021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی ؛سرطان سینه دومین بیماری شایعی است که باعث مرگ زنان در سراسر جهان می شود. به همین دلیل ماموگرافی بسیار مهم است.

تشخیص زودهنگام سرطان سینه در نجات جان افراد بسیار موثر است.

m/ ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

ماموگرافی نقش مهمی در تشخیص واضح سرطان سینه دارد. ماموگرافی که استفاده از آن در سال های اخیر به سرعت گسترش یافته است، با دستگاه های اشعه ایکس تولید شده خاص گرفته می شود.

این فرآیند که در گذشته با استفاده از دستگاه های آنالوگ انجام می شد، با پیشرفت تکنولوژی با دستگاه ها نیز شروع به انجام شد.

در ماموگرافی دیجیتال، بافت پستان کمتر از ماموگرافی آنالوگ کلاسیک فشرده می شود و در نتیجه درد بیمار کمتر می شود.

برای کسب اطلاعات در باره ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی ادامه مطالب را بخوانید:

تفاوت بین ماموگرافی دیجیتال و آنالوگ چیست؟

تکنیک توسعه یافته با فناوری های نسل جدید در مقایسه با روش آنالوگ قدیمی تفاوت هایی دارد. این تفاوت ها در دنیای پزشکی از مزیت ها تلقی می شوند که به اختصار می توان تفاوت های آنها را به شرح زیر خلاصه کرد.

تصاویر بیمار ذخیره می شوند و امکان مقایسه این دو در کنترل های بعدی را فراهم می کند.

دوز دریافتی بیمار در ماموگرافی دیجیتال در مقایسه با ماموگرافی آنالوگ کلاسیک کمتر است.

کلسیفیکاسیون های کوچک که به عنوان اولین نشانه های سرطان سینه شناخته می شوند، بهتر دیده می شوند.

در بیمارانی که بافت سینه متراکم دارند، تصاویر با وضوح و کیفیت بالاتری به دست می‌آیند.

چگونه برداشت کنیم؟ مناسب ترین دوره چه زمانی است؟

این کار با فشرده کردن سینه ها بین دو صفحه روی دستگاه انجام می شود. زمان فشرده سازی خیلی طولانی نیست. اما برای به دست آوردن واضح ترین نتایج و جلوگیری از آسیب بیش از حد بیماران، توصیه می شود در دوره ای که حساسیت سینه ها کمتر است، ماموگرافی انجام شود.

دوره ای که قاعدگی به پایان می رسد ایده آل ترین زمان برای استفاده از روش در نظر گرفته می شود. زیرا در این مدت سینه ها حساس نمی شوند و میزان تورم در حد طبیعی خواهد بود.

در چه سنی باید انجام شود؟

با توجه به توصیه‌های فدراسیون انجمن‌های پستان و انجمن رادیولوژی ترکیه، مشاهده می‌شود که انجام آن برای هر خانمی از سن ۴۰ تا ۷۰ سالگی مناسب است.

برای افراد بالای ۷۰ سال، انجام آن حداکثر تا دو بار در سال مناسب است. برای زنان زیر ۴۰ سال الزامی نیست. سونوگرافی به عنوان روش ایده آل برای افراد زیر ۴۰ سال شناخته می شود.

فرکانس کاربرد چقدر باید باشد؟

این روش ها برای دو هدف متفاوت در سراسر جهان استفاده می شود. یکی از این اهداف تشخیص ، دیگری غربالگری است.

از آنجایی که ماموگرافی های تشخیصی بر روی افراد مشکوک به سرطان سینه انجام می شود، محدودیت سنی وجود ندارد.

برخی از روش ها برای اهداف غربالگری برای ماموگرافی اعمال می شود. این روش ها توسط انجمن سرطان ایالات متحده و انجمن رادیولوژی تجویز می شود. در کشور ما و همچنین در سراسر جهان پذیرفته شده است.

می توان موقعیت هایی را که در آن اهداف اسکن انجام می شود به شرح زیر فهرست کرد.

اگر فردی در خانواده وجود دارد که به سرطان سینه مبتلا شده و برای این موضوع درمان شده است، از سن ۳۰ سالگی سالی یک بار ماموگرافی انجام شود.

در شرایط عادی مناسب ترین سن برای اولین ماموگرافی سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی است.

زنان بین ۴۰ تا ۵۰ سال باید هر دو سال یک بار آن را اسکن کنند.

از سن ۵۰ سالگی استخراج باید سالی یکبار انجام شود.

ممکن است ماموگرافی برای زنان پرخطر کافی نباشد. در این مورد، روش های اضافی مختلف باید اعمال شود.

برای کسب اطلاعات در باره ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی ادامه مطالب را بخوانید:

فواید ماموگرافی

وقتی به نرخ امروز در سراسر جهان نگاه می کنیم، مشخص می شود که سرطان سینه چقدر خطرناک است.

این وضعیت نشان می‌دهد که استفاده از روش تا چه اندازه اهمیت دارد.

توصیه می شود که زنان به طور دوره ای خود را معاینه کنند، حتی در حالی که زندگی عادی خود را دارند.

با این حال، تشخیص کامل سرطان سینه از طریق معاینه دستی که توسط خود شخص یا پزشکان او انجام می شود، امکان پذیر نیست.

زیرا نسبت توده های کشف شده در معاینات دستی از حداقل ۱٫۵ سانتی متر شروع می شود. اما وقتی ماموگرافی انجام می شود، این نسبت به زیر ۰٫۵ سانتی متر می رسد.

مرکز پزشکی اوزکایا با دستگاه های باکیفیت و قابل اعتماد خود این امکان را به شما می دهد که معاینه شما به دقیق ترین شکل انجام شود. علاوه بر این، تمام پزشکان این مرکز در زمینه خود متخصص هستند.

نسبت اندک توده های شناسایی شده توسط ماموگرافی از مهم ترین عوامل در تشخیص زودهنگام برای این بیماری است.

با توجه به تحقیقات و داده‌های به‌دست‌آمده در طول سال‌ها، مشخص شده است که توده‌های کشف شده در معاینه دستی توسط افراد یا پزشکان حداقل ۸ سال سن دارند.

به همین دلیل، اگر در رده های سنی مشخص شده هستید، توصیه می شود به  ماموگرافی بروید.

آیا اشعه ماموگرافی مضر است؟

نکته اولیه ای که خانم ها در طول ماموگرافی به آن حساس هستند، اشعه های پرتو است. بسیاری از زنان برای دوری از این اشعه ها از معاینه های منظم غفلت می کنند.

نسبت پرتو ساطع شده بین اشعه ایکس کلاسیک، ماموگرافی آنالوگ و دیجیتال با یکدیگر متفاوت است. کاهشی در پرتوهایی که منتشر می‌کند به نسبت مستقیم با پیشرفت‌های حاصل از تکنیک مورد استفاده مشاهده می‌شود.

لازم نیست از پرتوهای تابشی که از طریق ماموگرافی بر بدن دریافت می کنید بترسید. تقریباً غیرممکن است که در نتیجه این اشعه ها به سرطان مبتلا شوید.

میزان تشعشع دریافتی هنگام عکسبرداری بسیار کم است. مطالعات انجام شده در این زمینه برای سال ها نشان می دهد که این دوز تقریباً معادل میزان تشعشع دریافتی ناشی از عوامل محیطی در طول یک سال است. این دوز در ماموگرافی دیجیتال حتی بیشتر کاهش می یابد.

جزئیاتی که باید قبل از ماموگرافی در نظر بگیرید

از آنجایی که با استفاده از ماموگرافی دیجیتال یا روش های دیگر فیلم پستان گرفته می شود، فرد باید از کمر به بالا برهنه باشد.

با در نظر گرفتن این نکته، توصیه می شود در هنگام معاینه به جای لباس های یک پارچه مانند لباس، لباس هایی را با بالا و پایین جدا انتخاب کنید.

قبل از عکاسی نباید از هرگونه مواد آرایشی استفاده کرد زیرا ممکن است اثرات منفی روی نتیجه داشته باشد. بویژه از عطر و دئودورانت نباید استفاده کرد.

اگر اسکن های قبلی را هنگام مراجعه برای ماموگرافی انجام داده اید، می توانید آنها را با خود ببرید تا پزشکتان ببیند.

مناسب است تمام اطلاعاتی که در مورد این رشته دارید، مانند ماموگرافی دیجیتال، بلکه ماموگرافی کلاسیک با اشعه ایکس و آنالوگ را نیز بیاورید.

دیدن فیلم های قبلی جزییات مهمی برای کارشناسان برای ارزیابی کلی است.

زنان ممکن است در طول ماموگرافی کمی درد داشته باشند. با این حال، از آنجایی که این روش زمان کوتاهی دارد، این درد زیاد طول نمی کشد.

برای کسب اطلاعات در باره ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی ادامه مطالب را بخوانید:

آیا زنان شیرده می توانند سونوگرافی سینه انجام دهند؟

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در زنان است و از هر هشت زن، یک زن در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه در مقطعی از زندگی خود قرار دارد. سرطان سینه اگرچه نادر است، اما ممکن است در دوران بارداری یا شیردهی نیز رخ دهد.

سرطان سینه در ۱ نفر از هر ۳۰۰۰ زن شیرده تشخیص داده می شود. اگرچه تغییرات در دوران بارداری یا شیردهی باعث ایجاد سرطان سینه نمی شود، اما مطالعات علمی نشان داده است که شیردهی تأثیر پیشگیرانه ای بر سرطان سینه دارد و خطر ابتلا را کاهش می دهد.

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی پستان با تبدیل امواج صوتی منعکس شده از بافت به تصاویر توسط سیستم کامپیوتری در دستگاه اولتراسوند، بافت پستان را با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا بررسی می کند. از آنجایی که این روش تصویربرداری رادیولوژیک حاوی اشعه نیست، می توان از آن در زنان باردار و شیرده با خیال راحت استفاده کرد.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

در سونوگرافی پستان، هر دو پستان و زیر بغل ارزیابی می شوند. در طول معاینه، بخشی از دستگاه سونوگرافی به نام پروب که امواج صوتی با فرکانس بالا را به بافت منتقل می کند، روی پوست پستان و زیر بغل حرکت می کند. ژل اولتراسوند برای افزایش انتقال امواج صوتی روی پوست اعمال می شود. این ژل بی بو و بی ضرر است و بعد از عمل به راحتی تمیز می شود.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

آیا می توان در دوران شیردهی سونوگرافی سینه انجام داد؟

در دوران بارداری و شیردهی به دلیل تغییر در برخی هورمون ها مانند استروژن، پروژسترون و پرولاکتین، تغییراتی در ساختار سینه ایجاد می شود.

به دلیل افزایش اندازه، حساسیت و ندولری بودن سینه که در دوران شیردهی ایجاد می شود، تشخیص تورم یا توده متفاوت در پستان در معاینه فیزیکی ممکن است دشوار باشد. سونوگرافی اولین روش تشخیصی در ارزیابی آسیب شناسی پستان در زنان شیرده است.

در دوران شیردهی اگر سینه دارای قرمزی، تورم، افزایش دما، توده قابل لمس، ترشح خونی از نوک پستان باشد، اگر تورم قابل لمس برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و یا به مرور زمان اندازه آن افزایش یابد، حتماً باید توسط پزشک متخصص معاینه شود و ابتدا باید مورد بررسی قرار گیرد. سونوگرافی و در صورت نیاز ام آر آی  لازم است.

اگرچه ارزیابی سونوگرافی ممکن است گاهی اوقات به دلیل تغییرات در ساختار پستان که در دوران شیردهی رخ می دهد دشوار باشد، معاینات تشخیصی نباید به تعویق بیفتد یا در صورت وجود شکایت هایی مانند توده قابل لمس به مادر توصیه نشود که شیردهی را متوقف کند. در برخی موارد ممکن است پس از پایان دوره شیردهی، معاینه اولتراسوند تکرار شود. اگر مادر درست قبل از انجام سونوگرافی سینه تا حد امکان شیر را از سینه تخلیه کند، کیفیت تصویر افزایش می یابد.

آیا سونوگرافی پستان در دوران شیردهی مضر است؟

سونوگرافی پستان را می توان با خیال راحت در دوران بارداری و شیردهی انجام داد زیرا حاوی اشعه نیست. از آنجایی که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری در سونوگرافی پستان استفاده می شود، هیچ آسیبی به کمیت یا کیفیت شیر ​​مادر وارد نمی کند.

امیدواردیم درباره ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری