021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی چیست

بیوپسی چیست؛ بیوپسی روشی برای برداشتن یک تکه بافت یا نمونه ای از سلول ها از بدن شما است تا بتوان آن را در آزمایشگاه آزمایش کرد.

اگر علائم و نشانه‌های خاصی را تجربه می‌کنید یا اگر ارائه ‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی منطقه ‌ای از نگرانی را شناسایی کرده باشد، ممکن است تحت بیوپسی قرار بگیرید. بیوپسی می تواند مشخص کند که آیا سرطان دارید یا بیماری دیگری. برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی برای تشخیص توده ها یا بافت های نامنظم مفید هستند، اما به تنهایی نمی توانند تفاوت بین سلول های سرطانی و سلول های غیر سرطانی را تشخیص دهند. برای اکثر سرطان ها، تنها راه تشخیص، انجام بیوپسی برای جمع آوری سلول ها برای بررسی دقیق تر است.

در اینجا نگاهی به انواع روش های بیوپسی مورد استفاده برای تشخیص سرطان می اندازیم.مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ارائه دهنده خدمات ماموگرافی،بیوپسی،MRI،سونوگرافی سینه میباشد .

بیوپسی چیست

بیوپسی چیست ؟ بیوپسی سوزنی یک اصطلاح عمومی است که اغلب برای توصیف قرار دادن یک سوزن خاص از طریق پوست برای جمع آوری سلول ها از یک منطقه مشکوک استفاده می شود. پزشکان به این بیوپسی بافت از راه پوست می گویند.

بیوپسی سوزنی اغلب در نواحی مشکوکی که پزشک شما می تواند از طریق پوست شما احساس کند، مانند توده های سینه و بزرگ شدن غدد لنفاوی استفاده می شود. هنگامی که با یک روش تصویربرداری ترکیب می شود، بیوپسی سوزنی می تواند برای جمع آوری سلول ها از ناحیه ای که از طریق پوست قابل لمس نیست استفاده شود.برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

روش های بیوپسی سوزنی عبارتند از:

آسپیراسیون با سوزن ظریف: در حین انجام آسپیراسیون با سوزن ظریف، یک سوزن بلند و همچنین نازک در ناحیه مشکوک وارد می شود. یک سرنگ برای بیرون کشیدن مایع و سلول ها برای تجزیه و تحلیل استفاده می شود.

بیوپسی با سوزن مرکزی: یک سوزن بزرگتر با نوک برش در طول بیوپسی با سوزن مرکزی برای کشیدن ستونی از بافت از ناحیه مشکوک استفاده می شود.

بیوپسی به کمک خلاء: در طول بیوپسی به کمک خلاء، یک دستگاه ساکشن مقدار مایع و سلول‌هایی را که از طریق سوزن استخراج می‌شوند، افزایش می‌دهد. این می تواند تعداد دفعاتی را که باید برای جمع آوری نمونه کافی سوزن وارد شود، کاهش دهد.

بیوپسی با هدایت تصویر: بیوپسی هدایت شده با تصویر ترکیبی از یک روش تصویربرداری – مانند سی تی اسکن، MRI یا سونوگرافی – با بیوپسی سوزنی است.

بیوپسی هدایت‌شده با تصویر به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما اجازه می‌دهد تا به نواحی مشکوکی که از طریق پوست قابل لمس نیستند، مانند کبد، ریه یا پروستات، دسترسی پیدا کند. با استفاده از تصاویر بلادرنگ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند مطمئن شود که سوزن به نقطه درست رسیده است.

برای به حداقل رساندن درد، یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه تحت بیوپسی دریافت خواهید کرد

بیوپسی آندوسکوپی

در طول آندوسکوپی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از یک لوله نازک و انعطاف پذیر (اندوسکوپ) با یک نور در انتهای آن برای دیدن ساختارهای داخل بدن شما استفاده می کند. ابزارهای ویژه ای از لوله عبور داده می شود تا نمونه کوچکی از بافت گرفته شود تا تجزیه و تحلیل شود.

نوع بیوپسی آندوسکوپی که تحت آن قرار می گیرید بستگی به این دارد که ناحیه مشکوک در کجا قرار دارد. آندوسکوپ را می توان از طریق دهان، رکتوم، مجاری ادراری یا یک برش کوچک در پوست شما وارد کرد.

نمونه‌هایی از روش‌های بیوپسی آندوسکوپی شامل سیستوسکوپی برای جمع‌آوری بافت از داخل مثانه، برونکوسکوپی برای گرفتن بافت از داخل ریه و کولونوسکوپی برای جمع‌آوری بافت از داخل روده بزرگ است.

بسته به نوع بیوپسی آندوسکوپی که تحت آن قرار می گیرید، ممکن است قبل از عمل یک آرامبخش یا بی حس کننده دریافت کنید.برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

بیوپسی پوست

بیوپسی چیست ؟ سلول ها را از سطح بدن شما حذف می کند. بیوپسی پوست اغلب برای تشخیص بیماری های پوستی از جمله ملانوم و سایر سرطان ها استفاده می شود. نوع بیوپسی پوستی که تحت آن قرار می گیرید به نوع سرطان مشکوک و وسعت سلول های مشکوک بستگی دارد.

روش های بیوپسی پوست عبارتند از:

بیوپسی اصلاح: در طول بیوپسی اصلاح، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از ابزاری شبیه به تیغ برای خراش دادن سطح پوست شما استفاده می کند.

بیوپسی پانچ: در طول بیوپسی پانچ، از یک ابزار دایره‌ای شکل برای برداشتن بخش کوچکی از لایه‌های عمیق‌تر پوست استفاده می‌شود.

بیوپسی برشی: در طول بیوپسی برشی، ارائه دهنده شما از چاقوی جراحی برای برداشتن ناحیه کوچکی از پوست استفاده می کند. اینکه آیا برای بستن محل انجام بیوپسی بخیه دریافت می کنید به میزان پوست برداشته شده از آن قسمت بستگی دارد.

بیوپسی اکسیزیونال: در طول بیوپسی برش، کل توده یا ناحیه ای از پوست که مشکوک به نظر می رسد برداشته می شود. احتمالاً بخیه هایی برای بستن محل بیوپسی دریافت خواهید کرد.

قبل از عمل، یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن محل بیوپسی دریافت خواهید کرد.

مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ارائه دهنده خدمات ماموگرافی،بیوپسی،MRI،سونوگرافی سینه میباشد .

بیوپسی مغز استخوان

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بیوپسی مغز استخوان را بر اساس نتایج آزمایش خون شما توصیه کند یا اگر پزشک مشکوک باشد که سرطان بر مغز استخوان شما تأثیر می گذارد.

مغز استخوان ماده اسفنجی داخل برخی از استخوان های بزرگتر شماست که در آن سلول های خونی ساخته می شوند. تجزیه و تحلیل یک نمونه از مغز استخوان فرد ممکن است نشان دهد که چه چیزی موجب مشکل خونی شما شده است.

بیوپسی مغز استخوان معمولا برای تشخیص انواع مشکلات خونی، چه سرطانی و چه غیر سرطانی، استفاده می شود. بیوپسی مغز استخوان می تواند سرطان های خون مانند لوسمی، لنفوم و مولتیپل میلوما را تشخیص دهد. به علاوه می‌تواند سرطان‌هایی را که از قسمت های دیگر شروع شده و به مغز استخوان رسیده‌اند را شناسایی کند.

در طول بیوپسی مغز استخوان، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نمونه ای از مغز استخوان را با استفاده از یک سوزن بلند از پشت استخوان لگن شما بیرون می کشد. در شرایط خاص، نمونه را می توان از سایر استخوان های بدن شما جمع آوری کرد. برای به حداقل رساندن ناراحتی در طول انجام عمل، یک بی حس کننده موضعی و یا داروی دیگری دریافت خواهید کرد.

سایر مقالات:دکتر متخصص ماموگرافی – بیوپسی سینه در تهران

بیوپسی جراحی

بیوپسی چیست ؟ در صورتی که سلول های مورد نظر با روش های دیگر بیوپسی قابل دسترسی نباشند یا اگر سایر نتایج بیوپسی قطعی نبوده باشد، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بیوپسی جراحی را توصیه کند.

در طول انجام بیوپسی جراحی، جراح برشی در قسمتی پوست شما ایجاد می کند تا به ناحیه مشکوک سلول ها دسترسی پیدا کند. نمونه‌هایی از روش‌های بیوپسی جراحی دارای جراحی برای برداشتن توده پستان برای تشخیص احتمالی سرطان پستان و جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی برای تشخیص احتمالی لنفوم است.

از روش های بیوپسی جراحی می توان برای برداشتن بخشی از ناحیه مشکوک سلولی استفاده کرد. یا بیوپسی جراحی ممکن است تمام سلول ها را حذف کند.

ممکن است برای بی‌حس کردن ناحیه بیوپسی، بی‌حس کننده‌های موضعی دریافت کنید. برخی از روش های بیوپسی جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارند تا شما را در حالت خواب قرار دهند. ممکن است لازم باشد بعد از عمل در بیمارستان بمانید.برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

تجزیه و تحلیل بیوپسی و نتایج

پس از اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک نمونه بافت را دریافت کرد، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. نمونه ممکن است تحت درمان شیمیایی یا منجمد قرار گیرد و به بخش های بسیار نازک بریده شود. بخش ها روی اسلایدهای شیشه ای قرار می گیرند، برای افزایش کنتراست رنگ آمیزی می شوند و زیر میکروسکوپ مطالعه می شوند.

نتایج بیوپسی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا سلول ها سرطانی هستند یا خیر. اگر سلول‌ها سرطانی باشند، نتایج می‌تواند به ارائه‌دهنده مراقبت شما بگوید که سرطان از کجا منشأ گرفته است – نوع سرطان.بیشتر بدانید:عکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافی – بیوپسی سینه

بیوپسی همچنین به ارائه‌دهنده مراقبت شما کمک می‌کند تا میزان تهاجمی بودن سرطان – درجه سرطان – را تعیین کند. درجه گاهی اوقات به صورت عددی در مقیاس ۱ تا ۴ بیان می شود و با توجه به اینکه سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ چگونه به نظر می رسند تعیین می شود.بیوپسی چیست؟

سرطان های درجه پایین (درجه ۱) عموماً کم تهاجمی ترین و سرطان های درجه بالا (درجه ۴) عموماً تهاجمی ترین هستند. این اطلاعات ممکن است به راهنمایی گزینه های درمانی کمک کند. سایر آزمایش‌های ویژه روی سلول‌های سرطانی نیز می‌تواند به راهنمایی در انتخاب درمان کمک کند.

بیوپسی چیست ؟در برخی شرایط، مانند حین جراحی، نمونه سلول‌ها ممکن است بلافاصله مورد بررسی قرار گیرد و نتایج در عرض چند دقیقه در دسترس جراح شما قرار می‌گیرد. اما اغلب، نتایج بیوپسی شما در عرض چند روز در دسترس است. برخی از نمونه ها ممکن است به زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل نیاز داشته باشند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چه مدت باید منتظر نتایج بیوپسی خود باشید.برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

اگر ساکن تهران هستید، یکی از بهترین مراکز برای انجام بیوپسی  مرکز تصویر برداری جردن می‌باشد، که میتوانید به راحتی و با اطمینان از خدمات این مرکز استفاده کنید. 

بیوپسی پر صورت مشاهده یک توده ناشناخته به خصوص در پستان انجام میشود بهتر است بهتر با این توده آشناشوید:

توده ای را در سینه احساس می کنید، چه زمانی باید نگران بود؟

در ذهن رایج، یک توده در سینه مترادف با سرطان است و کشف یک توده با مشاهده یا احساس قفسه سینه می‌تواند باعث نگرانی شدید شود. خوشبختانه، اگر ظاهر یک توده واقعاً علامت تومورهای سرطانی باشد، پدیده ای است که در ۹۰٪ موارد با یک آسیب شناسی خوش خیم مرتبط است.

برای جلوگیری از هراس بی مورد، دانستن علل اصلی ظهور توده ای در سینه که منشاء آن سرطانی نیست مفید است. با این وجود، توجه به این نکته مهم است که بهترین اقدام در صورت مشاهده توده در یک یا هر دو پستان، مشورت با پزشکی است که بتواند تشخیص قابل اعتمادی را انجام دهد و سرطان احتمالی سینه را رد کند.

توده در سینه – علائم

توده در سینه توده ای است که با چشم غیرمسلح یا قابل لمس است. اصطلاح “توپ” پزشکی نیست و فقط یک ناهنجاری فیزیکی را بدون توجه به علل و پیامدهای بالقوه آن توصیف می کند.

در واقع، توده در سینه به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه یک اختلال زمینه ای است که اغلب خوش خیم است. ما همچنین می توانیم از توده، توده، ندول، ضایعه یا حتی تومور صحبت کنیم، بدون اینکه این لزوماً به سرطان سینه دلالت کند. از آنجایی که اختلالات متعدد می تواند باعث ظاهر شدن ناگهانی یا تدریجی توده در سینه ها شود، برای تعیین ماهیت آن همیشه با پزشک مشورت کنید.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیسونوگرافی پرتابلسونوگرافی در منزل

توده در سینه، علل احتمالی خارج از سرطان سینه

انواع مختلفی از ضایعات می توانند باعث ظاهر شدن یک توده سفت یا نرم، دردناک یا غیر دردناک در قفسه سینه شوند.

ران سخت بدون درد در سینه

فیبروآدنوم شایع ترین ناهنجاری است که احتمالاً باعث ایجاد توده سفت در سینه، بدون درد، صاف و مشخص می شود، که زیر انگشتان “غلط” می کند و می تواند تا حدودی قوام “لاستیکی” داشته باشد. این یک تومور خوش خیم جامد است که آدنوفیبروم یا فیبروم پستان نیز نامیده می شود و از بافت فیبری و غده ای تشکیل شده است.

در بیشتر موارد، فیبروآدنوم بین ۲ تا ۳ سانتی‌متر است و در زنان جوان (بین ۱۵ تا ۳۰ سال) ظاهر می‌شود، زمانی که سرطان سینه معمولاً دیرتر یعنی از سن ۵۰ سالگی رخ می‌دهد. فیبروآدنوم معمولاً هیچ علامت دیگری ندارد (بدون ترشح، قرمزی یا تورم)، و می‌تواند با جراحی برداشته شود یا تحت نظارت بماند.

سختی شکم و درد در سینه

ندول‌های فیبروکیستیک، فیبروز کیستیک یا ماستوز اسکلروسیستیک، توده‌های کوچک، سخت، فیبری، گرد و متحرک هستند که اغلب در هر دو پستان ظاهر می‌شوند. آنها ممکن است با درد، ترشح و کلسیفیه شدن یا پر شدن از مایع همراه باشند. این شرایط خوش خیم ۵۰ تا ۸۰ درصد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در موارد نادر، به ویژه زمانی که بیمار سابقه خانوادگی دارد، ظهور گره های فیبروکیستیک ممکن است با افزایش اندکی خطر ابتلا به سرطان سینه همراه باشد.

ران نرم و دردناک در سینه

کیست یک تومور خوش خیم مایع است که اغلب در زنان بین ۳۵ تا ۵۰ سال یافت می شود و معمولاً تحت تأثیر هورمون های مسئول چرخه قاعدگی ایجاد می شود. کیست ها می توانند در یک یا هر دو سینه ظاهر شوند و به صورت توده ای نرم و متحرک ظاهر شوند که در طول قاعدگی رشد کرده و حساس می شوند، حتی دردناک می شوند.

ران نرم و بدون درد در سینه

لیپوم یک تومور چربی خوش خیم است که می تواند روی سینه ظاهر شود، همچنین در پشت، ران، گردن یا بازوها نیز ظاهر می شود. نادرتر، هامارتوم پستان یک ضایعه خوش خیم دیگر است که به شکل یک توده کوچک، نرم و متحرک کاملاً مشخص و به طور کلی بدون درد است. این ضایعه بر خلاف کیست یا لیپوم، تومور در نظر گرفته نمی شود، بلکه به عنوان یک ناهنجاری در رشد بافت سینه و تشکیل یک رشد کوچک است.

توپ در نوک پستان

پاپیلوم داخل مجاری توده ای است که در مجاری پستان ایجاد می شود. شایع ترین علامت این اختلال، ظاهر شدن ترشحات شفاف یا خونی است، اما ممکن است یک توده کوچک در ناحیه نوک سینه یا زیر آن نیز احساس شود. بیشتر از یک تومور، پاپیلوم داخل مجاری نوعی زگیل است که اغلب با ویروس پاپیلوم (HPV) مرتبط است. در بیشتر موارد، این توده کاملاً خوش خیم است، اما می تواند کمی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

تومور فیلودس یا سیستوسارکوم فیلود توده ای گرد، سخت و گاهی دردناک است که در بافت همبند یا غده سینه رشد می کند. به طور کلی، تومورهای فیلود خوش خیم هستند، اما برخی از آنها پتانسیل سرطان زایی دارند.

توده سینه و سرطان سینه

در برخی موارد، یک توده در یک یا هر دو سینه نیز می تواند از علائم سرطان باشد. سپس معمولاً یک توده بدون درد، سفت، دارای خطوط نامنظم و چسبنده است. سرطان سینه می تواند علائم دیگری نیز ایجاد کند: عقب رفتن نوک پستان، تغییر در ظاهر پوست سینه (ضخیم شدن، چین و چروک، فرورفتگی پوست پرتقال)، ادم، قرمزی، زخم، ترشح…

اگر یک توده در سینه به ندرت نشان دهنده سرطان است، به خصوص در زنان جوان، مهم است که به محض مشاهده کوچکترین تغییر قابل مشاهده یا قابل لمس در سینه خود، سریع با پزشک مشورت کنید. پزشک در واقع می‌تواند سرطان سینه احتمالی را رد کند یا در صورت وجود سرطان، بیماری را زودتر درمان کند تا بهترین شانس بهبودی را به بیمار ارائه دهد.

عفونت پستان (ماستیت)

ماستیت التهاب سینه است که می تواند منجر به ایجاد توده مجزا شود. اینها معمولاً شرایطی هستند که می توانند باعث درد، تورم، سفتی، آبسه، تب یا اریتم شوند.

ماستیت اغلب منشا عفونی دارد. آبسه بسیار نادر است و به طور کلی وجود عفونت استافیلوکوکوس اورئوس را نشان می دهد.

بیماران جوان بیشترین آسیب را به ورم پستان دارند که می تواند در دوره های شیردهی رخ دهد. اما زنان یائسه نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

انواع مختلفی از ورم پستان وجود دارد که شایع‌ترین آنها عبارتند از ورم پستان معمولی، ورم پستان تحت حاد، ورم پستان تحت بالینی، ورم پستان پری داکتال یا ورم پستان عود کننده (با چندین دوره در طول شیردهی یک کودک). ورم پستان راجعه ممکن است نشانه ای از یک اختلال زمینه ای دیگر مانند کیست سینه یا تومور باشد. همچنین می تواند ناشی از عفونت با کاندیدا آلبیکنس باشد.

ورم پستان پری داکتال اغلب در زنانی رخ می دهد که شیردهی کمی داشته اند یا اصلاً شیردهی نداشته اند و تعیین دقیق منشا آن دشوار است. همچنین در زنان ۴۵ تا ۵۵ ساله در دوران پیش از یائسگی یافت می شود. ماستیت پری داکتال معمولاً نوک سینه را درگیر می کند، اما می تواند کل غده پستانی را نیز درگیر کند. مسئول تحریک، التهاب، گرم شدن ناحیه آسیب دیده سینه، قرمزی، خارش، درد و حتی نواحی برجسته تر است.

توده در سینه، تشخیص

رادیولوژی، اسکنر و ام آر آی پاتولوژی های بسیاری وجود دارد که می توانند با ظاهر شدن توده ای در سینه خود را نشان دهند و تنها مشاوره پزشکی تشخیص قابل اعتماد و رد سرطان احتمالی سینه را ممکن می سازد. بنابراین، به هر آسیب شناسی که پس از خواندن این مقاله مشکوک هستید، اگر توده ای در یک یا هر دو سینه خود احساس کردید، بسیار مهم است که بدون تأخیر برای بهره مندی از بهترین پیش آگهی در صورت آسیب، بدخیم یا با پتانسیل سرطان زایی، مشورت کنید. .برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

توده در سینه: معاینات

ممکن است معاینات مختلفی برای تعیین ماهیت جرم کشف شده و توسعه احتمالی آن تجویز شود.

۱٫ ماموگرافی

ماموگرافی، اشعه ایکس از پستان، تشخیص ویژگی های خاصی از توده را که معاینه بالینی ممکن است برای تشخیص کافی نباشد، به ویژه وجود میکروکلسیفیکاسیون ها که ممکن است نشان دهنده پتانسیل سرطان زایی باشد، ممکن می سازد.

۲٫ سونوگرافی سینه

سونوگرافی پستان می تواند مکمل ماموگرافی باشد، به خصوص برای تعیین اینکه آیا توده جامد است یا حاوی مایع است. یک توده جامد می تواند وجود لیپوم، آدنوفیبروم یا سرطان سینه را آشکار کند. یک توده مایع به نوبه خود می تواند وجود کیست را نشان دهد. سونوگرافی همچنین می تواند توپ های کوچکی را در ۲ یا ۳ میلی متر تجسم کند.

۳٫ ام آر آی سینه

به ندرت ممکن است MRI برای تشخیص هیپرواسکولاریزاسیون بالقوه، که علامت ضایعه بدخیم است، تجویز شود. MRI پستان معاینه ای است که اغلب به تشخیص زودهنگام تومورهای سرطانی کمک می کند.

۴٫ سیتوپانکچر یا میکروبیوپسی پستان

اگر معاینات تصویربرداری بالینی یا پزشکی حاکی از وجود ضایعه بدخیم باشد، نمونه ای از سلول ها یا مایع موجود در توده با سیتوپانکچر یا میکروبیوپسی گرفته می شود. تجزیه و تحلیل این نمونه‌ها امکان جستجوی سلول‌های سرطانی و در صورت یافتن چنین سلول‌هایی را می‌دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد نوع سرطان تشخیص داده شده بدانیم.

توپ سینه، چه درمانی؟

هنگامی که یک توده در پستان هیچ گونه پتانسیل سرطان زایی را نشان نمی دهد، اغلب ترجیح داده می شود که آن را درمان نکنید، نسبت سود به خطر برداشتن جراحی به نفع دومی نیست.

با این حال، زمانی که یک توده یا تومور خوش خیم باعث ناراحتی یا درد بیش از حد شود، می توان برداشتن آنها را با جراحی سینه در نظر گرفت.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

یک توده خوش خیم همچنین ممکن است نیاز به نظارت بیشتر با استفاده از ماموگرافی سالانه و/یا سونوگرافی پستان داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که به شکل بدخیم تبدیل نمی شود.

کشف یک توده در سینه در حین خودآزمایی (در این مقاله با نحوه انجام آن آشنا شوید) یا نگاه کردن در آینه می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به خصوص در زنان با سابقه پزشکی یا خانوادگی.

حتی اگر در اکثر موارد، این ضایعات خوش خیم هستند، مهم است که به محض مشاهده کوچکترین تغییر در سینه، با یک متخصص بهداشت مشورت کنید. در مورد سرطان سینه، تشخیص زودهنگام همیشه پیش آگهی بهتری را ارائه می دهد و اغلب امکان درمان کمتر سنگین را فراهم می کند.برای اطلاع از این که بیوپسی چیست میتوانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید

کاربرد بیوپسی در بیماری های پستان در موارد زیر انجام می شود:

• در صورت وجود سرطان پستان که توسط سونوگرافی، ماموگرافی یا معاینات MRI تشخیص داده شده است، برای روشن شدن تشخیص و تعیین انواع زیر سرطان.

• در مواردی که با روش های تصویربرداری دیگر تشخیص داده می شود اما مشخص نیست سرطان سینه وجود دارد یا خیر.

• در صورت وجود توده ای که قبلاً تشخیص داده شده در سینه، رشد توده تحت نظارت، تغییر شکل آن، یا تغییر در ساختار داخلی توده،

• اگر آسیب شناسی که قبلاً تصور می شد کیست است، بعداً شخصیت خود را تغییر دهد،

• جدای از چنین مواردی، بیوپسی ممکن است در برخی شرایط پزشکی دیگر نیز مورد نیاز باشد.

قبل از بیوپسی

بیوپسی پستان وضعیتی است که قبل از عمل در زنان اضطراب ایجاد می کند، اما دریافت اطلاعات از رادیولوژیست که قبل از انجام عمل انجام می دهد، تنش را کاهش می دهد.

ترجیح داده می شود که بیمار قبل از عمل گرسنه باشد، اما لازم نیست. داروهایی که بیمار مصرف می کند باید قبل از عمل (چند روز قبل) ارزیابی شوند. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می شود، بهتر است این داروها را تحت نظر پزشک قطع کنید یا به داروهای جایگزین روی بیاورید.

بعد از بیوپسی

معمولاً بعد از بیوپسی دردی وجود نخواهد داشت. اما در موارد درد خفیف می توان از مسکن هایی که اثر رقیق کنندگی برای خون ندارند استفاده کرد. پس از انجام این عمل، بیماران می توانند در مدت زمان کوتاهی به فعالیت های روزانه خود بازگردند و حتی زنان شاغل به جز در شرایط خاص می توانند در همان روز شروع به کار کنند. عوارضی که ممکن است در حین و بعد از عمل ایجاد شوند بسیار نادر هستند.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

علامت گذاری سینه

رادیولوژیست مداخله ای علامت گذاری سینه، ناحیه مشکل دار پستان را با یک سیم بسیار نازک تحت هدایت ماموگرافی یا دستگاه سونوگرافی علامت گذاری می کند. در روش علامت گذاری سیم، روش علامت گذاری سیم مشابه بیوپسی سوزنی است و تفاوت معنی داری وجود ندارد. اما در اینجا بیوپسی از پستان گرفته نمی شود، در عوض سیمی شبیه سوزن بیوپسی در ناحیه مشکل دار سینه قرار می گیرد. این علامت جراح را راهنمایی می کند. سیم جراح را در تعیین اینکه کدام ناحیه از پستان بیوپسی می شود و کدام ناحیه بیمار است راهنمایی می کند. پس از علامت گذاری، بیمار به پزشک معالج خود هدایت می شود و ناحیه مشخص شده با سیم با جراحی برداشته می شود.

بیوپسی مایع، یک روش تشخیصی غیر تهاجمی است که بر اساس آنالیز سلول‌های تومور در گردش آزاد (CTC) یا DNA در گردش آزاد خارج سلولی مشتق شده از تومور (ccfDNA) در خون است. بدون نیاز به عمل جراحی، خون گرفته شده از بیمار در یک لوله خاص و DNA تومور برای وجود بیومارکرهای سرطانی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

کاربرد بیوپسی مایع چیست؟

با انجام بیوپسی مایع، ساختار ژنتیکی (ژنوتیپ) تومور در پلاسما آنالیز می شود. به این ترتیب؛

تشخیص زودهنگام سرطان،

تشخیص حداقل بیماری باقیمانده (اگر مقدار کمی تومور پس از درمان باقی مانده باشد)،

انتخاب داروی خاص بیماری،

نظارت بر پیشرفت و پاسخ به درمان می تواند انجام شود.

بیوپسی مایع چه زمانی انجام می شود؟

به خصوص زمانی که امکان بیوپسی بافت سنتی وجود نداشته باشد، بیماری پیشرفت کند، در ناحیه جدیدی از بدن رخ دهد و غیره. بیوپسی مایع در مواردی که مواد بایگانی به دست آمده از نمونه برداری انجام شده در تشخیص اولیه به دلایل مختلف آموزنده نیست، مزیت بزرگی را فراهم می کند.

به لطف قابلیت تکرار آسان، این روش علاوه بر تشخیص، تصمیم گیری درمانی و نظارت بر پاسخ به درمان، یک روش تشخیصی پیشگامانه است.

بیوپسی مایع معمولا برای کدام سرطان ها استفاده می شود؟

مطالعات اخیر،

در سرطان سینه،

در سرطان کولورکتال،

در لنفوم منتشر سلول B،

در سرطان معده،

ریه

در سرطان های پانکراس،

این مطالعه نشان می دهد که تجزیه و تحلیل DNA تومور پلاسما می تواند به عنوان یک نشانگر زیستی پیش آگهی در تشخیص حداقل بیماری باقیمانده استفاده شود. به این ترتیب در صورت عود بیماری می توان به موقع آن را تشخیص داد.

به عنوان مثال، بیوپسی مایع، پزشکان را در تصمیم گیری در مورد داروهای مورد استفاده در درمان بیماران سرطان ریه که بیوپسی بافت سرطانی برای آنها امکان پذیر نیست، راهنمایی می کند، در حالی که پیشرفت بیماری و پاسخ به دارو پس از درمان را زیر نظر دارد.

مزایای بیوپسی مایع چیست؟

از مزایای بیوپسی مایع می توان به زمان کوتاه برای رسیدن به نتایج، قیمت پایین و انعکاس بهتر مشخصات تومور نسبت به نمونه برداری کلاسیک اشاره کرد.

سرطان سینه از طریق معاینه فیزیکی، روش های تصویربرداری و بیوپسی تشخیص داده می شود. میزان تشخیص صحیح در بیمارانی که این سه روش با هم اعمال می شوند افزایش می یابد.

بررسی هیستوپاتولوژیک در تشخیص سرطان اهمیت ویژه ای دارد. به همین دلیل روش های مختلفی تعریف شده است:

بیشترین استفاده از آنها عبارتند از:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNAB)

بیوپسی با سوزن ضخیم (هسته).

بیوپسی استریوتاکتیک پستان (بیوپسی با سیم و با کمک خلاء)

رول (علامت گذاری با مواد رادیواکتیو)

بیوپسی برشی

بیوپسی اکسیزیونال

بیشتربدانید: سونوگرافی بیوپسی چیست– بهترین مرکز بیوپسی سینه درتهرانبیوپسی چیستهزینه بیوپسی

روش های اصلی بیوپسی چیست؟

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNAB): انجام این روش آسان و کم هزینه است. نه خود بافت، بلکه سلول های جدا شده از بافت داخل سوزن می شوند. تنها امکان بررسی (سیتولوژی) این سلول ها را فراهم می کند و می توان گفت که سلول های نمونه برداری شده خوش خیم هستند یا بدخیم. میزان دقت FNAB ارزیابی شده توسط سیتوپاتولوژیست های با تجربه افزایش می یابد.

بیوپسی با سوزن ضخیم (هسته): با کمک یک سوزن با قطر بزرگتر انجام می شود. این روش پس از اعمال بی حسی موضعی روی پوست سینه انجام می شود. از آنجایی که می توان نمونه های بافتی را گرفت، اطلاعات دقیق تری در مورد تومور می دهد. این روش ترجیحی ترین روش بیوپسی برای تشخیص توده های قابل لمس است. در حالی که می توان آن را مستقیماً در کلینیک اعمال کرد، اغلب ترجیح داده می شود تحت هدایت سونوگرافی اعمال شود.

بیوپسی پستان استریوتاکتیک: برای ضایعاتی در پستان که با ماموگرافی قابل مشاهده هستند اما با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند استفاده می شود. این یک روش بیوپسی است که اغلب در بیماران مبتلا به میکروکلسیفیکاسیون استفاده می شود. همچنین در موارد اعوجاج ساختاری و توده های بسیار کوچک به میزان کمتری قابل استفاده است. می توان آن را به صورت بیوپسی سیمی یا بیوپسی با کمک خلاء انجام داد.

فرآیند علامت گذاری ضایعه با سیم یا سوزن مخصوص تحت هدایت ماموگرافی یا سونوگرافی و برداشتن ناحیه مشکوک با هدایت این سیم یا سوزن است. با استفاده از این نرم افزار مقدار کافی از بافت از محل مناسب نمونه برداری می شود و بیش از حد لازم بافت سینه برداشته نمی شود. یک نمونه اشعه ایکس برای اطمینان از برداشتن ناحیه مورد نظر گرفته می شود.

بیوپسی به کمک خلاء سیستمی است که در آن یک سوزن ۹-۱۴G به کمک روش های تصویربرداری به داخل ضایعه پیشروی می شود و سپس بافت با اعمال فشار منفی به داخل مکیده می شود. سپس بافت را با کمک تیغه سوزن بریده و داخل محفظه داخل سوزن می برند. با گرفتن نمونه رادیوگرافی می توان اطمینان حاصل کرد که از ضایعه به اندازه کافی نمونه برداری شده است.

رول (مارک کردن با مواد رادیواکتیو): یک روش بیوپسی جراحی است که در آن مرزهای بیوپسی با تزریق یک ماده رادیواکتیو به داخل ضایعه و با استفاده از ابزار دستی مخصوص (پروب گاما) در حین جراحی تعیین می شود.

بیوپسی برشی: یک بیوپسی جراحی باز است که با برداشتن قطعه ای از توده مشکوک در بافت پستان انجام می شود. امروزه دیگر روش بیوپسی ترجیحی نیست.

بیوپسی اکسیزیونال: یک بیوپسی جراحی باز است که در آن کل توده داخل بافت پستان برداشته می شود. اگرچه این روش اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، اما نوعی بیوپسی است که توسط جراحان پستان توصیه نمی شود و ممکن است در حین جراحی عوارضی ایجاد کند.

بیوپسی تومورهای استخوان و بافت نرم

تومورهای استخوان و بافت نرم از بافت‌های نرم بدن ما مانند ماهیچه، عصب، بافت چربی و عروق و بافت‌هایی مانند استخوان، غضروف و مفاصل به وجود می‌آیند. اگرچه بیشتر در دوران کودکی و بزرگسالی رخ می دهد، تومورهای استخوان و بافت نرم می توانند در هر سنی ایجاد شوند. اگر تومورهای استخوان و بافت نرم که خود را به صورت تورم قابل لمس در قسمت‌های مختلف بدن نشان می‌دهند بدخیم تصور شود، بیوپسی انجام می‌شود.

بیوپسی فرآیند برداشتن تکه ای از توده در بدن است که تصور می شود برای سرطان مشکوک است، با استفاده از روش های باز یا بسته. این روش معمولا به صورت بسته و با کمک یک سوزن نازک انجام می شود. بسته به محل توده و بافتی که از آن منشاء می گیرد، قطعه تحت هدایت سونوگرافی، اسکوپی یا توموگرافی گرفته می شود و برای ارزیابی به بخش آسیب شناسی ارسال می شود.

بیوپسی در تومورهای استخوان و بافت نرم در چه شرایطی و چه زمانی انجام می شود؟

در مواردی که توده ای در بدن مشکوک به بدخیم بودن باشد، بیوپسی انجام می شود. برای انجام بیوپسی، فرد باید با شرح حال، معاینه فیزیکی و معاینات رادیولوژیکی لازم به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد. در نتیجه این ارزیابی ها مشخص می شود که آیا بیوپسی ضروری است یا خیر. اگر بیوپسی ضروری تشخیص داده شود، باید برنامه ریزی دقیق بیوپسی انجام شود، که برای فرآیند بسیار مهم است، مانند اینکه کدام قسمت از توده با استفاده از کدام روش نمونه برداری می شود.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهراندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

چرا بیوپسی مهم است؟

تشخیص واقعی تومور در نتیجه ارزیابی قطعه گرفته شده از یک تومور بدخیم احتمالی توسط بیوپسی انجام می شود. به عبارت دیگر، تومور نامگذاری شده است. این مرحله بسیار مهمی است که رویکرد بعدی به تومور را تعیین می کند. این اولین دکمه پیراهن است که به اصطلاح بسته می شود. بنابراین بیوپسی بسیار مهم است.

چه کسی باید بیوپسی را در تومورهای استخوان و بافت نرم انجام دهد؟

بیوپسی یک روش بسیار مهم است که مستقیماً بر درمان و نتایج درمان تأثیر می گذارد و تابع قوانین خاصی است که باید رعایت شود. اشتباهات در این مرحله می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به همین دلیل، بیوپسی باید توسط پزشکی انجام شود که بتواند جراحی بعدی بیمار را انجام دهد و در انکولوژی ارتوپدی تجربه داشته باشد.

بیوپسی در تومورهای استخوان و بافت نرم روند پس از مرحله بیوپسی چگونه پیش می رود؟

در حالی که برخی از تومورها به شیمی درمانی و رادیوتراپی حساس هستند، برخی دیگر ممکن است غیر حساس باشند. پس از مشخص شدن تشخیص با بیوپسی، فرآیند درمان با پاسخ دادن به سوالات بسیار مهم برای بیمار آغاز می شود، مانند اینکه آیا ابتدا جراحی، شیمی درمانی و/یا رادیوتراپی، سپس جراحی و اینکه کدام داروها باید در شیمی درمانی استفاده شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری