021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

قیمت سونوگرافی واژینال

قیمت سونوگرافی واژینال ؛ امروزه در نتیجه استفاده گسترده از دستگاه های سونوگرافی، سونوگرافی زنان تقریباً همزمان با هر معاینه زنان انجام می شود. سونوگرافی زنان هرگز جایگزین معاینه نمی شود. هر دو روش مکمل هم هستند.

سونوگرافی زنان یا لگن به دو روش انجام می شود: سونوگرافی ترانس شکمی که از شکم و سونوگرافی ترانس واژینال از واژن انجام می شود.

از آنجایی که مسیر واژینال برای بیماران مجرد مناسب نیست، فقط سونوگرافی از طریق شکم انجام می شود. برای این کار، بیمار باید با ادرار منقبض شود. مثانه پر به عنوان یک پنجره صوتی عمل می کند و به اندام های تناسلی داخلی اجازه می دهد تا واضح تر دیده شوند.

هر دو روش در بیماران غیر مجرد استفاده می شود، اما سونوگرافی ترانس واژینال به دلیل مزایای آن ارجحیت دارد. در این روش فشار دادن بیمار غیرضروری است (که اغلب اوقات دردسرساز می شود) و حتی درخواست تخلیه کامل مثانه می شود. از آنجایی که اندام‌های تناسلی داخلی در مسیر واژن نزدیک‌تر هستند، تصاویر گرفته شده بسیار واضح‌تر و راهنمایی‌تر هستند. سونوگرافی واژینال ممکن است فقط در توده های بزرگی که از لگن بیرون زده اند کافی نباشد، در این صورت می توان سونوگرافی را با هر دو روش انجام داد.

با سونوگرافی زنان، رحم، تخمدان ها و اندام های تحتانی شکم ارزیابی می شوند. ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (هیپرپلازی آندومتر)، پولیپ در غشای داخلی (پولیپ آندومتر)، فیبروم رحم، ناهنجاری‌های رحمی، کیست‌ها و تومورهای تخمدان و سایر توده‌های این ناحیه (آبسه، هماتوم، حاملگی خارج از رحم). و غیره) با سونوگرافی زنان قابل تشخیص است. ویژگی های توده های شناسایی شده (مانند جامد یا کیستیک) را نیز می توان با سونوگرافی با وضوح بیشتری مشخص کرد.

سونوگرافی همچنین در بیماران تحت درمان ناباروری برای پیگیری تخمک در حال رشد و مشاهده ترک خوردن آن استفاده می شود. این فرآیند فولیکولومتری نامیده می شود.

لازم به ذکر است که سونوگرافی یک ابزار ثانویه برای تشخیص است و ارزش تشخیصی آن تنها با معاینه زنان افزایش می یابد. در صورت لزوم باید از روش های آزمایشگاهی دیگر برای حمایت از تشخیص استفاده شود. علاوه بر این، سونوگرافی روشی برای تشخیص انواع مشکلات زنان نیست. مثلا عفونت های تناسلی، زخم دهانه رحم، باز بودن لوله ها، آسیب دیده بودن پرده بکارت (گاهی پرسیده می شود)، یائسگی یائسگی می رود، علت دقیق بی نظمی قاعدگی (می تواند ایده بدهد، اما ممکن است برای تشخیص قطعی به روش های دیگری مانند بررسی هورمونی نیاز باشد) با سونوگرافی قابل تشخیص نیست.

دستگاه سونوگرافی واژینال چند سانتی متر است؟

دستگاه سونوگرافی واژینال ۸-۶ سانتی متر جلوتر از ورودی واژن قرار می گیرد و تصاویر سونوگرافی واژینال می گیرد.

سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال یک اسکن داخلی اندام های تناسلی زنانه است. با قرار دادن پروب اولتراسوند در واژن به منظور مشاهده اندام های ناحیه لگن بررسی می شود.

با پروب اولتراسوند، که کمی ضخیم تر از تامپون است، تصاویر سونوگرافی واژینال با مشاهده اندام های ناحیه لگن از طریق واژن به دست می آید. این معاینه با سونوگرافی شکم متفاوت است که با زدن ژل روی شکم و حرکت پروب سونوگرافی در ناحیه لگن انجام می شود.

کلمه transvaginal به معنای “از طریق واژن” است.

چرا سونوگرافی ترانس واژینال انجام می شود؟

ممکن است سونوگرافی واژینال برای تشخیص شرایطی که باعث علائمی مانند درد لگن یا خونریزی غیرطبیعی می شود، تجویز شود. با استفاده از این روش اولتراسوند، می توان اطلاعات بیشتری در مورد ناهنجاری هایی که ممکن است منجر به تشخیص در طول معاینه لگن شود، به دست آورد. از این روش سونوگرافی می توان برای نظارت بر بارداری نیز استفاده کرد. در چه مواردی این معاینه انجام می شود.

ارزیابی اولیه بارداری

وقتی درد لگن دارید

در خونریزی غیر طبیعی

میوم (به شک تومورهای عضلانی رحم)

در تشکیل پولیپ

در کیست تخمدان یا تشخیص تومور

در کنترل ناباروری

جدای از این موارد، در دوران بارداری، متخصص زنان و زایمان ممکن است سونوگرافی واژینال را برای اقدامات زیر درخواست کند.

برای بررسی ضربان قلب جنین

برای ارزیابی وضعیت جفت

برای بررسی حاملگی خارج از رحم

برای بارداری هایی که در معرض خطر بیشتر از دست دادن بارداری هستند

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

هیچ آمادگی خاص  قبل از عمل مورد نیاز نیست. نیازی به احتقان با ادرار نیست. خالی بودن مثانه مفید است.

سونوگرافی واژینال را می توان در دوران قاعدگی انجام داد. علاوه بر این، ممکن است در ارزیابی بیماری های زنان مفید باشد. در صورت وجود تامپون در حین سونوگرافی، باید برداشته شود.

برای انجام انواع سونوگرافی و شرایط سونوگرافی حاملگی و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی چهار بعدی و مرکز تصویربرداری جردن در ارتباط باشید.

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

سونوگرافی واژینال دردناک نیست. ابتدا پروب دستگاه سونوگرافی واژینال با غلاف و ژل روان کننده پوشانده می شود. سپس به آرامی آن را به عمق حدود ۶-۸ سانتی متر وارد واژن می کند. در این مرحله ممکن است فشار خفیف و احساس ناراحتی در بیمار ایجاد شود.

این روش تصویربرداری ضرری ندارد. پس از معاینه می توانید به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهید. ممکن است پس از انجام آزمایش متوجه ترشحات جزئی واژن از ژل شوید، اما معمولاً در عرض ۱ روز متوقف می شود.

این معاینه بدون درد، بدون اشعه و بسیار ایمن است.

در سونوگرافی واژینال چه چیزی دیده می شود؟

در این فرآیند سونوگرافی؛ واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها را می توان با جزئیات بررسی کرد.

جدا از اینها، دوباره؛

شکل، موقعیت و اندازه تخمدان ها و رحم

ضخامت و طول دهانه رحم

جریان خون از اندام های لگن

شکل مثانه و هرگونه تغییر

ضخامت و وجود مایعات در نزدیکی یا داخل مثانه

لوله های فالوپ

بافت عضلانی رحم میومتر

آندومتر

در بررسی ها استفاده می شود.

سونوگرافی واژینال در دوران بارداری چه زمانی انجام می شود؟

اگرچه تاریخ مشخصی برای انجام این کار وجود ندارد، اما می توان آن را در هفته هایی که متخصص زنان و زایمان در طول دوره پیگیری بارداری لازم بداند انجام داد.

آماده سازی قبل از عمل چگونه باید باشد؟

ممکن است لازم باشد قبل از معاینه یک روپوش بپوشید. سپس، پس از دراز کشیدن به پشت روی میز معاینه، یک کاوشگر اولتراسوند بین پاهای شما وارد واژن می شود.

دستگاه سونوگرافی واژینال کمی بزرگتر از تامپون است و به خصوص صاف و نازک است که به راحتی در واژن قرار می گیرد. ژل روی پروب اعمال می شود. امواج صوتی تولید می کند که به آرامی در داخل لگن حرکت می کنند و اندام های داخلی را منعکس می کنند و اطلاعات را منتقل می کنند.

رادیولوژیست برای ایجاد تصاویر روی صفحه اولتراسوند و تمرکز بر نواحی مختلف، پروب را می چرخاند و اطلاعات را مستقیماً به صفحه نمایش منتقل می کند.

در طول معاینه، می توانید تصاویری را که داخل ناحیه لگن (پایین شکم) خود را نشان می دهد روی صفحه مشاهده کنید.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

آیا سونوگرافی واژینال مضر است؟

هیچ خطر یا آسیبی وجود ندارد. از آنجایی که تصاویر با استفاده از امواج صوتی به دست می آیند، حاوی تشعشع نیستند. اگر باردار هستید، هیچ خطری برای جنین در رحم وجود ندارد.

قیمت سونوگرافی واژینال ؟

قیمت سونوگرافی واژینال؛در این معاینه اگرچه قیمت سونوگرافی واژینال با توجه به تجربه رادیولوژیست، تکنولوژی دستگاه مورد استفاده و صلاحیت های مرکز تصویربرداری متفاوت است، اما قیمت ها تقریباً یکسان است.

بررسی چقدر طول می کشد؟

معاینه در ۱۵-۳۰ دقیقه کامل می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری