021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی مثانه زنان

سونوگرافی مثانه زنان

سونوگرافی مثانه زنان به چه صورتی انجام می‌شود؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی علم پزشکی نیز در زمینه تشخیص بیماری‌ها و درمان آن پیشرفت چشمگیر و موفقی داشته است. یکی از روش‌های رایج در تشخیص بیماری‌ها استفاده از روش سونوگرافی است. سونوگرافی به گونه‌ای از روش‌های تصویربرداری می‌گویند که با استفاده از امواج صوتی می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. این روش هیچ گونه درد یا ناراحتی برای فرد به وجود نمی‌آورد و کاملا بی خطر و همچنین دقیق است. سونوگرافی یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص به موقع بیماری‌ها و جلوگیری از پیشرفت آن است به خصوص زمانی که به موقع انجام پذیرد. سونوگرافی دارای انواع مختلفی است که یکی از رایج‌ترین انواع سونوگرافی را می‌توان سونوگرافی سینه در نظر گرفت.

امروزه سونوگرافی به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند که هر کدام بسته به نوع خود انجام دادن آنها با همدیگر متفاوت است از جمله سونوگرافی‌های رایج می‌توان به سونوگرافی لگن، انواع سونوگرافی رحم، سونوگرافی چشم، سونوگرافی غده تیروئید، سونوگرافی بارداری، سونوگرافی مثانه و… اشاره کرد. ما قصد داریم در ادامه مطلب سونوگرافی مثانه زنان را مورد بررسی قرار دهیم اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در این زمینه هستید پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

سونوگرافی مثانه زنان چگونه است؟

سونوگرافی مثانه زنان چگونه است؟

زنان به دلایلی مانند زایمان، عفونت‌های ادراری و … مستعد مبتلا شدن به بیماری‌های مثانه هستند و به همین دلیل باید انواع سونوگرافی رحم را انجام دهند تا از سلامت خود آگاه شوند. مثانه شکلی به صورت سه گوش دارد و در حفره لگن و در پشت سمفیز پوبیس قرار گرفته است. سونوگرافی مثانه برای تشخیص میزان باقی مانده ادرار، وجود هر گونه توده یا سنگ در مثانه و یا هرگونه مشکل دیگری انجام می‌پذیرد.

 اندازه گیری حجم مثانه به صورت فیزیکی به علت‌های مختلفی مشکل است به همین دلیل این سونوگرافی می‌تواند حجم و اندازه مثانه را به طور دقیق تعیین نماید. همچنین هنگامی‌ که فرد نیاز به گذاشتن سوند در مثانه داشته باشد نحوه قرار گیری آن با استفاده از سونوگرافی مثانه مشخص می‌شود. برای انجام سونوگرافی مثانه زنان از پروب منحنی شکل با فرکانس ۳ تا ۵ مگاهرتزی استفاده می‌شود.

 پروب به صورت عرضی در قسمت فوقانی سمفیزپوبیس قرار داده می‌شود تا جهت تابش امواج صوتی به پایین باشد که امکان مشاهده کامل مثانه را فراهم می‌کند بعد از اینکه مثانه در جهت‌های عرضی مشاهده شد پروب را ۹۰ درجه چرخانده تا نماهای ساژیتال از مثانه قابل مشاهده باشد.

با جا به جا کردن پروب به جهت‌های مختلف می‌توان تمام مثانه را برای تشخیص بیماری مورد بررسی قرار داد. اگر مثانه پر نباشد پروب باید به طرف پایین جا به جا شود تا مثانه قابل مشاهده باشد. گاهی اوقات تشخیص پزشک این است که در ابتدا با مثانه پر و سپس با مثانه خالی این سونوگرافی انجام گیرد برای انجام انواع سونوگرافی حتما باید مثانه پر باشد.

دلایل انجام سونوگرافی مثانه زنان

دلایل انجام سونوگرافی مثانه زنان

از شایع ترین دلایل انجام این سونوگرافی می‌توان به تکرر ادرار یا پر ادراری، سوزش ادرار

درد در قسمت پهلو، عفونت ادراری و … اشاره نمود.

در سونوگرافی مثانه زنان چه چیزهای مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

در سونوگرافی مثانه قسمت‌های مهمی ‌وجود دارند که باید مورد بررسی قرار بگیرند که از جمله آن‌ها اندازه و حجم مثانه، ضخامت دیواره مخاطی، ضایعات مخاطی و … است.

نکات مهم قبل از سونوگرافی

 

قبل از انجام سونوگرافی مثانه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  1. برای بررسی سونوگرافی مثانه زنان، باید حتما مثانه پر باشد تا تشخیص دقیق صورت پذیرد پس سعی کنید چند ساعت قبل از انجام سونوگرافی مایعات و آب فراوان میل نمایید. توجه کنید که پر بودن بیش از حد مثانه نیز باعث می‌شود تا تشخیص سخت و گاهی اوقات اشتباه باشد.
  2. هیچ گاه از داروهایی که ادرار آور است استفاده نکنید.
  3. سونوگرافی باید از روی پوست و با استفاده از ژل‌های مناسب انجام پذیرد.
  4. وجود هرگونه زخم، سوختگی و پانسمان دقت سونوگرافی را کاهش می‌دهد و نمی‌توان سونوگرافی را انجام داد زیرا ژل باعث آلودگی بیشتر آن می‌شود پس قبل از آن صحت کامل را به دست آورده و سپس اقدام به انجام سونوگرافی نمایید.

اهمیت سونوگرافی مثانه در زنان

سخن آخر

انجام سونوگرافی‌ها برای تشخیص به موقع بیماری‌ها و درمان کردن آن به شما کمک زیادی می‌کند اگر شما هم علائمی‌ مانند علائم بالا را داشته و شک دارید که دچار مشکل شده‌اید پس بهتر است با انجام به موقع سونوگرافی مثانه از بیماری خود آگاه شوید و هرچه سریعتر درمان خود را شروع کنید.

هزینه سونوگرافی مثانه زنان چقدر است؟

اکثر افراد این سوال را دارند که برای انجام سونوگرافی مثانه چقدر باید پرداخت کنند، در جواب این سوال باید گفت برای تخمین هزینه مورد نیاز نمیتوان تعرفه مشخصی داد زیرا به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما برای اطلاع دقیق از قیمت می‌توانید به شماره‌ها‌ی موجود در وب سایت تماس بگیرید.

سونوگرافی رزی جو چیست؟

نوعی دیگر از سونوگرافی است، که این سونوگرافی برای تشخیص میزان باقی مانده ادرار انجام می‌‌گردد و فرد برای تشخیص ابتدا با مثانه پر سونوگرافی را انجام می‌‌دهد. سپس به منظور میزان باقی مانده ادرار مجدد سونوگرافی با مثانه خالی انجام می‌‌شود.

آناتومی طبیعی مثانه به چه صورت است؟

مثانه اندام توخالی و دارای شکل سه گوش است که در حفره لگن قرار دارد و ادرار را ذخیره می‌‌کند. مثانه توسط رباط‌ها‌یی به اندام‌ها‌ی دیگر و استخوان‌ها‌ی لگن وصل شده و در جای خود نگهداری می‌‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری