021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی اندوبرونشیال (EBUS)

سونوگرافی اندوبرونشیال (EBUS)؛سرطان ریه که تشخیص سریع آن در مراحل اولیه برای طول عمر بسیار مهم است، یکی از شایع ترین سرطان ها در کشور ما و جهان است. علیرغم اهمیت تشخیص زودهنگام، بسیاری از افراد سیگاری ممکن است دیر به پزشک مراجعه کنند و شکایت هایی مانند خلط و سرفه را به سیگار کشیدن نسبت دهند. اسکن ها بسیار مهم هستند زیرا توصیه می شود افراد بالای ۵۵ سال که به مدت ۲۰ سال هر روز یک پاکت سیگار کشیده اند، حداقل یک اسکن توموگرافی ریه با دوز کم انجام دهند، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند. زیرا تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه و شروع درمان بر اساس آن بدون اتلاف وقت مهم است. یکی از مهم ترین روش های مورد استفاده در تشخیص سرطان ریه، سونوگرافی اندوبرونشیال (EBUS) است. برای کسب اطلاعات درباره سونوگرافی اندوبرونشیال (EBUS) به خواندن این مقاله ادامه دهید.

m/سونوگرافی اندوبرونشیال (EBUS)

سونوگرافی اندوبرونشیال در تشخیص سرطان ریه

امروزه روش های زیادی در تشخیص سرطان ریه استفاده می شود. رایج ترین مورد استفاده، “برونکوسکوپی انعطاف پذیر” است که در آن راه های هوایی در ریه ها با یک لوله انعطاف پذیر، نازک و روشن بیوپسی می شوند. در برخی از بیماران می توان بیوپسی را از بیرون یعنی از دیواره قفسه سینه با استفاده از هدایت سوزن و توموگرافی انجام داد، در حالی که در برخی بیماران می توان بیوپسی را تحت هدایت سونوگرافی انجام داد. با این حال، موضوع مقاله ما سونوگرافی اندوبرونشیال (EBUS) است که امکان تشخیص سریعتر را فراهم می کند و در برخی از مراکز استفاده می شود، اگرچه در ترکیه چندان رایج نیست.

چرا روش مورد استفاده در تشخیص مهم است؟ تفاوت و مزایای EBUS چیست؟

در بین روش های تشخیصی، تصمیم گیری برای بیمار برای استفاده از آن بسیار مهم می شود. هنگام تصمیم گیری برای انتخاب روش تشخیصی، میزان موفقیت روش در تشخیص و خطر کم عوارض دو عامل بسیار مهم هستند. انتخاب دقیق ترین روش تشخیصی با توجه به مرحله بیماری و مشخصات کلی تومور از نظر تشخیص در اسرع وقت از اهمیت حیاتی برخوردار است. نکته مهم دیگر این است که متخصصی که تصمیم می گیرد و اجرا می کند باید با تجربه باشد. در این فرآیند، ارزیابی حداقل عوارض جانبی و حداقل خطرات به منظور جلوگیری از از دست دادن زمان ارزشمند برای بیمار مهم است.

پس از تشخیص با برونکوسکوپی یا بیوپسی با هدایت توموگرافی، مرحله بندی، یعنی تعیین وسعت سرطان، قبل از شروع درمان سرطان ریه مورد نیاز است. بنابراین برای نمونه برداری از غدد لنفاوی مدیاستن مبتلا به سرطان در صورت عدم امکان سونوگرافی اندوبرونشیال مدیاستینوسکوپی با بیهوشی عمومی انجام می شود. مدیاستینوسکوپی روشی است که با ورود به ناحیه گردن برای نمونه برداری از غدد لنفاوی انجام می شود، اما به دلیل خطرات عوارض، روشی توصیه نمی شود. علاوه بر این، خطرات عارضه مدیاستینوسکوپی بسیار بیشتر از سونوگرافی اندوبرونشیال است و تنها یک بار بر روی بیمار قابل انجام است. به عبارت دیگر، تکرار روش مدیاستینوسکوپی بسیار دشوار است. با این حال، EBUS را می توان به راحتی دوباره برای بیمار اعمال کرد. هنگامی که از نظر هزینه ارزیابی می شود، EBUS یک روش مقرون به صرفه تر از مدیاستینوسکوپی است. در صورت امکان، اولین روش تشخیص و مرحله بندی که توصیه می شود، سونوگرافی اندوبرونشیال است. از مزایای مهم آن این است که خطر عوارض کمتری دارد و تشخیص و مرحله بندی را به طور همزمان در یک جلسه انجام می دهد. به عنوان مثال اگر بیمار توموری در قسمت خارجی ریه داشته باشد، اندازه آن کمتر از ۳ سانتی متر باشد و توموری به عضو دیگری گسترش نیابد که به آن متاستاز دوردست می گوییم، درمان توصیه شده برای آن بیمار جراحی خواهد بود. بدون اقدامات تشخیصی بیشتر با این حال، اگر اندازه تومور بزرگتر باشد و در مرکز قرار داشته باشد، EBUS توصیه می شود. علاوه بر این، نمونه برداری EBUS در بیماران مبتلا به غدد لنفاوی پاتولوژیک مدیاستن که توسط توموگرافی کامپیوتری ریه یا توموگرافی با انتشار پوزیترون/توموگرافی کامپیوتری (PET/CT) شناسایی شده اند، مورد نیاز است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیوپسی سینه در تهران ، بیوپسی سینه ، بیوپسی هسته سوزنی سینه ، بیوپسی وکیوم چیست؟ ، بیوپسی ریه چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

EBUS چگونه انجام می شود؟

EBUS که برای راحتی بیمار از طریق دهان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، یک روش تصویربرداری است که از ترکیب برونکوسکوپی و سونوگرافی به دست می آید. در این روش که بر اساس برداشتن یک قطعه نمونه از داخل دهان با دوربین و خارج شدن یک سوزن کوچک از نوک دستگاه است، از غدد لنفاوی مدیاستن یا گاهی ضایعه توده ای، نه برونش، تصویربرداری می شود و یک قطعه برای معاینه گرفته شده است. این روش همچنین دارای ویژگی سونوگرافی داپلر است. هنگام تصویربرداری از غدد لنفاوی، از عروق نزدیک آنها نیز تصویربرداری می کند و از آسیب به ساختارهای عروقی جلوگیری می کند. در حالی که تشخیص و مراحل بعدی مرحله بندی با روش برونکوسکوپی می تواند بیش از ۳۰ روز طول بکشد، تشخیص و مرحله بندی بیماری با روش EBUS تنها ۲ روز طول می کشد. در واقع در بیمارستان ما با روش معاینه سریع نمونه‌های بیوپسی گرفته شده در حین انجام عمل (ROSE، معاینه سریع در محل)، نتیجه بیوپسی به‌محض تکمیل عمل آموخته می‌شود.

چه کسی می تواند EBUS داشته باشد؟

می توان گفت که EBUS در تشخیص و مرحله بندی سرطان ریه و همچنین در تشخیص بیماری هایی مانند لنفوم و سل، به ویژه آنهایی که غدد لنفاوی را درگیر می کنند، استفاده می شود. همچنین برای بیوپسی ضایعات ریه علاوه بر بیوپسی غدد لنفاوی استفاده می شود. همچنین روشی است که در بررسی متاستازهای ناشی از سرطان‌هایی به غیر از سرطان ریه، در مواردی که تکرار بیوپسی برای معاینات ژنتیکی پیشرفته در بیماران مبتلا به سرطان ریه در مراحل پیشرفته که به شیمی‌درمانی پاسخ نمی‌دهند و در تعیین عود نیاز است، استفاده می‌شود. سرطان ریه البته این که بگوییم «بر هر مریضی صدق می کند» صحیح نیست; مصرف این دارو در بیمارانی که در چهار هفته اخیر دچار حمله قلبی شده اند، بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی، بیماران مبتلا به نارسایی تنفسی و بیمارانی که حمایت طولانی مدت اکسیژن دریافت می کنند، توصیه نمی شود.

شاخه‌ای از ریه‌شناسی که سرطان ریه را تشخیص می‌دهد، در طول فرآیند درمان جای خود را به شاخه‌های انکولوژی پزشکی، پرتوشناسی و جراحی می‌دهد. در مرکز بهداشت آنادولو، بیماران در تابلوهای تومور با مشارکت گسترده، مطابق با استانداردهای بین المللی، با دید مشترک تمامی شعب مربوطه ارزیابی می شوند. در حالی که درمان‌های جراحی به طور کلی برای بیماران مبتلا به سرطان ریه تا مرحله ۳ اعمال می‌شود، درمان‌های انکولوژی پرتودرمانی می‌توانند در صورت وجود سایر بیماری‌های همراه انجام شوند. برای بیماران مرحله ۳، بیمار پس از شیمی درمانی تحت عمل جراحی قرار می گیرد. برای بیماران مبتلا به سرطان مرحله ۴، درمان های ترکیبی (شیمی درمانی و/یا رادیوتراپی) با تمام این گزینه ها اعمال می شود.

EBUS چه مدت دوام می آورد؟

مدت زمان EBUS بسته به اینکه عمل تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود متفاوت است. با این حال، این روش تقریباً ۳۰-۲۰ دقیقه طول می کشد و پس از اتمام، بیمار می تواند همان روز به خانه بازگردد.

از هر ۱۰ سیگاری، یک نفر به سرطان ریه مبتلا می شود. اما آنچه که از آن قابل توجه تر است این است: از هر دو سیگاری، یک نفر بر اثر بیماری های مرتبط با سیگار می میرد. متاسفانه سرطان هایی مانند سرطان حنجره، مری، معده، سرطان مثانه و بیماری های قلبی عروقی به دلیل مصرف دخانیات در حال افزایش است. به همین دلیل به همه کسانی که سیگار می کشند توصیه می کنیم سیگار را ترک کنند. 

بر اساس یک مطالعه، در حالی که در سال های اخیر میزان بروز سرطان ریه در مردان کاهش نسبتاً کمی داشته است، به دلیل افزایش مصرف سیگار در زنان افزایش یافته است.

سرطان ریه شایع ترین نوع سرطان در مردان است. در زنان، این دومین نوع سرطان شایع پس از سرطان سینه است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری