021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی مثانه زنان

سونوگرافی مثانه زنان

سونوگرافی مثانه زنان به چه صورتی انجام می‌شود؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی علم پزشکی نیز در زمینه تشخیص بیماری‌ها و درمان آن پیشرفت چشمگیر و موفقی داشته است. یکی از روش‌های رایج در تشخیص بیماری‌ها استفاده از روش سونوگرافی است. سونوگرافی به گونه‌ای از روش‌های تصویربرداری می‌گویند که با استفاده از امواج صوتی می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. این روش هیچ گونه درد یا ناراحتی برای فرد به وجود نمی‌آورد و کاملا بی خطر و همچنین دقیق است. سونوگرافی یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص به موقع بیماری‌ها و جلوگیری از پیشرفت آن است به خصوص زمانی که به موقع انجام پذیرد. سونوگرافی دارای انواع مختلفی است که یکی از رایج‌ترین انواع سونوگرافی را می‌توان سونوگرافی سینه در نظر گرفت.

امروزه سونوگرافی به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند که هر کدام بسته به نوع خود انجام دادن آنها با همدیگر متفاوت است از جمله سونوگرافی‌های رایج می‌توان به سونوگرافی لگن، انواع سونوگرافی رحم، سونوگرافی چشم، سونوگرافی غده تیروئید، سونوگرافی بارداری، سونوگرافی مثانه و… اشاره کرد. ما قصد داریم در ادامه مطلب سونوگرافی مثانه زنان را مورد بررسی قرار دهیم اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در این زمینه هستید پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

سونوگرافی مثانه زنان چگونه است؟

سونوگرافی مثانه زنان چگونه است؟

زنان به دلایلی مانند زایمان، عفونت‌های ادراری و … مستعد مبتلا شدن به بیماری‌های مثانه هستند و به همین دلیل باید انواع سونوگرافی رحم را انجام دهند تا از سلامت خود آگاه شوند. مثانه شکلی به صورت سه گوش دارد و در حفره لگن و در پشت سمفیز پوبیس قرار گرفته است. سونوگرافی مثانه برای تشخیص میزان باقی مانده ادرار، وجود هر گونه توده یا سنگ در مثانه و یا هرگونه مشکل دیگری انجام می‌پذیرد.

 اندازه گیری حجم مثانه به صورت فیزیکی به علت‌های مختلفی مشکل است به همین دلیل این سونوگرافی می‌تواند حجم و اندازه مثانه را به طور دقیق تعیین نماید. همچنین هنگامی‌ که فرد نیاز به گذاشتن سوند در مثانه داشته باشد نحوه قرار گیری آن با استفاده از سونوگرافی مثانه مشخص می‌شود. برای انجام سونوگرافی مثانه زنان از پروب منحنی شکل با فرکانس ۳ تا ۵ مگاهرتزی استفاده می‌شود.

 پروب به صورت عرضی در قسمت فوقانی سمفیزپوبیس قرار داده می‌شود تا جهت تابش امواج صوتی به پایین باشد که امکان مشاهده کامل مثانه را فراهم می‌کند بعد از اینکه مثانه در جهت‌های عرضی مشاهده شد پروب را ۹۰ درجه چرخانده تا نماهای ساژیتال از مثانه قابل مشاهده باشد.

با جا به جا کردن پروب به جهت‌های مختلف می‌توان تمام مثانه را برای تشخیص بیماری مورد بررسی قرار داد. اگر مثانه پر نباشد پروب باید به طرف پایین جا به جا شود تا مثانه قابل مشاهده باشد. گاهی اوقات تشخیص پزشک این است که در ابتدا با مثانه پر و سپس با مثانه خالی این سونوگرافی انجام گیرد برای انجام انواع سونوگرافی حتما باید مثانه پر باشد.

دلایل انجام سونوگرافی مثانه زنان

دلایل انجام سونوگرافی مثانه زنان

از شایع ترین دلایل انجام این سونوگرافی می‌توان به تکرر ادرار یا پر ادراری، سوزش ادرار

درد در قسمت پهلو، عفونت ادراری و … اشاره نمود.

در سونوگرافی مثانه زنان چه چیزهای مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

در سونوگرافی مثانه قسمت‌های مهمی ‌وجود دارند که باید مورد بررسی قرار بگیرند که از جمله آن‌ها اندازه و حجم مثانه، ضخامت دیواره مخاطی، ضایعات مخاطی و … است.

نکات مهم قبل از سونوگرافی

 

قبل از انجام سونوگرافی مثانه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  1. برای بررسی سونوگرافی مثانه زنان، باید حتما مثانه پر باشد تا تشخیص دقیق صورت پذیرد پس سعی کنید چند ساعت قبل از انجام سونوگرافی مایعات و آب فراوان میل نمایید. توجه کنید که پر بودن بیش از حد مثانه نیز باعث می‌شود تا تشخیص سخت و گاهی اوقات اشتباه باشد.
  2. هیچ گاه از داروهایی که ادرار آور است استفاده نکنید.
  3. سونوگرافی باید از روی پوست و با استفاده از ژل‌های مناسب انجام پذیرد.
  4. وجود هرگونه زخم، سوختگی و پانسمان دقت سونوگرافی را کاهش می‌دهد و نمی‌توان سونوگرافی را انجام داد زیرا ژل باعث آلودگی بیشتر آن می‌شود پس قبل از آن صحت کامل را به دست آورده و سپس اقدام به انجام سونوگرافی نمایید.

اهمیت سونوگرافی مثانه در زنان

سخن آخر

انجام سونوگرافی‌ها برای تشخیص به موقع بیماری‌ها و درمان کردن آن به شما کمک زیادی می‌کند اگر شما هم علائمی‌ مانند علائم بالا را داشته و شک دارید که دچار مشکل شده‌اید پس بهتر است با انجام به موقع سونوگرافی مثانه از بیماری خود آگاه شوید و هرچه سریعتر درمان خود را شروع کنید.

هزینه سونوگرافی مثانه زنان چقدر است؟

اکثر افراد این سوال را دارند که برای انجام سونوگرافی مثانه چقدر باید پرداخت کنند، در جواب این سوال باید گفت برای تخمین هزینه مورد نیاز نمیتوان تعرفه مشخصی داد زیرا به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما برای اطلاع دقیق از قیمت می‌توانید به شماره‌ها‌ی موجود در وب سایت تماس بگیرید.

سونوگرافی رزی جو چیست؟

نوعی دیگر از سونوگرافی است، که این سونوگرافی برای تشخیص میزان باقی مانده ادرار انجام می‌‌گردد و فرد برای تشخیص ابتدا با مثانه پر سونوگرافی را انجام می‌‌دهد. سپس به منظور میزان باقی مانده ادرار مجدد سونوگرافی با مثانه خالی انجام می‌‌شود.

آناتومی طبیعی مثانه به چه صورت است؟

مثانه اندام توخالی و دارای شکل سه گوش است که در حفره لگن قرار دارد و ادرار را ذخیره می‌‌کند. مثانه توسط رباط‌ها‌یی به اندام‌ها‌ی دیگر و استخوان‌ها‌ی لگن وصل شده و در جای خود نگهداری می‌‌شود.

وجود خون در ادرار علامت اصلی سرطان مثانه است. برای تشخیص، چندین آزمایش لازم است. آنها همچنین امکان ارزیابی میزان گسترش سرطان را فراهم می کنند.

علائم

علامت اصلی مرتبط با سرطان مثانه، هماچوری است، یعنی وجود خون در ادرار. تقریباً در ۹۰٪ بیماران یافت می شود.

خونریزی اغلب در انتهای ادرار ظاهر می شود. بسته به شدت خونریزی، ادرار ممکن است کمی صورتی، قرمز تیره یا شرابی باشد. هیچ ارتباطی بین میزان خونریزی و شدت سرطان وجود ندارد.

هماچوری گاهی خیلی کوچک است که با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست. آنها همچنین ممکن است برای مدتی متوقف شوند و با ادرار طبیعی پراکنده شوند. بنابراین توصیه می شود به محض تشخیص اولین هماچوری به طور سیستماتیک با پزشک مشورت کنید. این رویکرد امکان انجام معاینات لازم را برای تشخیص سرطان مثانه یا برعکس هدایت به سمت سایر بیماری‌هایی که می‌توانند باعث هماچوری نیز شوند (سنگ کلیه، عفونت‌های مزمن، سرطان یا بیماری کلیوی و غیره) را ممکن می‌سازد.

سایر علائم موضعی ممکن است بیمار را آگاه کند: تکرر ادرار، سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن، و غیره.

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؟ برای یافتن پاسخ کامل سوال روی لینک کلیک کنید.

تست های تشخیصی

علائم سرطان مثانه مشخص نیست: سایر بیماری ها را می توان در حضور هماچوری یا ادرار دردناک برانگیخت.

بنابراین برای تایید تشخیص، چندین معاینه ضروری است.

معاینه بالینی

در اولین جلسه مشاوره، پزشک شکم بیمار را می شنود. او به طور کلی معاینه رکتوم را انجام می دهد که با معاینه واژینال در زنان همراه است. این حرکات امکان جستجوی ناهنجاری احتمالی در سطح مثانه را فراهم می کند. اگر نتایج این معاینات به طور کلی برای افراد مبتلا به تومور سطحی طبیعی باشد، در صورت پیشرفته می توان ناهنجاری را مشاهده کرد.

ECBU (معاینه سیتوباکتریولوژیک ادرار)

ECBU شامل تجزیه و تحلیل نمونه ادراری است که قبلاً از بیمار در زیر میکروسکوپ جمع آوری شده است. این معاینه می‌تواند باکتری‌هایی را که می‌توانند مسئول عفونت دستگاه ادراری و هماچوری باشند شناسایی کند.

سیتولوژی ادرار

مانند پوست، یوروتلیوم (لایه داخلی دیواره مثانه) به طور طبیعی پوسته پوسته می شود: سلول های مرده سپس در ادرار تخلیه می شوند. سیتولوژی ادراری معاینه ای است که امکان بررسی ظاهر طبیعی یا سرطانی این سلول ها را از یک نمونه ادرار ساده فراهم می کند. در حالی که این معاینه می تواند تومورهای با درجه بالا را شناسایی کند، اما همیشه برای تشخیص تومورهای درجه پایین مناسب نیست. اینها در واقع از سلولهای سرطانی کاملاً مشابه سلولهای طبیعی تشکیل شده اند.

سونوگرافی

سونوگرافی می تواند سیستم ادراری – مثانه، کلیه ها و حالب ها – و ناهنجاری های عملکردی را که ممکن است بر آنها تأثیر بگذارد، مشاهده کند. یک ساعت قبل از معاینه روی مثانه پر انجام می شود که نیاز به نوشیدن حدود یک لیتر آب دارد. این کار حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و بدون درد است. در حالت خوابیده انجام می شود: پزشک پس از استفاده از ژل سرد روی پوست، پروب اولتراسوند را در کنار مثانه قرار می دهد.

سیتوسکوپی

سیستوسکوپی یک معاینه بسیار موثر برای تشخیص است. یک سیستم نوری ظریف و انعطاف پذیر در داخل مثانه (از طریق مجرای ادراری و سپس مجرای ادرار) برای شناسایی و مشاهده هرگونه ناهنجاری سرطانی معرفی می شود. برای جلوگیری از ناراحتی مربوط به معاینه، می توان در ابتدای عمل یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار تزریق کرد. آب استریل نیز برای گرد کردن مثانه و تسهیل مشاهده دیواره های داخلی تزریق می شود. سپس پزشک تعداد، محل، اندازه و ظاهر ناهنجاری(های) را مشاهده می کند. اگر جراح لازم بداند، نمونه‌های بافتی را می‌توان با میکروسکوپ آنالیز کرد: این بیوپسی است که تشخیص را تأیید می‌کند.

برای اطلاع از تفاوت میان ماموگرافی دیجیتال و معمولی مطلب تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳بعدی و ماموگرافی ۲بعدی را بخوانید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است به شدت به ماهیت سرطانی ناهنجاری های شناسایی شده حتی قبل از انجام سیستوسکوپی مشکوک شود. برای این بیماران، معاینه تحت بیهوشی عمومی یا موضعی (بی حسی نخاعی) انجام می شود. هدف این است که جراح بتواند فورا تومور را با رزکسیون از طریق پیشابراه (که از مجرای ادرار می گذرد) خارج کند. سپس تومور برای تایید تشخیص آنالیز می شود. اگر واقعا سرطان باشد، این برداشتن اولین مرحله درمان است.

بررسی گزارش تمدید

هنگامی که معاینات قبلی یک تومور نفوذی یا یک تومور سطحی با پیش آگهی ضعیف را نشان داد، معاینات اضافی تجویز می شود. آنها ارزیابی میزان گسترش سرطان را ممکن می سازند.

اوروگرافی توموگرافی کامپیوتری (اوروسکن یا uro-CT) یک معاینه تصویربرداری است که امکان مشاهده کل سیستم ادراری، غدد لنفاوی موضعی و اندام های مجاور را فراهم می کند. این به ارزیابی میزان گسترش بیماری به خارج از مثانه کمک می کند. این معاینه به ویژه شناسایی سرطان های کلیه یا حالب را که در ۲ تا ۴ درصد از بیماران مبتلا به سرطان مثانه همزمان وجود دارند، ممکن می سازد.

معاینه بدون درد است. به طور کلی یک تا دو ساعت طول می کشد و ترجیحا زمانی که بیمار ناشتا است انجام می شود. ابتدا اسکن مرجع در وضعیت خوابیده به پشت انجام می شود. سپس یک ماده حاجب به صورت داخل وریدی تزریق می‌شود: این محصول یددار وارد دستگاه ادراری می‌شود و در تصویربرداری قابل مشاهده است.

سایر آزمایشات تصویربرداری نیز ممکن است در نظر گرفته شوند. از آنجایی که سرطان مثانه می تواند منجر به متاستاز، به ویژه در استخوان یا کبد شود، در صورت شکایت بیمار از علائمی که ممکن است مرتبط با این حملات باشد، به ترتیب اسکن استخوان یا سونوگرافی کبد تجویز می شود. سی تی اسکن قفسه سینه – شکم – لگن اطلاعاتی را در صورت مشکوک به متاستازهای ریوی ارائه می دهد.

سونوگرافی ادرار چیست؟

سونوگرافی ادرار یک معاینه تصویربرداری پزشکی است که هدف آن بررسی سیستم ادراری است:

کلیه ها

پروستات

مثانه

بیضه ها

مجرای ادرار

با استفاده از یک اسکنر اولتراسوند، رادیولوژیست تصاویر سیستم ادراری بیمار را روی یک صفحه ویدئویی رونویسی می کند تا هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهد.

.

وجود خون در ادرار علامت اصلی سرطان مثانه است. برای تشخیص، چندین آزمایش لازم است. آنها همچنین امکان ارزیابی میزان گسترش سرطان را فراهم می کنند.

علائم
علامت اصلی مرتبط با سرطان مثانه، هماچوری است، یعنی وجود خون در ادرار. تقریباً در ۹۰٪ بیماران یافت می شود.
خونریزی اغلب در انتهای ادرار ظاهر می شود. بسته به شدت خونریزی، ادرار ممکن است کمی صورتی، قرمز تیره یا شرابی باشد. هیچ ارتباطی بین میزان خونریزی و شدت سرطان وجود ندارد.
هماچوری گاهی خیلی کوچک است که با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست. آنها همچنین ممکن است برای مدتی متوقف شوند و با ادرار طبیعی پراکنده شوند. بنابراین توصیه می شود به محض تشخیص اولین هماچوری به طور سیستماتیک با پزشک مشورت کنید. این رویکرد امکان انجام معاینات لازم را برای تشخیص سرطان مثانه یا برعکس هدایت به سمت سایر بیماری‌هایی که می‌توانند باعث هماچوری نیز شوند (سنگ کلیه، عفونت‌های مزمن، سرطان یا بیماری کلیوی و غیره) را ممکن می‌سازد.
سایر علائم موضعی ممکن است بیمار را آگاه کند: تکرر ادرار، سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن، و غیره.

تست های تشخیصی
علائم سرطان مثانه مشخص نیست: سایر بیماری ها را می توان در حضور هماچوری یا ادرار دردناک برانگیخت.
بنابراین برای تایید تشخیص، چندین معاینه ضروری است.

معاینه بالینی
در اولین جلسه مشاوره، پزشک شکم بیمار را می شنود. او به طور کلی معاینه رکتوم را انجام می دهد که با معاینه واژینال در زنان همراه است. این حرکات امکان جستجوی ناهنجاری احتمالی در سطح مثانه را فراهم می کند. اگر نتایج این معاینات به طور کلی برای افراد مبتلا به تومور سطحی طبیعی باشد، در صورت پیشرفته می توان ناهنجاری را مشاهده کرد.

ECBU (معاینه سیتوباکتریولوژیک ادرار)
ECBU شامل تجزیه و تحلیل نمونه ادراری است که قبلاً از بیمار در زیر میکروسکوپ جمع آوری شده است. این معاینه می‌تواند باکتری‌هایی را که می‌توانند مسئول عفونت دستگاه ادراری و هماچوری باشند شناسایی کند.

سیتولوژی ادرار
مانند پوست، یوروتلیوم (لایه داخلی دیواره مثانه) به طور طبیعی پوسته پوسته می شود: سلول های مرده سپس در ادرار تخلیه می شوند. سیتولوژی ادراری معاینه ای است که امکان بررسی ظاهر طبیعی یا سرطانی این سلول ها را از یک نمونه ادرار ساده فراهم می کند. در حالی که این معاینه می تواند تومورهای با درجه بالا را شناسایی کند، اما همیشه برای تشخیص تومورهای درجه پایین مناسب نیست. اینها در واقع از سلولهای سرطانی کاملاً مشابه سلولهای طبیعی تشکیل شده اند.

سونوگرافی
سونوگرافی می تواند سیستم ادراری – مثانه، کلیه ها و حالب ها – و ناهنجاری های عملکردی را که ممکن است بر آنها تأثیر بگذارد، مشاهده کند. یک ساعت قبل از معاینه روی مثانه پر انجام می شود که نیاز به نوشیدن حدود یک لیتر آب دارد. این کار حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و بدون درد است. در حالت خوابیده انجام می شود: پزشک پس از استفاده از ژل سرد روی پوست، پروب اولتراسوند را در کنار مثانه قرار می دهد.

سیتوسکوپی
سیستوسکوپی یک معاینه بسیار موثر برای تشخیص است. یک سیستم نوری ظریف و انعطاف پذیر در داخل مثانه (از طریق مجرای ادراری و سپس مجرای ادرار) برای شناسایی و مشاهده هرگونه ناهنجاری سرطانی معرفی می شود. برای جلوگیری از ناراحتی مربوط به معاینه، می توان در ابتدای عمل یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار تزریق کرد. آب استریل نیز برای گرد کردن مثانه و تسهیل مشاهده دیواره های داخلی تزریق می شود. سپس پزشک تعداد، محل، اندازه و ظاهر ناهنجاری(های) را مشاهده می کند. اگر جراح لازم بداند، نمونه‌های بافتی را می‌توان با میکروسکوپ آنالیز کرد: این بیوپسی است که تشخیص را تأیید می‌کند.
در برخی موارد، پزشک ممکن است به شدت به ماهیت سرطانی ناهنجاری های شناسایی شده حتی قبل از انجام سیستوسکوپی مشکوک شود. برای این بیماران، معاینه تحت بیهوشی عمومی یا موضعی (بی حسی نخاعی) انجام می شود. هدف این است که جراح بتواند فورا تومور را با رزکسیون از طریق پیشابراه (که از مجرای ادرار می گذرد) خارج کند. سپس تومور برای تایید تشخیص آنالیز می شود. اگر واقعا سرطان باشد، این برداشتن اولین مرحله درمان است.

بررسی گزارش تمدید
هنگامی که معاینات قبلی یک تومور نفوذی یا یک تومور سطحی با پیش آگهی ضعیف را نشان داد، معاینات اضافی تجویز می شود. آنها ارزیابی میزان گسترش سرطان را ممکن می سازند.
اوروگرافی توموگرافی کامپیوتری (اوروسکن یا uro-CT) یک معاینه تصویربرداری است که امکان مشاهده کل سیستم ادراری، غدد لنفاوی موضعی و اندام های مجاور را فراهم می کند. این به ارزیابی میزان گسترش بیماری به خارج از مثانه کمک می کند. این معاینه به ویژه شناسایی سرطان های کلیه یا حالب را که در ۲ تا ۴ درصد از بیماران مبتلا به سرطان مثانه همزمان وجود دارند، ممکن می سازد.
معاینه بدون درد است. به طور کلی یک تا دو ساعت طول می کشد و ترجیحا زمانی که بیمار ناشتا است انجام می شود. ابتدا اسکن مرجع در وضعیت خوابیده به پشت انجام می شود. سپس یک ماده حاجب به صورت داخل وریدی تزریق می‌شود: این محصول یددار وارد دستگاه ادراری می‌شود و در تصویربرداری قابل مشاهده است.
سایر آزمایشات تصویربرداری نیز ممکن است در نظر گرفته شوند. از آنجایی که سرطان مثانه می تواند منجر به متاستاز، به ویژه در استخوان یا کبد شود، در صورت شکایت بیمار از علائمی که ممکن است مرتبط با این حملات باشد، به ترتیب اسکن استخوان یا سونوگرافی کبد تجویز می شود. سی تی اسکن قفسه سینه – شکم – لگن اطلاعاتی را در صورت مشکوک به متاستازهای ریوی ارائه می دهد.

سونوگرافی ادرار چیست؟
سونوگرافی ادرار یک معاینه تصویربرداری پزشکی است که هدف آن بررسی سیستم ادراری است:

کلیه ها
پروستات
مثانه
بیضه ها
مجرای ادرار
با استفاده از یک اسکنر اولتراسوند، رادیولوژیست تصاویر سیستم ادراری بیمار را روی یک صفحه ویدئویی رونویسی می کند تا هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهد.

.

چرا سونوگرافی ادرار انجام شود؟
سونوگرافی ادراری معاینه ای است که به طور کلی توسط پزشک برای تشخیص یا نظارت بر تکامل برخی از آسیب شناسی ها یا بیماری ها تجویز می شود:
درد شکم
مشکل در ادرار کردن
بی اختیاری
عفونت مجاری ادراری
قولنج
کیست و تومور
سنگ کلیه
نارسایی کلیه
بدشکلی های …

چگونه برای امتحان آماده شویم؟
سونوگرافی ادرار نیازی به آمادگی خاصی ندارد، با این حال توصیه می شود در طول عمل مثانه پر باشد. این به دستگاه ادراری اجازه می دهد تا در طول سونوگرافی بیشتر برجسته شود.
در روز معاینه، به یاد داشته باشید که نسخه و کارت حیاتی خود را همراه داشته باشید. همچنین مهم است که سونوگرافی های اورولوژی قدیمی خود را به همراه داشته باشید که به پزشک اجازه می دهد تا تکامل مورد شما را دنبال کند.

سونوگرافی ادرار چگونه انجام می شود؟
در روز سونوگرافی ادرار، شما را به اتاق سونوگرافی می برند و از شما می خواهیم روی میز معاینه دراز بکشید. رادیولوژیست پس از بهبود وضعیت، ژلی را روی شکم شما اعمال می کند تا عبور سونوگرافی در بافت های نرم شما را بهبود بخشد. سپس پزشک کاوشگر را از روی شکم شما عبور می دهد تا تصاویر بازسازی شده را به صورت بلادرنگ روی صفحه نمایش خود مشاهده کند. امتحان معمولا حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

عوارض سونوگرافی ادرار چیست؟
سونوگرافی ادرار یک معاینه اورولوژی است که هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. علاوه بر این، بر خلاف معاینات رادیولوژی، سونوگرافی اشعه ایکس ساطع نمی کند، بنابراین خطر تابش وجود ندارد. با این حال، ما می دانیم که این نوع معاینه پزشکی می تواند برای برخی از بیماران ناخوشایند باشد، به همین دلیل است که تیم های متخصص ما تمام تلاش خود را می کنند تا معاینه شما را تا حد ممکن دلپذیر کنند. در صورت وجود سوال یا ابهام، از تماس با شرکت آکریم ما دریغ نکنید.

سابقه بررسیدر طول معاینه، رادیولوژیست اولین برداشت خود را از سونوگرافی به شما می دهد. پس از پایان معاینه، او ارزیابی مختصری به شما می دهد و آنچه را که مشاهده کرده است به دقت توضیح می دهد. گزارش نهایی ظرف چند روز به پزشک معالج شما داده خواهد شد.آیا نیاز به سونوگرافی ادرار دارید؟ پس دیگر منتظر نمانید و همین الان از طریق وب سایت یا تلفن با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت وقت بگیرید.در طول معاینه، رادیولوژیست اولین برداشت خود را از سونوگرافی به شما می دهد. پس از پایان معاینه، او ارزیابی مختصری به شما می دهد و آنچه را که مشاهده کرده است به دقت توضیح می دهد. گزارش نهایی ظرف چند روز به پزشک معالج شما داده خواهد شد.
آیا نیاز به سونوگرافی ادرار دارید؟ پس دیگر منتظر نمانید و همین الان از طریق وب سایت یا تلفن با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت وقت بگیرید.

چرا سونوگرافی ادرار انجام شود؟

سونوگرافی ادراری معاینه ای است که به طور کلی توسط پزشک برای تشخیص یا نظارت بر تکامل برخی از آسیب شناسی ها یا بیماری ها تجویز می شود:

درد شکم

مشکل در ادرار کردن

بی اختیاری

عفونت مجاری ادراری

قولنج

کیست و تومور

سنگ کلیه

نارسایی کلیه

بدشکلی های …

چگونه برای امتحان آماده شویم؟

سونوگرافی ادرار نیازی به آمادگی خاصی ندارد، با این حال توصیه می شود در طول عمل مثانه پر باشد. این به دستگاه ادراری اجازه می دهد تا در طول سونوگرافی بیشتر برجسته شود.

در روز معاینه، به یاد داشته باشید که نسخه و کارت حیاتی خود را همراه داشته باشید. همچنین مهم است که سونوگرافی های اورولوژی قدیمی خود را به همراه داشته باشید که به پزشک اجازه می دهد تا تکامل مورد شما را دنبال کند.

مقالات دیگر:ماموگرافی دیجیتال، درد ماموگرافی

سونوگرافی ادرار چگونه انجام می شود؟

در روز سونوگرافی ادرار، شما را به اتاق سونوگرافی می برند و از شما می خواهیم روی میز معاینه دراز بکشید. رادیولوژیست پس از بهبود وضعیت، ژلی را روی شکم شما اعمال می کند تا عبور سونوگرافی در بافت های نرم شما را بهبود بخشد. سپس پزشک کاوشگر را از روی شکم شما عبور می دهد تا تصاویر بازسازی شده را به صورت بلادرنگ روی صفحه نمایش خود مشاهده کند. امتحان معمولا حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

عوارض سونوگرافی ادرار چیست؟

سونوگرافی ادرار یک معاینه اورولوژی است که هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. علاوه بر این، بر خلاف معاینات رادیولوژی، سونوگرافی اشعه ایکس ساطع نمی کند، بنابراین خطر تابش وجود ندارد. با این حال، ما می دانیم که این نوع معاینه پزشکی می تواند برای برخی از بیماران ناخوشایند باشد، به همین دلیل است که تیم های متخصص ما تمام تلاش خود را می کنند تا معاینه شما را تا حد ممکن دلپذیر کنند. در صورت وجود سوال یا ابهام، از تماس با شرکت آکریم ما دریغ نکنید.

سابقه بررسی

در طول معاینه، رادیولوژیست اولین برداشت خود را از سونوگرافی به شما می دهد. پس از پایان معاینه، او ارزیابی مختصری به شما می دهد و آنچه را که مشاهده کرده است به دقت توضیح می دهد. گزارش نهایی ظرف چند روز به پزشک معالج شما داده خواهد شد.

آیا نیاز به سونوگرافی ادرار دارید؟ پس دیگر منتظر نمانید و همین الان از طریق وب سایت یا تلفن با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت وقت بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 3.3]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری