021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی

تفاوت ماموگرافی دیجیتال 3 بعدی و 2 بعدی

در این مقاله ما  میخواهیم به تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی  و ۲ بعدی  بپردازیم  در اول باید بگوییم که ماموگرافی  یک پرتونگاری با دوز کم پستان است.غربالگری ماموگرافی می تواند تا سه سال قبل از بروز تومور در معاینه سینه ، سرطان پستان را تشخیص دهد. بدون درمان سرطان پستان ، تشخیص زودهنگام بهترین دفاع است.

زنان در مورد ماموگرافی باید چه چیزی بدانند؟

زنان ۴۰ ساله و بالاتر ، بدون در نظر گرفتن اینکه این دو بعدی باشد یا سه بعدی باشد ، باید یک ماموگرافی سالانه داشته باشند. ماموگرافی تنها آزمایش است که در مطالعات متعدد نشان داده شده است تا خطر ابتلا به یک زن از سرطان سینه را کاهش دهد. غربالگری سالانه ماموگرافی با شروع از ۴۰ سالگی بیشترین زندگی را نجات می دهد.
شاید شما درباره فن آوری بنام ماموگرافی دیجیتال و سه بعدی شنیده باشید.وقتی نوبت به برنامه ریزی ماموگرافی خود می رسد ، بین ماموگرافی سه بعدی و ۲ بعدی گزینه ای خواهید داشت. و بهتر است تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی  و ۲ بعدی را بدانید.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

ماموگرافی سه بعدی چیست؟

ماموگرافی ۳ بعدی (سه بعدی) ، همچنین به عنوان توموسنتز دیجیتال پستان شناخته می شود ، آخرین فناوری ماموگرافی است که برای غربالگری سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرد.

مامو گرافی دیجیتال 3 بعدی

مامو گرافی دیجیتال ۳ بعدی

ماموگرافی ۳ بعدی چگونه کار می کند؟

اسکن سه بعدی ، یک سری از پرتوهای ایکس پستان را از زوایای مختلف گرفته و سپس یک تصویر ۳ بعدی از پستان ایجاد می کند. پستان به همان روش ماموگرافی معمولی در موقعیت قرار گرفته و فشرده می شود. مطالعات نشان می دهد که این فناوری باعث افزایش تشخیص سرطان های تهاجمی پستان می شود. همچنین مشخص شده است که توموسنتز باعث کاهش میزان فراخوان می شود -برای زنانی که به ارزیابی ماموگرافی اضافی نیاز دارند تا یک ناهنجاری احتمالی را ارزیابی کنند.

چه کسی باید اسکن سه بعدی داشته باشد؟

تمام زنانی که دارای یک ماموگرافی غربالگری هستند از توموسنتز بهره می گیرند. با این حال ، زنان با بافت متراکم پستان به احتمال زیاد بیشترین سود را خواهند برد. بافت متراکم پستان یعنی زن در مقایسه با بافت چربی بافت غده بیشتری دارد. در یک ماموگرافی ، بافت غده به رنگ سفید به نظر می رسد ، در حالی که بافت چربی خاکستری است. با این وجود ، سرطان در ماموگرافی نیز سفید است.

از آنجا که رادیولوژیست قادر است پستان را به عنوان برش های نازک مشاهده کند ، یک ماموگرافی سه بعدی می تواند سرطان را از پوشاندن بافت غده ، افزایش تشخیص سرطان و کاهش احتمال “مثبت کاذب” متمایز کند.
در مورد زنانی که در معرض خطر زیادی هستند ، چه می شود؟

ما توصیه می کنیم که زنان در معرض خطر بالای سرطان پستان – به دلیل سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پستان یا تخمدان ، یک جهش ژنتیکی شناخته شده یا قبل از درمان با اشعه قفسه سینه – یک ارزیابی جامع از خطر داشته باشند.

ماموگرافی 3 بعدی چیست

ماموگرافی ۳ بعدی چیست

 تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ۲ بعدی در جیست؟

آیا ماموگرافی ۳ بعدی بهتر از ماموگرافی ۲بعدی است : بله ، ماموگرافی سه بعدی میزان تشخیص سرطان بالاتری دارد. اگرچه هنوز برخی سرطان های پستان وجود دارند که با ماموگرافی های سه بعدی هم پیدا نمیشوند ، این یک پیشرفت قطعی نسبت به ۲D است.

ماموگرافی سه‌بعدی نیز میزان فراخوان کمتری دارد ، به این معنی که تعداد کمتری از زنان به تصاویر اضافی نیاز دارند.

اگر شما یک ماموگرافی ۳ بعدی در ترکیب با ماموگرافی ۲ بعدی دارید ، میزان تابش آن دو برابر می شود اما هنوز پایین تر از حد ایمنی FDA برای یک ماموگرافی سالانه است. یک نمایش ۲ بعدی سنتز شده می تواند از داده های ۳ بعدی ایجاد شود ، که در نتیجه نیاز به ماموگرافی ۲ بعدی را برطرف می کند. هنگامی که از نمایش سنتز استفاده می شود ، دوز تابش ماموگرام سه بعدی در اصل مشابه یک مطالعه ۲ بعدی معمولی است.و این از مهمترین تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی  و ۲ بعدی است.

مطالعات متعدد تأیید کرده اند که در استفاده از یک ماموگرافی سنتز شده ۲ بعدی ، تفاوت قابل توجهی در توانایی ما در یافتن سرطان وجود ندارد.

تثبیت موقعیت وموقعیت یابی برای ماموگرافی سه بعدی همانند ماموگرافی ۲ بعدی است. اما به جای گرفتن یک عکس واحد ، این واحد در یک قوس در اطراف پستان حرکت می کند و عکس های فوری چندگانه می گیرد. سپس ، نرم افزارهای رایانه ای از آن همه عکسهای فوری عکس گرفته و آنها را برای یک تصویر کامل تر ترکیب می کند.

تصاویروقتی شما یک ماموگرافی سنتی می گیرید ، از یک جسم ۳D عکس می گیرید و یک نمایشگر ۲ بعدی را تولید می کنید. در نتیجه ، شما ساختارهایی دارید که در بالای یکدیگر می نشینند و توده ای را تقلید می کنند.

با استفاده از سه بعدی ، پزشک می تواند وارد شود و هر “برش” پستان را ببیند تا مشخص شود که آیا این یک توده است. ودر نهایت این بدان معنی است که توانایی برای برداشتن سرطانهای کوچک بهبود یافته است  .

مزایای ماموگرافی های سه بعدی:

از مزایای این نوع ماموگرافی تشخیص موثر سرطان می‌باشد. ماموگرافی سه بعدی ۳۵٪ تشخیص سرطان را بهتر فراهم می کند. با نگاهی جامع تر و واضح تر به بافت پستان، رادیولوژیست ها توانسته اند زودتر و با دقت بیشتری سرطان را بطور قابل توجهی تشخیص دهند.وضوح تصویربرداری تصاویر سه بعدی زوایای اضافی از بافت پستان را نشان می دهد.

هر تصویر یک برش نازک را نشان می دهد وخود تصاویر نیز واضح تر هستند.تعداد تماسهای کمتری با تصاویر واضح تر، از استرس ناشی از زنگ خطر کاذب جلوگیری می شود. هنگامی که یک تصویر به طور دروغ ناهنجاری را آشکار می کند ، بیمار برای آزمایش دوم فراخوانی می شود. میزان تماس تماس با تصویربرداری سه بعدی به میزان قابل توجهی پایین است.
از دیگر مزایای آن تصویربرداری بهینه برای تراکم سینه است. بیمارانی که سینه متراکم دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. عامل خطر با این واقعیت پیچیده می شود که مانند یک توده سرطانی ، بافت غده و چربی روی اشعه ایکس سفید رنگ به نظر می رسد. نگاه کردن به بافت از زاویه های مختلف ، رادیولوژیست را قادر می سازد تا با وضوح و دقت بیشتری تمایز قایل شود

مزایای ماموگرافی 3 بعدی

مزایای ماموگرافی ۳ بعدی

آیا باید یک ماموگرافی سه بعدی یا دو بعدی را انتخاب کنیم؟

برای بسیاری از بیماران ، یک ماموگرافی سه بعدی انتخاب بهینه است. ماموگرافی سه بعدی می تواند به شما کمک کند:

  • یک پایه را ایجاد کنید. اگر بیمار هستید که اولین امتحان سالانه خود را برنامه ریزی می کنید ، انتخاب یک تصویر سه بعدی در مقابل ماموگرافی ۲ بعدی را در نظر بگیرید.
  •  کیفیت و کمیت تصویربرداری برای ایجاد یک مبنای ایده آل است. با داشتن واضح ترین و جامع ترین تصاویر برای بررسی مجدد ، مزایای امتحانات سالانه آینده خود را به حداکثر می رسانید.
  •  با عوامل خطر مقابله کنید. زنانی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه قرار دارند ، می توانند از تشخیص قبلی که ماموگرافی های سه بعدی ارائه می دهند ، بهره مند شوند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید یا عوامل خطر چندگانه دیگری نیز دارید ، ماموگرافی سه بعدی گزینه ایده آل شماست. با بهره‌گیری از فناوری که سریعترین تشخیص ممکن را فراهم کرده است جان بیماران را نجات داده است.

تفاوت ماموگرافی ۳ بعدی و ۲ بعدی چیست؟

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان ایرانی است که در سال‌های اخیر رو به افزایش گذاشته است و همین موضوع، به نگرانی جدی برای افراد تبدیل شده است. مواردی چون نازایی، بارداری بعد از سن ۳۰ سال، مصرف غذاهایی با چربی حیوانی بالا و همچنین سابقه سرطان سینه در اقوام درجه یک از موارد ابتلا به سرطان سینه هستند.

نگرانی بعدی این است که بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه در مراحل ابتدایی، علائم بالینی و قابل تشخیص ندارند. به همین خاطر به زنان بالای ۴۰ سال توصیه می‌شود که سالی یک بار آزمایش‌های غربالگری سرطان پستان و ماموگرافی را انجام دهند. روش‌های مختلفی برای تشخیص وجود این بافت در سینه وجود دارد، ماموگرافی ۳ بعدی و ۲ بعدی هر کدام روشی برای تشخیص است.  عموما روش سه بعدی به دلیل آن که زوایای مختلف بافت‌های داخلی سینه را نمایان می‌کند روشی مناسب‌تر برای تشخیص است. در روش سه بعدی بافت حداقل ۹ تصویر از سینه برداشته می‌شود.

در روش ماموگرافی ۲ بعدی به دلیل آن که از تکنولوژی قدیمی‌تری برای تشخیص استفاده می‌شود مشخص شدن محل دقیق بافت امکان پذیر نیست. انتخاب روش انجام آزمایش بیشتر از آن که به سلیقه فرد بیمار باشد نیاز به بررسی دقیق و همچنین نظر پزشک دارد. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ماموگرافی و تفاوت میان روش‌های مختلف انجام ماموگرافی

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که شیوع آن میان بانوان ایرانی در حال افزایش است. ماموگرافی روشی برای تصویربرداری از بافت پستان است. در این روش تصویربرداری، از اشعه ایکس با دز کم، کمک گرفته می‌شود.

ماموگرافی را می‌توان یک روش زود هنگام برای تشخیص سرطان سینه دانست؛ طبق آزمایشات، این روش می‌تواند تا سه سال قبل از بروز تومور در معاینه سینه، سرطان پستان را تشخیص دهد. ماموگرافی را می‌توان در دو مرحله خلاصه کرد:

  • ماموگرافی آزمایشی
  • ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی آزمایشی نقش اصلی را در تشخیص اولیه سرطان‌های پستان ایفا می‌کند. این آزمایش می‌تواند تغییراتی که طی دو سال اخیر در بافت سینه رخ داده است را نشان دهد؛ بنابراین قبل از اینکه فرد و یا پزشک هرگونه عارضه احتمالی را احساس کند، توسط این آزمایش مشخص خواهد شد. ماموگرافی تشخیصی نیز به منظور ارزیابی بیمار از روی علائم بالینی مانند احساس توده‌هایی در پستان انجام می‌شود.

ماموگرافی سه بعدی چیست؟

یکی از انواع دستگاه‌های ماموگرافی که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت، ماموگرافی ۲ بعدی بود. این دستگاه به دلیل تکنولوژی پایین‌تر، قادر به مشخص کردن محل دقیق تومور در بافت سینه نبود. از همین‌رو با پیشرفت علم پزشکی، این روزها از دستگاه ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی استفاده می‌شود. با این دستگاه اشعه بیشتری نسبت به ماموگرافی ۲ بعدی تابانده نمی‌شود، اما نتیجه آزمایش مطلوب‌تر خواهد بود.

ماموگرافی ۳ بعدی را می‌توان یک روش ابتکاری جدید در غربالگری سرطان سینه دانست. شاید این روش را با نام توموسنتز دیجیتال سینه (DBT) نیز شنیده باشید. این روش پیشرفته کمک می‌کند تا ناهنجاری‌هایی که توسط پزشک رویت نمی‌شود، مشخص شود. همچنین محل دقیق وجود تومور را نیز مشخص می‌کند.

ماموگرافی سه بعدی چگونه انجام می‌شود؟

دستگاه‌های ماموگرافی سه بعدی دارای دقت بسیار بالایی هستند و اشعه‌ای که توسط آن‌ها تابانده می‌شود دز کمی دارد. طی تصویربرداری از بافت سینه توسط دستگاه ماموگرافی سه بعدی، ۹ تصویر از بافت سینه گرفته می‌شود که با ترکیب این عکس‌ها با یک دیگر، در نهایت تصویری سه بعدی تولید خواهد شد. در ماموگرافی سه بعدی مانند ماموگرافی دو بعدی نیز بافت سینه فشرده می‌شود.

برای انجام این آزمایش تکنولوژیست پستان‌های بیمار را در یونیت ماموگرافی قرار داده و از زوایای مختلف اقدام به تصویربرداری می‌کند. به عبارتی پستان‌ها در یک پلتفرم مخصوص قرار گرفته و توسط یک پدال پلاستیکی فشرده می‌شود و تکنسین به آرامی این فشار را افزایش خواهد داد.

درد ماموگرافی چقدر است؟ آیا ماموگرافی درد دارد؟ اطلاعات بیشتر را در مقاله درد ماموگرافی کسب کنید.

تفاوت میان ماموگرافی سه بعدی و دو بعدی چیست؟

در ماموگرافی دو بعدی به دلیل اینکه بافت سینه هیچ استخوانی ندارد، امکان تشخیص محل دقیق تومور وجود نخواهد داشت. به همین خاطر تداخل و همپوشانی بافت‌های سینه ممکن است منطقه مشکوک به سرطان را بپوشانند و دستگاه ماموگرافی دو بعدی قادر به تشخیص این عارضه نباشد.

اما دستگاه ماموگرافی سه بعدی تصاویر متعددی از لایه‌های نازک سینه می‌گیرد و قادر است وجود هرگونه ناهنجاری موجود در بافت سینه را تشخیص دهد. برخی از مزایای ماموگرافی سه بعدی عبارتند از:

  • تکرار کمتر آزمایشات
  • تشخیص بهتر بافت
  • رویت بهتر توده

تمامی این موارد منجر به تشخیص زودتر توده‌های احتمالی و تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی خواهد شد.

خطرات ماموگرافی ۳ بعدی بیشتر است یا دو بعدی؟

نتیجه دقیق‌تر ماموگرافی دیجیتال سه بعدی به دلیل تاباندن مقدار بیشتری از اشعه ایکس نیست. برخی اینگونه تصور می‌کنند که دز اشعه ایکس در ماموگرافی سه بعدی بسیار بیشتر از ماموگرافی دو بعدی است. گرفتن تعداد عکس‌های بیشتر از لایه‌های نازک بافت سینه در زوایای مختلف از دلایل دقیق‌تر بودن نتیجه ماموگرافی سه بعدی است.

بنابراین تشخیص سریع‌تر محل دقیق توده توسط ماموگرافی سه بعدی لزوما به معنای قرار گرفتن در معرض دز بالاتری از اشعه نیست. خطری که در خصوص ماموگرافی دیجیتال سه بعدی و دو بعدی وجود دارد، خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس به یک اندازه است. میزان اشعه به کار گرفته شده در این روش، بسیار کمتر از چیزی است که فرد را درگیر عوارض‌های جانبی کند.

قیمت ماموگرافی سه بعدی چقدر است؟

یکی از مزیت‌های ماموگرافی سه بعدی نسبت به ماموگرافی معمولی، این است که در این روش تصاویر ثبت شده توسط اشعه ایکس به صورت یک فایل دیجیتالی بر روی کامپیوتر ثبت می‌شود. به همین دلیل رادیولوژیست می‌تواند تصاویر را به راحتی کوچک و بزرگ کرده و بر روی آن‌ها زوم کند. هزینه ماموگرافی سه بعدی و یا ماموگرافی معمولی بسته به موارد متعددی متغیر است.

به عنوان مثال هزینه این آزمایش بر حسب یک طرفه بودن و یا دو طرفه بودن و براساس بزرگنمایی متفاوت است. مرکزی که برای انجام ماموگرافی انتخاب می‌کنید، مهارت رادیولوژیست، تکرار انجام آزمایشات و … همگی می‌توانند بر هزینه نهایی تاثیرگذار باشند و بر اساس تعرفه وزارت بهداشت و درمان در بخش خصوصی تعیین می‌گردد. برای اطلاع دقیق از هزینه‌های انجام ماموگرافی از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری