021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی ترانس واژینال سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال

آزمایش سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از اندام های داخلی شما استفاده می کند. تست های تصویربرداری می توانند ناهنجاری ها را شناسایی کرده و به پزشکان در تشخیص شرایط کمک کنند.

سونوگرافی  سه بعدی ترانس واژینال که به آن سونوگرافی endovaginal نیز گفته می شود نوعی سونوگرافی لگنی است که پزشکان برای معاینه اندام تولید مثل زنان استفاده می کنند. این شامل رحم ، لوله های فالوپ ، تخمدان ها ، گردن رحم و مهبل است.

“ترانس واژینال” به معنی “از طریق مهبل” است. این یک معاینه داخلی است.

 

سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال بر خلاف یک سونوگرافی منظم شکمی یا لگن ، جایی که میله سونوگرافی (مبدل) در قسمت خارجی لگن قرار دارد ، این روش شامل پزشک یا تکنسین شما است که یک پروب سونوگرافی را در حدود ۲ یا ۳ اینچ در کانال واژن شما قرار می دهد.

مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز تصویر برداری  ارائه کننده عکس رنگی رحم و بارداری ،ماموگرافی دیجیتال و بیوپسی پستان  و غیره در تهران می باشد

چه موقع انجام سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال انجام می شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که نیاز به سونوگرافی خارج واژینال دارد ، از جمله:

 • معاینه غیر طبیعی لگن
 • شکمخونریزی غیر قابل توضیح واژن
 • درد لگنیک حاملگی خارج رحمی (که وقتی جنین در خارج از رحم ، معمولاً در لوله های فالوپ کاشته می شود)
 • ناباروری
 • بررسی کیست یا فیبروم رحمت
 • أیید اینکه IUD به درستی قرار گرفته باشد

پزشک ممکن است در طول بارداری سونوگرافی خارج واژینال را نیز توصیه کند:

 • ضربان قلب جنین را کنترل کند
 • به دهانه رحم نگاه کند
 • هرگونه تغییراتی را در پی داشته باشید که منجر به عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شودجفت را برای ناهنجاری ها بررسی کند
 • منبع خونریزی غیر طبیعی را شناسایی کند
 • تشخیص سقط جنین احتمالی بارداری زودرس را تأیید کند

 

ترانس واژینال

ترانس واژینال

آمادگی برای سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال

در بیشتر موارد ، یک سونوگرافی خارج واژینال نیاز به آماده سازی کمی از طرف شما دارد.

هنگامی که به مطب پزشک یا بیمارستان رسیدید و در اتاق معاینه قرار گرفتید ، باید لباس خود را از کمر پایین آورده و لباس خود را بپوشید. بسته به دستورالعمل پزشک و دلایل سونوگرافی ، ممکن است مثانه شما خالی یا جزئی باشد.

مثانه کامل به بلند کردن روده کمک می کند و باعث می شود تصویر واضح تری از اندام های لگن شما ایجاد شود. اگر مثانه شما نیاز به پر شدن دارد ، باید حدود یک ساعت قبل از شروع باید آب یا مایعات دیگر بنوشید. اگر در چرخه قاعدگی خود قرار دارید یا در حال مشاهده لکه بینی هستید ، باید قبل از سونوگرافی ، هر تامپونی را که استفاده می کنید حذف کنید.

 سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال چگونه انجام میگردد؟

هنگامی که زمان شروع عمل است ، شما روی میز معاینه دراز خواهید کشید و زانوها را خم می کنید. ممکن است فشارهایی رخ دهد یا نباشد. پزشک شما گره سونوگرافی را با کاندوم و ژل روان کننده پوشانده و سپس آن را درون مهبل شما قرار می دهد.

اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده شما از هرگونه حساسیت به لاتکس آگاه است ، به طوری که در صورت لزوم از یک پوشش پروب بدون لاتکس استفاده شود. ممکن است فشار وارد کنید زیرا پزشک مبدل را وارد می کند. این احساس شبیه به فشاری است که هنگام پاپ اسمیر احساس می شود وقتی پزشک شما یک اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند.

هنگامی که مبدل در داخل شما است ، امواج صوتی اندامهای داخلی شما را گزاف گویی می کنند و تصاویر داخل لگن شما را به مانیتور منتقل می کنند.و عکس های رنگی از رحم (هیستروسالپینگوگرافی) تکنسین یا پزشک سپس مبدل را به آرامی در حالی که هنوز در بدن شماست چرخانده است. این تصویری جامع از اندام شما ارائه می دهد.

پزشک شما ممکن است سونوگرافی تزریق شور (SIS) سفارش دهد. این نوع خاصی از سونوگرافی خارج واژینال است که شامل قرار دادن آب نمک استریل در رحم قبل از سونوگرافی برای کمک به شناسایی هرگونه ناهنجاری احتمالی در داخل رحم است. محلول نمکی رحم را کمی امتداد می دهد و تصویری دقیق تر از قسمت داخلی رحم را نسبت به سونوگرافی معمولی ارائه می دهد. اگرچه سونوگرافی خارج واژن بر روی یک زن باردار یا یک زن مبتلا به عفونت قابل انجام است ، اما SIS نمی تواند.

عوامل خطر با این روش چیست؟

هیچ عامل خطر شناخته شده ای در ارتباط با سونوگرافی خارج واژینال وجود ندارد. انجام سونوگرافی های واژن بر روی زنان باردار ، هم برای مادر و هم برای جنین بی خطر است. این امر به این دلیل است که در این روش تصویربرداری از تابش استفاده نمی شود. هنگامی که مبدل وارد واژن شما شد ، فشار و در بعضی موارد احساس ناراحتی خواهید کرد. ناراحتی باید حداقل باشد و پس از اتمام عمل باید از بین برود. اگر در طول امتحان چیزی بسیار ناراحت کننده است ، حتما به پزشک یا تکنسین اطلاع دهید.نتایج نشان می دهد؟در صورت انجام سونوگرافی پزشک ممکن است سریعاً نتایج خود را بدست آورید. اگر یک تکنسین روش را انجام دهد ، تصاویر ذخیره می شوند و توسط رادیولوژیست تجزیه و تحلیل می شوند. رادیولوژیست نتایج را به پزشک شما ارسال می کند.

سونوگرافی سه بعدی ترانس واژینال به تشخیص چندین بیماری کمک می کند ، از جمله:

 • سرطان اندام تولید مثل بارداری معمولکی
 • ستفیبروئیدها
 • عفونت لگن حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین جفت جلدی (جفت کم ارتفاع در دوران بارداری که ممکن است مداخله پزشکی را تضمین کند)در مورد نتایج خود با پزشک خود صحبت کنید و در صورت وجود چه نوع درمانی ضروری است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 3.6]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری