021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی سینه یا پستان

سونوگرافی سینه یا پستان ؛یافته‌های مشکوک که توسط سونوگرافی پستان (Breast USG) شناسایی می‌شوند با توجه به ساختار داخلی، شکل و صاف بودن یا نبودن لبه‌ها ارزیابی می‌شوند.

از سونوگرافی سینه یا پستان غافل نشوید

سونوگرافی (USG) روشی است که تصاویر را از طریق امواج صوتی ارائه می دهد. سونوگرافی زمانی انجام می شود که فرد در حالت خوابیده است.

USG پستان: یک ژل روی سینه قرار داده می شود و دستگاه (پروب) که تصویربرداری را فراهم می کند روی سینه حرکت می کند. تصاویر روی صفحه نمایش USG بررسی می شود و در صورت تشخیص یافته مشکوک، تصویر ضبط می شود.

یافته‌های مشکوک شناسایی شده توسط USG پستان با توجه به ساختار داخلی، شکل و صاف بودن یا نبودن لبه‌ها ارزیابی می‌شوند و با تکنیکی به نام داپلر رنگی بررسی می‌شوند که امکان تجسم عروق را فراهم می‌کند. بسیاری از عروق نامنظم را می توان در داخل توده های بدخیم مشاهده کرد. سرطان سینه را می توان تشخیص داد زیرا سخت تر از بافت اطراف یا توده های خوش خیم است.

آنچه باید در مورد USG پستان بدانید

در سونوگرافی پستان اشعه وجود ندارد، عوارض جانبی ندارد و درد ندارد: از آنجایی که سونوگرافی حاوی اشعه نیست، به دلیل تصویربرداری اشعه غیرضروری دریافت نمی شود. هیچ عارضه ای ندارد و در حین کشیدن درد نیز وجود ندارد. بنابراین، معاینه را می توان به دفعات مورد نظر تکرار کرد.

تشخیص زودهنگام در بافت متراکم پستان قابل انجام است: سونوگرافی پستان، بر خلاف ماموگرافی، یک روش تصویربرداری مقطعی است. در طول معاینه، بافت ها روی هم قرار نمی گیرند و در نتیجه هیچ گونه خطای تشخیصی رخ نمی دهد. در خانم هایی که بافت سینه متراکم دارند، توصیه می شود که پستان با US معاینه شود. به این ترتیب کانون های سرطانی کوچک پوشیده شده توسط بافت پستان در ماموگرافی به راحتی با معاینه اولتراسوند تشخیص داده می شوند.

ساختار داخلی سینه را می توان واضح تر دید: با سونوگرافی سینه می توان فهمید که ساختار داخلی توده های سینه مایع (کیست) است یا جامد. کیست های سینه تشکیلات بسیار رایجی هستند. کیست های ساده خطر قابل توجهی برای سرطان سینه ندارند. بنابراین نیازی به پیگیری دقیق کیست ها نیست. با این حال، ممکن است توده های جامد خوش خیم یا بدخیم باشند. بنابراین ممکن است در موارد مشکوک نیاز به بررسی دقیق و بیوپسی داشته باشند.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

USG پستان برای چه کسانی توصیه می شود؟

از آنجایی که حاوی اشعه نیست، اولین روش معاینه برای همه زنان زیر ۳۵ سال و زنان باردار یا شیرده است.

کسانی که علائم عفونت مانند قرمزی و درد شدید در سینه دارند،

به عنوان یک معاینه اضافی برای ماموگرافی برای زنان با ساختار سینه متراکم،

کسانی که در معاینه فیزیکی و ماموگرافی یافته های مشکوک دارند،

افراد مبتلا به سرطان سینه برای شناسایی کانون های تومور اضافی و ارزیابی زیر بغل و سینه مقابل،

برای مردانی که شکایت پستان دارند (در صورت لزوم همراه با ماموگرافی) توصیه می شود.

مواردی که باید به آن توجه کرد

نیاز به تجربه: USG پستان یکی از معاینات رادیولوژی است که نیاز به تجربه دارد. هنگامی که سونوگرافی توسط افرادی انجام می شود که در تصویربرداری پستان تجربه ای ندارند، ممکن است برخی از یافته ها نادیده گرفته شوند یا اشتباه قضاوت شوند. از آنجایی که یافته ها با نگاه کردن به صفحه نمایش در طول عکسبرداری ارزیابی می شوند، امکان تفسیر آنها توسط پزشک دیگری وجود ندارد.

ممکن است معاینات مختلفی مورد نیاز باشد: USG پستان به تنهایی ممکن است برای غربالگری کافی نباشد زیرا میکروکلسیفیکاسیون (تشکیل‌های آهکی کوچک) را نشان نمی‌دهد، که یافته‌ای از مراحل اولیه سرطان پستان است. علاوه بر این، برخی از انواع سرطان ممکن است با این روش شناسایی نشوند.

ممکن است نیاز به بیوپسی باشد: بیماری‌های خوش‌خیم پستان (مانند تغییرات فیبروکیستیک) نیز ممکن است باعث یافته‌های مشکوک در سونوگرافی شود و هر از گاهی ممکن است تشخیص با بیوپسی ضروری باشد.

اهمیت تصویربرداری

ABVS (اسکنر حجمی سینه خودکار)، یک پیشرفت تکنولوژیکی مورد استفاده در USG پستان. به آن سونوگرافی سینه اتوماتیک، سونوگرافی حجمی سینه و سونوگرافی ۴ بعدی نیز گفته می شود. این معاینه توسط تکنسین انجام می شود نه پزشک. کل پستان در حالت‌های استاندارد تصویربرداری می‌شود و مجموعه‌های تصویری به‌دست‌آمده توسط پزشک روی یک صفحه نمایش ویژه ارزیابی می‌شوند. می توان تصاویر را بازسازی کرد و اندازه گیری ها را در هر سطح مقطع دلخواه روی صفحه انجام داد. تفاوت این روش با سونوگرافی معمولی در این است که همیشه تصاویر استاندارد گرفته می شود. خطاهای ناشی از اعمال کننده های بی تجربه را نیز می توان به حداقل رساند. اگر یافته مشکوکی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است فرد را مجددا معاینه کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری