021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

یکی از چالش‌هایی که اغلب بانوان به هنگام مشاهده ناهنجاری‌‎هایی در پستان با آن مواجه می‌شوند، چالش انجام سونوگرافی یا ماموگرافی است. ممکن است شما نیز به فکر یک چک آپ کلی افتاده باشید و ندانید که سونوگرافی بهتر است یا ماموگرافی؟ سونوگرافی به روشی از تصویر برداری گفته می‌شود که از امواج فراصوت با فرکانس بالا استفاده می‌شود، اما در ماموگرافی به وسیله یک دستگاه وجود یا عدم وجود سرطان پستان به وسیله اشعه ایکس تشخیص داده می‌شود. برای گرفتن پاسخ سوال تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی با ما همراه باشید.

با ما در مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید تا با تفاوت های سونوگرافی با ماموگرافی آشنا شوید.

علاوه بر روش انجام سونوگرافی و ماموگرافی، تفاوت‌هایی در این دو روش انجام آزمایش وجود بافت سرطانی در سینه وجود دارد، روش انجام آزمایش ماموگرافی چون از اشعه ایکس در آن استفاده می‌شود، محدودیت تعداد بار انجام دارد، عموما انجام یک بار این آزمایش در هر سال خطری برای فرد به همراه نخواهد داشت. در مقابل آزمایش سونوگرافی است که یک روش بدون عارضه است.  این دو روش تفاوت‌هایی دیگر نیز دارند که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 

 

سونوگرافی چیست و در چه مواقعی از آن استفاده می‌شود؟

سونوگرافی یک دستگاه تصویربرداری است که با کمک آن می‌توان تصویری از بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن تهیه کرد. این دستگاه با استفاده از امواج صوتی که فرکانس بسیار بالایی دارند، به پزشکان و متخصصان کمک می‌کند تا تصویری از اندام‌ها و ساختار درونی فرد در اختیار داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید بانوان و پزشکان می‌توانند از سونوگرافی در دوران بارداری برای دیدن جنین استفاده کنند اما کاربرد دستگاه سونوگرافی تنها به این مورد ختم نمی‌شود.

متخصصان از این دستگاه تصویربرداری برای مشاهده دیگر اندام‌های داخلی مانند قلب، رگ‌های خونی، کبد، کلیه و … استفاده می‌کنند. اما موضوع مورد بحث در این مقاله، تفاوت میان سونوگرافی و ماموگرافی است. در صورت تشخیص وجود ناهنجاری‌های احتمالی در سینه بانوان بهتر است از سونوگرافی استفاده شود و یا ماموگرافی؟ برای پاسخ به این سوال باید علاوه بر دستگاه سونوگرافی، اطلاعاتی راجع‌به ماموگرافی نیز داشته باشید.

۲ مقاله کاربردی در مورد سونوگرافی برای شما فراهم شده است که مطالعه آنها را به شما پیشنهاد می دهیم. ۱- بهترین زمان سونوگرافی سینه ۲- تفسیر سونوگرافی سینه

ماموگرافی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که کمی پیش اشاره کردیم، سونوگرافی دستگاهی برای تصویربردای از بافت‌ها و اندام‌های داخلی بدن است. اگر احتمال وجود ناهنجاری در سینه‌ها وجود داشته باشد، با سونوگرافی نیز می‌توان برای چک آپ از سینه‎ها با دستگاه سونوگرافی تصویربرداری کرد اما ماموگرافی دستگاه تخصصی تصویربرداری از بافت پستان است.

سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنان در جوامع امروزی به شمار می‌رود. با بررسی اپیدمیولوژیک سرطان پستان می‌توان دریافت که میزان بروز این عارضه در زنان ایرانی در حال افزایش است؛ از همین‌رو تصویربرداری از بافت پستان زنان یک امر ضروری است. با کمک ماموگرافی به راحتی می‌توان هرگونه عارضه احتمالی موجود در بافت سینه‌ها را تشخیص داد. در این شیوه تصویربرداری، از اشعه ایکس با دز پایین برای بررسی بافت سینه استفاده می‌شود.

Nurse Assisting Older Patient About To Have A Mammogram In Hospital Room

تشخیص زودهنگام سرطان سینه با ماموگرافی

با کمک این شیوه تخصصی تصویربرداری از بافت پستان، می‌توان با تشخیص زودهنگام، از بروز غدد سرطانی پیشرفته جلوگیری کرد. ماموگرافی روشی برای تصویربرداری از سینه بانوانی است که هیچ علائمی از سرطان سینه را نشان نمی‌دهند.

همچنین اگر علائمی چون احساس درد در سینه، توده و … را مشاهده کردید پزشکتان انجام ماموگرافی را برایتان تجویز خواهد کرد. اما تفاوت میان سونوگرافی و ماموگرافی چیست؟ در صورت نیاز به چک آپ بافت پستان، بهتر است از کدام روش تصویربرداری استفاده شود؟

مقاله در مورد درد ماموگرافی برای شما همراهان مرکز تصویربرداری جردن فراهم شده است. بر روی کلمه کلیک کنید تا به مقاله هدایت شوید.

تفاوت میان ماموگرافی و سونوگرافی؛ کدام را انجام دهیم؟

ماموگرافی روشی برای تشخیص ناهنجاری‌های احتمالی و زودهنگام سرطان سینه است. با توجه به شایع شدن این عارضه در بانوان، پزشکان توصیه می‌کنند زنان بالای ۳۰ سال حتما سالی یک بار آزمایش‌های غربالگری پستان و ماموگرافی را انجام دهند تا در صورت وجود هر گونه توده مشکوک و سرطانی، از سرطانی شدن بافت‌های سالم جلوگیری شود.

ماموگرافی و سونوگرافی را به نوعی می‌توان مکمل یک دیگر دانست؛ چراکه برخی اوقات امکان بروز خطا و نتیجه کاذب در آزمایش‌های ماموگرافی وجود دارد. به همین خاطر متخصصان برای تشخیص سرطان سینه و یا رد این احتمال، به هیچ عنوان به نتیجه ماموگرافی و یا سونوگرافی به تنهایی اکتفا نمی‌کنند.

استفاده از سونوگرافی برای سینه‌هایی با تراکم بالا

هدف اصلی ماموگرافی تشخیص زودهنگام سرطان سینه و جلوگیری از انتشار سلول‌های سرطانی به دیگر بافت‌های سالم بدن است. چرا که ماموگرافی امکان تشخیص توده‌های خیلی کوچک را نیز فراهم کرده است؛ بنابراین اگر بالای ۳۰ سال سن دارید، سعی کنید سالی یک بار حتما ماموگرافی انجام دهید.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که انجام این آزمایش نیز مانند هر آزمایش دیگری ممکن است درصدی خطا داشته باشد؛ در این صورت انواع سونوگرافی به عنوان آزمایشی تکمیلی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماموگرافی معمولا در سینه‌هایی با تراکم پایین، نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. اما در برخی از بانوان که سینه‌هایی متراکم و سرشار از غدد شیری دارند، پزشک قبل از ماموگرافی، سونوگرافی سینه را تجویز خواهد کرد. پس از آن در صورت مشاهده هرگونه عارضه احتمالی فرد باید ماموگرافی نیز انجام دهد.

محدودیت‌ها در سونوگرافی و ماموگرافی

یکی از تفاوت‌های میان این دو را می‌توان اشعه‌هایی دانست که در هر یک برای تصویربرداری استفاده می‌شود. همان‌طور که گفتیم در سونوگرافی تصویربرداری با کمک امواج فراصوت صورت می‌گیرد که کاملا بی خطر است و حتی برای بانوان در دوران بارداری نیز محدودیتی نخواهد داشت.

اما در تصویربرداری ماموگرافی چون از اشعه ایکس استفاده می‌شود، در دوران بارداری و شیردهی برای بانوان توصیه نمی‌شود. اگر ناهنجاری در پستان مشاهده شود و فرد در حال پشت سر گذاشتن دوران شیردهی و یا بارداری باشد، باید سونوگرافی انجام دهد.

انواع مختلفی سونوگرافی انجام می شود و یکی از معروف ترین آنها سونوگرافی آنومالی است.

 

بهترین مرکز تصویربرداری برای سونوگرافی و ماموگرافی پستان در تهران کجاست؟

نکات مهمی که در انتخاب بهترین مرکز در نظر داشته باشین: دارای تجربه و اعتبار کافی باشد، به رعایت موارد بهداشتی و نظافت در مرکز اهمیت بدهند، زمان‌هایی که در هر سونوگرافی یا ماموگرفی داده می‌شود را چک کنید و در نهایت مرکز مورد نظر تمامی خدمات و تجهیزات لازم را دارا باشد.

چرا به مرکز تصویر برداری پزشکی جردن برویم؟

مرکز تصویربرداری پزشکی جردن، در تهران واقع شده است. در تهران مراکز زیادی برای انجام تصویربرداری موجود است ولی دقت دستگاه‌ها در این نوع روش تشخیص بیماری مهم است. مرکز تصویربرداری جردن با به روزترین دستگاه‌ها‌ و تجهیزات که تصاویری دقیق و با کیفیت را ارائه می‌‌دهند در کنار بیماران و پزشکان خواهد بود تا به درمان سریع‌تر بیماری کمک کند. پیشنهاد می‌‌دهیم برای انجام تست و نمونه برداری به این مرکز سر بزنید تا از دقت و کیفیت تصویر رضایت کامل را دریافت نمایید.

برای غربالگری سینه، دقت سونوگرافی بیشتر است یا ماموگرافی؟

ماموگرافی و سونوگرافی اگر در کنار هم انجام شوند باعث می‌شوند که نتیجه آزمایش کامل‌تر و با دقت بالاتری به دست بیاید و بصورت کلی این دو روش تکمیل کننده هم هستند.

آیا ام آر آی را می‌توان جایگزین ماموگرافی انجام داد؟

خیر. برای تشخیص سرطان پستان ماموگرافی ارجح است و در صورتیکه اختلاف در جواب آزمایش‌های ماموگرافی و سونوگرافی وجود داشته باشد یا نتیجه دقیقی حاصل نشود از ام آر ‌ای کمک گرفته میشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 24 میانگین: 3.8]
×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری