سونوگرافی سینه

سونوگرافی چیست؟ یک روش تصویر برداری می باشد که برای بسیاری از مناطق بدن مورد استفاده قرار میگیرد و با استفاده از امواج صدا کار میکند که البته این امواج فرکانس بالایی دارند و با گوش انسان قابل شنیدن نیستند. سونوگرافی مفید است زیرا اغلب می تواند تفاوت بین کیست های پر از مایعات (که احتمال ابتلا به سرطان بسیار بعید به نظر می رسد) و توده های جامد (که ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتر داشته باشند را برای اطمینان از ابتلا به سرطان) داشته باشد. سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است ، بسیار آسان است و فرد را در معرض تابش قرار نمی دهد. همچنین هزینه کمتری نسبت به گزینه های دیگر دارد.

نحواه انجام سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه اغلب با دستگاه سونوگرافی دستی انجام می شود.

کیفیت تصویر سونوگرافی سینه

کیفیت تصویر بسته به مهارت و تجربه شخصی که آزمایش را انجام میدهد می تواند بسیار متفاوت باشد.

زمان انجام سونوگرافی پستان

سونوگرافی برای دیدن برخی از تغییرات پستان، مانند توده ها یا تغییر در زنان با بافت متراکم سینه مفید است.

ماموگرافی یا سونوگرافی سینه

مواردی که در ماموگرافی احساس می شود اما دیده نمی شود. در سونوگرافی سینه دیده می شود.

0
سونوگرافی در روز

آیا لازم است هر خانمی در فواصل معین  سونوگرافی پستان انجام دهد؟

در واقع ضرورتی ندارد که افراد سالم به طور مرتب انجام دهند، اما در بعضی بیماری های خوش خیم مانند فیبروآدنوما گاهی لازم میشود برای مدت ۲ تا ۳ سال بیمار با سونوگرافی تحت نظر قرار گیرد. در بیماران مبتلا به سرطان نیز برای پیگیری از ماموگرافی استفاده میشود.

1- نمیتوان گفت دستگاه خاصی لازم است اما کیفیت و امکانات دستگاه ها با هم متفاوت می باشند و این عوامل بر کیفیت و دقت سونوگرافی های انجام شده تاثیر جدی میگذارند.

2- روش درست و استاندارد برای غربالگری سرطان پستان همانطور که گفته شد ماموگرافی از پستان است زیرا همان طور که در مبحث غربالگری توضیح داده شد، سونوگرافی از توانایی کافی (به ویژه برای دیدن رسوبات ریز کلسیم) برخوردار نیست. اما در مواردی که تراکم بافت پستان در ماموگرافی بالا باشد لازم میشود که از سونوگرافی هم، علاوه بر ماموگرافی، استفاده شود.

3- خیر تا به امروز عارضه قابل توجهی یافت نشده است.

تماس با مرکز تصویر برداری جردن برای بیوپسی

برای رزرو نوبت و مشاوره رایگان می توانید با شماره های مرکز تماس بگیرید.

سونوگرافی بهتر است  یا ماموگرافی؟

به طور حتم نمیتوان این دو روش را با هم مقایسه کرد زیرا هر کدام از این دو روش نقاط قوت و ضعفی دارند، مثلا برای مشاهده کیست سونوگرافی بهتر است اما برای مشاهده رسوبات ریز کلسیم، که در برنامه غربالگری اهمیت بسیار بالایی دارد، بهترین روش ماموگرافی است. همچنین می توان از سونوگرافی سینه برای جستجوی ناحیه مشکوکی که در ماموگرافی مشاهده شده است استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر از تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی کلیک نمایید.

انواع بیوپسی پستان

کاربرد سونوگرافی سینه

در خانم های زیر ۳۵ سال معمولا روش اول تصویربرداری است چرا که ماموگرافی در این سنین معمولا تصویر خوبی ایجاد نمیکند، همچنین سونوگرافی روش مکمل ماموگرافی در خانم هایی است که در ماموگرافی به علت تراکم بافت پستان آنها بالا است.

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

ایجاد یک تصویر رایانه ای از داخل پستان

سونوگرافی پستان برای ایجاد تصاویر از پستان از امواج صوتی استفاده می کند. تا یک تصویر رایانه ای از قسمت داخلی پستان ایجاد کند. این می تواند برخی از تغییرات پستان مانند کیست های پر از مایعات را نشان دهد که شناسایی در ماموگرافی ها سخت تر است. این سونوگرافی یک آزمایش غیر تهاجمی است.

مامو گرافی دیجیتال 3 بعدی

پیگیری بیشتر پس از ماموگرافی

این آزمایش اغلب به عنوان یک آزمایش پیگیری پس از یافتن غیر طبیعی در ماموگرافی ، MRI پستان یا معاینه بالینی سینه استفاده می شود.در صورت نیاز به بیوپسی سوزن ، ممکن است از سونوگرافی نیز برای راهنمایی این روش استفاده شود. مطالعات نشان می دهد که سونوگرافی به تنهایی ابزاری مناسب برای غربالگری سرطان سینه نیست.

مشاوره آنلاین سونوگرافی سینه

سوالات خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید.

ام ار آی چیست؟
سوالات متداول سونوگرافی پستان

این سونوگرافی نتایج منفی و کاذب زیادی هم دارد. نتیجه مثبت کاذب نشان می دهد که یک زن هنگامی که مبتلا به سرطان پستان شود ، مبتلا به سرطان سینه است. نتیجه منفی کاذب نشان می دهد که یک زن مبتلا به سرطان سینه نیست ، در حالی که در واقع سرطان پستان دارد

سونوگرافی سینه بخشی از توصیه های غربالگری سرطان پستان ملی شبکه جامع سرطان (NCCN) نیست. با این وجود، سونوگرافی اغلب بعد از یافتن غیرطبیعی در ماموگرافی، MRI سینه یا معاینه بالینی سینه ، به عنوان یک آزمایش پیگیری استفاده می شود. این نوع سونوگرافی  به تنهایی ابزار غربالگری خوبی نیست. با این وجود، تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این ترکیب در ترکیب با ماموگرافی یا MRI پستان نقش دارد یا خیر. برای اطلاع از تفسیر سونوگرافی سینه  کلیک کنید.

مطالعات نشان داده اند که ماموگرافی همراه با سونوگرافی سینه ممکن است سرطان سینه کمی بیشتر از ماموگرافی در زنان با سینه های متراکم پیدا کند. با این حال، ماموگرافی به علاوه سونوگرافی پستان منجر به نتایج مثبت کاذب بیشتر از ماموگرافی می شود. نتایج مثبت کاذب باید بررسی شود تا مطمئن شوید سرطان سینه وجود ندارد. آزمایشات پیگیری و گاهی اوقات بیوپسی برای بررسی نتیجه مثبت کاذب مورد نیاز است.

سونوگرافی سینه برای زنان در معرض خطر بیشتر سرطان پستان، برای زنان در معرض خطر بالاتر از متوسط ​​سرطان پستان، به نظر نمی رسد غربالگری با سونوگرافی سینه به غربالگری با MRI و ماموگرافی مزایای اضافی برساند. مطالعات در حال بررسی این موضوع هستند که آیا سونوگرافی سینه ممکن است علاوه بر غربالگری ماموگرافی در زنان در معرض خطر بالاتر سرطان پستان که MRI پستان برای آنها هنوز توصیه نشده است، مفید باشد. در این زمان، زنان در معرض خطر بالاتر که به عنوان بخشی از غربالگری سرطان پستان به MRI توصیه می شوند، اما به دلایل پزشکی نمی توانند MRI داشته باشند، ممکن است سونوگرافی پستان را در نظر بگیرند.