021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عکس ماموگرافی سالم

ماموگرافی چیست؟ چگونه و چه زمانی مصرف کنیم؟

عکس ماموگرافی سالم که این یک فیلم اشعه ایکس پستان است که با دوز پایین گرفته می شود. برای تشخیص ناهنجاری‌هایی در پستان که خیلی کوچک هستند و با معاینه قابل تشخیص نیستند، ترسیم می‌شود. این بیماری قبل از مرحله ای که با معاینه تشخیص داده می شود، تشخیص داده می شود. زنان بالای ۴۰ سال باید هر یا دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند و توسط پزشک متخصص معاینه پستان را انجام دهند.

ماموگرافی چگونه و چه زمانی انجام می شود؟

در طی ماموگرافی، سینه به مدت چند ثانیه به آرامی بین دو لایه فشرده می شود تا عکس ماموگرافی سالم یا داری تومور ها گرفته شود. به همین دلیل توصیه می شود در زمانی که سینه ها کمترین حساسیت را دارند معاینه شوند، به خصوص برای خانم هایی که سینه های حساس دارند. هفته بعد از پایان قاعدگی زمانی است که کمترین حساسیت سینه ها را دارد. همچنین هفته بعد از پایان قاعدگی، تورم سینه ها به دلایل هورمونی در کمترین حد است و در این مدت نتایج بهتری حاصل می شود.

به این دلایل، مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته باشد، توصیه می شود در هفته بعد از پایان قاعدگی، ماموگرافی انجام شود.

در انجام ماموگرافی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

او در طول ماموگرافی از کمر به بالا برهنه است. به همین دلیل توصیه می شود هنگام آمدن به ماموگرافی  از یک لباس دو تکه استفاده کنید. به این ترتیب قسمت بالای کمر در هنگام عکسبرداری به راحتی جدا می شود. دئودورانت، پودر تالک، لوسیون نباید روی زیر بغل استفاده شود زیرا ممکن است بر روی فیلم تأثیر بگذارد.

وقتی توده ای در ماموگرافی تشخیص داده شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که توده ای در پستان تشخیص داده می شود در واقع عکس ماموگرافی سالم نباشد، باید بررسی شود که سرطان است یا بیماری دیگری. هر توده ای که در پستان تشخیص داده می شود سرطان نیست. بنابراین، هنگامی که توده مشکوکی در پستان تشخیص داده شد، نیازی به نگرانی و وحشت نیست. هنگامی که توده ای در پستان تشخیص داده شد، لازم است با پزشک مشورت شود و معاینات بیشتر انجام شود.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی تصویربرداری با اشعه ایکس از پستان است. در این تصویربرداری، تصاویر دو بعدی از بافت پستان با استفاده از پرتوهای یونیزان با دوز پایین گرفته می شود.

در ماموگرافی دیجیتال به جای فیلم اشعه ایکس از صفحات دیجیتال مخصوص استفاده می شود و تصاویر به دست آمده روی این صفحه به رسانه دیجیتال منتقل شده و با الگوریتم های دیجیتال ویژه پردازش شده و توسط رادیولوژیست بر روی مانیتورهای ویژه با وضوح بالا که برای ارزیابی ماموگرافی ساخته شده اند ارزیابی می شود.

دوز تابشی که توسط این دستگاه ها به بیمار اعمال می شود نسبت به سیستم های قدیمی کمتر بوده و کیفیت تصویر بالاتر است.

زمان قرار گرفتن در معرض کمتر و دوز تابش ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از سیستم کلاسیک است

فیلم‌های به‌دست‌آمده را می‌توان بایگانی کرد و اگرچه فیلم‌ها گم شده‌اند، اما از آنجایی که تصاویر بایگانی شده‌اند، می‌توان با بررسی‌های قبلی مقایسه کرد.

در عین حال، به لطف سیستم تشخیص به کمک کامپیوتر (CAD Computer Aided Diagnosis)، فیلم های ماموگرافی توسط کامپیوتر بررسی می شوند و از نتایج منفی کاذب جلوگیری می شود.

در صورت لزوم، بیوپسی سینه هسته خلاء را می توان از پستان از طریق سیستم ویژه در بیمارستان ما انجام داد و تشخیص قطعی میکروکلسیفیکاسیون ها که نشانه اولیه سرطان پستان است، بسیار راحت تر انجام می شود.

توموسنتز سینه دیجیتال

پیشرفت های تکنولوژیکی کنونی گزینه جدیدی را معرفی کرده است که می تواند انقلابی در تصویربرداری سینه تلقی شود.

در ماموگرافی معمولی تصاویر دو بعدی به دست می آید. این امر کیفیت معاینه را به ویژه در پستان های متراکم، زنان جوان در دوره پیش از یائسگی، سینه هایی با ویژگی های فیبروکیستیک برجسته کاهش می دهد و تشخیص ضایعات کوچک و ناهنجاری های پنهان در بین بافت های متراکم را دشوار می کند.

در معاینه ماموگرافی توموسنتزی تعداد زیادی تصویر سه بعدی از پستان با ضخامت ۱ میلی متر به دست می آید. این امر تشخیص تصاویر گمراه‌کننده‌ای را که در نتیجه همپوشانی بافت‌ها یا ناهنجاری‌ها و ضایعات کوچک پنهان در بین بافت‌ها در این آشفتگی ایجاد می‌شوند، ممکن می‌سازد.

در این معاینه نیز مانند ماموگرافی دیجیتال، دوزهای تابش کم است. در معاینه استاندارد، کشیدن های اضافی که باید به طور مکرر انجام شوند، به خصوص در پستان های متراکم، با گزینه توموسنتز حذف می شوند.

در بررسی های مشکوک، می توان به سرعت به نتایج رسید و از بیوپسی پستان و عوارض آن جلوگیری کرد.

اگرچه برای زنان ناراحت کننده است، اما در تشخیص زودهنگام سرطان سینه اهمیت زیادی دارد. مطالعات کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را در جمعیت زنانی که به طور منظم چک های ماموگرافی انجام می دهند، نشان داده است. از نظر علمی مشخص است که ماموگرافی باعث سرطان سینه نمی شود. سونوگرافی سینه جایگزین ماموگرافی نیست. زیرا سونوگرافی معاینه ای است که اطلاعاتی در مورد محتویات توده هایی که قبلاً در بافت پستان تشکیل شده است می دهد.به طور ایده آل دو معاینه باید همزمان انجام شود.

به لطف ماموگرافی معمولی و USG پستان، سرطان سینه را می توان در فناوری امروزی با اندازه ۴-۵ میلی متر قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص داد. ضایعه ای که خیلی زود تشخیص داده می شود، طبیعتاً رشد می کند و قابل لمس می شود.

تشخیص زودهنگام تفاوت های امیدوارکننده ای در روش درمان، پس از درمان، کیفیت زندگی و امید به زندگی ایجاد می کند. هر خانمی در سنین ۳۵ تا ۴۰ سال باید پس از ۴۰ سالگی سالی یک بار ماموگرافی را در مرکز تخصص ماموگرافی انجام دهد. بسته به عوامل خطر، سن سالانه ماموگرافی ممکن است زیر ۴۰ سال کاهش یابد. پس از سن ۶۵ سالگی، پیگیری ماموگرافی هر دو سال یکبار انجام می شود.

برای کسب اطلاعات درباره بیوپسی سینه در تهران  و دکتر متخصص ماموگرافی و سونوگرافی ۴ بعدی بر روی آن ها کلیک کنید.

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال تصاویر دو بعدی از سینه فشرده شده بین دو صفحه است که با استفاده از اشعه ایکس به دست می آید. تفاوت ماموگرافی کلاسیک در این است که تصویر با وضوح بالا در رسانه دیجیتال به دست می آید نه روی فیلم.

تفاوت بین فیلم عکاسی سنتی مورد استفاده در گذشته و دوربین دیجیتال قابل مقایسه است. از آنجایی که تصاویر در محیط دیجیتال به دست می‌آیند، فرآیند خواندن فیلم وجود ندارد. زمان بازرسی بسیار کمتر است. علاوه بر این، تصاویر را می توان در رسانه های دیجیتال ذخیره کرد، تصاویر کپی شده را می توان گرفت یا با افراد مرتبط در رسانه های دیجیتال به اشتراک گذاشت.

در بررسی های بعدی می توان آن را با افراد مربوطه در محیط دیجیتال به اشتراک گذاشت. مقایسه تصاویر آرشیو در رسانه های دیجیتال در معاینات بعدی از نظر تشخیص بسیار مهم است.

یکی دیگر از مزایای بزرگ ماموگرافی دیجیتال این است که میزان تابش دریافتی را در مقایسه با روش های معمولی به دوز بسیار پایین کاهش می دهد. حداکثر دوز پذیرفته شده حد ۲ راد (دوز جذب شده اشعه) در هر پستان و قرار گرفتن در معرض است که بسیار کمتر از دوز گرفته شده توسط اشعه ایکس قفسه سینه است و تقریباً یک دوز فیلم دندانی است. به این ترتیب مقدار دوز مصرفی در طول زندگی کاهش می یابد.

بافت پستانی مخلوطی از غدد پستانی و مناطقی از بافت چربی است که آنها را پر می کند. ارزیابی بافت پستان به طور کلی با ماموگرافی آسان‌تر است، زیرا بعد از یائسگی و در سنین بالا حاوی بافت چربی بیشتری است. بنابراین ارزش تشخیصی ماموگرافی در سنین بالا بیشتر است. حساسیت ماموگرافی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان در افرادی که غدد پستانی بالایی دارند، به ویژه در افراد قبل از یائسگی و جوانان، و در افرادی که ساختار سینه متراکمی دارند که از نظر ساختاری غنی از غدد پستانی است، کمتر است.

بارزترین مزیت ماموگرافی دیجیتال، برتری تشخیصی آن در تشخیص زودهنگام سرطان سینه، به ویژه در زنان زیر پنجاه سال و در زنان با سینه های متراکم است.

حساسیت ماموگرافی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان به طور کلی تا ۸۰ درصد کاهش می یابد. در این مورد مشخص شده است که معاینه پستان و سونوگرافی با استفاده منظم از بسته چک آپ سینه یک بار در سال همراه با ماموگرافی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را در زنان بین ۴۰ تا ۷۰ سال کاهش می دهد.

میزان تابش دریافتی در طول ماموگرافی دیجیتال با توجه به فناوری در حال توسعه در دوزهای بسیار پایین است و با توجه به سود مورد انتظار از معاینه قابل چشم پوشی است. برای مقایسه، دوز گرفته شده در طول معاینه ماموگرافی دیجیتال هر دو پستان تقریباً معادل دوز تشعشع محیطی دریافت شده در طول یک پرواز ۷-۸ ساعته است.

آزمایش توموسنتز سینه دیجیتال

توموسنتز دیجیتال سینه یا ماموگرافی سه بعدی ، آخرین سطح تکنولوژیکی است که امروزه ماموگرافی دیجیتال به آن رسیده است. در طول معاینه معمول ماموگرافی، کل ضخامت سینه در یک صفحه با تصاویر دو بعدی استاتیک ارزیابی شد. گاهی اوقات بافت های روی هم بسته به تراکم پستان، ضایعات را می بندند و ارزیابی جزئیات بافت را غیرممکن می کنند.

با ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز دیجیتال سینه، علاوه بر معاینه معمول ماموگرافی با استفاده از لوله متحرک و تکنولوژی آشکارساز، می توان تصاویر مقطعی ۱ میلی متری را به دست آورد که باعث می شود بافت ها از یکدیگر جدا شوند و جزئیات با وضوح بیشتری ارزیابی شوند.

به این ترتیب ضایعات بیشتری تعریف شده و معیارهای ماموگرافی ضایعات با وضوح بیشتری ارزیابی می شود. با توجه به اینکه بزرگترین عاملی که ارزش تشخیصی عکس ماموگرافی سالم را کاهش می دهد، همپوشانی ساختار متراکم پستان است، تصویربرداری مقطعی دیجیتال توموسنتز پستان بزرگترین مزیت فناوری در این زمینه است.

توموسنتز سینه دیجیتال یک معاینه اضافی است که در یک برنامه و علاوه بر معاینه ماموگرافی که در دو برنامه معمول انجام می شود، انجام می شود و زمان معاینه را تنها ۴ تا ۵ ثانیه طولانی می کند. مقدار دوز گرفته شده معادل ماموگرافی تک نوردهی است و پلان های ضخامت ۱ میلی متر به صورت گذشته نگر از همه داده ها به دست می آیند.

مشخص شده است که تشخیص زودهنگام سرطان سینه جان انسان ها را نجات می دهد و شناخته شده ترین روش دفاعی است. این فناوری که ارزش تشخیصی و قابلیت اطمینان ماموگرافی و اطمینان از عکس ماموگرافی سالم را افزایش می دهد، ابعاد جدیدی به ماموگرافی معمولی از نظر ایمنی بیمار و پزشک می بخشد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد ماموگرافی و یا عکس ماموگرافی سالم می توانید با تیم متخصص ما مشورت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری