021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

علت به وجود آمدن کیست سینه

علت به وجود آمدن کیست سینه؛ کیست سینه یکی از شایع ترین ضایعات در پستان است. همچنین به عنوان بیماری فیبروکیستیک شناخته می شود.

کیست ها کیسه های پر از مایع هستند که در اثر انبساط مجاری سینه ایجاد می شوند. تعداد آنها ممکن است ۱ یا ممکن است بیش از ۱ باشد و به طور گسترده دیده شوند. کیست‌های سینه می‌توانند خود را به‌عنوان توده‌ای دردناک در سینه نشان دهند یا بدون هیچ علامتی پیدا شوند. کیست هایی که هیچ علامتی ایجاد نمی کنند در بررسی های اولتراسوند در غربالگری های معمول مشاهده می شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت به وجود آمدن کیست سینه به خواندن این مقاله ادامه دهید.

m/ علت به وجود آمدن کیست سینه

کیست ها معمولاً ضایعاتی نیستند که نیاز به مداخله داشته باشند و پیگیری کافی است. هنگامی که علائمی مانند خونریزی در کیست، رشد (معمولاً بیش از ۳ سانتی متر) و درد شدید رخ می دهد، ممکن است مداخله لازم باشد.

جراحی روش ترجیحی برای مداخله کیست نیست و آسپیراسیون کیست (تخلیه مایع کیست) با کمک انژکتور انجام می شود. مواد مایع گرفته شده برای بررسی پاتولوژیک ارسال می شود و پیگیری می شود. هنگامی که یافته هایی مانند عود کیست، حاوی یک جزء جامد، یا کوچک نشدن کیست پس از آسپیراسیون رخ می دهد، ممکن است نیاز به مداخله جراحی باشد. کیست ها بسته به چرخه قاعدگی می توانند رشد کرده و کوچک شوند. در این دوره ها می توان آنها را به عنوان توده های دردناک مشاهده کرد.

اگر در معاینات سونوگرافی مشخص شود که کیست ها به خوبی کوچک شده اند و مایع داخل آن همگن باشد، به آنها کیست ساده می گویند. برخی از اینها ممکن است به طور کامل ناپدید شوند. و هیچ تبدیلی به سرطان در این کیست ها مشاهده نمی شود. نیازی به پیگیری کیست هایی که در معاینه متوجه نمی شوند و شکایتی ایجاد نمی کنند وجود ندارد.

در تمام بررسی‌های نهایی، کیست‌های حاوی اجزای جامد و همچنین محتویات مایع که کیست‌های پیچیده نامیده می‌شوند، باید کنترل شوند. در صورت لزوم باید با بیوپسی تشخیص پاتولوژیک انجام شود و در موارد مناسب جراحی برنامه ریزی شود. اکثر کیست های مشاهده شده در پستان نیازی به درمان ندارند. در حالی که پیگیری برای کیست های ساده کافی است، کیست های پیچیده نیاز به پیگیری مکرر و منظم دارند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت به وجود آمدن کیست سینه به خواندن این مقاله ادامه دهید.

چه چیزی موجب ایجاد کیست در سینه می شود؟

کیست هایی که در ۳۰-۴۰ درصد زنان قبل از یائسگی ایجاد می شوند، ضایعات بسیار شایعی هستند.

کیست های سینه زمانی ایجاد می شوند که مجاری پستان مسدود شده و مجاری مسدود شده با مایع پر شود. از آنجایی که این ساختار خطر تبدیل شدن به سرطان را ندارد، به آن بیماری فیبروکیستیک نیز می گویند. تصور می شود که عوامل محیطی، عادات تغذیه ای، بی نظمی های روانی و نوسانات هورمونی در ایجاد کیست در پستان نقش دارند.

علائم کیست سینه چیست؟

کیست پستان بیشتر به صورت توده ای قابل لمس، دردناک یا بدون درد در پستان تشخیص داده می شود. ممکن است به دلایلی مانند بزرگ شدن کیست یا خونریزی داخل کیست باعث درد شود. جدا از این موارد، کیست‌های با اندازه میلی‌متری، کیست‌های منفرد یا چندگانه، می‌توانند با سونوگرافی در طی معاینات معمول، اغلب بدون ارائه هیچ علامتی، شناسایی شوند.

آیا کیست در سینه باعث درد می شود؟

اگرچه کیست پستان شایع ترین ضایعه در پستان است، اما اکثریت آنها بدون درد هستند و به طور اتفاقی در معاینات سونوگرافی تشخیص داده می شوند. با این حال، کیست ها ممکن است به دلایلی مانند بزرگ شدن به اندازه، خونریزی در کیست یا عفونت (تروما) باعث درد شوند.

انواع کیست در سینه چیست؟

کیست های سینه به صورت کیست های ساده و پیچیده دیده می شوند. کیست های ساده به کیست هایی معروف هستند که دیواره کیست صاف است و مایع پرکننده آن در سونوگرافی همگن به نظر می رسد. پیگیری این کیست ها کافی است. آنها معمولاً نیازی به درمان ندارند.

در کیست های پیچیده، یک ساختار دیواره ضخیم که به عنوان جزء جامد شناخته می شود، در بخشی از دیواره کیست تشخیص داده می شود. مایع کیستیک حاوی محتوای متراکم ممکن است مشاهده شود. این نوع کیست ها باید در فواصل زمانی منظم تحت نظر باشند. در صورت لزوم، معاینه پاتولوژیک همراه با بیوپسی و جراحی باید در صورت لزوم برنامه ریزی شود.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت به وجود آمدن کیست سینه به خواندن این مقاله ادامه دهید.

تفاوت بین توده و کیست در سینه چیست؟

هر ضایعه قابل لمس در پستان توده نامیده می شود. برای تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن این توده از روش هایی مانند معاینه، سونوگرافی و ماموگرافی استفاده می شود. به کیست های سینه توده سینه نیز گفته می شود. سرطان سینه نیز یک توده سینه است. با این حال، از آنجایی که کیست ها عموماً خوش خیم هستند، نظارت بدون نیاز به جراحی کافی است.

بیشتربدانید:دکتر در منزل شمال تهرانویزیت پزشک در منزل غرب تهراناعزام پزشک به منزل شبانه روزیاعزام پزشک شمال تهرانخدمات پزشکی در تهرانهزینه پزشک در منزل تهراناعزام پزشک به منزل

آیا کیست سینه خود به خود در افراد از بین می رود؟

از آنجایی که عوامل هورمونی نقش مهمی در تشکیل کیست دارند، با نزدیک شدن به دوره های قاعدگی به عنوان ضایعات دردناک تشخیص داده می شوند و در دوره های قاعدگی بیشتر شایع می شوند، اما با پایان قاعدگی، کیست ها ممکن است دچار تغییر و دگرگونی شده و شکایت کاهش یابد. به همین دلیل، کیست های ساده می توانند رشد کنند، تکثیر شوند، ناپدید شوند و دوباره ظاهر شوند. با این حال، هیچ یک از این شرایط به سرطان مرتبط نیست.

کیست سینه چگونه درمان می شود؟

برای کیست پستان، پیگیری معمولا کافی است. نیازی به درمان ندارند، اما در مواردی مانند کیست های پیچیده (ضخیم شدن قسمتی از دیواره که کیست را تشکیل می دهد)، خونریزی به داخل کیست، رشد نکردن کیست در مدت زمان کوتاه و ایجاد درد و یا عفونی شدن کیست، آسپیراسیون کیست (تخلیه محتوای آن) ممکن است لازم باشد. در صورت مشاهده یافته های مشکوک در طول پیگیری، بیوپسی انجام می شود و در صورت لزوم مداخله جراحی انجام می شود.

آیا کیست در سینه می تواند تبدیل به سرطان شود؟

کیست های سینه ، کیست های ساده سینه که در پستان دیده می شوند، ضایعات خوش خیم هستند. آنها به سرطان سینه تبدیل نمی شوند، فقط باید پیگیری شوند.

آیا کیست در سینه افراد باعث درد بازو می شود؟

کیست های سینه می توانند به صورت درد موضعی یا گسترده در پستان ظاهر شوند. گاهی اوقات بیماران ممکن است شکایات خود را به عنوان حساسیت، احساس سیری یا احساس سنگینی توصیف کنند. با این حال، کیست سینه باعث درد بازو نمی شود.

کیست سینه چند سانتی متر خطرناک است؟

اندازه کیست سینه هیچ ارتباطی با تشکیل سرطان ندارد. آنها همچنین می توانند به اندازه های بسیار بزرگ برسند. آنچه در اینجا مهم است اندازه نیست، بلکه به دلایلی مانند نامنظمی بودن ساختار دیواره کیست، وجود یک جزء جامد و همگن نبودن مایع موجود در کیست می توان بیوپسی را انجام داد. با توجه به نتایج بیوپسی می توان جراحی را نیز برنامه ریزی کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری