021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی چیست و چه زمانی انجام می گردد؟

سونوی آنومالی چیست؟ انواع سونوگرافی در زمان بارداری و همچنین تعداد دفعات تکرار آن با توجه به وضعیت جسمانی مادر و جنین می ‌تواند متفاوت باشد. در پاسخ به سوال سونوگرافی آنومالی چیست می‌ توان گفت این سونوگرافی نوعی غربالگری بوده که برای بررسی آناتومی جنین و همچنین تعیین جنسیت دقیق‌تر نوزاد در هفته‌ های ۱۸ تا ۲۲ بارداری صورت می ‌گیرد. بهترین زمان سونوگرافی آنومالی چه زمانی است؟ این یکی دیگر از سوالاتی است که اغلب خانم‌های باردار می ‌پرسند. سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ تا ۲۰ و یا ۲۲ بهترین نتیجه ممکن را خواهد داشت.

بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم بندی می‌شود و سه ماهه دوم بارداری، یعنی اواسط دوره بارداری بهترین زمان برای انجام این غربالگری است. ارتباط سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت چیست؟ آیا با این روش سونوگرافی می‌توان جنسیت دقیق جنین را تشخیص داد؟ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید؛ سعی کرده‌ایم اهمیت انجام این سونوگرافی و چگونگی تفسیر سونو آنومالی را به طور کامل توضیح دهیم. برای اطلاع دقیق از هزینه سونوگرافی آنومالی می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

انواع سونوگرافی در زمان بارداری متفاوت است. ممکن است شما از میان انواع روش‌های سونوگرافی تنها سونوگرافی شکمی و یا واژینال را شنیده باشید. اما بارداری یکی از حساس‌ترین دوره‌های زندگی هر خانم باردار است؛ به همین خاطر با توجه به وضعیت جسمانی مادر و جنین ممکن است به سونوگرافی‌های دیگری نیز احتیاج شود. در یکی از مقالات وبسایتمان انواع سونوگرافی در بارداری را بررسی کردیم. در این مقاله نیز می‌خواهیم بدانیم سونوی آنومالی چیست و در چه موقعیتی این سونوگرافی باید انجام شود؟

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی چیست؟

یکی از سوالاتی که اغلب مادرهای باردار می‌پرسند این است که سونوی آنومالی چیست و بهترین زمان برای انجام آن چه موقع است؟ این نوع از انواع سونوگرافی های لازم در بارداری، نوعی غربالگری است که به آن غربالگری آنومالی جنینی نیز گفته می‌شود. هدف از انجام این غربالگری جست‌وجو برای پیدا کردن مشکلاتی در آناتومی جنین است. در این سونوگرافی اعضای حیاتی جنین مانند قلب، کلیه، کبد، معده و … به طور کامل بررسی می‌شوند.

سونوگرافی آنومالی چیست و چه زمانی انجام می گردد؟

سونوگرافی آنومالی چیست و چه زمانی انجام می گردد؟

سونوگرافی آنومالی چگونه است: سونوگرافی آنومالی ، که به عنوان اسکن میان بارداری نیز شناخته می شود ، از نزدیک به کودک و رحم شما (رحم) نگاه می کند. شخصی که سونوگرافی ـنومالی انجام می دهد بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال پیشرفت است و به جایی که جفت در آن قرار دارد نگاه کنید. اگرچه سونوگرافی آنومالی اغلب به اسکن ۲۰ هفته گفته می شود ، ممکن است هر زمان بین ۱۸ هفته تا ۲۰ هفته به علاوه شش روز انجام شود. برای مشاهده نحوه انجام آنومالی اسکن کلیک نمایید.

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

بهترین زمان برای انجام سونو آنومالی چیست؟ زمان مناسب برای انجام این غربالگری اواسط دوره بارداری است. معمولا پزشکان سونوی آنومالی را برای هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری توصیه می‌کنند. دوره بارداری را به صورت کلی به سه دوره سه ماه تقسیم بندی می‌کنند و بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالی سه ماهه دوم بارداری است.

سه ماهه دوم بارداری از هفته ۱۳ آغاز شده و تا هفته ۲۸ بارداری ادامه دارد؛ بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی است. این غربالگری در سه ماهه دوم بارداری شکل صورت، اندازه دست و پاها و محل قرارگیری جنین را به صورت کامل نشان می‌دهد.

آنومالی جنین

آنومالی جنین

کودک در ۲۰ هفته – این تصویر در ۲۰ هفته صورت و دستهای کودک را نشان می دهد و تصویری از آنچه در این اسکن مشاهده خواهید کرد به شما می دهد. دیدن کودک شما روی صفحه می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. همچنین می توانید شریک زندگی ، دوست یا اعضای خانواده خود را همراه خود ببرید تا تجربه را با خود به اشتراک بگذارید. هدف اصلی اسکن این است که بررسی کنید کودک شما به طور عادی در حال رشد است و نه اینکه انتظار یک پسر یا دختر را داشته باشید. با این وجود ، ممکن است شما بخواهید جنسیت کودک خود را بشناسید یا از اسکن عکس بخواهید. گاهی اوقات ، سونوگرافی نمی تواند به اندازه کافی موقعیت جنسی کودک شما را نشان دهد ، یا اگر چربی معده زیادی دارید ، به اندازه کافی نمیتواند جنسیت خود را بیان کند.

چرا هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ برای سونوگرافی آنومالی انتخاب می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم بهترین زمان برای انجام سونوی آنومالی در سه ماهه دوم بارداری و هفته‌های بین ۱۸ تا ۲۰ و یا ۱۸ تا ۲۲ است. اما چرا این هفته‌ها برای انجام این سونوگرافی انتخاب می‌شود؟ در این دوره رحم هنوز شلوغ نشده و به همین خاطر بسیاری از اندام‌های جنین در سونوگرافی قابل مشاهده هستند.

به خاطر داشته باشید که این آزمایش غربالگری برای بررسی آناتومی جنین و مشاهده هرگونه مشکل احتمالی انجام می‌شود. بنابراین باید زمانی برای انجام سونوگرافی آنومالی اقدام کنید که اندام‌ها شکل گرفته باشند تا پزشک بتواند راحت‌تر برای تفسیر سونو آنومالی اقدام کند.

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت با استفاده از سونوگرافی آنومالی

همان‌طور که می‌دانید جنسیت نوزاد به صورت ژنتیکی در هنگام لقاح مشخص می‌شود اما برای اطلاع دقیق از جنسیت نوزاد خود باید تا سه ماهه دوم بارداری منتظر بمانید. معمولا در هفته‌های ۱۱ و ۱۳ بارداری با عکس‌هایی که از جنین گرفته می‌شود و با توجه به برآمدگی‌ تناسلی نوزاد، می‌توان جنسیت آن را تا حدود زیادی تشخیص داد.

اما برای تعیین جنسیت قطعی باید تا هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری منتظر بمانید و سونوگرافی آنومالی انجام دهید. در این مرحله از بارداری تعیین درست جنسیت نوزاد احتمال بیشتری دارد. علاوه بر نقش سونوگرافی آنومالی در تعیین جنسیت، این غربالگری به تشخیص چند قلویی در بارداری نیز کمک می‌کند. در برخی از موارد دو قلو بودن جنین تا هفته ۲۰ بارداری قابل تشخیص نخواهد بود.

تعیین جنسیت با استفاده از سونوگرافی آنومالی

تفسیر سونو آنومالی و بررسی آن

تا به اینجای مطلب گفتیم که سونوی آنومالی چیست و بهترین زمان برای انجام آن چه موقع است. اما در سونوگرافی آنومالی چه مواردی بررسی می‌شود و پزشک از تفسیر سونو آنومالی چه اطلاعاتی دریافت خواهد کرد؟ بسیاری از ناهنجاری‌ها مانند بزرگ بودن سر جنین یا تشکیل نشدن مغز همگی در سونوگرافی آنومالی قابل تشخیص هستند.

پزشک معالج شما از تفسیر سونو آنومالی می‌تواند اطلاعاتی راجع‌به موارد زیر کسب کند:

 • در این دوره از بارداری صورت جنین کاملا قابل تشخیص است و اگر مشکلاتی مانند لب شکری در جنین وجود داشته باشد مشخص می‌شود.
 • معده، قلب و جوارح به طور کامل تشکیل شده‌اند و بروز هرگونه عامل غیرطبیعی در آن‌ها قابل تشخیص خواهد بود.
 • ستون فقرات جنین نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد تا هیچ‌گونه مشکل مادرزادی در ستون فقرات وجود نداشته باشد.
 • آناتومی دست و پا و همچنین تعداد انگشتان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
آنومالی اسکن

آنومالی اسکن

اهمیت انجام سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ بارداری

با انجام سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری، می‌توانید از هرگونه مشکل احتمالی در جنین باخبر شوید و به موقع برای درمان عارضه اقدام کنید. در پاسخ به سوال اهمیت سونوی آنومالی چیست باید بگوییم که برخی از اختلالات خطرناک هستند و وقتی به موقع از آن‌ها باخبر شوید می‌توانید درمان را هرچه سریع‌تر شروع کنید تا نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاورید. گاهی اختلالات نیز جزئی بوده اما اطلاع داشتن از آن‌ها باعث می‌شود هوشیار باشید و به محض به دنیا آمدن نوزاد درمان را شروع کنید.

هزینه سونوگرافی آنومالی

اسکن سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ بارداری یک روش قطعی و عالی برای آگاهی از صحت سلامتی جنین است. همچنین در این سونوگرافی مادر نیز می‌تواند تصاویر دقیق‌تری از اندام‌های شکل گرفته نوزادش را ببیند.

همین موضوع خانم‌های باردار را برای سر رسیدن سه ماهه دوم بارداری و انجام سونوی آنومالی ترغیب‌تر می‌کند. قیمت سونوگرافی آنومالی در مراکز مختلف می‌تواند متغیر باشد. برای اطلاع دقیق از نرخ سونوگرافی آنومالی می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با ما تماس بگیرید.

آیا باید سونوگرافی آنومالی داشته باشم؟

به شما بستگی دارد در اوایل بارداری ، مامای شما باید در مورد چگونگی ارائه اسکن ، چگونگی کمک به آن و آنچه که نمی تواند به شما بگوید ، اطلاعات مکتوب به شما بدهد.

این کار به شما زمان می دهد تا تصمیم بگیرید که آیا اسکن را دوست دارید یا خیر.

چه چیزی را می توانم در سونوگرافی آنومالی ببینم؟

اکثر بیمارستان ها به شما امکان می دهند اسکن را تماشا کنید ، همانطور که انجام می شود حدود ۳۰ دقیقه طول بکشد. اگر در دوران بارداری خود اسکن نداشته باشید ، سونوگرافی بررسی می کند که تنها یک نوزاد وجود دارد و تاریخ موعد خود را تأیید می کنید.

سونوگراف قبل از اینکه به طور مفصل به او نگاه کنید ، ضربان قلب کودک و بخش هایی از بدن او مانند صورت و دستان خود را نشان می دهد. شاید برای شما سخت باشد که بتوانید اندام کودک خود را تهیه کنید ، زیرا سونوگرافی به عنوان یک مقطع به آنها نگاه خواهد کرد.

استخوان های کودک شما در اسکن به رنگ سفید ظاهر می شود و بافت نرم او خاکستری و لکه دار به نظر می رسد. مایع آمنیوتیک اطراف کودک شما سیاه به نظر می رسد.

بعد از اینکه کودک خود را روی صفحه مشاهده کردید ، برخی از سونوگرافی ها برای بقیه اسکن صفحه را دور می کنند و در انتها شما را نمایش می دهند. برخی از بیمارستان ها در پای نیمکت مانیتور دوم دارند ، بنابراین می توانید کل اسکن را تماشا کنید.

آیا می توانم عکسی از اسکن خود داشته باشم؟

بیشتر بیمارستان ها به شما امکان می دهند تصویری از کودک خود بخرید. بهتر است قبل از قرار ملاقات این موضوع را بررسی کنید.

سونوگرافر چه چیزهایی را در این سونوگرافی می تواند ببیند؟

سونوگراف تمام اندامهای کودک شما را معاینه می کند و اندازه گیری می کند.

 • شکل و ساختار سر و مغز کودک شما. در این مرحله ، مشکلات شدید مغزی ، که بسیار نادر اتفاق می افتند ، مشاهده می شود.
 • صورت کودک شما ، برای بررسی لب شکاف. شکاف های شکاف داخل دهان کودک بسیار دشوار است و اغلب برداشت نمی شوند.
 • ستون فقرات کودک شما ، چه در طول و چه در مقطع ، برای اطمینان از هماهنگی تمام استخوان ها ، و اینکه پوست در قسمت پشتی ستون فقرات را پوشانده است.
 • برای اینکه مطمئن شوید تمام اندامهای داخلی قسمت جلویی را پوشانده است ، دیواره شکم کودک شما است.
 • قلب کودک شما. دو اتاق بالا (دهلیز) و دو اتاق پایین (بطن) باید از نظر اندازه برابر باشند. دریچه ها باید با هر ضربان قلب باز و بسته شوند. سونوگرافی شما همچنین رگها و شریانهای اصلی خون را که از قلب کودک شما جریان دارد بررسی می کند.
 • شکم کودک شما. کودک شما مقداری مایع آمنیوتیک را که در آن قرار دارد قورت می دهد ، که در معده او به عنوان یک حباب سیاه دیده می شود.
 • کلیه های کودک شما. سونوگرافی بررسی می کند که کودک شما دو کلیه دارد و ادرار آزادانه به مثانه او جریان می یابد. اگر مثانه کودک شما خالی است ، باید هنگام اسکن پر شود و به راحتی قابل مشاهده باشد. کودک شما اکنون حدود نیم ماه است که هر نیم ساعت یک بار مشغول انجام یک عمل وزنی است!
 • دست ، پا ، دست و پا کودک شما. سونوگرافی به انگشتان و انگشتان کودک شما نگاه می کند.
 • جفت ، بند ناف و مایع آمنیوتیک.
سونوگرافی آنومالی همان غربالگری است؟

بله. سونوگرافی آنومالی اسکن در انتهای هفته ۱۶ بارداری برای رویت شکل ظاهری، احشا داخلی، اندام‌ها و تعیین جنسیت جنین بررسی می‌شود.

شیوع ناهنجاری‌های مادرزادی در نوزادان به چه علت است؟

علل ایجاد این ناهنجاری‌ها عواملی چون: ژنتیک، داروها و مواد شیمیایی، سیگار، تششعات اشعه ایکس و مواد غذایی است.

آیا سونوگرافی باعث نقص در جنین می‌‌شود؟

به خاطر استفاده از امواج در سونوگرافی، نگرانی‌ها‌یی وجود دارد ولی در دوران بارداری برای اطمینان از سلامت مادر و جنین باید سونوگرافی انجام شود و انجام انواع سونوگرافی برای مادران معمول بوده و عوارض جانبی به دنبال ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 46 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری