021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران

سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران؛۳ مرحله اصلی در ارزیابی اولیه لنفوم وجود دارد:

تعیین شکل لنفوم که نیاز به بیوپسی از یک غدد لنفاوی یا به ندرت از یک اندام یا قسمتی از اندام خارج گرهی (طحال، کبد، مغز استخوان، ریه و غیره) دارد.

ارزیابی گسترش که هدف آن یافتن تمام مکان های بیماری است

ارزیابی کلی بیمار به منظور ارزیابی سایر آسیب شناسی های احتمالی، به ویژه قلب، و تعیین درمان های ممکن.

۱٫ علائم لنفوم چیست؟

علائم و نشانه ها همه اختلالاتی هستند که توسط بیمار مشاهده و گزارش می شوند که ممکن است مربوط به بیماری باشند.

وقوع لنفوم اغلب منجر به افزایش مداوم حجم یک یا چند غدد لنفاوی می شود (ما از لنفادنوپاتی صحبت می کنیم). اینها اغلب دردناک نمی شوند. آنها معمولا در قاعده گردن یا زیر بغل، اما همچنین در سایر قسمت های کمتر قابل لمس بدن، به ویژه در ناحیه مدیاستن، وجود دارند. در موارد نادر، بیماران مبتلا به لنفوم ممکن است لنفادنوپاتی نداشته باشند.

بزرگ شدن یک یا چند غدد لنفاوی می تواند منجر به علائم مختلفی شود. به عنوان مثال، هنگامی که غدد لنفاوی در قفسه سینه یا مدیاستن افزایش یافته اند، می توانند باعث تورم گردن، ادم صورت یا مشکل در تنفس شوند. آنها همچنین می توانند باعث سرفه خشک و مداوم شوند. اگر آنها در شکم وجود داشته باشند، می توانند مسئول ناراحتی شکم، کمردرد یا نفخ باشند.

علائم دیگر اغلب با شروع لنفوم همراه است: تب مداوم، تعریق شدید (به ویژه در شب) و کاهش وزن غیرقابل توضیح. خستگی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

در برخی موارد، لنفوم می تواند با تب طولانی مدت، با کاهش وزن و التهاب بیولوژیکی، بدون وجود غده لنفاوی یا تومور خارج گرهی با حجم قابل توجه، آشکار شود.

شما میتوانید سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران را در مرکز سونوگرافی جردن انجام دهید( دریافت نوبت اینترنتی)

۲٫ پزشک در طول معاینه فیزیکی به دنبال چه چیزی است؟

اگر علائمی دارید که نشان دهنده وجود لنفوم است، باید معاینه فیزیکی کامل انجام شود. در طول معاینه، پزشک غدد متورم زیر چانه، گردن در ناحیه لوزه‌ها، بالای شانه‌ها، آرنج‌ها، زیر بغل و کشاله ران را بررسی می‌کند. پزشک همچنین سایر قسمت های بدن شما را از نظر وجود تورم یا مایع در قفسه سینه یا شکم که می تواند ناشی از تورم غدد لنفاوی باشد، معاینه می کند. او همچنین شکم شما را احساس می کند تا مشخص کند که آیا اندام های داخلی رشد کرده اند یا خیر. او از شما می‌پرسد که آیا درد دارید یا خیر و بررسی می‌کند که آیا علائم ضعف یا فلجی که ممکن است تجربه کنید ناشی از تورم غدد لنفاوی است که روی اعصاب یا نخاع فشار می‌آورند یا خیر.

اگر پزشک پس از انجام معاینه فیزیکی مشکوک به وجود لنفوم باشد، باید آزمایشاتی را برای کمک به تأیید تشخیص تجویز کند. این معاینات عموماً شامل بیوپسی در سطح غدد لنفاوی است که بیشترین بزرگ شدن را داشته اند، آزمایش خون، اشعه ایکس، اسکنر، معاینه مغز استخوان، معاینه مایع مغزی نخاعی که با سوراخ کردن گرفته می شود.

۳٫ بیوپسی چگونه انجام می شود؟

بیوپسی برداشتن قطعه ای از بافت واقع در ناحیه فرضی تومور برای بررسی زیر میکروسکوپ است. اطلاعات به دست آمده از این نمونه برای تشخیص و درمان لنفوم ضروری است.

بیوپسی را می توان در شرایط مختلف انجام داد. سوراخ کردن با سوزن با چسباندن یک سوزن نازک به غدد لنفاوی مشکوک به سرطان و سپس برداشتن چند سلول توسط مکش انجام می شود. این نوع سوراخ کردن را می توان در مطب یا آزمایشگاه انجام داد و دردناکتر از تزریق زیر جلدی نیست. به عنوان یک قاعده، سوراخ سوزنی برای تأیید عود به جای تشخیص اولیه انجام می شود.

هنگامی که نمونه بافت برداشته شد، توسط یک پاتولوژیست معاینه می شود، یعنی پزشکی که نمونه های بافت انسانی را در آزمایشگاه بررسی می کند تا تشخیص دهد یا تایید کند. اطلاعات به دست آمده از بیوپسی به شناخت نوع لنفوم کمک می کند. اگر تفسیر پاتولوژیست از بیوپسی نامشخص باشد، بیوپسی باید توسط آسیب شناس لنفوم دیگری (یک هماتوپاتولوژیست) بررسی شود.

شما میتوانید سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران را در مرکز سونوگرافی جردن انجام دهید( دریافت نوبت اینترنتی)

۴٫ تشخیص سرطان لنفاوی: نقش تصویر پزشکی

به طور کلی، پزشکان معایناتی را تجویز می کنند که تصاویری از داخل بدن شما ارائه می دهد. اکثر این معاینات بدون درد بوده و بدون بیهوشی انجام می شود. ممکن است چندین تکنیک تصویربرداری پزشکی برای تشخیص بهترین سرطان مورد نیاز باشد. این امتحانات عبارتند از:

رادیوگرافی: در این روش از اشعه ایکس برای عکس برداری از نواحی داخل بدن استفاده می شود. سطح اشعه استفاده شده در بیشتر مواقع به حدی پایین است که هیچ خطری برای بیمار ندارد.

اسکنر: این یک معاینه رادیولوژیکی است که بر اساس گرفتن تصاویر اشعه ایکس از زوایای مختلف اطراف بیمار انجام می شود. این عکس ها به صورت الکترونیکی دیجیتالی می شوند و سپس تصویر به صورت سه بعدی روی کامپیوتر بازسازی می شود. سی تی اسکن گردن، قفسه سینه و شکم به طور کلی برای تعیین تعداد و اندازه غدد لنفاوی تحت تأثیر بیماری و همچنین برای شناسایی اندام های تحت تأثیر لنفوم توصیه می شود.

MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی): MRI آزمایشی است که به ندرت درخواست می شود، شبیه به سی تی اسکن است، اما از آهنربا (میدان مغناطیسی) و امواج فرکانس رادیویی به جای اشعه ایکس استفاده می کند. MRI می تواند اطلاعات مهمی در مورد بافت ها یا اندام ها ارائه دهد. و به ویژه سیستم عصبی که با سایر تکنیک های تصویربرداری پزشکی قابل دستیابی نیست. MRI مخصوصاً زمانی مفید است که پزشکان بخواهند تصاویر دقیقی از استخوان ها، مغز و نخاع دریافت کنند تا بررسی کنند که آیا سرطان به این مناطق گسترش یافته است یا خیر.

PETs (توموگرافی انتشار پوزیترون): این معاینه امکان ارزیابی فعالیت لنفوم را در قسمت‌های مختلف بدن فراهم می‌کند. برای رسیدن به این هدف، ابتدا یک ماده ردیاب یا ماده حاجب مانند گلوکز رادیواکتیو (قند) تزریق می شود. سپس از یک دوربین برای تشخیص علائم رادیواکتیویته و تولید تصاویر مقطعی از بدن استفاده می شود. اسکن PET در تعیین پاسخ به درمان بسیار مفید است. اسکنر تصویری از اندازه غدد لنفاوی ارائه می دهد، اما PET ها به شما اجازه می دهند ببینید که آیا گره لنفاوی فعال است (اگر هنوز تحت تأثیر بیماری قرار دارد) یا برعکس، توسط گره لنفاوی غیرفعال شده است. درمان .

شما میتوانید سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران را در مرکز سونوگرافی جردن انجام دهید( دریافت نوبت اینترنتی)

۵٫ معاینات خون

آزمایش خون می تواند تعیین کند که آیا سلول های خونی مختلف که زیر میکروسکوپ بررسی می شوند از نظر تعداد و ظاهر طبیعی هستند یا خیر. این سلول ها شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها هستند. ناهنجاری هایی که در سلول های خونی مشاهده می شود گاهی اوقات اولین نشانه های لنفوم است، مثلاً می خواهیم بدانیم که آیا لنفوم باعث کم خونی شده است، یعنی کاهش تعداد گلبول های قرمز خون یا لنفوپنی، یعنی کاهش لنفوم.

برخی از آزمایشات می توانند تعیین کنند که آیا تومور بر کبد، کلیه ها یا قسمت دیگری از بدن تأثیر می گذارد یا خیر. ناهنجاری های خونی همچنین می تواند به پزشک در تعیین گزینه های درمانی و پیش بینی سیر سرطان کمک کند. بنابراین، در بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین، میزان رسوب (ESR) و سطح آلبومین و هموگلوبین اندازه گیری می شود. در بیماران مبتلا به لنفوم غیر هوچکین، سطح لاکتات دهیدروژناز (LDH) و/یا میکروگلوبولین بتا-۲ (B2M) اندازه گیری می شود.

در نهایت، برخی از ویروس‌ها می‌توانند در ایجاد لنفوم نقش داشته باشند، به طور کلی انجام آزمایش غربالگری برای ویروس‌های هپاتیت B و C (HBV و HCV) و به ویژه ایدز (HIV) پیشنهاد می‌شود.

شما میتوانید سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران را در مرکز سونوگرافی جردن انجام دهید( دریافت نوبت اینترنتی)

۶٫ معاینه مغز استخوان

مغز استخوان ماده اسفنجی است که در داخل استخوان ها یافت می شود. حاوی سلول‌های نابالغ به نام سلول‌های بنیادی است که به سه نوع سلول تبدیل می‌شوند: گلبول‌های قرمز خون که وظیفه آن‌ها توزیع اکسیژن در تمام قسمت‌های بدن و تخلیه دی اکسید کربن است. گلبول های سفید خون که از بدن در برابر عفونت محافظت می کنند. و پلاکت ها که در لخته شدن خون نقش دارند.

لنفوم می تواند گسترش یابد یا در مغز استخوان شروع شود. به همین دلیل است که پزشکان می خواهند نمونه های مغز استخوان را برای بررسی سرطان بررسی کنند. پس از اعمال بی حسی موضعی، یک “هویج” از مغز استخوان به طول ۱۵ میلی متر و عرض تقریباً ۲ میلی متر از استخوان لگن گرفته می شود. این فرآیند می تواند دردناک باشد زیرا مغز استخوان آسپیره می شود. در صورت تمایل بیمار، می تواند از پزشک یا پرستار بخواهد که یک پیش داروی آرام بخش تجویز کند.

در اکثر موارد، لنفوم هوچکین با افزایش حجم یک یا چند غدد لنفاوی ظاهر می شود. فقط بیوپسی می تواند تشخیص قطعی را تعیین کند. سایر معاینات باید برای شناسایی ماهیت دقیق لنفوم هوچکین انجام شود و در نتیجه مناسب ترین درمان را به بیمار ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیمی درمانی بعد از عمل سرطان پستان و علائم سرطان غدد لنفاوی و درمان لنف آدم چیست؟ بر روی آنها کلیک کنید.

علائم

لنفوم هوچکین اغلب با وجود یک یا چند غدد لنفاوی بزرگ و نامتقارن در گردن (به نام غدد لنفاوی گردنی یا فوق ترقوه) و/یا به ندرت در زیر بغل یا کشاله ران ظاهر می شود.

در اکثر موارد، این بیماری یک غدد لنفاوی مدیاستن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که با لمس قابل تشخیص نیست (یک گره لنفاوی عمیق واقع در ناحیه بین ریه ها). در ۳۵ درصد موارد، از سطح یک گانگلیون دهانه رحم شروع می شود. به ندرت، این بیماری ابتدا یک غدد لنفاوی عمیق در شکم (۱۰٪ موارد) یا در زیر بغل (۵٪ موارد) را تحت تأثیر قرار می دهد. سپس با پیشروی در مسیرهای لنفاوی به سایر گره ها و اندام ها گسترش می یابد.

گره های لنفاوی نیز زمانی که بدن در حال مبارزه با عفونت است رشد می کنند، که شایع است. به همین دلیل است که پزشک ابتدا باید بررسی کند که این علائم مربوط به عفونت ویروسی یا باکتریایی نیست. علائم دیگر، نه چندان مطرح کننده، اغلب دیده می شوند: تعریق شبانه قابل توجه، کاهش وزن غیر قابل توضیح یا حتی تب مداوم.

سایر مقالات:دکتر متخصص ماموگرافی – بیوپسی سینه در تهران

تشخیص

تشخیص لنفوم بر اساس تجزیه و تحلیل نمونه بافتی است که با بیوپسی به دست آمده است.

این شامل برداشتن یک قطعه از گانگلیون (یا کل گانگلیون) به منظور مطالعه زیر میکروسکوپ است. بیوپسی به طور کلی تحت بی حسی موضعی برای غدد لنفاوی سطحی (گردن، زیر بغل، کشاله ران) انجام می شود. در مواردی که غدد لنفاوی عمیق است، بیوپسی را می توان با تصویربرداری به لطف اسکنر هدایت کرد.

معاینه آناتوموپاتولوژیک که توسط یک متخصص پزشکی به نام آناتوموپاتولوژیست انجام می شود، مشاهده سلول های رید استرنبرگ مشخصه لنفوم هوچکین را امکان پذیر می کند. آنها سلول های غول پیکری هستند که ظاهر خاصی دارند. محیط آنها که نشانه های التهاب را نشان می دهد، زیر میکروسکوپ نیز قابل تشخیص است. علاوه بر این، می توان به درستی سلول های رید استرنبرگ را با استفاده از آنتی بادی هایی که مولکول های موجود در غشای آنها را تشخیص می دهند، مشخص کرد (بیان CD30 برای تشخیص اجباری است). به طور کلی بین بیوپسی و تشخیص قطعی حدود هشت روز طول می کشد.

برخی از آزمایش‌های ساده می‌توانند تشخیص را راهنمایی کنند، مانند تسریع سرعت رسوب یا افزایش پروتئین واکنش‌گر C.

شما میتوانید سونوگرافی غدد لنفاوی در تهران را در مرکز سونوگرافی جردن انجام دهید( دریافت نوبت اینترنتی)

گزارش تمدید

اغلب همزمان با تشخیص انجام می شود، ارزیابی گسترش اساساً بر اساس معاینات تصویربرداری است که تعیین تعداد مکان های تحت تأثیر بیماری را ممکن می سازد. تکنیک‌های مختلف تصویربرداری، به‌ویژه CT و PET (توموگرافی گسیل پوزیترون) استفاده می‌شود که یافتن تمام نقاط لنفوم و برآورد پاسخ به درمان‌های موجود در مراحل اولیه را ممکن می‌سازد. در برخی موارد، هماتولوژیست بیوپسی مغز استخوان را درخواست می کند: تجزیه و تحلیل مغز استخوان گرفته شده از استخوان لگن، تأیید وجود یا عدم وجود سلول های تومور را در این مکان ممکن می سازد.

با این حال، بیوپسی مغز استخوان به دلیل استفاده سیستماتیک از PET کمتر و کمتر انجام می شود.

ارزیابی کلی

آخرین مرحله تشخیص شامل انجام ارزیابی کلی بیمار است. تیم مراقبت های بهداشتی همچنین از یک ارزیابی پیش درمانی صحبت می کند. این شامل اندازه گیری نحوه عملکرد قلب و ریه ها به منظور انتخاب مناسب ترین درمان با توجه به وضعیت عمومی بیمار است. از آنجایی که شیمی درمانی دفاع ایمنی را تضعیف می کند، مکان های عفونت جستجو می شود (برای مثال کنترل دندان). همچنین لازم است، قبل از درمان، عفونت های احتمالی توسط ویروس های مسئول ایدز (HIV) یا ویروس های هپاتیت B و C شناسایی شود. در نهایت، خود حفظ اسپرم به مردان ارائه می شود. برای زنان جوان، تکنیک های حفظ باروری نیز در نظر گرفته می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیمی درمانی بعد از عمل سرطان پستان و علائم سرطان غدد لنفاوی و درمان لنف آدم چیست؟ بر روی آنها کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری