021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

مدت زمان انجام ماموگرافی

مدت زمان انجام ماموگرافی ؛ماموگرافی یک معاینه با اشعه ایکس از پستان است. این تست برای تشخیص بیماری‌های پستان در زنانی که دارای مشکلاتی مانند تورم، درد، ترشحات نوک سینه هستند و در زنان بدون شکایت استفاده می‌شود. این روش به سرطان سینه، تومورهای خوش‌خیم و کیست‌ها اجازه می‌دهد تا قبل از اینکه به اندازه کافی بزرگ شوند که با لمس قابل لمس باشند، شناسایی شوند.

مدت زمان انجام ماموگرافی؛ماموگرافی نمی تواند ثابت کند که رشد غیرطبیعی در پستان سرطانی است، اما اگر نتیجه آزمایش مشکوک قابل توجهی به سرطان ایجاد کند، بافت برای بیوپسی گرفته می شود. بافت ممکن است با سوزن یا بیوپسی جراحی باز برداشته شود و زیر میکروسکوپ بررسی شود تا وجود سرطان بررسی شود.

ماموگرافی نزدیک به ۳۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و پیشرفت های فنی در ۱۵ سال گذشته، هم تکنیک و هم نتایج را بسیار بهبود بخشیده است. امروزه تجهیزات ویژه ای که فقط برای اشعه ایکس قفسه سینه استفاده می شود، مطالعاتی را با دوز کم تشعشع انجام می دهد.

انواع مختلف ماموگرافی چیست؟

طبق گزارش موسسه ملی سرطان:

ماموگرافی غربالگری ماموگرافی غربالگری آزمایشی است که برای تشخیص تغییرات در پستان در زنانی که هیچ علامت یا نشانه ای از سرطان سینه ندارند استفاده می شود. معمولاً شامل ۲ عکس اشعه ایکس از هر پستان است. به لطف ماموگرافی، امکان تشخیص تومور مانندی وجود دارد که با لمس قابل لمس نیستند.

ماموگرافی تشخیصی ماموگرافی تشخیصی؛ این آزمایشی است که برای تشخیص تغییرات غیرعادی مانند توده، درد، ضخیم شدن یا ترشح نوک سینه، یا تغییر در اندازه یا شکل سینه استفاده می شود.

اشعه ایکس چیست؟

آزمایش اشعه ایکس از پرتوهای نامرئی انرژی الکترومغناطیسی برای تولید تصاویری از بافت های داخلی، استخوان ها و اندام ها استفاده می کند. اشعه ایکس استاندارد ممکن است به دلایل زیادی از جمله تشخیص تومورها یا آسیب های استخوانی انجام شود.

آزمایش اشعه ایکس با استفاده از تشعشعات خارجی برای تولید تصاویری از بدن، اندام‌های آن و سایر ساختارهای داخلی برای اهداف تشخیصی انجام می‌شود. اشعه ایکس از ساختارهای بدن به صفحات تحت درمان مخصوص عبور می کند و یک تصویر از نوع “منفی” تشکیل می شود.

آناتومی سینه ها

مدت زمان انجام ماموگرافی؛هر سینه دارای ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب است که مانند گلبرگ های گل مروارید چیده شده اند. هر لوب حاوی تعدادی لوبول کوچک است که می توانند شیر تولید کنند.

لوب ها و لوبول ها توسط لوله های نازکی به نام مجرا به یکدیگر متصل می شوند. این مجراها به نوک پستان در وسط ناحیه تیره پوست به نام آرئول می رسند. چربی های  فضاهای بین لوبول ها و مجاری ها را پر می کند.

هیچ ماهیچه ای در قفسه سینه وجود ندارد، اما عضلات زیر هر سینه وجود دارد و دنده ها را می پوشاند.

همچنین در هر سینه عروق خونی و لنفاوی وجود دارد. رگ های لنفاوی به اندام های کوچک لوبیایی شکل به نام غدد لنفاوی می رسند که در زیر بازو، بالای استخوان ترقوه، در قفسه سینه و در بسیاری از قسمت های دیگر بدن قرار دارند.

چرا ماموگرافی انجام می شود؟

ماموگرافی می تواند برای غربالگری یا تشخیص استفاده شود. زنان بالای ۳۰ سال در صورت داشتن علائمی مانند توده ای که با لمس آن احساس می شود، ضخیم شدن پوست سینه، ترشح یا جمع شدن نوک پستان، زخم فرسایشی روی نوک پستان یا درد سینه، باید ماموگرافی تشخیصی انجام دهند.

هنگامی که معاینه فیزیکی نتایج قطعی ارائه نمی دهد، می توان از ماموگرافی برای ارزیابی درد سینه نیز استفاده کرد. زنانی که سینه‌های توده‌دار و/یا خیلی بزرگ دارند ممکن است از نظر مشکلات سینه با ماموگرافی غربالگری شوند، زیرا انجام معاینه فیزیکی ممکن است دشوار باشد.

زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند یا سابقه سرطان سینه دارند باید به طور مرتب ماموگرافی انجام دهند.

همچنین ممکن است پزشک به دلایل دیگری از شما بخواهد که آزمایش ماموگرافی انجام دهید.

چه کسانی باید  بررسی ماموگرافی غربالگری انجام دهند؟

دستورالعمل های موسسه ملی سرطان بیان می کند که زنان ۴۰ ساله و بالاتر باید هر ۱ تا ۲ سال یکبار ماموگرافی غربالگری منظم داشته باشند.

زنان در گروه پرخطر (سابقه خانوادگی، استعداد ژنتیکی، سرطان پستان قبلی) باید آزمایش های غربالگری را زودتر شروع کنند.

زنان باید قبل از تصمیم گیری در مورد زمان شروع یا هر چند وقت یکبار انجام ماموگرافی با پزشک خود در مورد عوامل خطر شخصی خود صحبت کنند.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

خطرات ماموگرافی چیست؟

مدت زمان انجام ماموگرافی؛ ممکن است بخواهید از پزشک خود در مورد میزان پرتوهای استفاده شده در طول عمل و خطرات مرتبط با شرایط خاص خود بپرسید. بهتر است سابقه قرار گرفتن در معرض اشعه در گذشته خود را مانند اسکن های قبلی و سایر انواع اشعه ایکس ثبت کنید تا بتوانید پزشک خود را در مورد آن مطلع کنید.

اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، باید قبل از انجام آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری می تواند باعث نقص مادرزادی شود. اگر باید ماموگرافی انجام دهید، اقدامات احتیاطی ویژه ای برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تشعشع جنین انجام می شود.

ممکن است هنگام فشار دادن بر روی صفحه اشعه ایکس قفسه سینه در طول عمل کمی احساس ناراحتی کنید. این فشرده سازی به سینه شما آسیبی نمی رساند.

این روش ممکن است بسته به شرایط و بیماری های خاص پزشکی خطرات دیگری نیز داشته باشد. قبل از انجام عمل، نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

عوامل یا شرایط خاصی ممکن است در ماموگرافی تداخل داشته باشند. این موارد محدود به موارد زیر نیست:

پودر تالک، دئودورانت، کرم ها یا لوسیون ها زیر بازوها یا سینه ها استفاده می شود

ایمپلنت سینه بر نتایج ماموگرافی تأثیر منفی می گذارد زیرا می تواند دید کامل سینه را مسدود کند. اگر پروتز سینه دارید، در زمان تعیین وقت به موسسه ای که آزمایش ماموگرافی را انجام می دهد، اطلاع دهید. ایمپلنت‌های سینه می‌توانند برخی از بافت‌های سینه را پنهان کنند، و این امر باعث می‌شود که رادیولوژیست هنگام مشاهده تصاویر ماموگرافی، علائم سرطان سینه را ببیند.

جراحی سینه در گذشته

تغییرات هورمونی در پستان

چگونه باید برای ماموگرافی آماده شد؟

زمان تست: سینه ها ممکن است در هفته قبل و در طول قاعدگی حساس شوند، بنابراین سعی کنید یک تا دو هفته پس از شروع دوره قاعدگی، ماموگرافی خود را انجام دهید. اگر پروتز سینه دارید، لطفاً هنگام تعیین وقت معاینه به مرکز اطلاع دهید.

موارد احتیاط: اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، لطفاً قبل از تعیین وقت معاینه با پزشک خود مشورت کنید.

تغذیه با شیر مادر: اگر به طور فعال به نوزاد خود شیر می دهید به پزشک خود اطلاع دهید.

بهداشت فردی: از هیچ گونه دئودورانت، پودر، لوسیون یا عطر در روز معاینه استفاده نکنید.

لباس: شما باید لباس خود را بالای کمر بلند کنید و یک روپوش صبور بپوشید. تمام سوراخ های خود را بردارید و تمام جواهرات و اشیای قیمتی خود را در خانه بگذارید.

بسته به وضعیت پزشکی شما، پزشک ممکن است آماده سازی های ویژه دیگری را درخواست کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری