصمیم بسیار روشنی گرفته شود. شریان های کرونر اصلی سمت چپ که دو سوم قلب را تغذیه می کنند. آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب هنگام تصمیم گیری در مورد اطلاعاتی مانند قطر و طول استنت و محل گسترش استنت کافی نیست. بنابراین، این روش ها تحت هدایت IVUS انجام می شود. توصیه در دستورالعمل های بین المللی و گزارش های اجماع در این زمینه استفاده از روش IVUS در برخی مداخلات عروقی است.

m/ سونوگرافی داخل وریدی

تفاوت بین آنژیوگرافی عروق کرونر و IVUS چیست؟

آنژیوگرافی عروق کرونر و IVUS (سونوگرافی داخل عروقی) دو روش متفاوت هستند. آنژیوگرافی عروق کرونر، تصویربرداری دو بعدی از رگ با استفاده از ماده حاجب برای قابل مشاهده شدن عروق با کمک دستگاه آنژیوگرافی است. با این حال، سونوگرافی داخل وریدی یا IVUS، تجسم ۳۶۰ درجه از داخل رگ را فراهم می کند. در واقع آنژیوگرافی عروق کرونر و IVUS دو روش مکمل هستند. شرایطی مانند کلسیفیکاسیون رگ، پارگی های کوچک، قطر واقعی رگ و ویژگی های ضایعات را نمی توان با آنژیوگرافی دید، اما با IVUS واضح تر دیده می شود. بنابراین، زمانی که به جزئیات در طول IVUS (سونوگرافی داخل عروقی) و آنژیوگرافی عروق کرونر نیاز باشد، استفاده می شود.

IVUS چگونه اعمال می شود؟

IVUS در طی آنژیوگرافی عروق کرونر انجام می شود. یک کاتتر (لوله) نازک به داخل شریان وارد می شود و از طریق وریدها پیش می رود. یک پروب متحرک IVUS به نوک کاتتر متصل می شود. پروب IVUS در داخل ورید حرکت می کند و امواج اولتراسوند را به بیرون می فرستد. امواج منعکس شده توسط کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق داخل عروقی پردازش می شوند. تصاویر ایجاد شده در زمان واقعی بر روی مانیتور مشاهده می شوند. پزشک ساختار داخلی رگ، تجمع پلاک، انسداد و سایر اطلاعات مهم را ارزیابی می کند.

پس از انجام عمل، کاتتر IVUS از نقطه انتهایی ورید به سمت نقطه شروع به سمت عقب کشیده می شود، همانطور که به عنوان کشش به عقب تعریف می شود. این روش نقش مهمی در تشخیص، درمان و پیگیری بیماری های عروقی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری