021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی در منزل

سونوگرافی در منزل؛سونوگرافی که یک روش تصویربرداری با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا می باشد، هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد و یکی از پرکاربردترین روش های تصویربرداری بارداری با این ویژگی است.برای راحت تر کردن این کار شما میتوانید با شماره های مرکز تخصصی دکتر هدایی تماس بگیرید و درخواست کنید تا انواع سونوگرافی مورد نیاز شما را در منزل برای شما انجام دهند.

اسکن اولتراسوند، با تعریف ساده آن، روش تصویربرداری از اندام های داخلی با امواج صوتی با فرکانس بالا است. نام دیگر سونوگرافی سونوگرافی است. تصویربرداری از نوزاد در رحم، تشخیص بیماری یا تعیین اقداماتی که باید توسط جراح انجام شود، تنها چند مورد از کاربردهای اولتراسوند هستند.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، امواج صوتی با فرکانس بالا به ناحیه مربوطه داده می شود تا تصویر اندام های داخلی به صفحه نمایش منتقل شود. دستگاهی به نام هد یا پروب اولتراسوند است که خروجی امواج صوتی را فراهم می کند.

کاوشگر سر اولتراسوند

گوش انسان نمی تواند امواج صوتی ساطع شده را بشنود. با این حال، پژواک امواج صوتی هنگام برخورد با اندام های داخلی توسط سر اولتراسوند مانند آهنربا جذب شده و به صورت تصویر بر روی صفحه نمایش منعکس می شود. این داستان ظاهر تصویر گرفته شده در سونوگرافی است.

برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

برای آمادگی برای سونوگرافی چه کاری انجام می شود؟

هنگامی که پزشک شما را به اسکن سونوگرافی برای بخشی از بدنتان راهنمایی می کند، از شما خواسته می شود دستورالعمل های خاصی را دنبال کنید تا حداکثر سود را از این روش ببرید. بسته به اینکه کدام ناحیه اسکن می شود، ممکن است از شما خواسته شود که قبل از انجام مراحل زیر را انجام ندهید:

ممکن است از شما خواسته شود که مقدار زیادی آب بنوشید و تا پایان اسکن به توالت نروید. (روش های سونوگرافی انجام شده قبل از تولد و مربوط به بیماری های زنانه)

ممکن است از شما خواسته شود تا چند ساعت چیزی نخورید یا ننوشید. (در روش های اولتراسوند که سیستم گوارش را درگیر می کند مانند کبد و کیسه صفرا)

بسته به منطقه ای که سونوگرافی در آن انجام می شود، ممکن است از شما خواسته شود که برخی از لباس ها را نپوشید و یا حتی یک روپوش بیمار نپوشید.

در برخی موارد، از شما خواسته می شود که یک مایع بی ضرر را به بدن خود تزریق کنید. (سونوگرافی دارویی) هدف در اینجا شفاف‌تر کردن تصویر است.

سونوگرافی چند دقیقه طول می کشد؟

روش اولتراسوند معمولا ۱۵-۴۵ دقیقه طول می کشد. این روش ها توسط رادیولوژیست انجام می شود. در برخی موارد، پزشکان عمومی، متخصصین زنان و زایمان (ماماها) و فیزیوتراپیست هایی که آموزش سونوگرافی را دیده اند نیز ممکن است سونوگرافی انجام دهند.

انواع سونوگرافی چیست؟

بسته به ناحیه ای که قرار است اسکن شود، سه نوع سونوگرافی وجود دارد. اینها:

اسکن سونوگرافی خارجی: سر اولتراسوند روی پوست حرکت می کند. اندام های داخلی بر روی بدن نمایش داده می شوند.

اسکن سونوگرافی داخلی: سر اولتراسوند مستقیماً به بدن پایین می آید. تصویربرداری به این صورت انجام می شود.

اسکن سونوگرافی آندوسکوپی: سر اولتراسوند به انتهای یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر به نام آندوسکوپ متصل می شود. به این ترتیب مشاهده به دست می آید.

بیشتربدانید؛تفاوت بین کیست سینه و تومورانواع سونوگرافیآیا آندومتریوز سرطان استبیوپسی چیست

سونوگرافی خارجی چیست؟

اسکن سونوگرافی خارجی برای اهدافی مانند مشاهده قلب انسان و نوزاد در رحم انجام می شود. علاوه بر این، اندام های موجود در شکم مانند کلیه، کبد، کیسه صفرا و بافت ها و ماهیچه های سایر قسمت های بدن با سونوگرافی خارجی بررسی می شوند.

در فرآیند سونوگرافی خارجی، یک ژل لغزنده روی پوست اعمال می شود. ژل به پروب اولتراسوند اجازه می دهد تا راحت تر روی پوست حرکت کند. ژل لغزنده مبتنی بر مایع نیز تداوم تماس پروب را با پوست تضمین می کند.

بیمار در حین انجام سونوگرافی دردی احساس نمی کند. تنها احساسی که در بیمار منعکس می شود، احساس سردی خواهد بود که ژل می دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، توصیه می شود قبل از رفتن به توالت قبل از سونوگرافی در ناحیه رحم و لگن، آب فراوان بنوشید.

برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

سونوگرافی داخلی چیست؟

با سونوگرافی داخلی، پزشک این فرصت را دارد که اندام های حساس مانند غده پروستات، تخمدان و رحم را با جزئیات بیشتری بررسی کند.

سونوگرافی ترانس واژینال یک سونوگرافی داخلی است. در طول عمل، بیمار به پشت دراز می کشد و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه خم می کند. یک پروب کوچک و استریل شده به اندازه یک انگشت توسط پزشک وارد واژن یا رکتوم می شود. تصویر به دست آمده از پروب به صفحه نمایش منتقل می شود و به پزشک اجازه می دهد آن را بررسی کند.

اگرچه سونوگرافی داخلی ممکن است در مقایسه با سونوگرافی خارجی باعث ناراحتی بیمار شود، اما هیچ درد یا احساس درد قابل توجهی وجود نخواهد داشت.

سونوگرافی آندوسکوپی چیست؟

در اسکن سونوگرافی آندوسکوپی، لوله ای به نام آندوسکوپ با پروب، معمولاً از راه دهان یا مقعد وارد بدن می شود. به طور کلی برای تصویربرداری از مناطق دستگاه گوارش مانند معده و مری ترجیح داده می شود.

آندوسکوپ دارای روشنگر و پروب اولتراسوند در نوک خود است. تفاوتی بین روش به دست آوردن تصاویر با قرار دادن آندوسکوپ در بدن و روشی که در سونوگرافی خارجی استفاده می شود وجود ندارد. هر دو از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کنند.

در سونوگرافی آندوسکوپی در صورت صلاحدید پزشک می توان بی حسی موضعی به بیمار داد. در مواردی که از بی حسی موضعی استفاده نمی شود، بیمار ممکن است کمی درد و درد احساس کند.

بعد از سونوگرافی چه کاری انجام می شود؟

در صورت عدم استفاده از روش بیهوشی، بیمار می تواند به راحتی در پایان سونوگرافی به خانه برود. او می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد و رانندگی کند.

پس از انجام سونوگرافی آندوسکوپی، وی باید چند ساعت در بیمارستان تحت نظر باشد. در این مدت اثر بیهوشی مجدداً تنظیم می شود و بیمار به هوش می آید. توصیه می شود که بیمار تا ۲۴ ساعت بعد رانندگی نکند و الکل مصرف نکند.

آیا سونوگرافی خطرناک است؟ آیا عوارض جانبی دارد؟

در فرآیند اولتراسوند، امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن داده می شود. خطرات ناشی از امواج صوتی از نظر پزشکی در سطح قابل قبول و مورد انتظار است. در اسکن اولتراسوند، مانند توموگرافی کامپیوتری و سایر اسکن های مشابه، بدن در معرض تشعشعات قرار نمی گیرد.

روش های سونوگرافی خارجی و داخلی هیچ عارضه ای ندارد و باعث درد و درد نمی شود. مواد مورد استفاده در پروب ها معمولا لاتکس است. اگر بیمار آلرژی به لاتکس داشته باشد، باید به پزشک انجام دهنده این عمل اطلاع داده شود.

برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

از سوی دیگر، سونوگرافی آندوسکوپی ممکن است در مقایسه با سایر روش‌های تصویربرداری احساس ناراحتی کند. ممکن است بعد از عمل گلودرد و تورم را تجربه کنید. خطر خونریزی داخلی، هرچند بسیار کم، محتمل است.

نکات قابل توجه:

سونوگرافی در چه بیمارهایی استفاده می شود؟

این روش تصویربرداری معمولا در دوران بارداری برای مشاهده رحم، تخمدان ها و رشد جنین مورد استفاده قرار می گیرد. به لطف این فرآیند تصویربرداری، رشد مغز، ستون فقرات و باسن نوزاد در رحم مادر به دقت دنبال می شود. سونوگرافی برای مناطق زیر در خارج از بارداری استفاده می شود:

در مواردی مانند درد، تورم، عفونت

تصویربرداری از اندام های داخلی مانند کلیه ها، پانکراس، کبد، کیسه صفرا، طحال، مثانه، بیضه ها و تخمدان ها

ارزیابی التهاب مفاصل

معاینه کره چشم

بیوپسی سوزنی با نوک ریز و بیوپسی پستان

چقدر قلب خون را خوب پمپاژ می کند

عملکرد دریچه های قلب

وضعیت قلب پس از حمله قلبی

ناهنجاری در قلب

برگشت دریچه یا نشت خون از دریچه ها

معاینه تیروئید و پاراتیروئید

تشخیص تومور در بافت نرم

سونوگرافی چگونه اعمال می شود؟

قبل از انجام پروسه تصویربرداری با دستگاه سونوگرافی، بیمار لباس مخصوص بیمارستان می پوشد. سپس ژل اولتراسوند بر روی ناحیه مورد نظر اعمال می شود. به این ترتیب هم پروب دستگاه با سهولت بیشتری روی پوست حرکت می کند و هم امواج صوتی به راحتی منتقل می شود. چگونه سونوگرافی در مردان انجام دهیم؟ پاسخ سوال یکی است.

قبل از رفتن به سونوگرافی چه باید کرد؟

“قبل از رفتن به سونوگرافی چه باید کرد؟” پاسخ سوال به شرح زیر است:

قبل از معاینه باید ۱٫۵ – ۲٫۵ لیتر آب مصرف شود و مثانه به طور کامل پر شود. سایر برنامه های خاص از نظر روش نمایش متفاوت هستند. بنابراین، آیا می توان سونوگرافی را با شکم پر انجام داد؟ اگر قرار است از اندام های شکم تصویربرداری شود، برای بیماران بالغ ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتایی، به شرط شیردهی برای نوزادان تا یک ماهگی، ۴ ساعت برای کودکان تا ۵ سال و ۶ ساعت برای کودکان لازم است. تا ۱۰ سالگی.

در سونوگرافی شکم چه چیزی دیده می شود؟

“در سونوگرافی شکم چه چیزی دیده می شود؟” اگر تعجب می کنید، باید بدانید که کلیه، کبد، کیسه صفرا، طحال و سایر اندام های داخلی نمایش داده می شوند.

انواع سونوگرافی چیست؟

انواع سونوگرافی به شرح زیر است:

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی ۴ بعدی

سونوگرافی کلیه

سونوگرافی دقیق

سونوگرافی داپلر

اکوکاردیوگرافی

سونوگرافی کبد

سونوگرافی سینه

سونوگرافی زنان و زایمان

سونوگرافی لگن

سونوگرافی داپلر رنگی

سونوگرافی رنگی

سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی کل شکم (سونوگرافی شکم)

سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

“سونوگرافی چقدر طول می کشد؟” اگر تعجب می کنید، باید بدانید که این فرآیند به طور متوسط ​​حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

قیمت سونوگرافی

قیمت سونوگرافی با توجه به روشی که باید انجام شود متفاوت است. برای قیمت سونوگرافی رنگی، منطقه ای که باید تصویربرداری شود و روشی که باید اعمال شود تعیین کننده است. به همین ترتیب، قیمت دقیق سونوگرافی بسته به منطقه ای که باید غربالگری شود، متفاوت است. بنابراین، اطلاعات دقیق باید قبل از عمل به دست آید.

این یکی از ایمن ترین روش های تصویربرداری است زیرا عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. “سونوگرافی برای چه کاری انجام می شود؟” , “سونوگرافی چقدر طول می کشد؟” , “آیا سونوگرافی ضرری دارد؟” , “آیا باید برای سونوگرافی گرسنه باشید؟” از جمله سوالات متداول هستند.

سونوگرافی چیست؟

اولتراسوند یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند. از آنجایی که هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد، بهترین روش تصویربرداری به ویژه در دوران بارداری است.

سونوگرافی در چه بیماری استفاده می شود؟

سونوگرافی بیشتر در دوران بارداری برای نظارت بر وضعیت رحم و تخمدان ها و جنین در حال رشد استفاده می شود. رشد مغز، لگن و ستون فقرات نوزاد در رحم با کمک سونوگرافی قابل پیگیری است.

به غیر از فرآیند بارداری، سونوگرافی در موارد زیر قابل استفاده است:

در مواردی مانند درد، تورم، عفونت می توان از سونوگرافی برای بررسی علت استفاده کرد.

تصویربرداری از اندام های داخلی مانند کبد، کلیه ها، پانکراس، کیسه صفرا، طحال، مثانه، بیضه و تخمدان

می‌تواند عملکرد دریچه‌های قلب، ناهنجاری‌های قلب، نارسایی دریچه‌ها یا نشت خون از دریچه‌ها را ارزیابی کند. این می تواند وضعیت قلب پس از حمله قلبی و میزان خوب پمپاژ خون توسط قلب را نشان دهد.

در معاینه کره چشم

معاینه تیروئید و پاراتیروئید

ارزیابی التهاب مفاصل

تشخیص تومور در بافت نرم

سونوگرافی را می توان در بیوپسی سوزنی با نوک ظریف و بیوپسی پستان استفاده کرد.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

سونوگرافی چگونه اعمال می شود؟

قبل از تصویربرداری اولتراسوند، ممکن است از بیمار خواسته شود که لباس بیمارستان بپوشد.

با توجه به ناحیه ای که باید سونوگرافی انجام شود، ژل مبتنی بر آب روی پوست بیمار دراز کشیده روی تخت بیمار اعمال می شود. این ژل که در انتقال امواج صوتی نیز تاثیر دارد، به قسمت پروب دستگاه اولتراسوند نیز اجازه می دهد تا به راحتی روی پوست حرکت کند.

رادیولوژیست قسمت کاوشگر سونوگرافی را که امواج صوتی را ارسال می کند، بر روی ناحیه مورد نظر حرکت می دهد.

رادیولوژیست تصاویر منعکس شده از کاوشگر را روی صفحه نمایش روبروی خود دنبال می کند.

پروب سونوگرافی را می توان روی پوست حرکت داد تا تصویری مناسب و واضح به دست آورد.

پس از پایان فرآیند، ژل اعمال شده روی پوست تمیز می شود. از آنجایی که ژل بر پایه آب است، تمیز کردن آن بسیار آسان است.

برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

  سوالات متداول در مورد سونوگرافی

انواع سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی می تواند برای اهداف تصویربرداری در بسیاری از قسمت های بدن استفاده شود.

-سونوگرافی کل شکم (سونوگرافی شکم): برای بررسی اندام های داخلی از جمله کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، طحال، پانکراس، کلیه ها و مثانه استفاده می شود.

-سونوگرافی زنان و زایمان: این آزمایشات سونوگرافی است که از اولین لحظه بارداری شروع می شود. با کنترل سونوگرافی انجام شده در ماه های خاصی از بارداری؛

پیش بینی هفته بارداری

تشخیص ناهنجاری های مادرزادی

موقعیت جنین

موقعیت جفت

بسیاری از جزئیات را می توان تعیین کرد، مانند اینکه آیا بارداری چند قلو وجود دارد یا خیر.

-سونوگرافی لگن: رایج ترین روش تصویربرداری مورد استفاده برای نظارت بر سلامت جنین و جنین در دوران بارداری است. سونوگرافی لگن فقط برای کنترل در دوران بارداری استفاده نمی شود. بعلاوه؛ همچنین برای معاینه رحم، تخمدان ها، مثانه و غده پروستات استفاده می شود. سونوگرافی لگن را می توان در زنان به صورت شکم، واژینال و در مردان از طریق مقعد انجام داد.

-سونوگرافی داپلر رنگی: سونوگرافی داپلر و داپلر رنگی را می توان برای اندازه گیری و تجسم جریان خون با سونوگرافی داپلر رنگی استفاده کرد. همچنین می تواند سرعت و جهت حرکت جریان خون را اندازه گیری کند. این کار با استفاده از نقشه های رنگی به نام تصویربرداری داپلر رنگی انجام می شود. سونوگرافی داپلر رنگی، که به طور گسترده برای تعیین اینکه آیا تجمع پلاک در شریان های کاروتید مانع از جریان خون به مغز می شود یا خیر، استفاده می شود، می تواند در بارداری های پرخطر که در آن نوزاد خطر تاخیر در رشد را دارد، استفاده شود.

-اکوکاردیوگرافی- اکو (ECG) همچنین به عنوان سونوگرافی قلب شناخته می شود. نمونه ای از سونوگرافی داپلر است. می توان از آن برای ایجاد تصاویری از سیستم قلبی عروقی از طریق امواج صوتی و اندازه گیری جریان خون و حرکت بافت قلب در نقاط خاص استفاده کرد.

-سونوگرافی ترانس واژینال: می تواند اطلاعات دقیق تری نسبت به سونوگرافی لگن در معاینه اندام تناسلی زنان بدهد. پروب سونوگرافی در واژن قرار می گیرد و تصویر گرفته می شود. در سونوگرافی ترانس واژینال، مثانه باید خالی باشد. اسکن ترانس واژینال می تواند تصویر واضح تری را در اوایل بارداری ارائه دهد و در صورت چاقی ممکن است گزینه بهتری باشد.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

-سونوگرافی ترانس رکتال: برای انجام سونوگرافی در غده پروستات استفاده می شود. پروب اولتراسوند در رکتوم قرار می گیرد تا امواج صوتی به سمت پروستات برود. در این سونوگرافی، بیمار معمولاً به پهلوی چپ دراز می کشد و زانوهایش به سمت قفسه سینه خم شده است.

-سونوگرافی پستان: سونوگرافی پستان یکی از متداول ترین روش های معاینه پستان است که انجام آن علاوه بر ماموگرافی در زنان بالای ۴۰ سال باعث افزایش دقت تشخیصی می شود.

-سونوگرافی کبد: اندازه، شکل و عملکرد کبد را تعیین می کند و می تواند برای تشخیص تومورها استفاده شود.

-سونوگرافی کلیه: اندازه، شکل و عملکرد کلیه ها را تعیین می کند و می تواند در تشخیص سنگ کلیه، کیست و تومور مفید باشد.

-سونوگرافی تیروئید: بیماری ها، ندول ها و کیست هایی که می توانند باعث اختلال عملکرد تیروئید شوند را بررسی می کند.

-سونوگرافی سه بعدی: بعد دیگری به تصویر اولتراسوند اضافه می کند و به جای تصاویر دو بعدی تخت ساخته شده با اولتراسوند معمولی، تفاسیر سه بعدی ایجاد می کند.

سونوگرافی -۴ بعدی: تصاویر سه بعدی را در حال حرکت نشان می دهد.

سونوگرافی همچنین می تواند همراه با روش های مختلف تصویربرداری مانند سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) استفاده شود.

آیا سونوگرافی مضر است؟

سونوگرافی عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. اشعه ایکس و توموگرافی از اشعه یونیزان برای تصویربرداری استفاده می کنند، در حالی که رزونانس مغناطیسی (MR) از میدان مغناطیسی استفاده می کند که در آن آهنربا استفاده می شود. از سوی دیگر، اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا به جای تابش و آهنربا استفاده می کند. از آنجایی که روش قابل اعتمادی است، بهترین روش تصویربرداری به ویژه در پیگیری بارداری است.

با این حال، هنوز استفاده از آن برای تصویربرداری از نوزاد در رحم بدون توجیه پزشکی توصیه نمی شود.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

قبل از سونوگرافی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

سونوگرافی معمولاً نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

بسته به ناحیه ای که باید تصویربرداری شود، گرسنگی یا مثانه ممکن است پر یا خالی باشد.

وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه و دوربین را نباید در اتاقی که در آن تصویربرداری اولتراسوند انجام می شود قرار داد.

جواهراتی مانند گردنبند و گوشواره در ناحیه ای که سونوگرافی انجام می شود باید حذف شوند.

داروها یا مکمل های گیاهی مورد استفاده قبل از تصویربرداری اولتراسوند باید به پزشک اطلاع داده شود.

سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

تصویربرداری اولتراسوند معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. فعالیت های عادی بلافاصله پس از سونوگرافی از سر گرفته می شود.

چه زمانی نتایج سونوگرافی در دسترس است؟

نتایج سونوگرافی معمولا در همان روز یا روز بعد در دسترس است. پس از آنالیز و ارزیابی تصاویر بدست آمده توسط رادیولوژیست متخصص، گزارشی تهیه می شود.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

سونوگرافی کل شکم

بررسی دقیق ناحیه شکم با کمک دستگاه سونوگرافیسونوگرافی کل شکمگفته می شود. شکم در لغت به معنای ناحیه داخلی شکم است. اگر با شکایت در این زمینه به پزشک متخصص مراجعه کنید، ممکن است درخواست تصویربرداری از کل شکم را داشته باشید.

سونوگرافی شکم که توسط پزشکان متخصص درخواست می شود، عموماً سیستمی است که امکان مشاهده دقیق اندام های داخلی را با کمک دستگاه سونوگرافی فراهم می کند. با تصویربرداری از اندام های داخل شکمی، می توان مشکلات سلامتی را که باعث بیماری می شود، مشاهده کرد و درمان به موقع را آغاز کرد.

این سیستمی است که برای تشخیص نواحی سرطانی و مشاهده جزئیات یافته‌هایی مانند سنگ‌ها و توده‌ها مفید است. در زمان کوتاه و بسیار راحت تکمیل می شود و هیچ گونه درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند.

گزارش های تهیه شده توسط رادیولوژیست های متخصص برای ارزیابی به پزشکان متخصص ارائه می شود. به این ترتیب می توان بیماری را به موقع تشخیص داد و درمان را به موقع آغاز کرد.

USG کل شکم چیست؟

سونوگرافی کل شکم یک تصویربرداری اولتراسوند است که امکان بررسی دقیق اندام های ناحیه شکم را فراهم می کند. ناحیه شکم به طور کلی به دو قسمت زیر شکم و بالای شکم تقسیم می شود.

مشکلات سلامتی در اندام های این ناحیه که به آن کل شکم به صورت ترکیبی از هر دو ناحیه گفته می شود، به لطف این معاینات تصویربرداری به راحتی قابل مشاهده است.

این دستگاه اغلب توسط پزشکان متخصص استفاده می شود زیرا خطر تشعشع در هنگام عکسبرداری وجود ندارد و سیستمی است که از امواج صوتی بالا استفاده می کند.

در سونوگرافی شکم، مراحل بدون احساس درد یا درد بیمار در مدت زمان کوتاهی انجام می شود و ارزیابی ها توسط رادیولوژیست گزارش شده و به پزشکان منتقل می شود.

نتایج در همان روز مشخص می شود و روند درمان بیماری زود شروع می شود. این نکته بسیار مهم است و درمان زودهنگام بیماری هایی مانند سرطان امکان پذیر است.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

سونوگرافی کامل شکم  در چه مناطقی انجام می شود؟

این یک سیستم تصویربرداری است که برای مشاهده تمام اندام های زیر شکم و بالای شکم مفید است. با سونوگرافی شکم می توان اندام های داخلی ناحیه شکم مانند کبد، کلیه، طحال و کیسه صفرا را با جزئیات بررسی کرد. این یک سیستم تصویربرداری ارجح برای افرادی است که مشکلات سلامتی در اندام های داخلی خود دارند و شکایت درد دارند.

به لطف سونوگرافی کامل شکم می توان جزئیاتی مانند تشخیص کبد چرب در ناحیه شکم و سنگ کیسه صفرا را مشاهده کرد .

در صورت ایجاد کیست در این اندام های واقع در ناحیه شکم، به لطف این روش اولتراسوند می توان به راحتی توسط پزشک متخصص ارزیابی و روند درمان را آغاز کرد.

سیستمی است که از نظر درمان زودهنگام به ویژه در تشخیص سلول سرطانی جایگاه مهمی دارد و با مداخله قبل از پیشرفت بیماری به درمان آن کمک می کند.

پزشکان متخصص که تصاویر به دست آمده را پس از معاینه دقیق ارزیابی می کنند، به راحتی می توانند روند درمان اولیه را برای بیمار آغاز کنند.

از آنجایی که این یک سیستم بسیار کاربردی و دقیق است، یک سیستم تصویربرداری است که در هر موسسه مراقبت های بهداشتی موجود است.

همه کارهایی که باید قبل از USG شکم انجام دهید

انواع تصویربرداری اولتراسوند توسط رادیولوژیست انجام و گزارش می شود و برای ارزیابی توسط پزشکان متخصص آماده می شود. برای انجام سونوگرافی شکم که از جمله معاینات درخواستی پزشکان متخصص است، آمادگی اولیه لازم است. پس از اینکه رادیولوژیست متخصص تمام اطلاعات لازم را به بیماران منتقل کرد، مراحل تصویربرداری را آغاز می کند.

اگر دارویی استفاده شده است یا اگر بیماری دیگری وجود دارد، باید قبل از تیراندازی اطلاعات داده شود. علاوه بر این، اطلاعات مربوط به داروهای استفاده شده و تصاویر هر عکس قبلی باید با پزشک به اشتراک گذاشته شود. این امر موفقیت روش های سونوگرافی شکم را افزایش می دهد.

سیستم تصویربرداری که نیازی به آمادگی قبلی ندارد، بسیار کاربردی است و با ارائه نتایج در زمان کوتاه، درمان را قادر می‌سازد که زودتر شروع شود.

چرا سونوگرافی کامل شکم انجام می شود؟

از آنجایی که شکایات متفاوت است، سونوگرافی کل شکم به دلایل مختلف انجام می شود و جزو آزمایشات درخواستی پزشکان متخصص است.

شایع ترین شکایت بیماران از سونوگرافی شکم درد شکم است. در حالی که این سیستم تصویربرداری برای شکایت از درد شکم استفاده می شود، همچنین به طور گسترده ای برای شکایاتی مانند استفراغ استفاده می شود.

این نوعی تصویربرداری است که برای مشاهده خونریزی، ضربه یا سایر یافته‌ها در اندام‌های داخلی افرادی که از جایی سقوط کرده‌اند یا تصادف رانندگی کرده‌اند، مورد نیاز است.

در حالی که رشد اندام در کودکان و نوزادان قابل نظارت است، این یک سیستم اولتراسوند است که اغلب ترجیح داده می شود، به ویژه در نوزادان نارس. علاوه بر اینکه از اهمیت بالایی برخوردار است، فرآیندی آسان و کوتاه مدت است و در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که هیچ تشعشعی از خود ساطع نمی کند، امکان ایجاد خطر برای بیماران وجود ندارد.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

قیمت تمام سونوگرافی شکم

سونوگرافی کامل شکم یک سیستم تصویربرداری است که در بسیاری از موسسات بهداشتی، بیمارستان های خصوصی و بیمارستان های دولتی قابل انجام است. به همین دلیل، مهم است که ابتدا یک قرار ملاقات بگذارید و اطلاعات دقیقی در مورد فرآیند دریافت کنید.

عواملی وجود دارد که بر قیمت ها در این سیستم تأثیر می گذارد. کیفیت دستگاه ها و تجربه رادیولوژیست از اولین عوامل تاثیرگذار است.

در تمام تصویربرداری های شکمی، مهم است که ابتدا ناحیه ای که باید مورد بررسی قرار گیرد، مشخص شود. این یکی از اطلاعاتی است که باید در طی قرار ملاقات مشخص شود زیرا بر قیمت ها در این منطقه تأثیر می گذارد.

سالم ترین راه انجام تحقیقات کامل و انجام سونوگرافی کامل شکم با هزینه های مقرون به صرفه است. مهم است که با تعیین وقت قبلی، اطلاعات دقیقی از یک پزشک متخصص دریافت کنید.برای انجام سونوگرافی در منزل میتوانید با مرکز تصویر برداری جردن دکتر هدایی تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری