021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی ریه

بیوپسی ریه چیست؟ بیوپسی یا نمونه برداری از ریه فرایندی است که طی آن از ریه برای تشخیص دقیق‌تر نمونه برداری می‌شود. اگر پزشک متخصص در سی تی اسکن یا سونوگرافی قفسه سینه موارد غیرمعمولی را مشاهده کرد، ممکن است نیاز به نمونه برداری یا بیوپسی ریه داشته باشید. به کمک این روش نمونه کوچکی از سلول‌ها را از ریه خارج کرده و برای بررسی دقیق‌تر آن را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند.

تشخیص سرطان ریه یا کشف علت وجود مایع در ریه دو مورد از اصلی‌ترین دلایل انجام بیوپسی ریه هستند. توجه داشته باشید که برای تشخیص بیماری‌های ریه همان ابتدا بیوپسی تجویز نمی‌شود. با مراجعه به پزشک ابتدا سونوگرافی یا سی تی اسکن قفسه سینه تجویز می‌شود. چنانچه در نتایج سونوگرافی یا سی تی اسکن موارد مشکوکی به چشم بخورد، پزشک برای تشخیص دقیق‌تر از نتایج بیوپسی ریه کمک خواهد گرفت. روش‌های متفاوتی برای انجام نمونه برداری از ریه وجود دارد:

 • برونکوسکوپی یا بیوپسی ترانس برونکیال
 • توراکوسکپی
 • بیوپسی سوزنی
 • بیوپسی باز

یکی از سوالاتی که عموما مراجعه کنندگان می‌پرسند عوارض بیوپسی ریه است. اگر برای انجام نمونه برداری ریه به مرکز معتبری مراجعه نکنید یا مراقبتهای بعد از بیوپسی ریه را جدی نگیرید ممکن است با عوارضی چون پنومونی، لخته شدن خون، خونریزی شدید یا عفونت مواجه شوید. پنومونی در همه انواع بیوپسی‌های ریه دیده می‌شود. نتایج بیوپسی ریه می‌‌تواند به تشخیص سرطان ریه، تشخیص مشکلات ریوی چون سارکوئیدوز یا فیبروز ریوی، علت جمع شدن مایع در ریه و در بعضی مواقع پنومونی کمک کند.

انواع روش‌های بیوپسی ریه

همان‌طور که کمی پیش گفته شد ۴ روش برای نمونه برداری از بافت ریه وجود دارد. اینکه کدام یک از این روش‌های نمونه برداری برای شما مناسب‌تر است به تشخیص پزشک معالجتان بستگی دارد. در ادامه انواع روش‌های نمونه برداری از ریه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برونکوسکوپی

در این روش جراح لوله‌ای به پهنای یک مداد که انعطاف پذیر است را از راه بینی یا دهان به سمت ریه هدایت می‌کند تا نمونه برداری از سلول‌های ریه صورت بگیرد. این روش بیوپسی بدون بیهوشی عمومی قابل انجام است و فرد کاملا هوشیار و بیدار خواهد بود. حین لوله گذاری ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید اما پزشک داروی بی حس کننده‌ای درون گلو اسپری می‌کند تا دردی احساس نکنید.

 اگر فرد استرس داشته باشد پزشک برای آرامش بیمار یک سرم داخل وریدی تجویز خواهد کرد. پس از انجام بیوپسی ریه ممکن است کمی احساس گلودرد، گرفتگی صدا یا سرفه داشته باشید. این موارد جزو عوارض کوتاه مدت بیوپسی ریه به شمار می‌روند که طی چندین روز برطرف خواهند داشت.

بیوپسی سوزنی

اگر پزشک از طریق برونکوسکوپی به سلول‌های ریه برای نمونه برداری دسترسی نداشته باشد، معمولا بیوپسی سوزنی انجام می‌شود. در این روش برای نمونه برداری از ناحیه خارجی ریه‌ها سوزنی در حد فاصل دو دنده قرار می‌گیرد. حین انجام بیوپسی سوزنی ریه پوست بی حس می‌شود تا دردی احساس نکنید. حین وارد شدن سوزن به ریه ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید یا مجبور باشید برای چندین ثانیه نفس خود را حبس کنید.

توراکوسکوپی

توراکوسکوپی از دیگر روش‌های بیوپسی ریه است که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش نمونه برداری پزشک ابتدا یک لوله تنفسی در حلق و ریه شما قرار خواهد داد. سپس حداکثر سه برش در قفسه سینه و حد فاصل دنده‌ها ایجاد می‌شود. از طریق این برش‌ها یک لوله نازک دوربین دار وارد ریه شده و با کمک ابزارهای کوچکی بخشی از سلول‌های ریه برای بررسی خارج می‌شوند.

توراکوتومی

اگر هیچ یک از ۳ روش فوق برای نمونه برداری از ریه موفقیت آمیز نباشند، پزشک این روش بیوپسی را پیشنهاد می‌کند. همانند بیوپسی توراکوسکوپی در این روش نیز بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. تفاوتی که میان این روش با روش قبل وجود دارد، این است که جراح برش‌های بزرگ‌تری ایجاد می‌کند که ممکن است از سینه و زیر بازوها تا پشت بیمار نیز امتداد داشته باشد.

عوارض بیوپسی ریه

هرگونه عمل جراحی می‌تواند یکسری عوارض احتمالی در پی داشته باشد. بیوپسی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اگر با تخصص و مهارت بالا صورت نگیرد ممکن است عوارض‌های بیشتری برای فرد بیمار داشته باشد. موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عوارض‌های ناشی از نمونه برداری از ریه عموما نادر هستند و به ندرت رخ می‌دهند. با این حال این عارضه‌های احتمالی عبارتنداز:

 • سرفه همراه با خون
 • تنگی نفس
 • خطر ابتلا به پنومونی
 • عفونت جای زخم
 • خونریزی
 • احساس درد در قفسه سینه
 • متورم شدن محل زخم
 • لخته شدن خون در محل نمونه برداری

اگر پس از انجام بیوپسی هر یک از علائم فوق را مشاهده کردید لازم است که سریعا وضعیت را به پزشک خود گزارش دهید.

درد بعد از بیوپسی ریه

از دیگر دغدغه‌های افرادی که می‌خواهد نمونه برداری ریه انجام دهند، ترس از درد و دوران نقاهت آن است. همان‌طور که گفته شد در دو روش بیوپسی با بی حس شدن گلو یا پوست بیمار دردی احساس نخواهد کرد. چنانچه اضطراب نیز داشته باشید با تزریق داروی آرامبخش می‌توانید تحت بیوپسی ریه قرار بگیرید. از همین‌رو می‌توان گفت برونکوسکوپی یا بیوپسی سوزنی دوران نقاهت ویژه‌ای ندارد و پس از نمونه برداری می‌توانید به منزل بروید.

اما در روش‌های بیوپسی ریه که نیاز به بیهوشی عمومی دارد به دلیل عوارض‌های ناشی از بیهوشی ممکن است نیاز باشد یک الی دو روز در بیمارستان بستری باشید. برای پشت سر گذاشتن هر چه سریع‌تر دوران نقاهت، چندین روز پس از انجام بیوپسی فعالیت‌های سنگین و ورزشی نداشته باشید.

خوردن داروهایی که موجب رقیق‌تر شدن خون می‌شود، احتمال خونریزی پس از جراحی را افزایش می‌دهد. پس از بیوپسی ریه داروهایی چون آسپرین یا ژلوفن را به صورت خودسرانه مصرف نکنید. برای کاهش درد مسکن‌هایی که پزشکتان تجویز کرده است را تا اتمام طول دوره درمان مصرف کنید.

نتایج بیوپسی ریه چه چیزی را مشخص می‌کند؟

نتایج نمونه برداری از ریه ممکن است به دو صورت باشد:

 1. اگر نتیجه بیوپسی نرمال باشد، یعنی نشانی از هیچگونه عفونت، التهاب یا سرطان در ریه وجود ندارد.
 2. اگر نتیجه بیوپسی نرمال نباشد، به این معناست که در بافت ریه نشانه‌هایی از عفونت یا سرطان ریه وجود دارد. در این شرایط با توجه به نتیجه آزمایش راهکارهای درمانی پیش گرفته خواهند شد.

نتایج بیوپسی ریه حدود یک هفته پس از انجام نمونه برداری آماده می‌شود.

مرکز تصویربرداری جردن؛ مرکز بیوپسی ریه در تهران

اگر به دنبال یک مرکز بیوپسی ریه در تهران هستید می‌توانید به مرکز تصویربرداری جردن مراجعه کنید. در این مرکز نمونه برداری از ریه با جدیدترین و تخصصی‌ترین دستگاه‌ها طبق نظر متخصص باتجربه صورت می‌گیرد. همان‌طور که خواندید نمونه برداری از ریه ممکن است با عوارضی همراه باشد از همین‌رو لازم است مراکز نمونه برداری ریه را با دقت ویژه‌ای انتخاب کنید. دکتر هدایی در مرکز تصویربرداری جردن بیمار را از تمامی مراقبتهای بعد از بیوپسی ریه مطلع خواهد کرد. برای اطلاع از هزینه نمونه برداری ریه با کلینیک جردن تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری