021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی پرتابل

سونوگرافی پرتابل :سوال سونوگرافی چیست یکی از سوالاتی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد. در مقایسه با سایر روش های تصویربرداری، اولتراسوند همانطور که از نام آن پیداست، یک روش تصویربرداری است که از امواج فرکانس صدا (اولتراسوند) استفاده می کند. از آنجایی که اولتراسوند با روش های تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس متفاوت است، اغلب در هنگام تشخیص استفاده می شود. سونوگرافی با امواج صوتی با فرکانس بالا انجام می شود. این امواج از مایعات موجود در اندام های داخلی منعکس می شوند و به پزشکان کمک می کنند تا تصاویر مورد نظر خود را به دست آورند. خوب پس از دادن یک پاسخ کلی به این سوال که سونوگرافی چیست، می توان با جزئیات در مورد زمینه های استفاده از سونوگرافی و اینکه کدام بیماری ها مورد بررسی قرار می گیرد آشنا شد.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

سونوگرافی پرتابل چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

پس از پاسخ به این سوال که سونوگرافی چیست، نگاهی به اینکه چه کسی این روش را انجام می دهد مفید خواهد بود. نظارت بر رشد جنین در زنان باردار یکی از رایج ترین روش های استفاده از سونوگرافی است. از آنجایی که حاوی هیچ گونه تشعشعی نیست، این برنامه هیچ موردی ندارد که به کودک آسیب برساند.

در عین حال، سونوگرافی روشی است که اغلب برای تصویربرداری سایر اندام های داخلی استفاده می شود. از سونوگرافی در تشخیص بیماری های بافت نرم استفاده می شود. علل درد، تورم یا عفونت در اندام های داخلی را می توان با سونوگرافی تشخیص داد. سونوگرافی یکی از مهمترین کاربردهای پزشکی برای نظارت بر روند صحیح درمان است. همچنین به طور گسترده ای برای تشخیص و پیگیری بیماری های زنان استفاده می شود.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

چگونه سونوگرافی بگیریم؟

پس از سؤالاتی که سونوگرافی چیست و برای چه کسانی انجام می شود، بررسی نحوه انجام سونوگرافی نیز مفید خواهد بود. اگر بیماران بدانند که در طول سونوگرافی با چه چیزی مواجه خواهند شد، روند عکسبرداری برای آنها آسان تر خواهد شد. عکس های اولتراسوند را می توان در بیمارستان ها، کلینیک های سرپایی خصوصی و مراکز تصویربرداری خصوصی انجام داد. تیراندازی توسط پزشک انجام می شود. برای به دست آوردن تصویر واضح‌تر از اندام‌های داخلی، یک مایع شفاف روی ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد. این مایع معمولاً احساس خنکی ایجاد می کند و اجازه می دهد تصاویر واضح تری داشته باشید.

در طول کشیدن، پزشک ممکن است فشار کمی را اعمال کند تا نواحی خاصی را واضح‌تر ببیند. این وضعیت معمولاً طبیعی در نظر گرفته می شود و برای واضح بودن تصویر اولتراسوند مهم است. در طول فرآیند تیراندازی، بیمار باید دراز بکشد و تا حد امکان کمتر حرکت کند.

کارهایی که باید قبل از گرفتن سونوگرافی انجام دهید

مسائلی که باید قبل از عکسبرداری اولتراسوند در نظر گرفته شوند ممکن است بسته به منطقه ای که عکسبرداری در آن انجام می شود متفاوت باشد. مرکز تصویربرداری دکتر هدایی مواردی را که باید هنگام مراجعه به قرار سونوگرافی پس از فرآیند قرار ملاقات، از طریق ایمیل یا تلفن در نظر گرفت، به اشتراک می گذارد. با توجه به اطلاعاتی که پزشک قبل از انجام معاینات سونوگرافی داده است، ممکن است ناشتا باشد.

سونوگرافی یا همان طور که گفته می شود سونوگرافی یک روش معاینه پزشکی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا امکان گرفتن تصویر را فراهم می کند. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های اولتراسوند می توانند تصاویر ۲، ۳ و ۴ بعدی ارائه دهند و تشخیص دقیق تری توسط متخصصان انجام شود. با داشتن اطلاعات دقیق در مورد اصطلاحات سونوگرافی و روش‌های سونوگرافی آزمایش‌های سونوگرافی که معمولاً در ارزیابی اندام‌های مختلف بدن، تشخیص ضایعات تومورال و پیگیری بارداری استفاده می‌شوند، می‌توانید فرآیند را راحت‌تر درک کنید.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

سونوگرافی و سونوگرافی دقیق چیست؟

این سوال که سونوگرافی چیست از اولین مسائلی است که به ذهن افراد یا نزدیکانشان می رسد که به هر دلیلی نیاز به انجام سونوگرافی دارند. سونوگرافی فرآیندی است که امکان ارزیابی اندام های داخل بدن و تشخیص تغییرات، پیشرفت ها و مشکلات را فراهم می کند. به لطف این روش که امکان مشاهده کامل وضعیت فعلی را فراهم می کند، می توان به راحتی مشکلات را تشخیص داد.

استفاده از سونوگرافی نیز برای نظارت بر رشد کودک در دوران بارداری، مشاهده مشکلاتی که در بافت های نرم ایجاد می شود و برای شناسایی مشکلاتی که در اندام های داخلی ایجاد می شود، ترجیح داده می شود.

سونوگرافی به دو روش مختلف به عنوان اولتراسوند استاندارد دو بعدی و سونوگرافی دقیق اعمال می شود. سونوگرافی استاندارد چیست، سونوگرافی دقیق چیست و سونوگرافی دقیق چیست از جمله عجیب ترین مفاهیم در مورد انواع سونوگرافی هستند. سونوگرافی استاندارد یک روش تصویربرداری دو بعدی است که در هر زمانی از بارداری انجام می شود. از آنجایی که در ماه های اول نمی توان تصاویر بسیار سالم به دست آورد، متخصصان معمولا از هفته شانزدهم سونوگرافی دو بعدی را انجام می دهند.

سونوگرافی دقیق نیز روشی است که معمولا در دوران بارداری استفاده می شود. به لطف این روش که به آن سونوگرافی دقیق نیز می گویند، می توان اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سلامت و اندام های کودک به دست آورد و رشد کودک را به طور دقیق دنبال کرد.

علاوه بر این، از این روش که در بررسی بافت های سرطانی اندام ها نیز استفاده می شود، می توان برای ارزیابی بافت ها و تشخیص وجود توده های توموری که ممکن است در اندام بیمار وجود داشته باشد، استفاده کرد.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

انواع دستگاه های سونوگرافی چیست؟

دستگاه پزشکی که امکان بررسی تغییرات نامرئی در بدن انسان را فراهم می کند سونوگرافی نامیده می شود. این دستگاه که به اختصار اولتراسوند نامیده می شود، از امواج صوتی در فرکانس هایی استفاده می کند که گوش انسان قادر به شنیدن آنها نیست تا در بافت ها حرکت کند. تصویر واقعی به دست آمده با این امواج صوتی را می توان از طریق مانیتور متصل به دستگاه دنبال کرد. دستگاه سونوگرافی از ۲ قسمت مجزا تشکیل شده است. اولین قسمت کاوشگری است که با بدن انسان در تماس است و با دست کنترل می شود. قسمت دیگر دستگاه واحد پردازش تصویر است که امواج صوتی ارسال شده توسط کاوشگر را قابل مشاهده می کند. دستگاه های سونوگرافی با توجه به کیفیت و جزئیات تصویری که ارائه می دهند به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

دستگاه سونوگرافی دو بعدی

دستگاه های سونوگرافی ۲ بعدی (۲ بعدی) عمدتاً در معاینات معمول استفاده می شوند. دستگاه های سونوگرافی دوبعدی در برنامه های ارزیابی و کنترل عمومی استفاده می شوند. ضربان قلب نوزاد، موقعیت جفت و بند ناف نوزاد را می توان به راحتی با دستگاه های سونوگرافی دو بعدی که اغلب در پیگیری بارداری استفاده می شود، مشاهده کرد. تصاویر گرفته شده از این دستگاه ها سیاه و سفید خواهد بود. قد، وزن و رشد جسمانی نوزاد را می توان با دستگاه های سونوگرافی دو بعدی نیز پیگیری کرد. علاوه بر این کاربردهای سونوگرافی دو بعدی از نظر قیمت سونوگرافی مناسب ترین گزینه هستند.

دستگاه سونوگرافی سه بعدی

دستگاه های اولتراسوند سه بعدی (۳ بعدی) امکان دستیابی به نتایج واضح تری را به خصوص در پیگیری بارداری فراهم می کنند. به لطف اپلیکیشن سونوگرافی سه بعدی، رشد کودک در آن هفته را می توان با جزئیات دنبال کرد. علاوه بر این، سونوگرافی سه بعدی اجازه می دهد تا تصویری نزدیک تر، بزرگتر و رنگارنگ تر از کودک به دست آورید. با روش سونوگرافی سه بعدی که معمولاً بعد از ماه سوم استفاده می شود، وزن، قد و حجم نوزاد راحتتر قابل درک است. با استفاده از این دستگاه ها می توان تصویر اولتراسوند نوزاد دختر یا پسر را با جزئیات زیر نظر گرفت و تعیین جنسیت را آسان تر می کند.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

دستگاه سونوگرافی ۴ بعدی

از طرف دیگر دستگاه سونوگرافی چهار بعدی فناوری است که امکان گرفتن تصاویر سه بعدی و متحرک را فراهم می کند. با دستگاه های سونوگرافی چهار بعدی که در دوران بارداری به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرند، می توان حرکات سر، پا و دست نوزاد را از شکم مادر مانند یک فیلم دنبال کرد. به لطف دستگاه های ۴ بعدی، رشد ستون فقرات، دست، بینی، استخوان های جمجمه و اندام های داخلی را می توان با جزئیات و همچنین جنسیت را بررسی کرد. به این ترتیب مناطقی که تصور می شود مشکل ساز هستند را می توان در ۴ بعد بررسی کرد و مداخله پس از زایمان یا نوع درمان مورد نظر را از قبل تا ریزترین جزئیات برنامه ریزی کرد. علاوه بر این، با سونوگرافی دقیقی که با این دستگاه ها انجام می شود، می توان به نقایص ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی پی برد. شرایطی مانند سندرم داون و شکاف لب و کام را می توان در اوایل دوره به لطف دستگاه های سونوگرافی ۴ بعدی تشخیص داد.

چگونه سونوگرافی بگیریم؟

افرادی که به هر دلیلی تحت سونوگرافی قرار می گیرند و مادران باردار که قبلا سونوگرافی انجام نداده اند می خواهند پاسخ این سوال را بدانند که چگونه سونوگرافی انجام دهیم. هرچه اندازه گیری سونوگرافی دقیق تر باشد، تشخیص دقیق تر خواهد بود. به همین دلیل، قبل از شروع سونوگرافی، یک ژل شفاف روی پوست زده می شود تا اطمینان حاصل شود که امواج صوتی به راحتی منتقل می شود و اندام های داخلی بهتر دیده می شوند. ژل اولتراسوند که سطحی لغزنده بین پوست و دستگاه ایجاد می کند، با توجه به اینکه بر پایه آب است، هیچ گونه اثر نامطلوبی بر روی پوست ایجاد نمی کند. پس از استفاده از ژل، کاوشگر بر روی ناحیه ای که باید تحت نظارت باشد حرکت می کند. برای اینکه در برخی شرایط تصویر بهتری داشته باشید، می توان دستگاه را توسط متخصص چاپ کرد. این روند سرکوب هیچ آسیبی به نوزاد یا مادر باردار وارد نمی کند. پس از اتمام فرآیند تصویربرداری، می توان از دستگاه پرینت گرفت. یک گزارش با اظهار نظر روی مقادیر و تصاویر موجود در خروجی ایجاد می شود.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

سونوگرافی دقیق چه زمانی انجام می شود؟

سوال دیگری که مادران باردار می‌پرسند این است که سونوگرافی دقیق در چه هفته‌هایی انجام می‌شود. معمولاً هفته های ۱۹ تا ۲۳ برای انجام سونوگرافی دقیق ترجیح داده می شود. دلیل انتخاب این هفته ها به این دلیل است که تراکم مایع آمنیوتیک در این دوره از بارداری بیشتر است. بنابراین، تصاویر واضح تری را می توان از توالی اولتراسوند به دست آورد. مسائل دیگری که زنان باردار می خواهند در مورد این موضوع بدانند این است که چگونه یک سونوگرافی دقیق انجام دهند و در یک سونوگرافی دقیق به چه نکاتی توجه کنند. هیچ تفاوتی بین سونوگرافی دقیق و روش سونوگرافی استاندارد از نظر روش استفاده وجود ندارد. نکاتی که در سونوگرافی دقیق مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از: رشد جمجمه، مغز، قلب، ستون فقرات، کلیه ها، معده، روده ها، اندام های داخل قفسه سینه و جفت نوزاد.

بیشتربدانید؛تفاوت بین کیست سینه و تومورانواع سونوگرافیآیا آندومتریوز سرطان استبیوپسی چیست

سونوگرافی رنگی چه زمانی انجام می شود؟

این روش که سونوگرافی داپلر رنگی نام دارد برای بررسی وضعیت جفت و سرعت جریان خون نوزاد در زنان باردار استفاده می شود. علاوه بر این، توزیع رگ های خونی در اندام ها و بافت ها را می توان با استفاده از سونوگرافی داپلر رنگی بررسی کرد. در این زمینه، پاسخ به این سوال که چه زمانی سونوگرافی رنگی انجام می شود بسته به تصمیم پزشک متخصص ممکن است متفاوت باشد. دلیل این امر این است که روش سونوگرافی رنگی عموماً در پیگیری مادرانی که بارداری پرخطری داشته اند استفاده می شود. رنگ هایی که در سونوگرافی داپلر رنگی روی مانیتور دیده می شوند، رنگ های واقعی ناحیه تحت نظارت نیستند. این رنگ ها توسط سیستم پردازش تصویر دستگاه ایجاد می شوند. رنگ های آبی و قرمز بسته به فاصله و نزدیک شدن جریان خون به پروب دیده می شود. با توجه به شرایط رنگ ها، می تواند تشخیص دهد که آیا در جریان خون منفی وجود دارد یا خیر.برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال یک روش سونوگرافی است که با قرار دادن پروب اولتراسوند در داخل واژن استفاده می شود. با این روش، که به شما امکان می دهد تصاویر بسیار واضح تری نسبت به کاربردهای انجام شده بر روی شکم به دست آورید، اندام های تناسلی زنانه را می توان با جزئیات بررسی کرد. امواج صوتی که به واژن منتقل می شود به تجسم رحم و تخمدان ها با حاشیه خطای بسیار کمی کمک می کند.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

سینه یکی از اندام هایی است که در خانم ها باید با دقت بسیار رعایت شود. سونوگرافی پستان روشی است که برای بررسی دقیق بافت پستان استفاده می شود. داده های به دست آمده پس از ماموگرافی را می توان با استفاده از سونوگرافی پستان با جزئیات بیشتری بررسی کرد. بنابراین، با گرفتن تصویر اولتراسوند از پستان سرطانی، می توان تمام شرایط طبیعی و غیر طبیعی بافت پستان را به تفصیل مورد بحث قرار داد.

علاوه بر این، سونوگرافی اولین معاینه در گروه بیماران جوان است، زیرا حاوی اشعه نیست و یک روش معاینه ساده است که باعث دردی برای بیمار نمی شود.

بعلاوه، متداول‌ ترین روشی است که در ارزیابی توده‌هایی که می‌توان در بافت‌های پستان تشخیص داد، در تعیین ویژگی‌های عروقی و زمانی که نیاز به بیوپسی از توده‌های مشکوک است، استفاده می‌شود.

برای انجام سونوگرافی پرتابل میتوانید با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری