021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی

عکس رنگی رحم

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافی چیست؟ عکس برداری از رحم در حال حاضر به دلیل مختلفی انجام می‌شود. پزشکان آزمایش عکس رنگی رحم را بیشتر برای خانم‌هایی تجویز می‌کنند که با مشکل ناباروری رو به رو هستند. در این روش عکسبرداری از رحم، با تاباندن اشعه ایکس عکسبرداری انجام می‌شود. نام اختصاری آن  HSG است. تصویربرداری با اشعه ایکس را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های عکس برداری از بدن انسان در نظر گرفت. این آزمایش خود می‌تواند تشخیص دهنده مناسبی برای درمان علت‌های ناباروری باشد. انجام آزمایش عکسبرداری از رحم در یک مرکز تخصصی تصویربرداری باعث خواهد شد که نتیجه آزمایش میزان دقت بیشتری داشته باشد. به عنوان اصلی‌ترین کاربرد عکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافی می‌توان به تشخیص علت ناباروری در زنان و سقط‌های مکرر در آن‌ها اشاره کرد.

اما عکس رنگی رحم چه کاربردی دارد؟ از آنجایی که انسداد لوله‌های فالوپ یکی از اصلی‌ترین دلایل ناباروری به شمار می‌رود، در صورت وجود این مشکل دکتر عکس رحم و تخمدان را تجویز می‌کند تا علت ناباروری مشخص شود.  بهترین زمان برای انجام آزمایش هیستروسالپینگوگرافی یک هفته قبل از شروع دوره پریود است. انجام این آزمایش خود می‌تواند باعث شود تا چسبندگی یا انسداد لوله‌های فلوپ برطرف شود. آیا ارتباطی میان عکس رنگی رحم و بارداری وجود دارد؟ اگر تجربه سقط‌های مکرر داشته‌اید و قصد بارداری مجدد دارید، برای مشخص شدن علت سقط جنین باید قبل از بارداری عکس رنگی یا هیستروسالپینگوگرافی بگیرید و سپس اقدام به بارداری کنید.

علاوه بر بررسی مشکلات مربوط به ناباروری و تشخیص علت سقط جنین، برای بررسی چه مشکلات دیگری عکس رنگی از رحم تجویز می‌شود؟ برای تشخیص فیبروم رحم، چسبندگی رحم، بستن لوله رحم و… نیز گرفتن عکس HSG از سوی پزشک تجویز خواهد شد. غیرتهاجمی بودن این روش جزو بزرگ‌ترین مزیت‌های عکس رنگی رحم به شمار می‌رود. این روش عکسبرداری ممکن است عوارض‌هایی نیز داشته باشد. به دلیل آن که در این شیوه جسم خارجی وارد واژن می‌شود، فرد در هنگام آزمایش احساس درد خفیفی خواهد کرد، در حال حاضر برای آن دسته از خانم‌هایی که توانایی تحمل پایینی دارند آزمایش عکس برداری با ماده بیحسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصویربرداری HSG یک روش سرپایی است که می‌تواند با بیحسی یا بدون بیحسی صورت بگیرد. در طول مقاله به بررسی مزایای هر یک از روش‌ها خواهیم پرداخت.

آیا عکس رنگی رحم درد دارد؟ این سوالی است که برخی از مراجعه کنندگان از ما می‌پرسند. انجام این آزمایش می‌تواند کمی درد جزئی به همراه داشته باشد از همین‌رو برخی از افراد آن را با بیحسی انجام می‌دهند. بهترین مرکز عکس رنگی رحم در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • از جدیدترین دستگاه‌ها استفاده می‌کند.
 • دارای کادر پزشکی متعهد است.
 • خدماتش را به نحواحسن ارائه می‌کند.
 • جواب عکس رنگی رحم را در سریع‌ترین زمان ممکن آماده می‌کند.

عکس رنگی رحم چیست

هیستروسالپینگوگرافی Hysterosalpingography با نام اختصاری HSG یک روش تصویربرداری تشخیصی است که در درجه اول در تحقیقات ناباروری زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصویر برداری با اشعه ایکس یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای تصویر برداری از داخل بدن است. در فلورسکوپی، امکان مشاهده اندام در حال حرکت فراهم می‌شود. تصویربرداری با اشعه ایکس شامل قرار دادن بخشی از بدن در معرض دوز کمی از پرتوهای یونیزان برای تولید تصاویری از داخل بدن است.

عکس رنگی رحم چیست

اشعه X قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش تصویربرداری پزشکی است. فلوروسکوپی تکنیک خاصی است که با استفاده از اشعه ایکس انجام می‌شود و امکان مشاهده اندام‌های داخلی در حال حرکت را فراهم می‌سازد.

عکس رنگی رحم در بارداری مزیت‌های مختلفی را با خود به همراه دارد که اصلی‌ترین مزیت‌ آن را می‌توان غیر تهاجمی بودن آن در نظر گرفت. در ادامه بیشتر در رابطه با مزیت‌های این روش صحبت خواهیم کرد.

عکس رنگی از رحم

عکس رنگی از رحم

عکس رحم طبیعی

در زیر می‌توانید عکس رحم طبیعی را مشاهده کنید. هر گونه عارضه در رحم می‌تواند باعث سقط جنین و همچنین ناباروری شود به همین دلیل اصولا پزشکان برای تشخیص صحیح از روش عکس رنگی اقدام می‌کنند.

عکس رحم و تخمدان

به دلیل میزان وضوح بالا و افزایش قدرت عکس رنگی، پزشک به خوبی می‌تواند شرایط تخمدان و رحم را در عکس مشاهده کند. در زیر عکس رحم و تخمدان طبیعی را مشاهده می‌کنید.

عکس رنگی از رحم چه کاربردی دارد؟

همان طور که عنوان شد عکسبرداری رنگی از رحم زمانی برای فرد تجویز می‌شود که فرد دچار مشکل در بارداری باشد. اصلی‌ترین کاربرد عکس رنگی را می‌توان بررسی دقیق مشکلات و علت‌های ناباروری در نظر گرفت. پزشک معالج با مشاهده عکس رنگی می‌تواند به درستی علت ناباروری را تشخیص دهد.

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند در کیفیت عکس رنگی تاثیرگذار باشد که اصلی‌ترین آن را می‌توان مرکز عکسبرداری از رحم در نظر گرفت. کلینیک جردن با توجه به استفاده از بروزترین دستگاه‌های عکس برداری و همچنین رادیولوژیست‌های خبره در زمینه عکس برداری از رحم بهترین خدمات را در تهران ارائه می‌دهند. به صورتی که کلینیک تصویر برداری جردن در حال حاضر به عنوان بهترین مرکز عکس رنگی رحم در تهران شناخته می‌شود.

در حالت کلی می‌توان گفت با انجام آزمایش عکس رنگی از رحم، استراکچر و آناتومی رحم به صورت کامل قابل مشاهده است. در عکس رحم واقعی به صورت کامل باز یا بسته بودن لوله‌های رحم قابل تشخیص است.

در صورتی که بیمار سقط جنین به صورت پی در پی را داشته باشد پزشک آزمایش عکس رنگی رحم را تجویز می‌کند.

عکس رنگی رحم

عکس رنگی رحم

عکس رنگی از لوله‌های رحم

یکی از دلایل اصلی ناباروری در بانوان مسدود شدن لوله‌های فلوپ است، پزشک برای اطمینان بیشتر از آن که دلیل ناباروری به وجود آمده چیست تجویز عکس رنگی از لوله‌های رحم را می‌کند. چسبیدگی این لوله‌ها به هم و همچنین مسدود شدن این لوله‌ها از اصلی‌ترین دلایل ناباروری است که پس از انجام این آزمایش قابل تشخیص خواهد بود.

عکس رنگی رحم و بارداری

یکی از کاربردهای اصلی استفاده از این نوع آزمایش، استفاده برای تشخیص علل ناباروری است. همچنین درصورتی که سقط جنین برای چندین بار پیاپی اتفاق بیفتد، پزشک انجام آزمایش عکس رنگی از رحم (هیستروسالپنگوگرافی) را تجویز خواهد کرد.

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگو گرافی چه زمانی انجام میگیرد

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگو گرافی چه زمانی انجام میگیرد

همانطور که در بالا اشاره نمودیم هیستروسالپینگوگرافی در خانم‌هایی که دچار مشکل بارداری هستند انجام می‌پذیرد و مهم‌ترین کاربرد عکس رنگی رحم بررسی مشکلات و دلایل ناباروری و یا نازایی است در این آزمایش موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • باز یا بسته بودن لوله‌های رحمی و چسبندگی‌
 • آیا رحم یا حفره‌های رحمی دارای جراحت هستند یا خیر؟
 • دلایل سقط‌های مکرر
 • موارد غیر طبیعی در رحم

اما سوال متداولی که وجود دارد ربط و تاثیر عکس رنگی رحم و بارداری است در واقع باید گفت در این روش تهاجمی به دلیل فشاری که ماده حاجب ایجاد می‌کند موجب می‌شود که لوله‌های رحمی بسیاری از افراد که بسته هستند باز گردد و این سبب می‌شود بعد از انجام این آزمایش شانس بارداری در افراد بسیار بالا می‌رود.

تجویز عکس رنگی چه زمانی انجام می‌شود؟

عموما این نوع عکسبرداری برای تشخیص علت ناباروری انجام می‌شود، اما بنابر تشخیص پزشک این نوع عکس برداری می‌تواند به منظورهای زیر نیز انجام شود.

 • تشخیص چسبندگی رحم
 • فیبروم رحم
 • تشخیص تومور و سرطان رحم
 • تشخیص علت دقیق ناباروری
 • برطرف شدن انسداد لوله فلوپ رحم
 • بستن لوله رحم
 • و …

لازم به توضیح است که عکس رنگی گرفته شده در کامپیوتر ذخیره می‌شود و به صورت فایل برای پزشک ارسال می‌شود و هیچگونه نیازی به پرینت گرفتن این عکس روی برگه‌های رادیولوژی نیست.

مزیت‌های عکس رنگی رحم

 • روش کم تهاجم برای تشخیص ناباروری
 • مدت زمان کوتاه عکس برداری
 • رفع مشکل انسداد لوله‌های فالوپ
 • عدم عارضه در هنگام تابش اشعه
 • و …

عوارض عکس رنگی (HSG) چیست؟

در حالت کلی می‌توان گفت انجام این آزمایش هیچگونه عارضه‌ای برای بیمار به صورت طولانی مدت به همراه ندارد. اما انجام آزمایش عکس رنگی می‌تواند در هنگام آزمایش میزان کمی درد را برای بیمار به همراه داشته باشد. دلیل این درد ورود جسم خارجی به ناحیه واژن است که پس از مدتی برطرف خواهد شد.

همچنین این امکان وجود دارد که سوزشی خفیف در ناحیه شکمی برای بیمار به وجود آید که با نام صفاق شناخته می‌شود. وجود لکه بینی تا چند روز پس از انجام این آزمایش طبیعی است و عموما تمام عوارض و موارد از قبیل لکه بینی، درد پس از یک هفته به صورت کامل رفع خواهد شد.

عکس رنگی از رحم چگونه انجام می‌شود؟

انجام این آزمایش به صورت سرپایی است. فرد به پشت دراز می‌کشد و پاهای خود را پس از خم کردن زانوها روی رکاب‌های تعبیه شده قرار می‌دهد. پس از انجام این مراحل، یک اسکوپ به داخل واژن فرستاده می‌شود و یک کاتتر به داخل دهانه رحم وارد می‌شود. پس از آن وسیله معاینه واژن که اسپکولوم نام دارد آماده گرفتن عکس داخل رحم است.

در صورتی که در هنگام عکسبرداری پزشک با ناهنجاری‌هایی مواجه شود انجام آزمایش را نیم ساعت بعد از سر خواهد گرفت.

عکس برداری از رحم به صورت رنگی در حالت کلی به دو صورت انجام می‌شود.

عکس رنگی بدون بیحسی

مراحل انجام هیستروسالپنگوگرافی بدون بیحسی به صورت زیر است. یکی از روش‌های اولیه برای عکس برداری از رحم انجام این آزمایش بدون ماده بیحسی است. عکس رنگی بدون بیحسی می‌تواند میزان درد خفیف و همچنین نیاز به عکسبرداری در تعداد زیاد داشته باشد. به همین دلیل هم اکنون مرکز جردن عکسبرداری از رحم را با ماده بیحسی انجام می‌دهد که مزیت‌های مختلفی را با خود به همراه دارد.

نحوه انجام آزمایش عکس رحم رنگی بدون ماده بیحسی

در این روش ابتدا ماده‌ای با نام حاجب تزریق می‌شود، پس از آن کاتتر به آرامی به درون واژن وارد می‌شود تا میزان درد کاهش یابد. پس از ورود کاتتر به داخل واژن عکسبرداری از داخل رحم شروع می‌شود. به دلیل آن که در روش بدون بیحسی انقباض عضلات ناحیه لگن به وجود می‌آید در این روش نیاز به انجام عکس برداری به تعداد بیشتری از حالت با تزریق بیحسی است که تابیدن اشعه ایکس آن می‌تواند در دراز مدت و در صورت تکرار زیاد این آزمایش خطر آفرین باشد.

عکس رنگی رحم با بیحسی کامل

برخی از خانم‌ها توان تحمل درد هنگام آزمایش را ندارند به همین دلیل به مراکزی مراجعه می‌کنند تا عکس برداری از رحم را با بیحسی انجام دهند. مرکز جردن در حال حاضر به یکی از بهترین مراکز عکس رنگی با بیحسی تبدیل شده است.

به دلیل وجود عدم وجود درد خفیف و همچنین کاهش میزان مقاومت واژن در برابر ورود شی خارجی و کاهش اثرات اشعه ایکس، در حال حاضر انجام آزمایش عکس رنگی از رحم را با داروی بیحسی انجام می‌دهند.

نحوه انجام آزمایش عکس رنگی رحم با بیحسی کامل

در این روش تمام مراحل آزمایش مانند روش توضیح داده شده در بالاست با این تفاوت که بیمار قبل از انجام آزمایش بیهوش می‌شود و میزان ماده حاجب به دلیل عدم انقباض عضلات لگن کم‌تر می‌شود.

مزایای عکس رنگی رحم با بیحسی کامل

 • عدم احساس درد
 • عکس برداری بهتر به دلیل عدم انقباض عضلات لگن
 • کاهش میزان تابش اشعه ایکس
 • رفع انسداد لوله فلوپ
 • انجام عکسبرداری در زمان کوتاه
 • روشی غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی

دلیل عکس رنگی رحم با بیحسی کامل چیست؟

در مواقعی ترس هنگام عبور کاتتر از واژن، باعث مقاومت یا درد خفیف در بانوان، سبب می‌شود که آن‌ها از انجام این فرآیند اجتناب کنند. لذا، بیحسی نیم ساعته این کمک را می‌کند که به دلیل نبود مقاومت در برابر قرار دادن وسایل داخل واژن، کاهش تعدد عکس‌های گرفته شده و کاهش تابش اشعه را شاهد باشیم که از میزان تزریق داروی حاجب به داخل لوله‌ها می‌کاهد. در مواقع بیحسی، اسپاسم ناشی از اضطراب یا درد، از بین رفته و دارو، راحت‌تر از لوله عبور می‌کند.

اقدامات قبل از آزمایش عکس رنگی رحم با بیحسی کامل

قبل از انجام آزمایش عکسبرداری رنگی از رحم نیاز است که اقداماتی انجام شود تا روند عکسبرداری به صورت صحیح انجام شود.

 • استحمام کنید.
 • نیاز است قبل از انجام آزمایش چیزی میل نشود. (حداقل ۷ ساعت)
 • از انجام رابطه جنسی یک هفته قبل از آزمایش خودداری شود.
 • آنتی‌بیوتیک تجویز شده با میزان زیادی آب میل شود.
 • عکس برداری در هفته بعد از پریود انجام شود.
 • بیمار هیچگونه عفونتی نداشته باشد.
 • در صورت حساسیت به اشعه به پزشک اطلاع داده شود.
 • امضای رضایت نامه برای انجام آزمایش هیستروسالپنگوگرافی لازم و ضروری خواهد بود.

اقدامات پس از انجام آزمایش عکس رنگی

در حالت کلی می‌توان گفت که پس از انجام این آزمایش نیاز به اقدام و عمل خاصی نیست و تنها پس از انجام آزمایش تا مدت نیم ساعت تحت نظر خواهید بود تا از وجود هرگونه عارضه و یا واکنش‌های آلرژیک یا خونریزی بررسی دقیق شوید.

بهترین مرکز عکس رنگی رحم در تهران

مراکز مختلفی در حال حاضر در تهران و دیگر استان‌های ایران مشغول به فعالیت‌اند. اما بهترین مرکز عکس برداری رنگی از رحم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

استفاده از جدیدترین دستگاه عکس رنگی رحم

مرکز تصویر برداری جردن با استفاده از جدیدترین دستگاه‌های تصویر برداری در حال حاضر به یکی از بروزترین و حرفه‌ای‌ترین مراکز عکس رنگی در تهران تبدیل شده است. برای دریافت نوبت عکس رنگی می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل کنید.

کادر پزشکی متخصص و کاربلد

عدم برخورداری از کادر پزشکی متخصص می‌تواند روی نتیجه آزمایش عکس رنگی تاثیر منفی بگذارد، کلینیک عکس رنگی جردن با سابقه طولانی در ارائه خدمات تصویر برداری در حال حاضر به یکی از حرفه‌ای‌ترین مراکز عکس رنگی تبدیل شده است که از متخصصان حرفه‌ای و کاربلد استفاده می‌کند.

ارائه خدمات در تمامی روزهای هفته

ارائه خدمت عکس رنگی در تمامی روز هفته یکی از پارامترهایی است که کمتر کلینیکی در تهران از آن برخوردار است. کلینیک جردن به صورت ۷ روز هفته آماده عکس برداری رنگی از رحم است.

ارائه نتیجه عکس رنگی در سریع‌ترین زمان ممکن

اعلام نتیجه عکس رنگی رحم باعث می‌شود که یک مرکز عنوان‌دار بهترین مرکز عکس برداری رنگی رحم شود.

عکس رنگی رحم درد دارد؟

یکی از سوالاتی که در هنگام مشاوره برای عکسبرداری از رحم به صورت رنگی بسیار پرتکرار است، سوال آیا عکس رنگی رحم درد دارد است. در عکس برداری رنگی از رحم به دلیل آن که ماده حاجب تزریق می‌شود و همچنین کاتتر به درون واژن فرستاده می‌شود احساس درد خفیف و قابل تحمل وجود دارد. این درد که بر اثر تزریق و وارد شدن کاتتر به داخل واژن به وجود می‌آید طولانی نیست و بعد از مدتی میزان درد کاهش می‌یابد و پس از آن به صورت کامل از بین می‌رود.

در حال حاضر در کلینیک جردن این آزمایش با بیحسی انجام می‌شود. انجام عکسبرداری از رحم با بیحسی باعث می‌شود که فرد هیچگونه دردی را در هنگام آزمایش احساس نکند.

عکس رنگی رحم با بیحسی کامل

همان طور که گفته شد عکسبرداری رنگی از رحم به میزان کمی درد را با خود به همراه دارد، در صورتی که فرد خواهان استفاده از بیحسی برای احساس نکردن درد باشد، کلینیک جردن با تزریق ماده بی حسی به فرد انجام آزمایش را در حالت بیحسی انجام می‌دهد تا فرد هیچگونه دردی را احساس نکند.

استفاده از ماده بیحسی در زمان انجام آزمایش عکس داخل رحم مزیت‌های مختلفی را با خود به همراه دارد که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش یافتن میزان انقباض عظلات لگن
 • کاهش یافتن میزان مقاومت واژن در برابر ورود شی خارجی
 • نیاز به عکس برداری کمتر به دلیل کاهش مقاومت واژن
 • کاهش میزان پرتوهای اشعه ایکس به دلیل عکس برداری کمتر
 • کاهش میزان داروی تزریقی به دلیل وجود ماده بیحسی

نتیجه عکس رنگی رحم

وابسته به آن که آزمایش عکس رنگی شما در چه کلینیک و مرکزی انجام شده است، مدت زمان دریافت نتیجه متفاوت خواهد بود. پس از بررسی دقیق عکس رحم طبیعی توسط پزشک، هرگونه ضایعه و یا مشکل در ساختار تخمدان‌، لوله‌های فلوپ و … به درستی تشخیص داده خواهد شد.

در برخی موارد برای تشخیص بهتر نیاز به انجام آزمایش دیگری خواهد بود.

تفاوت عکس رنگی با سونوگرافی رنگی جنین در چیست؟

عکس رنگی رحم یکی از روش‌های تشخیص بیماری و یا وجود علامت‌هایی بیماری است، اما عکس رنگی از جنین یک اقدام لوکس برای افرادی است که می‌خواهند از جنین خود قبل از متولد شدن عکس برداری کنند. هرچند که گرفتن عکس از جنین می‌تواند خطرات زیادی را برای جنین و مادر ایجاد کند اما همچنان برخی از مادران اقدام به عکسبرداری از جنین می‌کنند.

بهترین زمان برای عکس رنگی

عالی‌ترین زمان برای انجام آزمایش عکس رنگی رحم به گفته پزشکان ۷ روز پس از دوره قاعدگی است که باید قبل از شروع فرآیند تخمک گذاری صورت پذیرد. همچنین نیاز است برای انجام بهتر آزمایش قبل از ۲۴ ساعت توصیه‌های پزشک را رعایت کنید.

آیا عکس رنگی رحم درد دارد؟

عکسبرداری رنگی از رحم (هیستروسالپینگو گرافی) دارای درد بسیار جزئی و قابل تحمل در زمان تزریق ماده‌ی حاجب و همچنین ورود کاتتر به واژن است اما این درد طولانی نیست، امروزه این آزمایش با بیحسی نیز انجام می‌شود و برای خانم‌هایی که تحمل درد را ندارند این عمل انجام می‌پذیرد که البته دارای مزیت‌هایی نیز است از جمله این می‌توان به کاهش انقباض عضلات لگن و همچنین مقاومت رحم در برابر قرار گرفتن وسایل در واژن اشاره کرد. در این صورت با تعداد کمتری عمل عکس برداری رنگی از رحم انجام می‌پذیرد و سبب برخورد کمتر با اشعه ایکس و همینطور کمتر تزریق شدن داروی تزریقی همراه آن خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 32 میانگین: 4.2]

۱ دیدگاه

 1. سلام و روزتون به خیر، من مقاله شما در رابطه با عکس رنگی رو خوندم، به نظرم اومد که کاملترین مقاله بود، من ازتون، فقط یه سوال دارم اونم این که میخوام بدونم که هزینه عکس رنگی به چه صورتی هست و این که برای استفاده از خدمات عکس رنگی رحم توی تهران حتما باید حضوری بیام وقت بگیرم یا این که میشه از طریق سایت یا تماس تلفنی ارتباط برقرار کنم. پیش پیش ممنون ازتون.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری