021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

تفسیر سونوگرافی سینه

تفسیر سونوگرافی سینه

پزشک با تفسیر سونوگرافی سینه چه اطلاعاتی کسب می‌کند؟ سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که این روزها خانم‌های زیادی را در سرتاسر دنیا درگیر خود کرده است. با توجه به اینکه این سرطان دارای نرخ مرگ‌ومیر بالایی است، اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود می‌توان سریع‌تر برای درمان آن اقدام کرد و شانس بهبودی بیمار را افزایش داد. گاهی اوقات در معاینه ممکن است توده‌هایی در سینه احساس شود که می‌توانند توده‌های خوش خیم پستان باشند که هیچ ارتباطی با سرطان ندارند. گاهی اوقات نیز توده‌های پستانی بر اثر تغییرات هورمونی به وجود می‌آیند.

بهترین مرکز سونوگرافی تهران کجاست؟

از همین‌رو با انجام سونوگرافی و خواندن جواب سونوگرافی توسط متخصص، می‌توان از وجود و یا عدم وجود هرگونه اختلال در سینه اطمینان کسب کرد. یکی از سوالاتی که اغلب خانم‌ها می‌پرسند این است که بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه چه زمانی است؟ موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نتیجه و تفسیر سونوگرافی سینه ارتباطی با زمان انجام آن ندارد. اما انجام سونوگرافی سینه در زمان پریود به دلیل حساس بودن سینه‌ها در این دوره توصیه نمی‌شود. اگر به دنبال یک مرکز تصویربرداری معتبر برای سونوگرافی سینه خوب هستید، از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی برست چیست؟

سونوگرافی برست چیست؟

سونوگرافی برست که نام دیگر آن سونوگرافی سینه است برای تصویربرداری از بافت سینه با اهداف مختلف صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین اهداف انجام سونوگرافی برست، تشخیص توده‌های موجود در پستان و یا هرگونه ناهنجاری دیگری است که به هنگام معاینه پزشک پی به وجود آن‌ها برده است. سونوگرافی یک روش ایمن و کاملا بدون درد است و پزشکان آن را روشی غیرتهاجمی می‌دانند.

در سونوگرافی سینه با کمک امواج صوتی، تصاویری ایجاد می‌شود و پزشک می‌تواند با تفسیر سونوگرافی سینه، از هرگونه اختلالی مطلع شود. سرطان سینه این روزها به یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر زنان در دنیا تبدیل شده است؛ از همین‌رو پزشکان توصیه می‌کنند خانم‌های بالای ۳۰ سال حتما سالی یکبار آزمایشات مربوط به غربالگری سینه را انجام دهند.

تفسیر و خواندن جواب سونوگرافی سینه

تفسیر و خواندن جواب سونوگرافی سینه

پس از آن که در یک مرکز تصویربرداری و تحت نظر یک رادیولوژیست ماهر سونوگرافی پستانها را انجام دادید، جواب این آزمایش باید توسط پزشکتان خوانده شود. بنابراین باید از بردن جواب سونوگرافی سینه نزد افراد غیر متخصص خودداری کنید. تصاویر حاصل شده از سونوگرافی برست سیاه و سفید است و مواردی چون کیست و یا توده‎های پستانی به صورت نواحی تاریک در سونوگرافی قابل مشاهده هستند.

جمله بالا به این معنی نیست که وجود نواحی تاریک در جواب سونوگرافی سینه قطعا به معنای ابتلای فرد به سرطان است! بلکه سینه می‌تواند دارای کیست و توده‌های خوش خیمی باشد که هیچ ارتباطی با سرطان ندارند. از همین‌رو برای تشخیص قطعی توده‌های سرطانی معمولا پزشکان هم سونوگرافی و هم ماموگرافی را تجویز می‌کنند.

مواردی که در سونوگرافی سینه نشان داده می‌شوند

همان‌طور که کمی پیش هم گفتیم تفسیر سونوگرافی سینه باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد چراکه هرگونه ناحیه تاریکی بر روی عکس‌های سونوگرافی نشان دهنده وجود توده سرطانی نیست! برخی از این نواحی تاریک نشان دهنده توده‌های خوش خیم سرطانی هستند. برخی از مواردی که در جواب سونوگرافی سینه قابل تشخیص هستند عبارتنداز:

  • نکروز چربی پستانی؛ بافت‌های چربی آسیب دیده که به شکل یک توده در بافت سینه احساس می‌شوند.
  • پاپیلوم داخل مجرایی؛ توده‌های خوش خیمی که مربوط به مجاری شیری هستند.
  • فیبروآدنوم؛ توده‌های خوش خیم سرطانی
  • تغییرات فیبروکیستیک؛ توده‌هایی که به دنبال تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند.

تشخیص سرطان سینه با سونوگرافی

تشخیص سرطان سینه با سونوگرافی

اگر تفسیر سونوگرافی سینه شما نشان دهد که بافت سینه غیرطبیعی است، به احتمال زیاد توده و یا توده‌هایی در بافت سینه مشاهده شده است. در این صورت مشخصات این توده برای پزشک بسیار مهم خواهد شد؛ مشخصاتی چون سایز توده و موقعیت مکانی آن. تفسیر تمامی این نتایج باید توسط پزشکتان صورت بگیرد؛ بنابراین از نشان دادن جواب سونوگرافی خود به افراد غیرمتخصص جدا خودداری کنید. چراکه خواندن جواب سونوگرافی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما تشخیص سرطان سینه با سونوگرافی چگونه انجام می‌شود؟ اگر در نتیجه سونوگرافی شما هرگونه مورد غیرطبیعی وجود داشته باشد، آزمایش‌های بیشتری برای تشخیص قطعی اختلالات موجود صورت خواهد گرفت. بنابراین اگر جواب سونوگرافی سینه شما دارای مشکل خاصی بود باید از پزشک معالج خود سوال کنید که چه آزمایش‌های دیگری باید انجام دهید. گاهی پزشک به عنوان آزمایش تکمیلی انجام ماموگرافی را نیز توصیه می‌کند.

سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام سونوگرافی است.

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه

یکی از سوالاتی که دائما از سوی خانم‌ها پرسیده می‌شود این است که مناسب‌ترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه چه زمانی است؟ سونوگرافی برخلاف ماموگرافی که کمی فشار بر روی بافت سینه ایجاد می‌کند، هیچ دردی ندارد. با این وجود اگر احساس می‌کنید سینه‌های حساسی دارید بهتر است از یک هفته مانده تا شروع قاعدگی برای سونوگرافی اقدام نکنید.

سونوگرافی سینه در زمان پریود

تفسیر سونوگرافی سینه ارتباطی با زمان انجام آن ندارد. بلکه برای نداشتن احساس درد و ناراحتی توصیه می‌شود که سونوگرافی سینه را ۴ الی ۸ روز پس از پایان دوره قاعدگی انجام دهید. در طول چرخه قاعدگی که سینه‌ها حساس است ممکن است انجام سونوگرافی کمی برایتان آزاردهنده باشد؛ بنابراین بهتر است سونوگرافی انجام نشود و آن را به بعد از پایان دوره پریود موکول کنید.

انتخاب یک مرکز سونوگرافی خوب

سونوگرافی برای گرفتن تصاویر از اندام‌ها مانند رحم و یا سینه از امواج فراصوت استفاده می‌کند و این امواج نه برای فرد بیمار و نه برای سونوگرافر هیچ ضرری نخواهد داشت. علی‌رغم بی‌ضرر بودن، سونوگرافی باید توسط یک رادیولوژیست ماهر انجام شود. چراکه تفسیر سونوگرافی سینه به کمک برگه‌ای که رادیولوژیست شما می‌نویسد صورت می‌گیرد.

با انجام سونوگرافی در یک مرکز تصویربرداری معتبر که رادیولوژیست‌هایی متخصص و باتجربه دارد، نتیجه سونوگرافی شما بسیار دقیق‌ تر بوده و تشخیص هرگونه اختلال احتمالی نیز راحت‌تر صورت می‌گیرد. اگر به دنبال یک مرکز سونوگرافی در تهران هستید، از طریق راه‌های ارتباطی موجود با ما تماس بگیرید.

مرکز تصویر برداری جردن زیر نظر دکتر هدایی

 

birads در سونوگرافی به چه معناست؟

یک روش مهم و مورد اطمینان برای تخمین ریسک و ارزیابی بدخیمی در ضایعات پستانی به حساب می‌آید که هدف توصیف نتایج تصویربرداری به شیوه‌ای است که هم رادیولوژیست دیگر و هم سایر اعضای تیم تخصصی پستان بتوانند بفهمند که آیا نتیجه تصویربرداری طبیعی است یا نیاز به نمونه برداری دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 79 میانگین: 3.3]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری