021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین زمان سونوگرافی پستان

بهترین زمان سونوگرافی پستان

بهترین زمان سونوگرافی پستان چه موقعی است؟ سونوگرافی پستان یک روش امن و بدون درد برای تصویربرداری از بافت سینه است. برخلاف ماموگرافی که کمی احساس فشار و درد در بافت سینه ایجاد می‌کند، سونوگرافی سینه هیچ‌گونه دردی به دنبال نخواهد داشت. با این وجود اگر سینه‌های حساسی دارید، بهترین زمان برای انجام سونوگرافی یک هفته پس از پایان چرخه قاعدگی است. در دوره قاعدگی سینه‌ها حساس شده و همین موضوع ممکن است انجام سونوگرافی در این دوره را برایتان کمی آزاردهنده کند؛ به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند از یک هفته قبل از چرخه قاعدگی تا ۴ الی ۸ روز پس از اتمام آن برای سونوگرافی اقدام نکنید.

پس از پاسخ به سوال بهترین زمان برای انجام سونوگرافی پستان، به تفاوت میان ماموگرافی و سونوگرافی پرداخته‌ایم. معمولا در دوره بارداری و شیردهی ماموگرافی به دلیل دارا بودن اشعه ایکس نباید انجام شود؛ از همین‌رو پزشکان در این دوره سونوگرافی را تجویز می‌کنند. هزینه سونوگرافی پستانها از سوی وزارت بهداشت تعیین می‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید؛ همکاران ما در مرکز تصویربرداری جردن آماده پاسخگویی به سوالات شما مراجعه کنندگان عزیز هستند.

سونوگرافی سینه چیست

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می‌شود؟

امروزه سرطان پستان یکی از تهاجمی‌ترین سرطان‌ها میان بانوان است و به عنوان شایع‌ترین علت مرگ و میر زنان بر اثر سرطان در دنیا شناخته شده است. علی‌رغم اینکه مرگ و میر در اثر سرطان سینه دارای نرخ بالایی است، اما تشخیص به موقع و اقدام برای درمان در مراحل ابتدایی سرطان شانس بهبودی فرد بیمار را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. به همین خاطر به خانم‌های بالای ۳۰ سال توصیه می‌شود حتما سالی یکبار آزمایش‌های غربالگری مربوط به سرطان پستان را انجام دهند.

سونوگرافی پستان روشی ایمن و بدون درد است که از طریق آن می‌توان به ناهنجاری‎‌های موجود در بافت سینه پی برد. بهترین زمان سونوگرافی پستان یکی از سوالاتی است که اغلب پرسیده می‌شود به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی این موضوع بپردازیم. تصویربرداری از بافت سینه در این روش که به آن اسکن اولتراسوند نیز گفته می‌شود با کمک امواج صوتی صورت می‌گیرد.

با سونوگرافی آنومالی آشنا هستید؟ به صفحه مربوطه بروید تا اطلاعات کامل را دریافت کنید.

بهترین زمان سونوگرافی پستانها

بهترین زمان سونوگرافی پستانها

بهترین زمان برای انجام این اسکن چه زمانی است؟ همان‌طور که ابتدای مطلب نیز ذکر کردیم، سونوگرافی یک روش ایمن و بدون درد است. اما با این حال بهتر است یک هفته پس از تمام شدن چرخه قاعدگی این اسکن را انجام دهید چرا که در این دوره حساسیت سینه‌ها کمتر شده است.

معمولا یک هفته قبل از شروع چرخه قاعدگی، سینه‌ها در حساس‌ترین حالت خود قرار دارند و انجام سونوگرافی در این دوره ممکن است برای فرد کمی آزاردهنده باشد. به همین خاطر اغلب پزشکان توصیه می‌کنند از یک هفته قبل از شروع چرخه قاعدگی برای انجام این آزمایش اقدام نکنید. بنابراین بهترین زمان سونوگرافی پستان ۴ الی ۸ روز پس از پایان چرخه قاعدگی است.

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

اگر تفاوت میان سونوگرافی و ماموگرافی را نمی‌دانید، ادامه این مطلب را مطالعه کنید. به صورت مختصر راجع‌به تفاوت‌های این دو روش توضیح خواهیم داد. زمانی که صحبت از سونوگرافی می‌شود معمولا اغلب به انواع سونوگرافی در بارداری فکر می‌کنیم اما سونوگرافی علاوه بر رحم برای مشاهده بسیاری از اندام‌های بدن مانند سینه نیز انجام می‌شود. سونوگرافی پستان در واقع برای بررسی توپر و تو خالی بودن توده‌های سینه یا کیستیک انجام می‌شود. معمولا سونوگرافی سینه به دلایل زیر صورت می‌گیرد:

  • اگر در هنگام معاینه بیمار قرمزی، درد و یا ترشح غیرطبیعی مشاهده شود.
  • احساس وجود توده‌هایی در سینه توسط بیمار و یا پزشک
  • سونوگرافی بیوپسی قبل از جراحی سینه
  • اگر مشاهدات غیرعادی در نتیجه ماموگرافی صورت بگیرد.
  • سینه فرد بسیار متراکم باشد و توده‌های غیرطبیعی در ماموگرافی قابل تشخیص نباشند.

مهم‌ترین تفاوت میان ماموگرافی و سونوگرافی، نوع اشعه برای تصویربرداری است. در سونوگرافی از امواج فراصوت کمک گرفته می‌شود در حالی که اشعه‌های بکارگرفته شده در ماموگرافی اشعه ایکس است. از همین‌رو اگر بیمار در دوره بارداری و یا شیردهی باشد، نباید ماموگرافی انجام دهد و پزشک در این صورت سونوگرافی را تجویز می‌کند.

خواندن جواب سونوگرافی سینه

تفسیر سونوگرافی پستان ها چه مواردی را برای پزشک معالجتان آشکار می‌کند؟ پس از آنکه در بهترین زمان سونوگرافی پستان برای انجام این اسکن مراجعه کردید، باید برای تفسیر جواب آزمایشتان نزد پزشک خود مراجعه کنید. در تفسیر جواب سونوگرافی نواحی سیاه و سفید وجود دارد. برخی به دلیل نداشتن علم کافی در خواندن جواب سونوگرافی سینه تصور می‌کنند این نواحی تیره به معنای وجود توده سرطانی است؛ در صورتی که این ادعا کاملا غلط است.

نقطه‌های سیاه در عکس سونوگرافی نشان دهنده توده‌های خوش خیم پستانی هستند. این توده‌ها می‌توانند توده‌های خوش خیم مجاری شیری باشند، بافت چربی آسیب دیده باشند که به شکل توده در سینه لمس می‌شوند و یا توده‌هایی باشند که به دنبال تغییرات هورمونی به وجود آمده‌اند. بنابراین خواندن جواب سونوگرافی سینه به هیچ عنوان نباید توسط افراد غیرمتخصص صورت بگیرد.

هزینه سونوگرافی پستانها

پس از پاسخ به سوالات بهترین زمان سونوگرافی پستانها و تفاوت میان ماموگرافی و سونوگرافی، قیمت سونوگرافی پستان یکی از بیشترین سوالاتی است که از ما پرسیده می‌شود. هزینه انجام این سونوگرافی بسته به مواردی چون مرکز تصویربرداری که انتخاب می‌کنید متغیر است. همچنین نوع بیمه درمانیتان نیز بر تعیین هزینه بسیار موثر است. از آنجایی که تعرفه سونوگرافی سینه از سوی وزارت بهداشت تعیین می‌شود، برای اطلاع دقیق از هزینه انجام این اسکن از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

 

توده سینه چیست؟

توده سینه تورم یا برآمدگی موعضی در پستان یکی از احتمالات سرطان سینه است. توده‌های پستانی اکثرا سرطانی نیستند و خطری ندارند. برای اطمینان خاطر باید به کلینیک‌ها‌ی معتبر جهت معاینه یا ماموگرافی یا سونوگرافی پستان مراجعه کنید.

آیا سرطان سینه درد دارد؟

سرطان سینه در اکثر موارد بدون درد است و گاها برخی افراد درد را بصورت احساس سوزش خفیف دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری