021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

انواع سونوگرافی در زمان بارداری

سونوگرافی دقیق در بارداری چیست؟

دوره های بارداری برای مادران باردار بسیار هیجان انگیز است و انواع سونوگرافی در زمان بارداری انجام می شود. افرادی که می خواهند فرزند خود را ببینند به طور مکرر به انواع سونوگرافی در زمان بارداری متوسل می شوند. مرجح ترین این روش ها، گزینه سونوگرافی دقیق در بارداری است.

پس از مدت معینی در بارداری، پزشکان این فرصت را دارند که اطلاعات بیشتری در مورد کودک ارائه دهند. با این حال، در دوره هایی که زایمان به تدریج نزدیک می شود، گزینه سونوگرافی دقیق در بارداری ترجیح داده می شود تا وضعیت سلامت نوزادان به طور کامل یاد شود.

این نوع سونوگرافی بارداری که انجام آن در هفته های خاصی مناسب تشخیص داده می شود، به نوزادان اجازه می دهد تا با جزئیات بیشتری معاینه شوند. این روش که برای بررسی وضعیت اندام ها و احتمال ناتوانی نیز استفاده می شود، امروزه جزو انتخاب های بسیاری از مادران است.

سونوگرافی دقیق در دوران بارداری که توسط پزشکان متخصص مخصوصاً برای فواصل هفته ۱۷ تا ۲۳ مناسب است، عکس های کودک با وضوح و کیفیت بالا را به والدین ارائه می دهد.

چه کسانی باید در دوران بارداری سونوگرافی دقیق انجام دهند؟

روش دقیق سونوگرافی حاملگی که برای بررسی وقوع موقعیت های احتمالی پرخطر ترجیح داده می شود، باید توسط متخصصین پریناتولوژی و متخصص زنان و زایمان انجام شود.

پریناتولوژیست ها افرادی هستند که گزینه های دقیق سونوگرافی را آزمایش و بررسی می کنند تا مشخص کنند آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. این نوع سونوگرافی که در آن تمام اندام ها به طور کامل دیده می شوند، به عنوان یک روش بسیار سودمند مطرح می شود.

علاوه بر این، این نکته مهم است که پزشکان تجربه موثری در این روش و کیفیت دستگاه مورد استفاده دارند. دستگاه سونوگرافی ۴ بعدی در مرکز پزشکی ما مورد استفاده قرار می گیرد و جزو دستگاه های پیشرفته در کلاس خود می باشد. به این ترتیب، دستگاه‌های ما که مؤثرترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند، به ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و مفید را می‌دهند.

انواع سونوگرافی در زمان بارداری

این روش که در آن از دستگاه‌های سونوگرافی با قدرت تصویربرداری دقیق‌تر بر خلاف مدل‌های سونوگرافی دو بعدی که در هر دوره استفاده می‌شود، استفاده می‌شود، برای معاینات قبل از زایمان نیز بسیار ایده‌آل و ضروری است.

در صورت لزوم لیست گزینه های دقیق سونوگرافی در بارداری که با توجه به روش های معاینه دارای ۳ نوع مختلف می باشد.

داپلر رنگی

این روش که در آن از فناوری اولتراسوند رنگی استفاده می شود، برای مشاهده میزان جریان خون در رگ ها و قلب نوزاد استفاده می شود. داپلر رنگی برای نظارت دقیق بر شکل گیری قلب و مسیرهای عروقی نوزاد ترجیح داده می شود.

سونوگرافی سه بعدی

روش سه بعدی که شامل بسیاری از تصاویر سونوگرافی دو بعدی است، باعث می شود سطح بدن نوزاد به وضوح و با وضوح بالا دیده شود. به بررسی دقیق مقاطع با این تصاویر کمک می کند که دستگاه های سونوگرافی معمولی نمی توانند به دست آورند.

سونوگرافی ۴ بعدی

به لطف دستگاه های سونوگرافی چهار بعدی تولید شده با استفاده از فناوری فوق پیشرفته، والدین می توانند حرکات کودک را به صورت زنده مشاهده کنند. این روش که در آن وضعیت خواب نوزاد در شکم مادر به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

چه چیزی با سونوگرافی دقیق در بارداری بررسی می شود؟

روش سونوگرافی دقیق در بارداری که عموماً برای ارزیابی وضعیت سلامت اندام های داخلی و رشد استخوان کودک استفاده می شود، معاینه مهمی را ارائه می دهد. فهرستی از آنچه در این روش سونوگرافی بررسی می شود:

  • جمجمه، مخچه، مغز
  • ریه، قفسه سینه، قلب
  • اندام تناسلی
  • جزئیات اندام های صورت
  • تعداد استخوان های پا و دست
  • اندام های داخلی شکم و دیواره قدامی
  • ستون فقرات و نخاع
  • بند ناف

چگونه سونوگرافی دقیق در بارداری انجام دهیم؟

این روش که در هفته های خاصی از دوران بارداری ترجیح داده می شود، امکان معاینه دقیق نوزاد را فراهم می کند. علاوه بر این، این روش موثر توسط متخصصان و دستگاه های سونوگرافی با کیفیت اعمال می شود.

در نتیجه آزمایشات و تحقیقات انجام شده مشاهده شده است که این اپلیکیشن هیچ آسیبی به نوزاد و مادر وارد نمی کند. به همین دلیل، والدین می توانند در این زمینه کاملاً راحت باشند.

برای این روش که به طور متوسط ​​۳۰-۴۵ دقیقه طول می کشد، معده مادر باید پر باشد. این روش معاینه دقیق، که مانند سونوگرافی معمولی اعمال می شود، همچنین به دلیل قابل اعتماد بودن بسیار معروف است.

در برخی موارد مختلف، اندازه گیری دهانه رحم را می توان پس از پایان برنامه انجام داد. در عین حال، در مواردی که نیاز به معاینه دقیق تری باشد، می توان سونوگرافی را به صورت واژینال نیز انجام داد.

از آنجایی که به نوزاد و مادر آسیبی نمی رساند، کسانی که می خواهند می توانند این برنامه را تکرار کنند. در صورت تمایل می توانید این عمل را با خیالی آسوده در مرکز پزشکی اوزکایا که پزشکان و متخصصان حرفه ای در آن حضور دارند انجام دهید.

سونوگرافی دقیق در دوران بارداری چیست؟ سونوگرافی دقیق چه زمانی انجام می شود؟

اگرچه دوران قبل از بارداری، بارداری، تولد و پس از زایمان برای مادران باردار فرآیندی هیجان انگیز و خوشحال کننده است، اما می تواند خسته کننده  هم باشد و گاهی اوقات باید بر مشکلات غلبه کرد. مادران باردار که قصد بارداری دارند باید قبل از بارداری معاینه زنان و زایمان انجام دهند. این معاینه اطمینان حاصل می کند که موقعیت های پرخطر شناسایی شده و اقدامات احتیاطی لازم انجام می شود.

پریناتولوژی چیست؟

پریناتولوژی شاخه ای از علم است که امکان تشخیص موقعیت های پرخطری را که ممکن است در دوران بارداری، زایمان یا پس از زایمان رخ دهد، بهترین پیگیری بارداری و اقدامات احتیاطی لازم برای محافظت از سلامت مادر و جنین را در چهار هفته اول پس از تولد انجام دهد. . این یک تخصص بالاتر از گروه زنان و زایمان است.

پریناتولوژیست کیست؟

پریناتولوژیست اسکن های سونوگرافی پیشرفته (سونوگرافی دقیق)، تست های غربالگری اختلالات کروموزومی را انجام می دهد و در صورت لزوم، مداخلات تهاجمی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز را به منظور تشخیص زودهنگام ناتوانی های نوزاد متولد نشده انجام می دهد. پیشگیری از سقط جنین، سقط مکرر حاملگی و مرده‌زایی، درک و پیشگیری از زایمان زودرس، نظارت و مدیریت بارداری برای تشخیص تأخیر رشد در جنین و مشکلاتی که ممکن است در حاملگی‌های چندقلویی رخ دهد، ارزیابی خطر بسیاری از بیماری‌های منشاء از جنین و مادر، انجام تشخیص و درمان پیش از تولد تضمین می کند که برنامه های پیگیری و تکمیل درمان ها در دوران بارداری، تولد و پس از تولد انجام می شود. به این دلایل، پریناتولوژیست هم پزشک جنین متولد نشده و هم پزشک مادر است.

سونوگرافی دقیق (جزئیات) چیست؟ چه زمانی باید انجام شود؟

متخصص پریناتولوژی، سونوگرافی را در هفته ۱۱-۱۴ بارداری و هفته ۱۸-۲۲ انجام میدهد. این یک سونوگرافی دقیق برای تعیین اینکه آیا رشد و ظاهر غیر طبیعی در نوزاد بین هفته ها وجود دارد یا خیر انجام می دهد. این معاینه سونوگرافی که با استفاده از دستگاه سونوگرافی پیشرفته که با وضوح بالا کار می کند انجام می شود، تقریباً ۴۰-۴۵ دقیقه طول می کشد. در پایان سونوگرافی، گزارشی شامل تمام نتایج اندازه‌گیری روی نوزاد، رشد نوزاد، یافته‌ها و توصیه‌های طبیعی و غیرطبیعی در مورد این موارد و همه تصاویر تفسیر شده ارائه می‌شود.

از سونوگرافی سه یا چهار بعدی با توجه به محل آن و به ویژه در تشخیص آناتومی سطحی (صورت، لب ها، دست ها، پاها) و برخی ناهنجاری های قلبی استفاده می شود. در صورت دستیابی به موقعیت و کیفیت تصویر مناسب، تصاویری گرفته می شود که در آنها می توانید چهره نوزاد را ببینید.

چه چیزی توسط سونوگرافی دقیق بررسی می شود؟

با سونوگرافی دقیق (جزئیات)، وضعیت نوزاد در رحم، قرارگیری جفت (همراه نوزاد) و طول دهانه رحم، تعداد عروق بند ناف، میزان آبی که کودک در آن قرار دارد، اندازه گیری برای نظارت بر رشد (قطر سر، دور سر، دور شکم، طول استخوان)، ساختارهای داخل جمجمه، نیمرخ صورت و استخوان بینی، یکپارچگی لب بالایی، شفافیت نوکال (در هفته ۱۱-۱۴)، ریه‌ها، غشای دیافراگم، حفره‌های قلب، عروق بزرگ ورودی و خروجی به قلب، معده، تراکم روده، کلیه ها و مثانه، ستون فقرات، بازوها، پاها، دست ها، پاها و استخوان های بلند ارزیابی می شوند.

اندازه گیری های زیادی برای تعیین رشد نوزاد انجام می شود و مشخص می شود که آیا در سیستم عصبی مرکزی، حفره قفسه سینه، معده و روده، سیستم اسکلتی، کلیه و مجاری ادراری نوزاد ناهنجاری وجود دارد یا خیر.

معاینه سونوگرافی کالر داپلر چیست؟

معاینه شریان رحمی است که جریان خون را به رحم می دهد و جریان خون را از طریق بند ناف نوزاد با داپلر رنگی انجام می دهد. این معاینه به بررسی شرایطی می‌پردازد که ممکن است در هفته‌های بعد ایجاد شوند، مانند فشار خون بارداری (پره اکلامپسی)، که به نام توکسمی بارداری شناخته می‌شود، عفونت‌های منتقل شده از مادر به نوزاد در مراحل اولیه بارداری (CMV، سرخجه، عفونت‌های پاروویروس)، اختلالات کروموزومی در نوزاد، ناتوانی های مادرزادی، حاملگی های دوقلو و سایر حاملگی های چندقلویی که ممکن است منجر به تاخیر در رشد شود.

آیا سونوگرافی دقیق به تنهایی برای تشخیص ناتوانی کافی است؟

در سندرم داون یا برخی دیگر از ناتوانی های کروموزومی، نوزاد در رحم ممکن است از نظر ساختاری طبیعی باشد. به همین دلیل از هفته یازدهم بارداری غربالگری برای برخی ناهنجاری های کروموزومی انجام می شود و این اسکن ها «احتمال بیماری کروموزومی در آن بارداری» را در اعداد آماری به ما می دهند. در غربالگری سونوگرافی دقیق یا پیشرفته، شفافیت نوکال اندازه گیری می شود و از تست های غربالگری دوگانه و چهارگانه استفاده می شود. قدرت تشخیص ناتوانی تست های ترکیبی-دوگانه یا یکپارچه-چهارگانه انجام شده برای این منظور در محدوده ۸۰-۹۵ درصد است. در سال های اخیر، آزمایش DNA نوزاد به دست آمده از خون مادر به این موارد اضافه شده است. حساسیت این تست غربالگری که در خون مادر بررسی می شود برای نشان دادن اختلالات کروموزومی ۹۹ درصد است.

در صورت وجود نتایج پرخطر در تست های غربالگری، تشخیص قطعی ناهنجاری های کروموزومی توسط CVS (نمونه برداری کوریونویلوس) بین هفته های ۱۱-۱۴ یا آمنیوسنتز بین هفته های ۱۵-۲۲ انجام می شود.

بیشتر بدانید: سونوگرافی مثانه زنانسونوگرافی خانمسونو سه ماهه بارداری شرایط سونوگرافی حاملگی

آیا هر ناهنجاری با سونوگرافی دقیق (جزئیات) قابل تشخیص است؟

در ۲ مورد از هر ۱۰۰ بارداری، نوزاد دچار نقص مادرزادی می شود. از آنجایی که فقط برخی از معلولان ساختاری و قابل مشاهده هستند، روز ۱۱-۱۴ بارداری. تنها ۳۰ تا ۵۰ درصد از این ناتوانی هایی که در بدو تولد رخ می دهد را می توان با معاینه سونوگرافی که بین هفته ها و هفته ها انجام می شود، تشخیص داد. هفته ۱۸-۲۳ بارداری. ۵۰ تا ۷۰ درصد ناتوانی های نوزاد با معاینه سونوگرافی دقیق انجام شده در هفته دوم قابل تشخیص است. گاهی اوقات، آسیبی که در هفته ای که سونوگرافی انجام می شود وجود دارد و به دلیل کوچک بودن جنین دیده نمی شود، می تواند در هفته های بعدی بارداری یا پس از تولد تشخیص داده شود. به عنوان مثال، سوراخ های کوچک در قلب یا مشکلات دریچه، دررفتگی لگن و غیره. ناتوانی های غیر ساختاری مانند نقص هوش، بینایی یا شنوایی نوزاد، اختلالات غدد درون ریز، بیماری های پوستی و عصبی، برخی اختلالات کروموزومی یا بیماری های ژنتیکی نادر قابل تشخیص نیستند. با سونوگرافی

در نتیجه، برای مادران و پدران باردار، بارداری یک فرآیند بسیار هیجان انگیز و شاد است که ناشناخته هایی دارد. معاینه دقیق یا پیشرفته سونوگرافی و آزمایش های غربالگری، آزمایش های مهمی هستند که اطمینان حاصل می کنند که پیگیری بارداری سالم و حداقل برای مادر و نوزاد خطرناک است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری